Nieuwe Hoge Vertegenwoordiger van de Kroon in Indonesië STADSNIEUWS Dit jaar 3 October-viering in grootse stijl NIEUWS UIT DE RIJNSTREEK VRIJDAG 29 MEI 1949 DE LEIDSE COURANT EERSTE BLAD PAGINA 2 H.M. DE KONINGIN heeft, aldus de elt de R.V.D. in een officieel commu niqué mede, op voordracht van de R aad van Ministers, aan dr. L. J. M. Beel, op zijn verzoek op de meest eervolle wijze ontslag verleend als Hoge Vertegenwoordiger van de Kr oon in Indonesië, onder dankbetui ging voor de gewichtige diensten door hem als zodanig in zeer moeilijke omstandigheden aan den lande bewezen. Tot opvolger van dr. Beel is als Hoge Vertegenwoordiger van de Kroon in Indonesië benoemd de bui tengewoon en gevolmachtigd ambas sadeur A. H. J. Lovink, secretaris-ge neraal van het ministerie van Buitenlandse Zaken. Het eervol ontslag aan dr. Beel zal gerekend Worden in te gaan op het tijdstip, waarop de Hoge Vertegenwoordiger v. d. Kroon het bestuur zal hebben overgedra gen. De nieuwbenoemde Hoge Ver tegenwoordiger van de Kroon zal zo spoedig mogelijk naar Batavia vertr ekken. Antonius Hermanus Johannes Lo vink is de zoon van wijlen het oud- Tweede Kamerlid, dr. H. J. Lovink, die directeur-generaal van de Land bouw en later directeur van de Landbouw in Nederlands Indië en na zijn repatriëring burgemeester van Alphen aan den Rijn was. Hij werd op 12 Juli 1902 te 's-Gra- vanhage geboren, studeerde te Rot terdam en Heidelberg en vervolgens Chinese taal en eltterkunde te Moek- den. Na zijn aankomst op Java werd hij in October 1929 tijdelijk belast met De eerste Hollandse nieuwe haring in ons land DE KW 227 WINT DE RACE (Vervolg van 2de blad, pag. 1) Zoals gemeld is vanmorgen de ha ringjager Karei Doorman, KW 227, in IJmuiden binnengekomen met het eerste nieuwe zeebanket van dit sei zoen. Hiermede heeft deze snelle log ger een succes geboekt, dat niet slechts te danken is aan de krachtige motor van dit schip, die 10 mijl per uur kan opbrengen, doch vooral aan het feit, dat de Karei Doorman niet in combinatie met andere schepen voer, maar het aandurfde als een triomferende solidair met zijn 36 kantjes haring naar huis te stomen, zodra de netten in de nacht van Woensdag op Donderdag gesleept waren. Een zwerm haringjagers is de Karei Doorman op ongeveer 50 a 60 mijl gevolgd, en zou in de loop van deze dag Vlaardingen, IJmuiden of ScheVeningen aandoen. De Maria Jacoba is met 314 kantjes naar IJmuiden onderweg, waar zij om 1 uur kan arriveren. De ongeveer 34.000 haringen maak ten een triomftocht door de kust plaatsen langs de Noordzee, De ver-i sierde vrachtauto met de 36 kantjes' opende de stoet Daarachter volgden de wagens met burgemeester en wet houders en officiële personen. In de dorpen, die gepasseerd wer den, maakten de chauffeurs een ruim gebruik van de claxons, waardoor de bewoners uit hun huizen kwamen en hun vreugde over het succes van de streekgenoten niet onder stoelen of banken staken. Hoe meer Katwijk nabij kwam, hoe groter de belang stelling werd. Landarbeiders staak ten een ogenblik hun werk om de stoet langs te zien snellen, toen Kat wijk werd bereikt, kon men eerst recht goed merken hoe de bevolking met de „Karei Doorman" heeft mee geleefd. De vlaggen waren uitgestoken en iedereen, die niet door ziekte aan het bed gekluisterd was, bevond zich langs de kade. Moeders met kleine kinderen, de halfgeschoren klant van de kapper, winkeliers, fabrieksarbei ders, allen begroetten uitbundig het eerste transport nieuwe haringen. Na een rondgang door het dorp werden de kantjes in een van de opslagplaat sen langs het Prins Hendrikkanaal af geladen en een deel van