UIT DE OMGEVING SPORT NIEUWS UIT DE RIJNSTREEK Sport in 't kort MAANDAG 16 MEI 1949 DE LEIDSE COURANT EERSTE BLAD PAGINA 3 Contactmorgen van de Kath. Jeugdraad broeder pius: Het is een voorrecht jeugdleider te mogen zijn Er IS EEN SCHREEUWEND GEBREK aan jeugdleiders", hoort men overal verkondigen. Maar deze noodkreet verstomde gistermorgen wel een beetje, toen de Kath. H.B.S. volstroomde met leiders en leidsters van de Kath. Jeugdbeweging, die door de Kath. Jeugdraad van Leiden bijeengeroepen waren voor een con tactmorgen, als sluitstuk van de z.g. Jeugdweek. Toch blijft deze nood kreet, want dit aantal van bijna 200 blijft relatief klein en geeft daarmede slechts een indruk van de grote om vang der Kath. Jeugdbeweging. Met die omvang wordt de verantwoor delijkheid van de leiding des te gro ter. Het is daarom goed dat men eens bij elkaar komt, om richtlijnen uitgestippeld te horen, volgens welke een leider het best aan zijn taak kan voldoen. De H.B.S.-kapel was bijna geheel vol, toen de zeereerw. pater L. Tepe, O F.M., een H. Mis opdroeg, tijdens welke kapelaan M. Welling, aalmoe zenier van de jeugdbeweging in de St. Petrus-parochie, een korte toe spraak hield. Spr. wees er op hoe de leiders moeten trachten alle dufheid uit de jeugdbeweging te houden en op de eerste plaats te zorgen zelf een echt lid te zijn. Dat houdt in zich te houden aan de regels of wet, die niet kinderachtig zijn, maar door iedereen onderhouden kunnen wor den. Het is noodzakelijk een bepaal de wet of regel in onze weerbarstige natuur in te hameren, want we heb ben steeds tegen een stroom op te roeien. Het past zo mooi in de Paas tijd, die pas kort achter ons ligt: de oude mens in ons te doden, opdat de nieuwe mens in ons kan leven. Daar voor is een levensregel nodig. Psychologie van de jeugd Na deze H. Mis een gezellig ont- in de aula, waarna de bekende broe der Pius, oud-directeur van de Kath. Kweekschool in Den Haag, een even interessante als geestige inleiding hield, daarbij vooral de nadruk leg gend op de jeugd boven de 15 a 16 jaar. Na eerst geconstateerd te heb ben. dat de jeugdbeweging na de oorlog van doelstellingen veranderd is, n.l. van passief naar actief, noem de broeder Pius haar absoluut nood zakelijk voor de rijpere jeugd, die een z.g. derde milieu nodig heeft, omdat het gezin hun te klein wordt. De jeugd van tegenwoordig verschilt immers wezenlijk met die van een halve eeuw geleden. De hedendaag se jongelui zijn vol spanningen; zij aanschouwen het hele wereldgebeu- ïen als volwassenen, doch- missen daarbij de nodige levenservaring. Zo zien zij het leven van de ouders, vol gebreken en fouten en trekken hun conclusies. Hiervoor is leiding nood zakelijk. De jeugdleiding moet hen positief vormen. Maar dat is moeilijk. Op voeden is geen beeldhouwen en een leider kan niet meer zijn dan een zendstation. De jeugd kan zijn radio afzetten als het programma niet be valt. Daarom moet er een sympa thieke sfeer zijn en als de jeugd bij zijn leiders oprechtheid constateert, blijft de radio aan staan. De leider moet dus de gesteldheid van de jeugd goed kennen. Als tweede punt behandelde broe der Pius de taak van de jeugdleider. Alles wat de opvoeding betreft hangt samen met de vraag: Waartoe zijn we Personalia. De vorige week zijn geslaagd voor 't diploma A scheeps- werktuigkundige de heren M. J. Bredewold, A. J. de Graaf en G. v. Maasdam te Leiden en M. A. v. d. Horst te Leiderdorp, allen oud-leer lingen van de Machinisten-avond school, verbonden aan de Ambachts school alhier. BURGERLIJKE STAND. Geboren: Klara, d. van P. van Houten