S)e £cidóe6oii/fcci/nt BERLIJNSE BLOKKADE WORDT OPGEHEVEN Herdenking van de gevallenen in de Ridderzaal te 's-Gravenhage Afscheid van generaal Clay Vanmiddag] ondertekening Handvest Vliegtuigramp in Italië eist 32 doden Directeur: C. M. VAN HAMERSVELD. Hoofdredacteur: TH. WILMEB. KATHOLIEK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN WAARIN OPGENOMEN „DE BURCHT" DONDERDAG 5 MEI 1949 40ste JAARGANG No. 11686 Berlijners gaan weer echte aardappels eten Bur. Papengracht 32, Telei. 20015, Adm. en Advert. 20826, Abonn 20935 - Abonnementsprijs f 0.32 p. w., i 1.40 p. mnd., f 4.15 p. kwart. Franco p. p. I 4.90 - Advert.: 15 ct. p. Éi.ra. Telefoontjes 11.50 Overeenstemming te Washington OFFICIEEL is door het Amerikaanse departement van Buitenlandse Za ken bekend gemaakt, dat de Grote Vier de Verenigde Staten, En geland, Frankrijk en de Sovjet-Unie overeengekomen zijn, ae blokka de en de tegenblokkade te Berlijn, op te heffen. Een datum werd in de officiële bekendmaking niet gegeven; wel werd gezegd, dat „er overeen stemming is bereikt over alle belangrijke principiële kwesties en dat alle besproken en o.p Duitsland betrekking hebbende beperkende maatrege len wederzijds ook opgeheven zullen worden". thans door de distributie verstrekt, zullen als gevolg van het opheffen der blokkade waarschijnlijk niet wor den vergroot. Wel zullen verse vruchten, groenten en vlees verkrijg baar worden gesteld in plaats van de gedroogde producten die sinds de in stelling van de blokkade in hoofd zaak werden verstrekt. Hoezeer de eerste Berlijnse reac ties uiteraard beheerst worden door vreugde over de beëindiging van een zo onzekere periode en over het uitzicht op herstel van de normale bedrijvigheid in de stad, toch blij ven zij uiting geven aan de ernstige bezorgdheid met betrekking tot de kansen van het komende overleg. De uitingen van Sovjet-Russische zijde te Berlijn jegens de Westelijke politiek zijn onverminderd scherp gebleven en nog gisteren publiceerde het Sovjet-Russische orgaan te Ber lijn daarover een beschouwing, die in toon weinig afwijkt van die, welke men zich uit de eerste dagen van de blokkade herinnert. Ingangsdatum 12 Mei Naar van betrouwbare zijde ver luidt, heeft de Sovjet-Russiche ge delegeerde, Malik, te kennen gege ven, dat de Sovjet-Unie bereid is de 23e Mei te aanvaarden als de begin datum voor de bijeenkomst van de raad der ministers van buitenlandse zaken der Grote Vier en de 12e Mei als de datum voor de gelijktijdige opheffing van alle verkeersbeper- kingen in Duitsland. EEN COMMUNIQUé Er is een communiqué uitgege ven, waarin wordt gezegd: „Er zijn bepaalde details nog in studie, maar er kan worden gezegd, dat overeenstemming is bereikt, dat alle in Duitsland opgelegde beper kingen, die het onderwerp van deze besprekingen hebben gevormd, we derzijds zullen worden opgeheven". „Na een tussenperiode zal er een bijeenkomst van de raad van minis ters van buitenlandse zaken worden gehouden. De raad zal kwesties niet betrekking tot Duitsland bespreken en problemen, die ontstaan uit de toestand te Berlijn, met inbegrip van de valuta te Berlijn". „De vier vertegenwoordigers koes teren de hoop, dat de overblijvende detailkwesties in zeer korte tijd kun nen worden geregeld. Indien deze details spoedig geregeld worden, is het de bedoeling, dat er vandaag om 12.00 G.M.T. (13.00 uur Ned. tijd) tegelijk in de vier landen een com muniqué wordt uitgegeven betref-_ lende de overeenstemming". „Indien het nodig blijkt een ver dere bespreking van de overblijven de details te houden, zal zulk een be spreking worden gevoerd in de na bije toekomst". Kort na het eerste communiqué werd een tweede uitgegeven, waarin wordt gezegd: „De laatste details zijn verduidelijkt. Er zal Donderdag (om 12.00 G.M.T.) een communiqué worden uitgegeven". BERLIJN KRIJGT WEER ECHTE AARDAPPELS De inwoners van West-Berlijn heetten het nieuws van de aanstaan de opheffing van de blokkade van Berlijn welkom, zij zullen nu, voor de eerste maal sinds elf maanden, verlichte straten, 's avonds rijdende trams en echte aardappelen hebben. Na het instellen der Sovjet-Rus sische blokkade, in Juni 1948, moest de straatverlichting bijna geheel wor den opgeheven, liepen de trams en de treinen van de ondergrondse spoorweg niet meer na zes uur des middags en konden nog slechts ge droogde of in poedervorm verstrek te aardappelen voor de consumptie worden beschikbaar gesteld. De hoeveelheden levensmiddelen, HEVIGE BRAND TE SJANGHAI. Bij een hevige brand te Sjanghai, die 2000 barakken en huizen in de as heeft gelegd, zijn meer dan 20 per. sonen om het leven gekomen. /20.000 personen zijn dakloos. Een duizendtal brandweermannen, nagenoeg 60 pet. van het totale brandweereffectief van Sjanehai, heeft deze reusachtige brand, die gedurende meer dan vijf uren in het Westen van Sjanghai over een oppervlakte van 100Ö H.A. heeft gewoed, bestreden. 20 kleine fabrie ken werden beschadigd en over de stad hangen zwarte rookwolken. De oorzaak van de brand is onbekend. Het Tsjechische legerblad „Obrana Lidu" meldt, dat thahs een aantal personen terechtstaan, die wordei be schuldigd van voorbereiding van een actie voor het géval „Westelijke be vrijdingslegersTsjecho-Slowakije zouden binnenvallen. Toen dit niet gebeurde „smeeden zij gevaarlijke complotten". Volgens het blad hadden zij reeds portefeuilles in het kabinet van „de nieuwe .epubliek" verdeeld. Een in staat van beschuldiging gestelde ma joor van het leger zou tot minister van defensie zijn benoemd Te Praag wordt dit krantenbericht beschouwd als de eerste publicatie, die de autoriteiten hebben toegestaan over de arrestaties op grote schaal, die in December en Januari zijn ver richt in verband met een beweerd plan tot een staatsgreep. Te Praag is niets over deze arrestaties meegedeeld en eventuele processen in dit verband zijn in het geheim gevoerd. Ter gelegenheid van de nationale herdenKing is gistermiddag in de Ridderzaal te 's-Gravenhage een bij eenkomst te 's-Gravenhage een bij- gin had zich doen vertegenwoordi gen door mi*. J. baron Sweérts de L.andas Wyborgh. Tal van autoritei ten waren verder aanwezig, o.w. ne gen ministers, tal vón diplomaten, le den van hoge colleges, als Raad van State, Eerste en Tweede Kamer, le den van Provinciaal en stedelijk be stuur en andere burgerlijke en mili taire hoogwaardigheidsbekleders. Ach ter de zetels der ministers waren pLaatsen voor nabestaanden van ver- zetsslachtofers en voorts waren er vertegenwoordigers van het voor malig verzet. Op verfcoek van de commissie na tionale herdenking, welke deze bij eenkomst had belegd, heeft de voor- Zijn politiek heeft gezegevierd I"\E MILITAIRE GOUVERNEUR van de Amerikaanse zóne van West- Duitsland, generaal "Lucius D. Clay, heeft gisteren te Frankfort de hulde in ontvangst genomen van de Amerikaanse strijdkrachten in Euro pa, die waren vertegenwoordigd