Tante Pos ONZE WEEK-P Wxici% nu de Meüeapièxe SPORT in de lucht ZATERDAG 7 MEI 1949 DE LEIDSE COURANT TWEEDE BLAD - PAGINA I Paus Pius Xil verheft zijn stem over grondwet van Bonn. „Navolging van een mislukt staatssysteem". SCHRIJVEN AAN DE DUITSE KARDINALEN. De H. Vader heeft zelf Zijn inzich ten te kennen gegeven in het nog steeds fel omstreden probleem van de vastlegging der principiële rech ten in de grondwet voor de West- Duitse statenbond. In zijn schrijven aan de Duitse Kardinalen zijn vele ernstige vermaningen vervat voor de Duitse politici. De H. Vader schrijft o.m.: Met grote aandacht en Wij erkennen met groeiende be zorgdheid, volgen Wij sedert ge ruime tijd de steeds weer in uw brieven geschilderde strijd om het Katholieke onderwijs voor uw jeugd, de veiligheid der be dreigde ouderrechten en de waarborg van de in de verschil lende concordaten bepaalde ker kelijke en culturele vrijheden. Met bevreemding hebben Wij er van kennis genomen, met welke nietszeggende redenen de woord voerders der tegenpartij alles in het werk stellen om zelfs die rechten van dé gelovige Katho lieke en Christelijke bevolking in Duitsland te beknotten, die na een strijd van tientallen jaren waren verworven en door allen als een veilig bezit dienden er kend te worden. Wij zijn er met u zeer goed van op de hoogte, dat juist op dit terrein de ker kelijke hiërachie, de leidende katholieke leken en de ouders UIT DE OMGEVING WARMONq, Plechtige intocht van pastoor Gussenhoven Om 7 uur had zich een groot getal afgevaardigden van alle verenigin gen, die in de parochie bestaan, bij de Tol verzameld, om pastoor Jos. Th. A. M. Gussenhoven een blijde in- comste te bezorgen. Toen de auto bij het tolhek ver-- scheen, stapte de burgemeester uit, om een welkomstwoord te spreken. Het is, zo zeide spr., niet gebruikelijk, dat de burgemeester van een^gemeen- te, telkens wanneer een nieuwe bur ger zich in de gemeente gaat vesti gen, een welkomstwoord uitspreekt. Iets anders wordt het wanneer een nieuw hoofd van een kerkelijke ge meente zijn intrede doet in een dorp, waar men elkaar kent, waar men meeleeft met eikaars lief en leed, waar men eikaars geloofsovertuiging respecteert. Dan is er alle aanleiding om de vlaggen uit te steken en in op tocht naar de grens van de gemeente te trekken om daar te verwelkomen en in te halen de persoon, die door de bisschop is aangesteld als hoofd van de parochie. En het is vanzelfspre kend, dat het hoofd van de burgerlij ke gemeente hierbij niet achterblijft, doch daarin voorgaat om te tonen, dat het gemeentebestuur geheel me deleeft met deze belangrijke gebeur tenis voor de Katholieke gemeen schap. Ik roep u namens het gemeen tebestuur en namens de gehele bur gerij waarbij ik wil benadrukken, dat dit ook in het bijzonder geldt voor het niet-katholieke deel van de be volking van Warmond het welkom toe. Met de uitroep „Lang leve de nieuwe pastoor", welke doqr de aan wezigen werd overgenomen, besloot de burgemeester zijn speech, enigingen, de harmonie, reed de nieu- Voorafgegaan door ruiters, de ver- we pastoor, vergezeld van de burge meester en de kapelaan, gevolgd door een auto, waarin het kerkbestuur had plaatsgenomen, langs huize St. Li- duina, door het dorp naar de kerk. Voor de kerk stonden de schoolkin deren opgesteld, die een meerstem mig welkomstlied zongen. De tekst van dit lied, op eén fraai