Ontmoeting Stalin-Truman Rode ring rond Sjanghai MAANDAG 2 MEI 1949 DE LEIDSE COURANT EERSTE BLAD PAGINA Volgens de Amerikaanse radiocom mentator Pearson zijn er verleden week besprekingen gevoerd over een eventuele bijeenkomst te Parijs van Truman, Attlee, Queille en Stalin. Pearson meent te weten, dat Stalin geen bezwaar heeft tegen een trein reis naar Parijs. Dergelijke berichten behoort men met de nodige voorzichtigheid te be handelen. HANGTSJOU PRIJSGEGEVEN Een stroom vluchtelingen verlaat thans de belangrijke stad Hangtsjou, die op een afstand van ongeveer 160 kilometer ten - Zuid-Westen van Sjanghai is gelegen. Hangtsjou is door de nationalistische troepen prijs gegeven; het wordt thans door de naderende communistische strijd krachten bedreigd. De vluchtelingen beladen met kleine bundeltjes, waar in zich het enige bevindt, dat zij kun nen meenemen, ontvluchten de stad in Zuidelijke en Zuid-Westelijke richting. Op het station van Hangt sjou bevonden zich 15.000 personen, die trachten per trein weg te komen. Zodra Hangtsjou valt, is de rode ring rondom Sjanghai gesloten. Drie Britse passagiersvliegtuigen en een aantal toestellen van de Brit se luchtmacht worden in gereedheid gehouden om, zo nodig, de zich te Sjanghai bevindende Britse onderda nen nog op het laatste ogenblik te kunnen wegvoeren. Men verwacht heden te Hongkong de aankomst van het Nederlandse s.s. „Boissevain" en van de Amerikaanse „Fort Charlotte", die tezamen 160 buitenlandse vrouwen en kinderen uit Sjanghai aan boord hebben. LUCHTBRUG VLIEGTUIG VERONGELUKT. Een Halton-vliegtuig van de lucht brug is Zaterdag op 25 km. ten Noord-Westen van Berlijn neerge stort, waarbij alle vier leden van de bemanning zijn omgekomen. Een reusachtige Boeing strato- freghter van 71 ton is gisteren op het vliegveld van Frankfort geland, na een vlucht uit de Verenigde Sta ten. Het toestel zal beproefd worden voor dienst op de luchtbrug. BUITENGEWONE TOENEMING VAN KLOOSTERROEPINGEN IN DE V. S. De geweldige toeneming van aan vragen om in het Trappistenklooster van New Melleray (V.S.) te treden, heeft dit kiooster voor de moeilijk heid geplaatst waar en hoe al deze personen ondtr te brengen. De toe loop van ex-soldaten en jonge man nen is zo groot, dat zij op een wacht lijst moeten worden geplaatst tot dat een b'fgebreid bouwproptam ;s uitgevoerd. Ook de Trappiste? in Kentucky en Providence waren ge noodzaakt in Georgi,ë, Utah ';n m Providence nieuwe huizen ie ope nen alleen om de late rcauingen ie kunnen opnemen. De aanvragen ko men voorna nelijk uit de kringen van schrijvers, artsen en ex-leger officieren. MET VIJF POND NAAR ENGELAND. Van Engelse zijde wordt er de aan dacht op gevestigd, dat toeristen die Engeland bezoeken bij het binnenko men van het verenigd koninkrijk niet meer dan vijf pond sterling bij zich mogen hebben. Men kan echter vanzelfsprekend z.g. Travaller's chequies, credietbrie- ven enz. tot elk bedrag meenemen. Ook tegen het bij zich hebben van vreemde valuta bestaan geen bezwa- ven. Bij het verlaten van Engeland mag echter slechts een aequivalent aan vreemde valuta van 10 pond sterling meegenomen worden of papiergeld tot een bedrag, dat bij binnenkomst door de douane-ambtenaren in het paspoort is geschreven. Men doe er dus goed aan geen be drag groter dan 5 pond sterling in of uit Engeland te brengen. MAI ZETTERLING IN MOEILIJKHEDEN. De Zwepds-Engelse filmactrice Mai Zetterling, die thans verbonden is aan de J. Arthur Rank's studio's, bevond zich Zaterdag in Den Haag met haar echtgenoot, Tute Lemkow, in moei lijkheden. Zij hadden n.l. een tele gram uit Zweden ontvangen, dat de brcor van Tuttle Lemkom ernstig ziek was. Daar de betreffende bu reaux op koninginnedag gesloten wa- Ven, konden zij geen papieren krij gen om via Duitsland naar Zweden te rijden. Door bemiddeling van een ANT.P.