S)e ftzicbeSouHwuX Het verkeer met Berlijn hersteld Het heengaan van dr. Beel betreurd DONDERDAG 12 MEI 1949 40ste JAARGANG No. 11692 Directeur: C. M. VAN HAMERS VELD. Hoofdredacteur: TH. WILMER. KATHOLIEK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN WAARIN OPGENOMEN „DE BURCHT" Regeringsverklaring inzake Indonesië Bur. Papengracht 32t Telef. 20015, Adm. en Advert. 20826, Abonn 20935 - Abonnementsprijs 10.32 p. w.f 11.40 p. mnd., f4.15 p. kwart. Franco p. p. f 4.90 - Advert.: 15 ct. p. m.m. Telefoontjes f 1.50 Graag ondersteund IN het orgaan van de R.K. Kweek- schoolbond lanceert broeder Pius Smeele het denkbeeld, om een com missie in te stellen, die de geschiede nisboekjes voor de scholen zou kunnen zuiveren van alle ongerechtigheden van alle onwaarheden, waardoor bij een deel van het Nederlandse volk een verkeerde voorstelling wordt ge wekt van de geloofsovertuiging, de levensvisie van een ander deel van de natie. T. betuigt in het Katholieke schoolblad zijn instemming met dit idee. En wij willen het, bescheidenlijk, gaarne ook op onze beurt ondersteu nen. Wij citerpn uit het K. S.: ,,Het is een feit, dat mensen uit ver schillende denk- of geloofswereld dichter bij elkaar komen en elkaar ook beter begrijpen en waarderen, naarmate ze door het leven dichter bij elkaar worden gebracht; ze onder vinden dan, dat het niet allemaal juist is geweest wat men hun vroeger over bepaalde groepen in ons volk heeft verteld; zodra door contact en kennismaking het „Onbekend maakt onbemind" wordt uitgeschakeld, val len vaak de schelpen van de ogen. Het zou dus te verwachten zijn, dat er geleidelijk een mildere sfeer ge schapen zou worden tussen de on derscheiden groepen, zeg bijv. tussen Katholieken en Protestanten, en dat die mildere beoordeling ook in de ge zinnen tot uiting "zou komen, zodat de kinderen minder eenzijdig zouden opgroeien dan de ouders. Op deze wijze zouden wij, Katho lieken, bijv. mogen verwachten, dat men langzamerhand niet meer van ons zou beweren, o.a. dat wij beelden „aanbidden" of „Maria vergoden". Maar zien wij wel iets van die mil dere houding en dit beter begrijpen? In elk geval is dit zeker: Indien de schoolboekjes schuld hebben, is het een uitstekend werk ze daar van te zuiveren. Niemand kan daar bij iets verliezen; integendeel, naar alle zijden is winst te verwachten." Dit streven is sympathiek en is na tionaal in de beste en vruchtbaarste AUDIëNTIE VAN PRINSES MARGARETH ROSE BIJ Z.H. DE PAUS De Romeinse correspondent van 'het K.N.P. seint nog 11 Mei: Dinsdagmiddag te 16.45 uur is prinses Margareth Rose door Z.H. de Paus in audiëntie ontvangen. Het gesprek van de Paus met de Prin ses duurde een kwartier. Na afloop hiervan stelde de Prinses haar ge volg aan de Paus voor. De audiën tie droeg een absoluut privé-karak- ter, zoals tevoren van bet Britse Hof De prinses was gekleed in een lange zwarte japon, zij droeg de zwarte sluier, welke het Vaticaanse protocol voorschrijft. In tegenstelling met d.e gewoonte mochten er geen foto's worden gemaakt. Na afloop bezich tigde de Prinses o.m. de Sixtijnse Kapel, waar zij werd rondgeleid en voorgelicht door een -der hoffunc tionarissen van het Vaticaan. Verder op de dag bracht de Prinses nog een bezoek aan de St. Pieter. Processie-vrijheid HET ADRES VAN DE OECUMENISCHE RAAD Kanttekeningen bij een merkwaardige argumentatie In aansluiting met wat wij naar aanleiding van !het hierbedoelde adres schreven, plaatsen wij gaarne de volgende „kanttekeningen", wel ke het K.N.P. geeft bij „een ynerk- waardige argumentatie". Het adres van de Oecumenische Raad, gericht tot de regering inzake het processieverbod en de daarin ge voerde argumentatie nopen ons tot het maken van enkele kahttekenin- gen. Zich beroepende op de canones 1290 en 1295 van de Codex Juris' Canonici, verklaren de adressanten dat een processie van andersoortige aard is dan een politieke