Leidse kleuren troef op Hollandia Njord heer en meester met vijf overwinningen Het NOC als leidinggevend sportorgaan Zeiltournooi Hollandia-besluit Successen van Fanny in Amerika MAANDAG 23 MEI 1949 DE LEIDSE COURANT TWEEDE BLAD PAGINA 1 QP SCHITTERENDE wijze hebben de Leidse verenigingen, die dit jaar deelnamen aan de roeiwedstrijd en van Hollandia bij 's Molenaars- brug, de Leidse kleuren hoog gehouden en onder hen neemt het jubile rende Njord een eerste plaats in. Niet alleen het hoofdnummer van Hol landia werd door de Leidse studenten gewonnen, maar nog vier andere nummers brachten zij op naam van Njord, terwijl bovendien in de twee voornaamste nummers een dubbele zege werd behaald. Ook de Leidse damesstudenten sloegen een uitstekend figuur, want door overwinnin gen, nl. in de dames acht en Dubbel vier van snelroeien en het skiffnum mer voor juniores stijlroeien, alsme de door een tweede en een derde plaats in andere nummers, boekten de Leidse damesstudenten mooie suc cessen. Tenlotte won ook Die Leythe nog een eerste prijs. Ook de Vliet en Die Leythe boekten successen De tweede dag van het roei- festijn van Holianuia begon uitste kend voor Leiden. Die .Leythe en Njord legden de grondslag voor een heel serie overwinningen. Begonnen werd met een zege van mej. K. Kloeke in het nummer stijl roeien Jonge Skiff, waarbij mej. T. Aberson van Viking zich als twee de zag geplaatst. Daarna kwam de finale van de Jonge Vier A in de strijd met Njord. Spaarne en Triton ais candidaten. Njord wist al dadelijk de leiding te nemen en deze tot het einde te be houden, 8 sec. vóór Nereus. Het nummer Oude Twee bracht Njord (A. Algrie, G. Dutry van Harften en M. G. Rood st.) aan de start tegen Aegir. De Groningse ploeg raakte ctoor onrustig roeien al spoedig iets achter, maar her stelde zich daarna goed. De Leide- naai's lieten ze evenwel niet te dicht naderbij komen en met ver doorge haalde slagen werd de voorsprong geleidelijk groter, zodat met een voorsprong van vier sec. gewonnen werd. Hierna werden nog enkele voor wedstrijden verroeid van de Jonge Vier, waarbij Njord zelfs gedeci deerd als eerste plaatste tegenover Nereus met ruim 17 sec. verschil, terwijl Die Leythe zich op het nip pertje geslagen zag door de Triton- ploeg (tijden 8.12 en 8.13). In de eindstrijd van dit nummer ging het tussen Njord, Triton en Vi king. De Njordploeg toonde zich ook hier weer een pittige, rustig roeiende ploeg, die de' overwinning volkomen verdiende. Viking werd tweede. Na een onbetwiste overwinning van Njord in de tweede heat der Lichte Vier op Skadi, kwamen de Leidse studenten in de finale uit te gen Argo en Triton. Hier echter ze gevierden de Wageningse studenten en moest Njord zich met de tweede plaats tevreden stellen. Dubbele Njord-zege in Acht A en Oude Acht De strijd der Jonge Achten B werd buitengewoon interessant en span nend. Twee Njordploegen bonden met Nereus de strijd om de overwin ning aan en na een volkomen gelijke start drong de tweede Njordploeg zich onweerstaanbaar naar voren. Bij de eerste pikettenrij, op 425 meter, was zij driekwart lengte voor en met een tempo van 31 a 32 slagen per minuut liep de ploeg geleidelijk uit, zodat op 700 meter reeds een voorsprong van 1% lengte geconsta teerd kon worden. Daarna werd de strijd weer feller. Njord I liep zien derogen in, verkleinde de achter- stanü en spoedig was er geen licht meer tussen de boten te bespeuren. Daarna werd het een boord-aan- boord-race en toen er nog 500 me ter te roeien was, kon nog onmoge lijk gezegd worden hoe de