De nieuwe „kleine blokkade" van Berlijn Kluwen auto's mocht gisteren verder De stemming onder de troepen op Java De strijd om Sjanghai Tan Malakka gedood Een paar woorden van het Tsjechische Episcopaat Protest van mgr. Beran Beieren verwerpt grondwet van Bonn VRIJDAG 20 MEI 1949 40ste JAARGANG No. 11699 Directeur: C. M. VAN HAMERSVELD. Hoofdredacteur: TH. WILMER. KATHOLIEK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN WAARIN OPGENOMEN „DE BURCHT" Na de grote blokkade de kleine blokkade Bur. Papengracht 32, Telei. 20015, Adm, en Advert. 20826, Abonn 20935 - Abonnementsprijs 10.32 p. w., 11.40 p. mnd., 14.15 p. kwart. Franco p. p. I 4.90 - Advert.: 15 ct. p. m.m. Telefoontjes 11.50 De taak van de ondernemer IN dit zo bonte internationale mi lieu treft ons allereerst het besef van de grote betekenis der onderne mersfunctie voor de bereiking van 's mensen geluk". Dit ontlenen we aan een correspondentie van de heer Aug. Albregts over het congres van de Internationale Unie van Katho lieke Werkgeversver. in Rome. Het besef van de grote betekenis der ondernemersfunctie voor het al gemeen welzijn, voor de volkswel vaart moet heersen niet alleen in werkgeverskringen, maar ook daar buiten. Een voor zijn taak geschikte on dernemer, die bezit de vereiste tech nische, commerciële en administra tieve bekwaamheden, zal, voor zijn deel, veel kunnen bijdragen aan de volkswelvaart. De functie van ondernemer moet inderdaad in het ene geval van zelfsprekend meer dan in het ander worden gewaardeerd als een be langrijke factor in de vorming van de algemene welvaart. Maar met deze opvatting moet sa mengaan het besef, dat de onderne mer, juist vanwege zijn belangrijke taak, moet weten af te staan rechten, die voorheen als zijn onaanvechtbaar privilege werden beschouwd. En wij bedoelen hier de rechten, voortspruitend uit een absolute al leen-heerschappij, waarbij inmenging van anderen, in zijn onderneming werkend, hoogstens werd geduld. De tijd van die alleen-heerschappij is voorbij. De arbeiders, van hoog tot laag, eisen voor zich op een zekere mede zeggenschap. En hierop doelend, schrijft de heer Aug. Albregts in dezelfde correspon dentie: De rechten die worden opge ëist, worden beschouwd als een correlaat van de verplichtingen die de uitoefening ener zo ge wichtige functie medebrengt. Naar samenwerking tussen de on derscheidene groeperingen van het maatschappelijk economisch leven als bedrijfsgenoten in de ware zins des woords bestaat een oprecht verlangen. Als dat oprechte verlangen werke lijk leeft onder de ondernemers, dan alléén mogen wij verwachten een ware bedrijfsvrede, welke een abso luut vereiste voorwaarde is voor een zo vruchtbaar mogelijke uitoefening van de altijd, maar vooral in deze tijd, zo gewichtige functie. ondernemers- pEN LANGE COLONNE van pl.m. 250 vrachtauto's vormde aan de grens van de Britse en de Sowjet-zone te Helmstedt 36 uur lang het bewijs van een „nieuwe blokkade van Berlijn". Gistermiddag werd echter te Berlijn tussen de Westelijke geallieerden en de Sowjet-autoriteiten een voorlopige overeenkomst bereikt, ingevolge waarvan de opeengehoopte kluwen van wagens de weg naar Berlijn werd vrijgegeven. Gisteravond om 7 uur Duitse tijd werd bekend, dat de Russen hun eisen inzake de papieren van auto's die Helmstedt passeren, hadden laten vallen. Later in de avond verklaarden zij echter, dat deze algehele ophef fing slechts voor één avond was. Vandaag hebben alle vrachtauto's die Helmstedt willen passeren, naast hun interzonale pas ook weer een Sow- jet-pas nodig. Het eerst kwam er beweging in de tros van wagens te Helmstedt, toen een Russische schildwacht mededeel de, dat mer op een andere plaats aan de grens, bij Obisfelde, dat men via een kronkelende landweg kon berei ken, wel kans zou maken er door te komen. De eerste chauffeurs, die de mogelijkheid van deze „bres" onder zochten, kwamen