door 35 generaals en 11.000 officieren en soldaten. Dozijnen vliegtuigen namen aan de grootse parade, die werd ge geven om de troepen in staat te stellen, afscheid te nemen van hun com mandant, deel. „Dit is mijn laatste parade, want ik verlaat het leger. Maar ik zal altijd uw aanwezigheid vandaag op dit veld als een schat in mijn herinnering bewaren", zei Clay tot de rijen soldaten, die voor hem in de houding stonden. RAAD VAN EUROPA Hedenmiddag om vier uur zal het handvest voor de in te stellen Raad van Europa in het St. James's Pa lace te Londen door de tien minis ters van Buitenlandse Zaken van de deelnemende Europese landen wor den ondertekend. Tegelijkertijd zal de tekst van de overeenkomst wor den bekendgemaakt. Reuter verneemt van gezaghebben de zijde, dat de ministers gistermor gen volledige overeenstemming be reikten, zodat de middagzitting over bodig bleek, 's Middags stelden de negen ministers en de Belgische am- basadeur, die Spaak vertegenwoor digt, de tekst van het handvest op. Naar verluidt zal over de toelating van Griekenland en Turkije worden beslist vóórdat de ministers Londen verlaten. De regeringen van deze beide landen zullen het handvest echter nog niet mede-ondertekenen. Spaak zal waarschijnlijk ook heden niet aanwezig zijn. Hij lijdt aan een vrij ernstige jichtaanval. RIVIEREN IN ITALIë TREDEN BUITEN HAAR OEVERS. Her verkeer per trein en over de weg in de buurt van Savigliano, ten Zuiden van Turijn, is gisteren geheel stil komen te liggen als gevplg van ernstige overstromingen. De Dora Riparia is nkmelijk buiten haar oevers getreden. Bij Casale Montfer- rato steeg het water van de Po in 48 uur met 3,5 meter en overstroomde erscheidene kilometers bouwland op 'e oevers. In de provincie Saluzzo zou et water reeds een schade van een milliard lire hebben veroorzaakt. DE MAN VAN DE LUCHTBRUG. De paradé was oorspronkelijk be doeld als onderdeel van de viering van de 88ste verjaardag van de re- organiati% van het 18e regiment in fanterie van de eerste divisie, maar de mededeling dat generaal Clay op 15 Mei gaat aftreden maakte van de ze plechtigheid een onofficieel, maar zeer ontroerend afscheid van de mili taire gouverneur. Na met generaal Clay' de parade te hebben afgenomen, las generaal Huebner, die Clay opvolgt als opper bevelhebber, de boodschap van presi- dent Truman voor het front van de j troepen voor. Het vertrek van Clay als gouver neur in Duitsland valt samen met de triomf van zijn politiek. Hij was im mers de man, die al vroeg begon met weerstand te bieden aan de Russische pogingen om de Westelijke geallieer den uit Berlijn te verdrijven. On danks vaak felle ten onaangenaam klinkende critiek uit Washington volhardde hij in die houding. Op eigen houtje tegen de raad van zijn adviseurs in nam hij het initiatief tot de oprichting van de Luchtbrug. Toen het begon, was Clay feitelijk de enige die geloofde dat Berlijn door de lucht van voedsel en brandstof kon worden voorzien. Aan hem is het te danken dat de in woners van West-Berlijn hun ver trouwen in de Westelijke geallieerden niet hebben verloren. Zijn politiek heeft succes gehad. Op de dag waarop hij afscheid heeft ge nomen van zijn troepen, komt uit New York het bericht, dat er over de ophefing van de blokkade overeen stemming is bereikt. Dat de Russen een dergelijke concessie doen, is voor een groot deel te danken aan de on verzettelijk houding van deze Ame rikaanse generaal. Aan