tllimpt m Quote v.dc Draft PERSSPIEGEL iNIEUWE BOEKEN UITTOCHT ZATERDAG 7 MEI 1949 DE LEIDSE COURANT TWEEDE BLAD PAGINA 2 Verrader van Engelandvaarders tot doodstraf veroordeeld Het Amsterdams Bijzonder Ge rechtshof heeft hedenmorgen, de 50- jarige Benjamin Joppe uit Amster dam wegens het verraden van een aantal jeugdige Nederlanders, die in Mei 1943 wilden trachten via IJmui- den per boot naar Engeland te ont snappen conforma de eis tot de dood straf veroordeeld. Door de val, die de verdachte in samenwerking met de reeds ter dood veroordeelde 38-jarige Hilversumse journalist C. J. A. M. Vermeeren had opgezet, vielen de gebroeders Rein- tjes uit Amsterdam, de 26-jarige Zaandamse technicus Johan Roos, de tweelingbroers Beek uit Amsterdam, alsmede een zekere Van Eeghen en een zekere Max Leyte in handen der Duitsers. Alleen de gebroeders Rein- tjes en Johan Roos keerden uit de Duitse concentratiekampen terug. Is Uw Radio defect? BEL 24244 De Radio-Technische Dienst l.K.M.C.O. N.V.. Hieuw* RUn 11 repareert vlug. betrouwbaar en vak" kundig Aetherklanken HILVERSUM n (415 m) 8.00 Nieuws, 9.30 Nieuws, 9.45 Strijkorkest, 9.55 Inleiding Hoogmis 10.00 Pontificale Hoogmis ter viering van het beschermfeest van St. Joseph 11.40 Cyclus pianoconcerten van Mo zart, 12.15 Apologie, 12.40 Lunch concert door KRO-Amusementsork. 12.55 Zonnewijzer, 13.00 Nieuws 13.25 vervolg Lunchconc. 14.00 Re lais met Radio Paris, 14.30 Concert- gebouwork. 15.30 Gesprekken met kunstenaars, 15.40 Reger Bruckner Cyclus 16.00 Voor de middenstand, 16.10 Reportage van de motorraces in Zandvoort, 16.25 Vespers, 18.45 Meindert Boekei, orgelmuziek, 19.30 Nieuws, 19.45 Gram. muziek, 19.50 In het boeckhuys, 20.05 De gewone man, 20.12 Uit en thuis met o.a. melo dieën van de week, Vrouw voor de boeg 23.00 Nieuws, 23.15 Gedeelten uit opera's. HILVERSUM I (301 m) 8.00 Nieuws, 8.18 A Midsummer - nightsdream, 8.30 Voor de tuin, 8.40 Barcarole, 9.15 Men vraagten wij draaien, 12.00 Mexicaanse tenor, 12.40 Rustenburger knapenkoor 13.00 Nieuws, 13.15 Even afrekenen, 13.50 Spoorwegen spreken, 14.05 Boeken halfuur, 15.15 Filmpraatje, 15.30 Con cert met uitleg, 16.45 Sportrevue, 17.30 Ome Keesje, 17.50 Ronde van Nederland, 18.00 Nieuws, 18.15 Cor Steijn, 18.30 Strijdkr, 19.30 Paul God- win, 30.00 Nieuws, 20.45 Radio raadt maar raak, 21.05 Selectie uit „The dessert song", 22.15 Bijnamen ïn de kamermuziek, 23.00, 23.15 Skymas- ters. MAANDAG HILVERSUM n (415 m) 7.00 Nieuws, 7.45 Woord voor de dag 8.00 Nieuws, 8.15 Balletsuite, 8.50 Opgewekt begin, 9.15 Ochtend be zoek bij jonge zieken, 9.35 Muziek bij het werk, 11.20 Van oude en nieuwe schrijvers, 11.40 Zangrecital, 12.10 Lichte lunchklanken. 12.30 Land- en tuinbouw, 12.33 Dolf v. d. Linden en orkest, 13.00 Nieuws, 13.45 Grarn.pl. v. R. Tauber, 14.00 School radio, 14.45 Sweelinck kwartet, 15.35 NCR V-koor, 17.00 Kleuter klokje, 18.15 Nieuws, 20.15 Nederl. Kamer koor, 21.00 Vogelenzang, 21.30 Om roeporkest, 23.00 Nieuws, 23.15 Cy clus Ned. Vioolmuziek. HILVERSUM I (301 m) 7.00 Nieuws. 7.15 Ochtendgymn. 8.00 Nieuws, 8.15 Ochtendklanken 9.00 Gram. muziek, 9.30 Een dans liedje deint, 10.15 Arbeidsvitaminen, 11.00 Op de uitkijk. 11.15 Orgelconc. 12.00 Lyra trio, 12.25 Ronde.van Ne derland. 12.30 Land- en tuinbouw, 13.00 Nieuws, 13.20 /^vroleans. 