Berlijnse staking leidt tot ernstige relletjes De West-Duitse grondwet afgekondigd De Grote Vier te Parijs bijeen S)e CeidóeSoti/fco/tit Directeur: C. M. VAN HAMERSVELD. Hoofdredacteur: TH. WILMEB. KATHOLIEK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN WAARIN OPGENOMEN „DE BURCHT' DINSDAG 24 MEI 1949 40ste JAARGANG No. 11702 Oorlog op de Berlijnse stations Bur. Papengracht 32, Telei. 20015, Adm. en Advert. 20S26, Abonn 20935 - Abonnementsprijs 10.32 p. w., 1.40 p. mnd., i 4.15 p. kwart. Franco p. p. i 4.90 - Advert.: 15 ct. p. m.m. Telefoontjes f 1.50 Raadsstembus NOG maar enkele weken en op verschillende data worden in de gemeenten de gemeenteraadsver kiezingen gehouden. Het is nog overal stil in de poli tieke actie. Als die stilte, ook onder het ka tholieke kiezerscorps, maar niet be tekent laksheid, onverschilligheid, neutraliteit. Dat zou een principiële fout zijn. Zeer juist schreef de „Maasbode" van r eravond over de principiële bete] s van de gemeenteraadsver- kiezi. -n en gaarne ontlenen we hier volgend citaat aan bedoeld artikel: „Het is natuurlijk niet voor be twisting vatbaar, dat binnen de en gere kring der belangengemeen schap door de grenzen ener ge meente gevormd vóór alles vraag stukken van minder diepte en om- vang aan de orde komen, dan in onze Volksvertegenwoordiging het geval is Maar men vergist zich toch •deerlijk als men meent, dat bjj het merendeel der problemen, welke aan de gemeenteraden worden voorgelegd, beginselen, die de le vensbeschouwing beheersen, kun nen uitgeschakeld worden. Dit is de kapitale misvatting, waardoor een raadsstembus vaak als minder belangrijk wordt beschouwd en het aanwijzen van nieuwe recht streekse bestuurders (anders dan bij de Tweede Kamer, waar het tenslotte om vertegenwoordigers ter controle van de bestuurders der landszaken gaat) voor de zelfstan dige gemeentelijke gemeenschap als een zaak van lagere orde". Wie de practijk van de politiek enigszins van nabij kent, weet, dat het volkomen waar is, dat daarbij de beginselen niet kunnen v/orden uitgesloten, ook feitelijk niet worden uitgesloten. Ook bij de gemeenteraadsverkie zing is een principiële houding de enige waarborg, dat de kiezer ver antwoord handelt. Twee doden bij stationsgevechten ^GLGENS mededeling van dr. Fr iedensburg, de plaatsvervangende West-Berlijnse bürgemeester, zijn twee personen om het leven geko men in de eerste phase van naar men aanneemt, een georganseerde po ging om de voornaamste S-Bahn-stations in de Westelijke sector van Ber lijn van de onder Sowjetcontrole staande spoorwegpolitie te zuiveren. voor openbare veiligheid, kolonel Stewart, overreed de spoorwegpolitie het station te verlaten en stelde het gebouw onder bewaking van de Wes terse politie. De spoorwegpolitieman nen, van wie sommige gewond wa ren, vertrokken langs de spoorlijn naar de Sowjetsector. Volgens de Westerse politie begon nen de ongeregeldheden toen sta kingssprekers in gezelschap van spoorwegpolitie en Russische solda ten het station binnengingen. Een der spoorwegpolitiemannen aldus de mededeling, loste van de >orbaan af zes schoten op de aanva t waar bij hij een zestienjarige jongen in het hoofd raakte. Volgens de Duitse radio van de Amérikanse sector zijn bij de onge regeldheden 72 personen gewond, van wie er twaalf zouden zijn getroffen door schoten van de spoorwegpolitie. In het station Tiergarten In de loop van Maandagavond kwam het tot een grote vechtpartij in het station Tiergarten in de Brit se