Een oase van rust en vrede De moeder van koning Salomon en de oude mevrouw van „Dingley Dell" BEIEREN BINNEN DE GRENZEN ZATERDAG 7 MEI 1949 DE LEIDSE COURANT TWEEDE BLAD PAGINA 1 OP MOEDERDAG li/glJN MOEDEiR is dood. Sinds enige jaren. Van een volwas sen man zal men niet verwachten, dat hij ter begeleiding van deze bon dige mededeling in 't openbaar gaat vertellen, hoe beminnelijk en be minnenswaardig zijn moeder is ge weest en (dit tot onze troost) nog is. Er is evenwel geen bezwaar tegen haar openbaar te huldigen als- een goede en wijze vrouw, omdat deze ere-titels gemeengoed zijn van bijna alle moeders, de miilioenen, of het nu onze moeder, of een anders moe der of een Chinese moeder is. Hun aller glorie ligt in hun moederschap, in hun moederlijkheid, waarvan in onze taal dat onvolprezen woord is afgeleid: bemoederen. De vader bestuurt, behoedt en als 't nodig is, regeert zijn als kool op groeiende kinderschaar. Onze taal, onze moedertaal kent het woord be- vaderen niet. De moeder echter be moedert. Haar zachte diplomatie tast veel dieper en treft vaster doel dan een „politionele actie". Grote slun gels van zoons, wel eens opstandig tegen het hoogste vaderlijk gezag, worden a s boter-lammeren onder de wereld-wij ze glimlach of bij het verwijtend zwijgen van hun kousen- stoppende moeder. IJET VADERSCHAP brengt grote zorgen en zware verantwoorde lijkheid mede. De vaders verdienen het loon der braven. De oprechte aanhankelijkheid en trouw hunner groot-geworden kinderen is hun recht matig erfdeel. Vader zij en blijve de sterke burcht. Merkwaardiger-wij ze vlucht in nood en benauwenis een kind ook als het kind zelf reeds grijze haren heeft gekregen nooit naar de sterke burcht, maar altijd naar de moederlijke haven, vanwaar hij eens de reis op de levenszee in hulpeloze toestand begon. Negen maanden heeft zij hem onder het hart gedragen levenslang draagt bij haar beeltenis in zijn hart. Al die grote kerels, die zo dapper doen en streng-zakelijk, hebben gelijk kleine kinderen staan huilen bij het sterf bed van hun moeder. Zelfs de grote en beheerste Augustinus bekent, dat hij bij de dood van Monica zich in zijn kamer terugtrok, om ongestoord aan zijn tranen de vrije loop te laten. T\E VERDRING VOOR EEN MOE- DER stijgt met de jaren. Een jongeman in de wilde tijd zal soms, driftig geworden, tegen zijn moeder onaangename woorden bezigen een volwassen man wacht zich daarvoor. Hij zou zichzelf kwetsen en blijft al zijn levensdagen betreuren ooit on vriendelijk tegen haar te zijn ge- SCHOORSTEENBOUW OP GRO TE SCHAAL Op de terreinen van de ^Bataafse Petroleum Mij, te Pernis zullen dit jaar zes schoorste nen verrijzen van 60 meter hoogte. Deze opdracht is de grootste, die ooit in Nederland op het gebied van schoorsteenbouw werd gegeven. Het eerste van deze massale gevaar ten werd Dinsdag afgeleverd. 80 kb. meter beton en 50.000 stenen voor de binnenvoering werden erin verwerkt Zij worden geplaatst op een funde ring van 155 ku'b. meter beton. De laatste werkzaamheden aan de schoorsteen. De bouw van elk zal ongeveer 3 1/2 maand duren. Rechts een nieuwe schoorsteen in aanbouw. v/eest. De moeder van een groot ge zin moge het in de jaren der vrucht baarheid moeilijk hebben gehad als haar telgen groter worden stijgt ze op hun rug tot de waardigheid van een vi'ede-vorstin. Toen Batsjeba naar haar zoon Salomon ging, die in zijn troonzaal in volle luister zetel de verhaalt het Boek der Koningen „stond de koning op, liep haar te gemoet en wierp zich voor haar