NIEUWS UIT E RIJNSTREEK NIEUWS UIT 1 OMGEVING SPORT MAANDAG 23 MEI 1949 DE LEIDSE COURANT EERSTE BLAD PAGINA 3 ALPHEN AAN DEN RIJN EXCUSIE NEDERLANDSE ORGANISTEN VERENIGING. De kringen Rotterdam en 's-Gra- venhage van de Ned. Organisten Ver eniging organiseerden een excursie waarbij ook enige kerken in deze gemeente bezocht werden. De belangstelling bleek niet zeer groot te zijn, zodat slechts een 12-tal deelnemers, na in de morgenuren de orgels der N.H.-kerk en der Geref. Kerk te Boskoop te hebben bezichtigd en beluisterd, des middags een be zoek aan Alphen aan den Rijn bracht. De keus was daar gevallen op een 3-tal orgels, welke kenmerkend zijn voor de tijd waarin zij gebouwd wer den. Allereerst bezocht men de N.H. Kerk aan de Julianastraat, waar de organist, de heer M. v. d. Heijden, het een en ander over zijn orgel vertelde. De heer v. d. Heijden speelde ach terenvolgens Meditatie op Psalm 22 van Jan Swart; „Alle Menschen mus sen sterben" en „Erstanden ist der Heilige Christ", beide van J S. Bach en Psalm 146 bewerkt door C. de Wolf. Bij de hierna volgende bezich tiging der speeltafel roemde een ieder der aanwezigen de talloze mogelijk heden van combinaties welke de vele drukknoppen en handles bieden en welhaast aan een orkest of een bios cooporgel doen denken. Deze inge wikkelde „machine" schrikte de meeste aanwezigen af om zelf dit in strument eens te bespelen. Het gezelschap wandelde nu naar de Noorderkerk (Geref. Kerk, de Ruijterstraat). Hier was het de orga nist, de heer W. Verduijn, welke een toelichting op zijn orgel gaf. Deze eerst uit 1926 daterende kerk beschikt over een veel ouder orgel. Het werd ongeveer 100 a 150 jaar geleden ge bouwd door Petrus van Vepelen en in de Kath. Su Michaëlskerk te Zwol le geplaatst. Van dit type orgel be staan in ons land slechts een 3-tal exemplaren, zodat dit orgel dan ook is geplaatst op de lijst van monumen ten. welke in oorlogstijd gespaard moeten worden. Tenslotte werd een bezoek gebracht aan de alom bekende N.H. Kerk aan de Oudshoornse weg Hier vertelde al lereerst de heer J. W. van Zwieten, archivaris der Historische Vereniging voor Alphen aan den Rijn en Omstre ken, het een en ander over de ge schiedenis van dit gebouw, waarbij achtereenvolgens de 17 gebrandschil derde ramen met familiewapens uit de jaren 16661671, de rouwborden, herinnerend aan leden der familie Van Reede van Oudshoorn en de pla fondschilderingen de revue passeer den. Het hier aanwezige orgel werd in 1783 gebouwd. Hierna gaf de organist, de heer W. de Jong een technische toelichting van het orgel, hetwelk bestaat uit 18 stemmen, verdeeld over 2 klavieren en een aangehangen pedaal. Bij de hierna gevolgde bespreking roemde een ieder de fraaie accoustiek van dit in de jaren 16631665 gebouwde kerkje en de goede kwaliteiten van het orgel. Slechts het aangehangen pedaal zag men gaarne door een vrij pedaal vervangen. Het deed de aanwezigen dan ook genoegen hier van de President- Kerkvoogd te vernemen, dat plan nen bestaan voor een algehele restau ratie van dit historische gebouw, waarvoor echter volgens de voorlo pige begroting een bedrag van 70.000 nodig zal zijn. Aan het slot dankte de voorz. der kring, de organist-componist, de heer J. G. van Herwaarden, de respectie velijke kerkbesturen voor hun be reidwilligheid. Speeltuinver. „Kindervreugd". Sedert enige tijd geleden, is in het leven geroepen de Speeltuinvereni ging „Kindervreugd" voor de om geving van het Oosthoekdorp. Ach ter de Jan Nieuwenhuijzenstraat wordt een terrein voor dit doel klaargemaakt. In twee etappes zal het werk worden „uitgevoerd". Men hoopt 18 Juni het eerste deel te kunnen openstellen. Omstreeks half VEERTIEN JAAR VOOR KERKMEESTER. Het bijzonder gerechtshof te - Am sterdam veroordeelde hedenmorgen de 55-jarige Hendrik Jacobus Kerk meester uit Bussum tot 14 jaar ge vangenisstraf met aftrek, levens lange ontzetting uit alle openbare