Kardinaal en Bisschop Warmondse De Internuntius kwamen en Seminarie gelukwensen burgerij bood een feestgave aan UIT DE OMGEVING Kolen niet van de bon Gemeenteraad van Voorschoten DONDERDAG 19 MEI 1949 DE LEIDSE COURANT EERSTE BLAD PAGINA 2 HET 150-JARIG BESTAAN VAN „WARMOND" Reünie van de geestelijkheid HET het I-VE HERDENKING VAN 150-JARIG bestaan van Groot-Seminarie te Warmond werd in de middag voortgezet met een herdenking in de met draperieën en kleurige bouquetten versierde aula. Onder de gasten waren thans ook de internuntius, mgr. P. Giobbe, mgr. Hartman, praeses van „Rijsen- burg", mgr. Th. Bekkers uit Voor schoten, mgr. Noordman, oud-vloot- aalmoezenier, het voltallig kapittel en enige ere-kanunniken. Nadat het orkest van studenten der beide huizen een Suite van Jo- han Vierdanck had uitgevoerd, sprak de praeses, mgr. H. J. van Deursen. Spr. herinnerde er aan, dat de bisschop tot de weinigen behoort die het eeuwfeest in 1899 hebben meegemaakt. Het feest van heden is als een blijde glans, welke het bis schoppelijk gouden priesterfeest voorafgaat. De vaderlijke zorg 'van de bisschop voor het seminarie kun nen we vergelden door gebed en volgzaamheid. Een volgzame clerus maakt het bisschoppelijk bestuur krachtig. De praeses verwelkomde vervolgens in het Frans de inter nuntius, daarna de praeses van Rij senburg, de geestelijkheid van het bisdom „dit feest is üw feest" en £e plaatselijke autoriteiten, de burgemeester, de dokter en de no taris, „die ieder op hun terrein be langrijke diensten aan het seminarie bewijzen". Ten slotte leidde mgr. met woorden getuigend van hoge waardering prof. dr. G. Brom, hoog leraar aan de Nijmeegse universi teit in, die de feestrede hield. prof. Feestrede door dr. Gerard Brom Een vol uur wist prof. Brom zijn gehoor te boeien met zijn in door wrochte stijl opgemaakte toespraak, welke in het eerste gedeelte behan delde de grote plaats, welke het Warmonds seminarie heeft ingeno men in het geestesleven der Neder landse Katholieken, in het bijzonder door bet redigeren van het maand schrift,,De Katholiek"; in het twee de gedeelte ontleedde hij de verhou ding van clerus en gelovigen in ver leden, rri'aar vooral in het heden. Prof. Brom heeft de gewoonte, zoals de praeses reeds in zijn inleiding had gezegd, „steeds openhartig, maar steeds ridderlijk" zijn opinie te ge ven. Van deze gewoonte week hij ook deze keer niet af. Veel van het geen prof Brom zeide op onna volgbaar geestige wijze, zodat luisteraars meermalen m'oesten schaterlachen blijve bestemd voor degenen voor wie het bestemd was. De rede zal in druk verschij nen, zodat toch iedereen, die geroe pen is een leidende functie in het Katholieke leven te vervullen, het zij priester of leek, haar volledig zal kunnen genieten. Enkele losse citaten mogen daarom de plaats van een volledig verslag. de vesting van het seminarie te wa gen. Maar lang bleef de nadruk liggen op de andere kant, omdat de Katholieken zich geestelijk gelijk waardig moesten tonen, eer ze in de intellectuele wereld als gelijkbe rechtigd erkend werden. En dat heeft het Warmondse tijdschrift, naar ons tegenwoordig gevoel mis schien wat triomfantelijk van pole miek, maar in ieder geval adaequaat van argumenten bewezen Over het Warmond van heden: Het levend Warmond heeft 't voor deel andersdenkenden niet enkel uit de boeken te kennenHeeft on ze tijd nu de roeping om, zonder zakelijke verdoezeling en zonder persoonlijke verkettering, de ge- dachtenwisseling met allerlei ande ren levend te houden, dan mag dankbaar worden vastgesteld, dat Warmond in dit modern apostolaat opnieuw zijn plaats vooraan ver diend