ne der. Daarna ging hij op zijn troon zitten, en liet voor zijn moeder een zetel plaatsen. Deze zette zich aan zijn rechterhand. Nu sprak zij: ,.Ik heb u een klein verzoek te doen; wijs me niet af." De koning antwoordde: „Vraag maar moeder, want u weiger ik niets." Het aardige van dit verhaal is, dat koning Salomon het verzoek, dat zijn moeder deed, toch met de beste wil niet kon inwilligen. Moeder Batsjeba bleek van de Rijks-politiek geen flauw benul te hebben, en wat zij vroeg was niet minder dan staats gevaarlijk. \7BRMAKELIJK, maar met kinder- lijke liefde, heeft Dickens de eerbiedwaardigheid van een grijze moeder getekend in de stok-oude, en stok-dove mevrouw Wardle in de „Pickwick-club": „De oude ziel zat zo stijf recht-op in haar grote stoel als zij maar kon en keek zo nijdig ans zij maar kon en dat was alles bij elkaar nog erg minzaam". De manier waarop die zware. onverschillige heer Wardle met zijn moeder om sprong, de kleine attenties, die jong en oud aan het perkamenten dametje in haar „lavendèl-kleurige" japon bewees, zijn een vrolijk loflied op de verhevenheid van een moeder- in-ruste. Een moeder is onvervangbaar. Zij duldt ook niet, dat ze vervangen wordt. Alle aardigheidjes op schoon moeders spruiten voort uit de niet altijd gemakkelijk té verdoezelen om standigheid, dat een moeder het enig 'en uitsluitend bezit van en recht op haar kinderen moeilijk prijs geeft. Er is echter één moeder, die vrij moederen mag over andermans kin deren, omdat die kinderen tegelij kertijd haar kinderen zijn. Zij, die het'Heil der wereld heeft gedragen onder het hart, is de moeder van alle mensen. Een litanie van ere-titels is geborduurd op de sleep van Maria's kleed. Haar rechts-titel op de kroon is het goddelijk moederschap, in zorg en angst en volkomen overgave be leefd. Morgen is het Moederdag een dag van kleine verrassingen voor de huismoeders. Deze maand is Moeder - maand, v/aarin de kinderen Mei bloemen brengen naar het beeld der hemel-koningin en de groten des avonds een rozenkrans vlechten van zware mannen- en hoge vrouwen stemmen. Een oase van rust is het Mei-lof. De zorgen verzachten als rond het versierde en verlichte por tret van de „lieve moeder van de Heer", in sacramentele tegenwoor digheid van haar Zoon en God, het gebed deint en ruist, dat in zijn een voud en vertrouwelijke koppigheid de mens weer maakt tot een kind aan •moeders' knie. v. P. y - r V 4 - "4' Lustrumviering Kath- Universiteit Gisternamiddag werden op het station te Nijmegen de reünisten, die deel zullen nemen aan de lustrum feesten, door de rector-magnificus mr. J. W. G. P. Jurgens en door.de praeses van de senaat der studenten H. T. Schaapveld ontvangen. Namens de reünisten werd door mr. Kals van der Heyden, als voorzitter van de raad der reünisten, voor de ontvangst dank gezegd. Vervolgens reden de professoren en studenten in open landauers naar Hfet Keizer Karei- plein, waar de officiële lustrumvlag in de mast werd gehesen- ter opening van de officiële lustrumviering. De h?er Schaapveld nodigde de burge meester van Nijmegen, mr. Hustinx uit, om de lustrumvlag te ontplooien. De burgemeester van Nijmegen sprak dank uit voor de prettige samenwer king, welke steeds heerste tussen universiteit en burgerij van Nijme gen. De wacht om de vlag werd ge vormd door een groep studenten van de nationale reserve. Kardinaal Roey, bisschop van Me- chelen, die de universiteitsfeesten bijwoont en heden aanwezig was op de academische zitting, waar hem het ere-doctoraat werd