-verslaggever, die zij toevallig ontmoette, werd kolonel Bryan, hoofd van het militaire passenbureau in Den Haag, echter bereid gevonden voor de actrice en haar echtgenoot de nodige vergunningen uit te schrijven voor hun tocht naar Zweden. Mai Zetterling en Tutte Lemkow waren zeer getroffen door dit staaltje van Nederlands-Engelse samenwerking. Mai Zetterling kwam Vrijdag in Ne derland aan. Zij heeft Italië, Frank rijk en België doorkruist, maar wilde ook' speciaal Nederland en de bollen velden zien. „Ik heb genoten van de bloeiende Betuwe en de bollenvelden, maar ook van de welwillendheid van de Nederlandse bevolking en sinds wij het fatale bericht kregen, dat mijn zwager zeer ernstig ziek ligt, zijn er dingen gebeurd die ons in geen ander land zouden gebeuren. Nederlanders en Engelsen hebben hun uiterste best gedaan om ons, die als Zweden in En geland wonen, een visum voor Duits land te bezorgen". Met deze woorden vertrok Mai Zetterling Zaterdag avond om half tien naar Zweden. INTERNATIONAAL MUZIEK CONCOURS TE AALSMEER. De uitslagen van het Zaterdag voortgezette internationale muziek concours in de Aalsmeerse bloemen- hal luiden: 2e afdeling harmonie: „Kunst na Arbeid'' uit Bergen op Zoom, le prijs 35 punten. le afdeling fanfare: „Harmoni?" uit Balk, le prijs 33 punten. Convertwedstrijd 2e afdeling har monie: „Kunst na Arbeid" uit Ber gen op Zoom, le prijs 50 punten. le afdeling fanfare: „Harmonie" uit Balk, 2e prijs, 88 punten. le afdeling fanfare: „Excelsior" uit Hoofddorp, le prijs 101 punten. Afdeling uitmuntendheid fanfare: Apollo" uit Goederede, le prijs 101 punten. Eere-afdeling fanfare: „Sporvejs Orkester" uit Aabyhoj (Denemarken), 3e prijs 60 pnt. Vaandelafdeling fanfare: „Uiter- wegs fanfarecoprs'' uit Aalsmeer, le prijs 118 punten met bijzondere lof van de jury. Oud-minisJer Fiévez overleden Zaterdagmiddag is te 's-Graven- hage op 46-jarige leeftijd overleden de oud-minister van Oorlog, kolonel A. H. J. L. Fiévez. Oud-minister Fiévez, die in 1902 te Zutphen is geboren, werd, nadat hij zijn militaire studies te Breda in 1922 had voltooid, benoemd tot tweede luitenant bij het R.I. te Ven- lo. Nadat hij hierna enige jaren had les gegeven aan de gasschool te Utrecht, bezocht luitenant Fiévez tot 1934 de hogere krijgsschool. In 1939 werd de overledene be noemd tot kapitein bij de generale staf. In krijgsgevangenschap ver toefde hij te Neurenberg, Stanislau en Neu-Brandenburg, waar hij hoofd was van de gelheime berichtendienst van de krijgsgevangen Nederlandse officieren. In het kabinet-Beel trad de heer Fiévez inmiddels tot overste be vorderd op als minister van Oor log. Nadat hij in 1948 als zodanig was afgetreden, werd hij bevorderd tot kolonel. De heer Fiévez was als minister van Oorlog tijdens het kabinet-Beel in de beide Kamers een zeer gezie ne figuur. Zijn redevoeringen in het parlement muntten uit door kennis van zaken. Na het aftreden van minister Schagen van Leeuwen in November 1947, beheerde hij ook ad interim het ministerie van Ma rine. Toen de periode van het kabinet- Beel ten einde liep, liet het zich aanzien, dat de heer Fiévez op me disch advies in elk geval niet als minister zou terugkeren. Zijn ge zondheidstoestand liet namelijk reeds te wensen over. Wel werd kolonel Fiévez lid van de nieuwe Tweede Kamer. De KVP- fractie benoem'de hem als haar se cretaris. Hij naim eveneens zitting in de commissie der zogenaamde Ne gen Mannen voor de Indonesische politiek. Hij heeft in deze functies niet lang actief kunnen zijn. Vrij spoedig moest hij in