straatde monstratie. Vanzelfsprekend onder strepen wij gaarne, dat een proces sie ten doel heeft de godsvrucht der gelovigen op te wekken Zijn weldaden in herinnering te roepen en Hem dank te brengen en de goddelijke bijstand af te smeken. Hieruit volgt onmiddellijk, dat in tegenstelling met een politieke op tocht of de straatevangelisatie, die uiteraard demonstratief en agres sief zijn. een processie niet primair demonstratief is en zeker geen agressief karakter draagt, maar in zichzelf voldoende bestaansredenen vindt, volkomen onafhankelijk van al of niet aanwezig zijn van het pu bliek. Wanneer dus de vrijheid van het publiek niet wórdt opgeheven door straatdemonstraties of een straatevangelisatie, wordt deze a fortiori niét opgeheven door het hou den van een processie. Het is dus zeer juist wat het adres opmerkt, dat de processie „niet voOf een be slissing stelt", maar zonder enige re den wordt daaraan toegevoegd, dat „de reeds gevallen beslissing aan anderen wordt opgelegd". Een laatste poging om roet in 't eten te gooien \7ANNACHT, kort na twaalf uur, vertrokken uit Helmstedt aan de grens van de Russische zóne van Duitsland en Berlijn tegelijk resp. een Britse en een Amerikaanse jeep, de eerste voertuigen, die de bijna een jaar onderbroken verbinding tussen beide plaatsen herstelde. Achter de Britse jeep, die in Helmstedt startte, stroomde 'n lange rij van auto's mo torfietsen en andere voertuigen over de zónegrens. Het treinverkeer naar Berlijn, dat werd geopend door een officiële Amerikaanse trein en een treinstel met journalisten en autoriteiten, dreigde gisteravond in de war te lopen, toen de Russen eisten, dat* de treinen, door hun zóne door Russische locomotieven, bemand met Russisch personeel, zouden worden getrok ken. Toen de Russen hun eis van de wisseling van treinpersoneel lieten vallen, stemden de Westelijke mogendheden toe in deze oplossing, zo dat de treinen achter Russische loco motieven, die bediend werden door Amerikaanse en Britse machinisten, hun reis in Helmstedt naar Berlijn voortzetten. BERLIJN IN FEESTVERLICHTING. In Berlijn begon om één minuut over twaalf plaatselijke tijd (dat is om 11.01 uur Nederlandse tijd) de straat- en huisverlichting te branden, daar de grote electrische centrale in de Sow jet-sector de stroomlevering hervat had. Barricades op de Oost- West-grens in de stad werden gister avond weggeruimd en heel Berlijn bereidde zich voor op de feestdag, die vandaag met massabetogingen wordt gevierd. Gisteren zoemde het middeleeuwse stadje Helmstedt als een bijenkorf. In de nauwe, bochtige straatjes was het een wirwar van auto's, die alle een goede'positie zochten om bij de start niet al te ver achteraan te ko men. Voor de behandeling van het ver keer waren extra-mansschappen van de Britse militaire politie naar Helm stedt gedirigeerd. Aan de grens bij de Autobahn zag het er uit als een jaarbeursterrein. Grote Amerikaan se, Engelse en Russische vlaggen wapperden in de wind. De slagbomen aan de grens had- derv een kwastje witte en rode verf gekregen. De barakken bij de con troleposten Waren witgeschilderd. Dinsdag werd nog druk getimmerd aan deze barakken, die aan de En gelse zijde van de grens staan en lange tijd niet gebruikt zijn. Drommen nieuwsgierigen verdron gen zich bij de slagboom, om niets te missen van de opgewonden drukte, die aan het middernachtelijk uur voorafging. Velen luisterden met in teresse naar de verhalen, die de vele journalisten met luider stemme door de 48 extra telefoons doorgaven aan hun kranten. DE „BERLIJN-DERBY". Deelnemers aan de „Berlijn-derby" want zo werd de race genoemd maakten zich over het algemeen nog al zorgen over de toestand van het wegdek tussen Helmstedt en Berlijn. De verslaggevers, die aan de race deelnamen, konden op eigen risico de Britse jeep, die voorop reed, passeren. En de vragen, die besproken waren draaiden alle