heeft. Levenskwestie der zielzorg Na de professoren Hensen, Vla ming, van Noort en vooral Beysens („Hij liet Thomas onze moedertaal spreken") en Groenen („Nooit heeft een priester het hart van vrijge vochten studenten zo gewonnen als deze spreekwoordelijk goede man"), Aengenent en Verhaar in de draag wijdte van hun arbeid te hebben ge schetst, ging spr, in op „de levens kwestie van de tegenwoordige ziel zorg, bestaande in de verhouding tussen priester en leek". Eïikele flitsen: Nu onze tijdgenoten zó op per soonlijkheid gesteld zijn, dat elke arbeider iemand wil wezen, kan dit fiere zelfbewustzijn even goed een aanknoping voor de godsdienst be tekenen als een afstotingBe staat er gevaar voor laicisme, dan lijkt dit het best voorkomen door vermijding van ieder clericalisme, dat reactie uitloktEen leek wil de structuur van de parochie niet veranderen, integendeel verzekeren Warmonds invloed Over „De Katholiek": De naam van het orgaan geeft immers aan leiding om vast te stellen, dat War mond de Nederlandse Katholiek mondig hielp worden met een stem in de wetenschap. Binnen dit huis is het Rooms intellect een tachtig jaar vóór onze eigen Universiteit gevormdIntussen 'heeft het ge slacht van Broere en Van Vree de geloofsgenoten (geestelijk) vrijge vochten, door zich heldhaftig buiten effect. Toch is dit niet geheel zo. De invloed van het seminarie op War mond is groter dan hij lijkt. Van het seminarie gaat een stimulerende morele invloed uit op de bevolking, namelijk door het door het seminarie gegeven voorbeeld in levenswijze, eenvoud, studie-drang, opgewekt ge meenschapsleven en door de armen zorg der studenten. Ook de daadwer kelijke medewerking der professo ren in het parochiële en het vereni- gings-leven helpt hiertoe mede. Dankbaar herdacht spr. de gastvrij heid, aan de scholen van beide reli gies verleend, en de huisvesting en verzorging der centrale keuken, waar voor spr. de zusters lof toezwaaide. De gegroeide sympathie heeft vorm gevonden in een geschenk. Het resul taat ener inzameling hééft de taxatie 100 pet. overtroffen. Dank bracht spr. daarvoor aan het college van collectanten. Het geschenk is samen gebracht door de gehele burgerij. Het moest een geschenk zijn naar keuze van het seminarie en voldoen aan een behoefte, liet moest dienen tot verfraaiing van het seminarie en zichtbaar zijn voor de gevers. Aan deze voorwaarden voldoe# een ver fraaiing van de entrée en het voor plein, waarvan spr. een voorlopige schets aanbood. Spr. herinnerde eraan, dat bij het Vredespaleis het cadeau van een „eertijds bevriende natie", het smeedijzeren hek, buiten de deur is gezet. „Laten wij hopen", zei spr. „dat hier de verhoudingen beter blijven en als er op het semina rie een invasie komt, moge het er dan een zijn van Warmondse jonge lingen als philosoof en theologant. Moge het seminarie blijven, wat het is, een Paleis van Vrede, tot vrucht van Warmond, tot vrucht van het bisdom. Mgr. Van Deursen dankte namens de bisschop voor het geschenk er toonde zich getroffen,, dat de katho lieke en de niet-katholieke bevol king eraan hadden bijgedragen. Spr. is zeer erkentelijk voor de nobele bedoelingen, welke het geschenk dragen. De Kardinaal op bezoek De receptie was zeer druk bezocht en voor de clergé een gezellige reü nie. Ook uit de Warmondse burgerij door .algemene deelneming. Vader f kwamen velen hun gelukwensen is de priester door zich zoveel ke- aanbieden. Aan het einde der ont ren te vermenigvuldigen als hij an- vangst begonnen de klokken te ]u- deren leert werken in de wijn- kelen tei) tekeiJ, dat Z-El^. pjfj? gaard. Allerlei gelovigen zijn even I De Jong. m aantocht