Wimpie Qnate Toespraak van Kardinaal Frings Aetherklanken NIEUWS UIT DE RIJNSTREEK Gemeenteraad van Woubrugge Gemeenteraad Noordwijkerhout DE UITTOCHT VRIJDAG 13 MEI 1949 DE LEIDSE COURANT TWEEDE BLAD PAGINA 2 Tijdens een bijeenkomst op 30 April van de katholieke mannen in de dom van Keulen hield Kardinaal Frings een rede, waarin hij op de feestdag van het werkende volk het aociale probleem uit een christelijk ©ogpunt belichtte. Het beeld der christelijke geschiedenis „Een wezenlijk onderscheid tussen de Katholieke sociale hervormers en diegenen, die niet op christelijke grondslag staan, ligt hierin, dat vol gens de christelijke opvatting een volkomen oplosing van het sociale probleem niet mogelijk is wegens de gevolgen van de erfzonde. In de christelijke geschiedenis valt de gou-, den tijd in het allereerste begin, toen de mens ongerept uit Gods hand werd geschapen. De val van de mens werd veroorzaakt tloor zijn opstand tegen r God, waardoor het bovennatuurlijk licht werd gedoofd en begeerte, ziek te, lijden en dood in het leven wer den geroepen." „Op de val van de mens volgt de eerste grote sociale daad: de verlos sing door Gods Zoon, die ons in staat stelde wederom kinderen Gods te worden, doch niet de gevolgen der erfzonde wegnam, zodat ons verblijf op aarde een tijd van strijd en be proeving blijft". „Er zal altijd veel te verbeteren zijn. Het nationaal socialisme kwam en verkeerde in de veronderstelling, dat het een genoegen was om te le ven, maar het beloofde paradijs bleef uit. Toen kwam het Marxisme. Het was eerlijk en zei: „De eerste tijd zal het nog slecht gaan, maar dan komt de klassenloze gemeenschap." Maar wij verlangen er niet naar, dat het „Paradijs uit het Oosten" zich tot ons en tot de Atlantische Oceaan uitstrekt. De christelijke opvattoing neemt de mensen zoals zij werkelijk zijn en hecht, in navolging van Chris tus, ook betekenis aan de nood." Individu en gemeenschap. „Men beweert misschien, dat het Christendom een beslist individuele godsdienst is. Wat wil zij dan met so ciale hervorming? Inderdaad, de ZATERDAG HILVERSUM I, 301 meter. 7.00 Nieuws. 7.15 Ocht.gymn. 7.30 Het BBC-Theater orkest. 8.00 Nieuws. 8.00 San Francisco Symphonie Or kest. 10.00 „Tijdelijk uitgeschakeld". 10.20 Radiofueilleton. 10.35 In de continubedrijven. 1.30 Dick de Rus. 12.00 Accordeonorkest. 12.30 Land- en tuinbouwnieuws. 12.33 The Ramblers. 13.00 Strijdkr. 13.30 May Dale zingt. 13.45 Het Nederlandse lied. 14.05 De Ronde van Nederland. 14.50 Betewsê Veurjoarsklanken. 15.15 Het Om- roepkamerorkest. 16.00 Komt u bin nen. 16.15 „Uit het nieuwe album van Stan Kenton". 17.00 Nieuws van de platenmarkt. 18.00 Nieuws. 18.15 Westeuropese commentaar. 18.30 Strijdkr. 19.00 Artistieke staalkaart. 20.00 Nieuws. 20.05 Dingen van de dag. 21.15 De winkel van Sinkel. 22.00 Vindobona Schrammel'n. 22.25 De angsten van de douarière. 22.40 Cor Steyn. 23.00 Nieuws. 23.14 Sfeer en rhythme, 23.40 Muziek uit Walt Disney-films. HILVERSUM II, 415 meter. 7700 Nieuws. 7.15 Gramofoonmuziek. 8.00 Nieuws. 88.15 „Pluk de dag". 9.00 Voor de vrouw. 9.35 lTmperiale van Fr. Couperin. 40.00 Klein, klein kleu tertje. 10.15 „Muziek houdt fit!". 11.00 „De Zonnebloem". 11.45 School radio. 12.15 Arie Snoek, piano. 12.30 Land- en tuinbouwnieuws. 12.33 „Om en om". 13.00 Nieuws. 14.10 Eastmah Rochester Symph. Orkest. 14.20 En gelse les. 14.50 Boekennieuws. 15.00 Slavische dansen. 15.10 Muziekcursus. 15.30 Jongerenconcert. 16.00 „De Vliegende Hollander" 16.10 William primrose, viool, piano. 16.15 „De schoonheid van het Gregoriaans", 16.45 Kinderuur. 17.45 Promenade Orkest. 