De overval op distributie-kantoor te Oude-Wetering Qmte UITTOCHT DINSDAG 10 MEI 1949 DE LEIDSE COURANT PAGINA 2 ACTIE TEGEN TRAGE DEMOBILISATIE Zaterdagmiddag zijn uit alle deleA des lands ouders, vrouwen en ver loofden van militairen in Indonesië naar Arnhem gekomen, daartoe uit genodigd door de samenwerkende voorlopige comité's uit Arnhem en Spakenburg, die ervoor ijveren, dat oorlogsvrijwilligers, leden van de 7 December-divisie en andere onderde len spoedig worden gedemobiliseerd. Doel was te trachten een landelijk comité te vormen, welk doel inder daad is bereikt. De Kamerleden, Sta pelkamp (A.R.), Fr. Goedhart (P. v. d. A.) en Hooy (KVP) woonden de vergadering bij. Alleen legale middelen worden toegepast en slechts zij, die het devies „Voor God Koningin ert Vaderland" kunnen huldigen, worden als mede- standftrs beschouwd. De bezwaren en wensen werden als volgt geformu leerd: Er dient veel meer scheeps- ruimte beschikbaar te worden gesteld voor aflossing. De voorgenomen her scholing van militairen, die reeds drie of meer jaren dienst in de tro pen achter de rug hebben, teneinde geschikt te worden gemaakt voor de verdediging van West-Europa, berust op 'n grove onbillijkheid, de uitzen dingen voor de strijdkrachten zijn onderwerp van felle critiek. De ma riniers worden in vele opzichten be voorrecht boven de landmacht. Zij worden vlugger afgelost en genieten meer tractement. De regering roepe de lichtingen '41-'44 alsnog op. Ten slotte: Er wordt vrijstelling verleend om dikwijls onverklaarbare redenen. Aan de Koningin werd een telegram verzonden, waarin de vergadering H.M. eex-biedig verzoekt wel te wil len bevorderen, dat de demobilisatie wordt bespoedigd. Moties van onge veer gelijke strekking werden gezon den aan het kabinet en aan de Eer ste en Tweede Kamer. Aangezien minister-president dr. W. Drees door ambtsbezigheden on verwachts verhinderd was het con gres, dat de Nationale Commissie te gen het Alcoholisme en de Nationale Bond voor Plaatselijke Keuze Zater dag in Amsterdam hebben gehouden, te openen hield mr dr J. in 't Veld, minister van Wederopbouw, de ope ningsrede. Daarin sprak hij van de zorg, wel ke de regering ten aanzien van het drankgebruik vervult. Deze zorg heeft twee aspecten, het sociale en het economische. De strijd tegen het alcoholgebruik zag de heer In 't Veld als een noodzakelijkheid. Op dit congres lichtte mevrouw A. C. Ploeg-Ploeg uit Utrecht haar refe raat over „De vrouw en ht alcohol gebruik" toe. .Zij beschouwde het ge bruiken van sterke drank door vrou wen als een uitwas van de emacipa- tie der vrouwen. Voorts noemde zij het een onrustbarend verschijnsel, dat het gebruik van alcohol thuis toeneemt tegenover het afnemende cafébezoek. De heer C. Smeenk uit Arnhem sprak over het alcoholgebruik als so ciaal probleem. In 1948 besteedde het Nederlandse volk 612 millioen guL den aan alcoholische dranken tegen over 520 millioen in 1947. Minister In 't Veld behandelde de taak van de 'overheid ten .-aanzien van drankgebruik en drankmisbruik. Hij achtte het van de grootste bete kenis, dat de drankbestrijdingsmaat regelen steun vinden in de volks geest. De minister nam aan, dat de gemeenteraden in het algemeen de juiste zienswijze zullen hebben om van hun bevoegdheden gebruik te maken. Als laatste spreker betoogde pa ter Pantricius O.M„.Cap. dat meer be kendheid omtrent plaatselijke keuze in eigen kring nodig is en dat, waar mogelijk proefstemmingen moeten worden gehouden. DOELTREFFENDER TOEPASSING VAN PEN1CELLINE Naar „Het Dagblad"- te Batavia vernam heeft de heer J. de Jong, Apotheker te Bandung, een berei dingswijze uitgevonden, waardoor de toepassing van penicelline op doel treffender wijze kan geschieden. De vinding maakt het mogelijk, dat bij bepaalde infecties kan worden vol staan met één injectie, terwijl hier voor ot dusver acht injecties per et maal nodig waren, hetgeen meestal opname in een ziekenhuis noodzake lijk maakte. STUKADOORS STAKEN. In enkele plaatsen van het land zijn stucadoors in staking gegaan. In Den Haag staken er vrij veel, in Amsterdam omvat het conflict 17 bedrijven met in. totaal 150 stakende gezellen. BIJZONDER GERECHTSHOF TE ROTTERDAM De N.S.B.