strijd zou eindigen. De ene spurt volgde 'op de andere. Het werd een geweldige eind strijd, maar met 2 sec. voorsprong ging Njord II als eerste door de fi nish. Beide Njordploegen hadden ware ovaties in ontvangst te nemen. Een nieuwe zege boekte Njord in het nummer Overnaadse Vier begin nelingen, waarbij gedecideerd werd gewonnen van Viking en Triton, maar als steeds ging de groottse be langstelling uit naar het hoofd nummer van Hollandia, de Oude Acht. Algemeen had men gedacht, dat dit nummer ditmaal van het pro gramma zou zijn afgevoerd wegens Jonge SW WINT MET 1-0 VAN NO AD Een aanval van SVV op het doel der Tilburgenaren. De doelman van NOAD, den Turc'k, in duel met de SVV-midvoor, Köneman. Voor alle zekerheid hebben ide NOAD-ibacks v. d. Zande en Daniels zich in de lege doelmond opgesteld. het ontbreken van Laga, de enige deelnemer met Njord. Evenwel werd in de Oude Acht van Nereus een goe de tegenpartij gevonden, terwijl bo vendien de Jonge Acht van B van Njord als „Dritte im Bunde" het veld compleet zou maken. En, tegen de verwachting in werd het een on gemeen boeiende strijd, waarvan de duizenden toeschouwers volop heb ben kunnen genieten. Reeds spoedig nadat gestart was, nam de Oude Acht van Njord de leiding en deze is practisch niet meer in gevaar ge weest, doch de Leidenaars hebben de overwinning toch allerminst ca deau gekregen. Van begin tot einde hingen de ploegen aan elkaar en toen de helft van de baan was afgelegd, had het „Oude Njord" weliswaar gedecideerd de leiding, doch de beide andere ploegen volgden uitstekend, zodat eën enkele inzinking voor een verrassend slot zou hebben kunnen zorgen. Maar zulks geschiedde niet en Oude Njord eindigde als eerste, met gering verschil gevolgd door de Jonge Njord-ploeg, terwijl Nereus de rij sloot. Baanrecord bij de dames De successen der Leidse dames studenten waren evenmin onbelang rijk. Met drie overwinningen, een tweede en een derde plaats kunnen zij alleszins tevreden zijn en vooral het feit, bij de overwinningen be hoorde een zege in de Acht en de Dubbel Vier, maakte deze suprema tie nog belangrijker. Het roeien der Vliet-dames viel bijzonder op door gelijkheid, soepelheid en gratie, zo dat het volgen der verschillende ver richtingen een lust voor 't oog was. De overwinningen waren zeker vol komen verdiend. Het weer was niet bepaald gunstig voor verbeteringen van baanrecords, doch er viel toch een belangrijke re cordverbetering te notern. Het feit, dat de tijd van het nummer Snel Skiff junioren niet beaald scherp ge steld stond, zal hieraan wel niet vreemd zijn geweest, doch de ge maakte tijd was Zaterdag zoveel be ter, dat we vermoeden, dat het niet spoedig opnieuw zal vallen. Mej. Morelisse van de Amstel, die het nummer won, zowel als mej. v. d. Berg van de Maas, die als tweede eindigde, braken het record met vele seconden. Het stond sinds vorig jaar op naam van de Maas met 4.49. Mej. Morelisse noteerde nu 4.32 en mej. v. d. Berg 4.33 3/5. De belangstelling was op deze tweede dag heel wat groter dan Vrij dag. Er heerste, mede zij het goede weer, een gezellige stemming rond 's Molenaars en het meeleven met de verrichtingen der roeiers en roei- sterren wa^ buitengewoon, hetgeen mede een gevolg was van de repor tage der voornaamste wedstrijden middels de mobilifoon, die voor het eerst zijn bijzondere waarde bij der gelijke wedstrijden heeft bewezen. De uitslagen luiden als volgt: Jonge Vier A: 1. Njord 8.05; 2. Nereus 8.13, 3. Spaarie. Oude Twee: 1. Njord 8.46, 2. Aegir 8.50. Beginnelingen Twee: 1. Spaarie 9.14 2. Triton 9.33 2/5, 3. Nereus. Dubbel twee: 1. Hoop 8.36 2/5, 2. Nautilus. Jonge Twee B: 1. Laak 9.28 3/5, 2. Spaarne 9.36. 