en J. van den Burg; Arie, z. van A. C. van de Nadort en C. J. van Venetien, Eva Maria, d. van J. C. van Es en T. J. G. Leyds, Gerrit Anne, z. van J. Ravensbergen en C. de Winter, Clazina Wilhelmina, d. van W. G. Gussekloo en W. van Dijk. Overleden: J. H. Claudius, wednr 83 jaar; H. Koppeschaar, wednr, 80 j.; J. van Putten, huisvr. van A. de Boer, 64 jaar. Een noodwoning voor duiven Het begin klinkt als een ro man. Een duiven-echtpaar zocht een geschikt plaatsje om een nestje te bouwen. Het vond dit ir> een open tuimelraam op de twee de verdieping van de Kath. Meisjes-U.L.O. aan de Haarlem merstraat. Manlief ging op stap en kwam terug met strootjes en takjes, waarvan zijn echtgenote een knus woninkje wilde maken. Maar helaas, De plaats was niet zo gelukkig gekozen, want al het bijeengezamelde materiaal viel door de spleet van het tuimel raam naar binnen, het klaslokaal in. Door dit echtelijk verdriet bewogen, zochten en vonden de zusters van de school een oplos sing. Een kartonnen doos werd in het raam geplaatst en in de nabijheid werden takjes ge strooid, die prompt door het weer teruggekeerde duivenpaav lot een knus nestje werden ge vlochten. Dit alles is al weer enkele weken geleden. De resultaten bleven niet uit en in het nestje lossen man en vrouw elkaar af, totdat de eitjes zullen uitkomen. Het is lente op de Haarlem merstraat! De afwezigheid van Reddingshaak of -lijn Kan de dood van uw mede mensen aijn. Leidse Reddingsbrigade cp aarde? Het antwoord kent ieder een. Onze grote mensenwaarde is, dat wij deel uitmaken van Gods scheppingsplan. Ook de jonge mens jes in de jeugdbeweging zijn dit. En het is de taak van de jeugdleider hen te mogen geleiden naar het grote doel; de weg, die God voor hen be stemd heeft. Te proberen van hen te maken wat God van hen wil, is een groot voorrecht, dat mede aan de jeugdleiding beschoren is. Met een dankwoord van rector F. Bernefeld en een interessante gé- dachtenwisseling werd om één uur deze nuttige contactmorgen besloten. Utrecht geboortestad van spoorkaartjes bijna twee millioen per week „Mag ik van u een enkele derde Amsterdam?" De loketbeambte doet een greep in de kaartjesrekken, ponst de datum in het kaartje en overhandigt het de reiziger, die on geduldig staat te wachten. Haastig wordt het kaartje in de zak of het tasje gestoken, bij de controle even getoond en bij de eindstations weer haastig afgegeven. En niemand, die zich eigelijk realiseert, waar dat kleine reepje karton vandaan komt, dat hem voor de aangeduide trajec- dagsvliegje" in Utrecht is gevestigd; in een bijna onooglijk gebouw op het Stationsplein. Belangwekkend is het daarom eens rond te wandelen in de „kraamzaal"' van het gewone alle daagse spoorkaartje. Waar vandaan het carton De eerste vraag, die opwelt, is: waar komt het carton vandaan? Voor de oorlog betrok men dit van papierfabrieken in Duitsland, die hel ten reisbevoegdheid verleent. Er zijn dan ook maar weinig réizigers, die weten dat de drukkerij van dit „een- bijzonder geprepareerde carton in vrijwel alle Europese landen afzet ten. Op maat gesneden, voorzien van een gaatje kwam het de drukke rij binnen in alle gewenste kleuren: geel voor de eerste, groen voor de tweede en bruin voor de derde klas se en in talrijke kleurencombinaties zoals wit voor retours en speciale kleuraanduidingen voor omweg, overgangs-, perron en trajectkaarten Na de oorlog ontstond er gebrek aan, omdat de Duitse fabrieken niet mochten leveren en er op het con tinent niet genoeg carton in voor raad bleek. Dit tekort ving men op door de oude, nog op de stations