de periode, waarin Duitsland door militaire werd geregeerd, is nu ook een einde gekomen. Een burger lijke functionaris volgt Clay op. Men noemt in dit verband de naam van John McCloy, de president van de Wereldbank. De besprekingen te P»'avia Heden werd een informele bespre king gehouden tussen zes leden van de Nederlandse delegatie en zes van de republikeinse delegatie in tegen woordigheid van Cochran. De verga dering was een voortzetting van de gisteren gehouden informele bespre king tussen groepen vaa de beide de legaties. In Nederlandse kringen achtte men deze activiteit op informeel plan hoopgevend. In kringen, die nauw contact onderhouden met de Neder landse delegatie was men van me ning dat het optimisme waarvan dr. van Royen dezer dagen gewaagde, zeker niet misplaatst mag heten. Zoals bekend betreffen de bespre kingen de details van de terugkeer van de republikeinse regering naar Djokja en de zg. „binding commit ments". Intussen vernam Aneta's di plomatieke correspondent uit be trouwbare bron, dat Moh. Natsier is afgetreden als adviseur van de repu blikeinse delegatie, omdat hij niet in stemde met de politiek van de dele gatie, hetgeen door de republikeinse woordvoerder werd bevestigd. De „Nieuwsgier" schrijft heden morgen in een hoofdartikel o.m.: „We hebben geen verdriet, dat Nat- sir van het toneel verdwijnt, sedert gebleken is, dat hij een der scherpste tegenstanders is van een compromis. Tot zulk een compromis zal men toch moeten komen. Geen van beide partijen kan zich de illusie maken dat integrale verwezenlijking van haar wensen mogelijk is. Het ver trek van Natsir is dus een gunstig teken". Amerika paktzaak- Mindszenty aan Dean Acheson, de Amerikaanse mi nister van buitenlandse zaken, heeft gisteren op een persconferentie te Washington verklaard, dat de Ver enigde Staten binnenkort tot actie zullen overgaan „wegens schending van de clausules over de mensen rechten in de vredesverdragen door Hongarije, Bulgarije en Roemenië". De in de vredesverdragen vastge stelde procedure voor regeling van geschillen is de volgende: De zaak wordt voorgelegd aan de drie hoofden der missies (Amerikaan se, Engelse en Sowjet-Russische) in de'hoofdstad van 't land, dat met het vredesverdrag in strijd zou hebben gehandeld. Indien de drie hoofden binnen twee maanden niet tot overeenstemming komen, zal het geschil worden voor gelegd aan een commissie, bestaande uit een vertegenwoordiger van beide partijen en een derde lid. dat met on derlinge overeenstemming door bei de partijen benoemd dient te vnorden. Mochten deze beide partijen binnen een maand geen overeenstemming over de benoeming van het derde lid bereiken, dan kan een der partijen de secretaris-generaal van de Ver enigde Naties verzoeken het derde lid te benoemen, waarna de commis sie bindende beslissingen met meer derheid van stemmen kan nemen. Voetbalploeg van Torino omgekomen 1 CPELERS EN RESERVES van het Italiaanse elftal van Torino F.C., JO k-7 de Italiaanse voetbalkampioen uit Turijn, zijn gisteren om het leven gekomen bij een vliegtuigongeluk. Het toestel bracht de ploeg van Torino uit Lissabon, waar zij een wedstrijd had gespeeld, naar Tu rijn terug. Alle 32 inzittenden vonden de dood toen het vliegtuig neer stortte bij de basiliek van Turijn, na een der torens te hebben geraakt. Aanvoerder Mazzola aan de dood ontsnapt? Behalve de 18 spelers zaten in het vliegtuig vijf bestuursleden, twee trainers, drie