sector. Het station Tiergarten had reeds van het begin af een der hoofddoe len van de stakers gevormd. In de namiddag werd het gebouw, dat door een cordon van politie uit de Weste lijke sector was afgezet, belegerd door een menigte van drieduizend stakers en sympathiserenden. Te half tien in de avond begon de menigte door het cordon heen te bre ken en toen tenslotte de eerste hon dertallen stakers er in geslaagd wa ren het gebouw binnen te dringen, werd de grote stationshal het toneel van een bitter gevecht. Stakers en spoorwegpolitiemannen rolden met elkander over de stenen vloer en vuur- en slagwapenen vlogen her en der. Ook werd er met stenen gewor pen en een aantal door paniek aan gegrepen politiemannen begon in het wilde weg op de opdringende menig te te schieten. Terwijl het gevecht in het gebouw gaande was. kreeg de Westelijke po litie buiten het station versterking. Zij drong toen door zij-ingangen het gebouw binnen en zuiverde onder hantering van de gummiknuppel de stationshal van stakers zowel als spoorwegpolitie. De leider van de Britse dienst Basis voor eventuele Duitse regering? HETZELFDE OGENBLIK, dat gisteren in Parijs de conferentie van de ministers van Buitenlandse Zaken van de Grote Vier over de toekomst van Duitsland was geopend, werd in de rustige universiteitsstad Bonn de Westduitse grondwet formeel als wet voor de 45 miliioen Duitsers in de Amerikaanse, Engelse en Franse zones afgekondigd. De af kondigingsrede werd gehouden door de 70-jarige voorzitter van de parle mentaire raad van Bonn, dr. Konrad Adenauer, die zeide: „Ik heb de vaste overtuiging, dat deze grondwet ook de basis zal vormen voor #en re gering van geheel Duitsland". Twee, die niet tekenden Aan de afkondiging ging de onder tekening vooraf. Alle leden van de parlementaire raad, met uitzondering ■van de twee communisten, onderte kenden het document. Als eerste te kende dr. Adenauer en als laatste prof Reuter, de burgemeester van West-Berlijn. Ten slotte zetten de elf minister-presidenten van de deelsta ten en de.voorzitters van de elf par lementen hun handtekening. Ook de premier van Beieren, in welk land het parlement de grondwet verwierp en beloofde zich te zullen neerleggen bij een meerderheidsbesluit, tekende. De plechtigheid werd bijgewoond door de plaatsvervangende militaire gouverneurs van de Westelijke bezet- tingsmogendheden, generaal Hays (V. S.), generaal Maclean (Engeland) en VICHINSKY BEZOEKT SCHU- MAN De Russische minister van Buitenlandse Zaken, Vichinsky, bracht een bezoek, dat slechts vijf mi nuten duurde, aan de Franse minis ter van Buitenlandse Zaken, Robert Schuman. Vichinsky, vooraan, ver laat met de Russische ambassadeur in Parijs, A. Bogomolov, het Franse ministerie van Buitenlandse Zaken. generaal Noiret (Frankrijk). De zit ting werd geopend en besloten met muziek van Beethoven, die in Bonn geboren werd. De ondertekening ge schiedde aan een eenvoudige houten tafel. Heinz Renner (communist) begaf zich naar de tafel en riep: „Ik onder teken de verdeling van Duitsland niet". Max Reimann, de andere com munist, zei van zijn plaats af: „Ik teken niet". Na de plechtigheid richtte Ade nauer het woord tot de vertegenwoor digers van de bezettende mogendhe den. „Er breekt een nieuw tijdperk aan, er is een nieuw Duitsland op gestaan, de geschiedenis van de Duit se federale republiek neemt een aan vang", zeide hij onder meer. Vervol gens deed hij een beroep op de Wes telijke mogendheden om haar ont- mantelingspolitiek