rechten en het recht van een leiden de functie te bekleden in het druk kerij- of uitgeversbedrijf. De tenlastelegging tegen Kerkmees ter omvatte de volgende punten: a. Dat verdachte in Mei, Juni en Juli 1940 als verantwoordelijk direc teur van de stichting „Nenasee" de „Nationale pers" en de N.V. Boek drukkerij vh van Nifterik en zoon, die onder invloed stonden van Müs- sert, de leiding heeft gehad en mede werking heeft verleend aan liet drukken en uitgeven van „Het Na tonaal Dagblad", „Volk en Vader land" en nationaal-socialistische pro- pagandalectuur en uit dien hoofde de verantwoordelijkheid heeft aan vaard voor en bijdragen heeft gele verd tot het uitdragen en het door werken van de nationaal-socialisti sche beginselen onder het Nederland se volk. b. dat verdachte van Juli 1940 tot Mei 1945 is opgetreden als verant woordelijk directeur, daartoe aange wezen door Rost van Tonningen, over de N.V. Drukkerij en Uitge versmaatschappij „De Arbeiders pers". c. Dat hij van 1941 tot en met 1944 als leider van de sectie Grafi sche Industrie van het economische "ront heeft medegewerkt aan de •erspreiding van de nationaal-socia- 'istische gedachte in Nederland en 'iet doorvoeren van door de Duitse bezettende macht getroffen maatre gelen betreffende de arisering of liquidatie van joodse en andere gra fische ondernemingen. Mr. Q. van de Veen eiste 15 jaar gevangenisstraf en ontzetting uit bovengenoemde rechten. Augustus het andere gedeelte. Sa men met de andere twee bestaande verenigingen „Oudshoorn" en „Bloemhof" zal dan de kroon op het werk worden gezet. Aan de al gehele opening zal een bijzonder feestelijk cachet worden gegeven. Het zal dan meer dan ooit wèl ver diend zijn. Bootwerkers doen een duit in het zakje. Zij maken een kinderdraaimolen. Een droom voor de peuters, die dan werkelijkheid zal zijn. Nog enkele andere attracr ties zullen er zijn. Geboren: Arie, z. van J. Gielen en T. Verkade; Willem Gijabertus, z. van J. Zuijdam en N. Verkade; Willy Gerarda, d. van M. Stapper en T. Voskuilen; Elizabeth, d. van J. Korsbergen en E. Burggraaf. Huwelijksaangiften: Jan Staring, 32 j. en Johanna W. Vergeer, 29 j„ Adrian us van Dam, 20 j. en Grietje J. Verhorst, 22 j. Huwelijken: Jan Kanis, 49 j. en Christina Krommendijk, 45 j.; Pe trus J. van der Zwet, 26 j. en Maria A. de Rijk, 24 j.; Jan van den End, 25 j. en Elisabeth M. Klerks, 24 j.; Teunis van der Kwaak, 26 j. en Wil- helmina C. de Graaf, 30 j-; Cornelis F. Braster, 39 j. en Jannetje Brons geest, 44 j.; Huiibert de Vos, 28 j. en Johanna Batelaan, 21 j.; Pieter H. Verkade, 29 j. en Elsje M. Vis, 27 i.; Cornelis A. Oudshoorn, 25 j. en Eli sabeth Chr. Rogaar, 24 j. HAZERSWOUDE Feest van de Arbeid. Het feest van de Arbeid is door de K.A.B.'ers van de drie afdelingen te Hazerswou- de gevierd, 's Morgens werd een plechtige H. Mis opgedragen door pas toor Boos, geassisteerd door pater de Vries en kapelaan Heine. Deze H. Mis werd opgedragen tot intentie voor de overleden en levende leden der K.A.B. Na deze H. Mis verenigde allen zich aan een gemeenschappelijk ont bijt in de gym-zaal. Nadat allen zich te goed hadden gedaan aan rijkelijk belegde broodjes, keerde men huis waarts om des avonds te 7 uur weer in het Lof aanwezig te zijn. De organisatoren hadden alles op alles gezet om de avondviering in het parochiehuis schoonheid en kleur te geven. Op het podium stond Maria's beeltenis in bloemenpracht, omgeven door de verschillende vaandels der afdelingen. Op de voorgrond lagen verschillende werktuigen van land en tuinbouw en edel handwerk. De mooi-versierde zaal was gevuld met genodigden en leden met hun huis genoten. De voorz., de heer M. Heyman, ver welkomde de geestelijkheid, de ver tegenwoordigers van L.T.B, en Mid den stand, de Kath. Raadsfractie, in 't bijzonder de heer L. Weber, de af gevaardigde van het hoofdbestuur en de spreker van deze avond. Ondanks alle narigheid en