het ziekenhuis worden opgenomen. Eerst in Utrecht vanwaar hij later werd overge bracht naar Den Haag. Na een maandenlang ziekbed is hij thans overleden. Als minister heeft de heer Fiévez een pensioenregeling voorbereid voor de zogenaamde „mobilisatie- slachtoffers" van '14'18 en de na bestaanden. Toen dit voorstel, na verdediging door minister Sohokking, op 30 Sep tember 1948 door de Tweede Kamer werd aangenomen, werd het Kamer lid Fiévez daarvoor terecht door 'vele sprekers geprezen. De heer Fiévez heeft ook het initiatief geno men tot de verbetering van de sa lariëring van het militaire perso neel, die thans binnenkort haar be slag zal krijgen. Als opvolger van de overledene voor het Kamerlidmaatschap komt het eerst in aanmerking oud-minis ter mr. E. M. J. A. Sassen. De begrafenis is vastgesteld op Woensdag omstreeks 12 uur op de R.K. begraafplaats aan de Kerkhof laan te 's-Gravenhage. NIEUWS UIT 1 HILLEGOM 4 GOUDEN JUBILARISSEN. Dat vier broers ieder 50 jaar bij de zelfde patroon zijn kan een zeldzaam heid genoemd worden. De bloemist arbeiders J., S., P. en L. Langeveld herdachten zulk 'n heuglijk feit bij de N.V. Kon. Ned. Bloembollenkwekerij en Exporthandel Gebrs. van Zanten alhier. Ten huize van een der direc teuren werd dit gouden jubileum in tiem gevierd. De burgemeester reikte aan ieder de zilveren ere-medaille, verbonden aan de Orde van Oranje Nassau, uit voor langdurige, trouwe plichtvervuilling. Spr. hoopte, dat zij nog lang mogen terugzien op een zo welbesteed leven. De heer G. E. Veld huizen van Zanten wenste allen ge luk met de hoge onderscheiding en dankte voor de medewerking aan het bedrijf. G. H. Hermans f. Alhier over leed op 65-jarige leeftijd de heer G. H. Hermans, dir. Bloembollenkweke rij N.V. Hermans. Hij was mede-op richter van de Coöp. Boérenleenbank ter plaatse en zeer vele jaren haar voorzitter. Vele jaren was de heer Hermans ook lid van het Kerkbestuur van St. Martinus. POLITIE MAAKTE JACHT OP TWEE AUTO-DIEVEN. Zaterdagavond kreeg de Hillegom- se politie bericht uit Haarlem, dat al daar door twee jongemannen uit Hil- legom een auto was ontvreemd. Tijdens de rit door de stad, waarbij zij door de Haarlemse politie achter na gezeten werden en waarbij van vuurwapenen gebruik werd gemaakt, reed de auto tegen een langs de weg staande paal. De 24-jarige H. vloog door de voorruit en is ter verpleging in het ziekenhuis opgenomen. De 26- jarige van de W. kwam met de schrik vrij en werd te Haarlem ingesloten. „St. Franciscus van Assïsië." De afd. Hillegom van de Ned. Kath Bond van administratief-verkopend en verzekeringspersoneel „St. Fran ciscus van Assisië" hield haar jaarver gadering. De voorz. drukte zijn spijt uit, dat het in dit afgelopen jaar niet is mogen gelukken met de werkge vers in contact te komen; zelfs ver waardigen deze zich niet, onze brie ven te beant .oorden. Toch zal ons pogen in de toekomst met succes worden bekroond, mits alle leden trouw blijven aan hun organisatie en de buitenstaanders hun plicht begrij pend. Het vlaggenfonds heeft f 63.95 in kas; het ledental bleef stationair. De penn. sloo. z'n kas met 'n batig saldo van f 17.5J. Tot leden der kas- commissie werdén benoemd de heer Bakker, Pouw en Boon. Mej. W. Ver hoeven werd als bestuurslid herko zen. Inplaats van de heer H. van Kampen, die als bestuurslid en als se cretaris zich niet meer beschikbaar stelde, werd gekozen de heer L. Scholte. KATWIJK AAN DEN RIJN K. R. V. Zaterdagavond hield de heer J. C. v. d. Berg een zeer leer- z. ..m en intertssant praatje over de voetba sport. De opkomst hiervoor was buitengewoon. Een verheugend teken! Ruim 40 leden en anderen wa ren in het parochiehuis bijeen. Van de twee systemen, resp. het spelen rnet aanv. spil en het stoppe.spii- systeem, werd een' korte maar duide lijke uitleg gegeven. De taak van de spelers afzonderlijk en het systeem met aanv. spil werd achtereenvolgens onder de loupe genomen. Na de pau ze besprak de heer v. d. Berg enkele bijzondere spelsituaties. Men had voi- op gelegenheid tot vragen stellen. De K. V. V.