SCHIJNWERPER OP DE VOETBAL AKKERTJE KRONIEK VAN EEN RALLYE (6) Zandaaavt (macht fretet weet dan Mmwdtvijti $2? K. R. V. wil weer met senioren gaan spelen ZATERDAG 30 APRIL 1949 DE LEIDSE COURANT TWEEDE BLAD PAGINA 2 P*R ZIJN GROTE en kleine verenigingen. Er zijn er die aan de weg timmeren en die zich op de achtergrond houden. We kennen voet balclubs die hoog geklommen zijn op de ladder van de klas-indeling; we kennen er ook, die bescheiden in een onderafdeling spelen. Van deze drie tegenstellingen is K.R.V. steeds de laatste. Deze R.K. Katwijkse voetbalvereniging is niet groot, timmert niet aan de weg en is niet hoog gestegen. Ja, er zijn zelfs geen senioren-elftallen te vinden in deze ver eniging. „Waar is K.R.V. gebleven?", werd ons verschillende malen ge vraagd. Het antwoord werd gegeven door de heer J. Fennes, voorzitter van K.R.V., die ons een dézer dagen ontving en de merkwaardige histo rie vertelde, die hieronder volgt. Vooreerst weten we dus al dat K.R.V. inderdaad nog bestaat en niet ten cnder gegaan is in de oorlogsmisère. Het had anders niet veel gescheeld, want het voetballen werd hen al spoedig onmogelijk gemaakt door de bezetter. Maar de geest in K.R.V. bleek tegen deze moeilijkheden be stand en was krachtig genoeg om na de bevrijding weer op te duiken. Een stukje geschiedenis De heer Fennes ging er eens ge makkelijk bij zitten en vertelde hoe K.R.V. in 1933 werd opgericht, mede dank zij de grote steun van pastoor Buis (thans in Wassenaar). „Het ging aanvankelijk heel goed. We startten met 3 senioren- en 3 junioren-elf tallen. Langzamerhand echter taande het eerste enthousiasme en moest het aantal elftallen kleiner worden. Toen kwam de oorlog. De Duitsers kwamen in het College en vorderden ons terrein. Aanvankelijk mochten we blijven spelen, maar op zekere Zondag moest de wedstrijd halver wege afgebroken worden. We heb ben toen niet meer gespeeld. Een an der terrein konden we niet vinden en tijdelijk moesten we toezien hoe onze mooie „hut" (de kleedkamers) door de soldaten werd gesloopt en tot brandhout gehakt". „Verdween daarmede ook het ver enigingsverband?" „Neen, we bleven contact houden met kaartavondjes e.d., maar voet ballen konden we niet meer". Aan alles komt een einde. Ook aan de non-activiteit van K.R.V. Want direct na de bevrijding, vertel de ons de voorzitter, werden de kop pen bij elkaar gestoken en besloten weer te gaan voetballen. De terreinen waren gedeeltelijk doorploegd, maar het hoofd-veld kon weer bespeelbaar gemaakt worden en onder enorme belangstelling werd een wedstrijd gespeeld tegen Engelse militairen. Na-oorlogse moeilijkheden „Het begin was dus goed", ging onze gastheer verder. „We begonnen daarna de vereniging weer defini tief op poten te zetten en slaagden er in met 1 senioren-, 1 junioren- en 1 aspiranten-elftal uit te komen. Maar onze parochie is niet zo groot en toen de militaire dienst roet in het eten kwam gooien, raakten we zeven seniooren kwijt. Van de acht parochianen in dienst, zijn er zeven leden van K.R.V. Toen restte ons niets anders dan het senioren-elftal voorlopig op te heffen". „Waar is de rest gebleven?", wil- OLYMPISCHE SPELEN JAPAN EN WEST-DUITSLAND TERUG? Het programma voor Helsinki. Tijdens het congres van het inter nationaal Olympisch Comité, dat deze week te Rome wordt gehouden, werd gisteren de eerste stap gezet op de weg'naar het weer opnemen van Japan in de internationale sport. Het uitvoerend comité van het I.O. C. besloot de 'internationale sport bonden aan te bevelen de Japanse sportbonden weer toe te laten. De zelfde aanbeveling zal ten aanzien van West-Duitsland gelden, zodra dit een officieel erkende staat is. Vervolgens werd rapport uitge bracht door het organisotie-comité van de Spelen van 1952 te Helsinki. De belangrijkste punten, welke in dit rapport waren vervat, luidden: 1. Het programma zal gelijklui dend zijn aan dat van de Londense Spelen. 