3)e CöidseSoti/ta/tit Bezettingstroepen slechts in enkele Duitse havens Een nieuw Amerikaans plan Atlantisch Pact in Lagerhuis goedgekeurd Bevin en Churchill hand in hand Berlijn uit zijn isolement De eerste dag der vrijheid De aether-oorlog Waarom dr. Beel heenging Oostenrijk staat voor een bankroet Wanhopige maatregelen beraamd VRIJDAG 13 MEI 1949 40ste JAARGANG No. 11693 Directeur: C. M. VAN HAMERS VELD. Hoofdredacteur: TH. WILMER. KATHOLIEK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN WAARIN OPGENOMEN J)E BURCHT" Amerikaans bezettingsplan voor Duitsland Bur. Papengracht 32, Telef. 20015, Adm. en Advert. 20826, Abonn 20935 - Abonnementsprijs i0.32 p. w., 11.40 p. mnd., 14.15 p. kwart. Franco p. p. f 4.90 - Advert.: 15 ct. p. m.m. Telefoontjes f 1.50 Wijzigingen in Regeringspolitiek Fï de regeringsverklaring inzake In donesië wordt door de regering medegedeeld, dat de situatie thans gunstig was voor een accoord; en dat dit accoord zal vervallen, als de re publikeinse leiders niet er in slagen, te bereiken, wat zij. in het vooruit zicht hebben gesteld. Wij zijn er dus nog niet. Dat is dui delijk. Had "de regering dat accoord dan nog niet moeten sluiten? Had de re gering m.a.w. geen vertrouwen moe ten schenken in het door de republi keinse leiders voorgehouden toe komstbeeld, maar eerst de verwerke lijking er van moeten afwachten? Als men zich indenkt in de zeer in gewikkelde situatie, waarin de rege ring zich bevindt, dan zal men niet gemakkelijk deze vragen met beslist heid bevestigend durven beantwoor den. Eén van de oorzaken van de ve le oorzaken, waarvan er liggen op in ternational terrein! waarom die situatie zo ingewikkeld is gewor den, ligt in de regeringspolitiek, die morgen intrekt, wat zij vandaag als principiële eis stelt! Wij denken spe ciaal aan het feit, dat de regering de terugkeer van de republikeinse leiders naar Djocja absoluut ver wierp, terwijl zij nu daarin toestemt, omdat, zoals zij constateert, de om standigheden veranderd zijn. De regering tracht dit goed te pra ten. Wij citeren: „Op 16 Febuari jl. mocht ik in deze Kamer aangeven, in welke richting de Nederlandse regering de oplossing van het Indonesi sche vraagstuk zocht. Vraagt men thans, of de Nederlandse rege ring de toen uitgestippelde ge dragslijn heeft gevolgd, dan luidt het antwoord, dat de rege ring koers heeft gehouden in de richting van het toen aangege ven doel, maar zich tijdens de vaart daarheen diviaties heeft veroorloofd, welke noch aange kondigd, noch voorzien waren. Indien men de regering daarvan een verwijt zou willen maken, merk ik in het raam van het -ge bruikte beeld op dat een kapitein wel commando heeft over zijn schip, maar niet over de zeeën, die hij bevaart, noch over de winden." De gekozen vergelijking is heel goed. Wij trekken ze verder door. Een verstandige kapitein zal er dan ook terdege rekening mee houden, dat hij niets te zeggen heeft over zeeën en winden, en dus geen posi tieve mededelingen doen, geen ver zekeringen geven, waarbij ook de zeën en winden een woordje hebben mee te spreken.Als hij dat wèl zou doen, zou hij ongetwijfeld ver trouwen verliezen. De staatsman Nolens verklaarde 'ns, dat het woord „nooit" in zijn po litiek woordenboek niet voorkomt. Het schijnt ons toe, dat de regeringen van na de oorlog in het gebruik van dat woord „nooit" een manifestatie van kracht hebben gezien. Het zal niemand verwonderen, als bij het Kamerdebat van a.s. Dinsdag de regering critiek in deze geest wordt voorgezet. Het ligt voor de hand! ONTVLUCHTE HONGAARSE ARTS BEVESTIGT BERICHTEN OVER SLECHTE