-groepsieider te Sassenheim Voor het Rotterdams Bijzonder Ge rechtshof, gepresideerd door mr. Bink, stond terecht Adr. Kriens, bloembollenkweker te Sassenheim, thans gedetineerd. Hem werd ten laste gelegd, dat hij tijdens de bezetting een lijst van 50 plaatsgenoten had opgesteld, die ge schikt waren om naar Duitsland te worden gezonden, voorts, dat hij de geneesheren van Sassenheim, Lisse en Voorhout had aangebracht bij de dokters-staking en met name had aanbevolen de zoon van dr. Bots te laten verwij deren; voorts dat hij pastoor Warmenhoven had aange bracht en op de verwijdering had aangedrongen van de burgemeesters van Sassenheim en Voorhout. Verd. bekende, behalve het aan brengen van pastoor Warmenhoven. De pres. lichtte een citaat uit een rapport van de kringleider der N.S. D.A.P., Gans, dat verd. Kriens „öf- ters Auskunft gab" (dikwijls inlich tingen verstrekte). Waarom deed u dat? vroeg de pres. Verd. haalde zijn schouders op en kon het niet zeggen. Hij „voelde" echter wel fout te zijn geweest. Uitvoerig werd verhoord getuige Th. Speet uit Utrecht, eertijds onder wijzer te Voorhout, thans bedrijfs- boekhouder Deze verklaarde, dat hij een rapport over pastoor Warmen hoven had opgesteld, niet Kriens. Er was wel met deze over gesproken; zij waren te zamen naar een Duits- Nederlandse onderwijs-instantie in den Haag geweest. Een ambtelijk rapport werd voor gelezen, waarin get.'s vroegere me dedelingen waren opgenomen. In dit rapport verklaarde get. dat alles door Kriens was behandeld, maar dat zij samen naar de S.D. waren ge weest. De procureur-fiscaal, zeer verbol gen, tot getuige: ,Dat hebt u verzwe gen! U'hebt ontzettend staan liegen. Ook verzwijgen kan meineed zijn". Een schriftelijke getuigen-verkla- rïng werd voorgelezen van pastoor Warmenhoven, waarin deze mede deelde, niet te weten verd. Kriens ontmoet t§ hebben. Als getuigen a décharge werden gehoord Al. de Bekker en H. A. Al- lart, beiden te Voorhout, die door de verdediging waren opgeroepen om in de kwestie-Warmenhoven verkla ringen af te leggen over 'het gedrag van Speet. Verd. Kriens vertelde daarna, zo veel mogelijk ziin best gedaan te hebben, arbeiders en krijgsgevange nen uit Duitsland te houden. „Ik stond voor drievierde met mijn be nen in Vught". Verd. bekende echter het opstellen van de lijsten enz. Hij zei echter, dat hij deze mensen, bij uitzending, altijd weer zou hebben kunnen opvangen. De pres. las enkele passages uit brieven van verd. voor. Waarvoor ging verd. vroeg hij eerst de mannen in gevaar brengen? Verd.: Dat weet ik niet! Pres.: Ik wel. Voorgelezen werd een getuige-ver- klaring van mevr. Van der Voorn Smeets, waarin werd medegedeeld, dat Kriens medewerking heeft ver leend bij het aanbrengen van pes toor Warmenhoven. „Kriens bleek bij de S.D. goed bekend" aldus deze verklaring. Verd. erkende fout te zijn geweest. Hij zeide, dat het Sassenheimse pu bliek er van overtuigd was, dat hij de mannen zoveel mogelijk bescherm de; daarom had hij aangenomen .groepsleider" te worden. Hij moest de camouflage volhouden. Verd. heeft de draagwijdte van zijn gedrag niet ingezien. Hij vindt het treurig de gewraakte brieven geschreven te hebben. De procureur-fiscaal gaf een bloem lezing van vercL's daden. Het verraad van pastoor Warmenhoven