vaarwel te zeg gen. Bonn, de toekomstige zetel van de Westduitse .regering, verkeerde in feeststemming en had zich getooid met zwart-rood-gouden vlaggen. Bui ten het gebouw, waar de afkondiging plaats vond, waaiden de vlaggen van de elf deelstaten en de vlag van Ber lijn. De tekst van de grondwet, die on middellijk van kracht is geworden, zal gepubliceerd worden in het eerste nummer van het officiële orgaan van de nieuwe staat. Rivaliteit tussen Bangka en Sumatra Volgens „Het Dagblad" van giste ren is er een scherpe tegenstelling ontstaan tussen de vooraanstaande republikeinen op Bangka en de repu- plikeinse noodregering op Sumatra, doordat de laatste, die in de omge ving van Lintau op Midden-Suma- tra zetelt, een besluit heeft geno men, waarin wordt bepaald, dat alle aangelegenhedn, die betrekking heb ben op Sumatra, zullen worden af gehandeld door leden van de nood- regering. terwijl óok andere kwesties die tot de competentie van de le den dezer noodregefing behoren, die buiten Sumatra verblijven, aange trokken zullen worden binnen de kring van de bevoegdheden der Su- matraanse leden van de noodrege ring. ZES KILOMETER VERDER. Van het station Tiergarten trok ken de stakers in vrachtauto's, per tram en te voet naar het station Westkreuz, een zes kilometer ver der, waar een tachtigtal gewapende spobr.wegplitiemannen zich hadden verschanst. Een der stakingsleiders trad op de gebarricadeerde ingang toe en vroeg om vreedzame overgave van het station onder bedreiging met gebruik van geweld, wanneer niet op het verzoek zou worden inge gaan. Na middernacht arriveerde bij Westkreuz ook kolonel Stewart, die na onderhandelingen met de spoor wegpolitie de verzekering kreeg, dat de manschappen gezamenlijk het ge bouw zouden verlaten, mits zij vrij geleide zouden krijgen door de dui zendkoppige menigte van stakers buiten het station. Kolonel Stewart gaf deze garantie. A.F.P. meldte dat het station Te gel in de Franse sector, dat in de namiddag door de spoorwegpolitie onder controle was genomen, des avonds weer door de stakers werd bezet. De stakingbrekers, die na het vertrek van de spoorwegpolitie in het station waren verschenen, wer den er door de stakers na een korte vechtpartij uitgezet. De stakende spoorwegarbeiders in West-Berlijn hebben thans alle in de Britse» sector van de stad gelegen stations van de „bovengrondse" on der controle geplaatst van de West- Berlijnse stadspolitie. De politie is er in geslaagd op de meeste stations welke in de afgelopen nacht door de stakers werden bezet, de orde te her stellen, doch eerst nadat de stakers de gebouwen hadden bestormd en nadat zij gevechten hadden geleverd met de onder Sowjet-Russische con trole staande spoorwegpolitie. DE EVACUATIE UIT DJOKJA Met betrekking tot de organisatie van de evacuatie uit Djokjakarta deelt het departement van sociale zaken mede, dat nieuwe richtlijnen zijn ontworpen voor de evacuatie en masse. In Djokja zelf vindt thans slechts een zeer eenvoudige registra tie plaats en de vraag of elders huis vesting aanwezig is, wordt niet meer te Djokja onder ogen gezien. De maatregelen zijn voorlopig geba seerd op een totale afvoer van 30.000 personen, doch het schema is elas tisch. De grondslag is dat alle ge- evacueerden, die in Midden-Java thuis horen, in dit gebied zullen blij ven, alle Sundanezen gaan naar de negara Pasundan en zij, die in Oost- Indië thuishoren, worden zoveel mo gelijk naar Oost-Java gebracht, in afwachting van doorvoer naar Oost- Indonesië. Ook