14.00 Wat gaat er om in de wereld, 14.20 Gev. gram.pl. 15.00 Bonbonnière, 16.00 Solistenconc., 16.45 Musicalen der, 17.30 Hoort zegt het voort. 18.00 Nieuws. 18.15 Ronde van Nederland, 18.30 Strijdkr. 19.00 Radio filmkrant, 20.00 Nieuws, 20.05 Radioscoop, 22.30 George Roth, 23.00 Nieuws. DRIE ZWAAR GEWONDEN BIJ AUTO-ONGELUK TE GROENLO Gistermorgen reed een personen auto met vier inzittenden uit Win terswijk tegen een boom ter hoogte van de St. Isidorushoeve aan de Win- terswijkseweg te Groenlo. De auto werd geheel vernield en drie inzit tenden werden ernstig gewond. De slachtoffers, onder wie de directeur en de voorzitter van het bestuur van de Wintérswijkse Zuivelfabriek, wer den naar het ziekenhuis in Winters wijk overgebracht. STUDENTEN KOPPELDEN DEEL VAN TREIN LOS. Zoals bekend, hebben de studen ten die Zondag de roeiwedstrijden tussen Jutphaas en Amsterdam wil den gaan bijwonen, onderweg weer danig „jool"' gemaakt. Zij kwamen daardoor enkele uren te laat bij de wedstrijden aan. Thans vernemen wij uit Woerden, dat zij zich hierbij ernstig hebben misdragen. Van hun speciale trein, die via Gouda naar Jutphaas zou rijden, hadden zij na melijk bij OudewaterHekendorp een deel afgekoppeld, waardoor dit deel op de baan bleef staan. Op last van. de stationschef te Woerden, heeft men het afgekop pelde deel laten halen en dit op een dood spoor gedirigeei'd. De presi dent-directeur ^an de Nederlandse Spoorwegen, ir F. Q. den Hollander heeft toen bevolen, dat dit deel de reis niet meer mocht voortzetten en dat de studenten aangeraden moest worden hun reis op eigen gelegen heid te vervolgen. Te Woerden gaf dit aanleiding tot schermutselingen tussen het openbaar gezag en de 400 studenten, die zich niet bij deze regeling wensten neer te leggen. Enkele personen werden gearres teerd. De studentenverenigingen zullen verantwoordelijk worden ge steld voor de schade, die door deze te vergaande jool aan de materialen der Nederlandse spoorwegen werd toegebracht. Het bovenstaande ontlenen we aan het „Vrije Volk". Wij ontvingen ook van e*n onzer correspondenten een relaas, waaruit bleek, dat bedoelde studenten ook burgers hebben gemolesteerd op een wijze, die men niet als „jool" kan •beschouwen, maar als onbeschaamd dronkemans-optreden. DE MISHANDELINGEN IN CONCENTRATIEKAMPEN Het Tweede Kamerlid G. Ritmees ter (V.V.D.) heeft betreffende mis handelingen, welke in de Nederland se interneringskampen zouden heb ben plaats gevonden, de volgende schriitelijke vragen gesteld: 1. Heeft de regering kennis geno men van berichten betreffende mis handelingen en moorden, die in de Nederlandse interneringskampen zouden hebben plaats gehad? 2. Is het juist, dat te dier zake ge ruime tijd geleden een rapport is in gediend? 3. Zo ja. wil de regering dan me dedelen, welke maatregelën naar aanleiding daarvan zijn getroffen? 4. Zo niet tot vervolging is over gegaan, wil de regering dan tevens mededelen, waarom dit niet is ge schied en, indien van nalatigheid is gebleken, waaraan deze nalatigheid is te wijten? Minister-president Drees heeft hier op geantwoord: 1. Het antwoord luidt bevestigend. 2. Een bezwaarschrift van niet ambtelijke zijde is ter kennis van de legering gebracht. 