-senioren speelden hun eerste oefenwedstrijd tegen Blauw Zwart 5. Enhet viel niet tegen. Als BI. Zw. aftrapt, heeft R. K. V. de wind in de rug en al dadelijk ne men de Rijnvogels het initiatief over. Na 10 min. weet de midvoor van K. R. V. de keeper door een'fraaie kop bal te passeren. Echter heeft ook BI. Zwart enkele gevaarlijke aanva'len ondernomen. Uit een corner komt de bal rakelings langs de paal voor doel. De keeper grijpt echter goed in en het gevaar is weer bezworen- De r.binnen weet door twee onhoud bare schoten de stand op te voeren tot 30. Na de rust een zelfde spel, maar nu heeft BI. Zwart enig wind- voordeel en dit betekent ook aanvc,'.-. len van de Blauw Zwart voorhoede. Het spel golft op en neer. De BI. Zw.- keeper had pech, toen de r.binnen van K. R. V. hem voor de vierde maal wist te passeren. Vlak voor het einde weet een der backs van K. R. V. de eer voor BI. Zw. te redden, door in eigen doel te schieten. De jun. boekten een mooie 31 zege'op V.V.S.B. b en plaatsten zich hierdoor in de 3e ronde van de bekerwedstr. voor jun. Het gaat goed. De adsp. kon den het tegen BI. Zw. junio-en b. niet bolwerken en verloren met 72. LEIDSCHENDAM GROSLIJSTSTEMMING. 628 namen aan de stemming deel. De uitslag is als volgt: 1. K. G. J. Copray (1) aftr., 2. L. C. de Koning (2) .aftr., 3. P. Groenewegen (4), 4. mr. J. P. Rietz (6) aftr., 5. J. A. van Beek (7) aftr., 6. A. Langeveld (3) aftr., 7. Th. Meester ((5), 8. A. J. Schrader (8) aftr., 9. Jac. J. v. Veen (9), 10. P. Meyer (11), 11. A. Kou- wenhoven (10), 12, J. J. Schuyt (13), 13. P. Snelderwaard (12). De' cijfers tussen haakjes zijn de plaatsen, zoals deze waren aanbevo- .en in het politiek advies. LISSE Kon. onderscheidingen uitgereikt. In het K.A.B.-gebouw werd door de burgemeester aan de heren C. van den Berg en A. Th. van Kesteren Vrijdagavond de Kon. onderscheiding uitgereikt, n.l. de ere-medaille in zil ver, verbonden aan de orde van Oranje Nassau. Bij deze uitreiking waren de families van de gedecoreer den aanwezig, alsmede wethouder Le- feber, gemeente-secretaris M. Th. van Dijk; hoofdbestuurslid H. J. Salman )E OMGEVING van St. Deus Dedit; de g, adv. kap. Wiegerinpk en pater Hieronymus; de directeur van de Rijksarbeidsbeurs, de heer Maas, vertegenwoordigers van de K.A.B., van St. Deus Dedit en van de toneelvereniging „Nut en Ge noegen.. In 'de verschillende redevoeringen werden de verdiensten van de heer van der Berg getekend, voornamelijk op sociaal terrein. Gedurende 40 ja ren, waarvan 39 jaar als penning meester is hij lid geweest van het bestuur van St. Deus Dedit. De heer van Kesteren werd toegesproken, om dat hij 50 jaar bestuurslid is geweest van de toneelvereniging „Nut en Ge noegen". De heren Van Kesteren en van den Berg brachten dank aan allen, die deze avond voor hen tot een onver getelijke hebben gemaakt. Diamanten huwelijk. Op 14 Mei a.s. hopen de heer en mevr. J. T. van' der Laan en W. van der Laan geb'. de Laan, wonende aan de Lisserdijk 308, hun 60-jarig huwelijksfeest te herdenken. 