zal spr. (wegens de lange duur van de be handeling dezer zaak) buiten be- ichouwing laten. „Aan een boom zo vol geladen mist men één, twee pruimpjes niet". Spr. gispte nog maals het optreden van get. Speet.' Op grond van de door verd. bekende feiten vroeg de proc. een veroorde ling tot 10 jaar met aftrek voorar rest (2 jaar). De verdediger, mr. Herfst uit Lei den, benadrukte de onbetrouwbaar heid van de get. Speet. Diens verkla ring van vanmiddag benadert echter het meest de werkelijke toestand. Uitvoerig ging pl. in op het aanbren gen van pasoor Warmenhoven. Daar mede heeft z.i. Kriens niets te ma ken gehad. Uit feiten, in het dossier blijkt, hoe vaak en hoe veel Kriens mensen in Sassenheim heeft geholpen en beschermd. Tegenover zijn fouten als N.S.B.'er, staan zijn goede daden. Als Kriens er niet was geweest, had de bevolking het moeilijker gehad. Verd., door de pres. naar een ver klaring gevraagd, verklaarde een tweeledige rol te hebben gespeeld om de mensen te helpen. Hij heeft geen voordeel van de bezetting getrokken. De overval op het distribu tiekantoor te Oude-Wetering Vervolgens kwam aan de orde de zaak tegen H. Bakker te Rotterdam, eertijds opperwachtmeester te Oude- Wetering, wien ten laste was gelegd het doorgeven van een in de Kaag neergekomen Amerikaanse piloot, alsmede de arrestatie en, tegen de gegeven belofte in, opsluiting van de 3 daders ener overval op het distri butiekantoor te Oude-Wetering. De 3 mannen zijn door de Duitsers ge fusilleerd. Getuige H. van der Veen, wacht meester te Óude-Wetering bevestig de, dat de afspraak was gemaakt, 4at de 3 gearresteerden gelegenheid zou woeden gegeven tot ontvluchten. Verd. was daarbij tegenwoordig, of schoon hij niet aan de besprekingen deelnam. Hij heeft zich blijkbaar be dacht na een onderhoud met de bur gemeester. Verd. was politiek volko men betrouwbaar. Get. J. A. M. Dalhuysen, wacht meester te Roelofarendsveen, getuig de ven eens, dat verd. zowel vóór als na de arrestatie der overval-ple- gers goed bekend stond. In dezelfde geest getuigde G. St. van der Ploeg. Aan de betrouwbaar heid van Bakker wordt niet getwij feld. Deze heeft nooit iemand gear resteerd. De 3 personen leverden zichzelf uit. Get. P. v. d. Velden had uit een gesprek destijds met Bakker opge maakt, dat deze meende, dat het een gewone inbraak was. Na een kort verhoor in zake het overbrengen van de Amerikaanse pi loot waarbij verd. slechts een on dergeschikte rol had gespeeld wer den hem vragen gesteld oyer het Oude-Weteringse geval. Hij zeide het zaakje niet vertrouwd te hebben en vermoed te hebben, dat het óf een gewone diefstal was óf het werk van door de Duitsers uitgezonden provo cateurs (uitlokkers). Hij ontkende een afspraak gemaakt te hebben. Na de zaak van alle kanten bekeken te hebben, wéte hij tot de veronderstel ling gekomen, dat „het niet gped zat". De burgemeester had hem ge adviseerd er onmiddellijk melding van te maken aan de gewestelijke commandant. De procureur-fiscaal zeide het eer ste der ten laste gelegde feit niet al te zwaar te zullen nemen; voor het tweede zijn misschien verzachtende omstandigheden aan te voeren. Verd. heeft geen raad geweten met de ar restanten, die in goed vertrouwen mee waren gegaan. In eerste aanleg heeft verd. de gearresteerden zeker behandeld als illegalen zij genoten een grote vrijheid en hadden gemak kelijk kunnen ontkomen. Indien hij in hen provocateurs had gezien, zou hij om de schijn van meet af aan ge streng heben moeten optreden. In dien hij hen beschouwde als gewone dieven, was er geen reden geweest in het holst van de nacht de gew. commandant te waarschuwen. Verd. heeft zich niet aan de overeenkomst gehouden; wat erger was: hij hield zich bij de bespreking daarvan afzij dig en sloot later de mannen op. Wat is er omgegaan in het hart van die mannen, toen ze de sleutel in het slot hoorden knarsen? Verd. is een goed Nederlandèr geweest, maar hij heeft op één moment een niet alleen onherstelbare maar onvergeeflijke fout begaan. De proc.