gecalligra- feerde wens, werd aangeboden door Martha de Haas. Bep van der Voorn sprak namens de kinderen een wens uit, waarin de aanhankelijkheid van Warmonds jeugd, op rijm, werd weer gegeven. Een deputatie van jongens en meisjes, gekleed in matrozenpak jes en lichtblauwe jurkjes, bood de pastoor een fraai bouquet witte an jers aan. Hierna werd de pastoor langs een haag van bruidjes de kerk ingeleid, waar, de gelovigen hem op de wijze van „wat spreiden die lichten.een welkomstlied toezongen. In het fraai versierde en feestelijk verlichte pries terkoor aangekomen, sprak kap. de Greef namens de parochie een wel komstwoord. Hij zei o.a.: Toen u langs de bevlagde huizen van Warmond kwam, wist U, dat daarin de vreugd- den en noden liggen van uw nieuwe parochie, die u weldra zult leren ken nen. De parochianen van Warmond zijn vol van hoge verwachting. Hij gaf de nieuwe pastoor de verzekering, dat alle parochianen hun nieuwe her der zullen volgen. Onder Gods zegen moge uw werk hier in Warmond heil zaam zijn. Na deze woorden nam de nieuwe pastoor het woord. Hij wist niet, hoe hij zijn dank voor deze geestdriftige inhuldiging onder woorden moest brengen. Deze overweldigende in tocht in Warmond had hem diep ge troffen. Hierin zag spr. de bevestiging van de brief, waarmede de praeses van het Seminarie hem feliciteerde en waarin hij hem schreef, dat dit een goede parochie is. Hij hoopte in de toekomst de belangen van de paro chianen te dienen, belangen, die van nu af aan de zijne zouden zijn. De plechtigheid werd besloten met één van hart en één van geest zijn. De gehouden stemming over de schoolkwestie heeft beide partijen op een wijze, die niet kan worden mis verstaan, duidelijk gemaakt en als een bedriegerij ontmaskerd, hetgeen de leugenpropaganda van de vroege re machthebbers als de wil van hei Duitse volk durfde voor stellen. Het feit, dat men heden wederom in een soortgelijk meningsverschil is gewikkeld en dat de tegenstanders van de erkenning van de rechten dq£ ouders en van de kerkelijke vrijheden er rekening mee houden, een regeling van de volksstemming, die de werkelijke wil van het volk niet duidelijk laat uitkomen, voor hun doel te kunnen gebruiken, is wel een zeer duidelijk bewijs hoe sterk zij zich van de tegenste ling tussen de door hen voorgestane wetsfor- mulering en de elementaire wil van de gelovige meerderheid '-an r.et volk bewust zijn. Gij zijt over Ons principieel stand punt en de daaruit voortvloeiende gevolgtrekkingen genoegzaam on derricht en zijt het met Ons in een voorbeeldige aaneengesk: te.nheid eens Wij vertrouwen op uw waakzaam heid, ervaring en standvastigheid. Niets zou Ons, die liet Duitse volk ook in zijn tegenwoordig ongeluk en zijn vernedering steeds dezelfde lief de toedragen en het zo snel mogelvk veer als een geacht, ge.'cnd en pro ductief lid in een vreedzame volksge meenschap wensen te zien, meer leed aoen dan er van getuige te moeten zijn, dat zek. re kringen van dit volk aan de wederopbouw van hun s aats- vezen een cultureel fundament go vern dat hen ongewild ten onbewust tot navolgers maakt van een mislukt staatssysteem, een systeem, da* naast vele anc.ere met roemrijke kenmer ken ook het kenmerk droeg van de doelbewuste min acht in van de n or de na!uur ingegeven religieuze rech ten en het stempel van een algemeen 'x xrriar verdragsbreuk. Wij willen echter niet