18.15 Ronde van Nederland. 18.30 Journalistiek weekoverzicht. 19.00 Nieuws. 19.15 Actualiteiten. 19.25 Guus Jansen, piano. 19.45 „Kampvuren langs de Evenaar". 20.00 Nieuws, 20.05 De gewone man. 20.12 „Zwanenmeer", op. 20, Tsjai- kofski. 20.20 Lichtbaken, Z.E. heer Henri de Greeve. 21.00 „Negen heit de klok". 21.45 Spelregelkennis. 22.00 Weekend-serenade. 22.30 „Wij luiden de Zondag in!" 23.00 Nieuws. 23.15 Radio Philharmonisch Orkest. Kerk beschouwt de persoonlijkheid van de mens als de hoogste aardse waarde. Zij mag niet worden prijs gegeven, want de ziel is het even beeld van God. Maar de mens is ook een sociaal wezen. Hij wordt sedert zijn geboorte door de gemeenschap gedragen. God gaf hem ook in'de bo vennatuurlijke orde een gemeen schappelijk opperhoofd in Jezus Christus, Die allen verenigt en die aan de enkeling slechts door de ge meenschap de genade doet toestro men. Het grote gebod van de Kerk is de liefde. Hieruit putte Zij in de eerste eeuwen de kracht voor twee grote sociale daden: de opheffing van de slavernij en de emancipatie van de vrouw". De Kerk in de loop der tijden. „Een ander bezwaar tegen het Christendom luidt: De Kerk is een religieuze gemeenschap. Sociale poli tiek, techniek en v/etenschap liggen niet op Haar terrein. Ongetwijfeld zou de wereld met een clericale overheersing niet gebaat zijn; im mers de culturele gebieden hebben hun eigen relatieve zelfstandigheid. Maar elk cultureel streven heeft ook zijn zedelijke zijde. En de Kerk is de behoedster van de Goddelijke ze denwetten. Men verlangt van Haar, dat Zij bij alle terreurdaden op de bres springt." „Tegelijkertijd heeft Zij een posi tieve taak te vervullen. Het openbare leven moet te allen tijd in de geest van Christus vernieuwd worden. Dit werd in de middeleeuwen zeer ver doorgevoerd. Daarna volgde een an dere cultuur". „Heden ten dage staan wij weer voor de noodzakelijkheid de wereld een nieuwe vorm te geven. Door wel ke geest zal zij worden beheerst? De Kerk moet bij deze nieuwe vormge ving positief meewerken. Hierbij hebben vooral, de leken een grote taak te vervulllen. Het officiële ker kelijk leergezag en de lekenactie staan naast elkaar als krachten voor de herkerstening der wereld. Deze herkerstening is er een van bijzon dere luister, die niets gemeen heeft met het wereldse liberalisme en het naar de heerschappij over de massa strevende collectivisme. Daarom is het de moeite waard in Haar rijen en in Haar beweging tot dat doel mee te werken."' Kardinaal Frings sloot zijn rede, die door de arbeiders aandachtig werd gevolgd, met een toewijding aan de Moeder Gods. ALPHEN AAN DEN RIJN Heropening Hotel „Toor". Don derdagmiddag is het gemoderniseerd en geheel naar de eisen des tijds ingericht Hotel-, café- en restaurant bedrijf „Toor" aan de Stationsstraat alhier op feestelijke wijze heropend. Behalve een groot aantal middenstan ders, besturen van verenigingen, aan nemers en genodigden, waren ook nog tegenwoordiger de burgemeester, de deken, de gemeente-secretaris en de directeur van de gemeentebedrij ven. Gesproken werd door de eige naar van het bedrijf, de heer G. Toor, door de heer Jos Jansen, de burge meester, des deken, de heer H. L. Meijers, zoon van de voorlaatste eige naar van het bedrijf, de heer C. Y. Ponsioen, als voorzitter van de midd.vereniging. Alle sprekers be lichtten de betekenis van deze vermo dernisering voor de gemeenschap en uiten de beste wensen voor de toe komst. Het bedrijf, dat deze dag 75 jaren geleden door wijlen de heer C. Toor werd gesticht, heeft door de verbouwing veel aan sfeer gewonnen. Het is een gezellige serre rijker ge worden, een mooie tuin, een rustige vergaderazal, een huiskamer voor de gasten alsmede een geheel naar de eisen der tijds ingerichte keuken. Zilveren dienst jubileum. 