was. Weer maak- ielukkig met een taak als de pas- l ten bruidjes hun opwachting aan de bekeerde gemeente, die Paulus kerkvorst en wuifden hem met bloe- smeekte om het voorrecht te mogen I rne:1 toe- 1Je. hissc op v 1 meewerken aan het Godsrijk.. De de internuntius en de PJfesesJinfen massa moet gered worden, o ja, DE ONTPLOFFING VAN DE SOWJET-MUNITIETREIN. Naar het West-Berlijnse blad So- zial Demokrat meldt, is sabotage de oorzaak van de ontploffing van de Sow jet-Russische munitietrein op 12 Mei bij Wolmirstedt in de Sow- jet-zone. Mijnscherven zouden in de nabijheid van het treinwrak zijn gevonden. Tevens weet het blad te melden, dat de geheime Sowjet-politie vier leden van de spoorwegpolitie en een groot aantal in de buurt wo nende niet-communisten, die geen alibi hadden, heeft gearresteerd. Een van de gearresteerde politie mannen zou zelfmoord hébben ge pleegd. IN FRANKFORT SLOEG MEN EEN FLATER Meer dan 100 waardevolle, oude schilderijen, die sinds 1945 uit een museum te Frankfort werden vermist, zijn in de kelders van dit museum te ruggevonden. Onder deze doeken be vinden zich werken van Rubens, Van Dyck, Frans Hals, Cezanne en Renoir. Zesduizend gedrukte catalogussen met reproducties der „gestolen" schil derijen zijn aan kunsthandelaren over de gehele wereld verzonden en de po litie in verschillende Europese landen zoals in België en Zwitserland werd gealarmeerd met het verzoek naspo ringen naar de schilderijen te doen. Verder werden hoge beloningen uitgeloofd voor aanwijzingen, onden leiden tot de ontdekking der 'ormiste doeken, welke vele millioe- - n Marken waard zijn. maar door het voorbeeld van kern, zoals iedere omwenteling door een kleine groep wordt geleid Een levend geloof kan alleen wer ken bij een persoonlijke verhouding tot Christus; en daarvoor zijn de Sacramenten niet genoeg zonder kennis van het Woord(Over de Katholieke Actie:) De bevrijdende verruiming door deze nieuwe di mensie in de Kerk is een belofte en een waarborg voor de toekomst... Zolang de meerderheid van de ge lovigen niet geactiveerd is, zolang blijft er reden om van een slapende naast de strijdende Kerk te spre ken. (Op het seminarie War mond:) Ieder van u draagt indruk ken van .dit gezegend huis diep in zijn hart, om zijn levenswerk te be zielen met de Warmondse geest, die van geslacht op geslacht steeds zui verder wordt ovei'geleverd. De Bisschop tot de studenten Een koor en orkest van studenten voerde na deze met een langdurig applaus gehuldigde rede, de „Glo ria'-' uit de Missa Estense van Per- golesi uit, waarna de bisschop van Haarlem, mgr. Huibers, een toe spraak hield, waarin hij zijn inge nomenheid betuigde met de rede van prof. Brom en de verwachting uitte, dat dit jubileum, een keer punt in de geschiedenis, nieurw leven zal inluiden. Mgr. las een telegram voor van de pauselijke kanselarij, waarin aan het seminarie werd toe gewenst, dat „godsvrucht, tucht en wetenschap hier steeds rijker mo gen groeien". Op deze 3 punten ging m'gr. dieper in, de studenten het woord van Christus op het hart drukkend: „Zonder Mij kunt ge niets doen", en de gelijkenis van de wijnstok en de ranken op hen toe passend. Na de uitvoering van een werkje van Martini door de studenten werd de herdenking besloten met de ze gen, door de internuntius gegeven. Het geschenk der Warmondse burgerij Bij de aanvang der receptie had de aanbieding van het geschenk der Warmondse burgerij plaats. Daartoe was het comité, bestaande uit de he ren burgemeester Von Fisenne, pas toor Gussenhoven, H. Walenkamp A. Oudshoorn, H. Romeijn, F. Sla ger, Th. de Vroomen en C. Zwetsloot seminarie-waarts getogen. Als