ophouden te hopen, dat het gevoel voor ge rechtigheid tenslotte de overhand zal krijgen en het zou Ons zeer verheu gen te vernemen, dat de wending ten goede inmiddels is ingetreden. een kort Lof, waarin de pastoor ge assisteerd werd door kap. A. de Greef als diaken en de eerw. heer M. Hek- ker, student aan het Seminarie, als sub-diaken. In het priesterkoor had den plaatsgenomen de weleerw. he ren Tplp en Vink, beiden oud-kape laans van de pastoor en kap. Duyven- bode. Het geschenk van Warmond aan het Seminarie. Door de inwoners van Warmond zal aan het Seminarie, ter gelegen heid van het 150 jaar bestaan een geschenk worden gegeven. De be doeling is, dat van de gezamenlijke bijdrage der ingezetenen het inrij- hek tussen de vijvers zal worden verfraaid en het een monumentaler aspect zal krijgen. Het ontwerp wordt vervaardigd door ir. J. van der Laan. LEIDSCHENDAM Postduivenver. „De Vriendschap". Wedvlucht vanuit Eindhoven. Uit slag: Deegenaar 1, 7, 8; J. Nieuwel 2; Geijlswijk 3, 5; Davids 4, 6, 9; Lin- nartz 10; P. v. d. Veen 12; Herwaar de 13. De eerste duif vloog 9.27.32 uur met een snelheid van 1185 meter per minuut. Laatste duif 9.45.07 uur, snel heid 985 meter per minuut. NOORDWIJK Geboren: Leonardus J. J., z, van L. P. Steenvoorden-v. d. Drift; Johan nes J., z. van J. v. Duin-Korbee; Hen- drikus, z. van H. A. Brederode-v. Dijk; Geertruida M., d. van J, J. de Boer-Meeuwenoord; Theodora G. M., d. van Ch. W. v. d. Zwart-v. d. Voet; Piet M., z. van J. Verloop-Admiraal; Catharina D., d. van D. Ravensber- gen-Ruitenbeek; Cornelis J., z. van G. H. v. Oosten-v. Halderen; Hermanus L. G„ z. van G. M. L. Steenvoorden- v. Assendelft; Arnoldus J„ z. van A. J. v. Kan-Heemskerk; Adriana A., d. van L, J. Lamboo-v. d. Putten. Geetrouwd; P. J. de Klerk en A. UIT DE RIJNSTREEK BOSKOOP Geboren: Frans Nicolaas z. van W. van den Akker en C. C. Verboom. Dirk Matthijs z. van D. A. Bijland en L. Tol. Alexandrina Cornelia d. van J. Verheij en A. M. van Rijk. Gehuwd: D. Verweij 24 j. en W. Broker 18 j. HAZERSWOUDE (Gr.) 40 jaar op dezelfde boerderij. A.s. Maandag hoopt de heer Gerrit van Wetten de dag te herdenken, dat hij 40 jaar geleden in dienst trad op de boerdrij „Frederikhoeve" aan de Groenendijk bij de familie De Wit. Te zijner intentie zal des morgens te 9 uur een H. Mis worden opge dragen. KOUDEKERK Geboren: Maaike d. van Adria- nus Paling en Dirkje Heidemans. NIEUWKOOP Geboren: Johanna Helena Maria d. v. C. H. van Egmond en K. H. Koek. Ondertrouwd: Adrianus Vianen wedr. van W. G. Kolenberg 56 j. en Alida Rietveld 52. Gerrit Smit 28 j. en Souphia Geertruida Vieanen 27 j. Jacobus Petrus Lek 24 j. en Petro- nella Johanna Verhage 24 j. TER AAR Geboren: Margaretha A. M., d. van G. Theuns en E. A. Droog; Petronel- la J. M. d. van A. Kouwenhoven en G. A Sanders. Ondertrouwd: C. J. v d. Geest 33 j. en W. C. v. d. Geest 26 j.; G. W. v. d. Wetering 27 j. en E. Wingelaar 23 j.; J. Pijper 27 j. en A. v Leeuwen 21 j.; C. Valk 56 j. en R. Gringhuis 46 j. Gehuwd: G. H. v. d. Zwaan 42 j. en P. C. M. Turk 25 j.; A. C. Lek 26 j. en C. J. Hoogervorst 24 j. WOUBRUGGE Getrouwd T. J. v. d. Zwet en M. P. Verbij. ZOETERWOUDE Gemeenteraad. De raad der ge meente kpmt Maandag 9 Mei n.m. 8 uur bijeen. De agenda bevat o.m.: aangaan ener overeenkomst met het R.K. Kerkbestuur H. Joannes Onthoofding inzake beschikbaar stellen gymnastieklokaal; verzoek