de Katwij- ker bevolking maakte van de gele genheid gebruik de eerste nieuwe te proeven. De keurmeester van Katwijk, de heer van der Schee, keurde de ha ringen en bestempelde de kwaliteit als goed. Nog steeds in recordtempo ging het toen naar een vergaderzaal tje, dat tot afslaglokaal was omgeto verd. Tientallen handelaren waren daar bijeen, toen even voor elf uur het eerste kantje voor ƒ310.aan de man werd gebracht. Er werd bekend gemaakt, dat het 17e kantje niet ver kocht zou worden, omdat daaruit ge schenkzendingen naar H. M. de Ko ningin en de ministers verzonden zouden worden. Het tweede kantje was voor het comité van actie Zee haven, dat alle officiële personen, die iets te maken hebben met de actie voor het aanleggen van een zeeha ven in Katwijk, een 32ste kantje ca deau zal doen. Binnen tien minuten waren alle kantjes verkocht voor prijzen va riërende van 300 tot 325 gulden. De totale besomming van de logger be draagt ongeveer ƒ10.000.—. Om precies kwart over twaalf stopte voor een viswinkel op de Koninginne- weg te Amsterdam een vrachtauto met de eerste kantjes nieuwe haring, komende uit Katwijk en vijf minuten later werd de winkel, waar de was uitgestoken, bestormd door de buurtbewoners, die allen haring wil den proeven. De prijs was 50 cent voor deze pri meurs, die van bijzonder goede kwa liteit bleken te zijn. In totaal bracht deze auto in Amsterdam vier vaat jes nieuwe haring binnen. Vanmid dag om vijf uur zal nieuwe toevoer op de afslag in Katwijk worden ver handeld. Morgenochtend zal vermoe delijk in Amsterdam overal nieuwe haring te krijgen zijn. MIJNONTPLOFFING TE ULFT. Vanmorgen om ongeveer kwart over tien is te Ulft een mijn ontploft. Voor zover thans bekend is een dode te betreuren, terwijl een persoon zwaar, twee licht werden gewond. Aan huizen in de omgeving werd grote schade toegebracht. de waarneming der betrekking van ambtenaar voor Chinese zaken, in welke functie hij enige tijd later de finitief werd aangesteld. Op 16 No vember 1933 werd de heer Lovink aangewezen als ass. adviseur van het hoofd van dienst der Chinese zaken en Oost-Aziatische aangelegenheden en op 5 Maart 1934 werd hij adjunct adviseur bij die dienst. In December van datzelfde jaar werd hij belast Op 25 Juli 1935 werd hij adviseur en hoofd van de dienst voor Oost met de functie van adviseur en hoofd van dienst voor Chinese zaken, voor de duur van het verlof van de toenmalige functionaris, de heer Mouw. Aziatische zaken. In 1936 werd hij lid van de commissie voor de haldelsbe- trekkingen met China. In 1937 keer de hij na een verloftijd naar Indië terug als adviseur en algemeen hoofd van de dienst der Oost-Aziatische za ken. Gedurende de oorlog verbleef de heer Lovink in Londen, waar hij se cretaris-generaal is geweest van de algemene oorlogvoering, waarna hij op 11 Febr. '43 tot ambassadeur bij de Chinese regering te Tsjoenking be noemd werd. In Febr. 1947 ging hij als ambas sadeur naar Moskou. Van 1 Januari 1948 af is dr. Lovink secretaris-generaal van het ministerie van Buitenlandse Zaken. Het interview van de „Chicago Sun Tiines" EEN OFFICIËLE RECHTZITTING. Officieel wordt medegedeeld: In een beschouwing, welke een vertegen woordiger van de „Chicago Sun Ti mes" gewijd heeft aan het Indone sische probleem, wordt aan de mi nister-president en de minister van butenlandse zaken een viertal uit spraken in de mond gelegd, welke deze correspondent als een samenvat ting aanduidt van een oriënterend gesprek, hetwelk genoemde minis ters met deze correspondent hebben gehad. Het beeld, hetwelk deze correspon dent geeft en dat in enkele opzich ten een grond