3. en 4. Zoals reeds in de memorie van antwoord en bij de mondelinge behandeling Eerste Kamer, 4e hoofd stuk 1949, is medegedeeld, heeft de minister van justitie ingediende klachten steeds diepgaand doen on derzoeken. Daarbij zijn een aantal zeer betreurenswaardige voorvallen, voornamelijk geschied in de eerste tijd na de bevrijding, aan het licht gekomen. Anderzijds bleek echter, dat diverse klachten sterk overdre ven waren. In die gevallen, waar vervolging op basis van voldoende bewijsmateriaal met kans op succes mogelijk was, is daartoe overgegaan. HYPOTHEKEN en Toor alle andere zakèn op het gebied ^au on roerende goederen J*J Bouw-enMakelaarsbedrij{ Oude Vest 29 - Leiden Telef. 20513 Uitspanning „De Wykerbrug" te Voorburg. De gemeenteraad van Voorburg h?eft gisteren in spoedvergadering besloten de van oud bekende uit spanning „De Wykerbrug" aan te ko pen voor de prijs van 82.000. Vóór de bezetting was de vraagprijs 60.000.doch toen is de gemeente op het aanbod niet ingegaan. Voorlo pig zal het restaurant, na gerestau reerd te zijn, zijn zelfde bestemming houden en tevens dienst gaan doen voor culturele doeleinden. BEURS: VRIENDELIJK Als laatste dag van een week, waarin de Amsterdamse effecten beurs een vastere ondergrond en op lopende koersen vertoonde, bracht deze Vrijdag een vriendelijke stem ming, die de gehele middag voort duurde en uiteindelijk, speciaal voor de Indonesische cultuurwaarden, tot flinke koerswinsten leidde. De op heffing van de blokkade in Berlijn, hetgeen Woensdagavond bekend was geworden, had, daar de beurs Don derdag gesloten was, nog geen in vloed kunnen uitoefenen, maar voor al de overeenstemming tussen Ne derlanders en republikeinen bij de voorbereidende besprekingen, waren gisteren oorzaak van deze vriende lijke en vaste markt. Hier en daar bleken kleine orders van het publiek aanwezig te zijn, doch voor verre weg het grootste gedeelte waren het de beroepshandelaren, die aan de transacties deelnamen. Op de beleggingsmarkt ging weer weinig om. De 3 procent Nederland 1947 werd eerst tegen slot genoteerd op 96 15/16 tot 97. OVERHEID EN KERK BIJ HET MAATSCHAPPELIJK WERK De Nieuwe Eeuw: De Nederlandse Vereniging voor Maatschappelijk Werk heeft op 23 April te Utrecht een congres gehou den, waarop bovenstaand onderwerp aan de hand van vier prae-adviezen is behandeld. Het onderwerp is ac tueel met het oog op de op handen zijnde vervanging van de huidige Armenwet door een nieuwe wettelij ke regeling, gezien de evolutie, die de opvattingen omtrent deze vraag stukken doormaakt, ook in verband met de nieuwe inzichten betreffende de staatstaak in het algemeen. De vier inleiders op het Congres verte genwoordigen respectievelijk de ambtelijke, katholieke, protestantse en buitenkerkelijke, op humanistische bodem staande, vormen van maat schappelijk werk. De eerste, de di recteur van de dienst voor Sociale Zaken te Amsterdam, de heer J. C. van Dam, die op dit terrein aan de Overheid de voornaamste plaats wenste ingeruimd te zien en de Ker ken en andere vormen van particu lier initiatief slechts zeer speciale taken wil toebedelen, vond algemeen bestrijding. Toch was ook deze het met alle anderen eens, dat op alle terreinen van maatschappelijke zorg samenwerking tussen de Overheid en de andere uitingen van sociale hulp practisch een eerste eis diende te zijn. Waar deze prae-adviseur het subsidiariteitsbeginsel geheel ver