om: Is de tijdelijke brug over de Elke wel veilig? Zullen de Russen er op staan, dat we gebruik maken van de ouderwetse veerboot over de Ebe? Ookde vrachtwagenchauffeurs hielden een wedstrijd. Voor de wagen die het eerst met voorraden Berlijn bereikte, waren door verschillende fabrikanten' prijzen uitgeloofd. De deelnemers aan deze race werden verdeeld in drie klassen, diesels, houtgaswagens en bussen. PER TREIN. Ook de trein, die gisterochtend uit Frankrijk vertrok met journalisten, fotografen en autoriteiten, gekoppeld aan een uit Bielefld vertrokken Brit se militaire trein, passeerde op het zelfde moment als de auto-stoet bij Helmstedt de zóne-grens. De bekende Nederlandse bloemen naar Fatima Gisterochtend is pater H. Kuyten A.A., die als secretaris van de Ne derlandse Stichting Fatima naar Por tugal is afgevaardigd, per K.L.M.- vliegtuig naar Lissabon vertrokken om de plechtigheden bij te wonen, die 13 Mei te Fatima zullen worden gehouden ter herdenking van de verschijningen van O.L. Vrouw. Als een geschenk van Nederland werden 200 kg bloemen in hetzelfde vliegtuig geladen, die door de Ne derlandse gezant in Lissabon, Ph. Buttinga Wichers, in ontvangst zul len worden genomen. De bloemen worden opgeslagen in de koelcellen te Lissabon van de Nederlandse Gist en Spiritusfabriek te Delft en zullen met auto's van Philips naar Fatima worden ver voerd. De Nederlandse legatie te Lis sabon zal de reis naar Fatima ma- -ken met auto's van de K.L.M. De door Nederland geschonken bloemen zullen dienen voor de ver siering van de grote basiliek en het kleine kapelletje van O.L. Vrouw van Fatima. Pater Kuyten zal met de Portugese autoriteiten besprekin gen voeren, om in de toekomst Ne derlandse bedevaarten naar Fatima mogelijk te maken, hetgeen tot op heden nog niet kan geschieden. officiële Amerikaanse trein, de „Ber- lijn-expres", die gistermiddag om half vijf uit Frankrijk vertrok, pas seerde ook kort na het opheffen der blokkade de grens. In deze luxe-trein van negen wagons bevond zich o.a. Koeblitski, een Russische tolk in dienst van het Amerikaanse militaire bestuur. Hij was van plan, de ko mende twee weken steeds met de trein mee te rijden, om' te kunnen helpen als er zich eventueel nog moeilijkheden zouden voordoen. OPWINDING IN BERLIJN. In Berlijn was de opwinding niet minder groot. De reiskoorts heeft de meeste Berlijners te pakken, die dank zij de blokkade gedurende bijna een jaar hun stad niet konden verlaten. Meer dap drieduizend personen trachtten een plaats te krijgen voor de eerste trein die naar de Westelij ke zones zal vertrekken. De zeshon derd uitverkorenen die een plaats kregen konden hun biljetten tegen tienmaal de koopprijs van de hand doen. Vandaag zal het voor de Berlijners een feestdag worden. De kinderen hoeven maar even naar school om deel te nemen aan het programma dat ter ere van de opheffing van de blokkade is opgesteld. DE VOORTZETTING VAN DE LUCHTBRUG. Luitenant-generaal John K. Can non, de commandant van de Ameri kaanse luchtmacht in Europa, heeft ste Wiesbaden in een officiële ver klaring gezegd, dat de luchtbrug zal worden gehandhaafd totdat een „behoorlijke voorraad" is aangelegd. Volgens waarnemers zou met „be hoorlijke voorraad" bedoeld zijn on geveer tweehonderdduizend ton. AMERIKAANSE COMMANDO'S IN EUROPA. Het Amerikaanse leger heeft me degedeeld. dat het aantal van zijn commando's in Europa is terugge bracht van 29 op 5. Er blijven namelijk: het Ameri kaanse leger in Europa, de Ameri kaanse luchtmacht in Europa, de Amerikaanse strijdkrachten in Oos tenrijk, de Amerikaanse vlootstrijd- Krachten in Duitsland en het Ame rikaanse militaire bestuur in Duits land. AMERIKAANS PLAN TEN AAN ZIEN VAN BEZETTING IN DUITSLAND. Volgens James Reston van de New York Times zouden de Ameri kaanse autoriteiten een plan in overweging hebben genomen, vol gens hetwelk alle bezettingstroepen in