3)e ftzidóeSoti/ta/nt Kardinaal von Preysing over de toestanden in Duitsland Het Indonesië-debat in Lake Success De weg terug naar Djokja Om één minuut na middernacht Directeur: C. AL VAN HAMERSVELD. Hoofdredacteur: TH. WILMER. KATHOLIEK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN WAARIN OPGENOMEN „DE BURCHT" DINSDAG 10 MEI 1949 40ste JAARGANG No. 11690 DR. BEEL NIET- ACCOORD MET HET ACCOORD? Bur. Papengracht 32, Telel. 20015, Adm. en Advert. 20826, Abonn 20935 - Abonnementsprijs 1032 p. w., 11.40 p. mnd., 14.15 p. kwart. Franco p. p. f 4.90 - Advert.: 15 ct. p. m.m. Telefoontjes f 1.50 Waarom een Katholieke Universiteit? 1"\E officiële viering van het vijfde lustrum der Katholieke Universi teit te Nijmegen heeft plaats gevon den op een wijze, welke demonstreer de, dat het een feest was van héél ka tholiek Nederland en een nationaal feest. Het gehele Nederlandse Episco paat, de Pauselijke Internuntius, de Kardiaal-Primaat van België, minis ter-president, dr. W. Drees, alle ka- thoieke ministers met uitzondering van minister mr. J. H. v. Maarseveen en vertegenwoordigers van alle be langrijke Nederlandse katholieke we tenschappelijke en culturele instel lingen waren naar Nijmegen geko men. Groot was het enthousiasme niet alleen in de universitaire gemeen schap, maar ook in de stad Nijme gen, die met de Universiteit mee leeft. Dat ook héél het katholieke volk, in al zijn geledingen, moge meeleven bij voortduring met zijn univer siteit. Zijn universiteit, omdat de katho lieke universiteit in deze tijd onmis baar is voor de volledige ontplooiing van de katholieke gedachte, van de katholieke cultuur. Z.E. Kardinaal de Jong heeft kort en kernachtig de betekenis van de katholieke universiteit aangewezen in deze woorden, die wij hier nog eens afdrukken, omdat allen zé moe ten kennen en onthouden: „Door het werk van de Nijmeegse universiteit zijn wij katholieken als geheel cultureel gestegen. Onze stem wordt beter gehoord en dat is de ge hele Nederlandse samenleving1 ten goede gekomen. De wetenschap is een van de voornaamste pijlers van onze kracht en daarom mag men Nij megen een burcht noemen van ka tholieke cultuur. Het studentenleven, dat wij met enige bezorgdheid tege moet hebben gezien, heeft zich zo zeer in apostolische geest ontwik keld, dat daardoor voor beduchtheid onzerzijds geen plaats meer is. Al is tot dusver onze wens, dat ka tholieken uit alle streken en uit alle lagen der bevolking deze universiteit zouden bezoeken, niet geheel in ver vulling gegaan, de verhouding op dit terrein tot andere universiteiten is goed en dank zij de voortdurende steun van de stad Nijmegen kunnen wij de toekomst met optimisme te gemoet zien. Moge de Heilige Geest u allen bezielen." De Katholieke Universiteit is ons aller belang! Processies HET contact in overheidszaken van de oecumenische raad, omvat tende een tiental protestantse ker ken, heeft zich tot de raad van mi nisters gewend met een adres, waar in het contact ernstige bezwaren uit tegen de ontkrachting van het pro cessieverbod, zoals die, volgens het adres, in Rooms-katholieke kring wordt begaan, en tegen het streven onder de Rooms-katholieken, om op steeds ruimere schaal processies te mogen houden. Betoogd wordt in dit adres, dat het heel iets anders is, optochten enz. te houden met een bepaalde politieke, sociale, maatschappelijke tendenz, dan processies, die een godsdienstig karakter hebben; dat men het eerste kan goedkeuren, terwijl men het tweede veroordeelt. Wij begrijpen dat niet. En de katholieken over het alge meen begrijpen dat niet. En daarom het verlangen onder de katholieken naar de vrijheid voor en het recht op het houden van pro cessies Maar het verlangen, om van die vrijheid en dat recht gebruik te ma ken. teneinde overal en op ruime schaal processies te houden, is er onder de katholieken niet. Het schijnt ons toe, dat de vrees, en angst, welke uit bedoeld adres spreken, aan alle kanten en onder elk opzicht ongemotiveerd zijn. Een mooie film HET gebeurt wel eens, dat toneel