een deel der Chinese evacuees gaat naar Oost-Java. Het tempo der massa-evacuatie wordt belemmerd door drie factoren: beperkte capaciteit van het vervoer te land de opvangmogelijkheden in Midden-Java en de afvoer uit Sema- rang over zee en per trein. PANTSERAUTO OP TREKBOM GELOPEN. Zondagmorgen 9.00 uur is even ten Noorden van Djokja een pantserauto op een trêkbom van 250 kg gelopen. Van de negen inzittenden werden acht gedood en één gewond Een achter de pantserauto rijdende brencarrier werd beschoten, waarbij een militair werd gedood. Onder de 9 doden is een kapitein, een sergeant-majoor, twee ^korporaals en vijf soldaten. De be grafenis heeft Maandag op het ere- veld te Semarang plaats gehad. COMMUNISTISCHE TROEPEN ZIJN DE WANGFOE GENADERD Nu de communistische troepen de Oostelijke oever van de Wangpoe tegenover Woesoeng hebben bereikt, is -de scheepvaartverbinding van Sjanghai met de zee afgesloten. De communisten zijn ook op andere plaatsen op enige km afstand van de stad gesignaleerd. Schepen in de Wangpoe liggen geheel verlaten. De atmosfeer is tot nu toe gunstig DE MINISTERS van buitenlandse zaken van Engeland, Frankrijk, de Sowjet-Unie en de Verenigde Staten zijn gisteren ie Parijs hun bespre kingen over Duitsland begonnen met een geheime conferentie van twee en een half uur in het zwaar bewaakte Palais Rose. De ministers, die gis teren voor de eerste maal bijeenkwamen sinds de mislukte conferentie te Londen in December 1947, zullen vanmiddag opnieuw confereren. Een Franse gedelegeerde verklaarde na afloop van de vergadering, dat de vier ministers het „zonder te veel moeite" eens geworden waren over de door Schuman voorgestelde agenda, die de drie Westelijke ministers van te voren hadden vastgesteld. PRINS BERNHARD BIJ MINISTER v. d. BRINK. Z.K.H. Prins Bernhard heeft gis termiddag een bezoek gebracht aan het ministerie van Economische Za ken, waar hij een onderhoud had met minister Van den Brink. De agenda omvat de volgende vier punten: 1. De politieke en economische kwesties, die geheel Duitsland betref fen. 2. Berlijn en het muntprobleem. 3. Het vredesverdrag met Duits land en 4. Het vredesverdrag met Oosten rijk. Even bracht Schuman de kwestie naar voren van de onbevredigende uit voering van de New Yorkse over eenkomst tot opheffing van de Ber lijnse blokkade. Hij zeide te hopen, dat de moeilijkheden slechts van tij delijke aard zouden zijn, zodat het niet nodig zou worden de kwestie in de raad van ministers der Grote Vier te bespreken. Een kleine schermutseling zij het ook een goed gehumeurde deed zich voor, toen Wysjinsky het van zelfsprekende zeide te achten dat ieder van de partijen ernaar streefde overeenkomst op elk punt van de agenda met inbegrip van de Duitse kwestie te bereiken. Waarop Bevin zeide: „Dat hangt voor een groot deel van u af" en Wysjinsky: „In een bijeenkomst van vier mogendheden hangt drie maal zo veel af van drie partijen als van één". Een Franse woordvoerder verklaar de, dat de atmosfeer „zeer gunstig" was en alle gedelegeerden in goede stemming. Er is besloten, dat na elke plenaire Rode gloed hangt boven Sjanghai Nantsjang gevallen Uit San Francisco wordt gemeld, dat volgens een daar opgevangen bericht van de communistische radio de stad Nantsjang, de geboorte plaats van het Chinese communisti sche leger en de hoofdstad van de provincie Kiangsi, door de commu nisten is ingenomen. Te Nantsjang werd in 1927 het eerste gevecht tussen nationalisti sche en communistische