Duitsland zouden worden terug getrokken naar bepaalde gebieden bii de Noord-Duitse havens. Over dit plan zouden besprekin gen worden gevoerd met Groot- Brittannië en Frankrijk. De Britse troepen zouden dan worden samen getrokken in het gebied van Ham burg. de Sow jet-Russische in Stet tin op de Westelijke oever van de Oder, de Amerikaanse in Bremen en de Franse troepen in Frankrijk. De bezettingstroepen, behalve de Franse, zouden verderalleen van verbindingen over zee gebruik mo gen maken. Dc Westelijke mogendheden zou den het reeds eens zijn geworden over verwerping van eventuele Sow jet-Russische voorstellen tot al gehele evacuatie van bezettings troepen uit Duitsland. Verschillend commentaar in Indonesië •JpE BATAVIA betoont men zich terughoudend in het geven van com mentaar op de ontslagaanvrage van dr. Beel, aldus meldt Aneta. In Nederlandse kringen betreurt men in het algemeen, dat dr. Beel zich ge noodzaakt heeft gezien deze consequentie te trekken. Ook in gezagheb bende federale kringen onthield men zich van commentaar. Van Republi keinse zijde wordt de vraag gesteld wie de plaats van dr. Beel zal in nemen. Het dagblad „De Nieuwsgier" be treurt eveneens de ontslagaanvraag, ten eerste om de persoon van de Ho ge Vertegenwoordiger van de Kroon. Dr. Beel hc-eft zich allee respect ver zekerd in de maanden, dat hij hier werkzaam is geweest. Het zal wel geen fantastische gis sing zijn, wanneer men veronder stelt, dat een der gronden tot zijn be-# sluit is geweest de overweging, dat de Nederlandse regering is teruge- komen op haar verzekeringen en toe zeggingen tegenover de bevolking van dit land, die zij met evenveel steligheid als plechtigheid in een an der stadium var. het contact heeft gegeven waardoor vooral ook de mens Beel is gesteld voor een onop losbaar gewetensconflict. De toon van het federale Indone sische blad Warta Indonesia is scher per; het zegt, dat het verzoek om ontslag van dr. Beel niet de achting verhoogt, welke het blad had voor de Nederlandse politiek. Na alle beloften en voorspiegelin gen, die ons in de afgelopen jaren zijn gedaan, zo schrijft het blad ver der is eens te meer gebleken, dat de Nederlandse regering geen vaste koers volgt die uitsluitend gericht is op de belangen van Indonesië. Dat het aftreden noodzakelijk was ge worden bevestigt, naar het schijnt onze verwachtingen: dat in de kring van de federale regering, het accoord met heel wat ipinder instemming is ontvangen, dan blijkbaar het geval is in de kringen van de Nederlandse delegatie en van de Nederlandse re gering en dat er blijkbaar tevoren ook geen overeenstemming is bereikt tussen de Nederlandse regering en de federale regering. Merdeka, het Republikeinse dag blad, komt tot de conclusie, dat het in het belang van de uitvoering van de bereikte overeenkomst beter is, dat dr. Beel tot deze stap overging, dan dat hij in functie bleef, terwijl hij zijn eigen politieke standpunt niet zou kunnen aanpassen. Dr. Beel was van mening, aldus het blad, dat de Republiek na 19 December dood was. Het bleek later echter anders. Volgens het Chinese blad Sin Po, is het bereikte accoord te Djokja over het algemeen met opluchting ontvan gen. Dr. Soekiman, de leider van de Masjoemi (Mohammedaanse cen trumpartij), ziet in de overeenstem ming vooralsnog slechts een belofte, maar hij verwacht een vervulling van die belofte. Volgens de voorzitter van de Par- tai Nasional Indonesia, Soejono Hadi- noto, is onder de huidige omstandig heden het bereikte accoord de enige weg tot een oplossing. Uit de op illegale wijze verspreide pamfletten blijkt, dat dePartai Kom- munis daarentegen niet teweden is en van plan, de strijd op haar eigen ma nier voort te zetten. Zij zal echter niets ondernemen tegen de terugkeer van de Republikeinse regering naar Djokja. Stemmen uit andere politieke krin gen zeggen, volgens het Chinese blad Sin Po, dat deze