ellende in de wereld, vieren wij toch dit feest aldus de voorzitter omdat God ons gelegenheid heeft gegeven ons brood te verdienen voor het gezin door de arbeid. Daarom wordt dit feest tegen alle sarcastische opmer- HILLEGOM Geboren: d. van W. J. van Abs- woude en A. C. van den Berg. Ondertrouwd: J. de Groot en J. A. Lieverse; J. J. Seysener en G. C. La Feber; T. L. Groenewegen en J. van der Linden; A. No wee en A. C. G. van der Laan. Getrouwd: C. Duivenvoorden en E. E. Spierings; D. Schutte en S. S. J. Huisman. Overleden; K. G. Teeuwen m. 44 M. C. DamenGroot vr. 78 j.; J. PersoonMesman vr. 70 j. DE ZILK Jacht op tulpendief. Toen J. zich per fiets naar z'n tuin begaf, zag hij het was nog heel vroeg in de morgen een onbekende bezig met het. snijden van tulpen op z'n tuin. De dief bood schadeloosstelling aan, die volgens J. te laag was. De dief ging aan de haal (ook per fiets) toen J. met de politie dreigde. De laatste maakte toen jacht op de dief. Via Lisse ging men de Haarlemmer meer in, waar de dief de eigenaar aanbood hem „de hersens in te slaan". Deze was echter niet bang en te Lei- muiden kwam de politie er bij. NOORD WIJK Fanfare. Op het gisteren ge houden muziekconcours behaalde het Fanfarecorps „Excelsior" een 3e prijs in het concours met 244 punten en een le prijs met 115 punten in de mars wedstrijd. SASSENHEIM Teylingen-jeugd vierde feest. Het zilveren feest van de R.K.S.V. „Teylingen" is gisteren ingezet. De kleinsten van het grote Teylingen- gezin hebben een feestmiddag ge had, waar ze nog lang aan zullen denken. De grote versierde zaal van het K.S.A.-gebouw was geheel ge vuld met meisjes en jongens van afd. gymnastiek en voetbal, toen de voorzitter van het feestcomité, de heer H. Zoet, allen het welkom toe riep, bijzonder de g. a. kap. Blonk, en kap. Vulsma alsmede aan het be stuur en de jeugdleiders der sport. Nadat ook de voorzitter van Teylin gen het woord had gevoerd werd een bont program afgewikkeld, be staande uit muziek, zang en sket ches door het bekende revue-gezel schap „De verenigde spelers". Veel is er gelachen om de aardige stukjes. Corry Zoet zong enige mooie liede ren. „De Wawagesie's" gaven enige vlotte liedjes. Het meest in de smaak viel de samenzang, want alle kleine keeltjes probeerden zo hard moge lijk mede te zingen. Ook de muziek van de „Black Stars"-band viel bij de jeugd in goede aarde. Tweemaal werd er pauze gehouden, waaronder de jeugd rijkelijk getracteerd werd kingen in op plechtige wijze gevierd. Na het strijdlied trad de heer We ber naar voren, met een hartelijke felicitatie bij het vieren van dit feest. In een geestdriftige toespraak wees hij op het werk der K.A.B. Daarna, klok fors uit alle kelen het „Credo van de Arbeid". Dan verrichtte pater de Vries de plechtige zegening der werktuigen. Deze plechtigheid werd gesloten met het zingen van het „Christus vincit". Op het programma stond ook nog het toneelstuk „Als de Poorten open gaan", dat op prachtige wijze werd uitgebeeld. De regisseur, de heer Loo- mans, kan dan ook op een zeer ge slaagde uitvoering terugzien. De spe lers hebben, gezien het zeer grote succes van deze avond, besloten het a.s. Dinsdag wederom op te voeren, dan voor iedereen toegankelijk. De voorz., de heer M. Heymans, dankte alle medewerkenden. Geboren: Johanna P., d. van M. J. den Hollander en N. de Jeu; Rijk Ger- rit, z. van W. Oppelaar en C. Schelle- vis; Elisabeth A. M., d. van Fr. de Boer en A. M. Koot; Antonie Aart,! z van M. van Veen en D. van Dijk; Neeltje, d. van A. van der Haven en J. Helmus. Ondertrouwd: W. Slootweg 27 j. en W. L. van Bockel 26 j. NIEUWKOOP Geboren: Jozef Adrian us Maria, z. van J. de Jong en A. A. v. d Hoorn; Martina Anna Maria, d. van A M. Le- liveld en E. W. Pietersen; Maria Christina, d. van P. Kapteijn en G. Kok. Johannes Maria, z. van W. H. van Koert en C. A. B. van Kessel. Gehuwd: A. Vienanen 56 j en A. Rietveld 52 j.; G. Smit 28 j. en S. G. C Vieanen 27 j.; J. P. Lek 24 j. en P. J. Verhage 24 j. Overleden. Wilhelmus Aarsman 84 j. OUDE-WETERING Voetbal. Het personeel der fir ma van Lent en Zonen te de Kaag (van Lentse Boys) speelde thuis een voetbalwedstrijd tegen het personeel van de firma Akerboom te Lisse. v. L. B. won de toss en koos de wind in de rug. Na 5 min. spelen, wist de linksback van A. het v. L. B.