strijdkrach ten geleverd. Het is de vierde pro vinciale hoofdstad, die de commu nisten ten Zuiden van de Jangtse hebben veroverd. Boven Sjanghai is de lucht thans rood gekleurd van het kanonvuur en de brandende huizen aan beide zijden van de Whangpoe. Vluchte lingen zwerven bij duizenden doel loos door de straten, terwijl aan de andere oevers rook- en vuurzuilen omhoog spuiten. Op de daken staan de mensen opeengepakt om de veldslag gade te slaan. De nationalistische troepen heb ben de kostbare haveninstallaties te Sjanghai op de Oostelijke oever van de Whangpoe opgeblazen, aldus melden vluohtelingen, die te Hong kong aankwamen. Ook hebpen de regeringstroepen alle riviervaartui gen, die zij niet meer nodig hadden, vernield. De Britse en Amerikaanse com mandanten van de vlooteenheden, die in de Jangtse voor anker liggen, zijn gisteravond in conferentie bij eengekomen. zitting mededelingen aan de pers zul len worden verstrekt. Naar A.F.P. meldt is Spaak, de Bel gische minister van buitenlandse za ken, te Parijs aangekomen. Zijn aan wezigheid aldaar kan in verband worden gebracht met de wens van de Beneluxlanden om op de hoogte te blijven van het verloop der bespre kingen van de ministers. De „New York Times" heeft uit Den Haag gemeld, dat de ambassa deurs der Beneluxlanden te Parijs een gezamenlijke nota hebben gericht tot de Britse, Amerikaanse en Franse delegaties bij de Parijse besprekin gen, in welke nota gevraagd wordt op de hoogte te worden gehouden van de- loop der besprekingen en de hoop wordt uitgedrukt, dat de Bene lux zal worden geraadpleegd vóór bindende beslissingen worden geno men en wel op grond dat de Bene lux zo nauw betrokken is bij de toe komst van Duitsland. Het A.N.P. teket hierbij aan, dat dit bericht in diplbmatieke kringen grotendeels bevestigd wordt. Men wees erop, dat hier niet van een nieuw principe sprake is. Immers toen in Londen in begin 1948 het Duitse vraagstuk werd besproken, werden de Beneluxlanden bij deze besprekingen uitgenodigd. Men meen de echter in genoemde kringen te we ten, dat de thans te kennen gegeven wens alleen zou gelden ten aanzien van punten, waarbij Benelux direct betrokken is. HISTORISCH DOCUMENT GEVONDEN In de archieven van de historische protocollen van het Golégio Noterial te Madrid heeft men de orginele tekst gevonden van het proces der heilig verklaring van de H. Ignatius van Loyola, hetgeen van het grootste be lang is voor de levensgeschiedenis van deze Spaanse heilige. Men had het document reeds als voorgoed ver loren beschouwd en nu is dit uit een stapel oude papieren te voorschijn gekomen. Genoemd proces begon in het voorjaar van 1606 en werd ach tereenvolgens in Barcelona, Manresa en Montserrat gevoerd. VIER ZONDAGEN AUTORIJDEN. Teneinde tegemoet te komen aan de vele desbetreffende verzoeken, die hem hebben bereikt, zal de mi nister van Verkeer en Waterstaat gedurende enige Zondagen van het komende jaargetijde ontheffing ver lenen van het Zondogsrijverbod, en wel op de volgende Zondagen: 5 Juni, 26 Juni, 31 Juli en 28 Augustus 1949» Op de overige Zondagen zal een af doende controle op naleving van het Zondagsrijverbod dienen te worden gehandhaafd. ROOKVERBOD GAAT OP IN ROOK Op de balcons van de Haagse tram en in de open rijtuigen die des zo mers op vele lijnen rijden, zal voort aan weer gerookt mogen worden. De Jfaagse gemeenteraad heeft gister middag besloten, dat het rookver bod, ingesteld in de bezettingsjaren, nu wel kan worden opgeheven. Generaal Spoor