en film worden aanbevolen en- kei en alleen om de goede bedoeling van spel en vertoning. Dat is fout. Een goede bedoeling zonder meer maakt een spel of film nog niet waard, om gezien te worden! Wij wilden dit even voorop zetten, om nu aan te bevelen de film „Mon sieur Vincent", die deze week wordt gegeven in „Casino", Hogejvoerd, Leiden. Niet enkel en alleen om de bedoe ling, niet enkel en alleen om de voorname, de nobele strekking, maar om de grote waarde, uit aesthetisch oogpunt en als film beschouwd, die de film „Monsieur Vincent" heeft, is een bezoek aan „Casino" alleszins aanbevelenswaard. Hier wordt het leven van de H. Vincentius a Paolo gegeven: histo- risch verantwoord, waardig en schoon en boeiend. En het spel als spel is in verschillende taferelen werkelijk subliem. Ter wille van onze lezers, die graag een goede, mooie film willen zien, ménen wij nog even de aandacht op „Monsieur Vincent" te moeten ves tigen. Concentratiekampen en spoorloze verdwijningen In de tot de uiterste hoeken ge vulde St. Josephskerk van Wedding, de Berlijnse arbeiderswijk gelegen in de Franse sector, heeft Kardinaal von Preysing zijn eerste preek na zijn herstel van een zware ziekte ge houden. Daarin deed de Kardinaal een beroep op de openbare mening der wereld en legde hij de nadruk op vrede onder het eigen volk als onmis bare voorwaarde voor de vrede tus sen de vo.keren. De ontwikkeling der gebeurtenissen sinds 1864 heeft aan getoond, dat de leerstellingen van het Liberalisme en Marxixsme vals zijn. „Wanneer wij voor het leven der volkeren morele beginselen als bin dend erkennen", zo verklaarde Kar- diaal von Preysing, „dan mogen wij ze evenmin in het leven van het eigen volk miskennen of verachten. Een ieder, vooral in Duitsland, wenst de vrede. Maar opdat wij de vrede waard zijn moeten wij ook de bereid heid tot vrede bezitten. Een wereld vrede met volkeren, die zelf geen vrede bezitten en onder welke «echt noch wet heersen, leidt tot een sys teem, dat noodzakelijk ineen moet storten. Met schrik moeten wij thans opnieuw weer vaststelen, dat men sen zonder enige tenlastelegging en zonder middelen om zich te verdedi gen, „spoorloos verdwijnen". Het vertrouwen, dat na 1945 de verhou dingen wezenlijk zouden veranderen, is ij del gebleken." En met een duidelijke toespeling op de toestanden in de Sovjet-Russi sche bezettingszone verklaarde de Kardinaal: „Ook nu nog bestaan er overvolle concentratiekampen, waar de gevan genen onmenselijk lijden moeten verduren. Hun aantal is zelfs groter Afkondiging van het H. Jaar OP A.S. HEMELVAARTSDAG. Naar eeuwenoud gebruik zal op 26 Mei a.s., Hemelsvaartsdag plechtig het H. Jaar worden afgekondigd, dat met de opening van de H. Deur van de St. Pieter, door Z.H. de Paus per soonlijk te verrichten op de Vigilie van het aanstaande Kerstfeest, een aanvang zal nemen. - De Pauselijke Bulle, die deze dagen in de Pauselijke Kanselarij in voor bereiding is en de afkondiging van het H. Jaar bevat, zal na een plech tige H. Mis in de St. Pieter door een Apostolische Protonotarius voor de hoofdingang van de basiliek in het bijzijn van het Kapittel voorgelezen worden. Op hetzelfde tijdstip zullen drie andere Apostolische Protonota- rissen een afschrift van de Bulle voorlezen aan de ingang van de ove rige drie hoofdbasilieken, nl. van St. Jan van Lateranen, van St. Paulus en van de H. Maria de Meerdere. De Pauselijke documenten zullen daarna gedurende enige dagen aan de in gangen van deze vier basilieken wor den aangeplakt. TWEE MILLIOEN PLAATSEN BESPROKEN BIJ AMERIKAANSE LUCHTVAARTMAATSCHAPPIJEN VOOR HET H. JAAR. Daar er bij de Amerikaanse lucht vaartmaatschappijen reeds ongeveer twee millioen plaatsen besproken zijn voor de bedevaarten tijdens het H. Jaar, zullen nieuwe reuzevlieg- tuigen voor het vervoer der pelgrims - worden ingeschakeld. Het grootste hiervan, de „Hughes Hercules", weegt met lading 220 ton en kan met zijn acht motoren van samen 24.000 pk. 400 passagiers vervoeren met een snelheid van 350 km. per uur. BEZOEK VAN ENGELSE