19 Mei hoopt de heer L. Bloot, Hortensia straat 18, zijn 25-jarig dienstjubileum te herdenken als officier-suikerwer ker bij de firma Jac. v. Vliet alhier. Geboren: Petronella Maria d. van Jacob van der Linden en Johan na Maria Verkade: Agatha d. van Willem Cornelis de Pater en Maria Johanna Bouthoorn; Elizabeth Dimphna Annie d. van Gerardus Martinus van Leeuwen en Dimphna van Zundert. Ondertrouwd; Sybren Raaphorst 26 j. en Gerarda Johanna Cornelia van der Werff 25 j.; Cornelis Jaco bus Schuurman 25 j. en Cornelia Biesheuvel 24 j.; Cornelis Frederik Braster 39 j. en Jannetje Bronsgeest 44 j.; Huibert de Vos 28 j. en Johan na Batelaan 21 j.; Jan Kanis 49 j. en Christina Krommendijk 45 j. Gehuwd. H F. de Looij 31 j. en W. Ansink 24 j. Overleden: Pieternella Groen 73 j. ALKEMADE Geboren: Maria Petronella Johan na, d. van H. J. Koek en B. J. W. Bak ker; Elizabeth, d. van J. Los en H. van der Luit; Henricus Johannes Jo sef, z. van G.'G. Tersteeg en A. P. Vink; Maria Henrica, d. van L. C. Akerboom en C. C. Hoogenboom. Ondertrouwd: W. Th. Hulsebosch en C. J. van der Poel. Gehuwd: J. Loos en H. A. Aker boom. Overleden: Martinus Hogenboom 52 j.; Gerardus Hölscher 81 j. BOSKOOP Geboren: Thérèse Jacoba, d. van W. G. Turkenburg en G. O. Bremmer; Gerardus Cornelis, z. van J. Geers en G. F. van Veen; Maria Margaretha, d. van M. Splinter en D. C. van der Vis. Ondertrouwd: K. Kromhout 22 j en T. J. van Bemmel 21 j. Overleden: Pauline vn ader Harst Koole 70 j.. Wülempje van Eijk-de Graaf 88 j.; Martha Hoogland-Schip- perhein 72 j. KOUDEKERK Geboren: Elisabeth Maria, d. van Th. J. Koot en W. M de, Groot. Overleden: K. van der Lee 80 j., weduwnaar van W. M. Visser. LEIDERDORP Geboren: Regina A. J., d. van P. J. M. Evers en van J. G. J. M. Ver boeten; Leendert, z. van C. van Bee- len en van A. de Graaf; Cornelis J. A., z. van J. M. de Koning en van W. Quik; Nelly d. van J. Waal en van J. Beets; Wilhelmina J., d. van C. de Koning en van W. J. Webbe; Tiioma, z. van T. Duiker en van J. Spek; Jannetje, d. van J. Sierat en van A. G. Koerts; Robbert K„ z. van A. P. Kossen en van J. Spek. Ondertrouwd: J. A. Otten 32 j. en J. C. Disseldorp 26 jaar; J. Giezen jaar en P. J. Kool 23 jaar; K. Dool 23 jaar en Neeltje Noordervliet 20 jaar; J. v. d. Wal 25 jaar en G. A. Opstal 24 jaar. Overleden: Jan G. Meerburg 75 j. echtg. van J. van 't Riet; Jan de Nie 84 jaar wedn. van Maria W. Wiet- hoff. LEIMUIDEN Geslaagd. Woensdag en Donder dag werden examens afgelegd door de leerlingen van de modevakschool. Voor costumière slaagden de jonge dames: Tineke Zoet, Barrie Lank- hout, Jopie de Wagenaar, Francien Koppelaar, Dina v. d. Pouw Kraan, Coby v. d. Breko, Annie Obdeijn, Toos Straathof, Jopie Beuk, Dora de Koning, Nannie Vogelaar, Bep v. Velzen, en Bep Verdonk. Voor Lin gerie slaagden: Corrie Hoogenboom, Elly Hoogenboom, Trien v. Haas trecht, Jopie Beuk, Annie Obdeijn, Matje Vogelaar, Alie v. Tol, Dina v. d. Pouw Kraan, Coby v. d. Broek, Henny Lek, Quirina Lek, Clema v. d. Zalm, Lies de Vries, Nel v. d. Hoek, Riet Senne, Riet Noordermeer, Janna Westerhoud, Cisca Lissenburg, en Jantje Wallet. Eén candidate werd afgewezen. TER AAR Geboren: Maria A. M. d. v. J. H. v. d. Pijl en C. J. v. d. Hoorn; Eduard J. z. v. O. Kerkhoven en E. D. Benckhuysen; Lucia G. M. d. v. A. H. v. d. Boogaard en J. M. Mank Johannes G. M. z. v. Th. J. Elstgeest en A. C. Baak. Ondertrouwd Frans Kroon 66 jr en A. v. d. Bijl 63 