aangeboden, kwam eveneens in de namiddag te Nijmegen aan.fHet was de wens van de Kardinaal, dat men hem geen bij zondere ontvangit zou bereiden. Hij reed dan ook in stilte in een auto naar de woning van mgr. prof. dr. K. L. Bellon; waar hij tijdens de feestdagen van de universiteit zijn intrek zal nemen. Kardinaal Roey zal Zondag de pontificale Hoogmis, op te dragen door Kardinaal de Jong, in de Mariageboortekerk te Nij megen bijwonen. Nederlandse dag op Belgische Jaarbeurs TOESPRAKEN VAN PRINS BERNHARD EN MINISTER v. d. BRINK. „Wanneer ik denk aan het aantrek kelijke beeld, dat net Belgische be drijfsleven op de laatste jaarbeurs te Utrecht van zijn kunnen heeft gege ven", zo sprak prins Bernhard aan een lunch op de gisteren gehouden Nederlandse dag op de Jaarbeurs te Brussel, „dan geloof ik te mogen be sluiten, dat deze twee beurzen een juiste weerspiegeling vormen van de nauwe economische betrekkingen, die zich tussen onze landen ontwikke len". De Prins bracht aan het slot van zijn toespraak een heildronk uit op het Belgische koningshuis. De heren E. Ludig, L. Cooremans en E. VerbtUggen, ondervoorzitter, administrateur en directeur van de Brusselse Jaarbeurs, werden onder scheiden, respectievelijk tot groot officier, commandeur en officier ln de orde van Oranje Nassau. Ook de Nederlandse minister van Economische Zaken, prof. dr. J. R. M. van den Brink, sprak aan de maaltijd een rede uit. De minister zei, dat hij de overtuiging had, dat deze jaarbeurs van Brussel niet al leen een waardig blijk is van de pres taties van het Belgische bedrijfsle ven, maar dat zij tevens een waar lijk internationaal karakter draagt. Hiermede is een practische en waar devolle bijdrage geleverd tot het zo zeer gewenste internationale con tact in het handelsverkeer. De productie in geheel Europa stijgt, het energie- en het transport probleem, alhoewel nog niet geheel en al opgelost, leggen geen bijzon dere remmingen meer op aan de zich uitbreidende berijvigheid. De acute schaarste, kenmerkend voor de eerste jaren na de oorlog, is vrijwel opgeheven en wij zien, aldus prof. v. d. Brink, hoe de marktverhoudingen in nationaal en internationaal op zicht langzaam maar feker een meer normaal karakter gaan aannemen. Na een bezoek aan het Nederland se paviljoen „werd Prins Bernhard door de toegstroomde standhouders en de Belgische en Nederlandse be zoekers hartelijk toegejuicht. Daar na begaven Prins Bernhard en mi nister Van den Brink zich, vooraf ge gaan door een 12-tal motoren van de Brusselse politie, naar de Nederland se ambasade. ROOD-WITTE TULPEN VOOR MONTGOMERY Veldmaarschalk bracht bezoek aan Eindhoven en Den Haag Om kwart vóór vijf gisteren is veldmaarschalk Lord Montgomery of El Alamein, na een kort bezoek aan Eindhoven, in een Dakota aan gekomen op het marine vlieg veld Val kenburg. Hij werd daar verwelkomd door de Britse ambasadeur in Neder land, Sir Philip Nichols, de ambas saderaad, de heer B. E. F. Gage, de bevelhebber der zeestrijdkrachten, vice-admiraal jhr. E. J. van Holthe, en de plaatsvervangend chef gene rale staf, luitenant-generaal M. R. H. Calmeyer. Op de Britse ambassade in Den Haag werd de veldmaarschalk be groet met een bouquet Montgomery- tulpen, een product tijdens de oor log gekweekt door de kweker E. J. van der Zaal te Lisse. De Montgome- ry-tulp heeft een witte kroon met rode rand. Des morgens om vijf minuten vóór twaalf was Lord Montgomery reeds voor de eerste keer tijdens dit be zoek aan Nederland neergestreken op het vliegveld „Welschap" bij