Ook dit jaar gras drogen? De Tweede Ronde van Nederland ZATERDAG 7 MEI 1949 DE LEIDSE COURANT EERSTE BLAD PAGINA 3 LEIDSE UNIVERSITEIT Geslaagd voor het propaedeutisch examen Godgeleerdheid: de heer A. J. Teilegen te Leiden; voor het can- didaatsexamen Nederlands-Indisch recht: mej. D. L. van Son te Sche- veningen en de heren F. Bierman te Den Haag en W. Blok v. d. Velden te Dordrecht; voor het doctoraal examen Nederlands Recht: de dames T. Pit te Rotterdam en C. G. Schop pen te Leiderdorp en de heer H. van Everdingen te Voorburg; voor het candidatasexamen Indonesische taai en letterkunde; de heer Ph. Loem- bantobing te Leiden; voor het arts examen 2e gedeelte: de heren E. Dekker te Haarlem en H. B. van 't Hoff te Dordrecht. Kunstavond Leidse Schouwburg;. Op Dinsdag 17 Mei a.s. zullen Lissi May (dans) en Henk van Eeuwyk (Piano) éen Kunstavond geven in de Leidse Schouwburg onder de titel Miniaturen muziek en dans in oude stijl. - Het Zonnelied. Morgen worden alle leden om kwart over een in de Leonardus-kerk verwacht. Het Bestuur. R.K. OPENBARE LEESZAAL EN BIBLIOTHEEK. AANWINSTENLIJST DER BIBLIOTHEEK. Godsdienstige ontwikkelingslec- tuur: Timmermans, A Bijbel voor de jeugd. Het Nieuwe Testament. Dl. V en VI; Weissbuch, Vier Jahre Kir- chenkampf in Uugarn; Met de heili gen het jaar rond; Mauriac, F. De rouwende minnares. Profane ontwikkelingsle-etuur: Churchill, W. Memoires over de tweede wereldoorlog. Dl. 2; Minds- zenty, J. Moeder; Muller, PI. J. M. Johannes Brahms; Liester, N. Verdi; Be-rkel, C. van Paganini; Verwey, M. G. Leiden in bezet tingstijd; Henderickx, P. H. Het nieuwe electriciteitsboek voor jon gens; Taverne, N. J. A. Het nieuwe chemieboek voor jongens; Bouws, T Het boek van de spoorwegen; Dijk- meyer, E. Textiel. Dl. 3; Fles, E. en T. Westerwoudt Handboek der kunstgeschiedenis; Maegd, J. de en R. VeTreyt Tekenen; Bottema, J. Bordtekenen voor de kleuterklas; Steinvoort, H. J. Wij maken dat zó! Pannekoek, G, J. en J. J. Schip per Ontwerpen, aanleggen en be planten van tuinen. Dl. 1. Lenz, J. N. Het lied van de hemel; Nicolas, E. Verstandig en gezond. Sport en spel: Emmenes, A. van Beter voetbal; Nienaber, L. J. Tennis in zon en wind; Vriesinga, Th. J. Hockey en hockey traning; Looman, H. J. Op glad ijs; Doveren,'J. van -Hoogge ëerd publiek; Lijssen, H. J. De hoge school; Holkeboer, J. Zak boekje voor de watersport; Kampen, H.. C. A. van De zeilsport; idem De zeilsport; Ykema, H. C. Varen met en onderhouden van sportvaar- tuigen; Vorstelman, C. Waar kan ik visschen? Filarski, H. W. Goed bridge; Goudsmit, F. W. Bridge. Dl. 1; Hagenaar, J. Patience's, Dl. 1. Een vijftigtal meisjes- en jeugd boeken. Zondagsdienst doktoren. De dienst zal morgen worden waargeno men door de doktoren: P. van Es, de Graaff, Lahr en Teeuwen. Dienst der apotheken De avond nacht- en Zondagsdienst der apothe ken te Leiden wordt van Zaterdag 7 Mei 13 uur tot Zaterdag 14 Mei 8 uur waargenomen door de Apotheek Herding Blanken, Hogewoerd 171, tel 20502 en de Apotheek Reijst, Steenstraat 35, tel 20136. Te Oegstgeest door de Oegstgees- ter Apotheek, Raadhuispark 3, Tel. 26274. Het gunstige voorjaarsweer heeft het vee vroeg in de weide gebracht. Maar nauwelijks is de boer van het stalvoeren af, of hij moet er aan den ken, dat voor de komende winter vol doende voeder Wordt gewonnen. Re geren is vooruitzien en dat geldt in de eerste plaats voor de veehouder. In de afgelopen winter waren aller lei voedermiddelen te kust en te keur te krijgen, uitgezonderd dan kracht voeders, en behalve dat, waren cr