van het bestuur van de R.K. Meis jesschool om beschikbaarstelling van gymnastiekmateriaal. Boerenleenbank. Aan het ver slag 1949 ontlenen wij het vol gende: Spaarbank, begincijfer 1948 1.066.408,10; eindcijfer 991.922,50 inlagen 548.383,32, opnamen 622.868,92. Alzo 74.486,60 meer terugbetaald dan ingelegd. Voor schotten: begincijfer '48 32 voor schotten 86.870,40, bij nieuwe voor schotten 16 148.150,af, aflossin gen, (w.o. 2 geheel) 12, 9.548,53; eindcijfer 1948 46 voorschotten 225.471,53, waarvan door hypo theek gedekt 208.035,62 en onder borgstelling 17.436,26. Rekening- Courant: Ontv. 1948 249.102,87, uiteaven 1948 261.317,17; eindcijfer debiteuren 176.071,eindcijfer crediteuren 68.161,21. Aantal reke ningen per 31 Jan. 5 nieuwe ge opend 10, opgeheven 3, aantal per 31 Deceember 59. Het winstsaldo is 2.046,67, de reserve is tot 67.617,45 gestegen. ZWAMMERDAM Geboren: Marcelis Martinus z. v. J. Vermeulen en G. v. d. Vlugt; Jan Dirk z. v. N. Luijendijk en D. Los; Wilhelmus Gerardus Jacobus z. v. J. v. Zoest en M. Kromwijk; Cornelis Maria z. v. P. Jansen en G. de Witi Getrouwd: Hendricus Mattheus Lo- devicus Rut j ens te Amesfoort 26 j. en Hendrina Johanna v. Rijn 27 j.; Anthonius Weiten te Bodegraven 24 j. en Maria Louisa Wendelina van Galen 23 j. M. J. Hiep; G. J. A. v. d. Weyden en J C. Smit; L. Steenvoorden en J. M. Groenenwoud. Overleden. L. Zuylhoff 82 j., we duwe van C. Heemskerk. Een Mei-menu Het voorlichtingsbureau van de voedingsraad deelt ons het volgende mede: ZONDAG; peterseliesoep lams vlees, aardappelen, bloemkool cho colade vla. MAANDAG: rest lamsvlees, stamp pot rauwe spinazie havermout pap. DINSDAG: vermicellisoep ge bakken bloedworst, aardappelen, ra barber. WOENSDAG: gestoofde of gebak ken vis, aardappelen, worteltjes gort met boter en suiker. DONDERDAG: macaronischotel, komkommer of andijviesla cus- tardvla. VRIJDAG: eieren, aardappelen, sla griesmeelpap. ZATERDAG: zomererwtensoep met krabbetjes wentelteefjes. Bespreking het menu: Zondag. Het vlees kan 's Zater dags gebraden worden. Ook de vla maken we 's Zaterdags. We zetten haar op een koel plaatsje weg. Wie op soep gesteld is, geeft vooraf een licht soepje van water met bouillon blokjes, groentennat of bouillon, ge bonden met aardappelmeel en afge maakt met een flinke scheut melk en veel fijngehakte peterselie of ker vel. De bloemkool wordt 20 minuten gekookt in weinig water. Dit vocht kan eventueel ook nog aan de soep toegevoegd worden (oppassen dat ze daardoor niet te zout wordt). Maandag. Voor de stamppot van rauwe spinazie hebben we nodig 1 y, a 2 kg aardappelen, waarvan we pu ree maken (met wat boter of mar garine, nootmuskaat en melk). De spinazie wassen, fijnsnijden (men re kent 150 gr per persoon) en door de puree mengen. De stamppot nog even door en door verwarmen, maar de groente niet gaar laten worden. Hier bij geven we de rest lamsvlees van de vorige dag; voor toe koken we havermoutpap. Dinsdag. De vermicellisoep koken. De rabarber kan warm of koud ge geven worden. Voor de bloedworst hoeft men geen vleesbonnen te geven. Ze wordt gebakken, waarna itien een bruine saus maakt door bloem bruin te laten worden in de boter of de margarine en er water en zout en wat peper aan toe te voegen. Woensdag. Bij de worteltjes, aard appelen en gebakken of gestoofde vis maken we peterseliesaus van: y liter viswater, 35 