-doel te vinden (01). Dit maakte de v. L. B. actief en 5 min. later was het 11. De v. L.B. bleven in de aanval en wisten voor de rust nog 2 maal te scoren (31). Na de rust keerde even de kansen en na 15 min. spelen maakte A. het 2de doelpunt (32). De v. L. B. namen echter weer de leiding en de rechtsback van de v. L.B. maakte er spoedig 42 van. De spil van de v. L. B. kreeg een straf schop te nemen, die onhoudbaar in het net verdween (52). Na nog wat heen en weer spelen zag A. nog éénmaal kans te scoren (5-^-3). ZOETERWOUDE St. Jansfanfare. Op het Bonds- concours te Poeldijk behaalde de St. Jansfanfare een eerste prijs met 306 punten. Door de nieuwe bepalingen moet het corps nog éénmaal een le prijs behalen om te promoveren; de in het vorig jaar behaalde le prijs op het Nat. concours te Montfoort geldt niet voor de R.K. Bond. op lekkernijen en drank. Ook een verloting, welke vlot van de hand ging, gaf vele verrassingen en me nige kleuter ging gelukkig naar huis met een taart, koek e.d. Het was voor de toekomst van „Teylingen" een leuke gezellige middag. OEGSTGEEST „Goudhaantje en Troubadour". „Wie de jeugd heeft, heeft de toe komst", zei als zovele anderen vóór hem de heer Schlatmann Zondagavond in het parochiehuis bij de opening van een door de jeugd vezorgde avond. En wanneer dit woord nu eens bewaarheid wordt, gaat de parochie van Kerkwerve inderdaad een goede toekomst tege moet. Want de jeugd speelde het dan toch maar klaar, voor de onge kende weelde van een stampvol ver enigingsgebouw te zorgen, toen de uitvoering van de kinderoperette ..Goudhaartje en Troubadour" door het meisjeskoor „Marijke" een aan vang nam. Oud en jong had de schre den naar „Sint Willibrord" gericht om de kleine meiskes op de planken te zien, en oud zowel als jong heeft een genoeglijke avond gehad; de op voering van dit zangspelletje werd door allen met belangstelling en aandacht gevolgd, en zelfs meneer pastoor commandeerde stilte wan neer hij niet precies verstaan kon wat er gezegd of gezongen werd. De uitvoering die de meiskes van deze operette gaven was dan ook werkelijk alleraardigst; er werd vlot gespeeld en gezongen en gedanst, foutjes werden als vanzelf weer go en gemaakt en alle speelstertjes deden als om strijd hun best, er iets van te maken. Dat zij daarin ook geslaagd waren, bleek wel toen het applaus aan bet slot aangroeide tot een ova tie. En deze hulde gold niet het minst mej. Janus, die de zware taak op zich had genomen, met de meis jes dit zangspel in te studeren, en daarin op zo uitstekende wijze ge slaagd was, bijgestaan door keurige décors en costumering en natuurlijk vooral door het ongekunstelde spel van de meiskes zelf, die weinig of geen last van plankenkoorts ble ken te hebben. Mevr. Nouwens Weseslingh toonde zich een eminente begeleidster aan de vleugel, en met mej. Jailus deelde zij in de lof, haar aan het slot van de avond door de heer Elsnof namens alle aanwezigen toegezwaaid., alsmede in de stoffelij ke blijken van waardering. Er waren op deze avond ook een viertal jongens op de planken, die onder leiding van de heer Van Schaick en begeleid door de heer Goddijn enige tweestemmige liede ren lieten horen. De aanwezigen toonden zich zeer voldaan en zullen nu hopelijk de weg naar het paro chiehuis gevonden hebben, zodat men voortaan niet met aarzeling iets behoeft te organiseren uit angst *oer gebrek aan belangstelling. Ernstig verkeersongeluk. Zater dagmiddag half twee reed een perso nenauto, bestuurd door de heer R. R. uit Bilthoven