ruim voldoende hooi en kuilvoeder gewonnen, zelfs zoveel, clat er thans op de meeste plaatsen een flinke hoe veelheid hooi is overgebleven. Dat spaart weer werk uit in de 'komende zomer. Op grond van deze overwe gingen zou men kunnen verwachten, dat het kunstmatige drogen van gras ditmaal wel eens minder nodig zou zijn. Natuurlijk is alles nog onzeker. Wij weten niet hoeveel en welke kwaliteit hooi er deze zomer kan worden gewonnen en wij weten ook niet, of er weer zoveel aardappelen e.d. ruwvoeders verkrijgbaar zul len zijn. En ten slotte spelen de prij zen nog een rol. En ook daarvan we ten wij niets. Toch kunnen wij de zaak benade ren, door twee dingen van te voren vast te stellen: 1. Krachtvoeder zal ook in de ko mende winter nog niet ruim voor handen zijn en het zal in ieder geval zo min mogelijk moeten worden ge: bruikt zelfs wanneer het vrij is; i 2. Gedroogd gras is niet met het gewone ruwvoeder (hooi, kuil, aard appelen, pulp, bostel, schillen e.d.) op één lijn te stellen. Het is in het algemeen van hogere waarde, door het eiwit- en het carotine-gehalte. Goed grasmeel bevat n.l. 13,9 pet. V.W.E., 54,5 pet. Z.W. en tot 400 mg. carotine (sterke schommelingen). D.w.z. dat grasmeel thans in verge lijking met het krachtvoeder een waarde heeft van 15 tot 18 ct. per kg., met als economisch voordeel, dat wij het zelf voortbrengen. Via de meng voederindustrie komen er natuurlijk v/el ƒ3.per 100 Kg. bij, maar dit geldt niet voor de boer, die het zelf wint en vervoedert. Het is niet te zeggen, hoeveel krachtvoeder wij met gedroogd 'gras kunnen vervangen. De kwaliteit loopt daarvoor te veel uiteen. Grote par tijen late men daarom onderzoeken, dan kan men'het z,elf nagaan. Wel kunnen wij zonder onderzoek, nagaan hoeveel wij nodig hebben. Vast staat, dat voor ieder dier, ongeacht de melkgift, één kg. per dag zeer gun stig werkt, Bij verse koeien kan men gaan tot 4 of 5 kg. per dag. Bij deze laatste moet men er natuurlijk om denken, dat dan het grondrantsoen óók afwisselend moet zijn. Dus niet. hooi, kuil en gras alleen. De grasboe- ren kunnen dit voorkomen door pulp, aardappelvezels e.d. in te kuilen. Op de gemengde bedrijven zijn altijd wel andere voedermiddelen aanwezig (knollen, lupinen, spurrie, klaverhooi, erwtenstroo, enz.). Verder is vastgesteld, dat de ge middelde opbrengst van een ha. goed grasland 2.000 Kg. gedroogd gras ik Men kan nu nagaan welke oppervlak te men nodig heeft. Tevens dient men aan de hand van een beweidingsplan na te gaan, hoe men deze oppervlakte uit kan sparen. Omweiden in kleine percelen, of nóg liever rantsoenbe weiding toepassen, heeft ook hier voordelen, omdat men dan, zodra de grasgroei dit toelaat, een perceel kan maaien. Wij weten wel, dat, als het weer niet medewerkt niemand daar aan toe komt, maar hij, die in te grote stukken weidt komt er nooit aan toe, ook niet bij gunstig weer. Natuurlijk dienen de te drogen percelen voldoende te worden bemest. De nodige stikstof of gier dient daar om van te voren aanwezig te zijn. Bij geschikt weer kan men verder op het veld voordrogen. Daardoor kan het gras wel 25 pet. vocht kwijt £aken. Maar ook kan het carotiengehalte sterk dalen. Men overdrijve dus niet. Ook wanneer voldoende ruwvoeder ter beschikking is, dan nog heeft ons hoogproductieve melkvee een vrij grote hoeveelheid krachtvoeder nodig. Hierin ligt juist het economische be lang der droogindustrie, omdat zij de invoer van deviezenverslindende krachtvoeder beperkt. Een ieder ga dus na, in hoeverre hij er gebruik van kan maken. Ongeacht het