gr. (5 eetlepels) bloem, 30 gr margarine of boter en wat fijngehakte peterselie. Het vocht aan de kook brengen en binden met de met melk aangemengde bloem. De margarine of de boter en de pe terselie van het vuur af toevoegen. Als toespijs geven we in water ge kookte gort met boter en suiker of met een restje rabarber van de vo rige dag. Donderdag. We maken een maca ronischotel door in water gekookte en daarna uitgelekte macaroni te vermengen met gefruite uitjes, toma tenpuree, gehakte selderij en desge wenst garnalen of kleine gehaktbal letjes. We geven er komkommer of andijvie-sla bij en voltooien de maal tijd met koude custardvla. Vrijdag. De sla wordt aangemengd met een slasausje waaraan wat ge snipperde ui, peper, zout en peterse lie is toegevoegd. We maken ze aan vlak voor het eten. De eieren kun nen gebakken of hardgekookt wor den. In de griesmeelpap kan men voor de geurigheid een citroenschil letje aftrekken. Zaterdag. Zomererwtensoep: 1% liter water, a y2 liter melk, 1 kg krabbetjes, veel groenten (wortel, selderij, peterselie, prei), boter of margarine, 300 gr erwten of split- erwten, zout. De erwten een nacht weken in 2% maal zoveel water en gaarkoken. Van de krabbetjes bouil lon trekken en het vlees van de beentjes halen. De erwten verder in de bouillon tot soep koken, y3 uur voor het eten de schoongemaakte1 soepgroente er aan toevoegen, even- j als wat zout, de boter of de marga- rine en wat peper. De soep afmaken met melk en eventueel bij binden met bloem. Wentelteefjes als toespijs ge ven om voor de Zondag het overge bleven brood op te maken. Horizontaal: 1 open bare wandeltuin, 4. plaats voor dieren, 8 dagloner (O.I.) 9 zeemacht, 11 ontken ning (spreektaal) 12 voegwoord, 13 ijzer houdende aardsoort, 15 uitstalling, 19 graaf werktuig, 21 scheut, halm 23 boom 24 ontvangkamer, 26 droogoven tot het roosteren v. graan-1 korrels, 27 gem. in Groningen, 29 deel, 30 kleur, 32 jaar (Lat.) 34 kippenloop 35 figuur in het kaartspel, 36 afkor ting voor zekere godsdienst, 38 rivier in Duitsland, 40 in wendig lichaamsdeel 41 naschrift (afk. Lat.) 43 rivier in Fr., zijtak Seine, 45 rivier in Midden- Afrika, 47 aanloop, 49 bluf, drukte, 51 voorzetsel, 52 keur, kern, 53 dorpje in N.Brab. bij Vechel, 54 onderwijzer, 57 zware zoete wijn, 58 badplaats in Duits land, 59 een der zonen van Jacob, 61 spijker (meerv.), 62 verborgen, 63 rijstbrandewijn, 64 toestand van woede of razernij (O.I.) Verticaal: 1 houten nagel, 2 al- voren, 3 grassoort, 4 stoomvaart maatschappij (afk.), -6 rivier in Spanje en Portugal, 6 stad in Frank rijk a. h. begin van de Rhóne-delta 7 familie der leliën, groeit a. d. wa terkant, 8 rond tuinhuisje, 10 uit voer, 13 eiland v. Estland vóór de Golf van Riga, 14 reeks, 16 de ge zamenlijke edelen, 17 water in Z. Holland, 18 meisjesnaam, 19 groente, 20 tegen, 22 tweede gras der weide, 25 geloofsbode, 27 ter leen gever., 28 koord van een speeltuig, 31 plech tige gelofte, 33 zot, 36 japon (Fr), 37 doen de duiven, 39 voorgeschreven kerkgebruik 40. tweehoevig of her kauwend zoogdier, 41 opperbest, 42 kettingraadje in een uurwerk, 44 levensvocht in organische lichamen 46 naam van een halve toon verlaag de g (muz.), 48 als 7 vert., 50 steeds 52 muze van het minnedicht, 55 zij - tak Douro, 56 gem. in N. Holl. bij Volendam, 58. echtgenoot, 60 achter deel van de hals, 62 muzieknoot. Oplossingen