met als mede-inzitten den zijn echtgenote en twee kinde ren, op het brede gedeelte van de Rijnzichtweg in de richting Rijns burg. Waarschijnlijk door een ogen blik van onoplettendheid en onbe kendheid met de weg bemerkte de bestuurder niet tijdig genoeg, dat de rijbaan ter hoogte van de v. As- sendelftstraat terzijde van de tram baan gaat lopen, zodat hij met volle vaart tegen de midden op de tram baan staande lichtmast opreed, waar door de voorzijde van de wagen ge heel in elkaar werd gedrukt. De heer R. bekwam inwendige kneuzingen, zijn echtgenote een herhenschudding, terwijl een kindje van 5 maanden een schedelbasisfractuur opliep. Het andere kind bekwam geen letsel. De slachtoffers werden naar het Acad. Ziekenhuis vervoerd; het tramver keer ondervond enige stagnatie. STOMP WIJK Fanfaregezelschap „Juliana". Opnieuw heeft het Stomp wij kse Fan faregezelschap „Juliana" onder lei ding van de heer Jansen van zich doen spreken Vorig jaar werd te Roe- lofarendsveen de le prijs gewonnen, nu was het wederom te Poeldijk dat de eerste prijs behaald werd in de af deling Uitmuntendheid en wel met 313 punten. Dit grote Bondsconcours van R.K. muziekgezelschappen in Z -Hol land werd georganiseerd door het R.K. Fanfarecorps „Pius X" in de hal van de Fruit- en Groentenveiling. Boerenleenbank. Uit het jaar verslag bleek, dat he* geblokkeerde saldo per l-l-'48 was teruggelopen tot ƒ223.000 per l-l-'49 een vermin dering van pl.m 140.000. Omzet in 1948 bedroeg: rekeninghouders 184.000,Girodienst f 90.000, spaar gelden 1.185.000. Het spaartegoed bedroeg per 1-1-.49 ruim ƒ2800.000 over 919 boekjes. De financiële com missie bracht een gunstig verslag uit. Als nieuw lid van de financiële com missie werd benoemd C. Overdevest. De rekening en balans over 1948 werd zonder aanmerking goedge keurd. De v/inst ad ƒ3117.14 werd gereserveerd voor diverse belastin gen 1500, dubieuse debiteuren 500, terwijl de kassier een gratificatie kreeg voor de vele werkzaamheden in het belang van de bank verricht. Het restant werd gereserveerd voor de viering van het gouden jubileum van de bank in 1953. De kassier deed nogmaals een be roep op de leden en de spaarders bij de boekjes-controle de volle mede werking te willen verlenen, daar dit het enigst afdoende controlemiddel is. Tot op heden zijn ruim 300 boekjes niet voor controle aangeboden. De oorspronkelijk vastgestelde rentevoet voor 1949 is herzien en nader vast gesteld op 2.15 pet. tot 3500 en daarboven Yz pet. Voor de leden is een lopende rekening mogelijk voor de bedragen boven f 3500, waarvoor een rente van 1 pet. vergoed wordt. Tevens werd medegedeeld, dat pl.m, ƒ50.000 beschikbaar is voor le hy potheek op landerijen ten behoeve voor land- en tuinbouw. De heer A. L. v. Wijk zag zich her kozen als bestuurslid, evenals de heer L. C. Stijnman als lid van de Raad van Toezicht, terwijl als nieuw lid werd gekozen de heer L. Th. de Haas. WASSENAAR PASTOORSBENOEMING AAN DE ST. JOSEPH-KERK. Tot opvolger van pastoor Van Woe- sik is benoemd tot pastoor van de St. Joseph-parochie de zcereerv/. heer W. Q. Versteegen, rector te A'dam. Pastoor Versteegen werd geboren 21 April 1901 in de Weipoort te Zoe- terwoude en op 6 Juni 1925 priester gewijd. Achtereenvolgens was hij kapelaan te den Hoorn (gem. Schipluiden), Lisse (H. Agatha) en Amsterdam (St. Bonifatius). Daarna was hij ge durende 19 jaren leraar in de maat schappijleer aan de Don-Boseo-a.m- bachtsschool te Amsterdam en rector van het St. Joannes de Deo-gesticht aan de Keizersgracht. Pastoor Ver steegen behaalde, ter uitoefening van zijn leraars-ambt het diploma Staats inrichting M.O. Pastoor Versteegen verzorgde tot nu toe met veel succes de ru briek „Wij lezen" in het weekblad „De Linie". In zijn nieuwe functie zal hij naar de pastoor ons mede deelde daartoe niet meer in de ge legenheid zijn. GESLAAGDE GEZINSDAG. De Stichting „Katholieke Gezins zorg", die sinds September van het vorig jaar zulk uitstekend werk ver richt in Wassenaarse gezinnen, heeft met financiële moeilijkheden te kam pen. Naast de min of meer vaste in komsten uit bijdragen van verenigin gen en organisaties en kerkcollecten, blijft er jaarlijks een tekort van pl.m. 1000.Om dat tekort van dit jaar weg te werken is gisteren een „Ge zinsdag" gehouden, die begon met een speldjescollecte aan de katholieke kerken in deze gemeente. Het werd een goed begin, want deze collecte bracht 475.op. 