jr; C. v. d. Hoorn 28 jr en A. Th. Touw 24 jr. Getrouwd: C. J. v. d. Geest 33 jr en W. C. v. d. Geest 26 jr; G. W. v. d. Wetering 27 jr en E. Wingelaar 23 jaar. ZEVENHOVEN Ondertrouwd: A. P. J. van der Weijden 25 j. en A. C. M. van den Heiligenberg 23 j. te Wijk bij Duur stede; A. van Vliet 31 j. en C. van Berkel 26 j. te Alphen aan den Rijn. echter zijn voorstel en hij wordt hierbij gesteund door de heren Boon, Schraverus en Angenent, waarbij de twee laatstgenoemden de brug ge opend willen houden tot 20 uur i.p.v. tot 18 uur. Aangezien 'echter naast de brugbediening nog andere punten bezien moeten worden o.a. brugver- lichting enz. stelt de heer v. d. Eng voor deze zaak ter bestudering in handen van B. en W. te leggen en in de eerstvolgende vergadering hierover nader te besluiten. Z.h.s. wordt hiertoe besloten. De heer Zwetsloot vraagt naar de salariëring van de wethouders. Hier over, aldus de voorz. is nog geen besluit ontvangen, maar regelmatig wordt op spoed aangedrongen. Heer Boon informeert naar de toestand ting. Woensdagavond kwam de Raad der gemeente Woubrugge in verga dering bijeen. Naar aanleiding van de door de heer Boon gemaakte op merking in de vorige vergadering over de straatverlichting op de Bos- kade te Hoogmade, deelde de voor zitter nog mede, dat het maken van 7 lichtpunten ter plaatse een uitga ve van ongeveer 9000,zou vra gen, zodat hieraan op het ogenblik nog niet kan worden begonnen. Een verzoekschrift van de heer D. de Weger om verhoging van het maximum aantal vergunningen, wordt na uitvoerige discussie over de wenselijkheid van een dergelijke verhoging wederom in handen van B. en W. gesteld voor het uitbren gen van een nader advies. Ingewilligd wordt de aanvraag van het R.K. Par. Schoolbestuur te Hoogmade om beschikbaarstelling van gelden voor de aanschaffing van overgordijnen en een lessenaar t.b.v. de door haar geëxploiteerde school. Het verzoek van het bestuur van de Ver. voor Chr. Nat. Schoolonder wijs om herziening van het door de Raad vastgestelde bedrag per leer ling over 1949, in verband met ver meende onjuiste berekening, gaf aanleiding tot enige discussie. Nadat de voorz. echter aan de hand van ter tafel gebracht cijfermateriaal had aangetoond, dat van enige behande ling van het bijz. onderwijs in deze absoluut geen sprake is, wordt z.h.s. besloten afwijzend op het verzoek te beschikken. Een woning-kwestie. B. en W. stellen hierna voor een tweetal van de thans door de ge meente gebouwd wordende arbei derswoningen te verkopen aan de N.V. Scheepsbouwwerf „De Dage raad", alhier.De voorz. geeft een uitvoerige uiteenzetting van de hierop betrekking hebbende bespre kingen en correspondentie. De heer Boon opent de discussie. Hij acht het onder de tegenwoordige omstan digheden niet juist. Indien het bouw volume van de gemeente toeliet, dat nog een aantal woningen zouden kunnen worden gebouwd, zou hij er geen bezwaar tegen hebben. Dit is echter niet mogelijk en door de ver koop verliest de gemeente de be schikking over de woningen, welke zouden worden gebouwd om de wo ningproblemen in Woubrugge op te lossén. Tevens wijst hij op de mo gelijkheid. dat ook bijv. v. Luiing e.a. van de nu door de gemeente geboden mogelijkheid gebruik gaan maken. De heren den Hertog en van der Eng uiten zich op overeenkom*- stige wijze, waartegen de voorz. ar gumenteert door te wijzen op de meer juiste toestand, dat particulie ren en niet de gemeente woningen bouwen en tevens wijst op de be voegdheid van B. en W. inzake toe- wijzing van woonruimte. Dit laatste j aanwijzingen geeft om een dusdanige wordt door de heer den Hertog in dit