2. Geen nieuwe takken van sport zullen worden aanvaard. 3. Het programma van enkele sporten zal worden ingekort. Dit rapport werd, evenals dat van het organisatie-comité der Winter spelen te Oslo, goedgekeurd. De secretaris van het I.O.C., de Zwitser Otto Mayer, deelde mee, dat, wanneer de Sovjet-Unie een natio naal Olympisch Comité zal vormen, de afgevaardigden daarvan in het in ternationaal Olympisch Comité wel kom zullen zijn. Hij voegde er aan toe, dat hij minstens tienmaal naai de Russische sportautoriteiten had geschreven, doch geen enkele maal enig antwoord had ontvangen. Aan de Internationale Federatie voor de hippische sport zal door het I.O.C. worden verzocht hun regle menten zodanig te veranderen, dat alle amateurs, zonder enige beper kende bepaling aan de Olympiche hippische wedstrijden zullen kunnen deelnemen. Drie ere-leden werden daarna door het I.O.C. gekozen: de Argen tijn Aldao, de Zweed Graaf von Ro sen en Ernst Krogius (Finland). De 86-jarige Aldao had zich in de aan vang van het huidige congres uit het comité terugetrokken. Von Ro sen en Krogius bedankten twee jaar geleden. Tenslotte werd medegedeeld, dat Los Angelos zich voor de Spelen van I960 candidaat zou stellen. DE HEER J. FENNES Voorzitter van „K. R. V." den we weten. We hoorden toen dat het Noordwijkse S.J.C. zich over de overige zeven senioren ontfermd heeft en toen bij elkaar in, S.J.C. 4 onderbracht. Ze zijn zelfs al een keer kampioen geworden! „Op de laatste ledenvergadering echter", vervolgde de heer Fennes, „gingen er stemmen op weer in eigen verband te gaan spelen. Ik hoop dat het zal. gaan, al neem ik liever geen risico. Maar met de jongens, die uit de junioren-afdeling komen, kunnen we misschien weer een elftal forme ren. We hebben thans een lijst met 15 namen en als het meeloopt komen we in de volgende competitie weer met K.R.V. I uit". We hoorden verder nog dat de ju nioren het buitengewoon goed doen. Dit jaar werden ze zelfs kampioen en behaalden daarmede het eerste kampioenschap voor K.R.V. in haar 16-jarig bestaan. De grote feest avond staat nog op de helling. De aspiranten deden het ook niet slecht en begonnen de voorbije com petitie met veel elan. 100 overwin ningen waren gewoon. Ze zijn toen wat afgezakt, maar eindigden toch op een zeer behoorlijke plaats. Dringende bede aan de L.V.B. „Hoe is de belangstelling van de parochie voor K.R.V.?" „Daar hebben we gelukkig geen klagen over", klonk het antwoord. „K.R.V. staat in Katwijk goed aan geschreven en nooit doen we tever geefs een beroep op de parochianen. We hebben dan ook een behoorlijk aantal donateurs, hoewel het bezoek aan de wedstrijden belangrijk min der geworden is, sedert de senioren verdwenen zijn". Dat laatste is natuurlijk zeer be grijpelijk; junioren-wedstrijden ple- goed begrijpen, toen hij sprak over de vergeefse poging, die K.R.V. bij de L.V.B. heeft ondernomen, om de wedstrijden op een later uur vast te stellen. Omdat er geen senioren zijn, is dit mogelijk en het wil ons voor komen dat de L.V.B. het met enige moeite wel zo kan regelen, dat de K.R.V.