verloop van de zomer, verdient het grasdrogen onze aan dacht. HAAGSE RECHTBANK. Opgelicht. De colporteur C. v. d. Z., had te Oegstgeest aan verschil lende personen verteld dat hij kon zorgen voor vergrotingen van foto's en hij ontving dan geld vooruit be taald. Men zag de man echter niet meer terug, en evenmin de foto's die men had meegegeven. Wegens oplichting eiste de officier 10 mnd. gevangenisstraf, waartoe de rechter hem veroordeelde. LAATSTE BERICHTEN De Indonesische kwestie in de politieke commissie Functionarissen van het secreta riaat van de Verengide Volken heb ben heden in. verband met de ver schillende tegenstrijdige Amerikaan se persberichten omtrent de Neder lands-Republikeinse conferentie te Batavia verklaard, dat het secreta riaat nog geen rapport van de Unci omtrent het resultaat der besprekin gen had ontvangen. Het debat over de Indonesische kwestie in de politie- I ke commissie ad hoc van de Assem- I blée zal waarschijnlijk volgende week aanvangen Deze commissie, die zich thans met de kwestie van toelating van Israël als lid van de Verenigde Volken bezighoudt, heeft voor van daag twee volledige vergaderingen belegd, in de hoop de kwestie-Israël zo spoedig mogelijk te beëindigen, opdat voldoende tijd zal overblijven voor de rest van de agenda dezer commissie, waarvan de Indonesische kwestie verreweg het voornaamste punt is. GRATIE VERLEEND Bij K. B. is gratie verleend dan Jan Ale Visser, tot de doodstraf ver oordeeld bij sententie van het Bij zonder Gerechtshof te Leeuwarden (kamer Groningen). De doodstraf is veranderd in levenslange gevange nisstraf. DE POSITIE DER K.L.M.-VLIEG- TUIGEN OP DE ROUTE AMSTERDAM—BATAVIA In Batavia wordt vandaag ver wacht de PH—TET (Tilburg) met gezagvoerder Verhey. Vanavond zal vermoedelijk uit- Batavia vertrek ken de PHTDF (Franker) met ge zagvoerder J. J. Moll. INDlë-VLIEGTUIGEN VERTREKKEN EEN UUR EERDER Met ingang van 16 Mei zullen de K.L.M.-vliegtuigen een uur eerder naar Batavia vertrekken. Het vertrek wordt dan bepaald op acht uur des morgens. Het oponthoud te Mauritius wordt met een uur verlengd. INSTELLING PHILATELISTISCHE DIENST P.T.T. Met ingang van 16 Mei a.s. zal bij P.T.T. een speciale philatelistische dienst worden ingesteld. Deze dienst zal Zich belasten met de levering op schriftelijke bestellingen van post- waarden aan verzamelaars De afdeling van het postkantoor 's Qravenhage, die tot dusverre deze aanvragen behandelde, zal van ge noemde datum af komen te vervallen. Het adres van de nieuwe philatelis tische dienst wordt: Zeestraat 64 te 's-Gravenhage. Een van de vooraanstaande figuren onder de vertegenwoordigers der kleinere naties is dr. Herbert V. Evatt, president der algemene ver gadering van de U.N. Hij werd gebo ren in het steenkooldistrict van East Maitland, New South Wales, in 1894 en genoot een universitaire opleiding aan de universiteit te Sydney. Op dertigjarige leeftijd wprd hij lid van het parlement van New South Wales en op zesendertig jarige leeftijd be noemd tot rechter aan het Hoofdge rechtshof, de jongste waarop ooit een lid van dit College werd aangesteld. In zijn persoon zijn de kwaliteiten van den geboren leider en een sterk geloof in de ideale der U.N. verenigd. Een serie karakterstudies van dr. Evatt tijdens een der zittingen in de algemene vergadering der United Na tions. De opmerkingen geven zijr vi sie op de wereld organisatie weer. In de eerste etappe van de Ronde van Nederlknd AmsterdamLeeu warden zijn uitgevallen: Weber en Zehnder (beiden ZwitsersItaliaan se ploeg), de Nederlander