's Avonds werd in het R. K. Ver enigingsgebouw een toneelavond ge houden, waaraan de katholieke To neelverenigingen „Amicitia'' en „de Vriendschap' en de toneelgroep van de „Kajoma" belangloze medewer king verleenden. Deze avond werd georganiseerd in de vorm van een toneelwedstrijd, waarbij als jury op traden de Eerw. Paters Wulfram en Chrispinianus uit Voorschoten en de heer W. J. Hoogeveen, alhier. Elk der verenigingen bracht een één-acter voor het voetlicht, geheel naar vrije keuze. Na een inleidend woord van de voorzitter, de heer G. A. v. Leyen- horst, waarin hij o.m. de toewijding en het idealisme prees van de tien helpsters die de Gezinszorg thans telt, t en van de leidster, mevrouw Baze- lierv. d. Broek, opende „Amicitia" het programma met „De Kus", een i vrolijke familiegeschiedenis met een happp end. „De Vriendschap" vervolgde met „Storm in een glas water" en na de pauze besloot de Kajoma het pro gramma met „Dodenrit". In de pauze werd een loterij gehou den, waarbij vele gelukkigen in het bezit kwamen van werkelijk kost bare fraaie prijzen. Na de pauze kwam een bar-kastje in de Ameri kaanse verkoop: de opbrengst be droeg 154.50. Wat de uitslag der toneelwedstrijd betreft: het eenstemmige oordeel van de jury bleek overeen te stemmen met dat van de volle zaal: De Vriend schap verwierf de eerste prijs met 241 punten, Amicitia de tweede met 218 en Kajoma de derde met 212 pun ten. Spontaan stelde de drie voor zitters dezer verenigingen de zo juist verworven geldprijs weer ter be schikking van Gezinszorg „een geste, die door bestuur en publiek ten zeer ste werd gewaardeerd.". Hoewel de klok inmiddels 12 uur wees was het programma nog niet afgelopen. Geruimte tijd werd nog gezellig gedanst op de muziek van Toon van Bemmelen en de zijnen, die belangloos hun medewerking ver leenden. Tussen de bedrijven door werden middels diverse attracties de laatste dubbeltes uit menige beurs ge toverd. ten bate van de Gezinszorg. De totale netto-opbrengst is nog niet bekend. Vast staat echter, dat deze eerse Gezinszorgdag een succes is geworden. MARKTBERICHTEN UTRECHT. 23 Mei. Paarden. Op de Utrechtse paardenmarkt wer den heden aangevoerd 770 paarden. De prijzen varieerden voor: luxe paarden van 600 tot 800, werkpaar den van 400 tot 650, oude paarden van 250 tot 475, paarden boven drie jaar van 400 tot 600, paarden be neden drie jaar van 250 tot 450, veulens van 120 tot 220, hitten van 150 tot 450. De handel was matig. VOETBAL PROFESSIONALISME MAAKTE ARGENTIJNSE CLUBS ARM. En de voetballers tot slaven. De voetbalsport in Argentinië is niet zo'n winstgevend bedrijf zoals men misschien mocht denken, wan neer men eens een enkele keer leest voor welk kapitaaltje een of andere beroemde speler naar Zuid-Amerika wordt verkocht. De cijfers van de zes grote clubs wijzen dit uit. Over een periode van tien maanden in 1948 le den zij gezamelijk een verlies van bijna twee honderd en tachtig dui zend gulden op een gezamenlijke om zet van twee millioen twee honderd duizend gulden. En dan was dat jaar niet eens ongunstig, als men weet, dat het jaar daarvoor de boeken wer den afgsloten met een totale verlies post van ruim vier honderd duizend gulden. De onbetaalde transferbedragen in 1948 baxchten het totale verlies voor de zes grote Argentijnse voetbalver enigingen op bijna een millioen, het geen per vereniging zo'n honderd vijf en zestig duizend gulden