woordvoerder van de burgerij hield dokter H. Walenkamp een toe spraak, waarin allereerst pastoor pastoor Or.dejans en diens activiteit in dit comité werd herdacht. Het comité heeft een aangename en lichte taak gehad. Uit de factoren, welke deze taak verlichtten, bleek de sym pathie van Warmond voor het semi narie. De verhouding tussen een ge sloten en open gemeenschap zou 1 moeten resulteren in een eenzijdig de kardinaal tot aan het „dam-hek' tegemoet. Onder groot gejuich ging Z.Em. het seminarie binnen,, na met de hand voor de vriendelijke ont vangst bedankt te hebben. Het pontificaal lof, dat de kerke lijke plechtigheden besloot, werd ge celebreerd door mgr. Huibers. De bisschop kwam gestafd en gemijterd de kapel in, nadat te voren de in ternuntius en de kardinaal waren binnengeleid. Een Te Deum „more romano", d. w. z. beurtelings ge zongen door koor en kerk, bezegelde Gode "dankbaar het gevierde feest. Tot onze spijt is gisteren het eerste gedeelte van het verslag ongecorri geerd in de krant gekomen. De lezers, die tengevolge daarvan enkele keren op hinderlijke wijze zijn gestoord, bie den wij onze verontschuldiging aan. De foto, gisteren gepubliceerd, was vervaardigd door de fotograaf Wolf- HILLEGOM Onderscheiding. Het heeft H. M. behaagd aan personeelsleden van ,Leeuwenstein" de volgende onder scheidingen te verlenen: de Zilveren Ere-medaille der Orde van Oranje- Nassau aan Joh. van Beelen, Joh. de Graaff, Jac. en Joh. Vlaskamp, P. Stokman, H. Broxterman en J. Klin kenberg. E. H. B. O. Het Eenheidsdiploma E.H.B.O. werd toegekend aan de da mes C. Bax, J. van Veen, E. Keijzers, J. Krüger, W. Trouwen, A. de Vries, A. Heemskerk en aan de heer P. J. Langelaan. Voor 't examen verlen ging diploma slaagden mej. C. Nelis- sen en de heer F. de Boer, G. van der Linden, C. de Winter en Chr. Rik- kers. Groot nationaal hengelconcours. Ter gelegenheid van het tienjarig be staan der ver. „De Vroegte Wint" al hier wordt op 2en Pinksterdag een groot Nationaal Hengelconcours ge houden. Reeds hebben zich rond 50 deelnemende verenigingen doen in schrijven. Lente-revue Vrouwelijke Jeugd. i „Flora" werd gisteravond een feestavond georganiseerd voor de ouders, terwijl tevens afscheid werd genomen van de leidster der gidsen, mej. J. v. Veelenturf. Kap. Hammann wees op de schone taak van leidster der vrouwelijk jeugd. Spr. dankte mej. Veelenturf, die 3Yi jaar. de lei ding heeft gehad en ook de'ouders, die hun kinderen aan haar toever trouwden. Daarna werden haar bloe. men aangeboden. De gidsen offreer den een fraai schilderij, waarop de leidster, omgeven door mede-leidsters was afgebeeld. Ook een boekwerk werd gegeven. Mgr. B. v. Leeuwen bracht openlijk hulde aan Guido Jo Veelenturf en riep de nieuwe groep- leidster een hartelijk welkom toe. Verder werden volksdansen uitge voerd, declamaties enz. LISSE Bloembollencultuur. In een buitengewone ledenvergadering van de Alg. Ver. voor Bloembollencul tuur hield ir. O. Cleveringa, rijks- tuinbouwconsulent te Zutphen, een lezing over „de gezondheidstoestand van de bouwgrond en de betekenis hiervan voor plant, dier en mens". Ir. Cleveringa zeide, dat de hele landbouwwetenschap van de grond niet heel veel weet en geen kijk heeft op de grond. Men kijkt teveel naar het bovengrondse en niet ge noeg naar de grond en plant te gelijk. De landbouwwetenschap staat op losse schroeven, aldus spr. Dit standpunt is van spreker alleen. Men moet de dingen zien, beleven en nadenken hierover. De ziektebestrijding steunt op de vernietiging van de parasieten. Er bestaat een angst voor parasieten. Dit is niet nodig. De bloembollen zijn gekomen tot het punt van