Buizen en de Belg Carrier, beiden van de Bel gischNederlandse ploeg". De Frans man Bocquet was niet aan de start verschenen. Op de PTT-kantoren, waar een spe ciaal philatelistenloket is opengesteld, zullen frankeerzegels van Suriname serie v koningin Wilhelmina type Hartz, verkrijgbaar worden gesteld. Verzamelaars kunnen ook van deze zegel slecht één exemplaar van elk verkrijgen. LOONACTIE STUCADOORS. Naar het A.N.P. verneemt loopt het „ultimatum", dat de stucadoors aan 't College van Rijksbemiddelaars jjebben gesteld, Maandag a.s. Wannéér niet aan de eisen van de stucadoors wordt voldaan, dan zou door liet Haagse stakingscomité een 'landelijke staking worden gepropa geerd. VOEDSELVERGIFTIGING TE 's-GRAVENHAGE. Hedennacht is het gezin van J. A. L. Z. te 's-Gravenhage, bestaande uit man, vrom. en vier kinderen, resp. 15, 13 10 en 5 jaar in het ziekerihuis aan de Zuidwal opgenomen, nadat zich na het eten van een restant ha- chée, vergiftigingsverschijnselen ver toonden. De hachée was op 5 Mei j.l. gekookt en gegeten, terwijl toen niets bemerkt werd. Vermoedelijk is het restant bedorven geweest. De toe stand van de patiënten is vooruit gaande. THOMAS MANN NAAR DUITSLAND Thomas Mann, de grootste in le ven zijnde Duitse schrijver, zal in Frankfort de feestelijkheden bewo nen, die gegeven worden, ter gele genheid van de herdenking van Goe the's 200ste geboortedag. Mann, die thans 73 jaar oud is, verliet Duits land toen Hitier aan de macht kwam en is daar sinds dien niet meer te ruggekeerd. De schrijver heeft dezer dagen van de Amerikaanse academie voor kunst en letteren een prijs ge kregen, bestaande uit een medaille en een bedrag van 1000 dollar. Deze prijs, die in 1942 werd inge steld, wordt toegekend aan vooraan staande figuren, die in Amerika wo nen en geen lid zijn van het natio naal instituut voor kunst en letteren. De schrijver zal Dinsdag a.s. naar Engeland vliegen om vandaar een reis door Europa te maken. WIJZIGING IN SOWJET- RUSSISCHE POLITIEK? De wijziging in de Sowjet-Russi- sche politiek, welke in de kwestie van de Berlijnse blokkade aan de dag is getreden, gaat, naar uit mededelin gen in de West-Berlijnse pers blijkt, gepaard aan interne moeilijkheden in de Socialistische Eenheidspartij der Sowjetzöne. Het Sowjet-bestuur zou er toe neigen deze partij in de toe komst niet langer in haar overheer sende plaats te handhaven. Op de laatste bijeenkomst van het hoofdbe stuur der partij werd geklaagd over de „anti-Sowjetstemming" onder haar leden. Er zouden volgens Westelijke publicaties diepgaande tegenstellin gen ontstaan zijn tussen de leider van de partij, Wilhelm Pieck, en de eco nomische leider der Sowjetzóne, Heinrich Rau. Naar te Berlijn ver luidt, is Pieck enkele dagen geleden naar Moskou ontboden. In Sowj et-Russische kringen is men verder kennelijk verrast gewor den door het tempo, waarmede de parlementaire raad te Bonn de laat ste hand heeft gelegd aan de Grond wet voor de West'duitse Staat en waarbij men thans ook, tegen het advies der gouverneurs in Berlijn heeft ingesloten. Het officiële Sow- jetblad, dat doorgaans minder haas tig is met zijn beoordeling, heeft het besluit van Bonn heden voorgesteld een gevolg van een paniek, waar in de Westduitse politici geraakt zou den zijn in verband met de aanstaan de Parijse conferentie. Volgens het Sowjet-Russische orgaan zijn „derge lijke parlementaire kunststukken V.l.n.r-: „....het Charter verklaart de United Nations)De United de beginselen van gerechtigheid, kris talliseert het vertrouwen en de be ginselen van