-junioren om twee uur of om half drie spelen. Niet alleen de jon gens, maar ook de ouders zullen er dankbaar voor zijn! Verder had onze gastheer weinig reden tot klagen. „Onze financiële toestand is goed; we hebben geen schulden. Er zijn. zelfs plannen om de „hut" weer op te bouwen, en wel Van steen. De tekeningen zijn al ge reed en verzonden, maar we hebben nog geen antwoord terug. Wel heb ben we bericht ontvangen, dat we een schadevergoeding ontvangen voor de gesloopte kleedtent". Na nog een pluim gestoken te heb ben op de hoed van penningmeester Adr. Verhart, sprak de heer Fennes over de toekomst. Hij verwachtte geen enorme uitbreiding; daar is het aantal kath. jongens te klein voor. Bovendien heeft Katwijk ook een R.K. verkennersgroep en meest al is verkennen en voetballen moei lijk te combineren. K.R.V. zal dus geen grote vereni ging worden, maar als de jongens werkelijk hart voor hun club heb ben, niet alleen voetballen om de voetbal en bovendien waar het voor de oorlog wel eens aan ontbro ken heeft voldoende discipline op kunnen brengen, om genoegen te ne men met de hun toegewezen plaat sen, dan zal het in ieder geval een fijne club blijven, waarin het prettig is te voetballen. Er zijn mooie ter reinen, er komt een goede kleedtent en er is een actief bestuur. Drie fac toren, waarop, met medewerking van de leden, een klein maar sterk K.R.V. gebouwd kan worden! PROMOTIE-AFDELINGEN OPNIEUW VASTGESTELD De indeling van de elftallen welke spelen om een plaats in de vierde klasse en waarbij Alphense Boys be trokken is, ziet er als volgt uit: Al phense Boys, VVLV en Lisse. Deze drie elftallen spelen om een plaats in de vierde klasse. Zondag a.s. wordt Alphense #BoysLisse gespeeld in Alphen. Docos. Voor dit week-end een zeer bescheiden programma. Van de senioren speelt alleen Docos 2 thuis tegen Leiden 1 hedenmiddag om 4.30 uur. De Jun. C ontvangen mor gen om 12 uur WOA. Docos A gaat op bezoek bij Stompw. Boys A. Aanvang echter niet om 12 uur (zoals op de aanschrijvingen ver meld staat) doch om 1.15 uur. Het vertrek is dus ook later en wel om 12.15 uur per fiets vanaf de Kore- vaerstraat. Alphense Boys. Morgen degra datiewedstrijd te 2.30 uur op het Boys-veld te Alphen aan de Rijn tegen Lissen I. Wet. Boys. Wet. Boys II speelt morgen op eigen terrein om 12 uur tegen ASC VI. Wet. Boys III gaat op bezoek bij DOSR IV. Aanvang 2.45 gen nu eenmaal nooit veel publiek te uur en Wet. Boys B eveneens bij trekken, vooral niet omdat zij meest- DOSR B, aanvang te half twee. Za al om 12 of 1 uur gespeeld worden, terdagmiddag om half vier zijn de Maar vooral om dat laatste konden Wet, Boys asp. te gast bij de Meer- we de klacht van de voorzitter zeer burg-asp. D.O.S.R. Voor morgen zijn de >lgende wedstrijden vastgesteld. Om 12 uur DOSR III—Oranje Groen II Te 2.45 uur DOSR IV—Wet. Boys IIÏ. Voorts gaat DOSR V naar Rijp- wetering III, aanyang 2 uur. DOSR B-jun. spelen thuis om half twee te gen Wet. Boys B. Voor DOSR A is bepaald dat zij kwart over tien per dienstbus naar Delft vertrekken. HOCKEY NEDERLANDS HOCKEY-ELFTAL TEGEN IERLAND GEWIJZIGD. Het Nederlands hockey-elftal voor de wedstrijd tegen Ierland, Zater dag 7 Mei in het Wagener-stadion te Amstelveen, is als volgt samen gesteld: Doel: Richter (Be Fair) of Dal- meyer (B.M.H.C.); achter: Derckx (Deventer) en Drijver (Leiden); midden: Van der Valk (Delftse Stu denten), Loggere (Laren) en J. An- cion (Kampong); voor: Van Heel, Boerstra en Kruize (allen HHPC), Bouwman (B.M.H.C.) en Ess er (T.O.G.O.). LAWNTENNIS OM DE DAVISCUP PortugalGr. Brittannië 02. Na de eerste dag van de Daviscup match uit de eerste ronde tussen Portugal en Gr. Brittannië, welke te Lissabon wordt gespeeld, leiden de Britten met 20. Roquette (Port.) verl. van Motram (Gr. Britt.) 68, 36, 57. Da Silva (Port.) verl. van Paish (Gr. Britt.) 