van waarheid bevat, is door zijn simplistische samenvat ting van een gecompliceerde materie een onjuiste weergave geworden van de gedachten, welke genoemde mi nisters tegenover deze correspon dent tot uiting gebracht hebben. Wat de correspondent verder meent te moeten schrijven over hetgeen zich te Washington heeft afgespeeld vóór de ondertekening van het Atlantisch Pact kan slechts gezien worden als een persoonlijke weergave van spe culaties van deze correspondent, De aan de minister van buitenland se zaken toegeschreven uitlating is door deze nimmer gedaan. Het is te betreuren, dat de namen van Neder landse bewindslieden in verband zijn gebracht met een gedachtengang, die hunzelf en verantwoordelijke Neder landse kringen vreemd is. DE MILITAIRE SITUATIE OP JAVA Van officiële zijde wordt gemeld: De op 7 Mei gesloten overeenkomst heeft in sommige delen van Java re acties onder de bevolking gewekt. Ook een zekere toeneming van ter- reursactiviteit wordt in verband ge bracht met de onderhandelingen. Een aanval op Modjokerto is blijkens aan getroffen gegevens waarschijnlijk een onderdeel van 'n plan van verzetsgroe pen om de thans gezonde ontwikke ling te verstoren, zowel in het voor malige republikeinse als in het fede rale gebied. De overeenkomst heeft vanzelfsprekend een duidelijke te rugslag te Djogja waar een gespan nen sfeer heerst. Het aantal infiltra ties in de stad neemt toe met als ge volg nachtelijke schietpartijen en terreur, waarvan in het bijzonder de Chinese gemeenschap het slachtoffer wordt. Nochtans is de toestand in de stad niet verontrustend. Ook in Solo valt enige onbehaaglijkheid te merken. In de stad gaat de veiligheid zeer langzaam vooruit. De voedsel toestand is algemeen gunstig; in dit gebied is echter de werkgelegenheid ontoereikend. Bij voortgezet optreden tegen strijdgroepen in Banhumas trof een Nederlandse patrouille van 25 man een T.N.I.-groep van 100 man aan. 60 Leden van deze groep werden bij het gevecht, dat ontstond, gedood, Een grote hoeveelheid wapens viel in Ne derlandse handen. Eén Nederlandse militair sneuvelde. DE VACATURE-FIEVEZ IN DE TWEEDE KAMER. De voorzitter van het Centraal Stembureau heeft, nu mr. Sassen voor zijn benoeming bedankt heeft, be noemd verklaart tot lid der Tweede Kamer de heer H.M. van Lieshout te Eindhoven (vacature-Fievez). Te verwachten is, dat de heer v. Lieshout zal bedanken ten behoeve van overste J. J. Fens te Breda, die op de lijst van de K.V.P. een gekwa lificeerde plaats als militair deskun dige bezet. 12 JAAR OUDE MOORDZAAK BERECHT. Naar men zich zal herinneren, heeft de Beverwijkse politie op 7 Maart van dit jaar, in samenwerking met de rijkspolitie te Heemskerk, licht gebracht in een 12 jaar oude moordzaak en een echtpaar gearres teerd, dat tijdens het vooronderzoek en later ook bij de eerste behande ling voor de rechtbank een volledi ge bekentenis aflegde. De echtelie den, die destijds nog niet getrouwd waren, hadden in 1938 de eerste man van de vrouw, de 32-jarige los-werk- man C. Welp, in de echtelijke woning te Heemskerk door worging om het leven gebracht en daarna een zelf moord geënsceneerd. De politie is- daar indertijd ingelopen en stelde vast, dat de man zichzelf had opge hangen. Doordat het echtpaar in Maart van dit jaar ruzie kreeg kwamen in een café bijzonderheden aan het licht, die tot een nieuw onderzoek leidden. .Uitspraak doende heeft de Haar lemse rechtbank heden in deze zaak uitspraak gedaan. De Officier van Justitie hafl op 5 Mei tegen beide verdachten een gevangenisstraf van twaalf jaar geëist. Zij werden con form de eis veroordeeld. NEDERLANDSE