aanwezige kaartjes op de achterzij de te herdrukken, waarbij de voor kant door arcering onleesbaar werd gemaakt. Later leverden Zweden, Tsjechoslowakije en ons land weer genoeg carton om in de behoefte le voorzien, ter wijk gaande weg de Ne derlandse industrie het „spoorweg- carton" geheel voor haar rekening gaat nemen. Hoe gedistribueerd De spoorwegstations en reisbu- reaux geven dank zij een in 1942 in gevoerd efficient systeem opdracht tot het drukken van kaartjes, dat in het kort hierop neerkomt. Tussen de gedrukte spoorkaartjes van een be- spoorman „relatie" genaamd wordt door de controle-afdeling van de drukkerij een z.g.n. signaal kaar tje verpakt, van hetzelfde model en met dezelfde tekst als het spoor kaartje echter kenbaar door een ro de opdruk. Komt de loketambtenaar bij het verkopen der kaartjes deze kaart te gen, dan weet hij dat er nog maar een bepaalde voorraad aanwezig is. Hij stuurt dan direct de signaalkaart naar de drukkerij, waar ze dienst doen als drukwerkorders. Zo heeft men een gemakkelijk sy steem ontworpen, dat geen ander werk vereist dan oplettendheid en een envelop. Als men nu weet, dat gemiddeld wekelijks 2000 signaalkaarten in Utrecht binnenkomen en dat elke order in de duizendtallen loopt, dan kan men berekenen, dat gemiddeld per week 1.800.000 kaartjes de druk kerij verlaten. Eike opdracht moet echter cons ciëntieus worden uitgevoerd als men bedenkt, dat elke serie afzonderlijke registratieletters en nummers moet hebben, corresponderend met de se ries en codenummers van elk sta tion, waardoor de afrekening wordt vergemakkelijkt. In de drukkerij Volgen we nu de weg van de signaalkaarten, op de achterzijde waarvan door de administratie enke le gegevens zijn ingevuld (aantal len enz.), dan komen we op de zet terij. waar men beschikt over 80.00.0 zetregels met elke reisweg en prijs aanduiding. Daarmee construeert men dagelijks ongeveer 300 druk vorm in de machine en vergelijkt de vormen, die in elf drukmachines worden gezet. De drukker brengt de tekst van de proef met de signaal- kaart. Dan stelt hij de nummero- teur en met een snelheid van 12.000 per uur schuiven de kaarten uit de machine. Controle Van de zetterij verhuizen de kaartjes naar de binderij, waar zij worden gebundeld in stapeltjes van honderd stuks, voorzien van waar borg stempels en z.g. breeklijnen op de zijkant. Deze inktlijnen sluiten elke fraude uit, die mogelijk kan zijn omdat bedrukte kaartjes ineens waarde hebben gekregen en begeerte opwekken. Zou een drukkerij-lid of spoorwegman er een stelletje ont vreemden; dan mankeren de breek lijnen op de stapel en komt de re cherche in het geweer. In de expedi tie worden de kaartjes verpakt in kistjes en naar de plaats van bestem ming gezonden. Dan gaat het kaartje zijn kortston dig leven beginnen om via de han den van loketbeambten, reizigers, controleurs, conducteurs in de pa piermolen te komen, waar het van kaartje pap en van pap weer kaar tje wordt. GRAFMONUMENT VAN PAUS PIUS XI NADFRT ZIJN VOLTOOIING. Werkzaamheden in en bij de St. Pieter. In de Vaticaanse Basiliek wordt sedert vele maanden hard gewerkt in de kapel van de H. Sebastiaan, waar het grafmonument'van Paus Pius XI thans zijn voltooiing nadert. Men heeft de ganse achterwand ver nieuwd teneinde een waardige om lijsting te verkrijgen van dit groot se beeld, dat de Paus voorstelt, staande en met wijds gebaar zege nend. Dit beeld is een werk van de beroemde Italiaanse kunstenaar Ca- nonica, die door velen als de groot ste levende beeldhouwer wordt be schouwd. De „onthulling'' wordt met spanning tegemoet gezien