bete kent. Waaraan deze verliezen te wij ten zijn? Niet aan de geringe belang stelling voor voetbal in Zuid-Ameri ka. Evenmin aan de salarissen, die de spelers ontvangen. Het maximum sa laris voor de voetballers is acht hon derd gulden per maand, terwijl zij voor elke winstpunt tachtig gulden extra krijgen. De oorzaak ligt bij de fantastisch hoge transfers, die de clubs moeten betalen om hun elftal op peil te houden, terwijl zij daartoe financieel niet in staat zijn. De spelers zelf ontvangen voor deze handel geer. cent. Dit alles is een gevolg van de over gang van het amateurisme naar het professionalisme in de Argentijnse voetbalsport. Na een lange periode van voetbalschandaaltjes, die op het laatst grote afmetingen aannamen, besloten de leiders van de clubs de knoop door te hakken: geen amateurs meer, uitsluitend profs, die voor elke wedstrijd geld ontvangen. Dit heeft geleid tot een minder vriendelijke houding tussen de clubleiders en de voetballers. De houding van de spelers, die on dermeer vrijheid van contract vroe gen, noodzaakte de directies het pro bleem van lonen en prijzen te her zien, benevens dat van transfers en andere kosten. Maar het meest zaten zij met de veranderde vorm van uit betaling van de spelers. De gedachte, die bij velen ingang vond, dat de economische crisis het logische gevolg is van de hoge sala rissen is zeer zeker onjuist. Er is een categorie, die meent dat de speler op het veld het meest kostbare onder deel in de sport is, maar dat is geens zins waar. Gelijk een artist, die het publiek vermaakt, is de voetballer ongetwijfeld de slechts betaalde werknemer, terwijl hij toch voor het publiek een van de meest geliefde vormen van vermaak biedt. De onevenwichtige balans van de voetbalverenigingen is niet veroor zaakt door de fabelachtige salarissen, maar door de fabelachtige transfer- bedragen, waardoor de prijzen om hoog vlogen, ja tot zo'n hoogte, dat de verenigingen ze niet meer betalen konden. Behalve de scheve economische ver houding, die hiervan het gevolg is, worden de voetballers slaven in de ware zin van het woord, die verhan deld worden als vee en geen enkele vrijheid wordt gelaten in de keus van werkgever. Dergelijke toestanden mochten in de tegenwoordige maat schappij toch niet voorkomen. „Alg. Dgbld." V.V.S.B.A.S.C. H 1—2. Voor de 'halve finale L.V.B.-Sleutels heeft ASC II, dat met de spelers van Nier- op en Boender uitkwam gezegevierd. Deze versterking was inderdaad no dig voor ASC, want beide genoemde spelers waren wel de uitblinkers en hebben de vele WSB-aanvallen tel- LAATSTE BERICHTEN VOORMALIG DIRECTEUR- GENERAAL P.T.T. VOOR BIJZONDER HOF Voor het Haagse Bijzonder Hof stond hedenmorgen terecht de 54- jarige electrotechnisch ingenieur W. L. Z. van .der Vegte, directeur-gene raal van de PTT in bezettingstijd. Van der V. was van December 1940 tot December 1941 raad-adviseur op het departement van Volksvoorlich ting. Op 1 Januari 1942 aanvaarde hij de benoeming van directeur-generaal der PTT. Nauwelijks zat hij op die plaats of hij begon zijn partijgenoten, de NSB-ers te bevoordelen. Er werd een speciale afdelingen opgericht, die PTT-mensen politiek testten, wan neer zij in aanmerking kwamen voor bevordering of vaste aanstelling. Na enige maanden werd dit systeem iets gematigder toegepast maar het re sultaat is toch geweest, dat 300 be noemingen werden opgehouden om dat de betreffende ambtenaren niets voor de „nieuwe orde" voelden. De heer D. Pasman, in bezettings tijd hoofd van de afdeling perso neelszaken vertelde, als getuige ge hoord, enkele bh zonderheden over deze personeelspolitiek van Van der V en de zijnen. De heer Pasman noemde de heer Van Giessel, het hoofd van de politieke afdeling, de „kwade genius" van Van der V. „DARUL SAL AM" IN HET GARUTSE GEVORMD De correspondent van Aneta te Bandung vernam, dat in het Garutse naast de Darul Islam een andere, eveneens orthodox Mohammedaanse organisatie gevormd is onder de naam darul Salam (vredesstaat). In tegenstelling tot de Darul Islam is deze organisatie gekant tegen iedere vorm van terreur, doch evenals de Darul Islam is zij tegenstander van coöperatie en wenst zij een republi keinse Islamietische staat voor ge heel Indonesia. De Darul Salam is voortgekomen uit de Masjumi. 