STERREKUNDIGEN NAAR AUSTRALIë. Sterrekundigen van Nederlandse, Amerikaanse en Zweedse universi teiten zullen worden uitgenodigd om in de nabijheid van de Australische hoofdstad in de buurt van 't rijksob servatorium op de berg Stromlo, ster renwachten te bouwen. Het gaat hier om geleerden van de universiteiten van Leiden, Columbia en Upsala. (Bovenstaande reeds geplaatst in gedeelte onzer vorige oplage. VERKIEZINGEN. LIJSTNUMMERING GEMEENTERAADS- Het resultaat van de nummering der candidatenlijsten voor de a.s. Gemeenteraadsverkiezingen is als volgt: 1 Partij van de Arbeid. 2. Prot. Chr. Partij. 3. Kath. Volkspartij. 4. Comm. Partij. 4 Volkspartij voor Vrijheid en De mocratie. 6. Staatk. Geref. Partij. JDE NOOD VAN HET FABRIEKS MEISJE." Bijeenkomst van de Sociale Raad. Voor een goed bezette bovenzaal van ,JDe Doelen" sprak gisteravond mej. H. Coenders, psych. dra. te Nij megen over „De nood van het fa brieksmeisje" voor de leden van de Sociale Raad. De spreekster ving aan met een korte inleiding over de gewone pu- berteits-psychologie en wees er op, dat de nood van het fabrieksmeisje niet alleen uit de puberteits-jaren voorkomt, maar reeds gebaseerd is op haar eerste jaren. Het grote ge vaar, aldus mej. Coenders, schuilt in het feit, dat in deze gevallen, niet zoals normaal, de geestelijke en bio logische puberteits-perioden gelijk komen. De laatste voltrekt zioh zeer snel door de soms ongezonde geeste lijke atmospheer, de invloed van het ongeschoolde fabriekswerk, het voort durende contactt met ouderen en het gemis aan overgave van het werk, wat trouwens onmogelijk is. Het is daarom noodzakelijk, dat, wil het meisje aan haar toekomstige roeping als gehuwde vrouw beant woorden, zij een bepaalde gelegen heid krijgt, zich te ontwikkelen. Niet op de eerste plaats op huishoudelijk gebied hoe belangrijk ook maar vooral ook geestelijk, opdat zij stel ling kan nemen voor haar komende taak als opvoedster van een nieuw geslacht. Hierin wordt voorzien door de z.g. fabrieksscholen, waarvan de „Mater Amabilisscholen" reeds twee jaar met succes werken. Mej. A. ten Have, kook-lerares aan de Huishoudschool te Leiden, sloot haar inleiding hierop aan, door meer de practische kant van dit soort onderwijs te belichten. Zoals bekend is men in Leiden ruim een half jaar geleden gestart met dit onderwijs, waarvan de lessen worden gegeven in de Kath. Huishoudschool aan het Galgewater en in de Huishoudschool aan het Rapenburg, beide naar het- voorbeeld van de „Mater Amabilis scholen". Verschillende Leidse fabrieken gavei} de meisjes gelegenheid deze cursus te volgen, met behoud van loon. Deze lessen worden gegeven op V"ii dagmiddag van 2 tot 6 uur en om vatten o.a. kook-, knip-, naai-, kin- derverzorgings- en opvoedingslessen. Daarnaast wordt aandacht besteed an de geestelijke vorming, alhoewel dit laatste meer op de voorgrond zal t-eden tijdens het tweede cursusjaar, waarvan de lessen niet meer in de middag, doch tijdens de vrije avond uren zullen worden gehouden. De algemene indruk van mej. ten Have was wel dat het in de goede richting gaat. wat mej. Coenders tij dens de gedachtenwisseling nog on derstreepte. Bij ontstentenis wegens raadsver gadering van de voorzitter, de heer S. Menken,, stond deze zeer in teressante bijeenkomst onde" leiding van de vice-voorzitter, de heer G. F. E. Kiers, die na enkele huishoudelijke punten de beide dames inleidde en hen na afloop, dankte voor hun boeiende uiteenzettingen. 