4—6, 1—6, 3—6. Ts. SlowakijeMonaco 2-0 Gisteren begon te Praag de wed strijd Ts. SlowakijeMonaco voor de eerste ronde van de Davis-cup Europese zone. De uitslagen van de eerste enkele spelen luiden: Drobny (Ts. Sl.) sl. Pasquier (Monaco) 6-0, 6-1, 6-0; Cernik (Ts. Sl.) sl. Noghes (Monaco) 6-3, 6-2, 6-2. Na de eerste dag leiden de Tsjechen dus met 2-0. NederlandZuid Afrika Gistermiddag is de loting verricht voor de Davis Cup-wedstrijd Neder landZ. Afrika. Het wedstrijdschema ziet er als volgt uit: Zaterdagmiddag 2 uur: Sturgessv. Swol; Fanninv. Mee geren; Zondagmiddag 3 uur: Sturgess en Fanninv. Swol en Rinkel; Maan dagmiddag 2 uur: Fanninv. Swol; Sturgessv. Meegeren. Zondagmiddag zullen de Zuid- Afrikanen Levy en Cockburn, indien de tijd het toelaat, een friendly game spelen tegen Krijt en Linck. WIELRENNEN Swift Combinatie Als voorbe reiding voor de elubontmoeting met de H.R.C. de Spartaan op 8 Mei te Noordwijkerhout, zal er morgen door de A-klasse 80 km getraind worden. Voor de B-klas is de af stand 60 km. Vertrek 9 uur van af de Zijl. PAARDENSPORT „MUSIDORA" WINT 1000 GUINEAS De 1000 guineas race te New market is gisteren gewonnen door „Musidora", eigenaar N. P. Donald son, voor „Unknown Quantity" en „S'olar Myth". Deze zege bracht de eigenaar 12.600 pdst. op. BILJARTEN NEDERLAAGWEDSTRIJDEN „EXCELSIOR" (Lisse). Voor het „Excelsior tournooi" te Lise werden de wedstrijden voort- fezet met de ontmoeting Excelsior —De Carambole I (Leiden). De be zoekers, welke na 3 partijen een ach terstand hadden van 32 carb. wisten in hun laatste partij een grote over winning te behalen, waardoor zij in totaal met 76 carb. de leiding hebben genomen in deze afdeling. De resultaten waren: J. Duiven voorde (ExcelsiorB.) de Roo (Ca rambole) 200184; Jac. van Diest— P. Schouten 146150; J. Schrama C. Schouten 180200; G. van Eyck (reserve)J. Veltman 42150. Totaio uitslag: De Carambole I 588 carb.; Excelsior I 664 carb. NA-INLEVERING 1/2 GULDEN-, 21/2- EN 1/2 CENTSTUKKEN. Het ministerie van Financiën deelt mede, dat de destijds aangekondigde laatste gelegenheid tot na-inlevering van halve guldens, halve stuivers en halve centen zal worden opengesteld van 1 Mei tot en met 15 Juni 1949. Na deze termijn zal de mogelijkheid tot omwisseling van de genoemde munten definitief zijn gesloten. De omwisseling kan plaats hebben bij alle postkantoren, bij- en hulpkanto ren der Posterijen en poststations en de halve guldens bovendien bij de hoofdbank, de bijbank en de agent schappen van de Nederlandsche Bank N.V. R.K. UNIVERSITEIT TE NIJMEGEN Prof. dr. J. F. Röttger Het bestuur der Sint Radboud- stichting heeft besloten dr J. F. Röttger, lector aan de R.K. Univer siteit te Nijmegen, te bevorderen tot buitengewoon hoogleraar in de Fa culteit der Letteren en Wijsbegeerte. De leeropdracht van dr Röttger blijft „Duitse Taalkunde". SCHAKEN Kampioenschap van Lisse. De eindstand van de voorronde om het schaakkampioenschap van Lisse is thans bekend geworden. De num mers 1 en 2 van iedere groep komen in de demi-finale. Zij zijn: Klasse I A: 1. Pastoor de Groot 3*4 pnt., 2. B. van Meygaarden 3 pnt. Klasse I B: 1. P. Koetsheid 4 pnt., 2. H. v. Diemen 2 *4 pnt. Klasse I C: 1. C. v. d. Lip 3 y, pnt, 2. H. Simons 2 */2 pnt. Klasse 1 D: 1. J. Smit 4 pnt., 2. F. v. Dijk 3 pnt. 2de klasse A: 1. B. L. Hooyer 5 pnt., 2. O. Slootweg 3 pnt. 2de klasse B: 1. J. Th. v. Koppen 3 pnt., 2. A. Philippo 3 pnt. 2de klasse C: 1. C. Staring 4 pnt, 2. G. v. d. Mey 3 pnt. 3de klasse A: 1. K. Geerling 3 pnt., 2. J. v. Dijk 2*4 pnt. 3de klasse B; 1. A. Drost 5 pnt., 2. A. Langelaan 4 pnt. 3de klasse C: 1. A. Staring 4 pnt., 2. N. Kuypers 2 pnt. 3de klasse D: 1. G. Horsman 4 pnt., 2. J. Kamps 3 pnt. In groep 3 C moet de afgebr. par tij N. KupersJ. Pensioen