wierp, vond hij sterk tegenover zich Ds. Roscam Abbing, die de Ned. Herv. Kerk representeerde; deze toch eiste voor de Kerk de alles beheer sende plaats op, die haar door God was gegeven en die derhalve het recht en de plicht bezat te helpen waar, wanneer en voorzover zij dit zelf wilde of kon. De Overheid mag slechts een aanvullende zorg uit oefenen. Minister Mr. In 't Veld eis te voor de humanistische organisatie dezelfde rechten op als aan de Ker ken toekwamen, omdat alleen hier door de geestelijke en zedelijke be langen van die behoeftigen, waar de Kerken geen acces meer hadden, be hoorlijk konden worden behartigd. Magistraal was het betoog van rector Mr. Dr. Loeff die het katho lieke standpunt uitnemend uiteen zette. Vooral zijn toelichting op het door de katholieke sociologie gevor derde subsidiariteitsbeginsel werkte bijzonder verhelderend. Dit is n.l. geenszins hetzelfde als Ds. Roscam Abbing daaronder verstaat. Deze laatste schakelt de Overheid uit waar de Kerk arbeidt. Rector L. daaren tegen demonstreerde, dat beide in stanties elkanders noodzakelijke aan vulling behoren te zijn. De Overheid moet de Kerken (en andere particu liere organisaties) Vlankbaar aan vaarden als middelen, die mede uit haar naam het werk doen. omdat zij zelve uit haar aard lang niet z<? goed in staat is de zielzorgende functie te vervullen die het geestelijk-zedelijke werk van de maatschappelijke zorg, naast de materiële hulp is. Daarom heeft dit niet-ambtelijke apparaat ook recht op financiële gelijkstelling met het ambtelijke, al zal in de prak tijk dit niet steeds mogelijk zijn". GEMEENTERAADS- VERKIEZINGEN „De Volkskrant": In „De Volkskrant" van 27 April 1949 stelt prof. Romme de vraag, of de kiezer zich bewust is, „dat hij bij een gemeenteraadsverkiefïng wel een heel andere .functie vervult dan bij de verkiezingen voor de Tweede Ka mer der Staten-Generaal". Het an dere in de functif van de kiezer bij de verkiezing voor de gemeenteraad en voor de verkiezing voor de Twee de Kamer zit hierin, dat bij de ge meenteraadsverkiezingen de bestuur ders zelf van de gemeente door het kiezersvolk worden afgevaardigd, terwijl bij de Tweede Kamerverkie zingen „slechts" medewetgevers ge kozen worden, tevens controleurs van hen die de Staat besturen. „Wan neer b.v. communisten gekozen wor den, dan betekent dit in de staat nog niet, dat de communisten daar ook mee aan het besturen gaan, maar in de gemeente zijn ze daardoor wel be stuurders geworden". „Wie raadsver kiezingen uit het oogpunt van zijn zedelijke verantwoordelijkheid te genover de gemeenschap lichter neëmt dan de Kamerverkiezingen handelt oppervlakkig en dom". OP HET SPOOR VAN verte'd door HUIBERT VET. KID DIENAMIET! 3. Met een boefachtig,»? glimlach zwaaide Kid Dienamiet zijn arm naar voren en even later dreun de Wimpie op zijn stoel door de explosie. „Oh... wat een schurk!" siste Wimpie tussen de tanden; in een hoek van het filmdoek wreef Kid Dienamiet vol leedvermaak zijn handen. Maar. wat was dat? De stofwolken daalden lang zaam neer en nu ontwaarde Wimpie tussen de puinhopen van de hut de gitaar (als door 'n wonder gespaard!) de vrouw van de veedrijver (even eens door een wonder gespaard!) en eindelijk de veedrijver zelf, behalve enkele zwarte vegen over het gezicht, geheel ongedeerd. En wat bijna