40-jarige gemeentedienst. De heer A. Th. van den Berg herdacht 27 April j.l. zijn 40-jarig jubileum in dienst bij de gemeente Lisse. De heen van den Berg is thans voorman bij de gemeentelijke gasfabriek. Op die dag werd hij op de fabriek ontvan gen met zijn familieleden en in het versierde kantoor toegesproken door wethouder Tibboel, als voorzitter der gascommissie. Spr. schetste hem als een zeer plichtsgetrouw lid van het personeel. Burgemeester Lambooy verklaarde, dat het gemeentebestuur de arbeid van de jubilaris op hoge prijs stelt. Hij overhandigde hem een geschenk in enveloppe. De heren J. Zonneveld, directeur der fabriek, Th. M- van der Eerden, namens de ontspanningskas, P. van Berkel namens het kantoorpersoneel en P. J. Mense namens het filterij- en stokerijpersoneel spraken de jubi laris in verschillende toonaarden toe en overhandigden hem diverse blij ken van waardering in de vorm van gevarieerde cadeaux. Kerkmeester. De heer N. Stok man is benoemd tot kerkmeester van de St. Agatha-parochie, alhier. Aan de heer M. Beelen is, overeenkomstig zijn verzoek, eervol ontslag als zo danig verleend. Geboren: Hillegonda Maria, d. van Th. van Eeuwijk en A. D. Koppenaal; Johanna Gerarda Maria, d. van H. W. M. Vreeburg en H. G. Beelen; Wilhelmina Elize, d. van J. Slager en J. J. A. Bil; Johannes Maria, z. van G. J. M. Vreeburg en M. J. Lefeber. Gerardus Vreeburg 25 j. en Ondertrouwd: H. W. G. Vreeburg 25 j. en J. C. M. Lefeber 27 j.; C. J. van Haaster 25 j. en D. P. van Berkel 25 j.; P. Pols 28 j. en G, de Jong 24 j. NOORD WIJK Koninginnedag. De grootste at tractie bleek weer te zijn het traditio nele touwtrekken, dit in combinatie met de O.V. van Zee, in het „Schui tengat". De uitslagen van de diverse spelen zijn als volgt. Mastklimmen: 1. L. Plug, 2. H; Hiep, 3. W. Groenenwoud, 4. Th, v. Oos ten, 5. Joop de Haas, 6. J. Smit, 7. H. Hermans1, 8. Vliet Vlieland. Troost prijzen: S. Steenvoorden, K. v. d. Meer, A. Hoogeveen, J. Christiaanse. Tonknuppelen: 1. BI. Hermans, 2. H. Caspers, 3. Th. Smit, 4. M. v. d. Berg. Ringrijden motoren: 1. A. v. Rhijn, 2. G. Smits, 3. D. de Raad, 4. J. Pas- schier, 5. J. Vink, 6. P. Dusoswa, 7. H. v. Bourgondië, 8. N. Zoet. Koekhappen voor meisjes. 1. M. P. v. Dijk, 2. Erna Brederode, 3. Nelly v. Houten, 4. Rie v. Dijk, 5. Annie Alkamade, 6. Gre v. d. Holst. Ringsteken voor paren per fiets: 1. Coba Smit en'Alie Groenenwoud, 2. Cor Zuidhoek en W. Zuidhoek, 3. An neke Gravendaal en W, Timmers, 4. Do Christiaanse en Tonia v. Schie. Versiering: 1. Mien Zonneveld, 2. Do Christiaanse, 3. Willy de Haas. Boegsprietlopen: 1. Bert v. 'Schie, 2. L, Plug, 3. J. Zwarts, 4. L. Caspers, 5. L. v. d. Put, 6. C. Smit, 7. J. de Haas, 8. J. Schmoll, 9. W. Haasnoot. Ringrijderij met paard en wagen: I. Jac, HoogeveenM. v. Stein, 2. J. Landman en dochter, 3. P. Ruig rok en dochter, 4. Q. Caspers en echtgenote, 5. G. AugustinuS'Jo Augustinus, 6. W. v. d HolstGré v. d. Holst. Versiering: 1. P. Ruigrok, 2. J. Landman, 3. J. v. d. Haak, 4. J. Brouwer, 5. C. v. d. Zalm, 6. W v. d. Holst. Touwtrekken: 1. Groep v. Lin den, 2. groep J. P. Barnhooriï, 3. groep Langeveld. Verliezersronde: 1. groep Smit, 2. groep 'Echo der Duinen, 3. groep Barnhoorn K.zn. Schietwedstrijd op „Offem": Win naar Wisselbeker C. Tissing met 9 rozen. 1. C. Tissing 99 pnt., 2. F. v. Oosten 97, 3. J. Heus 96, 4. Th. Vink 95, 5. D. A. Zuschen 95, 6. G. v. d. Berg 95, 7. N. A. Meiland 95, 8. P. v. d. Weyden 94, 9. J. P. Goudriaan 94, 10. J. Vink 94, 11. M. v d. Berg 93, 12. N. J. Caspers 93, 13. H. Her mans 93, 14. Joh. Baalbergen Jr. 93, 15. J. N. Baalbergen Sr. 92, 16. Jac. Zwarts 92, 17. J. v. Egmond 91, 18. J. Kapteyn 91, 19. Joh. Passchier 91, 20. H. Haasnoot 91. De voornaamste uitslagen aan de spelen te Noordwijk-Zee waren: Ringrijden met paard en wagen: 1. A. Meeuwenoord, 2. J. v. d. Voet, 3. P. Marbus, 4. J. v. d. Haak. Mastklimr^en: 1. Nic. Barnhoorn, 2. Dirk van Duin, 3. C. Baalbergen, 4. C. P. Barnhoorn, 5. Cor Barnhoorn. Ex