de be slissing brengen. Als J. Pensioen deze partij weet te winnen, komt hij in de demi-finale. De deelnemers, die niet in de demi finale komen, worden in een verlie zerswedstrijd ingedeeld. De demi-finale en dé verliezers- wedstrijd beginnen a.s. Dinsdag in het clublokaal van „De Zwarte Pion" café v. Diemen, 3de Poellaan, Lisse* „De Zwarte Pion" (Lisse) promo veert. In Leiderdorp speelde het eerste tiental van „De Zwarte Pion" haar laatste promotiewedstrijd tegen Leiderdorp I. Door een 6—4 over winning promoveert het 1ste tiental naar de Overgangsklasse in het Leid- se District. Zowel in de competitie als' in de promotiewedstrijden ble ven de Lissenaren ongeslagen, even eens ook de heer N. v. d. Mey, die opnieuw wist te zegevieren. DAMMEN Kampioenschap van de Bollen streek. De uitslagen van de 2de ronde om de Damtitel van de Bollen streek waren: lste klasse: H. BeliënC. v. d. Wolf 20, Th. SeijsenerW. Leeu wenburg 11, J. v. d. KroftP. Be liën 11, J. v. HoriekJ. v. d. Mey 11, F. A. VeerkuilH. Scholte 11, Th. UitenboogaardW. Per soon 20, J. v. d. MeyJ. v. Kraft 02, Th. Uitenboogaard—P. Havenaar 11. 2de klasse: C. OtteJ. Klinken berg 0—2, N. AssendelftA. Lange' laan 20, J. v. BerkelC. Molenaar 20, G. Haar brinkE. Louter 11. C de JongCoudee 02, «A. de HeerJ. Wilhelmus 20, G. Haar- brinkJ. Coudee 11. 2 ANDVOORT, 29/4. De klassementsproef, welke vanmiddag op het circuit te Zandvoort werd gehouden, vormde het laatste technische deel van de eerste Tulpenrallye, die door de regionale automobielsport club RAC-West werd georganiseerd. De weersomstandighden waren nu heel wat gunstiger dan Donderdag, toen de rijders Noordwijk binnen kwamen. De zon scheen óver het fra aie duinlandschap en gaf een vrolijk aanzien aan de goedgevulde tribune, vanwaar de prestaties der deelne mers met spanning werden gevogld. Klassementsproef tussen olieblikjes viel niet mee Op het rechte eind voor de tribu ne had men het traject voor deze klassementsproef op zodanige wijze uitgezet, dat heel wat rijkunst voor 'n foutloze uitvoering nodig was. Van uit een door olieblikjes afgezette „garage" van 3 meter breed moesten de wagens vertrekken. Op 85 meter afstand van de startlijn werd een midden op de weg staande paal ge passeerd, vervolgens een 20 M. lang pad door gereden, hierna op een breedte van 9 meter een tweede paal gerond en dan volgde dezelfde weg terug naar de startlijn, waarop a cheval, d.w.z. de voorwielen er over, de achterwielen er voor, moest wor den gestopt. Ook de grenzen van het 9 M. brede gedeelte en het smalle pad werden door olieblikjes aange geven. D'^ puntenwaardering geschiedde op de volgende wijze: de totaaltijd van start to t stilstand in seconden gemeten plus vijfmaal de tijd, die verliep tussen het op de heenweg en terugweg passeren van een lijn mid den door het smalle pad getrokken (deze tijd werd tot in 1/1000 delen van seconden gemeten door een elec- tronisch relaisapparaat) plus drie maal het aantal omgereden olieblik jes plus tienmaal het aantal omge reden palen gaf een totaal aantal puntsn, dat vervolgens werd afge trokken van het aantal toegekende rallyepunten, waarvan eerst de even tuele opgelopen strafpunten waren afgetrokken. Het aantal Rallyepunten bedroeg voor iedere deelnemer 500, behalve voor hen, die in Brussel waren ge start en daarvoor 350 punten hadden gekregen. De uitkomst van deze be rekening zal tenslotte beslissend zijn voor de einduitslag. De moeilijkheid van deze proef zat voornamelijx in het ronden van de tweede paal. Voor de grote wagens vormde drze manoeuvre een grote handicap, immers steeds moest ge bruik worden gemaakt van de ach- teruitversnelling. De