overeenkomst de zwaarste proef wordt geacht voor de Republiek. Van Nederlandse zijde te Djokja werd er op- gewezen, dat het herstel van de Republikeinse rege ring te Djokja lang zo eenvoudig niet is als het van Republikeinse zijde blijkbaar wordt voorgesteld. PROVINCIAAL DER MINDERBROEDERS WEER IN NEDERLAND TERUG Pater Appolinaris van Leeuwen O.F.M., Provinciaal der Nederlandse Minderbroeders, die een visitatie- reis 'heeft gemaakt naar Brazilië, is weer in Nederland teruggekeerd. Bij zijn aankomst -op Schiphol werd hij verwelkomd door de paters Castulus van de Eynden en Odul- prus van der Vat. NIEUWE WEST-DUITSE GROND WET AANGENOEMEN Na be- besprekingen, die 8 maanden duur den, is in Bonn met 53 stemmen voor tn 12 stemmen tegen, de nieuwe grondwet voor West-Duitslana aan genomen. Dr TheophiJ KaaLnann uechts) en dr Robert Lehr, beiden -■eden van de Christelijk Democra tische Party, stemden voor. Spanje en de volkenfamilie Acheson ziet nog een lange weg Dean Acheson, de Amerikaanse minister van Buitenlandse Zaken, heeft gisteren verklaard, dat het Spanje van Franco nog een lange weg moet afleggen naar het herstel van de fundamentele burgerlijke rechten, alvorens het de hoop kan koesteren in de familie van de vrije Europese landen te worden opge nomen. Hij zei verder, dat Amerika de kwestie van de betrekkingen met Spanje als een internationale fami lie-aangelegenheid beschouwt en dat de Verenigde Staten daarom zullen voortgaan zich van stemming in de Uno te onthouden inzake de resolutie voor de terugkeer van am bassadeurs naar Madrid. Tot zijn leedwezen kon Acheson in Spanje geen voortgang zien wat betreft de democratische idealen. ACheson zinspeelde er verder op, dat het regiem van Franco gemo delleerd is naar het voorbeeld van het fascistische Italië en het nazisti sche Duitsland, en dat er geen van de voor de vrijheid fundamentele rechten bestaan. De minister eindig de ziin uiteenzetting met te verkla ren, dat niemand aan Spanje de wet wil voorschrijven, maar dat er geen behoorlijke band kon bestaan tussen Spanje en de andere landen van West-Europa, voordat Spanje een begin maakt met het scheppen van een democratischer orde. EERSTE KAMER Minister Schokking over demobilisatie De Eerste Kamer heeft gistermid dag de begroting van oorlog en ma rine z. h. s. aangenomen. Minister Schokking noemde het uitstel van de demobilisatie der 7-De- cemberdivisie een ernstige zaak, een gemeenschappelijke tegenvaller. Het nieuwe schema houdt in een demo bilisatie vóór Februari 1950. Zeker, ook vorige schema's heeft men niet kunnen verwezenlijken, maar bij de regering leeft de vaste wil aan dit schema vast te houden. Is een vroegere demobilisatie ni?t mogelijk? Neen, antwoordde de mi nister, want wij moeten ook denken aan de veiligheid van de andere troe pen, van de bevolking, van de plan ters, enz. Minister Schokking ontkende, dat $e lichtingen 1 "41 tot 1944 worden opgeroepen voor de Nationale Reser ve. Deze blijft berusten op vrijwil ligers. Men heeft slechts deze lichtin gen willen herinneren aan hun mo rele plicht. Wanneer de betrokkenen deze plicht verstaan, heeft niemand last. Zou dit niet baten, dan zou de minister zich tot de Staten Generaal moeten wenden, want inderdaad is door de regering duidelijk gezegd, dat deze lichtingen niet opgeroepen zullen worden. De ontwikkeling van het instituut der staatssecretarissen wilde de mi nister afwachten. Spr. was dank baar, dat ook de P.v.d.A. die be zwaren tegen de gedane benoemin gen heeft geuit de nieuwe func tionarissen welkom geheten heeft. De motie-Schoonenberg (C.P.N.), waarin de onmiddellijke demobilisa tie van de 7-Decemberdivisie ge vraagd werd, werd door de Kamer met 31 tegen 3 stemmen verworpen. Alleen de communisten stemden voor. Opleiding Kraamverzorgste! s Het zal zo zachtjesaan wel bekend zijn, dat er te Leiden bestaat een op leiding tot Kraamverzorgster. Jaar