GEZONDHEIDS TOESTAND VAN KARIN AAL MINDSZENTY. Geestelijke vermogens, ernstig gestoord. In aansluiting op de berichten omtrent de gezondheidstoestand van Kardinaal Mindszenty wordt thans door een Hongaars arts, die er in geslaagd is naar Wenen te ontvluch ten, bevestigd aldus Radio Vati- cana dat de toestand van de Kar dinaal inderdaad reden geeft tot de allergrootste bezorgdheid. Deze arts verklaarde namelijk, dat niet alleen de lichamelijke toestand van de Kardinaal hopeloos is, maar dat ook zijn geestelijke vermogens dermate zijn gestoord, dat hij als krankzin nig m'oet worden beschouwd. Z.H. Exc. de Bisschop van Haar lem zal Woensdag 18 Mei geen audiëntie verlenen. Naar de „Volkskrant" meldt, zullen de Westerse mogendheden overwe gen de bezettingstroepen in Duitsland terug te trekken naar de Noord- Duitse havens. De drie ministers van Buitenlandse Zaken, Bevin, Acheson en Schuman, zullen dit plan bespreken als zij op 20 Mei in Parijs bijeen komen. Het plan is vervat in een voorstel, dat werd opgesteld door George Kennan van het Amerikaanse ministerie van Buitenlandse Zaken. De Brit se troepen zouden worden teruggetrokken tot Hamburg en omgeving, de Amerikaanse troepen naar Bremen, de Fransen zouden naar Frankrijk terugkeren en de Russen zouden naar Stettin gaan. De soldaten zouden niet meer van de Duitse spoorwegen gebruik mogen maken om naar hun ba sis te reizen. Alle verbindingen zouden over zee onderhouden moeten worden. Het staat wel vast, dat de ministers van de Westelijke mogendheden in Parijs een Russisch voorstel voor de algehele terugtrekking van de bezet tingstroepen uit Duitsland zullen af wijzen. Het Amerikaanse plan wordt de basis van hun antwoord als de Russen inderdaad met een dergelijk antwoord komen. Het grote voordeel van het Ameri kaanse plan is, dat vrije verkiezingen in Duitsland mogelijk worden zonder dat de Russen volkomen de vrije hand in Duitsland krijgen. Bovendien kun nen- de geallieerden vanuit hun con centratiegebieden een'oog houden op ontwikkelingen in Duitsland, die ge vaarlijk zijn voor de veiligheid der buurlanden, zoals een herleving van het militarisme. Het Amerikaanse ministerie van Buitenlandse Zaken is van oordeel, dat de communisten weinig invloed zullen hebben in Oost-Duitsland als de Russen eenmaal zijn verdwenen. De Duitse leiders in West Duitsland hebben het de laatste maanden duide lijk laten blijken, dat zij aan een ver deeld Duitsland de voorkeur geven boven een communistisch Duitsland. Maar de Amerikanen vrezen nog steeds de grote bekoring die uitgaat tfan de communistische leuze voor eenheid in Duitsland. HET GAAT NOG NIET VAN 'N LEIEN DAKJE! Zowel van Britse als van Russi sche zijde worden klachten geuit over niet volledige nakoming der we derzijdse verplichtingen inzake het opheffen der verkeersbeperkingen te Berlijn. De Britse autoriteiten beraden zich momenteel over hun houding tegen over de Russische opvatting, dat slechts zestien treinen daags naar Berlijn zouden mogen rijden. Het lag in de bedoeling van de Weste lijke geallieerden om zestien goede rentreinen en bovendien vijf perso nentreinen te doen rijden. Door de door de Russen geëiste beperking blad zegt heden, dat „de Westelijke bezetting tot op heden nog geen maatregelen heeft genomen tot op heffing van de door haar ingevoerde handelsbeperkingen". Het blad schrijft, dat de Westelijke bezetting het aan de Duitse organen overlaat om onderhandelingen over de her vatting van de interzonale handel te voeren. Dit betekent volgens het blad practisch een torpedering van de interzonale handel. Het