en men verwacht, dat de plechtige in auguratie nog voor 15 Mei zal- kun nen geschieden, (datum van de eerstkomende Heiligverklaring). Het lijkt zeer waarschijnlijk, dat de H. Vader zelf de inwijding zal verrich ten, gezien Zijn grote bewondering voor Zijn Voorganger. In het Paleis, waar de Kanunni ken van de Sint Pieter wonen en dat aan de Basiliek grenst, zijn de beneden-zalen, die eertijds als bi bliotheek dienden, geheel gerestau reerd. Er zijn nieuwe marmer vloe ren gelegd en de zolderingen zijn nieuw beschilderd. Deze lokalen worden thans ingericht als een on derkomen voor de Kardinalen, wan neer zij zich naar de Basiliek be geven voor de Paus-plechtigheden. HILLEGOM TE LAAG GEVLOGEN. Een proces-verbaal aan zijn broek. Een sportvlieger vloog over deze gemeente op niet meer dan 50 m. bo ven de grond. Waar de voorgeschre ven hoogte 400 m. bedraagt en er aan te laag vliegen grote gevaren verbon den zijn, is tegen deze sportvlieger proces-verbaal opgemaakt. Arbeiders-cursus geëindigd. De lessen, uitgegaan van de unie van Landarbeidersbonden, is geëindigd. De cursus was gegeven in bemesting, schuurbehandeling en centrale ver warming van bloembollen. In 't les lokaal waren aanwezig de Rijkstuin- bouwconsulent ir. A. F. Vlag. weth. Fijma, de heren C. J. van Til en J. Bijl namens Bic., de heer J. G. Stok man, lid der comm. van Toezicht, cn de heren Warmerdam, Van Rooden en Rikkers van de Unie. De heer Van Til reikte de getuigschriften uit. Hij spoorde aan om ook na het behalen der diploma's1 de gestage veranderin gen in het vak te blijven gadeslaan. Ir. Vlag uitte z'n vreugde over het feit, dat deze lessen goed geslaagd zijn en uit de rijen,der arbeiders-or ganisaties voortkwam. Geboren: d. van H. A. van der List en W. Melchior. d. van J, A. Topper en A. M. Out; d. van H. Ruiter en B. G. van Steijn; z. van M. J. van der Vlugt en G. M. van Zonneveld; d. van C. N. Veldhuyzen van Zanten en A. M. Zaal; d. van J. W. Lemmers en H. J. Wortel. Ondertrouwd: J. L. Witteman en G. Nieuwenhuizen; P. T.'Prins en A. van der Post. Getrouwd: P. J. J. Fijth en P. van der Stelt. Overleden: A. M. Berkhout vr. 65 j.; J. van Roode m. 58 j.; S. Weijers m. 81 j. OEGSTGEEST Jubileum. Wapperende vlaggen, 'n feestelijk versierde loods, de arbei ders in hun Zondagse plunje; dat was het beeld wat de scheepswerf van dc N.V. Gebr. Akerboom aan de Hoge Morschweg Zaterdagmorgen j.l. 'te zien gaf. En daar was alle reden voor. Het feit werd herdacht dat M. Heijmans uit Hazerswoude voor 25 jaren in dienst trad als nagerpieper van de firma, toen nog gevestigd te Boskoop. Afgehaald door de oudste firmant, de heer H. A. Akerboom, arriveerde 's morgens de jubilaris met vrouw en kinderen, waarna de gasten, waaronder ook de vader en moeder van de jubilaris, werden binnenge leid in de feestelijk versierde loods. Hier waren aanwezig de patroons en het volledige personeel Onder hef zingen van 'n welkomstlied werden ae plaatsen door de gasten ingeno men. Het eerste werd het woord ge voerd door de directeur van de N.V., de heer J. Akerboom, die hulde bracht aan de jubilaris voor de trou we plichtsvervulling gedurende 25 jaren. In die hulde betrok hij ook de vrouw van de jubilaris, die als moe der van 'n groot gezin, ook nog kans gezien had haar man te steunen bij de vervulling van z'n taak. De jubi laris kreeg 'n geschenk in couvert, en de vrouw van de jubilaris 'n prachtig bouquet. Namens het perso neel sprak Bertus Bisiot uit Leiden, die lange jaren maat was van dc jubilaris. Hij bood de jubilaris 'n actetas aan en aan diens vrouw 'n zeer mooie