-fiscaal zeide voor een moeilijke beslisisng te staan. Deze man is geen landverra der. Rekening houdend met de om standigheden vroeg hij een gevan genisstraf van 6 jaar met aftrek voor arrest, in aanmerking nemend, dat verd. door het te-niet gaan van zijn carrière reeds zwaar gedupeerd is. De verdediger, mr. N. J. Geelker ken, betoogde, dat zowel de secreta rissen-generaal als de instructies door alle parketten uitgegeven, de politie bevalen streng op te treden. Aan de uitvoerders van deze bevelen door de lagere organen wordt breed uitge meten wat de hogere organen hadden voorgeschreven. Verd. stond voor een buitengewoon moeilijk parket. De burgemeester, politiek goed, ver trouwde de overval niet en dacht aan provocateurs, omdat de overval-ple- gers zich zo gedwee hadden overge geven. Dezelfde mening uitte in die nacht de heer Penning de Vries te Oude-Wetering, eveneens politiek goed. De overval was zeer dilettan tisch opgezet, in afwijking van an dere acties der illegalen. Het distri butie-kantoor stond bovendien bij de ondergrondse wijd-en-zijd bekend om zijn hulpverlening bij het vervalsen en verspreiden van distributiebe scheiden. Er was dus geen enkele reden voor een overval op dit kan toor. Mag het vera, dan kwalijk worden genomen, dat hij de opvat ting ging delen Van twee plaatselijke autoriteiten? We mogen aan hem, die matig ontwikkeld was, geen strenger eisen stellen dan aan de burgemeester en aan de heer Pen ning de Vries. Hij heeft gedaan, wat de hoogste autoriteit zou hebben ge daan Daarom vraagt pl. voor de verd. Bakker vrijspraak. Deze heeft reeds 4 jaar gezeten te midden van hen, die hij als zijn ergste vijanden be schouwde. De pres. vroeg verd. nog enige in lichtingen over, indien we goed ver staan hebben, de „Teerhout"-kwes- tie", waarbij verd. eveneens gegevens aan de hogere autoriteiten had door gegeven. (De verdachten en de ge tuigen, welke van het publiek afge wend spreken, waren in deze zaal zeer moeilijk te volgen). De pres. zeide, dat deze kwestie welke slechts even werd aangesneden bij de uitspraak niet over 't hoofd kon worden gëzien. Uitspraak over 14 dagen. Het moet ons van het hart, dat het optreden van de procureur-fiscaal ons tegen de borst stuitte. De open bare aanklager is qualitate qua de onvriendelijke man bij een recht zitting. Het is niet nodig, dat hij een onhebbelijk man is. De manier, waar op de procureur in de eerste zaak de hedendaagse mentaliteit van alle vroegere N.S.B.'ers over één kam schoor, en de wijze, waarop hij te gen de beklagenswaardige verd. Bak ker uitviel, toen deze een ogenblik (na vóóraf de bewaker geraadpleegd te hebben) zich tot zijn verdediger wendde, ging o.i. de perken te bui ten. Het optreden van de procureur voelden we aan als oh-Nederlands, uit welke negatie' bljjke, hoe we het positief vonden. NOGMAALS TIEN JAAR TEGEN WASSENAARSE ARTS GEëlST Dr F Herz, een medicus uit Was senaar, werd door het Bijz. Gerechts hof veroordeeld tot 15 jaar wegens het gevangen houden van het Eerste Kamerlid dr H. Polak, het optreden als keuringsarts voor het Gewestelijk Arbeidsbureau en het toetreden tot de Waffen SS. In hoger beroep bij de Bijz. Raad van Cassatie eiste de proc.-fiscaal 10 jaar mët aftrek. En kele weken later wees de Raad de zaak terug naar de rechter-commis- saris voor een nieuw onderzoek. He denmorgen werd de zaak-Hers op nieuw voor de Raad van Cassatie be handeld. De proc.