1 kens op afdoende wijze kunnen weer staan. Van de aanvang af was het reeds een enerverende strijd, waarhij ASC technisch beter was. We dach ten even voor de rust, dat VVSB de leiding zou nemen, toen Komen na goed solo werk met een keihard schot tegen de binnenkant van de paal schoot, doch de bal caramboleerde weer het doel uit. Uit deze afgeslagen VVSB-aanval lanceerde ASC een uiterst snelle aanval, waaruit hun midvoor onhoudbaar doelpuntte (10). Toen direct daarop ASC weer de bal voor het VSB-doel bracht, redde keeper Meeuwisse prachtig, doch jammer genoeg werd de weg- gestompte bal nadien onhoudbaar ingeschoten (20). Na de rust leek het voor VVSB onmogelijk deze ach terstand in te lopen. Wel waren de WSB-aanvallen gevaarlijk, doch de afwerking liet veel te wensen over. ASC verdedigde stug en gaf geen krimp totdat van den Berg van pl.m. 15 m afstand met een beheerst schot in de uiterste hoek de stand op 21 kon brengen. Even leek alles weer mogelijk, nog meer toen van der Klauw een kans kreeg, doch juist naast kopte. Verandering kwam er niet meer, zodat de Leidenaren in de finale zijn gekomen. De A-junioren van VVSB hebben nu ook de finale bereikt door een prachtige 30 overwinning op Lisse A voor de Junioren-wisselbeker. GDSUnio 04. Direct na de aftrap is GDS in de aanval, doch door te doorzichtig spel en niet snel genoeg reageren kan de stevige Unio achterhoede tijdig ingrijpen. Enige malen ontkomt het Unio-doel op fortuinlijke wijze aan doorboring, ook alweer door gebrek aan snel heid bij de GDS-aanval. Na ongeveer 30 minuten komt Unio vrij goedkoop aan een doel punt. Bij een der snelle aanvallen loopt de GDS-doelman uit op een ver schot. De bal raakt echter een achterspeler, waardoor hij bij een Unio-speler komt, die rustig in kan schieten (01). GDS spant zich nog wat meer in, doch de Unio achter hoede laat zich niet passeren. Nog voor de rust scoort Unio op fraaie wijze bij een snelle aanval 02. Na de rust heeft Unio het beste van het spel. De achterhoede re tourneert alles en de druk op het G.D.S.-doel wordt steeds zwaarder. Keeper Blom verricht menige fraaie safe, doch kan niet verhinderen dat Unio van dichtbij de stand op 03 brengt. Een enkele keer brengen verre trappen van de backs enige opluchting, doch de voorhoede kan het tegen de stugge verdedigers van Unio niet klaren. Vlak voor 'het ein de scoort Unio zijn vierde doelpunt. Wanneer de scheidsrechter het einde blaast heeft Unio met 04 gewon nen. De verdere uitslagen waren: GDS II—RVC II 2—1; Haastrecht 4— GDS 3. Junioren: Bodegraven AGDS A 81; Bodegraven BGDS B 11. ARCOranje Wit 12. Doordat ARC in de laatste minuten van de wedstrijd voor de Zaterdagmiddag beker tegen Oranje Wit haar voor sprong verloren zagen gaan en daar na zelfs nog een doelpunt voor de gasten kwam, is de Racing Club voor verder bekeren uitgeschakeld. Van Heusden gaf zijn elftal in de eerste helft een 10 voorsprong en niets wees er toen op, dat in de tweede helft dit niet nog eens herhaald zou kunnen worden. Wat men daarna echter ook probeerde, niets mocht meer lukken. De achterhoede van ARC ging wat roekeloos spelen, men verzuimde de nodige aandacht aan de snelle uitvallen der gasten te be steren. met als gevolg, dat toen in de laatste minuten enkele corners op het ARC-doel genomen werden, er al spoedig een ingekopt werd (11). In de allerlaatste minuut volgde weer een corner, waaruit eveneens- de bal in het doel gewerkt kon worden, zo dat het einde nog kwam met een 12 overwinning voor de gasten.

Leidse Courant | 1949 | | pagina 3