uiterste besmetting. Spr. draait 'het om en zegt dat de. grond in bouw veranderd moet worden. Er bestaat een innige vergroeiing tussen plant en grond. De plant hecht grond aan de wortels; dit doet een zieke plant niet. Men moet dus een levende grond hebben. De grond in_ de na tuur beoordelen is het juiste en niet in het laboratorium. Men kan de grond korrelig en kruimelig ver krijgen door hierop te gooien orga nische mest. Dan gaat de grond leven. Ventilatie moet men hebben in de grond en dit verkrijgt men door korrelige grond. Onze grond is zuurstof arm en hierin moet men voorzien. Er is te veel kunstmest gebruikt en hierdoor heeft de grond het leven verloren. Dit komt ook in de bloembollenstreek voor.- - Kon. onderscheiding. De heer F. H. Snaar, wonende te Lisse, Wagen dwarsstraat 15, heeft de zilvëren ere medaille verbonden aan dë Orde van Oranje-Nassau ontvangen. Dit ere teken is hem overhandigd door de burgemeester in een bijeenkomst, welke belegd was door zijn patroon, de fa. G. van der Meij's Zonen te Lis- se, alwaar hij gedurende 50 jaren in dienst was als bloemistknecht. De ju bilaris werd met de heugelijke ge beurtenis gecomplimenteerd door zijn patroon, alsmede door het personeel. Geboren: Geertruida Alida Maria, d. van P. C. Broekhof en A. E. Jans sen; Anna Johanna Maria, d. van H. van der Kamp en B. M. van Straelen; Helena Geertruida Maria, d. van G. J. Randsdorp en G. A. van den Hoorn; Petrus Maria, z. van P. Kleijhorst en J. M. Lieverse. Ondertrouwd: Teunis Adrianus van Klaveren, 29 jaar en Casperina Hen- drica de Bres, 24 j. Getrouwd: H. W. G. Vreeburg en J. C. M. Lefeber. LEIMUIDEN Middenstand. Deze week kwa men de leden van deze afdeling bij een in café Keijzer, en een behoor lijk aantal leden hebben van deze jaarvergadering een interessante avond gemaakt. De voorz., de heer Compeer, memoreerde in zijn ope ningswoord het overleden lid, de •heer Jac. W. de Boer, die nog de afgelopen winter een actief lid was. De heer Chr. Overdevest had als penn. het boekjaar afgesloten met een batig saldo groot 71,55. Het jaarverslag werd aangeboden door de secretaris, de heer W. P. v. Tol. De bestuursleden C. A. Beuk en W. P. van Tol werden herkozen, heer W. Compeer wenste af te tre den als voorzitter, doch was wel genegen zijn bestuursfunctie te blij ven vervullen. Het .bestuur werd aangevuld met één persoon, stemming en herstemming viel de keuze op J. v. Veen, die tevens tot voorzitter gekozen werd. Als afgev. voor de vergadering van het hoofd bestuur werden aangewezen de he ren C. J. v. Graas en B. J. v. Graas. Als reserve de heer W. Compeer en C. Buykx. Enkele leden van spreekcursus toonden hierna, dat deze cursus werkelijk zeer nuttig geweest was. De .heer G. A. Beuk gaf duidelijk een uiteenzetting over de belangen van de middenstand, in verband met de concurrentiestrijd. De heer J. v. Veen besprak enkele punten uit de vastenbrief uit het oogpunt van de middenstand. Met deze vlotte bespreking gaf hij blijk, zijn functie als voorzitter volkomen waardig te zijn. Wegens het late uur werd de- rondvraag in snel tem po afgewerkt.. Hierna werd door de heer C. Buykx een hartelijk woord van dank gericht aan de heer Com peer voor het vele- werk voor de vereniging verricht. OEGSTGEEST Nieuwe bushalte Op de Rhijn- zichtweg nabij het Rhijnzichtviaduct heeft de directie der N:Z.H.V.M. voor het reizend publiek van die omgeving alsmede voor de bewoners van Buitenlust, zowel voor de rich ting Haarlem als voor de richting Leiden ingelast. Maar cokes komt vrij De minister van Economische Za ken maakt bekend, dat de nog steeds bestaande schaarste aan anthraciet, alsmede het