ernstig ziek Generaal S. H. Spoor, opperbevel hebber der Nederlandse strijdkrach ten in Indonesië, is Maandagmorgen na enkele uren gewerkt te hebben plotseling ernstig ziek geworden, al dus is van oficiële militaire zijde te Batavia bekend gemaakt. De ziek te liet zich dadelijk ernstig aanzien, terwijl in de loop van de dag weinig verandering optrad, zodat de toe stand nog steeds zorgwekkend is. Volstrekte rust is geboden. Dr. L. J. M. Beel heeft hedenmor gen aan luitenant-generaal Spoor meegedeeld, dat hij bij Koninklijk Besluit van 23 Mei is bevorderd tot generaal. Generaal-majoor D. C. Buurman van Vreeden, chef van de generale staf is belast met de waar neming van de functie van leger commandant in Indonesië, daar het uitgesloten is en ook bij gunstig ver loop van de ziekte een langdurige rustperiode vereist zal zijn. Koningin Juliana heeft telegra fisch haar grote spijt betuigd met de ziekte en generaal Spoor de beste wensen doen toekomen voor zijn her stel. De Koningin legde er in het te legram de nadruk op met hoeveel genoegen zij het besluit tot zijn be vordering had ondertekend. Het Franse persbureau A.F.P. ver neemt uit gezaghebbende bron, dat generaal Spoor een hartaanval heeft gehad Mevrouw Spoor is met spoed uit Nederland naar Batavia opgeroe pen, waar zij Vrijdag a.s. wordt ver wacht. GEZIN NAAR INDONESIë, ALS ER TWEE JAAR BIJGETEKEND WORDT Bij ministeriële beschikking kun nen thans in Indonesië verblijvende officieren en onderofficieren der ko ninklijke landmacht aanspraak ma ken op overkomst van ihun gezin voor rekening van het Rijk, nadat zij 2 jaren zonder onderbreking in de tropen in werkelijke dienst zijn geweest en hun wordt vergund met ingang van dë repatriëringsdatum van het onderdeel, waarmede zij zyn uitgezonden, of indien zij niet met een onderdeel zijn uitgezonden van het onderdeel, dat gelijktij dig of ongever gelijktijdig met hen naar Indonesië is vertrokken, de diensttijd in de tropen te verlengen met ten minste 2 jaren. Tot dit verlengd verblijf in de tropen moeten zij zich schriftelijk hebben verbonden. De aanspraak op overtocht van het gezin voor rijksrekening gaat verloren, indien, blijkens de voren bedoelde verbintenis, moet worden aangenomen, dat het gezin na aan komst in Indonesië slechts een jaar of korter aldaar zal verblijven. In Nederland verblijvende offi cieren en onderofficieren, die ten minste twee jaren zonder onderbre king in de tropen in werkelijke dienst zijn geweest en opnieuw naar Indonesië worden uitgezonden, kun nen aanspraak maken op overtocht van hun gezin voor rijksrekening, indien kan worden verwacht, dat het gezinsverband in de tropen ten minste gedurende een jaar zal be staan. MILITAIREN EN DE GEMEENTERAADSVERKIEZINGEN Bij de te houden verkiezingen voor de gemeenteraden zal het niet mogelijk zijn in een andere gemeen te te stemmen dan in die, op welker kiezerslijst men voorkomt. In het algemeen stemt men dus in die ge meente, waar men in het bevolkings register is opgenomen. Aan kiesgerechtigde militairen, die aan deze verkiezingen wensen deel te nemen, dient volgens ministeriële beschikking daartoe gelegenheid te worden gegeven. - MR. SCHOKKING MINISTER VAN MARINE. Bij Koninklijk Besluit is mr. W. F. Schokking, minister van Marine a.i., benoemd tot minister van Marine. ten foaMettje.... Wij vergeten maar al te vaak, dat we ons eerst met onze broede» moe ten verzoenen, voordat we een aan God welgevallig offer kunnen op-

Leidse Courant | 1949 | | pagina 1