worden tot en met Woensdag 11 Mei a.s. op ons bureau verwacht. Op de enveloppe vermel den „Puzzle". Onder de goede in zenders zullen worden verloot: een verzilverde sigarettendover een portemonnaie en een vulpotlood. OPLOSSING VORIGE WEEK Horizontaal: 1 romer, 6 stram, 10 agent, 15 etalon, 16 aas, 17 Balder, 18 stiel, 19 lakei, 21 moede, 22 telg, 23 rekenen, 25 bres, 26 Ares, 28 para, 31 knel, 32 met, 34 raak, 37 taats 39 genet, 41 plant, 43 Aar, 44 Taag, 45 romp, 46 por, 47 aroma, 49 tegen, 51 opera, 53 Sont, 55 nek, 56 bril, 58 stel, 60 rite, 62 kost, 64 nederig, 67 naar, 70 lenen, 72 leges, 73 stère, 74 aderen, 75 lei, 76 vierde, 77 melde, 78 tinne, 79 kraak. Verticaal: 1 rest, 2 otter, 3 mail, 4 elegant, 5 rol, 7 taak, 8 rakelen, 9 Asen, 10 aam, 11 globaal, 12 Eder, 13 neder, 14 tres, 19 les. 20 iep, 23 rel, 24 naf, 27 restant. 29 rapport, 30 staal, 31 karos, 32 Megen, 33 Terek, 35 kapel, 36 straf, 38 Aar, 39 gat, 40 ton, 42 nor, 48 mosterd, 50 genegen, 52 pienter, 54 ten, 56 big, 57 roede, 59 lel. 60 ris, 61 Garda, 62 klam, 63 snel, 65 Deli, 66 rein, 68 aera, 69 reek, 71 nee, 73 sik. De reactie op de overweldigende Paaspuzzle is weer voorbij en het aantal inzendingen was deze week weer groot. Bovendien werden er weinig fouten gemaakt, zodat bijna alle inzenders meelootten. Onder hen verwierven de volgenden een prijs: le prijs, een verzilverd wapenle peltje: H. W. Straathof jr, van Lim burg Stirumstraat 1, Leiden. 2e prijs, een v'rzjlverde sigaretten- dover: W. P. v. d. Berg, 's-Graven- damseweg 48 Noordwij kerhout. 3e prijs, een vulpotlood: J. de Ha genaar, Molenpad 195, Rijnzaterwou- de. De prijzen zullen worden toege zonden. Onze Tante Pos is wat lui om in de helicoptère te stappen; in het hefschroef- vliegtuig. om mee te doen met de taalzuivering in de luchtvaart, waardoor de cockpit al stuurhut en de cabine kajuit is gewor den. Wij geraken achterop bij de Zweden en Zwit sers, natuurlijk ook bij de Amerikanen, docfy thans zelfs bij de Fransen, ter wijl de Franse posterijen toch steeds een conserva tief lichaam hebben ge vormd. Er bereikt ons namelijk het bericht uit Parijs, dat de Franse P. T. T. bin nenkort voor haar bin nenlandse postbestellingen gebruik gaat maken van het hefschroefvliegtuig. Men heeft ervoor een type uitgekozen, waarmee 700 tot 1000 kg. post vervoerd kan worden en men gaat thans de plaatsen na. waar de „droppings" van de post zullen geschieden. Dat zal zeker niet op vlieg velden zijn, doch midden in de centra van de afle-. vering der poststukken; men tracht het zelfs zo ver te krijgen, dat de postzakken uit de heli- coptère op' het dak van de postkantoren gedeponeerd zullen worden. Dit is een volkomen ge zonde ontwikkeling van het luchtverkeer. Onze be drijvigheid met het hef schroefvliegtuig brijft daar entegen v/einig indrukwek kend. De commissie, wel ke uit belanghebbenden gevormd was om dit vlieg- auto en de ..stunts" om voor de lunch in de tuin van de piloot te landen. Dat geloven wij alle wel; ook. dat die helicopter aardig speelgoed is; ook dat er tenslotte wel een lij vig rapport zal worden uit gegeven, ondertekend dooi de commissie, doch dit al- )p=! (ra?it toch naar onze me ning teveel op z'n „com- tuig op zijn merites te toetsen, heeft daarvoor wel heel lang nodig. Een tijd- lane is de helicolpter uit de lucht geweest wegens een defect. Ongehoord en wel licht