2/5. Jonge Skiff B: 1. Spaarne 9.02 3/5. Jonge Acht A: 1. Njord II 7.0.4/5, 2. Njord I 7.2 1/5, 3. Nereus. Jonge Skiff A: 1. Nautilus 8.51, 2. Amstel. Jonge Vier B: 1. Aegir 8.2 1/5, 2. Hoop 8.11 1/5, 3. Nereus. Beginnelingen Vier: 1. Njord I 7 47, 2. Viking 8.02, 3. Triton. Oude Skiff: 1. Maas 8.35 3/5. 2. Zaanlandse 8.53 2/5. Lichte vier: 1. Argo 8.4 1/5, 2. Njord, 3. Triton. Oude Acht: 1. Njord 6.441/5, 2. Njord (Jonge Acht), 3. Nereus. De resultaten der dameswedstrij den waren als volgt: Stijl Skiff Junioren: 1, Die Leythe, 2. Viking. Stijl Skiff Beginnelingen: 1. De Vliet, 2. Laak, 3. Nereus. Stijl Vier Beginnelingen: 1. Spaar ne, 2. Viking, 3. De Vliet en Nereus. Acht Snel: 1. De Vliet 3.56 2/5, 2. De PIoop, 4.4 4/5, 3. Nereus. Stijl Vier Seniores: 1. Tromp, 2. Spaarne, 3. Laak. Vier Juniores snel: 1. Natilus II, 4.17 4/5, 2. Nautilus I 4.22, 3. Viking. Skiff Juniores snel: 1. Amstel 4.32 2. Maas 4.33 3/5, 3. De Hoop. Dubbel Vier snel 1. De Vliet 4.8 1/5, 2. Hunze 4.13 2/5, 3. Viking. Vier seniores snel: 1. De Hoop 4.41/5. 2. De Vliet 4.7.1/5, 3. Spaarie. DE SNELSTE VROUW TER WE RELD Fanny Blankers-Koen (links) passeeert de eindstreep in de 440 yards estafette, waarin zij Ber- nice Ms Kella uit Montreal verslaat. De ploeg, waarvoor zij uitkwam, won de wedstrijd in 52.8 sec. £\NDER LEIDING van de hëer C. F. Pahud de Mortanges werd te Amsterdam de jaarlijkse algemene vergadering van het Ned. Olym pisch Comité gehouden. De KNAU werd houder van de van Tuyll- beker in verband met de prestatie's van de Nederlandse athleten op de Olympische spelen te Londen, met name Fanny Blankers-Koen, de damesestafetteploeg en Wim Slijkhuis. Overwogen wordt naast de Olym pische Dag een olympische waterdag op en in de Bosbaan te Amster dam te houden, o.a. voor zwemmen, waterpolo, roeien en kano. Het wa ter van de Bosbaan is hiervoor echter niet goedgekeurd. Het organise ren van een tweede olympische dag ten einde de financiële basis voor de uitzending van de Olympische Winterspelen te Oslo '(1952) "en zomer spelen te Helsinki, kon de goedkeuring van de vergadering niet weg dragen. Ter coördinatie van verschillende belangen De directeur van het NOC, de heer W. van Zij 11, heeft een uiteen zetting gegeven van de werkzaam heden van het NOC. Voordat de re organisatie tot stand kwam, hield het Nederlands Olympisch Comité zich in hoofdzaak bezig met de werk zaamheden welke betrekking heb ben op de olympische spelen, de vaardigheidsproeven en de nationale vijfkamp. De nieuwe situatie brengt het NOC als behartiger van de nationa le sportbelangen. Dit maakt meer contact met de sportbonden, zowel als met de overheid noodzakelijk, als mede een streven om daar, waar zich moeilijkheden voordoen ten aanzien van de lichamelijke opvoe ding en de sport, gunstige resulta ten te bereiken. Een andere, gelegenheid, welke de aandacht heeft, is de samenwer king in nationaal verband. Meer dan ooit is het NOC overtuigd, dat het gewenst is om per sport slechts één leidende nationale organisatie te erkennen. Deze samenwerking in nationaal verband is ook in interna tionaal opzicht van grote betekenis, omdat zowel het Internationaal Olympisch Comité als de internatio nale sportfederaties, per land slechts één leidinggevende nationale organi satie voor een bepaalde tak van sport erkennen. Deze samenwerking Cor v. Staveren en Gerrit v. Wijk weer eersten De laatste dag van het driedaagse