er inderdaad door, waarop spoedig tientallen anderen volgden. De grenspost bij Obisfelde was zeer primitief: een kleine boom over de weg, rood en wit geschilderd een paar rode vlaggetjes ter grootte van een zakdoek en drie Sow jet-soldaten met een sergeant waren hier de enige te kenen der Russische bezetting. Zij lieten de wagens zonder onderscheid en zonder enig oponthoud door. Inmiddels kwam uit Berlijn een mededeling van gener aal-majoor George Hays de plaatsvervangende Amerikaanse militaire gouverneur in Duitsland, dat de Russen toe zouden staan dat al het opgestopte verkeer bij Helmstedt over de grote weg naar Berlijn mocht. doorrijden maar dat daarna var alle vrachtwagenchauf feurs een schriftelijke vergunning van de economische commissie der Russische zone zou worden geëist. Ook deze eis hebben de Russen moeten laten vallen; 's avonds werd alle verkeer via Helmstedt vrijgege ven. Tijdens het lange oponthoud kam peerden dè Duitse chauffeurs aan de kant van de weg. Zij kookten hun eten op vuurtjes en hier daar hoorde men een radio. Toen de kleine blok kade" definitief was opgeheven, zei- de de Russische schildwacht tegen de chauffeurs: „De verwarring is voor bij U kunt doorrijden.'' De pro-Westerse spoorliedenvak bond in Berlijn heeft de spo®rman- nen in West-Berlijn aangespoord te Middernacht van Vrijdag op Zater dag aanstaande in staking te gaan ter ondersteuning van de door de bond gestelde eisen om betaling der lonen in Westmarken. Men verwacht, dat elfduizend spoormannen aan deze op roep gehoor zullen geven en aldus het onder So wj et-Russische controle staande treinverkeer te Berlijn zul len lamleggen. FINLAND STELT RYTI IN VRIJHEID. Het Finse kabinet heeft gisteren be sloten Risto Ryti president van Fin land in de oorlog, die in 1945 door een speciaal tribunaal tot tien jaar ge vangenisstraf werd veroordeeld we gens zijn houding tijdens de oorlog, in vrijheid te stellen. De communisren hebben zich steeds tegen vrijlating van Ryti verzet, daar dit naar hun mening de Sowj et-Unie zou irriteren. JIU-JITSU IN JAPANSE RIJKSDAG Gisteren is in het Japanse Lager huis een gevecht tussen communisten en liberaaldemocratische afgevaar digden ontbrand. Een kwartier lang gingen de afgevaardigden elkaar met Jiujitsu-grepen en slagen te lijf. Het gevecht begon toen een der parle mentsleden tijdens het debat over een financieel wetsontwerp een ander een klap in het gezicht gaf. EMIGRANTEN DEMONSTREREN TEGEN COMMUNISME 5000 po litieke emigranten uit alle Oost- Europese Staten, die in het kamp voor Verplaatste Personen Zuffen- hausen bij Stuttgart verblijven, hiel den een anti-commmunistische de monstratie. De demonstratie werd ge volgd door een veld-godsdienstoefe- ning van zowel de protestanten, als de Rooms-Katholieken, Grieks-Ka tholieken en Grieks-Orthodoxen. De geestelijkheid van de verschil lende kerken tijdens de godsdienst oefening. Lauw en gedeprimeerd DE EERSTE BOMMEN OP DE STAD. Duizend man regeringstroepen zijn met volledige uitrusting en ar tillerie op vrachtauto's naar het Noordoosten van Sjanghai gebracht, waar de communisten een nieuwe aanval op de stad hebben onder nomen. De eerste bommen zijn reeds in Sjanghai gevallen. Gebouwen in de wijk Yangtsepoe werden getroffen. Inwoners van deze wijk konden he den communistische en nationalisti sche strijdkrachten in het gebied van Pootoeng gewikkeld zien in een strijd van man tegen man. Volgens de radio der Chinese communisten zouden in dit gebied het afgelopen weekend 10.000 man der nationalis tische troepen „de pan ingehakt" zijn. Een kleine bom kwam in de Franse wijk van Sjanghai terecht. DEMONSTRATIE BIJ VEILING VAN PETAINS BEZITTINGEN. Gisteren is te Parijs de veiling van een aantal roerende goederen uit het bezit van maarschalk Pétain wegens demonstraties door de politie geslo ten, zo meldt het Londense blad de „Times". De bezittingen van