kleine types zo als Volkswagen, Simca en Morris wisten daarentegen de draai vaak in eens te maken waardoor veel tijd werd bespaard. Dqor gedurfd slippen konden echter ook enkele grotere wagens zonder veel tijdverlies in eens keren Nadat alle deelnemers dé' proef eenmaal hadden afgelegd bleek, dat de Nederdandse equipe Koks-De Jong-Knoop met Volkswa gen de beste prestaties van de dag had geleverd. De Engelsen Appleyard Stuart met Jakuar en de Nederlan ders Hoogeveenvan Blerck (Minor) volgden respectievelijk op de tweede en derde plaats. Aangezien geen van deze drie in de Rallye zelf strafpunten had opgelopen, was dit ook de voor lopige totaalstand. Bij de tweede maal, dat alle wa gens dezelfde proef nogmaals af legden, (de beste prestatie gold) speelden de zenuwen nog al eens een rol. Daarbij was het wegdek intus sen zo s ,-oe-f geworden, dat het slip pen niet meer zo goed lukte als in de morgenuren, toen hetnog vrij vochtig was. De meeste tijden waren dan ook slechter als de eerste keer en met de spanning nam ook het aan tal omgereden blikjes toe. Zelfs het stoppen boven de eind streep leverde nu voor velen moei lijkheden op en verschillende wa gens sclic ten dan ook meters door. Toch werden ook enkele zeer goede prestaties geleverd. Zo maakte de Gatso-equipe Barendregtvan El- linkhuizen het beste totaal van de dag en nam hiërdoor, aangezien ook deze ploeg strafpuntloos was, tevens de kop. Buitengewoon was ook de wijze, waarop madame Trouis van de Fran se damesequipe mad. Trouismad. Gatsonides haar Simca bestuurde. Foutloos en zeer snel legde zij het traject af en waarschijnlijk verover de zij hiermede de damesprijs. Zo wel Appleyard, Koks als Hoogeveen bleven onder hun totaal van 's mor gens en het begon er al aardig op te lijken, dat Barendrecht aan de kop zou blijven, toen de Engelse Ford van WhartonCooke hem overtrof. Het totaal van Wharton was zo laag, dat hij zich onbedreigd als snelste van deze proef handhaafde. Intussen waren bij de controle-com missie protesten binnengekomen te gen deelnemers, die voor de klasse mentsproef iets aan hun remmen hadden veranderd, zodat de wagen bij het draaien om de paal eerder en in heviger mate slipte dan bij nor male conditie van het rem-systeem bet geval zou zijn geweest. Deze deelnemers werden na afloop van de klassementsproef voor een extra wa genkeuring opgeroepen. Pas nadat deze keuring is afgelo pen en men met de berekening van de totalen is geëindigd, kan de defi nitieve uitslag van deze Tulpenral lye bekend worden gemaakt. Een foto van Pastoor van Achilet Mijn verblijf in Holland raakt nu toch wel op een eindje. Nog enkele weken en ik mag weer terug naar mijn zwarte parochianen. Dank aan allen, die mij zo mooi heb ben geholpen. Alle weldoeners heb ik, in zover ik hun adres had, uit dankbaarheid mijn foto gestuurd. Hoe vond u die foto, aardig hé, zo voor mijn huis met die kleine zwar te boy naast mij. Aardige giften mocht ik ontvan gen, alsook penninkskes van de we duwe en spaarcenten van de kinde ren. Doch ik ben er nog niet. Ik loop nog' krom van de zorgen, niet krom van de giften. Gij, mensen, die nog niets gestuurd hebben, vooruit nu, vlug, stuur mij uw gift en uw dui delijk adres en u ontvangt mijn foto, geen prulding. Met die verbrande kerk en school ben ik niet „in de brand, uit de brand". Doch dit is zeker: inplaats van gras komen er nu echte pannen op mijn nieuwe kerkje. Mijn kape laan ruimt de puinhopen op met zijn jongens en is begonnen stenen te maken en te bakken. Wie weet hoe veel keren 100.000 stenen, want het moet een mooi soliede huis worden voor O. L. H. "Nog enkele weken dwalen in Holland en