375 JAAR GELEDEN WERD LEIDEN ONTZET Dit jaar zal het 375 jaar geleden zijn, dat Leiden, op die gedenkwaardige dag van 3 October 1574, werd ontzet en als één der eerste in de rij van Nederlandse steden zich schaarde aan de zijde van de Prins van Oranje. Dit feit, hoe kan het anders, zal dit jaar dan ook zijn bijzonder stempel drukken op de feestviering, waarover wij gisteravond in de „In den Ver gulden Turk" gehouden traditionele Mei-vergadering der 3 Octobervereni- ging verschillende bijzonderheden vernamen. Een gunstig jaar werd afgesloten Vooraf werden echter de jaarstuk ken aan de orde gesteld. De voorzit ter, de heer W. v. d. Laan, gaf in zijn openingswoord een terugblik over het afgelopen verenigingsjaar, dat voor de vereniging in alle opzichten een goed jaar is geweest, in aanslui ting waarop de secretaris, de heer E. W. Wichers Rollandet, nog een uitvoerig overzicht gaf van de zo zeer geslaagde feestviering in 1948. Het financieel verslag van de penning meester, de heer C. J. van Spall, gaf bij een inkomsten van 63.328 een batig saldo van ruim 1994.Ge hoord het advies van de kascommis- sie werd de penningmeester décharge verleend. Tot bestuursleden werden herko zen de heren E. W. Wichers Rollan det, mr. F. J. J. Trapman en Wer- nink, terwijl in de vacature van ir. D. Boogerd, die in verband met druk ke werkzaamheden als bestuurslid moest bedanken, mr. W. J. Geertse- ma werd gekozen. Tot leden van de kascommissie-1949 werden benoemd de heren W. Brouwer, C. J. Eggink en C. J. de Jong. Vervolgens werd door de heer Van der Laan een overzicht gegeven van de dit jaar te organiseren feestelijk heden, welke reeds op Vrijdag, 30 September, zullen inzetten met een wijdingsdienst in de Pieterskerk. Op Zaterdag, 1 October, vindt wederom een taptoe, met kansleg ging bij het standbeeld van P. A. v. d. Werff plaats. Zoals al zovele jaren gebruikelijk zal de eigenlijke 3 Ootoberdag, wel ke dit jaar op Maandag valt, worden ingezet met een reveille vanaf het bordes van het Stadhuis, ook nu weer verzorgd door het Leids Politie Muziekgezelschap. Om 8 uur volgt dan koraalmuziek in het Van der Werffpark, terwijl ge lijktijdig de traditionele uitreiking van haring en wittebrood aan het Waaggebouw een aanvang zal nemen. Geuzenvloot vaart Leiden binnen Gelijk als bij de 350-jarige herden king, zal ook dit jaar in de morgen uren een geuzenvloot Leiden bin nenvaren. Nu in verband met de overkluizing van het Gangetje deze vloot niet aan de zijde van de Vliet kan „binnen vallen", wordt gedacht om hiervoor de Nieuwe Rijn te kie zen. Van hieruit wordt gevaren naar het Waaggebouw. Behalve een kerkelijke herdenking in de Pieterskerk, zal ook in De La kenhal weer een tentoonstelling wor den ingericht, betrekking hebbend op het beleg en ontzet van Leiden. En natuurlijk is er dan het „sprin gen" van de fontein op de Vismarkt! De optocht. De optocht, het hoogtepunt van iedere feestviering, die ook nu weer wordt samengesteld in samenwerking met de oud-gemeente-archivaris en kunst-historicus de heer W. Ver- burgt, is gewijd aan het beleg en het ontzet van de stad. Zij zal be staan uit drie afdelingen omvattend 14 groepen, waaraan in totaal pl.m. 350 personen en 100 ruiters zullen deelnemen. Negen praalwagens, met inbegrip van de karossen, worden in de stoet opgenomen. Zal de eerste afdeling een allegorische uitbeelding geven van de natuurkrachten, welke zulk een voorname rol bij ,de bevrij ding in 1574 hebben gespeeld, de tv/eede afdeling geefj meer een in druk van de toestand, waarin zich de stad tijdens het beleg bevond. Ten slotte zal de derde afdeling geheel in beslag v/orden genomen door de stichting van de Hogeschool, in feite de bekroning voor de dappere hou ding van Leidens bevolking in die moeilijke periode. Terwijl