internnationaal gedrag en moet de gids zijn voor de leiders van alle naties.'' de United Nations vormt he den de hoeksteen van vruchtbare sa menwerking tot het handhaven van vrede en veiligheid en het bevorde ren van een hoger levens- en wel- vaartpeil in de gehele wereld. het Charter is het eerste in strument van internationale vrede. Het zorgt ervoor, dat alle andere ver plichtingen, welke de naties ieder voor zich op zich nemen, onderge schikt moéten gemaakt worden aan en in overeenstemming gebracht moe ten worden met die in het United Na tions Charter aangenomen zijn...." (Hij is geweldig critisch op het ge brek aan vertrouwen der Nations heeft niet gefaald in haar taak. De mensen hebben vertrouwen in de U.N. Het is hun voornaamste instrument in de worsteling een we reld te scheppen, welke op gerech tigheid gebaseerd is. Niets anders is er een vervanging voor, niets anders kan het vervangen ....In de laatste paar jaren zijn moeilijkheden gerezen en dikwijls ook wantrouwen en gemis aan sa menwerking. Deze moeilijkheden werden niet veroorzaakt door de Uni ted Nations. Zij zouden veel groter geweest zijn zonder de U.N., welke dienen als de plaats van samenkomst voor het voortdurend pogen om pro blemen op tc lossen door vrije be sprekingen en op basis van de begin selen, zoals die door het Charter zijn vastgelegd. zonder betekenis tegenover de logi sche gang der gebeurtenissen, waar over in elk geval niet door de komi sche Bonner parlementsleden beslist zal worden". SAMENWERKING IN VERSNELD TEMPO Averell Harriman, de speciale Amerikaanse ambassadeur voor het plan-Marshall, die zo juist uit Wash ington is teruggekeerd, heeft giste ren te Parijs verklaard, dat het'Ame rikaanse congres in de komende twalaf maanden iheer voortgang ver wacht in het streven naar samen werking der aan het Europese her stelprogramma deelnemende landen. „Op grond van zijn eigen erva ring is Amerika er van overtuigd", zo zeide hij, „dat enorme voordelen zouden voortvloeien uit het vestigen van een gebied van vrije handel op het Europese t vasteland. Het wordt gewaardeerd, Üat de onderlinge hulp verlening reeds enigszins is vooruit gegaan, doch, wanneer het program ma voor onderlinge samenwerking niet in versneld tempo wordt uitge voerd, zal er het volgend jaar grote ontevredenheid in_ 'het Congres heer sen.-Veel zal afhangen van de wijze, waarop de organisatie voor Europese economische samenwerking haar pro gramma voor onderlinge hulpverle ning voor het lopende jaar uitvoert". Harriman verzekerde, dat de Ver. Staten elke poging der Europese lan den om de handel tussen Oost- en West-Europa te bevorderen steunen, doch hij deelde mede, dat het nog steeds Amerika's politiek is de leve ring van goederen, die voor oorlogs doeleinden kunnen worden gebruikt, aan de Sovjet-Unie of haar satelliet staten te weigeren. PLANNEN VOOR LUCHTTAXI- BEDRIJF NOORD-SUMATRA. Naar Aneta verneemt bestaan van particuliere zijde te Medan plannen tot oprichting van een luchttaxi-be drijf voor Noord-Sumatra zowel voor personen- als voor goederen-vervoer. Een handelsvereniging verleent me dewerking bij de voorbereiding door instelling van een studiocommissie bestaande uit economische en techni sche deskundigen, die de uitwerking van een plan, waarvoor een kapitaal van drie to'n nodig is, ter hand zal nemen. Naar verwacht wordt zullen verschillende maatschappijen in Deli financiële medewerking verlenen en ook het bestuur van de negara Suma tra's Oostkust wordt steun verwacht. DE STRIJD IN CHINA. In een officieel bericht uit Sjang