maarschalk Pé tain, die tijdens de oorlog aan het hoofd stond van de met de1 Duitsers samenwerkende Vichy-regering, wer den na de bevrijding door een Parijs gerechtshof verbeurd verklaard. De veiling was nauwelijks begon nen, toen de markies de Belleval. een gepensionneerd cavalerie-officier eiste, dat de veiling zou worden ge sloten, of dat de opbrengst er van ten goede zou komen aan Pétains erfgenamen. Hij werd in deze eis gesteund door generaal Serrigny, lid van Pétains staf bij Verdun, en door een groot aantal aanwezigen, dat „Vive Pe- tain" riep. Een sterke politiemacht verscheen en deed de zaal ontruimen, waarop de veiling gesloten werd. De demon stranten verlieten het gebouw onder het zingen van de Marseillaise en „Vive Pétain" roepende. „Over het algemeen is de stem ming onder de troepen na het berei ken van het accoord lauw en gede primeerd" aldus heeft generaal Spoor te Surabaja aan het dagblad „De Vrije Pers" verklaard. Hij zeide, dat na 7 Mei uitbarstingen van verzet voorkwamen in gebieden, die tot dusverre geheel rustig waren, hoe wel het uiterst moeilijk was corre. latie aan te tonen tussen het accoord en deze explosies. De gedeprimeerd heid van de troepen komt het meest tot uiting in Midden-Java. Men vraagt zich natuurlijk af, waarom dit alles gebeurde en waarom de doden gevallen zijn". Maar disciplinair is de zaak volkomen in orde. De man- zullen getrouw hun plicht doen, de troepen zullen doen, wat hun be volen is". Bij de mannen weegt voor al het feit zwaar, dat het soldaten- kerkhof te Djogja in de steek moet worden BERLIJNSE VROUWEN STEKEN HANDEN UIT DE MOUWEN Nu de blokkade van Berlijn is opgehe ven, stromen het voedsel en de ko len de stad binnen. Er komen zelfs handen tekort om de vrachten te ontladen. Met de krappe rantsoenen nog vers in het geheugen, zijn er tal van Berlijnse vrouwen, die zich als hulp bij het ontladen hebben opge geven. Terwijl één vrouw de uit gaande lading nauwkeurig noteert rijden anderen met steek wagens af- en aan. Hij zeide er op te zullen aandrin gen, dat dit kerkhof onder Neder lands beheer blijft onder toezicht van de UNCI. In een veel later sta dium zouden de stoffelijke over schotten wellicht kunnen worden overgebracht, bijv. naar het ereveld te Semarang. De legercommandant bevestigde op een desbetreffende vraag, dat naar zijn mening thans de ontruiming van het sultanaat zo spoedig moge lijk aanbevelenswaardig is. Vraag stukken als de evacuatie houden hiermede echter nauw verband. De ontruiming geschiedt in etappes; niets zal worden verlaten, zolang het niet behoorlijk is overgenomen. Een redacteur van „Trompet Masjarakat" heeft te Surabaja van personen uit Madiun vernomen, dat Tan Malakka zou zijn neergeschoten door kolonel Sungkono en majoor Sabaruddin van de T.N.I. Laatstge noemde zou eerst aan de zijde van Tan Malakka hebben gestaan. Volgens de „Sinpo" te Batavia, die dit bericht heeft overgenomen, kon dit bericht nog niet bevestigd worden. ONDERWIJSINSTELLINGEN DER JEZUÏETEN IN POLEN MOETEN HET ONTGELDEN De storm der vervolgingen en van de strijd tegen de Katholieke Kerk in Polen schijnt thans even te zijn geluwd. De aanval van de commu nistische pers op de Katholieke scho len vormt hierop evenwel een uit zondering. Vooral de onderwijsin stellingen van de Jezuïeten moeten het ontgelden. De Jezuieten worden er van beschuldigd de volks-demo- cratie te bestrijden en de hun toever trouwde jeugd af te houden van de naamste steen des aanstoots voor de communisten is wel het college van de H. Andreas te Struga bij War schau, waar ongeveer 100 leerlin gen op hun theologische studies wor den voorbereid. De communistische pers is thans met een systematische leugencam pagne tegen dit college begonnen. Het feit, dat het hier de Jezuieten gelukt is een aantal jonge mensen te De bisschoppen zullen ze evenwel niet spreken „Houdt-de-dief"-tactiek DE