even belangrijk was: in de handen van deze zelfde veedrijver lag een zwaar pistool, vast a'.s een rots gericht op het verraderlijke hoofd van Kid Dienamiet De triomfantelijke glimlach van de Kid verdween alsof hij met een natte spons werd weggewist. De bandiet mompelde een lelijk woord in het Ame ikaans en schuifelde langzaam achteruit. „Maak je klaar om te sterven!" zei de ecizame veeuiijver in witte let tertjes op het doek; zijn echtgenote had de gitaar opgeraapt en zette een toepasselijk lied in omdat doodgaan zander muziek in een film nu een maal niet denkbaar is. Toen wierp echter de bandiet een handvol gruis (dat hij tot dit doel listig in de hand verborgen gehouden had) in het gezicht van de veedrij ver die met een kreet van pijn zijn handen voor de brandende ogen sloeg. Direct daarop deed Kid Die namiet een snelle duik naar het wa pen, maar nu ontvlamde de vrouw van de veedrijver in prachtige woede. Ze zette een vinnige voet op de grij pende hand van de Kid en wist het wapen zonder zichtbare moeite te be machtigen „Ons Noorden": In „Ons Noorden" van 28 April J949 wordt gewezen op het grote be lang der gemeenteraadsverkiezingen. In het bijzonder wordt de aandacht er op gevestigd, dat „onze katholieke beginselen ook het gemeentelijk be leid vaak zeer nauw raken". Ge noemd worden onderwijs, gezinspoli tiek, steun aan de jeugdorganisaties, woningbouw. „Daarom kan niet ge noeg gelaakt worden, indien ook hier door allerlei zakelijke overwegingen, die met de beginselen weinig of niets te maken hebben, de splijtzwam wordt doorgevoerd en daarmee de Katholieke invloed wordt verzwakt. Deze verzwakking door een te grote versnippering van de politieke par tijen moet men straks bij de raads verkiezingen zeker niét onderschat ten Een raad, die. uit een groot aantal vaak, kleine politieke belan- gen-partijen bestaat, zal niet in staat zijn een krachtig positief beleid te voeren". MASSAMENS In „Trouw" van 23 April j.l. wordt nog een terugkomen op de ver houding van massa-mens tot persoon lijkheid en wordt bijzonder gewezen op het gevaar van de vorming van massa-mensen door het socialisme. „De socialistische reformatie der maatschappij, betekent: De Staat". „Wij staan voor 'het noodlottig ver schijnsel, dat men in de moderne pogingen tot reformatie van ons maatschappelijk bestel het pro bleem van de schuld tegenhan ger der verantwoordelijkheid laai rusten, omdat men er niet uit kan komen. Maar dat betekent tegelijker tijd, dat er van de reformatie van de maatschappij in de kern niets terecht kan komen. Want het enig redelijke doel van zulk een reformatie kan slechts zijn ret herstel van menselijke verantwoordelijkheid in de samenle ving. Dat doel heeft men zelf onbe reikbaar gemaakt als men in het maatschappijbeeld niet meer kan of wil onderscheiden tussen verant woordelijkheid en schuld. Tussen schuld en wangedrocht." ONDERTEKENING VAN HET STATUUT VOOR DE RAAD VAN EUROPA In St. James' Palace te Londen vond de ondertekening plaats van het Statuut voor de Raad van Europa door de ministers van Bui ten landse Zaken van tien landen. De ondertekenaars zijn. Groot Brit- tanië, Frankrijk, Italië, Nederland, België, Denemarken Noorwegen Lu xemburg, Zweden en Eire. Mr D. U. Stikker tekent het Statuut voor Ne derland. (Publicaties van