hai wordt gemeld, dat de toestand te Kasjing ernstig is Drie communisti sche colonnes rukken van uit het Noorden, het Westen en het Zuiden naar de siaff op. Volgens een communiqué, uitgege ven door de leiding van het garnizoen te Sjanghai, is heden, bij het aanbre ken van de dag, in de nabijheid van Taitsjong een 5000 man sterke com munistische troepenmacht, na een ge vecht, dat twee uur heeft geduurd, vernietigd. In hetzelfde communiqué wordt toegegeven, dat het contact tussen het op een afstand van 112 kilometer ten Zuid-Oosten van Nantsjeng het eindpunt in Weste lijke richting van de strategisch van belang zijnde spoorweg, die door de provincies Tsjekiang en Kiangsi loopt gelegen Jingtan en Tsjang- sjan, dat in het uiterste Westelijke gedeelte van Tsjekiang is gelegen, volledig is verbroken. HET ARBEIDSCONFLICT IN ASBESTOS. Het was gisteren rustig in Asbestos Quebec), het belangrijkste produc- iecentrum voor asbest in de wereld, ia de ongeregeldheden, die eergis teren in de stad plaats vonden. 5600 stakers waren tot wanhoop gedre ven, daar hun gezinnen groot gebrek lijden tengevolge van de staking voor hogere lonen, welke reeds twee maanden $uurt. Vijftig stakers, die zich in een kerk verschanst hadden, werden gisteren door de politie gearresteerd. Twaalf politie-agenten en veertien stakers werden bij de ongeregeldhe den gewond. De stakers werden gisteren over reed de opgeworpen wegversperrin gen te veriaten en naar huis terug te keren. MARKTBERICHTEN VEUR, 6 Mei. Groenten. Toma ten 1.231.56 per kg; komkommers I 68—72 ct., idem II 59—66 ct., idem III 4653 ct., bloemkool I 4863 ct., idem II 3036 ct., idem III 2029 ct., sla I 8—13.10, idem II 4—7, stoofsla 10—26 ct., spinazie 1016 ct., andijvie 4072 ct., postelein 25 32 ct., radijs 33.60, bospeen 43 53 ct. KATWIJK AAN DEN RIJN, 6 Mei. Groenten. Waspeen I 1024, idem II 2.75—6.75, witlof f 21—32, idem II 1019, uien 5.307.20, rode kool 14.9015, selderie 1.40- 3.00, peterselie 1.101.80, prei 66.30, kervel 2.70—2.80, spina zie 813, rabarber f 5—9.20, radijs 34.10, raapstelen 0.501.80, aardappelen 5.607.60. ROELOFARENDSVEEN, 6 Mei. Groenten. Aardbeien 5169 ct. idem afw. 38—78 ct,, per doosje; kropsla I f 914, idem II 48.60, spinazie 813. bloemkool 50— 57, rabarber 46, radijs f 45, snijbonen 250, peulen f 150265, per 100 kg. Bloemen. Tulpen 649 ct., narcissen 1314 ct., rhododendron 5060 ct., calla 0.60—1.50, pioenroos 1.50—1.70, ixia's 10—11 ct., trollium 828 ct.. anemonen 1635 ct., lathy rus 2957 ct„ irissen 2665 ct., dho- ronicum 814 ct., freesia's 2047 ct., papaver 717 ct., hortensia's 0.80—1.55. TER AAR, 6 Mei. Groenten. Snijbonen 2.40, peulen 1.602.20, prei 0.03O.Oo, sjalotten 0.07, alles per leg.; spinazie I 0.621.00, idem II 0.48, per kist; rabarber 0.040.05, postelein 0.290.38, andijvie I 0.31 0.39, idem H 0.19, alles oer kg.; sla I 9 00—15.60, idem II 4.00—8.80, per 100 stuks; bloemkool I 0.500.68, idem II 0.32—0.46, idem III 0.22— 0.27, idem stek 0.050.16 per stuk; slavellen 0.450.95, per kist; bospeen 0.370.38, radijs 0.03, alles per bos; waspeen I 0.180.31, idem II 0.09, idem stek 0.01, stoofsla 0.100.16, per kg.; selderij 0.06, per bos; toma len 0.981.24, per pond, idem 0.11 0.16, per stuk; aardappelen 0.02 per kg.; komkommers 0.35, per stuk; aardbeien 0.500.73, idem klein 0.39- 0.48 per doosje; appelen: goudreinet- ten 0.82-^-0.93, Franse zure 0.590.60, iper kg.; bloemen 0.09 per bos. frefefaontje* AANBOD 2 Jasz-piano. Speciale halfj, cursus volgens nieuw Amerikaans systeem. Te vens aanvang nieuwe cur sus voor accordeon en gui taar. Instrumenten event, in bruikleen. Muziek school Zwaag, Korevaar- straat 5. tel. 24368. 