geval betwijfeld. In stemming j gebracht wordt het voorstel van B. en W. verworpen met vijf van de zeven stemihen. Voor stemmen de heren Schraverus en Angenent. Het voorstel van B. en W. om een i gedeelte grond nabij de Ned. Herv. j verteld door HUIBERT VET. kerk te Hoogmade te kopen van de Stichting Erven Cornelis Sprong wordt na enige toelichting door de J voorz. z.h.s. aangenomen. Het hiernavolgende punt was de salariëring van het gemeenteperso- neel. Bij monde van de heren den Hertog. Boon en Zwetsloot werd aan B. en W. dank gebracht voof de aangeboden regeling en z.h.s. werd besloten deze conform vast te stellen. De brng op Zondag. Bij de rondvraag bracht de heer Schraverus de Zondagsluiting van de brug over de Woudwetering al hier ter sprake. De voorz. zet uit een, dat over deze kwestie regelma tig overleg wordt gepleegd met de Provinciale Waterstaat, doch dat in 1949 van die zijde nog geen regeling verwacht kan worden. De heer den Hertog zou dan willen voorstellen zelf een regeling te treffen, teneinde deze kwestie in ieder geval in be spreking te brengen. Hij stelt voor de brug op Zondag gesloten te hou den behalve van '7 tot 9 en van 12 tot 18 uur. De voorz. wijst er op, dat gedurende de andere uren toch toe zicht op de brug moet zijn, hetgeen o.a. door de heer v. d. Eng overdre ven wordt geacht. De voorz. wijst op de ervaring, welke de gemeente Koudekerk m*et een dergelijk be sluit in 1948 heeft opgedaan. De heer den Hertog handhaaft van de leermiddelen op de openbare school, welke naar hij vernomen heeft, tamelijk verouderd zijn. De voorz. zegt toe, dit nader te zullen onderzoeken. De heer Schraverus vraagt of, in navolging van zoveel andere ge meenten, geen subsidie-regeling vor het kleuteronderwijs kan worden vastgesteld. De voorz. wijst bp de consequenties, die daaraan waren en nog zijn verbonden, doch deelt mede, dat een eventueel verzoek ter zake in overweging zal worden ge nomen en zal worden bestudeerd. Nadat nog een aantal vragen van de heren Schraverus, v. d. Eng en An genent over de fundering van de woningen te Woubrugge, de straat verlichting in het Noordeinde te Hoogmade en de standplaats voor woonwagens aan Wóudsedijk door de voorz. zijn beaptwoord, volgt slui- Bij de ingekomen stukken was de goedkeuring door Ged. St. van de aankoop door de gemeente van het z.g. „glazen paleis". Ingekojnen was eveneens een adres van de Vakgroep handelaren in bloemen. In dit adres werd verzocht geen vergunning te verlenen om met bloemen langs de weg te staan voor de verkoop aan personen, die geen erkenning als han delaar hebben. De voorz. zeide, dat B. en W deze zaak hebben afgewerkt, omdat het tot de competentie van B. en W. behoort. Er zijn bloemen vent vergunningen uitgereikt aan niet er kende handelaren, doch slechts voor de Zaterdagen en Zondagen van het seizoen. Deze mensen hebben altijd in het bollenseizoen bloemen langs de weg aan voorbijgangers verkocht. B. en W. w:ilden hun dit extra centje niet ontnemen. Vervolgens werd de gemeenterekening 1947 voorlopig va'stgesteld. Van C. van Vuuren, al hier, werd gekocht een strookje grond langs de Langelaan, nodig voor verbreding van de weg ter plaatse. Hierna kwam in behandeling een voorstel van B. en W. tot het recon strueren van het hoofdriool in de Dorpsstraat en Havenstraat. Dit riool is enige tijd geleden verstopt geraakt waarschijnlijk door een breuk in de waterleiding, waardoor zand in de buizen in gekomen, hetgeen de ver stoppingen heeft veroorzaakt. Tijdens de Paasdagen was de Dorpsstraat en Havenstraat voor een groot gedeelte opgebroken hetgeen een vervelende