tra ronde: 1. Corn. Barnhoorn, 2. Dirk v. Duin, 3. Wim Verloop. Koperen feest R.K. Transport arbeiders. Onder grote belangstel ling en op waardige wijze hebben de R.K. Transportarbeiders, verenigd in de afd. St. Bonifacius, hun 12H-jarig bestaan gevierd. De voorz., de heer A. Hoogervorst, mocht op deze bij eenkomst welkom heten: pastoor W. Bende, de toekomstige g. adv. van de K.A.B. en baar onderafd., de heer v. d. Linden, lid van het H.B., het da-' gelijks bestuur van de plaatselijke K.A.B. en van de zusterafd. te Noord- wijkerhout. In enkele korte trekken gaf de voorz. het wel en wee van de afgelopen jaren weer, waarin, dank zij veler medewerking, veel is be reikt. Men kan thans bogen op een gezonde en actieve afd., welke 56 le den telt. Het H.B. bracht bij mon de van de heer v. d. Linden zijn fe licitatie over, doch wilde daaraan ook nog toevoegen dank aan het be stuur voor zijn grote activiteit. Pastoor Bende was, alhoewel nog niet als g. adv. geïnstalleerd, was toch gaarne naar deze bijeenkomst 'geko men, omdat hij in de K.A.B. in zijn vorige standplaatsen steeds de meest prettige verstandhoudingen had aan getroffen, waarbij het sociale leven goed was doorgedrongen. Spr. wekte allen op met de organisatie mee te leven, want daar zijn alle hogere be langen gewaarborgd. Na het officiële gedeelte verzorgde het duo SteenvoordenHermans op voortreffelijke wijze het feestelijke programma, waarin nog werd ingelast een kleine huldigin# van de heer A. Hoogervorst, die tevens 12M jaar bestuurslid was. NOORD WIJKERHOUT Groslijststemming K.V.P. De uitslag van de stemming voor de groslijst voor de a.s. Raadsverkie zing, gehouden in het dorp, is als volgt: 1. J. v. d. Voet, 471, 2. H. Janssen 462, 3. G. v. d. Rotten 446, 4. N. Hogervorst 444, 5. J. R. Zon neveld 439, 6. P. Duivenvoorden 436 7. C. Geerlings 417, 8. C. Th. de Groot 391, 9. J. Duivenvoorde Azn 123, 10. J. de Klerk-78, 11. J. P. van der-Ploeg 71, 12. C. Th- Willemse 64, 13. H. Hachmang 67, 14. J. van den Burg 52, 15. P. Wessels 4-9, 16. A. J. van Ruiten 49 stemm'en. Deze 16 personen komen op de of ficiële lijst van de K.V.P. afdeling Dorp, welke bij de candidaatstelling wordt ingediend. Verdere uitslag G. Keizer, 40 st en H. van Denzen, 37 stemmen. Er werd gestemd door 526 leden, hiervan hebben 263 het politiek ad vies gevolgd. Voor het dorp komen volgens de uitslag van bovenge noemde groslijststemming dus in de nieuwe raad: J. v. d. Voet, H. Jan sen. G. v. d. Rotten, N. Hogervorst, J. R. Zonneveld, P. Duivenvoorden, C. Geerlings en C. Th. de Groot. De •heren J. P. v. d. Ploeg en C. v. d. Klaauw die thans zitting hebben komen niet meer in de raad terug. OEGSTGEEST KONINGINNEFEEST Dit is "\yel een wijdse titel voor de overigens" lofwaardige pogingen van -de Oranjevereniging van Oegstgeest om de veertigste verjaardag van on- r'e Koningin althans enige luister' bij te zetteii, pogingen die we over de hele linie als min of meer ge slaagd kunnen betitelen. Het feestelijk marktterrein, dat op Vrijdagmiddag werd geopend, of lie ver gezegd plotseling open bleek te zijn, maakte wat feestelijkheid en wat markt-aspect aangaat wel een zeer 'povere indruk. Weinig exploi tanten hadden zich voor een staan plaats in het Wilhelminapaxk ge meld, zodat het geheel nu niet be paald daverende publieke belang stelling trok, Vrijdagavond minne tjes en Zaterdagavond niet veel méér. De Zaterdag zette in met een aubade door de Oegstgeester school jeugd, die dit zeer vlot afwerkte. De jeugd kreeg nog meer, namelijk een filmvoorstelling in de Concertzaal van Endegeest. Hopelijk zal de O.V. zich bij een eventuele herhaling voortaan eerst eens op de hoogte stellen van de té vertonen