-fiscaal, mr Bakho ven, achtte termen aanwezig voor vermindering, zowel als voor ver meerdering van zijn eis, zodat hij de ze handhaafde. De uitspraak werd be paald op 30 Mei. DE BEURS EN INDONESIë. In aansluiting op het nieuws van Vrijdag, waarbij bekend werd ge maakt, dat in Batavia bij de voorbe spreking overeenstemming was be- reikt tussen Nederlanders en repu blikeinen, bracht dit weekend nader nieuws over de Indonesische kwestie. Van beide zijden zijn concessies ge daan en er is sprake van gematigde tevredenheid. De koersen op de Am sterdamse effectenbeurs gaven dan ook aanvankelijk een voortzetting te zien van die, welke laatstleden Vrij dag golden en vooral Indonesische waarden lagen vast in de markt. Op de beleggingsmarkt gingen minieme omzetten gepaard met fractionele verbetering van de 3 procent Neder land 1947 en grootboek 1946. De dol larlening noteerde onveranderd 103 7/16. De Philips dollarlening, die nu voltekend is, werd 106y, tegen 107 K Vrijdag. Tot burgemeester van Rucphen in West-Brabant is benoemd de heer P.- B. M. Alberts, thans wethouder van de gemeente Schiedam, 38 jaar oud. De nieuwe burgemeester was aanvankelijk werkzaam in het on derwijs, doch ging later in de poli tiek. Geen overbodige staatsinmenging Z.H. de Paus over het bedrijfsleven. In een toespraak tot leden van het internationale congres van katholieke werkgevers heeft Paus Pius XII „een overmatige inmenging van de staat in het particuliere bedrijfsleven" af gekeurd. „Binnen bepaalde grenzen heeft de staat het recht, industrieën te nationaliseren. Het zou echter een omverwerping betekenen van de na tuurlijke érde, wanneer een nationa- lisatiepolitiek zou worden verheven tot een onaanvechtbare richtlijn bij het bepalen van economische verhou dingen. Het is de taak van de mo derne staat de particuliere bedrijven Bevorderen en niet deze aan zich te trekken. De eigenaar van de pro ductiemiddelen, onverschillig of deze het bezit zijn van een particulier of van een coöperatie van arbeiders, moet zelfstandig beslissingen kunnen nemen. De situatie te Sjanghai VOORTDUREND STROMEN RODE VERSTERKINGEN AAN. Volgens officiële bekendmakingen is een kleine afdeling van de Chi nese communisten doorgedi'ongen tot het plaatsje Kating, 25 kilometer ^en Noord-Westen van Sjanghai. Er %oen zich in deze sector sporadische gevechten voor. Verder wordt er ge meld, dat de nationalisten onder dekking van vliegtuigen er in zijn geslaagd, de communistisch^ opmars ten Zixiden van Kasjan tot staan te brengen. Wat de belegering van Sjanghai betreft komen er steeds berichten door, dat een voortdurende stroom versterkingen de drie communisti sche legers bereikt, die gereed staan de verdediging van de stad te bre ken. In de belegex-de stad zelf ziin de nationalistische autoriteiten tot de requisitie overgegaan van bijna duizend vrachtauto's en 400 jeeps en vormen Chinese en buitenlandse burgers verdedigingscorpsen, die te gen plunderaars zullen optreden, doch niet tegen de communistische troepen. ISRAEL TOEGELATEN TOT VER. NATIES. De tweede politieke commissie der V.N. heeft gisteren met grote meer derheid van stemmen zich uitgespro ken voor toelating van Israël tot de V.N. op de huidige zitting. Drie 4en dertig leden stemmen voor en elf tegen het betrokken voorstel. Der tien leden onthielden zich. De twee derden meerderheid, die in de Alge mene "^rgadering voor toelating van een lid vereist, is hiermede be reikt. Tegen stemden: Birma, Egypte, India, Perzië, Irak, Libanon, Pa kistan, Saoedi-Arabië, Syrië, Jemen en Afghanistan. Van stemming onthielden zich: Engeland, België. Bolivia, Brazilië, Denemarken, Ethiopië, Frankrijk, Griekenland, Luxemburg, Siam, Zweden, Turkije en Zuid-Afrika. De afgevaardigde van San Salva dor was niet aanwezig. PARLEMENT VAN