journalisten en een be manning van vier. Er is een kans, dat de aanvoerder van Torino, de internationaal Valentino Mazzola, aan de dood is ontsnapt. Vermoed wordt, dat hij de terugreis bij een tussen landing te Barcelona heeft onder broken, omdat hij ongesteld was. Het dramatisch einde van de ploeg die sinds 1945 nationaal voetbalkam pioen was en die ook dit jaar onge twijfeld opnieuw de titel zou hebben veroverd, heeft Italië in rouw ge dompeld. In het Italiaanse parlement werden gisteravond, na het bekend worden van de ramp, de besprekin gen enkele ogenblikken onderbro ken. Minister Scelpa, die het nieuws in de Kamer mededeelde zei: „Dit ongeluk brengt rouw over de Ita liaanse sport, de Italiaanse journalis tiek en de Italiaanse luchtvaart". Er wordt reeds gesproken over het afbreken van de Italiaanse voetbal competitie. Het elftal van Torino had Dins dag in Lissabon tegen de Portugese club Benfica gespeeld. Toen het drie- motorige vliegtuig, waarmee de ploeg terugreisde, Turijn bereikte, viel daar een hevige regen. Vermoed wordt, dat de bestuurder ten gevolge van het slechte zicht de basiliek, die op de heuvel Superga 8 kilometer van de stad staat, te laat heeft gezien. Het toestel vloog tegen het kerkge bouw en stortte onmiddellijk neer op een binnenplaats, waar het wrak in brand vloog. De brandweer kon in de vuurzee geen reddingspoging on dernemen. Uit sportief oogpunt zal het gehele Italiaanse voetbal de weerslag van de ramp ondervinden. Torino zal ja ren nodig hebben om zich van déze slag te herstellen en het Italiaanse nationale elftal zal moeilijk vervan gers vinden voor de omgekomen cracks van de kampioensploeg. Tal van bekende Italiaanse spelers, allen leden van Torino, de ploeg die in de hoofdklasse de leiding heeft, zijn om het leven gekomen. Tot hen behoren Bacigalupo, die als de beste Italiaanse doelverdedi- ger beschouwd werd. de rechtsbui ten Monti en de linksback Maroso, die eveneens hoog aangeschreven stond. Verder de achterspelers halves Ballarin, Martelli, Castiglia- no, Grezar en Fadini, ^de voorwaart- sen Gabetto en Bongioni en de re serve Operto. Öok de spelers Subert, Grava, Loik en Rigamonti zijn onder de slachtoffers, evenals de manager van het team, de masseur en de Engelse trainer Leolie Livesey. Van hen wa ren Bacigaiupo, Ballarin, Castiglia- no, Gabetto, Loik en Rigamonti in ternationals. Om 8 uur gisteravond waren de lichamen van 15 inzittenden gebor gen. Dértig doden A.F.P. meldt nader, dat het aan tal doden bij de ramp dertig draagt, t.w. 18 spelers, 4 officials, een Engelse trainer, een masseur, journalisten en de uit 3 koppen be staande bemanning van het vliegtuig PARATYPHUS-EPIDEMIE IN VENDéE. In de Vendée in Zuid-West-Frank rijk is een paratyphus-epidemie uit gebroken. Tot nu toe zijn 1200 geval len gemeld. Twaalf personen zouden reeds aan de gevolgen zijn bezweken. PRINS KAREL DOOR PAUS ONDERSCHEIDEN. Tijdens een audiëntie hedenmorgen heeft Z.H. de Paus prins Karei van België vereerd met de gouden me daille van zijn Pontificaat. zitter der Eerste Kamer, prof. rnr. R. Kranenburg, een welkomstwoord ge sproken. Op deze dag, zo zeide hij o.a., be leven we weer in volle scherpte hoe weleer het leed over ons is geko men, wij gevoelen weer de beklem ming en de wanhoop, toen ons leger door een overmachtige vijand.was neergeslagen en we getuigen waren van een optreden lijnrecht in strijd rnet alle tradities. Steeds harder wei^ den de maatregelen van de bezetter. Wij zien degenen weer voor ons, die niet wilden buigen. Zeer velen lieten in een genadeloze strijd het leven. Zij worden hier herdacht. Nadat spr. in het bijzonder de bui tenlandse diplomaten had verwel komd, bracht hij dank aan de mede werkers, die de waarde van dit sa menzijn verhogen, een samenzijn dat is belegd, opdat wij niet verge ten cildus prof. Kranenburg. Na deze inleiding voerde het Ne derlands Kamersymphonxe-Orkest onder leiding van Sam Swaap de ouverture Egmond van L. van Beet hoven uit. Charlotte Kohier droeg „Psalm 44" in de berijming van Marnix van St. Aldegonde voor. Na dat Annie Woud, begeleid door het orkest en de harpiste Rosa Spier, „Arioso" van Handel gezongen had, sprak rector J. Th. M. Kraakman, directeur van de katholieke actie te 's-Gravenhage een rede uit. Annie Woud heeft vervolgens be geleid door het orkest „Abide with me" van William H. Monk gezongen. De Amerikaanse pianist Julius Kat- chen bracht daarna „Funeraille" van Franz Liszt en de treurmars uit de sonate op. 26 van L. van Beethoven ten gehore. Tenslotte sprak de minister-presi dent, dr. W. Drees, een rede uit. J)e bijeenkomst werd besloten met het gezamenlijk zingen van het Wil helmus. (Van beide redevoeringen hebben wij reeds gisteren een ver slag geplaatst). DE STILLE TOCHT NAAR WAALSDORP. De stille tocht naar de Waalsdor per vlakte is ook dit jaar weer door vele duizenden gemaakt. Een stoet van ongeveer een uur gaans bewoog zich naar en langs de plaats, waar tijdens de duistere jaren, die achter ons liggen, het moordend lood velen uit het leven rukte. Voor de gedenksteen lag een tapijt van voorjaarsbloemen in de nationale kleuren gespreid. Een ere-wacht van leger vloot, luchtmacht en binnen landse strijdkrachten stond langs de kanten opgesteld. Een kort trompetsignaal kondigde het uur van achten aan. Twee minu ten diepe stilte waarna de gebruike lijke herinneringstekst en het volks lied volgden. En nadien hebben de duizenden langs deze plek gedefileerd. KONINGIN NAM DEEL AAN HEDENKINGSPLECHTIGHEID TE BAARN. Tijdens de gisteravond in Baarn gehouden herdenkingsplechtigheid voor de gevallenen heeft H. K. K. ko ningin Juliana een krans van witte bloemen gelegd bij het monument van de oorlogsslachtoffers, hetwelk inder tijd werd opgericht op het stations plein aldaar. De landsvrouwe, die in een zwarte japon was gekleed en een zwarte toquehoed droeg, was verge zeld door Z. K. H. prins Bernhard in generaalsuniform. PRINSES WILHELMINA NAM DEEL AAN HERDENKING. Zoals de laatste jaren gebruikelijk nam H. K. H. prinses Wilhelmina ook gisteravond deel aan de te Apeldoorn gehouden stille herdenkingstocht, waartoe zij zich onopvallend tussen de anderen had geschaard. Aan de voet van het voorlopig gedenkteken voor de gevallenen legde de prinses een eenvoudige laurierkrans neer, welker enige versiering werd ge vormd door twee afhangende linten in de nationale kleuren. Het aantal burgers, dat in de stoet meetrok, was dit jaar meer dan het tweevoudige van de vorige maal en bedroeg enige duizenden. Herdenking op de Grebbeberg Onder het pas ontloken groene lo ver van de eiken en beuken op de Grebbeberg werden in de ochtend uren van de vierde Mei allen her dacht, die in de jaren 19401945 voor de bevrijding van ons land zijn ge vallen. Aan weerszijden van de hoofdingang van het kerkhof stond een erewacht opgesteld, bestaande uit een peloton van het depot