films, want wij en vele kleine toeschou- wertjes met ons waren het lang niet eens met deze keuze. Er is toch nog wel iets beters te serveren dan 25 jaar oude Amerikaantjes zonder enige inhoud en, met bedenkelijke opvoedkundige waarde. De tractatie na afloop verwierf onverdeelde in stemming. De auto-behendigheids wedstrijd trok flinke belangstelling, zowel van deelnemers als toeschouwers. De or ganisatie hiervan was perfect en de 33 deelnemers gaven elkaar weinig toe. De uitslag werd tenslotte: Kleine wagens (tot 1500 c.c.): 1. A. D. Koster, 2. D. van Eek, 3. L. van Veen. Grote wagens (boven 1500 c.c.): 1. A. W. Kasteleyn, 2. M. A. Dieht, 3. J. Pieëte. De burgemeester reikte persoon lijk de prijzen uit, en aan de drie deelnemende dames werden bloemen geoffreerd. Het traditionele ringrijden blijkt hoe langer meer aan aantrekkings kracht in te boeten, want er werd een laagte-record aan deelnemers geboekt, namelijk 6, terwijl van de versiering ook al weinig werk was gemaakt, zodat hiervoor slechts de derde prijs werd toegekend, die ten deel viel aan dhr. J. v. d. Luyt. Van het ringsteken werd het resultaat: 1. M. A. Wijsman en mej. M. Wijs man; 2. de heer van Rijn en mej. Kniest; 3. de heer Griffioen en mej. de Pree. Des avonds was het weer feest in het Wilhelminapark, althans men trachtte zichzelf wat feeststemming bij te brengen. Wat nog het beste figuur sloeg was de iUuminatie van het Raadhuis. Ondanks het feit, dat Oegstgeest een eigen Harmonie be zit, meende de O.V. toch voor deze moeten inroepen van „Werkmans dag de muzikale medewerking te Wilskracht" uit Leiden (misschien vanwege de fraaie paradetrom mels?). Aangezien echter Leiden op haar beurt „Triumph" had uitgeno digd voor een concert in de Voge lenwijk, kunnen we dit misschien als een culturele uitwisseling beschou wen. Toen de wind de echo's van het daverende slot van Leidens feest viering over de Oegstgeester con treien droeg, was ons dorp reeds in veilige en diepe rust ver-zonken. De op 27 April aangevangen win kelweek mag zich in een vrij grote belangstelling verheugen. Er is veel werk gemaakt van de etalages en het i WEERSVERWACHTING (Geldig van Maandagavond tot Dinsdagavond). AANHOUDEND DROOG WEER Koude nacht met plaatselijk mist. Overigens droog weer met enkele overdrijvende wolkenvel den. 's Nachts tijdelijk zwakke, overdag meest matige wind tus sen Noord eii Oost. In de kust streken ongeveer dezelfde, in het binnenland iets hogere tempera turen dan vandaag. viel de jury niet gemakkelijk tot een oordeel te komen. Tenslotte werd de ereprijs toegekend aan de heer C. P. v. d. Zalm, die tevens voor een jamt houder van de wisselbeker is gewor den. De prijzen werden als volgt toe gekend: 1. W. Buurman, 2. Maison Kreeft, 3. H. M. de Groot, 4. L. Men ken, 5. J. L. Nouwens, 6^ mevr. Ouwersloot, 7. M. A. M. van Noort, 8. firma Koelman. Geboren: Annette Jacomine, d. van J. A. Heidsma en J. M. Schuiling; Willem Andries, z. van J. J. Gouw en C. Kraijenga. Ondertrouwd. F. E. Meijer 25 j. en E. P. K. Elenbaas 26 j.; D. Held 27 j. en F. R. van der Vliet 29 j.; H. Har- tog 27 j. en J. van Iterson 29 j; P. va nVliet 25 j. en N. Franken 24 j.; G. P. van Werkhoven 24 j. en A. Th. Verbeij 22 j.; J. Al. Beer 21 j.; F, E. Hogewoning. Gehuwd: D. Tuit en H. J. M. Kor- tekaas; P. W. van der Geest en J. M, van der Geest; H. Colijn en W. Amersfoort; W. Brom en A, Trommel. VOORSCHOTEN Koninginnedag. Na een zang- hulde begaven de kinderen zich ieder naar him eigen school om een trac tatie en een presentje een foto van de koninklijke familie in ont vangst te nemen. Op verschillende plaatsen in de gemeente werden daarna kinderspelen gehouden. Te gelijkertijd vond op de W. de