Idil). Keulers, Jos., Dr. Bijbelse Geschiedenis. Aflevering 2. Ge il! met teken. dr. Jos. Spey- brouck Roermond; Maaseik, J. J. Romen Zonen, V. Deze 2e aflevering behandelt de 3 grote stamvaders Abraham, Isaak en Jacob, met zo sober mogelijk gehouden historische en cultuurhistorische toelich tingen. van Melle, J Een lente ver speeld. Zuid-Afrikaanse roman. Geïl! met frontispice Kam pen, J. H. Kok. IV. Pop trouwt met een rijke we duwnaar en wordt niet geluk-, kig, terwijl Ihaar eigenlijke lief de, Manie, ook een niet bijster gelukkig huwelijk doet. Maar de dood redt. Een goede roman. Mindszenty, Joseph, Kardi naal. Moeder. Een loflied op het moederschap. Vert. uit het Hongaars (Az édesanya) dr. Henk Kuitenbrouwer. Geïl! m'et teken, dr Frans Lammers en portret Utrecht, De Fontein, IV. Fijne, discrete beschouwingen over het moederschap, ook in latere phasen van het leven. Waarlijk een dichterlijk loflied in een zorgvuldige vertaling. Remizov, A. Nikola de Barm hartige. St. Nicolaas in het Oosten. Vert. uit het Russisch dr Dr. Boris Raptschincky. Ge il! met teken. frontispice dr B. Grosser Leiden, Ned. Uitg. Mij, V. 'n Eenvoudig en hartelijk boek over „de patroon van Rusland". Schrijver is een der beste ken ners van St. Nicolaas in litera tuur en folklore. Baekelmans, Lode. Robinson. Geïl! met teken, dr Jozef Can- tré A'dam, Wereldbibliotheek Antwerpen, De Sikkel, in—IV. Een beminnelijk verhaal over een matroos nazaat van Ro binson Crusoe die in Antwer pen een rariteitenwinkel begint. Men vindt er de thans 70-jari- ge schrijver menigmaal in terug. Bernardus. Mariapreken. Vert. uit h. Latijn dr Anton v. Duin kerken Bussum, Paul Brand, (Meesters van Gods woord), IV—V. Prachtige vertaling van be roemde Maria-preken. Gaarne aanbevolen. De uitgever zorgde voor een keurige uitgave. Ohrisanti, Maria. Moeders we reld. Het boek van de dagelijk se problemen der Vrouw. Geil! met 90 teken, t.d.t. dr Maria Chrisanti Zwolle, La Rivière Voorhoeve, IVV. Frisse verzameling wenken voor etiquette, woninginrich ting, kleding, hygiëne, kinderen etc. Alles in de vriendelijke trant van het vrouwenpraatje. Closset, Fr. Die van 't Fon teintje Tilburg; Brussel, A. Manteau, (Museion, Nederland se Reeks nr 3). IV. Typerende bloemlezing van 't Fonteintje, n! Herreman, Le de dichters van het tijdschrift roux. Minne en Roelants. Over tuigend inzake de betekenis de zer groep. Erena Emile, Uit het leven van Marguerite-Marie Alaco- que. Geïl! m'et 4 blz. foto's Bussum, Paul Brand, IV. Een wel zeer bizondere, me ditatieve hagiografie in de voorzichtige, bijna tastende Erens-stijl. Feenstra, R. Met de „Een dracht" op avontuur. Relaas van de belevenissen op een der schepen van de vloot van O'i- vier van Noort. Geïl! met te ken. dr Van Hillo Zutphen, W. J. Thieme Cie, V! De bemanning van de Een dracht uit Van Noort's vloot (1598) beleeft spannende avon turen in dit smakelijk relaas. Geerts, Paula. Mijn Dagboek. Geïl! met portret Bussum, Paul Brand. V. Dit dagboek geeft op intelli gente en zuivere \tajze de ont wikkeling van meisje tot vrouw. Een boekje waaraan de jonge ren zich geestelijk omhoog kun nen trekken. He,esters Kempenaer, Maarten. Willeke Bruis Nijmegen, De Koepel. IV. Regionale röman, spelend in het laatste kwart der 19e eeuw in de Meierij. De katholieke dorpssfeer is aardig