watei'sportfeest van Hollandia, ge vormd door de zeilwedstrijden op het Braassemermeer, vormde een uit stekend sluitstuk. Het was prachtig zeilweer en de belangstelling der deelnemers er waren er onge veer honderd liet niets te wensen over, al blijft het te betreuren, dat de deelname in de Regenboosklasse tel ken jare minder wordt. De hoge kos ten zullen daaraan zeker niet vreemd zijn en menig Regenboogzeiler zoekt zijn heil in een kleiner schip of.... hij neemt afscheid van de actieve zeilerij. Cor van Staveren gaf deze keer weer opnieuw blijk uitstekend op de Brasem thuis te zijn, want hij won zowel de ochtend- als de middag race en daarmede de hoofprijs, daar mede Frans Theunissen zowel als Luc van der Steur achter zich la tend. In de Drakenklasse was Gerrit v. Wijk weer de baas. Na de overwin ning in de ochtenwedstrijd had hij reeds zoveel punten verzameld, dat een derde plaats in de tweede race voldoende was voor de hoofprijs. In de middagwedstrijd vielen er nogal aanvaringen te noteren, waarvan de Windekind van Bakker het slachtof fer werd, zodat hij de strijd moest staken. De strijd in de Vergrote BM's en Sharpieklassen was zeer fel hetgeen bij de voor-de-windse start tot een groot gedrang aanleiding werd. zo groot zelfs, dat de start van beide klassen ongeldig moest worden ver klaard en opnieuw gestart moest worden. Both en F. Laagwater wer den tenslotte winnaars, resp. in de Vergrote BM en Sharpieklassen. Bij de Valken wist B. J. Hogen- bcom des ochtends als eerste te ein digen, maar in de middagrace zege- Vierde de Schiedammer De Ridder, terwijl deze tevens beslag legde op de hoofdprijs. De resultaten zijn: Draken, ochtend: 1. G. van Wijk, 2. H. Verduyn, 3. W. P. van Duyl; middag: 1. L. P. Vollebregt, 2. J. R. Blickman, 3. G. van Wijk met hoofd prijs. Regenboogklasse: ochtend: 1. C. v. Staveren, 2. F. Theunissen, 3. L. v. d. Steur; middag: 1. C. van Stave ren met hoofdprijs, 2. v'.d. Steur, 3. Teunissen. Pampusklasse: ochtend: 1. W. van Staveren, 2. A. Drontmann, 3. J. H. C. Sieverts; middag: A. Drontmann met hoofdprijs, 2. Sieverts. 3. Ham stra. Valken: ochtend: 1. H. J. Hoogen- boom, 2. B. Balder, 3. Jan Bier; mid dag: 1. W. A. de Ridder, 2. mevr. I. de RidderMoogvliet, 3. F. Gou- driaan. Hoofdprijs W. A. de Ridder. Vrijheidsklasse: ochtend: A. Ad Tak, 2. N. Weterings; middag idem, hoofdprijs Tak. Olympiajollenklase, ochtend: 1. H. Lesage, 2. Joh. Dijkers, 3. A. Hof kamp: middag: 1. Dijkers met hoofd prijs, 2. H. Wilems, 3. Hofkamp. 12 Voetsjollenklasse, ochtend: 1. G._ Verwey, 2. J. Keijzer, 3. K. Cleton; middag: 1. J. Keijzer met hoofdprijs, 2. H. Krebbers, 3. A. Zegers. 16 M.2 klasse: ochtend: 1. J. Bol, 2. E. J. Bath, 3. Joh. v. Diemen; mid dag: -. E. J. Both met hoofdprijs, 2. J. C. van Tienhoven, 3. J. J. Meester. 12 M. Sharpieklasse: ochtend: 1. F. Laagwater, 2. W. Guldemond, 3. B. J. Ott; middag: 1. F. Laagwater met hoofdprijs, 2. L. v. d. S.teeg, 3. H. Kraan. in Nationaal verband is groeiende op het gebied van de wandelsport waarbij het NOC als bemiddelaar optreedt. De belanghebbende nationale sport bonden hebben de aandacht ge vraagd voor de grote nood, waarin zij zijn komen te verkeren wat be treft het gebrek aan ruimte. De sterke ontwikkeling van de lichame lijke opvoeding binnen schoolver band en van de sportbeoefening, heeft er namelijk toe geleid, dat vooral na 'de bevrijding een wanver houding is ontstaan tussen het aan tal beschikbare en het aantal nodi ge speel- en sportterreinen. Overleg met de sportbonden vond plaats om hierin verbetering te