huist amerlamp. Een van de jongste knechtjes kwam nog met 'n wensje en bloemen, terwijl verder nog het woord werd gevoerd door de oudste firmant, de heer H. A. Aker boom, en door de vader van de jubi laris. Zeer uitvoerig dankte hierna de jubilaris voor de aan hem en z'n vrouw gebrachte hulde en zei gaarne toe, dat, zo hem de kracht werd ge schonken, nog vele jaren te willen werken tot heil van het bedrijf. Hierna werd koffie geserveerd en erewijn geschonken. Na het maken van 'n groepsfoto eindigde deze ge slaagde huldiging. Ten huize van de jubilaris werd 's avonds het feest nog voortgezet. Al met al 'n „Feest van de arbeid", dat weldadig aandeed en nog weer eens bewees, wat de goede harmonie in 'n bedrijf vermag. OUDE-WETERING Feest van de Arbeid. Ook de K. A. B. te Oude-Wetering heeft op luisterrijke wijze het feest van de arbeid gevierd. Uit de kerk werd ge zamenlijk ontbeten. Een koortje van dames zong enige liederen. Daar pastoor Saraber verhinderd was, werd de zegening der werktuigen ver richt door pastoor S. Ligthart uit Roelofarendsveen. Door enkele bruid jes werd een Maria-hulde gebracht bi.i het keurig met bloemen versier de Mariabeeld, gevolgd door enige zangstukjes met decdamatie. Pastoor S. Ligthart hield een begeesterende feest-toespraak. Een collecte werd gehouden voor de nieuwe kerk. Om ongeveer half twaalf sprak voorz. P. van Es een dankwoord. ZOETERWOUDE (H. R.) Thuisfront-toneel. Dit is de titel van het spel. dat Zaterdag en Zon dagavond door het gezelschap „De Spelers" werd opgevoerd en waar voor. vooral van buitenaf, grote be langstelling bestond. Niet alleen voor Katholiek Thuisfront, waarvoor de baten van deze avonden bestemd zijn. maar ook om als jury-lid op te treden, waren de meest vooraan staande personen uit de gemeente en ook uit de gemeente Leiderdorp, waaronder ook de beide burgemees ters, aanwezig, om hun medewerking te verlenen in het „Proces Douglas", wat volgens de Amerikaanse rechts gebruiken gevoerd werd en waarbij „het publiek" op het eind van het proces het schuldig of onschuldig over beklaagde moest uitspreken. Reeds het programma, waarin de zitting van het Hoge Gerechtshof van 1de staat New-York onder leiding van president rar. Tanner, werd aange kondigd, en. bij het betreden van de zaal, het open toneel, herschapen in een rechtszaal, waren iels aparts. Met grote spanning werd het pro ces tegen Paul Douglas, die er van beschuldigd werd, dat lii.j zijn stief vader mr. Wilfried Anderson naar zijn flatwoning had gelokt en hem daar van het leven had beroofd ge volgd. Het optreden van mr. Blayton, a's Officier van Justitie, die ambts halve verplicht was zoveel mogelijk de schuld van beklaagde aan te to nen, alsmede de (verdediging door mr. King, welke later door John Dou glas, de broer van beklaagde op zo'n meesterlijke wijze werd overgenomen maakten dit met grote spanning ge volgde proces tot een eenparige uit spraak van de jury als „onschuldig" cn een zeer goed geslaagde uitvoe ring. Tijdens de korte pauze bracht de verloting, met talrijke vrijwillig ge schonken prijsjes een goede verster king van de kas van Katholiek Thuis front. SCHEEPSBERICHTEN VAN RIEBEEK. 