geschiedenis was, omdat het verkeer geheel omgelegd moest worden. De kosten van herstel "zijn geraamd op 1700,Het lid Janssen vroeg of het nieuwe rioolplan voor de gehele ge meente al klaar is. De voorz. ant woordde op deze vraag ontkennend. B. en W. zullen de gemeente-architect opdragen zich in verbinding te stellen met de ontwerper van het nieuwe plan of het niet gewenst is, dat deze vernieuwing in de Dorpsstraat en Havenstraat te maken, dat het later geheel kan aansluiten aan het nieuwe plan. De raad ging hiermede accoord. Besloten werd vervolgens aan G. Keijzer en gebr. Seijsener alhier overeenkomstig de premieregeling woningsplitsing, een premie tóe te kennen voor het splitsen van de wo ning Lee weg 3 en Havenstraat 10. Vervolgens w«_rd de begroting 1949 in behandeling genomen. Deze begro ting welke bijna een half millioen gulden vermeldt in inkomsten en uit gaven van de gewone dienst, werd in een klein uurtje doorgeworsteld. De voorzitter zeide alvorens met de be handeling werd begonnen, dat de be groting wel laat is ingediend. Dit vond zijn oorzaak in het feit, dat B. en W met een complete begroting wilden komen, niet een begroting met fictieve cijfers. Hij vestigde de aan dacht er op, dat in deze begx-oting oude tekorten zijn verwerkt. Enige posten werden gewijzigd. O.m. de post voor het schoonhouden van het raadhuis. De schoonmaakster krijgt salarisverhoging! Het Wit Gele-Kruis in de Zilk krijgt subsidie in de kosten van oprichting en exploitatie van een consultatiebu reau voor zuigelingen. De Voetbal vereniging „van Nispen" in de Zilk krijgt een subsidie van f 250,even als V.V.S.B. Op voorstel van de voor zitter krijgen de zusters van St. Jo zef voortaan een vergoeding van f 200 per jaar voor schoonhouden van de kliniek van het Wit-Gele Kruis om dat de schoolarts daar geregeld zit ting houdt en het onlangs opgerichte kleuterbureau eveneens daar onder dak heeft gevonden. De post plantsoe nen werd met f 500 verhoogd. Van dit geld zullen bloembollen gekocht worden, om in de gemeenteplantsoe nen uitgeplant te worden, zodat de gemeente reclame gaat maken voor de eigen producten van het dorp. OP HET SPOOR VAN KID DIENAMIET! De film had intussen een hoogtepunt bereikt. Een hele massa juffrouwen zongen samen een liedje en een mijnheer met rode hare danste daarbij. De Kid volgde met zicht baar genoegen het gebeu ren. „Technicolour!" ver telde hij Wimpie, „Det is fain!", en die verstond ge noeg Amerikaans om te we ten dat de film bij Kid Dienamiet in de smaak viel. De bandiet stak een vers stukje kauwgum in de mond en begon zijn jasje uit te trekken; het werd Wim pie duidelijk dat het gevaar voor ontsnapping steeds groter werd. Di rect zou de Kid opstaan en zich on gemerkt bij de andere spelers op het doek voegen, en wie weet wat voor schurkenstreken hij dan weer zou bedenken om ook die film in de war te sturen. WTimpie zag maar één mo gelijkheid, en dat was: Kid Diena miet terug brengen naar de film in de Cineac en hem daar zijn gerechte straf doen ondergaan. Hij vroeg zich af of intussen iemand de ontsnapping van de Kid gemerkt zou hebben, want de film kon toch niet eeuwig duren en er moest uiteindelijk een bevredigend slot aan komen. Een slot waarin de misdadiger, in dit geval Kid Dienamiet, in het stqf moest bij tenInmiddels hing 'de Kid zijn jasje over de leuning van zijn stoel en plaatste zijn pistool er boven op. „Hèhè!" zuchtte hij genoegelijk, sloeg zijn benen over elkaar en toen, tegen Wimpie, „Oh boy! Det is fain!'' Hierop wijdde hij al zijn aandacht weer aan de dansende heer met de rode haren. Ongerust raadpleegde Wimpie