blad be schuldigt de Westelijke geallieerden er van de opheffing van de handels beperkingen uit de weg te willen gaan en merkt op, dat men daarbij vergeet, dat de overeenkomst „niet van Sovjet-zijde alleen kan worden uitgevoerd". HET EINDE DER BLOKKADE VAN BERLIJN Het officiële ein de der blokkade vaq Berlijn, die een zo; betekenisvolle factor in de wereld politiek is geworden, had het karak ter van een sportieve gebeurtenis. KOGEL VERWIJDERDE ZICHZELF. Een fabriekarbeider te Hudders- field (in Engeland) werd in 1917 ge wond tijdens d«_ eerste wereldoorlog, waarbij een kogel door zijn linker wang in 's mans hoofd drong. Hij overleefde de verwonding, doch een operatie, om de kogelde verwijderen, werd te gevaarlijk geacht. De man had in de afgelopen 32 jaar aanhou dend last van hoofdpijn, doch dit zal mogelijk tot het verleden behoren, aangezien de kogel gisteren, toen hij hoesttte, in zijn mond viel. 1JET ENGELSE LAGERHUIS heeft gisteravond imet een overweldigen- de meerderheid van 333 tegen zes stemmen, een regeringsmotie aan genomen, waarbij het Atlantisch pact wordt goedgekeurd. Ernest Bevin, de Engelse minister van Buitenlandse Zaken en Winston Churchill, de leider van de conservatieve oppositie, waren het gisteren in het Lager huis tijdens het openingsdebat over het Atlantisch pact roerend eens. Be vin opende het debat met een beroep op het Huis om het pact als een bol werk tegen aanvalsneigingen van de Sowjet-Unie goed te keuren en Chur chill voegde er aan toe, dat hij zich over het algemeen met de „sombere" rede van zijn voorganger kon verenigen. Het wezenlijke doel van het pact is afschrikken, zeide Bevin. Het doel is agressie riskant te maken en dege nen, die aanvalsplannen overwegen, bij voorbaat van hun zekere misluk king te overtuigen. Bevin zeide, dat het Westen er ge tuige van was geweest, hoe land na land volledig aan de Sowjet-Unie werd onderworpen. De minister noemde als voorbeeld de staatsgreep #in Tsjechoslowakije, die misschien wel de meest meedo- zullen vooreerst slechts elf goederen- genloze handeling is geweest, welke treinen per dag de stad kunnen be- I het wereldgeweten wakker schudde reiken. en waarvan de echo nog in de ko- Het officiële Sovjetrussische dag-1 mende jaren zal weerklinken. 'TERWIJL gisteren reusachtige menigten mensen voor het stadhuis in A de Amerikaanse sector van Berlijn samenstroomden om deel te ne men aan'een demonstratie, die door het Westelijke stadsbestuur was uit geroepen, verzamelden meer dan 100. 000 personen zich op de Unter den Linden in de Sowjet-sector. Zij waren uit de gehele Oostelijke zóne geko men om te demonstreren voor het„democratische blok" en zij droegen spandoeken met leuzen, die opriepen tot steun aan de verkiezingen voor het „Duitse Volkscongres". Berlijn heeft voorts besloten een plein nabij het vliegveld Tempelhof te herdopen in Luchtbrugplein. Er zal een stand beeld worden opgericht voor de 50 Amerikaanse en Britge piloten, die op de luchtbrug hun leven hebben verloren. GRONDIGE CONTROLE. Het verkeer naar Berlijn toe ging gisteren zoals men het had gedacht. De Duitsers beklaagden zich wel over een strenge controle. Alle kran- GEëLECTRIFICEERDE SPOOR LIJN EINDHOVEN—ROERMOND- MAASTRICHT OFFICIEEL GE OPEND Met een speciale rit per versierde trein, waarin zich vele autoriteiten en een groot aantal ge nodigden bevonden is de geëlectri- ficeerde spoorlijn EindhovenRoer mondMaastricht officieel in ge bruik genomen. ten en boeken uit de Westelijke zones werden in beslag genomen. De reizigers in de eerste Duitse passagierstrein, die na de