14 Mei van Safa- ga; WATERMAN, Rotterdam—Bata via pass. 15 Mei Point de Galle; Meer kerk 15 Mei van Aden; VOLENDAM BataviaRotterdam 16 Mei te Aden verwacht; BAUD 15 Mei van Port Said; GROOTE BEER 15 Mei van Semarang te Batavia; JOH. VAN OL- DENBARNEVELT 14 Mei van Bata via naar Amsterdam: ORANJE Am sterdamJava, pass. 15 Mei Socotra; SLOTERDIJK 15 Mei van Port Swet- tenhem naar Singapore; KEDOE 14 Mei van Batavia naar Rotterdam; KOTA BAROE 15 Mei 2 uur van Port Sai; ZEELAND JavaRotterdam 15 Mei 8 uur van Suez. ROELOFARENDSVEEN FEEST VAN DE ARBEID DER K. A. B. Ongeveer 250 leden van de K. A. B. zaten, na de kerk, aan een gezel lig ontbijt. Hierbij waren mede aan wezig districtbestuurder, de heer Weeber, het bestuur van de L. T. B. en ook het bestuur van de vrouwe lijke K. A. V. Terecht kon voorz. N. A. J. Rietbroek zich verheugd tonen over de buitengewoon goede op komst. Deze dag vieren wij het feest van de arbeid. Een arbeidzaam mens zal veel vreugde kennen. Ieder mens heeft de plicht om te arbeiden, en allen hebben het recht om mede te profiteren van de rijkdommen de zer aarde. Met grote dankbaarheid herdenken wij vandaag de pauselij ke encyclieken, en het mooie werk van onze voorgangers, die zoveel voor ons gedaan hebben gekregen. Door arbeid en samenwerking kan de natuur omgevormd worden. Aan schouw de pottebakker, die uit de klei der aarde de mooiste kunstzin nige artikelen kan verschaffen. Zo is het met vele dingen. De arbeider dient zich te ontwikkelen. Wij moe ten de weg bereiden voor het na ons komend geslacht, opdat ook zij red«n hebben tot dankbaarheid jegens ons. Na een declamatie „Reddend Chris tendom" was het woord aan de g. a. kap. A. J. Hartog. Zij die het feest van de arbeid vieren aldus spr. geloven in de waarde van het leven en in de weg. die leidt tot het eeuwig geluk. De arbeid kan vreugde, rust en innerlijke vrede geven. Geheel ons leven moeten wij met hart, verstand, eri wil staan voor ons werk. God voor ogen houdend, ons eeuwig einddoel. Dan zijt ge een goede dienstknecht en tevens een tevreden mens. Vervol gens verrichtte de g. a. de plechtig heid van de zegening der werktui gen. Op het toneel hadden de Kajot- ters zich met de werktuigen opgesteld Een groot geschilderd embleem van de K. A. B. vormde de achtergrond. Plechtig klonken de gezangen en antwoorden. Hierna werd Gods zegen gevraagd over deze werktuigen. Naast de K. A. J. verleende hieraan medewerking het, eigen zangkoortje o. 1. v. Jos. v. d. Meer, met piano begeleiding van Nellie Alkemadc. Met het zingen van het gezamenlijke Strijdlied werd deze plechtigheid be sloten. Na declamatie en zang was het woord aan de districtsbestuur der, de heer Weeber voor het uitspre ken van de feestrede. Wij allen zijn geroepen mede te bouwen aan de nieuwe tijd. Het gaat nu om het wel en wee van het christendom, en niet alleen om de arbeidersstand. Twee dingen zijn nodig nl.l: hervorming der zeden en hervorming der instel lingen. Werkgevers en werknemers zullen moeten samenwerken. Daar wij hier het bestuur van de L. T. B. aanwezig zien, komt bij spr. de ge dachte op of een volgende maal, de gehele arbeidende bevolking van Roelofarendsveen niet gezamenlijk dit feest van de arbeid zou kunnen vieren. Bezorgde woorden sprak de heer Weeber over de toekomst van het Christendom in Europa. De chris telijke beginselen van naastenliefde en samenwerking moeten weer in toepassing gebracht worden. Wij zul len bouwen aan een nieuwe maat schappij in samenwerking tussen ka pitaal en arbeid. De voorz. deelde in zijn dankwoord mede. dat aan drie zilveren jubilaris sen in de vereniging, nl. aan P. l'Ami Hub. Bouwmeester en W. L. Th. Al kemade het diploma voor 25 jaar trouw lidmaatschap uitgereikt zal worden. De districtsbestuurder, de heer Weeber, reikte nu met een woord van gelukwens dit diploma uit. Met het zingen van: Aan U o Koning dei- eeuwen, werd deze morgenbijeen komst besloten. Des avonds om acht uur waren de leden, thans vergezeld van hun da mes. wederom in