brengen. - Het NOC heeft de betrokken mi nisters voorgesteld be/t overleg te openen, opdat een coördinatie van verschillende belangen zal kunnen worden verkregen, waarbij ener zijds aan de minimum behoefte aan actieve recreatie kan worden vol daan, terwijl anderzijds ook rekening kan worden gehouden met de finan ciële mogelijkheden. Gehoopt wordt, dat een centraal adviesorgaan zal kunnen worden sa mengesteld, waarin een vertegen woordiging van ten hoogste twee personen zitting zal hebben van de daarvoor in aanmerking komende ministeries en voorts de vereniging provinciaal overleg, de vereniging van Nederlandse gemeenten en het Nederlands Olympisch Comité. Voor gesteld is, dat het NOC het secreta riaat van dit centraal orgaan zal gaan voeren. Tevens wordt beoogd een instel ling van provinciale adviesorganen. De huidige omstandigheden heb ben het Nederlands Olympisch Co mité ertoe gebracht de voorgestelde samenwerking met de overheid voorlopig te beperken tot de aanleg, het onderhoud en beheer van speei- en sportterreinen. Indien echter de werkzaamheden der eventueel in te stellen adviesorganen op gang zijn gekomen en gunstiger omstandig heden tevens de aanleg en bouw van zweminrichtingen en gymnastiek lokalen mogelijk zullen maken, spreekt het vanzelf, dat deze orga nen ook te dien aanzien een belang- ij'ke adviserende taak zullen kun nen vervullen. Tenslotte kan in dit verband nog worden medegedeeld, dat het NOC in overleg met verschillende sport bonden en het centraal bureau voor de statistiek bezig is met de voorbe- reiding# van een enquête om een in zicht té kunnen krijgen in de toe stand op het gebied van de oefen- en wedstrijdterreinen voor handbal, korfbal en voetbal. De enquête blijft tot deze drie sporten beperkt, omdat zij tezamen verreweg het grootste aantal beoefenaren der z.g. sportspe len omvatten en mede als gevolg daar voor deze drie sporten de ter- reinennood het allergrootst is. De re sultaten van een dergelijke enquête kunnen van grote betekenis zijn voor de werkzaamheden der eventueel in te stellen adviesorganen. MOTORSPORT. DE DAGINDELING VAN DE TT- RACES TE ASSEN. De dagindeling voor de op 9 Juli op het circuit van Drenthe te hou den internationale motorraces om de Grote Prijs van Nederland is als volgt: 11.00 uur start der 350cc klas se, welke dit jaar 15 ronden rijdt, om 13.15 uur de 125cc klasse, welke in 1948 zes ronden en nu zeven rijdt, terwijl om 3 uur de 500ccklasse volgt. Deze strijd gaat over 16 ronden tegen 20 in het vorige jaar. Naar bereke ning zullen de races om ongeveer kwart over vijf geëindigd zijn. Voor wedstrijden, waarvan sprake is ge weest, zullen niet worden gehouden, zodat de start weer massaal zal zijn. Gereden wordt op handelsbenzine met een octaangehalte van 72. Spe ciaal de Italianen hebben verzocht precies van de verbrandingswaarde op de hoogte te worden gesteld, ten einde hun motoren nauwkeurig te kunnen afstellen. DIJ DE WEDSTRIJDEN te Los Angeles slaagde Fann^ Blankers er ge- gemakkelijk in de 100 meter te winnen tegen Berry Lawrence uit Santa Monica. De "tijd van Fanny was 12 sec. rond. Zij won even gemak kelijk het hordennummer in de tijd van 11.8 sec. Meer dan vijf en twin tig meter voorsprong had de Olympische kampioene op de tweede aan komende, Betty Sipolt van Oranje. Ten slofte kwam onze landgenote nog uit in het nummer estafette 4 x 110 yards, wgarin zij startte voor de Glandale Lions, welke ploeg de wedstrijd won in 52.8 sec. Ondanks tegenstand geheel ontbrak Ofschoon er in elke wedstrijd in het Coliseum een