blokkade te Berlijn arriveerden, klaagden, dat zij door de Sow jet-Russische sol daten te Mariënborn „ruw behan deld" waren. Zij zeiden, dat gewapende Russen mannen, vrouwen en kinderen ver schillende uren lang in een rij bui ten de trein lieten staan, hen fouil leerden en al hun bagage grondig doorzochten. Alle met Westerse li centie verschijnende kranten werden door de Russen in beslag genomen, zo zeiden zij, en zij moesten hun Wes telijke Marken tegen de door de Sowjet vastgestelde koers van 80 Oostelijke pfennige voor een Weste lijke Mark inleveren. Het verkeer uit Berlijn was nog minder gemakkelijk. Vrachtwagens die met export-goederen naar het Westen Wilden rijden, zijn teruge- stuurd. Zij moesten „andere docu menten" hebben, volgens de Russen. Dit is niet volgens de overeen komst van New York, maar aangeê- zien de Russen zich in alle opzich ten aan de gemaakte afspraken heb ben gehouden, neemt men aan dat' het een vergissing is, die spoedig zal worden hersteld. Aan de andere kant, in Helm et edt, heeft men feitelijk maar één verrassing beleefd: een constante stroom van locomotieven uit de Rus sische zóne, die opdracht hadden de treinen met bestemming Berlijn door de Russische zóne te rijden. De Duitsers wisten niet beter of .daar voor zouden locomotieven uit de Westelijke zones gebruikt moeten worden. Churchill la het met hem eens. „Wat kan het pact anders zijn dan een defensie-pact?", vroeg Churchill. De Sowjet-Unie heeft drie- tot vier maal meer soldaten en in vele landen een vijfde colonne die gaarne een „Quisling"-rol zal vervullen. Chur chill was een voorstander van een onmiddellijk antwoord op ieder op recht verlangen van Rusland naar vriendschap, maar hij waarschuwde tegen „manoeuvres". Het uitsluiten van het strategisch zo belangrijk ge legen Spanje noemde hij een ernsti ge gaping, maar hij verklaarde op het ogenblik niet verder te willen gaan dan het aanknopen van diplomatieke betrekkingen. OOK BELGIë. De Belgische Senaat heeft gisteren het Noord-Atlantisch Pact met 127 tegen 13 stemmen geratificeerd. Alle tegenstemmers waren communisten. De Kamer van Afgevaardigden heeft het Pact reeds eerder deze maand goedgekeurd. VOOR GOEDE KOUSEN SPECIAAL ADRES George Allen, directeur van de „Stem van Amérika", heeft verklaard, dat de Russische stoorzenders de uit zending van de „Stem van Amerika" naar de landen achter het IJzeren Gordijn bijna tot aan de Amerikaan se kusten storen. Hij heeft de toewij zingencommissie van de Senaat om een bedrag van één millioen 300.000 gulden gevraagd voor de aankoop van twee antennes van het „gordijn-type", die de sterkte van de Amerikaanse kortgolf-uitzendingen voldoende kunnen opvoeren om deze naar re- lay-zenders in Engeland en Europa te brengen. Uitzendingen over „gor dijn-antennes zyn moeilijk te sto ren. De democratische senator McMahon uit Connecticut heeft president Tru man verzocht de voor de „Stem van Amerika" uitgetrokken gelden te brengen van 30 millioen op 90 mil lioen dollar. Volgens technici van de „Stem van Beloften konden niet vervuld worden De Hoge Vertegenwoordiger van de Kroon, dr. Beel, heeft ontslag ge vraagd zo meldt de correspondent van de „Volkskrant" uit Batavia omdat bij de nieuwe overeenkomst met de Republiek is bepaald, dat in heA voormalige republikeinse gebied geen nieuwe deelstaten zullen wor den gevormd, terwijl dr. Beel dieaan- gaande al informele toezeggingen had gedaan. Deze toezeggingen voorzagen in de status van daerah voor het gebied der Lampongs op Oost Java, voor Tapa- noeli op West Sumatra en voor Djambi op Oost Sumatra, en in