Eind hoven, waar hij door burgemeester Kolfschoten werd begroet. In hotel „Het silveren Seepaert" 'hield hij een receptie. De commissa ris van de Koningin in Noord-Bra bant, prof. dr. De Quay, de direc teuren van Philips, deken Heeze- mans van Eindhoven en andere auto riteiten maakten daar hun opwach ting. Tijdens de lunch, die op de recep tie volgde, werd Montgomery een radiotoestel aangeboden en na af loop woonde hij in de Philips-fabrie- ken een televisie-uitzending bij. Op de bevrijdingsfeesten van 18 Sep tember zal de hoge gast zijn bezoek aan Eindhoven herhalen. DE WEIGERING VAN NEDER LANDSE MARINIERS IN INDO- NESIë OM EEN KAMPONG AF TE BRANDEN De minister van justitie heeft reeds in December van het vorige jaar de Nederlandse mariniers op Oost-Java, die destijds weigerden een bevel van hun meerdere om een kampong af te branden, op te volgen en die des wege op 2 April 1948 voor het mili tair gerechtshof te Batavia tot ge vangenisstraffen zijn veroordeeld, in vrijheid doen stellen, zulks in af wachting van de beslissing op inge diende gratieverzoeken. De 30-jarige L. J. Stokking te Am sterdam en de 35-jarige M. Smit te Leiden waren veroordeeld tot gevan genisstraffen van resp. 2 jaren met aftrek en 2 jaren en 6 maanden met aftrek. De derde militair, de 20-ja- rige J. H. J. de Jóng, had zijn ge vangenisstraf reeds ondergaan, toen hij in vrijheid gesteld werd. Als bijkomende straf werd ontslag uit de militaire dienst verleend zon der ontzetitng van de bevoegdheid om bij de gewapende macht te die nen. Bij Kon. besluit is hun thans, aldus verneemt het A.N.P., bij wege van gratie het onvervuld gedeelte der gevangenisstraf, alsmede de bij komende straf kwijtgescholden. Aan de veroordeelde De Hoog is de bij komende straf kwijtgescholden. GEEN „LIEBESGABEN" MEER NAAR HONGARIJE In Hongarije worden thans zulke hoge invoerrechten geheven op zgn. Liebesgaben, dat de pakketjes voor de betrokkenen niet meer te betalen zijn. Deze hoge invoererchten gelden vooral voor thee, koffie, suiker, nieu we kleding en schoeisel. Alleen gebruikte kleding en schoei sel kan men thans nog naar Honga rije sturen, zonder dat er invoerrech ten op geheven worden. De afzender van het pakketje moet er echter een verklaring bij doen, waarop hij ver klaart, dat het een geschenkzending is. De betrokkene in Hongarije moet een bewijs van onvermogen overleg gen en een verklaring tekenen, dat het lijfgoed voor eigen gebruik is. Uit een en ander kan slechts wor den geconcludeerd, dat aan de jaren lange actie, hier te lande gevoerd voor het verzenden van levensmid delenpakketten naar Hongarije, thans abrupt een einde is gekomen. DREIGEND CONFLICT I? VER. EX-POLITIEKL GEVANGENEN De Ned. Vereniging van Ex-poli tieke Gevangenen (uit de bezettings tijd) zal binnenkort een bijzonder congres houden ter behandeling van een voorstel van het hoofdbestuur om het lidmaatschap der Commu nistische Partij Nederland (De Waar heid) onverenigbaar te verklaren met dat der Ned. Vereniging van Ex- Politieke Gevangenen. De afdeling Amsterdam van deze vereniging, welke ongeveer 15% van het totale ledenaantal omvat, heeft in een ledenvergadering het voor stel van het hoofdbestuur Verworpen met 190 tegen 5 stemmen. Met dezelfde stemmenverhouding werd een motie aangenomen, waar in wordt uitgesproken, dat alle par tijpolitiek uit de vereniging behoort te v/orden geweerd. In deze motie wordt tevens voorgesteld, een voor alle leden toegangkelijke landelijke ledenverga/dering - te houden, waar door de leden over het voorstel van het hoofdbestuur zal worden gestemd of in iedere afdeling een ledenverga dering te houden, waar het hoofdbe stuur het voorstel verdedigt en toe licht, terwijl een lid van het partij bestuur der CPN De Waarheid, lid van de vereniging, de gelegenheid krijgt „de opvatting van de CPN in zake de verdediging van de vrede en onafhankelijkheid van ons land toe te lichten." 