getroffen. I verboden; II is streng voorbehouden; III voorbe houd; IV volwassenen; IVV rtfpere jeugd; VI voor allen DE DOOR ETHEL SMITH DORRANCE 11) „Nog al deftig voor zo'n vagebond mompelde Carter. Hoewel hij nog pas kort in dienst was, begon hij toch de verantwoordelijkheid te beseffen, die de2e hulpkreet op hem zou kun nen leggen. „Hayes is een zwerver, maar 'n bij zondere zwerver. Dat maakt nog ver schil Roy. Best mogelijk, dat hij het een eer voor jou vindt dat je hem in de voorkamer bedient." De ogen van de sergeant twinkel den, toen hij het zure gezicht zag. Op de drempel bleef Rawson verbluft staan. Hayes lag iiï zijn volle lengte op de brits van Carter. Met 'n zalig grynslachje staarde hij naar de rook kringetjes, welke naar de zoldering dreven. En de sergeant zag tot zijn uiterste verbazing, dat die rookkrin getjes afkomsig waren uit zijn eigen pijp, die hij op de armleuning van zijn stoel had laten liggen. Hij ging naar de tafel toe en nam de brande wijn fles op. Ze was leeg. „Je bent je nog al gauw thuis gaan voelen in ons nederig verblijf" zei Rawson sarcastisch. „Uitstekende brandewijn voor me dische doeleinden", was het ant woord van de onverbeterlijke schooier. „Met niet minder dan vier sterretjes, zou ik zeggen. Jullie lui van de Bereden Politie hebt met toch maar 'n leventje, al dragen jullie geen mooie rooie jas meer zoals vroeger." Rawson wendde zijn gezicht af, want hij moest lachen om de onover trefbare brutaliteit van die zwerver. In de tegenwoordige omstandigheden moest hij zich echter streng houden. „Die pijp schijnt bij jou net zo goed te trekken als bij mij," zei hij vinnig. „Geen kwaaie pijp, helemaal niet, helemaal niet," antwoordde Hayes, de pijp uit zijn mond nemen en ze critisch bekijkend. „Maar ik zou zo zeggen sergeant dat je wat meer Braziel door je tabak moest mengen: zo is hij niet 'helemaal naar mijn smaak." „Je brutaliteit is in geen geval be vroren zei Rawson. De zwerver lachte diep in zijn keel. „Mijn brutaliteit heb ik te danken aan mijn levenswijze," zei hij zich oprichtend en het gefronste voor hoofd aandachtig bekijkend. „Och lieve hemel, nou is de sergeant nog boos ook! Is dat misschien, omdat ik een haaltje aan zijn pijp gedaan heb?" „Die pijp mag je houden," zei Rawson nors. Hoewel hij zijn best deed, niet kieskeurig te zijn, was de pijp toch voor hem bedorven. En het vooruitzicht van een nieuwe pijp te moeten inroken vond hij niet prettig. „Wel bedankt, sergeant! Heel erg bedankt! Ik heb de mijne juist van avond onderweg verloren. Het was ook zo'n mooie.een kop van een walrustand, door een echte artist uit gesneden. En het ergste was, dat het een cadeautje was van een vriendin netje van me, dat het zonnetje is van een „igloo" in de buurt van Her schel eiland. Laat ik je vertellen, sergeant, dat het de enige Rawson viel hem scherp in de re de met de vraag: „Vertel me eens, Hayes, waar he'o je dat briefje van daan?" „Van koning Midas, Back of Beyond. Daar hoeft u zo streng niet voor te kijken." De blauwe ogen van de sergeant schenen een ogenblik door te dringen tot in het binnenste van de zwerver. „Houd op met die leugens," ried hij hem bedaard aan. „Je bent niet he lemaal uit de vallei gekomen." De schooier lachte spottend. „Wat son, geef me die naald eens aan! Sedert wanneer bent u detectieve