de status van negara voor geheel Bor neo en in uitbreiding van de negara Oost Java. Daar de Hoge Vertegen woordiger van de Kroon deze toezeg gingen niet gestand kon doen, heeft hij het ondanks algemene aandrang van verschillende zijden om aan te blijven beter geacht zijn ontslag te vragen. Van Nederlandse kant wordt in Ba tavia nog steeds geen commentaar op het aftreden van dr. Beel gegeven. Ook de federalisten onthouden zich nog van commentaar, terwijl de ge wone man het te druk heeft met het verwerken van de nieuwe overeen komst met de Republiek. Amerika" vormen de Russische stoor- zendingen, die de Amerikaanse en Britse programma's onhoorbaar pro beren te maken, een zonderlinge pot pourri van geluiden, die lijker» op een vliegtuigmotor; een durkpers, die op hoog toerental draait; schrille stoom- bootfluiten; afgesleten gramofoon- platen en schelle fluitstoten, die lij ken op het geluid van Franse locomo tieven. DE STRIJD OM SJANGHAI De onder communistische leiding staande legers hebben zware aanval- len gedaan op de steunpunten van de j verdedigingslinie van Sjanghai. Vol gens het communiqué van het gar nizoen hebben de regeringstroepen de plaats Lioeho, dertig kilometer ten Noordwesten van Sjanghai, ge- evacueerd. Meer dan tienduizend man communistische troepen deden ender steun van artillerie een aanval op Aitsjong, het Noordelijk bastion van de verdedigingslinie op 15 kilo meter ten Westen van Lióeho. Ver der wordt melding gemaakt van krachtige aanvallen ten Westen van Soengkiang, dat 35 kilometer ten Zuid-westen van Sjanghai is gele gen. De communistische troepen, die de provincie Foekien zijn binnenge drongen, hebben een beleg geslagen voor Kienyang, ongeveer 185 kilo meter ten Noord-westen van Foet- sjou. De nationalisten hebben alle contact met Kienyang verloren. JN WENEN zijn in het afgelopen w eekeinde drastische jegeringsmaat- regelen aangekondigd, om de bijna hopeloze positie van 's lands fi nanciën te elfder ure nog'te redden. De eerste officiële uitlating over Oostenrijks catastrofale financiële toestand kwam enkele dagen ge leden van de minister van Verkeer, Vincent Uebeleis, die ons in Kla- genfurt vertelde, dat de spoorkaartjes belangrijk duurder moesten wor den, om „de staat van een bankroet te redden". Tezelfder tijd verklaar de Karl Gruber, de Minister van Buitenlandse Zaken, in het Tiroolse stadje Schwaz, dat onderhandelingen met de politieke partijen begon nen waren, om een programma op te stellen, om het land uit de „ern stige financiële moeilijkheden" te trekken. Dit heeft dan tot resultaat gehad, dat men door tegelijkertijd een nieuwe „loonronde" af te kondigen als belangrijke verhogingen van de inkomsten uit staatsbedrijven: spoor, tram, gas, electra enz., Oostenrijk uit het moeras van inflatie wil trek ken. Het is een in wanhoop geboren daad, want de schatkist moet vol gens goed geïnformeerde Weense bankiers een tekort van 2 milliard schillingen bedragen. Er heemst dan ook geenszins een stemming van „nu zijn we er" in de Weense re- geringsbureaux. Minister Krauland, leider van het Oostenrijkse Plan bureau heeft zelfs voorgesteld, om zijn Ministerie te sluiten en het per soneel zo veel mogelijk bij andere overheidsdiensten onder te brengen. Het schijnt, dat plannen gemaakt worden, om het aantal ministeries in Oostenrijk van elf tot zeven, hoog stens acht terug te brengen. Een andere economische expert van het naoorlogse Oostenrijk, dr. Raab. die president van de Kamer van Koop handel, ziet als enig heil voor zijn land, het aanleggen van de duim schroeven van de fiscus. In elk