250 JAAR ST. JOZEFVIERING TE SMAKT. Het kleine plaatsje Smakt bij Venray herdenkt morgen, dat in 1699, nu 250 jaar geleden, aldaar een kapel werd gebouwd ter ere van de H. Jozef. In de kapel van St. Jozef te Smakt zal Mgr. G. Lemmens, bisschop van Roermaond, morgen om 10 uur een pontificale Hoogmis opdragen, tij dens welke Vicaris-Generaal mgr. dr. F. Feron de predikatie zal houden. 'lletjacvtt IN INDIE: JAN KRAAN, Rijndijk H 20, Hazerswoude, viert 9 Mei voor de eerste maal in Indonesië zijn verjaardag te Sura- baja. PIET SPRING IN 'T VELD, Voorweg 13, Nieuwe-Wetering, viert 8 Mei zijn 22ste verjaardag, zijn 2e te Lubuh Silasih (Sumatra). NIC. VAN DER ZWAAN, Jac. v. Beierenlaan 25, Sassenheim, soldaat le klasse, verjaart op 8 Mei voor de 3e maal in Indonesië, te Ba tavia. J. REMMERSWAAL, Voorweg 43, Nieuwe-Wetering, viert op 9 Mei zijn 3e Indonesische verjaardag te Solo. H. G. W. VAN DE LOO, A 44, Nieuwkoop, viert op 10 Mei voor de 2e maal zijn verjaardag bij de genie te Pladjoe (Sumatra). J. H. SASSEN, A 197, Ter Aar, korporaal, viert 10 Mei zijn 2e Indi sche verjaardag te Kapas (Surabaja). (Foto's van in Indonesië verblijven de militairen kunnen bij de redactie worden ingestuurd tot uiterlijk een week voor de verjaardag. Foto's, welke later worden ingezonden wor den niet opgenomen). Hoofdpijn - Kiespijn Zenuwpijn SüNAPIRIN Pijnverdrijver bij uitnemendheid Buisje 40-75 cc. Het St. Theresia-koor uit Geleen onder leiding van pater Appolinarus Solberg van de Ongeschoeide Car- melieten zal daarbij de wisselende en vaste gezangen uitvoeren. D.eze plechtigheid zal tevens door de K. R. O. worden uitgezonden. K.A.B. EERT ZIJN GEVALLENEN. Ter eerbiedige nagedachtenis van niet minder dan 1152 in de oorlog omgekomen leden van de K.A.B. is gistermorgen, op de dag der bevrij ding, in de hal van het Huis van de Arbeid te Utrecht door de verbonds voorzitter, de heer A. C. de Bruyn, een reliëf onthuld van de jonge beeldhouwer Piet Jungblut, voor stellende de vier apocalyptische ruiters. Deze korte plechtigheid, waarbij ook nog het woord gevoerd werd door Mgr. J. van Schaik en de heer L. Beumer, leider van de Cultuur- dienst van de K.A.B., werd opge luisterd door zang van het Utrechts Katholiek A Capella Koor onder leiding van Guus Stoop en door declamatie van Henk Schaer. Mgr. Van Schaik, die als laatste spreker, voordat de plechtigheid met het zin gen van het WiLhelmus en een kort gebed besloten werd, het woord voerde, legde er speciaal de nadruk op, hoe ook dit monument, dat door samenwerking van alle K.A.B.-af- delingen is tot stand gekomen, de nabestaanden moet dienen als troost. Zij, die vielen voor de vrijheid van land en volk, worden niet vergeten, niet in materiële, maar vooral niet in geestelijke zin. HAAGSE SLAGERS WILLEN SPEK VRIJ VERKOPEN. slagers hebben in een brief aan de regering voorgesteld de distributie van spek op te heffen. De slagers beschikken over be langrijke voorraden spek en het pu bliek is weinig geneigd een belang rijk deel van de vleesbonnen aan spek te besteden, hoewel het graag spek wil kopen. De Haagse slagers achten het niet