zijn horloge; binnen tien minuten zou de film zijn afgelopen, de tijd begon te dringen. Hoe moest hij de Kid te genhouden als hij op zou staan? Hij wist uit ervaring hoe sluw de Kid kon zijn als hij in het nauw'zat en bovendien wist hij zeker dat zijn kracht niet toereikend zou zijn om de schurk te overmeesteren. Maar opeens werd het knaapje zich er van bewust, dat het grote pistool voortdurend tegen zijn arm aan- schuurde. DOOR ETHEL SMITH DORRANCE 16) Tegen dat hij eindelijk uit het net werk van kerken vrijgekomen was scheen de wereld om hem heen in vlammen te staan niet door vuur, maar door de vorst. De nachtlucht had ongetwijfeld een andere tempe ratuur gehad, dan die van de aan brekende dag. Er was eerst veel sneeuw aan stormwind gepaard ge vallen; en toen die was gaan liggen, was er een korte luwte opgetreden, voordat de koude eindelijk tot be neden vijftig graden daalde. Het ge volg was, dat nergens enig spoor spoor van mens of dier te ontdek ken was; dat iedere boom er als een kerstboom uitzag. Op zijn eerste halte zocht Rawson onder zijn parka en haalde zijn Es kimo sneeuwbril te voorschijn, die bestond uit een uitgehold stuk hout met smalle spleten, die tegen sneeuwblindheid, beter hielp dan donker gekleurde glazen. Aldus be schermd had hij nog alleen maar te gen de koude te strijden en de in spanning, die hij moest aanwenden om met zijn vlugge hondenspan ge lijke tred te houden, maakte hem dit gemakkelijker. De sergeant was trots op zijn hon den, en vooral, als ze zoals deze mor gen over de hard bevroren sneeuw voortsnelden. Hij kon hen slechts bij houden, door nu en dan op de slede te gaan zitten, tot dat de koude hem dwong weer mee te gaan hollen om warm te worden. Zoals reeds vaak in het verleden had Rawson ook deze morgen er spijt van, dat zijn plicht hem nooit veroorloofde, met zijn span deel te nemen aan de Alaska-wedstrijden in Nome, namelijk aan de jaarlijkse wedren naar Candle heen en terug, een afstand van enige honderden mijlen. Dit was de grootste sportge beurtenis in het Noorden. Doch zo lang hij in dienst bleef, moesten zijn honden, zowel als hij zelf zich te vreden stellen met de roem, verwor ven door verre diensttochten,* izo- als hij er nu een ging ondernemen. Doch die roem was al wijd en zijd verspreid en hij had reeds^ verschei dene malen een bod van honderd en meer dollars per hond afgeslagen. Hij had zijn .zes honden ter ere van zijn leider naar de zes dagen per week genoemd en hen eraan gewend, volgens de orde van de almanak in ret span te lopen. De woeste, oude Maandag vormde een koppel met Dinsdag, Woensdag met Donderdag; Vrijdag, die jammerlijk genoeg door zijn diefachtige aard het span oneer aandeed, rende naast de betrouwbare Zaterdag. Tegen de middag, toen ze twintig mijl achter de rug hadden, hield hij halt in de luwte van een bosje vlieg dennen, om wat te eten. Hij was niet van plan geweest vuur aan te leggen doch toen hij bemerkte, dat de bek ken der honden bloedden van hun pogingen om de bevroren sneeuw onder het 'voorthollen op te happen en dat hun de tong van dorst uit de bek hing, smolt hij een pan vol sneeuw voor de dieren, die het lauwe water gretig oplikten. Ondertussen zetten hijzelf een pot thee en at daar een boterham bij. De honden hadden de drie gedroogde zalmen, die hij onder hen verdeelde, in een oogwenk veroberd, blij als ze waren met dat extraatje daar ze in de regel hun maal pas tegen de avond kregen omdat hun meester uit ondervinding de mening was toegedaan, dat ze. net als een Indiaan, het hardste werkte met een lege maag. Hoewel nu tweederde van de af stand, die hen