LUCHT- AFWEERDETACHEMENTEN AAN NEDERLAND In het kader der nauwe samenwerking tussen de ge wapende machten van de bij'de West Europese Unie aangesloten landen brengt een compagnie zwaar lucht doelgeschut van het Engelse „Royal Regiment of Artillery" een bezoek aan ons land. dan vroeger, de sterftecijfers zijn schrikbarend en worden voorname lijk veroorzaakt door gebrek aan voedsel. Sedert jaren hebben ouders en familieleden van een groot aan tal van hen, die in 1945 en begin 1946 gevangen genomen zijn, geen enkel bericht meer van hun verwan ten ontvangen. Weliswaar is een klein aantal van hen teruggekeerd, maar het getal van hen, die nog in gevangenschap verkeren, is groot. Zij die ernstig willen willen arbei den voor de vrede zien met ontzet ting, dat men voorgeeft te willen streven naar een vrede tussen de volkeren, maar dat men geen vredp wil schepen in de boezem van het eigen valk. Men moet waarnemen, dat men weliswaar het standpunt huldigt, dat in het internationale le ven recht dient te gaan voor macht, maar dat in het leven van het eigen volk nog steeds macht wordt uitge oefend zonder recht, ja tegen het recht in. Bij de wil tot vrede behoort ook, dat aan niemand de vrije uit oefening van de godsdienst en de vrijheid van godsdienstige opvoeding van de kinderen wordt verhinderd." Ingaande op het verbod van het „Petrusblatt" in de Russische zóne, stelde de Kardinaal vast: „De verbreiding4 van de godsdienst door middel van het gedrukte woord te verhinderen is een teken van ge brek aan bereidheid tot vrede". De Kardinaal spoorde vervolgens zijn gelovigen aan in het bijzonder in de maand Mei te willen bidden en ar beiden voor de vrede. „Moge de Moe der Gods aan allen een vredelievend hart schenken, opdat de wereld op nieuw de hoop en het uitzicht op een duurzame volkerenvrede zal ver krijgen." Voorstel tot uitstel wordt wel aangenomen AUSTRALIë EN INDIA hebben gisteren in de Jrieine politieke com missie der V.N. voorgesteld, het debat over Indonesië uit te stellen tot dë volgende zitting der algemene vergadering. De discussie dezer com missie over dit voorstel, dat gedaan, werd uit hoofde van de voorlopige overeenkomst tussen Nederland, en de Republiek Indonesië, is tot van daag uitgesteld. Toen deze resolutie door James Plimsol (Australië) werd ingediend, zei de voorzitter, generaal Romulo, dit als een motie te beschouwen voor uitstel van alle debat over lm donesië tot de volgende zitting en stelde hij voor, deze resolutie in stem ming te brengen. Onmiddellijk pro testeerden Drohojowski (Polen) er Malik (Sowjet-Unie), die verklaar den, dat de tekst van de resolutie pas op ditzelfde ogenblik was uitgedeeld en dat de afgevaardigden geen tijd hadden gehad haar te bestuderen. Volgens Plimsol was het niet de be doeling de discussie in de war te sturen. Australië en, naar zijn me ning, ook India waren volkomen be reid deze zaak in de volgende zitting der commissie te bespreken. De zit ting werd vervolgens tot Dinsdag 15.30 uur verdaagd. Volgens de diplo matieke correspondent van A.N.P.- Aneta te Lake Success hebben Aus tralië en India, die gistermorgen nog vasthielden aan hun plan tot een discussie vóór beëindiging van de huidige zitting, hun mening vermoe delijk in overieg met Pajar gewij zigd, wiens voorkeur voor een spoe dige discussie reeds gisterochtend verdwenen was. Romulo zou volgens mededelingen van welinglichte bron voornemens zijn geweest, de commis- REPUBLIKEINS GEZAG OVER DJOKJAKARTA TWEE MARINE OFFICIEREN DOOR DE T.N.I. ONTVOERD. Naar „Het Dagblad" te Batavia verneemt, zijn enige dagen geleden twee marine-officieren door de T.N.I. ontvoerd, terwijl zij hun verlof door brachten in het verlofscentrum te Prapat aan het Tobameer. Het zijn de luitenant ter zee 2e klasse mr. A. E. L. Roskott en de luitenant ter zee 3e klasse P. J. Oosterbaan. Sinds de gevangenneming is van beide officie ren niets meer vernomen. "7" '■wy/rri RECTIFICATIE In ons artikeltje van gisteren over de Gregoriusdag op 26 Juni is één keer abusievelijk geschreven: Gre goriaanse dag. sie onmiddellijk na de beëindiging van het debat over Israël zelf voor te stellen, de Algemene Vergadering te adviseren de Indonesische kwestie op de agenda te laten staan tot de volgende zitting. „Ongetwijfeld vertegenwoordigen Australië en India met dit plan de gehele groep van New Delhi en daar de kans zeer groot is, dat tal van andere landen zich onder leiding van Engeland en Frankrijk met het voor stel zullen verenigen, is de mogelijk heid van een uitvoerig debat over de Indonesische kwestie thans tot een minimum gereduceerd", aldus de di plomatieke correspondent van A.N.P.- Anet. Dr. Beel treedt af In verband met de overeenkomst Er deden reeds gisteren geruchten de ronde, dat de Hoge Vertegen woordiger der Kroon te Batavia, dr. Beel, zijn ontslag zou indienen in ver band met de recente overeenkomst te Batavia. Hoewel deze geruchten zijn tegen gesproken, heeft vandaag een bevoeg de Nederlandse autoriteit te Batavia aan Aneta bevestigd, dat dr. Beel derdaad zijn ontslag heeft ingediend en dat deze ontslagaanvrage verband houdt met de overeenkomst van j.l. Zaterdag. 9 Het verzoek om ontslag is Maan dagavond per luchtpost aan H. M. de Koningin afgezonden en kan dus eerst over enige dagen in Nederland worden ontvangen De eerst verschijnende Bataviase bladen na het bekend worden van ontslagaanvrage publiceren het be richt zonder commentaar. Ook in re publikeinse kringen onthield men zich voorlopig van commentaar. Twee commissies van voorbereiding WOLGENS EEN COMMUNIQUé van de U.N.C.I. zijn gisteren te Batavia twee commissies ingesteld. De eerste commissie zal zich bezighouden met de terugkeer van de republikeinse regering naar Djokja en zal daar toe de nodige onderzoekingen doen en voorbereidingen treffen. De twee de commissie is bestemd ter bestudering van maatregelen, die moeten ge nomen worden ter uitvoering van het staken van de guerilla en de samen AMERIKAANSE REGERINGS VERKLARING. De Amerikaanse regering heeft gis teren in een verklaring aan de pers uitdrukking gegeven aan haar tense en oprechte goedkeuring van de voorlopige overeenkomst tussen de Nederlandse regering en de Repu bliek Indonesië, die 7 Mei 1949 te Batavia werd bereikt". „Het staats manschap, dat door beide partijen aan de dag is gelegd bij het bereiken van deze voorlopige overeenstem ming, is een goed voorteken voor het succes van de Haagse conferentie", aldus deze verklaring van het mi- nisterie van buitenlandse zaken. „De J Amerikaanse regering zal door mid del van haar vertegenwoordiger in de Unci, onder welks leiding de voor lopige overeenkomst werd gesloten, haar volledige steun blijven geven aan het verkrijgen van een politeke regeling tot wederzijds voordeel van Indonesiërs en Nederlanders en in overeenstemming met de beginselen, waar men het over eens is gewor den". LUCHTVERKEER TUSSEN GRIEKENLAND EN TSJECHO- SLOWAKIJE OPGESCHORT. In gewoonlijk welingelichte, met luchtvaartautoriteiten in verbinding staande kringen te Rome werd heden vernomen, dat de Griekse regering, met ingang van heden het stop zetten van het luchtverkeer tussen Tsjecho- Slowakije en Griekenland heeft ge last. Het motief voor deze* stap is on bekend Een passagiersvliegtuig, dat uit Praag, met bestemming Athene en Istanboel, was vertrokken, heeft gis teravond zijn vlucht te Rome beëin digd. PRINSES MARGARET NAAR DE PAUS Naar men uit gezaghebbende bron nen van het Vaticaan heeft verno men, zou Prinses Margarèt, die een bezoek aan Italië brengt, vandaag door Z. H. de Paus in audiëntie wor den ontvangen. Hoewel niet bekend Is, of dit bezoek een officieel dan wel een particulier karakter zou dragen, nam men wel aan, dat de ontvangst zou worden opgeluisterd door de ce remoniën, waarmee men op het Va ticaan vorstelijke personen ontvangt. De Britse protestantse „Truth So ciety", die in Engeland bekend is om haar onverzoenlijke houding tegen over het Rooms-Katholicisme en de Anglicaanse „High Church", heeft in een telegram aan koning George VI opnieuw verzocht, dat deze zijn dochter