Zwij gerlaan ringrijden met tilbury's plaats. Döor 'n zevental paren werd hieraan deelgenomen. De le prijs werd behaald door -het paar I. Ro- meijnv. d. Meij, 2. P. v. d. Vossen Rimmelzwaan, 3. J. de GraafBlok. Om 2 uur verzamelden zich weer veel belangstellenden op het WLV- terrein, om de verschillende demon straties gade te slaan. De vereniging „Nieuw Brunhilde" uit Leiden gaf een gymnastiekdemonstratie, waarna een handbal wedstrijd tussen Nieuw- Brunhilde en R.O.D.A. uit Voorscho ten werd gespeeld. Deze wedstrijd eindigde in een 44 gelijk spel. 'Een zeer interessante demonstratie was dié van de politiehonden, die gege ven werd door leden van de Kon. Ned. Politiehondenver. uit Den Haag. Ook de handboogschutters van de Boogschutterjj. D.O.S. uit Wassenaar toonden hun bekwaamheid in het schieten met pijl en boog. Tegen 4 uur verlieten allen het WLV-terrein en begaven zich huiswaarts, behalve de voetballiefhebbers, die een wan deling maakten naar het Rouwkoop terrein om de wedstrijd Rouwkoop V.V.L.V.-Comb. tegen L.F.C. uit Lei den gade te slaan. Dit was nu niet bepaald een geanimeerde wedstrijd, althans niet, voor de toeschouwers. Men kon er niet „warm" bij worden. LFC wist zijn overwicht uit te druk ken in een 41 overwinning. De stand bij de rust was 10 voor LFC en er was nog kans, dat dit na de rust in het voordeel van Voorschoten zou verandex-en, wanneer men reke ning hield met .de wind, maar LFC gaf geen kans. In het gebouw van Chr. Belangen gaf het gezelschap Cakie uit Alkmaar met medewerking van de Accordeon-ver. D.E.S. uit Wassenaar een vrolijk en beschaafd amusementsprogramma. Het concert 's avonds op de Voorstraat, gegeven door het muziekgezelschap St. Lau- rentius, besloot deze Koninginnedag. Groslijststemming K.V.P. Het aanwijzen van de candidaten voor de definitieve lijst van de K.V.P. voor de gemeenteraad was ditmaal niet be paald een dood element. Met het verstrekte advies waren verschillen de leden van de K.V.P. het niet eens. Zo was er een kies-comité gevormd, ten gunste van de heren Fortanier Mooij, dat in afwijking van het ver strekte advies probeerde, de huidige zitting hebbende leden in de Raad te handhaven en dus geen wijziging aan te brengen. Door verspreiding van circulaires op dë vooravond wer den de kiezers van deze actie in ken- mis gesteld. De standsorganisaties, zoals de K.A.B. en de L.T.B. hadden borden vervaardigd, waarmee aan de ingang van het stembureau werd gepost Het was aan alles te merken dat deze kemming niet „normaal" zou verlopen. De verstrekte formu lieren hielpen nog mede om de moei lijkheden te vergroten. Het zal, ge zien de gevoerde acties voor velen een „puzzel" zijn geweest om het bil jet „goed" in te vullen. De uitslag was als volgt. Uitgebracht werden in totaal 337 stemmen, waarvan van on waarde 64, nota bene 20 procent. Het verloop van de uitgebrachte stem men was als volgt: als lid als plaats- 1. G. Schrama 227 verv. 29 2. G. v. d. Hulst 219 37 3. L. A. Mooy 200 17 4.' N. C. Lamboo 185 54 5. F. Niersman 33 185 6. C. Moerkerk 29 189 7. C. Fortanier 96 95 8. A. J. Lindeman 40 149 9. A. W. v. Leeuwen 8 60 10. L. J. Schrijvers 7 58 11. W. Zoetemelk 8 43 Ter verduidelijking. Bij de nrs. 1, 2, 3, 4 worden de stemmen als plaats vervanger bij bepaling van de volg orde niet meegeteld. Bij de nrs. 5, 6, 7, 8, 9, 10 en 11 worden de uitge brachte „stemmen als lid en als platasvervanger" samengeteld, zodat de definitieve candidatenlijst de vol gende volgorde heeft: 1. G. Schrama, 2. G. v. d. Hulst, 3. L. A. Mooy, 4. N. C. Lamiboo, 5. P. Niersman, 6. C. Moerkerk, 7. C. Fortanier, 8. A. J. Lindeman, 9. A. W. van Leeuwen, 10. L. J. Schrijvers.

Leidse Courant | 1949 | | pagina 2