A.S. VERKIEZINGEN IN BELGIë Minister Vermeylen heeft gister middag in de Belgische Kamer van volksvertegenwoordigers het besluit voorgelezen op grond waarvan de wetgevende Kamers en de Provin ciale Raden worden ontbonden. De Katholieke volksvertegenwoor digers riepen „Leve de koning", waarop de socialisten antwoordden met „Leve de prins-regent". De li beralen hieven de kreet aan: „Leve de grondwet," en de communisten riepen „Leve de natie". De nieuwe wetgevende Kamers en provinciale Raden, waarvoor de ver kiezingen op 26 Juni a.s. worden ge houden, zullen op grond van het uitgevaardigde besluit op 12 Juli in vergadering bijeen moeten komen. De aartsbisschop van Praag, dr. Jo sef Beran, heeft de Tsjechoslo waak se communisten ervan beschuldigd de godsdienstvrijheid, in strijd met de Constitutie, te onderdrukken. Deze beschuldiging is vervat in een brief, waarvan de inhoud Donderdag te Praag bekend werd. Deze boodschap was oorspronkelijk bedoeld als her derlijke brief, doch werd tenslotte rondgezonden als mededeling aan de geestelijkheid. In de brief van mgr. Beran wordt gezegd, dat de Rooms-Katholieke bis schoppen van Tsjechoslowakije een bijeenkomst moesten opbreken, waar op besprekingen werden gevoerd over onderhandelingen tussen Kerk en Staat, omdat men tot de ontdekking kwam, dat de leken-autoriteiten mi crofoons in de kamer hadden aange bracht. Voorts verklaart mgr. Beran, dat de communisten de meeste Rooms- Katholieke uitgaven hebben doen stopzetten, waaronder ook die, waar in alleen geestelijke kwesties werden behandeld, dat de communisten ker kelijke scholen hebben gesloten en zelfs censuur uitoefenden op en de uitgave verhinderden van nieuwe ge bedenboeken. Het onder Amerikaanse controle staande Duitse nieuwsbureau Dena meldt, dat het Beierse parlement gis teren de constitutie van Bonn voor een West-Duitse federale republiek heeft verworpen. De desbetreffende resolutie werd met 101 tegen 64 stemmen en 9 ont houdingen aangenomen. Volgens dr. Ehard, de christelijk-demooratische minister-president, is separatisme niet het doel van de verwerping, doch „versterking van de federalis tische beginselen in de nieuwe staat om zodoende Duitsland en ons Beie ren te versterken tegen de stormen, die ons wachten". De gemeenteraad van West-Berlijn is gisteren in bijzondere zitting bij eengeweest en heeft eenstemmig de grondwet van Bonn goedgekeurd. „Al mag Berlijn geen deel uitmaken van de federale republiek, toch wenst de raad uitdrukkelijk zijn in stemming te betuigen met de repu bliek," zeide burgemeester prof Ernst Reuter. De vergadering werd bijge Het klassieke voorbeeld van de dief om „Houdt de dief" te roepen en daardoor de menigte in verwarring te bengen, wordt eveneens door an dere misdadigers en door alle mis dadige systemen toegepast als een geliefkoosde tactiek. Ook de commu nisten in Tsjecho-Slowakije doen op het ogenblik in hun strijd tegen de Katholieke Kerk in dat land niet an ders. Als spreker van het volksdemocra- tische bewind komt ditmaal naar vo ren Dionysius Polanksy, doctor in de rechten en in de philosophie, plaats vervangend voorzitter van het gelijk geschakelde parlement, die met een Russin is gehuwd en kost wat het kost carrière wil maken, schroomt niet om de moeilijkheden in de ver houding tussen Kerk en Staat in Tsjecho-Slowakije daarmede te ver klaren, dat het Tsjecho-Slawaakse episcopaat jammer genoeg nog niet de weg gevonden heeft voor een modus vivendi met de nieuwe staat. „Een paar woorden van het Episco paat" zouden genoeg zijn, aldus Po- lanksky, om iedere moeilijkheid uit de weg te ruimen. Een paar dagen later hamert zijn chef in de gelijkgeschakelde, vroege re Katholieke Volkspartij, de minis ter van Transportwezen Alois Petr, op hetzelfde aambeeld en zegt: „Het Katholieke volk is verontrust, omdat de onderhandelingen tussen Kerk en Staat, die van de zijde der regering met