olympische ster uit kwam, werd Fanny Blankers-Koen algemeen als de koningin van het athletiekfeest erkend Een prachtige avond trok 50.000 toeschouwers naar het stadion, waar in 1932 ook de Olympische Spelen zijn gehouden. Fanny had het plan opgevat om het baanrecord over 100 meter, dat 1932 door Stella Walsh (Polen) op 11.9 sec. was gebracht, te breken. Zij had het eveneens voorzien op het baanrecord voor de 80 nieter horden, gevestigd door Babe Didrickson (Ver. St.) in 1932, met 11.7 sec. Fanny nam een geweldige voorsprong in haar eerste race in Amerika. Zij won de 100 meter in 12 sec. met 9 meter voorsprong op Betty Lawrence, een plaatselijke ster. Voordat haar tijd werd bekend gemaakt, zei ze: „Ik had de indruk, dat het een goede race was". Toen ze hoorde, dat haar tijd een halve seconde boven haar beste prestatie lag, haalde ze de schouders op. Enkele deelneemsters lagen 18 meter achter haar. De Nederlandse athlete won de 80 meter horden met 27 meter voor sprong in 11.8 sec. Door de grote menigte werd Fanny Blankers-Koen staande een geweldi- Zen mïiencUcAafxi.- to-Witioo-L te Atdene In de Turkse bladen zijn be richten verschenen van corres pondenten in Athene betreffen de incidenten, die plaats vonden tijdens een voetbalwedstrijd tus sen een Turkse en een Italiaan se ploeg" in het kader van het „vriendschapstournooi". Volgens deze correspondenten zijn Turkse spelers en journalis ten afgeranseld door toeschou wers en leden van het Griekse leger en de Griekse politie. De bladen wijzen er op, dat deze feiten grote beroering in Turkije hebben verwekt. Het blad „Ulus"' stipt aan, dat dergelijke incidenten weinig passen in een „vriendschaps tournooi" en het blad „Vtan" eist, dat Turkije zich uit het tournooi zal terugtrekken. Het blad „Son Posta" schrijft: „thans weten wij wie onze vrien den en wie onze vijanden zijn. Uit deze incidenten kunnen wij de echte stemming van de Grie- ken ten opzichte van Turkije af leiden". HOCKEY UITSLAGEN KON. NED. HOCKEYBOND Om het kampioenschap van Neder land (heren): DeventerVenlo 21. De stand is: HHYC 5 4 0 1 8 31—2 Deventer 5 3 0 2 6 12—14 Venlo 6 3 0 3 6 13—11 LHC 6 1 0 5 2 4—33 Om het kampioenschap van Neder land (dames): UnionAmsterdam 1—1. De stand is hier: Amsterdam 5 3 2 2 0 8 16—6 1 2 8 15—10 1 2 3 4—6 1 4 1 6—19 LeidenHilver- E.M.H.C. Union 4 Groningen 5 Promotieklasse: sum 14. WATERPOLO UTRECHTSE POLODAG. Voor de 32e maal zal de Utrechtse polodag, die uitgegroeid is tot een tweedaags waterpolotournooi op Za terdag 28 en Zondag 29 Mei in de zwemschool Kromme Rijn worden georganiseerd. Voor deze jaarlijkse reünie hebben niet minder dan 110 zeventallen uit het gehele land inge- scheven. Dit jaar zullen Frankrijk en België eveneens vertegenwoordigd zijn. Ingeschreven hebben Les En- fants de Neptune Tourcoing (Fr.), Roubaix Swimming Club (Fr.), Gentse Zwem-vereniging (België) en Mava Club, Luik (België). De buitenlandse ploegen zullen deelnemen in de ere-afdeling, waar voor eveneens ZIAN (Den Haag), HZPC (Den Haag), het IJ (Amster dam), HHVGB (Haarlem) en UZSC Utrecht) hebben ingeschreven. In de le afdeling dames zullen NDZ (Am sterdam. Robben (Hilversum) HZPC Den Haag), ROZ (Rotterdam) el kaar bekampen. ge ovatie gebracht, toen zij in de 4 x 110 yards estafette, met een achter stand van bijna 13 meter op een ath lete uit Montreal (Canada) het stok je overnam, en toch met een voor sprong van 7 meter als eerste door de finish ging. „Nu weet u, waarom zij wereld kampioene is", zei de aankondiger te gen de juichende menigte. De tijd van