onnodig lang heeft men op nieuwe onderdelen moeten wachten. Dezer da gen zal het ding dan ein delijk weer vliegen, maar hoeveel kostelijke maan den hebben wij hiermede verloren? En wat hebben wij bereikt behalve die aardige wedstrijdjes in snelheid tussen dat vlieg tuig en een Amerikaanse misisch". Laten wij er nu eens iets zakelijks, reeëls over ho ren. Gaat de post werken met de helicopter, ja of nee? Is die helicopter niet voor duizend en een in teressante dingen te ge bruiken, nuttige zaken ook. waar blijven dan de bestellingen, want zó één twee drie zullen zij door de fabriek niet afgeleverd worden, zeker niet, wan neer andere landen ons zover voor komen met het plaatsen van hun orders. Het hefschroefvliegtuig had uitstekend gebruikt kunnen worden bij de ver keersregeling voor de voetbalwedstrijd tegen Frankrijk in het Feijen- oord Stadion. De politie, die heel veel nut kan heb ben van een vliegdienstje en dat ook goed begrijpt, heeft een massale en moei lijke verkeersregeling al eens eerder per vliegtuig willen uitvoeren en wel bij de TT-races in Assen in 1947. Toen het publiek de afzetting dreigde te door breken heeft men per wal- 'kie talkie uit het vliegtuig het gevaar willen keren. De microfoonstern was echter niet boven het vliegtuiggeronk te ver staan. zodat het experi ment een mislukking bleek Men werkte ook met een sportvliegtuigje. terwijl' het ideale toestel voor dergelijke gebeurtenissen het hefschroefvliegtuig is. In Engeland werkt men er reeds lang mee en tot grote tevredenheid. Laat men nu eens alle zeilen bijzetten en ervoor zorgen, dat ons enige hefschroef- toestel gereed is. We moeten meegaan met onze tijd en desnoods de de LAWNTENNIS MR. PETERS OVER DE NEDERLANDSE NEDELAAG IN DE DAVISCUP. „De 50 nederlaag, die onze jon gens in de Daviscup tegen Zuid-Afri- ka hebben geleden, is inderdaad gro ter dan wij hadden verwacht, vooral omdat wij geen set wonnen", zei non-playing captain van de Neder landse Daviscupploeg, mr. F. Pe ters, maar hij had er toch een ver klaring voox'. Naar zijn mening on dervond Van Swol nog steeds hin der van een schouderblessure, die hij in October van verleden jaar bij een rugbywedstrijd had opgelopen en die het hem tot Januari onmogelijk had gemaakt zijn tennistraining voort te zetten. Vele toeschouwers was het Zondagmiddag opgevallen, dat in de teleurstellende dubbel tegen Sturgess en Fannin de Nederlandse kam pioen soms faalde of* zijn sterkste wapen: de smash. Nadat op de eex-ste dag de beide enkelspelen verloren waren gegaan, traden Zondag de Zuid-Afrikanen voor de dubbel aan, die zij zonder enig bezwaar konden verliezen. Zij speelden daardoor vrij uit, terwijl van Swol en Rinkel ge brand op het behalen van ten minste één overwinning, krampachtig speel den. Volgens mr. Peters hadden onze landgenoten zeker een set kunnen winnen, maar men moet niet verge ten, dat Sturgess, die in 1947 een mid delmatig speler van internationale klasse was, zich sedertdien tot de top klasse heeft opgewerkt. Het spel van Fannin past zich daarbij Zondagrtiid- dag wonderwel aan. Mr. Peters meen de, dat het misschien bij een 41 ne derlaag zou zijn gebleven, indien Fannin zich op de laatste dag niet wegens een kleine oogblessure had teruggetrokken. Indien de wedstrijd tussen van Swol en Fannin zou zijn gespeeld, dan zou onze landgenoot, gezien de grootse vorm, waarin hij