verantwoord dit voedsel bij geringe hoeveelheden op de bon te blijven verkopen^ aangezien zij het spek niet zo lang goed kunnen houden. Op q.en dezer dagen gehouden vergadering was men van rriening, dat indien de regering deze zaka niet oplost, de slagers zelf tot daden moeten over gaan. Op voorstel van het bestuur der slagersorgansaties werd beslo ten eerst nog de regering op de hoog te te brengen en haar antwoord af te wachten alvorens zelf de distributie ter hand te nemen. Caitötanö aast eig&n fradmi Het zal zonder twijfel in de komende jaren nog veelvuldig voorkomen, dat wij ons verheugen over een simpel dagbladbericht je. wanneer het ons meldt, dat opnieuw een door de oorlog verwoest stukje Ne derlands leven in oude luister hersteld is. Het is nu eenmaal gemakkelijker een land te verwoesten, dan het te herstellen. Ditmaal verheugen wij ons in gedachten mét de mwoners van het vriende lijke en nijvere Zeeuwse stadje Goes, waar niet zonder geestdrift en feest- vertoon dezer dagen het carillon, dat in 1943 door de Duitsers werd geroofd, zijn eigen, traditierijke plaats opnieuw gekregen heeft. Trouwens, het door en door Nederlandse, histori sche bedrijf der klokken gieters (en dan denken wij direct aan de 17e eeuwse meesters in deze nijve - heid: „de gebroeders He- mony") het bedrijf dat nog altijd in twee plaat sen in ons land vooral in Heiligerlee en in Aarle- Rixtel volgens de beroef- de oude methoden wordt uitgeoefend, het meest in de jongste jaren zélf ge heel hersteld en van de grond af opnieuw opge bouwd worden, nadat de Duitsers het met hun schen nende handen geplunderd hadden. Men schreef December 1945. ruim een half jaar dus na de bevrijding, dat de driekleur hoog -aan de vlaggemast wapperde in de Klokkegieterstraat in het Brabantse dorpje Aar- le-Rixtel. Daar, in de eeuwenoude, van 1600 da terende klokkegieterij van „Meester Fritsen" worden voor het eerst na vijf jaar, in aanwezigheid van gees telij ken, journalisten er. particuliere belangstellen den. de eex-ste zes lui klokken gegoten met een totaalgewicht van 6000 kg. en bestemd voor de torens in Utrecht, Boekei en Hoo- gerhei bij Bergen op Zoom Rond een halve eeuw be oefent de familie Fritsen en hun gezellen daar nu al het ambacht van het klokkengieten, gelijk hun voorouders het eeuwenlang deden en terwijl de orders weer van alle kanten bin nenkomen, is het bedrijf in de oorlog stilgelegd en beroofd van al het mate riaal en gereedschap wger in volle gang. Een vrienlijk verzoek vindt er altijd een willig oor zo ge eens in de kunst vertoeft en men zal U graag de tot 1200 gr. Celsius verhitte „klokspijs" laten zien. de bronsmêle- ring die voor 80 pet. uit koper en .voor 20 pet. uit tin bestaal en die er op de gietdagen zacht rommelend via de speciale gelei-goten naar de gaten van de in gegraven. gemetselde klok- vormen stroomt. Een paar dagen blijven de klokken in de aarde, dan worden de vormen stukgeslagen, de igegoten klok b'lijft over en wordt dan op klank gecontro leerd en bijgewerkt. En wat is nu het unieke meesterschap van dit ty pische nationale bedrijf? Zie eens, in Engeland wor den de klokken met opzet te dik gegoten en daarna op toon afgedraaid, maar hier en dat is de trots van de gieterij worden ze dadelijk zuiver en „op toon gegoten" en daarna met de hand bij geschuurd. En wanneer straks weer het gehele, vroegere Ne derlandse carillon-bezit zijn klanken beiert in aWe toonaarden, dan heeft Aar- le-Rixtel daarin een groot aandeel gehad.

Leidse Courant | 1949 | | pagina 5