feit dat de invoer van kolen een zware belasting op onze deviezen-balans betekent, het nood zakelijk maken de distributie van huisbrandkolen gedurende het ko mende stookseizoen te handhaven. De vooruitzichten met betrekking tot de voorziening maken het even wel mogelijk behalve de bruinkool briketten, de turf en het kolenslik nu ook de cokes bonvrij beschikbaar te stellen. In verband met het bovenstaande is het 'huisbrandrantsoen 19491950 vastgesteld op 11 eenheden. Aange zien in het rantsoen van 12 eenheden voor het stookseizoen 19481949 on geveer 2 eenheden (4 mud) cokes wa ren begrepen, betekent het thans vastgestelde rantsoen, tezamen met de bonvrij e cokes, een zekere ver ruiming van de consumptiemogelijk heid. Voor het betrekken van bovenge noemde 11 eenheden is aangewezen bon 06 van de brandstoffenkaart TA 806. Deze bon dient zo spoedig moge lijk, doch uiterlijk op 10 Juni a.s. bij de brandstoffenleverancier te wor den ingeleverd. Deze inleveringster mijn zal niet worden verlengd. Ten behoeve van nieuw gevestigde ge zinnen, van kamerbewoners, alsme de van gezinnen, die vóór 25 Maart j.l. aangifte hebben gedaan van ver missing van bovengenoemde brand- stoffenkaart, zal nog een regeling worden gepubliceerd. Evenals in de afgelopen jaren zal de bevoorrading van de brandstoffen- handel gelijkmatig verdeeld over de maanden Mei lm. April plaats vin den en bestaan uit anthraciet, zgn. esskolen en eierkolen. Dit betekent, dat de brandstoffenhandel slechts in beperkte mate anthraciet op de bon nen zal kunnen leveren, zodat het voor regelmatige voorziening strikt noodzakelijk is, dat het publiek ook de andere genoemde soorten van meet af aan op de bonnen afneemt. Slechts bij voldoende medewerking van het publiek en de handel zullen moei lijkheden bij de voorziening kunnen worden vermeden. Indien de huis brandverbruikers zich aan de boven vermelde wijze van bevoorrading aanpassen, zullen zij aldus in de ge legenheid zijn zich voor 1 November a.s. van een redelijk gedeelte van het rantsoen te verzekeren. Ter voorkoming van misverstand wordt er de aandacht op gevestigd, dat de leverancier gerechtigd is ge deeltelijk cokes te leveren op de oude bonnen, toewijzingen of vergunnin gen voor brandstoffen, die vóór 1 Mei j.l. zijn geldig verklaard of uitge reikt. NIEUWE BONNEN VOOR WERK KLEDING GELDIG VERKLAARD. Het Centraal Distributiekantoor deelt mede, dat de bonnen voor werkkleding H 14 en L 13 tot nader order geldig zijn voor het kopen van werkkleding. Op de bonnen H 14 kan men kopen: een overall of een werkpak van drill, keper of satijn, een lange stofjas, een lange witte jas, een laboratorium^as of een mouwschort. Op de bonnen L14 kan men ko pen: een werkbroek of werk jasje van keper, drill, satijn, beaverteen, Engels leer, Manchester of pilow, een korte witte jas, een koksbuis of een korte stofjas. De bonnen H10 t/m 12 en L10 t/m 12 zijn geldig tot en met 9 Juli a.s. De bonnen H 13 en H 14 en L 13 en L14 en de rantsoenbonnen FC en FD blijven voorlopig geldig. DE PRUS VAN JONGE KAAS. Er blijkt jonge kaas, waarvoor zo als men weet maximumverkoop prijzen gehandhaafd zijn, tegen ver hoogde prijzen verkocht te worden, zo deelt het ministerie van Land bouw, Visserij en Voedselvoorzie ning mee. Gevallen, waarin het pu bliek 4 tot 6 cent per 100 gram te veel werd berekend, behoorden niet tot de uitzonderingen. De C.C.D. heeft dan ook ingegrepen en zal nauwlettend blijven toezien op de handhaving van de maximumver koopprijzen voor jonge kaas, die sedert 1 Mei 1949 10 cent per kg lager zijn, dan de voor deze datum voor alle kaassoorten geldende maximumverkoopprij zen. Voor