de St. Pancratius- zaal verenigd, nu voor de feestavond. Het openingswoord van voorz. N. A. J. Rietbroek, vermeldde een bijzon der woord van welkom aan pastoor S. Lighart, de g. a. kap. A. J. Hartog en het bestuur van de L. T. B. Het gedeelte voor de pauze omvatte, be halve zang en declamatie een Mana- hulde. een bloemenhulde aan de Ko ningin van de Arbeid. Het voert ons te ver dit uitgebreide programma, dat verzorgd werd door de culturele dienst vai. de eigen K. A. B. in on derdelen te bespreken. Het geheel, dat voor deze avond een meer ern stig karakter droeg, was zéér ge slaagd. Op waardige maar ook op zeer mooie wijze heeft de K. A. B. van Roelofarendsveen het feest van der arbeid gevierd. HAZERSWOUDE (Dorp) Personalia. De heer J. D. van Veen Pzn., slaagde Vrijdag te Rot terdam voor het diploma vakgroep schildersbedrijf. HOCKEY UITSLAGEN KON. NED. HOCKEYBOND Om het kampioenschap van Ne derland Heren: LHCDeventer 1-5, HHYCVenlo 4-1. Om het kampioenschap van Ne derland Dames: EMHCAmsterdam 0-3. Promotie Promotie-klasse: Leiden —Togo 3-1. Kampioenschap van Nederland heren: H. II. Y. C. 5 4 0 1 8 31—2 Velo 5 3 0 2 6 12—9 Deventer 4 2 0 2 4 1013 L. II. C. 6 1 0 5 2 4—33 Kampioenschap van Nederland dames: E. M. H. C. 6 4 1 2 8 15—10 Amsterdam 4 3 1 0 7 153 Union 3 1 0 2 2 35 Groningen 5 0 14 1 619 AUTOMOBILISME DE DAMESRIT VAN DE K. 'N. A. C. Voor het eerst sedert de bevrijding organiseerde de K. N. A. C. wederom de z.g.n. damesrit voor luxe automo bielen. De start en finish waren ge legen bij hotel Park 1813 op de prach tige Lemeierberg bij Ommen. De 43 deelneemsters moesten 's morgens in 10 minuten een 4,5 km. lang circuit over zandwegen rijden, 's Middags werd 25 km. gereden op een blinde kaart. Het circuit liep over Ommen. Mariënberg, Vroomshoop, den Ham en Eerde. De dames dr. A. FlieringaLeinwe- ber uit Den Haag met Austin en mevr. B. HendersonKuipers uit Rotterdam met M. G, reden het ge hele parcours foutloos. Na loting kreeg mevr. Flieringa de wisselbeker, uitgeloofd door mevr. LinthorstHo- man. mej. G. Knegtel uit Tilburg met Ford wist met 1 strafpunt beslag te leggen op de 3e prijs. Ook om de 4e prijs moest geloot worden. De dames F. Gatsonides Hofhuis uit Bentveld met Gatso en E. A. van der Heyden Ras uit Wassenaar met Studebaker hadden beiden nl. 2 strafpunten op gelopen. Eerstgenoemde ontving na loting de 4e prijs. DE GRAFFENRIED WON DE BRITSE GRAND PRIX. Op het Silverstone circuit won de Zwitserse coureur de Graffenried op Maserati de ..British Grand Prix". Hij legde de 100 ronden, een totale af stand van 483 km. af met een ge middelde uursnelheid van 125 km. De Engelsman Gerard op Era werd tweede met een halve ronde (2.420 km.) achterstand en een gemiddelde van 123.400 km. D-rde werd Rosier (Frankrijk) op Talbot met een ronde achterstand en een gemiddelde van 122.608 km. TAFELTENNIS Treffers IIJagers II 28. De eerste poging van Treffers II, om in de 2e klas N.T.T.B. te komen, is mis lukt. Het werd een gevoelige 28 nederlaag tegen dc sterke Jagers. Dat de uitslag iets geflatteerd is, blijkt wel uit het feit, dat verschil lende partijen pas na 2725 in de derde game beslissing moesten bren gen. P. en J. v. d. Zwet wisten een partij te winnen. A.s. Zaterdag speelt Treffers z'n tweede en laatste pro motiewedstrijd tegen te Werve II. Daar er 2 teams overgaan, is de kans nog lang niet verkeken. Er wordt nog nader bekend gemaakt of deze wedstrijd in R.A.Veen gespeeld wordt. Wegens vertrek van de voor zitter van Treffers, de heer P. Ver del, is tot nieuwe voorzitter gekozen, met overgrote meerderheid van stemmen, de heer Leo van Berkel, Zuideinde 5. PAARDENSPORT DRAVERIJEN TE DUINDIGT. De uitslagen van de gisteren te Duindigt gehouden draverijen en rennnen luiden: I. Amaliaprijs afstand 1940 m. voor paarden welke nog geen 400 hebben gewonnen. 