tegenstand had geboden aan Stur gess, volgens mr. Peters in staat zijn geweest een of twee sets, zo niet de gehele partij, te winnen. Nu Fannin niet kon spelen, wilde mr. Peters te gen de Zuid-Afrikaanse reserve spe ler Levy niet de sterkste Nederland se speler opstellen en het gevolg was, dat Linck diens plaats innam en werd geslagen. Zonder afbreuk te willen doen aan het zeer goede Zuid-Afrikaanse spel merkte mr. Peters op, dat er toch ook een groot verschil in training is ge weest. Met name van Swol en Rin kel hebben door hun drukke dage lijkse bezigheden al zeer weinig tijd gehad zich behoorlijk op deze wed strijden voor te bereiden, terwijl bv. Sturgess al twee jaar lang niet an ders doet dah tennissen. Mr. Peters zeide, dat Van Meege ren op het ogenblik ietwat uit vorm is. Tijdens de tournooien aan de Ri viera was hij al uit vorm geraakt. Hij meende in zijn enkelspel tegen Fan nin op de eerste dag een redelijke kans te hebben en betrad het tennis- court dientengevolge in zeer nerveu ze toestand. Zijn zenuwachtgheid stelde hem gedurende de gehele match parten, temeer omdat van dit enkelspel zeer veel afhing. De geroutineerde en uiterst sluw Wie zich veilig voelt door signaleren, Is niet volleerd in het chaufferen. spelende Fannin vond al meteen de sleutel voor de overwinning: hij speelde niet hard en dwong Van. Meegeren in een spelstijl, die hem niet lag. ATHLETIEK ELF NIEUWE WERELDRECORDS ERKEND. De volgende elf wereldrecords zijn door de I.A.A.F. officieel er kend: V 100 yards 9.3 sec. door Mei Patton (V.S.), 15 Mei 1948 te Fres no (V.S.); 100 meter 10.2 sec. door Lloyd La Beach (Panama), 15 Mei 1948 te Fresno (V.S.); 440 yards 46 sec. door Herb. Mc. Kenley (Jamaica), 5 Juni 1948 te Berkeley (V.S.); 15 mijl 1 uur 17 min. 28.6 sec. door M. Hietanen (Finland), 23 Mei 1948 te Gamlakarleby (Finland); 1000 meter 2 m. 21.4 sec. door Marcel Hansenne (Fr.), 27 Aug. 1948 te Gothenburg (Zweden); 2500 meter 1 uur 20 m. 14 sec. door M. Hietanen (Finland) 23 Mei 1948 te Gamlakarleby (Finland); 120 yards horden 13.6 sec. door Harrisson Dillard (V.S.) 17 April 1948 te Kansas (V.S.) kogelstoten 17.68 meter door Charles Fonville (V.S.) 17 April 1948 te Kansas (V.S.); Dames wereldrecords; Speerwerpen 48.63 meter door H. Bauma (Oostenrijk) 12 Septem ber 1943 te Weenen; kogelstoten 14.59 meter door T. Sevroekova (Rusland) 4 Aug. 1948 te Moskou; discuswerpen -t- 53.25 meter door N. Doembadze (Rusland) 8 Aug. 1948 te Moskou. WIELERSPORT DE FRIESE ELFSTEDEN RIJWIELTOCHT Op Pinkstermaandag 6 Juni zal voor de derde maal de Elfsteden rij - wieltocht worden verreden onder auspiciën van de Friese Elfsteden- rij wieltochtvereniging. De tocht be staat uit een toerrit en een vaardig- heidsrit, beiden ovér een traject van 230 km. Verwacht wordt, dat het aantal amateurenners, dat aan de vaardigheidsrit deelneemt, dit jaar zeer groot zal ziin. Aan deelnemers, die drie maal de toertocht hebben volbracht, wordt een zilveren kruisje uitgereikt, ter wijl zij, die de tocht voor de tiende maal rijden en dus ook reeds aan vroegere tochten, destijds nog door de permanente feestcommissie tc Bolsward georganiseerd. hebben deelgenomen, een gouden kruisje ontvangen. De route luidt: Bolsward. Harlin- gen, Franeker, Dokkum, Leeuwar den. Bolsward, Sneek, IJlst, Sloten, Stavoren, Hindelopen, Workum, Bolsward.

Leidse Courant | 1949 | | pagina 7