geworden sergeant?" Neem me niet kwalijk, maar ik dacht dat u wilde weten, waar die hulpkreet vandaan kwam. „Dat wil ik ook." „Uit de Back of Beyond Vallei, van de hand van zijn koninklijke hoogheid Koning Midas, de eerste en naar iedereen hoop de laatste" Hayes toon klonk meer dan brutaal. Op dit dode punt kwam de constabel juist met het maal binnen. Zoiets had de .schooier vermoedelijk in geen maanden gegeten. Een sappig stuk rendiervlees, gebakken aardappelen, in gecondenseerde melk gestoofde uien en een stapeltje nog warme be schuiten, die wat vroeger op de avond zo door de sergeant geprezen waren. Zodra het blad, waarop al die heerlijkheden stonden, was neer gezet, viel Hayes er op aan. Rawson stelde zijn verder vragen een poosje uit en zocht een andere pijp op en na die gestopt te hebben en aange stoken, nam hij een stoel en keek toe, hoe het voedsel verslonden werd. Hayes deed in het begin nog zijn best om zich enigszins gentunierd te tonen, want hij gebruikte mes en vork, die naast het bord lagen, doch de smaak van het heerlijke voedsel werd hem al spoedig te machtig. Hij hief zijn ongekamde hoofd tenminste niet meer van het bord op, voordat het laatste spoor van het vlees en het laatste kruimeltje beschuit wa ren verdwenen. „Ik was uitgehongerd," zei hij een voudigweg met een diepe zucht van voldoening. Daarna pakte hij de zich toegeëigende pijp weer op klopte de as eruit en wees op de nu lege kop. Op een wenk van de sergeant, wierp Carter hem zijn tabakszak toe, doch, zodra de pijp gestopt was, voorkwam hij met geweld, dat de zak in die van de zwerver verhween. „Zegt u eens, sergeant, wat krijg ik nog wel voor het overbrengen van dit opzienbare bericht?" roeg Hayes, toen zijn pijp goed brandde. „U moogt wel flink voor de dag kojnen, gezien de gevaren, die ik doorstaan heb, met in zulk noodweer hierheen te komen." Rawson staarde hem verbluft aan en tegelijkertijd kwam er argwaan in hem op. „Als het je daarom te doen is dan ben je aan het verkeerde kantoor. Wat ben jij voor 'n blanke, om zo'n gemene streek te willen uit halen?" „Och, kom nou, trek de koordjes van de regeringsbeurs nou niet zo strak aan! Ik heb toch een buiten gewoon goede dienst bewezen en aan u en aan de Bereden Politie? Als u een beetje voortmaakt, kunt u een eeuwig goede naam verdienen door die Tinklets tot rust te brengen, voor dat ze de oude Midas te grazen nemen. En dan krijgt u vast en ze ker de promotie, waarnaar u allang uitziet. Als ik mijn kostbaar leven niet had gewaagd, zou de Bereden Politie in het voorjaar een aardig moordpartijtje van die Indianen heb ben te onderzoeken. Rawson voelde zich niet aèstemd om over dit punt te disputeren en deelde de zwerver vlakweg mee, dat hij geen beloning zou krijgen en on derbrak zijn verontwaardigde pro lesten door plotseling te vragen, wat Midas hem al voor zijn boodschap gegeven had. „Je bent 'n te sluwe schurk, om niet op vooruitbetaling aangedrongen te^hebben," voegde hij erbij, als had hi^fcijn vroegere verdenking omtrent de uitgestrektheid van Hayes tocht laten varen. Die vraag en de erbij gemaakte be merking hadden een onverwachte in vloed op de zwerver. Hij sprong van de brits overeind en begon te zoeken in de hoop bovenkleren, hem door d' sergeant uitgetrokken.

Leidse Courant | 1949 | | pagina 6