zal doen afzien van een be zoek aan de Paus. WASSENAAR Pastoor J. B. Th. van Woesik f Om kwart voor 6 uur hedenmorgen is jn het ziekenhuis St. Johannes de Deo te Den Haag overladen de zeer- eerw. heer J. B. Th. van Woesik, pas toor der St. Jozef-parochie te Wasse naar. Pastoor Van Woesik. geboren 21 Mei 1896, bereikte de leeftijd van 53 jaar. De gezondheidstoestand van pas toor was de laatste tijd reeds minder geworden. Zondagavond onder het Lof voelde hij zich niet wel worden. Zelf menend, dat het oververmoeid heid v/as, legde hij zich te ruste, doch vermoedelijk is het in slaap vallen het intreden van een ziekelijke be wusteloosheid geweest, waaruit de pastoor niet meer is ontwaakt. Gis teren naar het Westeinde-Ziekenhuis te Den Haag overgebracht, is hij daar zonder tot bewustzijn te zijn geko men, overleden. Waarschijnlijk is de dood door een beroerte veroorzaakt, althans ver haast. Pastoor Van Woesik, die, na in Rijp wetering, Vlaardingen, Haarlem, Den Haag, Rotterdam en Amsterdam ka pelaan te zijn geweest, op 3 Mei 1940 benoemd werd tot herder van de St. Jozef-parochie, is gestorven één dag vóór het ideaal, waarvoor de laat ste jaren had gewerkt, in vervul ling ging. Morgen zou de overdracht plaats hebben van een schoolgebouw, waardoor de parochiale verbonden heid zou v/orden verstevigd. Begiftigd met een opgeruimde' na tuur zijn laatste woorden waren ondanks het onwel-zijn vrolijk en op gewekt begenadigd met een kin derlijk geloof in Gods Voorzienigheid, heeft hij de zwarefinanciële moei lijkheden van de parochie gedragen en met alle kracht zich ingespannen tot aflossing van de schuld. Impul sief en spontaan van aard, zat hij wel eens diep in de put, maar er was slechts geringe aanleiding nodig om hem zijn opgeruimde veerkracht en enthousiasme te hergeven. De pa rochie en de parochianen waren zijn leven, en de parochianen hebben hem gewaardeerd als een vurig her der, die. ofschoon zijn kansel-wel sprekendheid gering was, hen wist mee te voeren en te begeesteren floor het eigen voorbeeld. Jarenlang is hij hoofdaalmoezenier geweest van de Kath. Verkennersbe- v/ctfing in Nederland, een functie, welke hem, die de jeugd begreep en aanvoelde, uitstekend lag. De uitvaart van deze goede herder zal vermoedelijk Vrijdagmorgen plaats vinden. Donderdag is de blokkade voorbij ^|AARSCHALK TSJOEIKOW, de Sowjet-militaire bevelhebber te Ber- lijj| heeft gisteren een order ondertekénd tot opheffing van de blok kade Donderdag, één minuut over middernacht, overeenkomstig de voorbereidingen, die de Westelijke mogendheden getroffen hadden. Radio- Moskou heeft dit bevestigd. Om zes uur des morgens zal sinds dertien maanden de eerste officiële Engelse passagierstrein Berlijn binnensto men, met functionarissen van de controlecommissie en journalisten. Al het ver' r met de Sowjetzone zal onmiddellijk na midernacht vrije loop hebben. AUTOWEG MOET EERST GEÏNSPECTEERD WORDEN. Op de autoweg naar Berlijn zullen geen legervoertuigen worden toege laten, vóór deze door Genietroepen veilig bevonden zal zijn. Speciale af delingen zijn daartoe per vliegtuig te Berlijn gearriveerd. De „Nachlexpress", die onder Sow- jet toezicht verschijnt, noemt twee toetsstenen voor de oprechte bedoe lingen van he'. Westen: 1. Opheffing van de beperking, opgelegd tussen de Sowjetzone en de Westelijke zones en opgelegd aan tie binnenscheepvaart van de Sowjetzone op de Westduitse waterwegen. 2. Onmiddellijk overge ven van alle goederen, die in West- Berlijn en West-Duitsland zijn ge blokkeerd, aan de autoriteiten vën de Sowjetzone. LAGERHUIS AANVAART IJZER EN STAALNATIONALISATIE. Het Engelse Lagerhuis heeft gis teravond het wetsontwerp tot natio nalisering van de Engelse ijzer- en staalindustrie goedgekeurd door met 333 tegen 203 stemmen een motie van de oppositie te verwerpen, die intrekking van het ontwerp beoogde.. Zen &üAAe.(.tj,e... Ieder mens ondergaat de invloed van zijn omgeving. Daardoor kan veel worden verklaard en ook veel wor den vergeven.

Leidse Courant | 1949 | | pagina 1