ge val is er geen ontkomen aan verho ging van de accijnsen op bier en wijn en de meeste invoerrechten. Raab, die veel gezag in het land heeft, zal waarschijnlijk ook zijn zin krijgen, dat de staatssubsidies op brandstoffen, granen en suiker, ge heel opgeheven zullen worden en dat verschillende sociale instellingen weer teruggegeven moeten worden aan het particulier initiatief. Merkwaardig is, dat de commu nisten hier in Wenen het best ge ïnformeerd blijken te zijn over de geheime besprekingen, welke dagen achtereen op het ministerie van Fi nanciën in een ware crisisstemming gehouden zijn. De negen punten van net regeringsprogramma, welke de communistische couranten publiceer den, voordat er ook maar één offi ciële verklaring gegeven was om trent de nieuwe economische koers, schijnen wel heel dicht de werke lijkheid te benaderen. Die negen punten zouden zijn: 1. Verhoging van de omzetbelas ting met een totaal van 750 millioen schillingen; 2. verhoging van de vrachttarieven met 75 pCt (waar- tegenovergereduceerde kaartjes voor arbeiders en schoolkinderen); 3. verhoging van de posttarieven met 50 pCt; 4. verhoging van accijnzen op bier met 30 millioen schillingen; 5. voorts accijnsverhoging op zout en miperale oliën en belasting op verzekeringen; 6. verhoging van de electriciteitstarieven met 50 tot 70 pCt; 7. afschaffing van de rijkssub sidies op steenkool, suiker, aardap pelen en granen; 8. verhoging ac cijns op spiritualiën; 9. verhoging van invoerrechten. De communistische pers is van mening, dat de regering een inflatie toch niet kan voorkomen, zelfs wan neer zij tegenover deze inkomsten verhoging van de schatkist een nieu we loonronde stelt. De Weense „Volksstimm'e" heeft zelfs in grote opmaak verkondigd, dat de regering een „algemeen offensief inluidt te gen de Oostenrijkse arbeiders, door genationaliseerde bedrijven terug te geven aan particulier beheer en ge dwongen tewerkstelling voor werk lozen in te voeren, daarbij een aan tal sociale instellingen eenvoudig liquiderend." Merkwaardig is de verklaring, welke in regeringskringen gegeven wordt van de oorzaken, waardoor de staatsfinanciën in een zo treurige staat geraakt zijn en wel: 1. het rijk was gedwongen een „tantième" van dertien maanden salaris aan het ge hele overheidspersoneel te geven; 2. de afschaffing van de subsidies op het voedselpakket en brandstoffen moest steeds uitgesteld worden; 3. de staat verloor belangrijke inkom sten door de prijs der (regie) siga retten te verlagen, om de concur rentie te kunnen volhouden tegen de Amerikaanse en Engelse sigaretten, die „onder bescherming van de be zettende mogendheden" op de zwart te markt gebracht werden: 4. de druk van de industrie om belasting verlaging te verkrijgen ten einde gelden vrij te maken voor nieuwe investeringen. Hierbij wordt evenwel niet de ge hele achtergrond getekend, daar de regering uit vrees voor de verkie zingen in de komende herfst steeds geaarzeld, heeft het inflatiespook ferm aan te pakken. De nieuwe en noodzakelijke economische politiek betekent immers een massaal ont slag van overheidspersoneel, terwijl de afschaffing van vele subsidies voora! op de grarfen de boeren in de oppositie zal brengen. Nu heeft men geen langer uitstel kunnen ge dogen en rrroet de regering op een steeds smallere basis de strijd tegen de nationale armoede beginnen. (Nadruk verboden Copyright Pers Associatie Leidse Crt). £en koAAeltjt... De behoefte aan verstrooiing wordt groter en groter naarmate de houvast aan een levens overtuiging meer en meer ontbreekt.

Leidse Courant | 1949 | | pagina 1