jonge kaas (d.w.z. kaas niet ouder dan 3 maanden) mogen wor den berekend: volvette kaas: 22 ct; 40+ fabrieks Leidse kaas, 40+ Frie se nagelkaas, 40+ kanterkaas: 22 ct; overige soorten 40+ kaas al of niet voorzien van kruidnagels en/of ko mijn: 20 cent; 20+ fabrieks Leidse kaas, 20+ Friese nagelkaas, 20+ kanterkaas: 19 cent. Boeren Leidse- en Delftse kaas 21 cent per 100 gr. Gisteravond kwam de gemeente raad van Voorschoten in spoedeisen de vergadering bijeen om te beslis sen over een voorstel van B. en W. tot verlaging van de rente van een tweetal leningen. Het college had daarnaast van de gelegenheid ge bruik gemaakt nog enige punten aan de agenda toe te voegen. De vergadering werd geopend door wethouder G. Schrama, die voor hij tot het uitspreken van het ambtsge bed overging mededeelde, dat de burgemeester afwezig was in ver band met een bezoek van de secreta ris-generaal van het Belgische Mi nisterie van Onderwijs, die de Finse schoei kwam bezichtigen. De beide geldleningen, waarvan de rente verlaagd zal worden, waren oorspronkelijk resp. groot 30.000 en 12.500, restant thans nog resp. ruim 20.000 en ruim 6.000, met nog oen looptijd van resp. 12 en 7 jaar. Het volgende agendapunt betrof de verhuring van het politiebureau en de arrestantencellen aan de Rijks politie in verband met de wijziging van gemeente- en rijkspolitie. Er is thans met de Rijksgebouwendienst overeenstemming bereikt over een huurprijs van in totaal 700 per jaar, waarvan f 550.voor het po litiebureau, 135.voor de arres tantencellen en 15per jaar voor verlichting, verwarming en water verbruik van de cellen. Dit voorstel werd zonder discussie en stemming aangenomen. Vervolgens stelden B. en W. voor over het jaar 1948 opnieuw een sub sidie te verstrekken aan het bestuur der Christelijke school aan de Mors te Oegstgeest in verband met de door dit schoolbestuur in stand gehouden pontverbinding tussen Rijndijk en Mors, waarvan door kinderen uit Voorschoten gebruik gemaakt wordt. Er werd een subsidie toegekend tot het bedfag van het exploitatie-tekort zijnde 119,50. Tenslotte was er nog een voorstel betreffende de z.g. vijfjaarlijkse af rekening van de exploitatie-vergoe ding der bijzondere scholen. Het bleek dat het R.K. Schoolbestuur over de jaren 1943 t.m. 1947 minder geld had uitgegeven dan aan vergoeding toe gekend was, zodat dit schoolbestuur bedrag van 149,36 in de ge- uitgegeven. Aangezien echter ook de gemeente voor de openbare school meer heeft uitgegeven voor die ja ren, mogen deze schoolbesturen de bedragen der overschrijding uit het volgende vijfjarig tijdvak bekostigen tot een maximum van 10,29 per leerling, het bedrag per leerling der overschrijding bij de openbare school De vaststelling van de betreffende bedragen ontmoette geen bezwaar en de raad girtg zonder hoofdelijke stemming het het voorstel accoord. Voor men overging tot de rond vraag voegde de voorz. nog een agen dapunt toe, n.l. een wijziging van de begroting 1948, betreffende uit gaven in verband met ondersteuning aan armlastigen, zwakzinnigen e.d. Ook zonder hoofdelijke stemming aangenomen. De heer C. Fortanier (K.V.P.) maakte echter bezwaar dat men geen gelegenheid heeft gehad de betref fende stukken te bestuderen. Het zelfde gold voor de andere agenda punten. Men kreeg eerst de avond tevoren de stukken en kan dan de betrefende voorstellen niet meer be studeren. Bij de rondvraag informeerde mevr. De Romijn naar de stand van zaken aangaande de uitbreiding van de openbare school. Dat deze drin gend noodzakelijk is, blijkt uit het feit, aldus spr. dat het hoofd der school vorige week leerlingen heeft moeten weigeren. De