ge vechtwagens te Amersfoort en een peloton van het derde territoriale ba taljon. Achter het houten kruis had de Koninklijke Militaire Kapel, on der leiding van kapitein Rocus van Yperen, zich opgesteld. Deputaties van de koninklijke landmacht van voor 1940, in het bijzonder van het achtte regiment infanterie, van de luchtstrijdkrachten, van het KNIL, van de voormalige binnenlandse strijdkrachten, van de koninklijke brigade „Prinses Irene" van het de pot geneeskundige troepen te Utrecht en oud-strijders vormden een carré; De vier ereroffels en twee strophen van het „Wien Neerlands Bloed" kondigden de komst aan van een groot aantal hoge militaire autoritei ten. Onder hen bevonden zich de be velhebber in het.eerste militaire ge west, generaal-majoor J. H. Jager, die met de organisaite van de her denking was belast, de chef lucht- staf, luitenant-generaal C. Giebel, de vertegenwoordiger van de chef ma rinestaf de schout bij nacht F.<J. Kist, en luitenant-generaal buiten dienst jhr. W. Roëll. Even later arriveerden de chef van de generale staf, gene raal mr. H. J. Kruis, de Commissa ris der Koningin in de provincie Utrecht en de burgemeester van Rhenen. De minister van oorlog, die de herdenkingsrede zou uitspreken, was verhinderd aanwezig te zijn, in verband met de begrafenis van oud- min. Fievez. In zijn plaats hield de staatssecretaris van oorlog, mr. W. H. Fockema Andreae, een rede. POST VOOR DE „VOLENDAM". - Opvarenden van de „Volendam", op weg van Indonesië naar Rotter dam, kunnen in de tussenhavens nog post uit Nederland ontvangen, die dan uiterlijk 12 Mei a.s. op de bus moet zijn. Overzicht tijdens de kranslegging door Lt.-gen. b.d. Jhr. W. RoëlL. K.V.P. Het College van Beraad over vergoeding materiële oorlogsschade. Het College van Beraad der Katho lieke Volkspartij kwam op 3 Mei j.l. te Utrecht "bijeen, teneinde het vraagstuk van de vergoeding der ma teriële oorlogsschade te bespreken. Van het College maakten deel uit het Dagelijks Bestuur der Partij, de besturen der beide Kamerfracties aangevuld met de betreffende des kundigen dier fracties, vertegen woordigers uit de kringen der oor logsgetroffenen, deskundige verte genwoordigers en functionarissen der K.V.P. uit het gehele land en verte genwoordigers van het Centrum voor Staatkundige Vorming. In een uitvoerige bespreking, wel ke de gehele dag voortduurde, werd het probleem in al zijn aspecten be sproken, waarbij als leiddraad dien den een tweetal prae-adviezen van de heren prof. dr. Groeneveld en drs. Ten Doeschate, resp. betreffende het financieel-budgetaire en het sociaal- economische aspect. Het College van Beraad, dat uiter aard niet bestemd is tot het nemen van besluiten, heeft zijn besprekingen gebaseerd op de grondslag van de, in 1947 op het Partijcongres, aan vaarde resolutie betreffende de ver goeding van de materiële oorlogs schade en de betreffende passage in het Verkiezingsmanifest 1948 der K.V.P. MGR. N. STAM BEDIEND. Z.H.Exc. N. Stam, rustend bis schop van Kisumu, thans verblijvend in het missiehuis te Hoorn, is na een ernstige hartaanval van de H.H. Sa cramenten der stervenden voorzien. De bisschop van Haarlem, mgr. J. P. Huibers, was juist bij de missiebis schop op bezoek. Een kaVtfJttje... „Wat de wereld het meest veront rust -is niet het communisme en zelfs niet het atheïsme, maar het heiden dom van christenen". P. Gilles S.J. in „The Catholic World".

Leidse Courant | 1949 | | pagina 1