in de tv/eede afdeling aandacht zal worden besteed aan de fiere houding, welke de toemalige burgemeester P. A. v. d. Werff, heeft aangenomen, is in de groep van de Hogeschool ook de figuur van Prins Willem van Oranje opgenomen. Voorts zal deze groep een uitbeelding geven van de stoet van hoogleraren e.a., die zich op 8 Februari 1575 naar de Universiteit begaf ter bijwoning van de opening dezer hogeschool. Tenslotte wordt ook weer een avondfeest in de Sadsgehoorzaal be legd en zal een dit jaar wel zeer uitgebreid vuurwerk de dag beslui ten. Verder zal op het Schuttersveld een Lunapark verrijzen, dat reeds Zater dags zal worden opengesteld. Bezoek Koninklijk Paar? Ofschoon de kansen daarop niet zo groot zijn, eerst moet het Ko ninklijk Paar een bezoek aan de hoofdsteden der provincies brengen, is een uitnodiging gericht tot Ko ningin Juliana en Prins Bemhard om een gedeelte der feestviering bij tè wonen. Zoals bekend, hebben in 1924 bij de herdenking van het 350- jarig ontzet Koningin Wilhelmina en Prins Hendrik eveneens een bezoek aan Leiden gebracht. Het bestuur der 3 Octobervereniging heeft echter nog wel enige hoop, dat ook in 1949 de uitnodiging zal worden aanvaard! LEIDSE UNIVERSITEIT. Geslaagd voor het candidaats- examen Nederlands recht: de heren R. H. Knegtmans te Scheveningen en W. G. L. de Haas te Utrecht; voor het doctoraal examen Neder lands recht: de heren M. J. van Rossum du Chattel te Alkmaar en J. G. van Putten te Den Haag; voor het candidaatsexamen Nederlandse taal- en letterkunde: de heer D. F. Kouwenhoven te Rotterdam; voor het doctoraal examen Geneeskunde: mej. J. L. Seelig te Den Haag en de heer H. M. Munder te Leiden. WEERSVERWACHTING (Geldig van Vrijdagavond tot Zaterdagavond. Opgemaakt te 10 uur). Droog. Af en toe matige, overigens zwakke wind tussen Noord en West. In de vroege ochtend hier en daar mist; morgen-overdag en op de meeste plaatsen vrij zonnig weer. Ongeveer dezelfde temperatuur als vandaag. ALPHEN AAN DEN RIJN GEMEENTERAAD Afwezig de leden Ph. Roogaar en A. Groeneveld. Met toestemming van de voorzit ter, burgemeester Schokking legt de heer G. Nijman (P.v.d.A.) een na dere verklaring af, naar aanleiding van het voorgevallene in de raads vergadering van 30 Maart j.l. waar in de voorzitter de heer Nijman scherp van repliek diende, naar aan leiding van diens interpellatie-aan vrage betreffende een gerezen me ningsverschil omtrent het niet ver huren van een gemeente-eigendom in het gemeentedeel Aarlanderveen aan de Partij v. d. Arbeid. De heer Nijman betoogde, dat de interpella tie-aanvrage door hem juist was be handeld, hij bekritiseerde het stand punt van de voorzitter die hem des tijds de pas tot antwoorden had af gesneden en spr. achtte de raad min of meer incompetent tot interpreta tie van art. 24 van het reglement van orde, althans voor wat deze aan gelegenheid betrof. Ofschoon spr. overigens afzag om op de zaak zelve terug te komen, achtte spr. zich aan zijn partij verplicht zijn handelwijze, waartoe hem bij genoemd art. het recht wordt verschaft, te rechtvaar digen. De voorzitter had er geen be hoefte aan breder op de kwestie in te gaan en wilde het hierbij laten. De voorstellen tot verkoop van een perceeltje grond aan G. F. W. Hern- green's Houthandel N.V., alsmede tot aankoop van een perceeltje grond aan de Dorpsstraat van J. A. van der Veen, ten behoeve van het postkan toor werden z. h. st. aangenomen. De raad ging in comité ter behande ling der bezwaarschriften van jkvr. M. A. H. de Kuijper, weduwe van C. J. B. Couturier en van de Gede puteerde Staten der prov. Z.H. tegen aanslagen in de