voorz. deelde mede, dat B. en W. terzake actief zijn en de raad spoedig een voorstel kan verwachten. De heer v. Dodeweerd (A.R.) klaagde erover, dat het op drukke dagen voorkomt dat bij de Gouden Leeuw het eigen parkeerterrein te klein wordt en de bezoekers hun auto's op de openbare weg gaan par keren, soms aan beide kanten, waar door moeilijkheden voor het verkeer ontstaan. De voorz. antwoordde, dat dit slechts sporadisch voorkomt. Ook informeerde de heer v. Dode weerd nog naar de brandspuit, wel ke is geplaatst op de binnenplatas van het gemeentehuis en niet meer gebruikt wordt. Hij is van mening, dat deze spuit niet meer bedrijfs klaar wordt gehouden en dat men haar dan beter kan ver kapen. De voorz. zeide, dat het plan bestaat om zo gauw als hiervoor de gelegenheid is, deze spuit aah de Rijndijk te plaatsen. Hij meende, dat de spuit een meentekas moet terugstorten. Alle andere schoolbesturen (hadden meer I nog in goede staat is. Hierna sluiting, SASSENHEIM Namaak-brand Gistermiddag werd de brandweer gealarmeerd voor een brand nabij de Rijksweg. Op de plaats des onheils gearriveerd bleek dat er zeer grote en deskun dige belangstelling voor deze brand bestond. Er waren nl. afgevaardig den van de brandweer te Den Haag, Wassenaar, Leiden, Schiphol en an dere plaatsen, zodat men dus met een oefening te doen had. Een grote partij (oud) filmmateriaal was in •brand gestoken en dia licht ont vlambare goedje, ontwikkelde grote vlammende en schroeiende hitte. De „brand" werd evenwel toch in korte tijd geblust, en de brandweer was weer een ervaring rijker. VOORSCHOTEN Kath. Vromvenbeweging. De pre sidente, mevr. Van Gent, deelde mede, dat het jaarlijkse uitstapje dit jaar zal gaan naar Texel en wel op 29 Ju li. De gewonnen prijs op de poppen- tentoonstelling (een bonbonschaal tje) zal worden bewaard tot de eerst volgende verloting. De presidente adviseerde daarna de leden bij de komende gemeenteraadsverkiezingen een voorkeurstem uit te brengen en wel op de naam van de heer C. For tanier. Mevi'. Lindeman kwam hier tegen op; volgens haar is het billijk dat in de nieuwe raad ook weer een katholieke arbeider een plaats zal krijgen en is het dus noodzakelijk dat één van de thans zitting hebben de leden zijn zetel verliest. Na deze discussie ging men over tot de be handeling van het nieuwe reglement. Dit wordt ongewijzigd vastgesteld. Na de pauze gaf de heer Van Os van de fa. Feria uit Groningen een de monstratie van het inmaken van groenten en fruit met behulp van de Feria-tabletten. Nieuw onderkomen voor de gidsen De gidsen van de St. Laurentius- parochie hebben een nieuw onder komen gekregen. Momenteel zijn de diverse kringen over de gehele ge meente verspreid, doch gisteravond kon men een eigen home voor de ge hele groep in gebruik nemen. Dit eigen home is de gymnastiekzaal van de oude R.K. Meisjesschool aan de Veurseweg. In gidsentermen heet de ze zaal nu gidsenhut en in deze „hut" heeft elke ronde zijn eigen „hoek" en zelfs de „staf een eigen kamer. De aalmoezenier, kap. J. v. Duij ven voorde, sprak de meisjes toe en zeide dat de „St. Irma-groep" de pastoor dankbaar moest zijn voor het beschikbaar stellen van deze zaal, waardoor de diverse groepen weer verenigd zijn, Hij herinnerde eraan hoe men bij de oprichting ook over een eigen „hut" beschikte, n.l. bij de fa. Benfried in de Voorstraat. Door de brand die daar uitbrak, kwam de moeilijke tijd van het verspreid zit ten over de gemeente, totdat nu het ideaal van een eigen hut weer is verwezenlijkt. De hoofdguido, "mej. Ina Schrama, vertolkte daarna nog de dank van alle meisjes.

Leidse Courant | 1949 | | pagina 2