NOORD-RIJN LAND—WESTFALEN OVER GRENSCORRECTIES. Het parlement van Noord-Rijn land—Westf alen heeft gisteren een stemmig een verklaring goedge keurd, waarin wordt gezegd, dat het de overdracht van Duitse grensge bieden aan Duitslands Westelijke burbn als voorlopig beschouwt en van mening is, dat de mogelijkheid van herziening blijft bestaan in het kader van het vredesverdrag voor Duitsland. In de verklaring wordt er aan toegevoegd, dat al het mogelijke zal worden gedaan om de Duitse bevol king van de betrokken gebieden on der Duits bestuur tei'ug te brengen, maar wordt de bevolking verzocht loyaal te zijn ten opzichte van haar huidige regeringen. PRINS VAN MONACO OVERLEDEN. Prins Louis van Monaco, die sinds 1922 regerend vorst is geweest van dit landje, is gisteren in de leeftijd van 78 jaar overleden. De prins, die o.a. titulair divisie-generaal was van het Franse leger, was reeds enige weken ziek. DE 13) De Kirklands waren blijkbaar re gelrecht naar het verblijf van de oude Midas gelrokken zoals Rawson reeds vermoed had, dat hun plan was. Ze waren daar in moeilijkheden ge raakt en hadden hulp gevraagd. Mo gelijk dat het meisje zelf, de zak doek om het briefje had gewikkeld, als een soort talisman in de hoop, dat hij het zich herinneren zou; het kon natuurlijk ook heel toevallig zijn. Hoe dan ook, het maakte de vraag om hulp voor hem des te dringender. Verscheidene minuten dacht hij over de zaak na met de ogen der anderen op zich gevestigd, en veelzeggend geeuwen bracht hem zijn plichten als gastheer tegenover dc ongenode gast echter te binnen. Die plicht nam echter een bijzonder ongewone ge daante aan. „Beschouw jezelf als gearresteerd Haynes," zei hij, zo gewoontjes, als REGERINGSVERKLARING IN DE TWEEDE KAMER. Naar wij vernemen heeft de rege ring gevolg gegeven aan haar voor nemen, de Tweede Kamar tegen Don derdag a.s. om 13 uur bijeen te roe pen voor het aanhoren van een re geringsverklaring. KONINGIN EN PRINS NAAR DEN HAAG Op Vrijdag 8 Juli Naar verluidt, zullen Koningin Ju liana en Prins Bernhard op 8 Juli een bezoek aan Den Haag brengen om het geschenk, dat zal worden aangeboden ter gelegenheid van hun koperen bruiloft, op het Huis ten Bosch in ontvangst te nemen. Op 7 Juli zal de koperen bruiloft in Soestdijk gevierd worden met een défilé voor het Koninklijk Paleis al daar. MINISTERIëLE WAARDERING VOOR GEZINSVERZORGSTERS De Centrale Raad voor gezinsver zorging is voor de eerste maal in zijn definitieve samenstelling bijeen ge komen (nadat hij twee jaar in voor lopige samenwerking had gewerkt), by welke gelegenheid de minister van' Sociale Zaken in een rede van zijn grote waardering en belangstel ling voor het wprk der gezinsver zorgsters blijk heeft gegeven. Minister Joekes zei in zijn x*ede, dat hij de samenwerking tussen de ver schillende groepen, die de gezinsver zorging ter hand hebben genomen, op hoge prijs stelde. Immers de gezins verzorgsters doen belangrijk werk ten bate van het ge zin, de kern van de maatschappij. Hij bradht het vraagstuk van de opleiding tot gezinsverzorgsters ter sprake, waaromtrent de minister zei met grote aandacht en belangstelling kennis te zullen nemen van de ad viezen van de centrale raad Hij vroeg deze adviezen zo te richten,, dat een samenwerking voor alle organisaties die op dit terrein werkzaam zijn mo gelijk blijft. De minister eindigde zijn rede met volledige belangstelling en voor zo ver mogelijk, medewerking toe te zeggen. BEGIN JUNI RIJST. Zaterdag jl. is in ons-land het s.s. „Amstelstal" aangekomen met 9.000 ton rijst uit Siam. Het restant van onze aankopen «in dat land in to taal werd 14.000 ton aangekocht zal met een latetre gelegenheid wor den verscheept. Ook in Italië is cir ca 2.500 ton rijst gekocht, zodat dc intexmationale toewijzing van 18.000 ton aan Nederland thans bijna ge heel is gerealiseerd. De nieuwe aanvoer van rijst en het restant van de vorige distributie ma ken het mogelijk in de bonnenlijst van 2 Juni een bon voor alle leeftijds groepen voor 250 gram rijst op te ne men. A.