straatbelasting over 1948, resp. ten bedrage van 249.99 en 10.18. In het prae-advies stelden B. en W, de raad voor om de eerst genoemde aanslag te handhaven en de tweede te verminderen met ge noemd bedrag. Na heropening van de raad werd „Ons Thuis", voorheen eigendom en bewoond door de familie J. B. Samsom, thans eigendom der ge meente, verhuurd voor de tijd van 5 jaren. In verband met de brug- bouw ter plaatse, achtte het gemeen tebestuur het niet verantwoord we derom voor die tijd te verhuren. Aan gezien de familie Samsom thans niet meer in genoemd pand woont, stel len B. en W. voor het te verhuren aan nader door B. en W. aan te wij zen gegadigden. Mede in verband hiermede is transporteren overbodig. Aldus besloten. Wegens bedanken van de heer H. S. v. d. Putte als ambtenaar van de burgerlijke stand werd benoemd de heer A. J. Dekker, lid van de raad. Alle overige voorstellen werden z. h. st. aangenomen. Hierna sluiting. Dit jaar geen ronde van „Alphen" Naar wij vernemen zal ér dit jaar geen „Ronde van Alphen" gehouden worden, althans zal deze niet zoals gebruikelijk op Hemelvaartsdag of !2e Pinksterdag worden verreden. Het schijnt dat de N.W.U. de' voor deze wedstrijd nodige licentie heeft geweigerd. Naar wij vernemen zal het comité nog wel trachten deze, elk jaar duizenden wielerliefhebbers trekkende, ronde in het najaar te doen verrijden. Of men daarin slagen zal valt nog niet te zeggen. Boottocht ouden van dagen. Het comité voor de uitgaansdag voor de ouden van dagen heeft besloten er nu eens geen autotocht van te maken maar een „boottocht" en wel naar Rotterdam en de havenwerken. On geveer 350 personen zullen meegaan. Jubileum. Donderdag 19 Mei herdacht de heer H. Bloot" het feit, dat hij 25 jaar geleden in dienst trad als officier-suikerwerker bij de fa. Jac. v. Vliet alhier. Dit feit, werd des avonds in het gebouw Klein Nut aan de Renanialaan, op feestelijke wijze herdacht, waarbij aanwezig waren het voltallig personeel met de gezinsleden en waar het allergezel ligst toeging. De heer Bloot kreeg hier van patroons en personeel ver schillende cadeaux in ontvangst te nemen, terwijl ook het gebruikelijke bloemetje niet ontbrak. BOSKOOP Geboren: Jacoba Dirkje d. v. H. Borst en S. J. Verburg. Getrouwd: Gerrit H. Boogerd 25 jr en Maria M. Bruné 23 jr; Cornelis v. d. Meule 30 jr en Gijsbertha M. Kompeer 26 jr. Aza v. d. Heiden 24 jr en Pie je v. Gijzel 23 jr. Overleden: Adriana Neeltje Cor nelia Heijkoop echtgen. v. G. Jonge- jan 2-6 jr. Maria Catharina Wasse naar echtgen. v. C. Geers 52 jaar. LEIDSCHENDAM KERNGROEP VAN DE KATH. ACTIE ONTVANGT KERKELIJKE ZENDING Aan een kerngroep, bestaande uit 12 leden, is Woensdagavond onder het Maria-lof in de parochiekerk met goedkeuring van de Bisschop de ker kelijke zending verleend. Deze plech tigheid werd verricht door de mo derator van de plaatselijke K.A., pastoor M. Kammers, daarbij geas sisteerd door de beide kapelaans Raadschelders en v d. Voort, Na de eedsaflegging door de leden van de kerngroep werden de geloofsbrieven uitgereikt. Daarna verenigden de leden en de geestelijkheid met de vele genodig den zich in het parochiehuis waar allereerst het woord voerde dr S. P. Perquin als voorz. van de Kath. Ac tie. Spr. dankte pastoor Kammers voor de opleiding welke ongeveer 2 jaar in beslag heeft genomen en bood de moderator als dank een boekwerk aan. Pastoor Kammers dankte voor dit blijk van waardering en liet nog eens duidelijk uitkomen dat de herder de plicht heeft zijn schapen naar best vermogen te lei den. Daarna was de beurt aan de heer Henk Zoutendijk met zijn kunstzinnig poppenspel. Eerst