het team van de „Glandale Lions", waarvoor Fanny uitkwam, was 52.8 sec. Ofschoon zij 0.1 sec. boven de in 1932 gemaakte baanrecords voor de 100 meter en 80 meter horden bleef, gaf Fanny de schuld aan de toestand van de baan of aan de overvloedige regenval van de afgelopen week. Toen men vroeg of het gebrek aan ernstige tegenstand het voor haar moeilijk gemaakt had een goede tijd te maken in de race gaf ze lachend ten antwoord: „Het was inderdaad niet gemakkelijk. Ik was trouwens zelf in drie maanden ook niet uitge komen". Terwijl ze op het veld wachtte voor de estafette-loop werd ze herhaalde lijk aangeklampt, zowel door toe schouwers als door athleten, die handtekeningen vroegen. Ze vond het prachtig, koel weer maar zei, dat men natuurlijk betere prestaties kon leve ren als het warm was. De Nederlandse consul Hartog wenste haar geluk en stelde haar voor aan de talrijke officiële persoon lijkheden. Lof van de sportpers. De Amerikaanse sportpers is vol lof voor de prestaties van Fanny Blankers-Koen, speciaal in de esta fette-loop, en de verslaggevers zijn het er over eens, dat zij practisch geen enkele concurrente had. Ned Cronin schrijft in de Los Angeles Daily News: „Als zij maar tijd had zou Fanny een hele mand vol medail les meer naar huis kunnen nemen. Aangezien verschillende wedstrijden gelijktijdig gehouden werden, kon ze immers niet deelnemen aan enkele nummers, waarin ze juist uitblinkt, bijvoorbeeld het hoog- en het vèr- springen. Zij ziet er uit of de inspan ning haar helemaal niet vermoeit en is een van de stijlvolste athleten, die ooit de voet op een baan hebben gezet. Haar beheerste kracht, gratie en behendigheid zijn een lust voor het oog". NIEUW WERELDRECORD 4x 230 YARDS ESTAFETTE. De estafette van de Zuid-Califor- nische universiteit heeft al weer het wereldrecord 4 x 220 yards verbeterd. Een week geleden legde deze ploeg de afstand af in 1 min. 24.4 sec., waarmede het o.ude wereldrecord van 1 min. 25 sec. van de Stanford-uni- versiteit'met 0.6 sec. werd verbeterd. Gisteravond noteerden George Pas- quali Ron Frazier, Norm Stocks en Em Patton de afstand af in 1 min. 24 sec., waardoor dus 0,4 sec. van de tijd werd afgeknabbeld. Dezelfde athletiekploeg is er Za terdag in geslaagd het record nog maals1 te verbeteren. De ploeg leg de de afstand af in 1 min. 23,9 sec. Een verschil van 0,1 sec. dus. Dixon (Ver. St.) diep de 120 yards horden in 13,9 sec., terwijl Thompson (V. S.) met kogelstoten een afstand van 16,66 meter wist te bereiken en Piles (V. S.) een speerworp maakte van 69.78 meter. Gordien (V. S.) heeft het Ameri kaanse discuswerpen verbeterd met een worp van 55,06 meter, waardoor hij de tweede op de we reld is, die tot nu toe de 55 meter- grens heeft gepasseerd. De Italiaan Onsolini heeft het we reldrecord op zijn naam staan met 55,33 meter, gemaakt op 10 Oct. 1948. SLIJKHUIS WON TE ENSCHEDE. Wim Slijkhuis is het athletieksei- zoen te Enschede begonnen met een overtuigende zege op de 3000 M. De tegenstand, welke hij hierbij onder vond, was zeer gering, zodat hij ver boven zijn eigen record bleef. Hij noteerde n.l. 8 min. 48.4 sec. (record 8.8 sec.) doch de A.V. '23 Groen kwam tot 9.01.2. NIEUW NEDERLANDS RECORD KOGELSTOTEN JONGENS. Tijdens scholierwedstrijden, welke te Den Haag door Vlug en Lenig werden georganiseerd, verbeterde de junior Bakker (Vlug en Lenig) het Nederland record kogelstoten voor jongens. Hij bracht het op 13.37 M. Het oude record stond sedert 25 Juli 1948 op naam van Fikkert (Sisu) met 13.10 M.

Leidse Courant | 1949 | | pagina 5