-R. FRACTIE TREEDT UIT GEMEENTERAAD VAN BOLSWARD. Dezer dagen is de gehele A.-R.- fractie uit de gemeenteraad van Bolsward getreden. Ook de A.R. wet houder J. Heeren heeft bedankt. In zijn plaats werd benoemd de heer W. Folkerts. Deze handelwijze is een ge volg van een geschil, dat ontstaan is tussen de leiding van de kiesvereni ging en haar vertegenwoordigers in de Raad van Bolsward. De raadsle den hadden nL gestemd voor een ge meente-subsidie voor een te stichten R.K. lyceum. De leiding van de kies vereniging kon zich hiermede niet verenigen, aldus het A.N.P. ROOFOVERVAL IN DE HOOFDSTAD. Maandagavond om over elven is een ï'oofoverval gepleegd op het ge bouw in de Kerkstraat 261 te Am sterdam, waar de kantoorlokalen van de vakgroep houtbewerking zijn on dergebracht. Een secretaris was nog laat aan het werk toen om ongeveer 5 over elf aan de deur gebeld werd. Hij ging naar beneden en opende de deur. Twee mannen drongen de se cretaris naar binnen en onder bedrei ging lieten zij hem voor zich uit weer naar de 2e etage gaan, waar zij hem van zijn particuliere bezittingen be roofden. Hier is een kleine worste ling ontstaan, waarbij de sècrtaris een bloedneus en enkele schrammen op liep. De daders zijn na de schermut seling op de vlucht geslagen en voor zover de politie te middernacht kon vaststellen was er verder uiMhet ge bouw niets ontvreemd. De swretaris, die danig geschrokken was, kon de recherche geen signalement van de beide mannen opgeven. bood hij de reiziger hun beste bed aan. „Wat bedoel je daar voor de drom mel mee?" Het protest klonk ver schrikt, strijdlustig en vex-ontwaar- digd. „Ik ben in geen weken in een kamp, waar wat te beleven viel, ge weest en ik had er op gerekend, een beetje verzet te hebben. Ik onder arrest en dat, nadat ik je zo'n reuze- dienst bewezen heb? Dat is toch geen manier om een blanke te. „Sluit de gevangene op in de cel, constabel," zei Rawson, zonder op die uitbarsting te letten. „Zorg dat hij dekens genoeg heeft." Carter keek bijna even verwonderd als de zo opeens gevangen genomen gast. Hij keek zijn superieur vragend aan, als wilde hij weten, of het een grapje was; doch die raadselachtige man zat bij de kachel en schonk al zijn aandacht aan het op zijn knie platgestreken briefje. Zonder verdere aarzeling gehoorzaamde de consta bel, zoals een oudgediende dat ge daan zou hebben. De sergeant keek zelfs niet op, toen de zweiwer luid pietesterende uit het vertrek verdween; blijkbaar was zijn geest geheel in beslag ge nomen door het moeilijke probleem, waarvoor hij zich gesteld zag. Sergeant Rawson zag kans, zoals veel mensen, die zer""-achtig actief zijn, op elk van te voren bepaald tijdstip wakker te worden en op te staan. Daarvan maakte hij gebruik om de volgende morgen een uur voor zonsopgang uit zijn .bed. te stappen. Hij zette de schuif van de kachel open kleedde zich aan en wekte zijn jonge medehelper, die een langsla per was. Terwijl Carter ziéh kleedde stapte zijn chef naar het portaal om op de thermometer te kijken. „Echt weertje voor mij," zei hij, terugkerend. „Voor jou? Hoe meen je dat?" vroeg de constabel. „Vijftig onder nul." De constabel keek verontwaardigd „Dan kan er geen sprake zijn van een tocht naar Back of Beyond. Waarom heb je niet wat eerder geke ken, voordat je me uit mijn bed haalde?" „Om de doodeenvoudige reden, joggie, dat de temperatuur voor mij nooit 'n beletsel is. Als jij nu eens je beste ontbijt voor me