werd opgevoerd „Mariken van Nimwegen" Door dit spel werden de aanwezigen als het ware overrompeld door de voornaamheid waarmede de heer H. Zoutendijk zijn kunst in ontroerende schoonheid tot uiting brengt. Ook zijn tweede spel „De klucht van de Dood" oogste veel bijval. Rector Kraakman sprak daarna nog een kort woord namens de dio cesane leiding van de Kath. Actie waarbij de spr. op kernachtige wijze nog eens duidelijk naar voren bracht dat de katholiek niet langer enkel passief maar meer nog actief moet worden. Het was voor de Leidschendamse Kath. Actie een zeer bijzondere dag Aanwezig waren o.a. burgemeester Banning, de beide initiatiefnemers van de plaatselijke K.A. de heren Tobi en Richter alsmede de be sturen van vrijwel alle plaatselijke Kath. verenigingen. KOUDEKERK Geboren: Pieter z. v. H. W. Kok en C. W. v. Leeuwen. Ondertrouwd: Jan Hogenes 22 jr en Hendrikje van Veen, 20 jr Overleden: Herman Guldemond 67 jr echtgenoot van Pietje de Jeu. TER AAR Geboren Nicolasina M. H. d. v. J. v. Kessel en C. C. Uijttewaal; Jan J. C. G. z. v. H. J. Lok en L. v. Vliet Cornelia M. G. d. v. C. G. Mank en P. M. de Groot; Marinus J. z. v. C. Pieterse en J. Th. Mank, Aaltje d. v. J. Kroon en J. Marskamp. Getrouwd: C. Valk 56 jr en R. Gringhuis 46 jr. LAATSTE BERICHTEN HET VERKEER NAAR BERLIJN. Het autoverkeer van de Westelijke zones naar Berlijn verliep heden nor maal en alle soorten voertuigen wer den vlot en zonder enige moeilijk heid door de Sowj et-Russische con trole te Helmstedt doorgelaten. DE NAVIGATOR ZAG EEN PLUKJE ZWART HAAR. Tien minuten vóór het toestel van de American Overseas Airlines, dat om acht uur hedenochtend met be stemming New York van Frankfurt uit opsteeg, op Schiphol landde, ont waarde de navigator van het toestel een plukje zwart haar, dat boven een zetel in de bemanningafdeling achter de cockpit uitstak. Onmiddellijk ging hij een kijkje nemen, aan wie dit haar wel mocht toebehoren en tot zijn gro te verwondering vond hij een kleine man weggedoken in de stoel. Twee uur lang heeft deze van Frankfurt af in het toestel kunnen zitten zonder dat iemand hem heeft opgemerkt. De navigator waarschuwde onmiddelijk de overige leden van de bemanning, die deze vreemdsoortige passagier kwamen bekijken. Hij vertelde in ge broken Duits een Pool te zijn, die voor de Russen gevlucht was Hij zou ergens in de nabijheid van aa Rus sische grens gewoond hebben. Hij had willen trachten naar Amerika te ko men, De gezagvoerder van het toestel liet onmiddellijk telegrafisch de po- litie-autoriteiten op Schiphol waar schuwen, die om tien uur op het vliegveld gereed stonden om de Pool in ontvangst te nemen. MARKTBERICHTEN LEIDEN, 20 Mei. Vee. Aanvoer: 11 fokstieren, 4 slachtdieren, 112 kalf- en melkkoeien, 191 varekoeien e. a., 75 vette koeien, 4 pinken, 2 vette kal veren, 211 nuchtere kalveren, 35 vet te schapen, 123 weideschapen, 2853 lammeren, 20 zeugen., 73 mestvar- kens, 685 biggen, 10 paarden, 43 bok ken en geiten. Prijzen: kalf- en melk koeien 450875 en varekoeien 350 5.57, handel tamelijk; weideschapen 60—50 handel matig; lammeren 25 35 handel tamelijk vlug; mestvar- kens 6080 en biggen 4060, handel tamelijk; bokken en geiten 15 50, handel zeer slecht, Kaas. Aanvoer 56 partijen Goudse kaas en 3 partijen Leidse kaas. Totaal 59 partijen. Prijzen: zware 1.78, le soort 1.701.75 en 2e soort Goudse kaas 1.661.69, le soort Leidse kaas 1.601.61 per kg. Han del flauw. UTRECHT, 20 Mei. Kaas. Aanvoer 27 partijen kaas. Totaal 1137j stuks, wegende 7975 kg. Prijzen: le' kwal. 1.69—1.72, 2e kwal. 1.64—1.68. Handel traag.

Leidse Courant | 1949 | | pagina 2