dan 20 dagen rusten op mijn boot. Mijn zwarte kin deren staan te wachten op hun baba. Ik krijg heimwee als ik er aan denk; dan zijn deze laatste weken in Hol land mij veel te lang. Het is of ik in een dwangbuis zit. Laat mij toch los in het wijde Africa. Ik moet negertrommels ho ren en negerlawaai en 's nachts de hyena's horen huilen rondom mijn huis en de leeuwen horen loeien (brullen???). Ik moet sinaasappelen eten en ba nanen en apenootjes, want ik ben een tropenmens geworden. Holland is zo eng, geef mij vleugelen en ik zal wegvliegen en rusten aan de equa- toor aan de bronnen van de Nijl. Wie wenst mijn foto? Mijn "Giro is No. 521293. C. W. VAN GRAVEN, Achterweg 25, Lisse Z.H. COÖRDINATIE VAN CHARITATIEVE VERENIGINGEN Onder auspiciën van de hoofdraad van de St, Vincentius-vereniging in Nederland werd op Donderdag te Den Haag een vergadering belegd, waarbij verscheidene buitenlandse organisaties van vrouwen, werk zaam op charitatief gebied, zoals de „Association des Dames de Charité" van Parijs en „Les Qames de Chari té" uit Antwerpen, waren uitgeno digd, evenals de Nederlandse vrou wenorganisaties, waaronder de St. Elisabethsvereniging, de Martha-ver- eniging, de vereniging voor bescher ming van meisjes, de St. Liduina- vereniging enz. Het doel van deze bijeenkomst was te komen tot een coördinatie en sa menwerking op charitatief gebied onder de Nederlandse organisaties, zoals de „Association des Dames de Charité" deze reeds heeft bereikt. Deze vereniging is een goed voor beeld van een organisatie, die aller lei initiatieven op charitatief gebied in het buitenland weet te verenigen onder een centraal bestuur." Tijdens de vergadering bleken alle Nederlandse organisaties voorstand sters van een coördinatie en werd een comité benoemd om deze ge dachte verder -uit te werken en te propageren. 26 JUNI, DAG DER KERKZANGERS IN HET BISDOM HAARLEM Bestuur van Haarlemse St. Gregorius-vereniging nodigt kerkzangers uit voor grootse bijeenkomst in bisschopsstad Het bestuur van de St. Gregorius- vereniging in het bisdom Haarlem heeft aan alle kerkkoren in het bis dom een uitnodiging gezonden om deel te nemen aan een grootse bij eenkomst van kerkzangers, die op Zondag 26 Juni te Haarlem zal wor den gehouden. Deze dag, de St. Gregoriusdag, be gint met een plechtige Hoogmis in de kathedraal van Haarlem, waarna een gemeenschappelijke koffietafel. 's Namiddags vergaderen de zan gers in het Haarlemse Concertge bouw, waar verschillende kerkkoren een uitgelezen program van kerkmu ziek zullen uitvoeren en de bekende promotor voor de kerkmuziek, dr J. de Bruyn, een korte toespraak zal houden. Een der jongste organisten van Nederland zal het prachtige or gel in het Concertgebouw bespelen. De dag zal worden besloten met het gemeenschappelijk zingen van de plechtige vespers in de Jozef kerk te Haarlem. Een van de hoogtepunten van de dag zal nog zijn de toespraak van mgr. J. P. Huibers, bisschop van Haarlem, tot de zangers. SAMENWERKING TUSSEN GEMEENTEN EN PROVINCIëN. Bij de Tweede Kamer is inge diend een wetsontwerp, dat de mo gelijkheid van vrijwillige samenwer king tussen gemeenten onderling, provinciën onderling en tussen ge meenten en provinciën opent. In het ontwerp wordt tevens voor gesteld de mogelijkheid te openen dat andere openbare lichamen, even als bepaalde openbare privaatrechte lijke rechtspersoonlijkheid bezitten de lichamen, met een gemeente of provincie een regeling aangaan. Oplegging van een regeling tussen twee of meer gemeenten mag vol gens het ontwerp slechts geschieden indien een openbaar belang van bij zondere betekenis dit vereist.

Leidse Courant | 1949 | | pagina 6