klaar maak te als afscheidsmaal. Het kan mis schien dagen duren voordat ik weer iets behoorlijks te eten krijgen." „Maar je wilt in zo'n weer als dit is, toch zeker niet alleen gaan?" „Beter alleen, dan zonder hulp" grinnikte Rawson. „En het zou heus niet de eerste keer zijn, dat één man van de Bereden Politie een hele In dianenstam tot rede wist te bren gen. Als er iets waar is van dit rap port over de Tinklets dan is er toch al veel te veel tijd verloren gegaan". De constabel zette nu een nog veel bezorgder gezicht. Hij was de vorige avond toen Rawson hem bevolen had, Haynes gevangen te zetten, tot de conclusie gekomen, dat deze een fout had ontdekt in het verhaal van de zwerver en dat de crisis in zijn eigen ambtelijk leven weer zou wor den uitgesteld. En nu was hij weer zo voor dag en dauw gewekt om al leen alle veranwoordelijkheid op de nederzetting te dragen. Hij zocht naar een of ander^dwin- gend argument en herinnerde zich een zin uit het „Handboek" die voor deze gelegenheid bijzonder toepasse lijk scheen. „Het is tegen het reglement," zei hy en haalde de passage aan, waarin het verboden werd, met paarden of honden een tocht te beginnen, als. de temperatuur beneden de vijf en veertig graden is. Rawson begon te lachen. „Je ziet over het hoofd, dat er bij staat: „behalve wanneer het om le ven of dood zou gaan". Denk dus maar niet meer aan dat reglement, maar liever aan mijn ont bijt; en bedenk ook, dat zeven hon den net zoveel honger hebben als de man die ze voortdrijft." Tegenstribbelend begaf Carder zich naar de keuken. De sergeant ging zijn uitrusting in orde maken. IX De reddingstocht Hoewel het geen gewoonte van Rawson was, over de aanstaande moeilijkheden te jammeren, piekerde hij toch over zijn vooruitzichten, waarover hij de vorige avond bij de kachel ook reeds 'heel wat had zit ten denken. Hij was tot het besluit gekomen, dat hij gehoor moest geven aan die oproep uit Back of Beyond, al was de boodschapper dan ook niet al te betrouwbaar. Het kon natuur lijk een door de zwerver gekrabbeld briefje zijn om de beloning te krij gen, waarom hij trouwens reeds ge vraagd had; maar als dat zo was, noe was hij dan aan zoveel bijzonderhe den gekomen? En bovenal hoe had hij dat zakdoekje in zijn bezit ge kregen? Van de andere kant was het mogelijk, dat die Indiaan van de Peel Rivier bevroren voeten gekre gen had. En veronderstel eens, da' de Tinklets die vreemde kluizenaar in die afgelegen vallei en die blan ke vrouw belaagden! Ongetwijfeld moest dat het twin- j tigjax-ige, asblonde meisje zijn, dat, als hij aan haar dacht, zijn medelij den hevig opwekte. En die tweede man was ongetwijfeld haar zelfzuch tige, weerbarsige vader. Werkelijk, als de Kirklands een ongeluk zouden krijgen, dooi'dat hij hen in de steek gelaten had, zou hij zichzelf dit nooit kunnen vergeven. Aan Alfred Rawson dacht hij niet, of 'het moest zijn als aan een beamb te, die zijn plicht had te volbrengen. De mogelijke gevaren van de tocht en het op zijn eentje tot rust en or de terugbrengen van een oproerige stam behoorden nu eenmaal tot het winterwerk. Hij had ongemakkelijke en schijnbaar onmogelijke tochten reeds eerder ondernomen en was er levend doorheengekomen; vooral die tocht, welke hem zijn bijnaam ver schaft had. Met zijn kennis van slede vaart en de hulp van zijn scherpzin nige vriend. King Sunday zou hij het er ongewijfeld wel goed afbrengen. Wat de Indianen betrof, als die eenmaal wisten, dat hun plannen bij de Bereden Politie bekend geworden waren, zou hun begeerte naar wraak of buit, of naar beide tegelijk als sneeuw voor de zon verdwijnen. Ze zouden gehoorzamen aan de wet, zo als de honden aan zijn zweepgeknal. i (Wordt vervolgd)

Leidse Courant | 1949 | | pagina 2