2 Zijn uw stoelen versle ten? Wij repareren ze weer de beste materialen en prima bekleding. Woonin richting Henk Regeer. Haarlemmerstraat 105 tel. 26602. Ook uw matrassen repareren wij. 3598 2 Verlovingsringen. Na tuurlijk „De Goedkopere Zaak", maar betere waar. Goud-, zilver- horloges. Op het graveren kan g,ewacht worden. Inkoop oud Goud. Ie klas Reparatie Inrich ting S. v. d. Water, Haar lemmerstraat 185, Tele foon 24469. 2 Uw matrassen versle ten? Wij repareren ze weer Overtrekken. opmaken, bijvullen, prima Javaka- pók en tijken, laat ons van uw veren bed een 3-delig matrasstel maken. Wo ninginrichting Henk Re geer, Haarlemmerstraat 105, tel. 26602. 3593 2 Harley Davidson. Aan- geb. H. D. 1 cyl. in prima staat, nieuwe binnen- en buitenb. met duo. Te zien: B. Sjouke, Morsstraat 7. Leiden. 3665 2* Uw oude kinderwagen, vouwwagentje weer nieuw mits door ons verzorgd. Kappen overtrekken, be kleden. spuiten, elke ge wenste kleur. Nikkelen, chromen. Regenzeiltje met mica. Uw adres sinds 1844. Langezaal, Stille Rijn 7'. tel. 26545. 3688 2 Aangeboden een kost huis met pension voor heer. b. b. h. h. Brieven onder no. 3687 bureau van dit blad. 2 Matrastijk. Heden ont vangen 3.58 en 4.85 per meter, ligstoelen beuken romp en prima loper 8.25 tafelzeil. Plastic, door schijnend, wit en blauw geruit, boorband enz. Wo ninginrichting Henk Re geer. Haarlemmerstraat 105. tel. 26602. 3594 2 Te koop 30 M3. ruige koemest, aan vaarwater gelegen bij Th. Zandvliet, Rijndijk A6. Hazerswoude. 2 Laat nu uw lederenjas repareren. Wij zetten pun ten vrije voerings in jassen en tassen. Boodschappen tassen worden geheel ver nieuwd en spuiten in al lerlei kleuren bij. J. M. Knaap. Jan van Goyen- kade 35. tel. 24299. 3597 2 Attentie. Wij repareren uw gebroken porselein Sak sische groepen, antieke borden, beelden enz. Ont brekende stukken worden bijgemaakt. Schoonmaken van schilderstukken en re- paratielijsten. Inkoop goud zilver Bremmer. Haar- 1 .mmerstraat 99. ingang Goegerritstraat 1. telefoon no. 22791. 2 Fa. „Waco", Maat- knippatronen. N. Rijn 25, Leiden, tel. 21895. Weest critisch op uw kleding, maatk'eding onderstreept de persoonlijke lijn van uw toilet. Coupeuze aan wezig elke Maandag-, Woensdag- en Donderdag middag 25 uur. 2 Meerpoel. Alles op naaimachinegebied. Repa raties en levering van naaimachines. Nieuwe ma chines met en zonder ver gunning. Firma Meerpoel, Ëreestraat no. 171. Leiden. Tel 24815 2 Wegens omstandighe den te koop: 14 Cakes Ca- bè1 eenden en 1 woerd. Br. 1948. Reeds in April 330 eieren gelegd. A. v. d. Heiden, Rijndijk 184a, Ha zerswoude. 3690 2 Jonge hennen! Broed 1949 prima afstamming en gezond. Broederii Groe ne ve7d Hoenderfokkerij. Valk Boumanweg 26a, tel. Tel. 25590. Rijksmerk 15386 Haanties 45 weken oud voor liefhebbers om vet te mesten 3040 cent p. stuk. 2 3 stuks limonadeglazen, samen 29 ct. Ribmotief. Verkrijgbaar met inleve ring van deze advertentie. Geldig tot 14 Mei. I.V.A. Haarlemmerstraat no. 48. NOVA Noordeinde 43 te Leiden. 3679 2 Te koop: Pick-up-cas- sette (met motor), in pri ma staat, gereviseerd door erkende firma (event, ook blaten) 100.Ovale tafel (opgelegd! met plu chen stoelen 75.Boer- haavelaan 25. 2 x bellen. 2 Aangeboden prima Eng. 2 pers. ledikant, kin- derledikantje. kinder 3- wielig fietsje, kinderstep, Huiskamerkachel. Voor elk aann. bod, Papengr. 2 Te koop: 2 pers. eiken ledikant met Auping spi raal 45, 1 pers. Engels ledikant 15. 