zoveel goede wil begonnen wa ren, reeds sedert Februari afgebro ken zijn. Maarde aartsbisschop van Praag, Mgr. Beran, zal „die paar woorden", die de communisten zc gaarne willen afdwingen, niet spre ken: zoals b.v. de erkenning, dat het huidige bewind goedgunstig gezind is jegens de Kerk; de goedkeuring van de veroordeling van priesters, die zich verweren tegn de communis tische leerstellingen, die in strijd zijn met de godsdienst, en tegen de door voering daarvan in het openbare le ven; de opheffing van de suspende ring van de priester Plojhar, die met de vijanden van de Kerk gemene zaak maakt en als minister van Ge zondheid deel uitmaakt van de ge lijkgeschakelde regering van Praag. De aartsbisschop van Praag staat onverstoorbaar en onverschrokken op zijn post aan het hoofd van het ge hele episcopaat van het land. De verbloemde en onverbloemde bedreigingen, dat ook in zijn paleis wel eens een menigte van mensen zou kunnen binnendringen en een volksdemocratisch gericht zou kun nen uitoefenen, heeft hij met een waarlijk Christelijk woord beant woord: „Als zij komenik heb hen allemaal liefDe aartsbis schop van Praag weet, dat spionnen vrijwaren voor communistische in- Iwoond door vertegenwoordigers van vloeden, heeft de woede der commu- De Westelijke bezettend® mogend- nistische agitatoren opgewekt. heden. naar zijn predikaties luisteren en op eventuele staatsvijandelijke uitingen onderzoeken. Hij vervolgt tot de uiterste consequenties de Christelij ke weg, zonder zijn vijanden uit te dagen, maar bereid om alle gevolgen op zich te nemen, die zich in het ver dere verloop van de strijd tegen de Kerk voor hem en voor de Katho lieken in Tsjecho-Slowakije zouden kunnen voordoen. De naaste toekomst zal leren of het wijken van de Sovjet—Unie in het Berlijnse probleem, dat in de rege ringen der satelliet-staten reeds een zichtbare weerslag ondervindt, ook een vermindering van de anti-kerke lijke hetze met zich mede zal bren gen. In Tsjecho-Slowakije is hiervan voorlopig nog niets te bespeuren. In tegendeel, in kerkelijke kringen is men diep geschokt door twee nieuwe daden van openlijke kerkvervolging, die werkelijk met duivelse brutali teit werden doorgevoerd. Geheel volgens het program, om in het gebied van de Russische en Sov jet-onderhorige Orthodoxe Kerk de met Rome geünieerde Kerken van de Oosterse Ritus uit te rooien, zijn de communisten begonnen met de vestiging van de „nieuwe orde" in het enige katholieke diocees van de Oosterse Ritur, dat nog achter het IJzeren Gordijn bestaat. Zij hebben de bijl gelegd aan de bolwerken van de Oost-Slavische Geünieerde Kerk van het diocees Presov: de kloosters van de Orde van de Goddelijke Ver losser. De bewoners en bewoonsters van de mannen- en vrouwenkloos ters van deze orde te Stropkov en Michalovce moesten binnen 24 uur hun klooster verlaten. De gebouwen, met inbegrop van de kapellen, wor den thans gebruikt als opslagplaat sen. Op geraffineerde wijze hebben de communisten, hoewel de wet op de opheffing van de katholieke scho len in Tsjecho-Slowakije officieel nog niet in werking is getreden zich op de modernste kloosterschool van Praag gestort, het gymnasium der Zusters Ursulinen met zijn zwembad en sportterreinen. Aan de Zusters werd op korte termijn medegedeeld dat de meisjes-studenten naar an dere scholen waren overgeplaatst, die op geringere afstand van haar woningen lagen. De mededeling kwam juist op Witte Donderdag, toen de Zusters de godsdienstplechtighe den volgden. Bovendien werd nog medegedeeld, dat de reorganisatie het beste in de vacantie kon geschieden. BRUGGENBOUW IN NEDER LAND Hard wordt er gewerkt aan de bouw van de nieuwste vaste brug over de Rijn te Arnhem. Z.H.Exc. de Bisschop van Haar lem zal Dinsdag 24 Mei geen audiën tie verlenen. Een. kuAAeltje... Het beste, wat men kan doen, goed te doen, wat men doet.

Leidse Courant | 1949 | | pagina 1