lijks wordt er een cursus gegeven voor 8 katholieke en 8 niet-katho- lieke meisjes. De katholieke meisjes worden op geleid door een katholieke verpleeg ster-docente. Door de bekende ver pleegsters-nood hebben we lang ge- tobt met het vinden van een goede en ook blijvende verpleegster-docen te. Deze heeft het bestuur van het kraamcentrum thans gevonden, zo dat met grote spoed aan een nieuwe cursus kan worden begonnen. Op roep van leerlingen heeft al eerder plaats gevonden. Maar het aantal van 8 is nog steeds niet bereikt; en dat is zeer jammer, omdat dan de, cursus niet kan doorgaan! Vorige jaren hadden we altijd een ruim aanbod, en daarom kan ik me niet voorstellen dat de liefde voor dit schone- en zo bij uitstek vrou welijke beroep, en roeping, zou ge daald zijn. Meisjes van 19 tot 40 jaar uit Lei den en omgeving kunnen zich dus alsnog aangeven (zie advertentie). Het spreekt vanzelf, dat bedoeld zijn gezonde katholieke meisjes van on besproken gedrag; lagere schoolop leiding is voldoende. Dit schone werk, dat met zoveel enthousiasme na- de oorlog is opge zet, moet voortgang hebben; het aan tal gediplomeerde kraamverzorgsters is nog steeds te klein, de vraag om katholieke kraamhulp is nog steeds groot! Ouders, die dit lezen, kunnen hun dochterS nog eens hierop attent maken; H.H. Geestelijken weten wel licht nog meisjes, die de oproep niet met voldoende aandacht gelezen hebben, en willen die dan misschien aansporen. De duur van de opleiding is 15 maanden. Over de opleiding, voorwaarden en toekomst kan men ten allen tyde inlichtingen inwinnen bij dr. J. G. Bazuin (en ondergetekende) op de G. G. en G. D., Nieuwe Mare 13a of op het Kraamcentrum, Herengracht 4, Leiden. C. R. ZIJERVELD, arts. EERSTE REPATRIëRENDEN MET PINKSTEREN TERUG. Het eerste schip met militairen, die na de politionele actie> in Indonesië afgelost worden, vertrekt morgen uit Batavia. Zaterdag vertrekt wederom een transport. De schepen worden omstreeks Pinksteren in Nederland verwacht. OPNIEUW DOODSTRAF GEëlST TEGEN VAN DER WAALS. „Het is zijn goed recht voor zijn le ven te vechten, doch hetgeen tot nog toe werd ingediend klinkt ongeloof waardig. Het is niet uitgesloten, dat requirant tracht de zaak zolang mo gelijk Je rekken. Misschien hoopt hij op een tijd, dat dit proces met een sis ser zal aflopen." Deze woorden sprak prof. mr. G. E. Langemeyer, procureur-fiscaal bij de Bijzondere Raad van Cassatie, in zijn requisitoir in de zaak tegen Anton, van der Waals, de 36-jarige voorma lige V-man van Scheieder, door de Rotterdamse Kamer van het Bijzon der Hof te Den Haag tot de dood straf veroordeeld. De procureur-fiscaal eiste verwer ping van het door Van der Waals ingediende beroep. Zijn raadsman, mr. G. Jonker uit Amsterdam, had tevoren de Raad verzocht de zaak op nieuw te laten onderzoeken. VERKOOP RESTANT VAN VLEES IN BLIK Op de vleesbonnen per rantsoen van 100 gram kan gekocht worden: 2 oz (ongeveer) dehydrated beef of dehydrated mutton in blik (gedroogd vlees.) öf 4 oz (ongeveer 112 gram) bacon sliced bacon, corned pork, corned sliced bacon, corned pork, corned beef of corned mutton in blik, of 8 oz (ongeveer 225 gram) stee- wed steak, pork en gravy, ham and eggs, vienna sausages, lunch meat, pork sausage bulk, pork sausage meat of ossetong in blik, of 10 oz (ongeveer 280 gram) paardevlees in blik. Verder mogen de volgende artike len zonder inlevering van vleesbon nen worden verkocht: steak and kid ney, meat and kidney-pudding, meat and vegetables stew, ham with can died, sweet potatoes, Irish stew, meat and vegetables hash, pork and soya lin en blood sausage. Bovenstaande artikelen zijn niet in onbeperkte mate verkrijgbaar, aan gezien het hier de verkoop van een restant-partij vlees in blik betreft. Sen koAAeltje... Het kan veel gemakkelijker zijn, een groot offer te brengen, dan er over te zwijgen.

Leidse Courant | 1949 | | pagina 1