volgens Hayes be schrijving van de hut scheidden, hadden afgelegd, besefte Rawson maar al te goed, dat het wegens het oneffen terrein moeilijkste gedeelte van de weg nu nog moest volgen. Hij treuzelde dus niet. Hun weg voerde nu niet meer over de gemak kelijke vlakte, maar liep tegen een steile helling op en lang een onge makkelijke heuvelrug, die ze ver scheidene mijlen moesten volgen, voordat ze weer naar de vlakte kon den afdalen, waarover ze naar Spruce Kreek moesten komen De ijskorst, die in het begin van de tocht een gemakkelijke baan voor de hon den had gevormd, werd, nu ze moes ten stijgen, een grote moeilijkheid. Ze konden geen vaart genoeg krijgen om ïxun last voort te slepen en hun poten vonden geen houvast genoeg op die gladde oppervlakte. Raw son, die nooit tegen de vermoeienis sen van een tocht opzag, haalde zijn eigen tirekzeel te voorschijn en trok spoedig iïk< de dieren mee. Toen ze eindelijk boven waren aangeland spoorde hij zijn span tot groter snel heid aan, uit vrees, dat de duister nis hen zou overvallen, voordat ze de hut in het zicht hadden gekregen. Mocht hij daarin echter niet sla gen, dan zou hij de nacht toch nog wel vrij geriefelijk kunnen door brengen, want hij kon zijn tent tus- ten de bomen opslaan en de hon den zouden best in de open lucht kunnen slapen, als ze ieder maar een hoopje dennetakken kregen om op te liggen. Nu hij echter op de tocht over dat oneffen terrein wat meer tijd tot nadenken kreeg, keerde de vroegere twijfel aan de geloofwaar digheid van de zwerver weer sterker terug. Die vrees was gegrond op de herinnering aan de plek, waar hij de schooier voor het laatst had gezien, voordat hij de vorige avond de poli tie post was komen binnenvallen. Op een morgen midden in de zo mer, toen de grote tr^k naar Stam pede begonnen en de nederzetting van Old Gold vi'ijwel verlaten was, hadden slechts drie mensen weer staan een de verlokking der nieuwe graaf terreinenToby Osborne, wiens vermaningen dat de trek onzinnig was, aan dovemansoren waren ge zegd, omdat hij er blijkbaar zelf be lang in had, dat de mensen er niet heentrokken; Luck Germain, die de eigenaar was van de eerst ontdekte vindplaats en zich daarom als de va der der nederzetting beschouwde, en Edgar Hayes, die rondweg erkende, dat hij liever teerde, op wat de trek kers achtergelaten hadden dan dat hij zich de moeite gaf, zelf op jacht naar goud te gaan. Rawson herinnerde zich duidelijk, dat de Bevroren Zwerver op die ge denkwaardige morgen met Toby Osborne achtergebleven was, hoewel die man de enige in de hele streek was, die hem openlijk onverzoenlijk vijandig gezind was. Hoe was het mogelijk, dat hij een zo veelbetekend fejLt bij zijn redeneringen van de vo rige avond over het hoofd gezien had?. Hij kon dit alleen verklaren door de ongenoegzaamheid en zwak te van het menselijk denkvermogen, dat vermoedelijk versuft was door de vrees voor de vrouw, in het brief je vermeld, de vrouw die toch zo hëël goed mogelijk het tengere meis je kon zijn, dat zo fier was blijven staan om de nationale vlag op de politiepost te groeten, toen ze met haar weerbarstige vader de tocht naar de afgelegen vallei begon. Had hij toevallig de oude Toby met het geval in verband gebracht, dan zou hij onwillekeurig een ver klaring gevonden hebben van de bui tengewone activiteit van de zwerver en hem aan een nog strenger ver hoor hebben onderworpen. Al dade lijk was het zijn mening geweest, dat als hier sprake was van een mislei ding, het plan toch te ingenieus was opgezet voor de geestvermogens van de zwerver. (Wordt vervolgd).

Leidse Courant | 1949 | | pagina 6