2 pers. En gels ledikant f 20. licht he ren zomerpak 20, jongens werkj^sen en mannen werk.; asjes 5 per stuk. F. v. d. Pluym. Jan vossen- steeg 51. 3694 2 Perz. kleden. Reparatie van. alle soorten tapijten. Specialiteit in 't reinigen van kleden, waardoor te vens de kleuren opge haald worden. Na afspraak in 24 uur klaar. Atelier „Marokko", Buitenrust straat 8a, Tel. 23708. 2 Naar 't Antiek Binnen huis voor jubila. trou wen. verloven, ruime keu ze koper, porselein, lam pen, antieke doeken, te gen sterk verlaagde prij zen. antiek wortelnoten glazenkast, ladekastjes. an tieke Empire klokken. Muusse, Hooigracht no. 59 telef. 23264. 3663 2 Horlogeglazen (rond)- glas of onbreekbaar. Op gezet terwijl U wacht. Modelglazen met 3 dagen klaar. Alleen bi.j: G. Dijk stra. ..de Horlogemaker". Haarlemmerstraat 186. te Leiden. 3691 2 Ter overname aangeb. witte Bruidsjapon zonder punten met tasje, voor klein slank persoon. Br. onder no. 1937 aan agent L. Crt G. Wassenaar Pic- késtraat 1, Noord wijk. 2 Reparatie v. v. Delft's Patria, Engelse kinderwa gens. Stuurt uw kinder wagen zonder tussenhan delaren naar de fabriek. Dit is voordeliger. ^Chro men. spuiten, kappen over trekken regenschermen, enz. Kinderwagenbedrijf ..Speciaal". Uiterste gracht. 14. Leiden, tel. 21248 370 PERS0HEEL 2 R- K- Pastorie te Leiden Wordt voor direct ge vraagd een flink dagmeisje Br. onder no. 3698 bureau van dit blad. 2 Net Meisje b. z, a.. 22 jaar.' voor de winkel, of lichte huiselke bezigheden voor halve of 3 hele dagen. Br. onder no. 3660 bur. van dit blad. 2 Terstond gevraagd een R. K. Boerendienstbode boven 16 jaar bij W. J. de Jong. Noordbuurt 21, Zoe- terwoude. 3681 2 Werkster gevraagd voor schoonhouden van kantoor. Aanmelden. Hooi gracht 24. Leiden. 3683 2 Dagmeisje. Gevraagd een flink Dagmeisje, zelfst. kunnende werken, meer dere hulp aanwezig, Zon dags vrij. v. g. g. v. Witte Singel 92. 3695 2 Er biedt zich aan een net R. K, meisje voor werkster tijdens het bad seizoen. Br. onder no. 3684 bur. van dit blad. 2 Nette slagersloopijongen of halfwas gevraagd bij Th. P. v. d. Berg, Gevers straat 8, Oegstgeest. tel. 23071. 1905 2 Gevraagd een nette R. K. Huishoudster, liefst boven 25 jaar, met kaas makerij bekend bij W, J. Versteegen. Wcipoort 73. te Zoeterwoude. 1916 2 R. K. Meisje, 16 jaar. b. z. a, voor winkel en huishouding. Br. onder no. 3697 bur. van dit blad. 2 Gevraagd door alleen wonend man een huishoud ster. leeftijd 50 a 60 jaar. Br. onder letter A aan agent v. d, blad Beatrix- straat 11. Sassenheim. 2 Net R. K. Meisje b. z. a. voor dag of d. en n., liefst Leiden, Wassenaar of omgeving. Br. onder let ter S, aan R. Paauw. Kan toorboekhandel. Roe'of- arendsveen. 3699 vrnrnGROiL 2 Woningruil. Aangebo den een bovenhuis aan de Haarlemmerstraat, bevat tende 4 kamers, keuken, zolder. Gevraagd een klein vrij huis met tuintje. Br. onder no. 3693 bureau van dit blad. DIVERSEN 2 Openlijk dank aan God voor van Maria verkregen gunst door de Novene der drie Weesgegroeten. 3692 2 Verloren een portemon- naie met inhoud, gaande van Beestenmarkt naar Leiderdorp. Te&en beloning terug te bezorgen bij de agent van de L. Crt. A. C. Coli.jn, Hoogmade. 1925 2 Voor betere Muziekles sen. Muziekinstituut Van Wouw. Rapenburg 1, telef. 26458. Piana. Accordeon, Guitaar, Mandoline enz. Leerlingen moeten in be zit zijn van instrument om thuis te studeren. Uitslui tend privélessen. 3673 2 Een R. K. Meisje, 23 jaar. zoekt vriendin om gezellig mee om te gaan. Brieven onder no. 3682 bu reau van dit blad.

Leidse Courant | 1949 | | pagina 3