1. Kentucky (H. C. ten Hagen) tijd 1.33.4. 2. Lady V. 3. Nora K (L. EnsingL Totalisator: winnend: 1.20 (stal met Little Anton D); plaats: 16.50, 2.30, 4.20. II Alcione-prijs afstand 2040 m. v. prd. welke ƒ400 doch nog geen 1.800 hebben gewonnen. 1. Luck Heny J. M. v. d. Berg) tijd: 3.02 km. tijd: 1.28.3. 2. Judge Scott Jr. (W. Leeuwenkamp). 3. Lucky Saint (H. C. ten Hagen). Totalisator: winnend: 2.50, plaats: 1.50, 2.50, 3.90. III: Alwinaprijs afstand 2040 m. voor paarden welke 800 doch geen 4.000 hebben gewonnen. 1. Juno Vita (W. H. Geerssen) tijd: 3.00 km. lijd: 1.26.5. 2. King Spencer (D. Willemstein3. Lady Zora (J. Wagenaar). Totalisator: winnend: 1.30; plaats: 1.10, 1.30. Ge koppeld: winnend: 2.10. IV. Arabellaprijs afstand 2040 m. internationaal voor paarden, welke 4.000 of meer hebben gewonnen. 1. Happy Saint (W. A. Leeuwenkamp) tijd: 2.56.2 km. tijd: 1.27.2. 2. Joe Ax- kit (F. A. Bosveld). 3. Jaap Eden (M. Vergay). Totalisator: winnend: 10.50; plaats: 1.90, 2.20, 2.20. Gekop peld winnend: 18.30. V. St. Simonprijs afstand: 2400 m. ren voor Nederlandse paarden van 4 jaar en ouder. 1. Liberte (F. Del- brassine) tijd: 3.02. 2. Brinio (J. Claes). 3. Ramertc (J. v. Yperen). To talisator: winnend: 1.40 ,stal met Ramena). I.V. de mijl v. Duindigtprijs af stand: 1600 m. voor paarden van 3 jaar en ouder; 1. Etoile du Nord (G. J. Riem) tijd: 1.45.8. 2. Majesto (J. v. Yperen). 3. Qualla (H. J. v. d. Kraats). Totalisator: winnend: 2.—; plaats: 1.50, 1.70. Gekoppeld: win nend: 2.30. VII. Alcantaraprijs afstand 2000 m. voor paarden van 3 jaar en ouder die sedert 1 Jan. 1948 geen winsom van 7.50 behaald hebben. 1. Grand Prix (F. Delbrassine) tijd: 2.19.3. 2. Sombreffe (G. J. Riem). 3. Col des Aravis (H. Pije). Totalisator: win nend: 1.60, plaats: 1.30, 2.50. Gekop peld: winnend: 7.20. De totale omzet bedroeg 50.034. BILJARTEN VAN DE POLL WINT DE MARATHONCOUPE. De uitslagen van de partijen, ge speeld op de tweede dag van het teurnooi om de Marathon-coupe, ca- dra 47/2, te Kaatsheuvel luiden: De Ruvter 400 14 98 28.57 Metz 305 14 1(1! 21.71: De Leeuw 400 17 100 23.52 Jacobs 152 17 59 8.94 De Leeuw 400 11 144 36.36 Metz 166 11 62 15.09 d. Pol 400 4 306 100.00 Jacobs 29 4 25 7.25 De uitslagen van de derde en laat ste dag luiden: Metz 400 10 155 40 Van de Pol 216 10 83 21.6 De Ruyter 400 9 203 44.44 De Leeuw 105 9 31 I1.0ft De Ruyter 400 14 152 28.57 Jacobs 264 14 63 18.85 Van de Pol 400 12 116 33.33 De Leeuw 344 12 258 28.66 De eindstand luidt: pnt. hs. gem. 1. Van de Pol 6 306 41.65 2. De Ruyter 6 203 28.18 3. De Leeuw 4 174 25.49 4 Metz 4 174 25.49 5. Jacobs 0 63 11.96 Blauw Wit won ook de tweede wedstrijd van dc tournee in Zwitser land. Te Zürich werd Zaterdag met 41 gewonnen van de Young Fel lows, nadat dc rust met blanke stand was ingegaan. In een revanchematch tegen An- koragucu wist Feyenoord een 1—1 gelijk spel te behalen op de Turkse tournee. Tegen Genclerbirligi werd eveneens gelijk gespeeld (00). De voetbalwedstrijd Amers- foortselftalRotherham eindigde in een 40 zege voor de Britten. Te Amsterdam werden wed strijden gehouden om het Neder lands Judokampioenschau voor profs en amateurs. Bij de profs wist van der Horst uit Utrecht de titel op zijn naam te brengen. Van Rijn, even eens uit Utrecht, werd kampioen van 4 de amateurs.

Leidse Courant | 1949 | | pagina 3