Radio-rede van minister Drees ter gelegenheid van Koninginne-verjaardag NIEUWS UIT DE OMGEVING De Tulpen-Rallye ZATERDAG 30 APRIL 1949 DE LEIDSE COURANT EERSTE BLAD PAGINA De minister-president, dr. W. Drees heeft hedenmiddag te 1 uur een ra diorede gehouden, waarin hij o.m. zeide: Dit jaar voor het eerst wordt 30 April gevierd als Koninginnedag, een begrip, dat zo lang onverbrekelijk verbonden was met de 31e Augustus. Deze viering roept weer voor de geest de historische dagen van eind Augustus en begin September van het vorig jaar en nu heeft Koningin Juliana de zware maar schone taak, die haar deed zeggen: „Wie ben ik, dat ik dit doen mag", reeds 8 maan den vervuld. Het zijn maanden van grote moeilijkheden en diepe zorg geweest, maar voor ik verder dhar- van gewaag moge ik allereerst uit naam van het Nederlandse volk de wens uitspreken, dat, welke ook de staatszorgen zijn, deze 40e verjaar dag in de gelukkige" kring van het koninklijk gezin een ongestoorde vreugdedag moge wezen, en dat het komende jaar, waarin ook het 12 y2- jarig huwelijksfeest van Koningin en Prins zal vallen, daarmede in over eenstemming zal zijn. Onverbrekelijk verbonden Onverbrekelijk is het lot van het vorstelijk gezin verbonden geweest met wat ons land trof. De Duitse inval noodzaakte het jarenlang in ballingschap te leven, zelfs gezins vermeerdering heeft plaats gehad in den vreemde. Wie het voorrecht gehad hebben prinses Juliana te ontmoeten in het Zuiden, kort na de bevrijding van heel ons land, hebben kunnen erva ren, dat zij haar zorgen bleef uit strekken over de landgenoten, die onder de oorlog geleden hadden. Hoezeer met dat persoonlijk mede leven in de noden en moeilijkheden van de dag bij de Koningin gepaard gaat een diepe en brede belangstel ling voor de grote algemene vraag stukken, waarvoor ons land, waar voor het koninkrijk, waarvoor de we- reld staat, is tot uiting gekomen in haar rede bij de aanvaarding van het koningschap. Zij stelde zo in stijgende reeks ons volk voor ogen wat er te doen staat in eigen land, binnen de gebieden, die tezamen het koninkrijk vormen en waarvan de onderlinge verhoudin gen zich zo diepgaand aan het wijzi gen zijn, en in de wereld als geheel. Teleurstelling Het is de gang van zaken in de Wereld, die na de bevrijding de grootste teleurstelling heeft veroor zaakt. Toen de geallieerden de agres sieve asmogendheden hadden ter- peergeworpen, mochten wij hopen, dat hun samenwerking na het einde van de strijd zou voortduren, en dat de yrees voor oorlog voorlopig zou kunnen wijken. Het heeft niet zomogen zijn. De gedachte aan algemene samenwer king is naar verre horizonten gewe ken. Het ligt niet in de macht van Nederland daarop invloed van bete kenis te oefenen. Hoopgevend Bij al wat er teleurstellehd is in de wereldontwikkeling mag echter de betekenis niet worden miskend van de verschillende verbindingen, waarin ook Nederland betrokken is: de economische aaneensluiting met België en Luxemburg; de samenwer king dier Benelux-landen in de Wes telijke Unie met Engeland en Frank rijk; de economische verbindingen, gelegd tussen de landen, die betrok ken zijn bij het Marshall-plan en ten slotte het Atlantisch Pact, waarin de Verenigde Staten van Amerika en Canada met een reeks Europese lan den zich verenigen om een moge lijke aanvaller gezamenlijk te weer staan. Wat in 1914 en 1939 de vrede had kunnen redden, de zekerheid, dat een aanval op enig afzonderlijk land zou stuiten op weerstand van een overmachtige combinatie, wordt thans verkregen. Overzeese gebiedsdelen Bovenmate moeilijk is gebleken de verwerkelijking van nieuwe verhou dingen tot de Overzeese Gebiedsde- len, waartoe Nederland zich bij de Grondwetsherziening in beginsel heeft verbonden. Niet ten opzichte van Suriname en de Antillen. Wij mogen aannemen, dat daar de ont wikkeling naar zelfstandigheid, die reeds ver is gevorderd, in afzienbare tijd langs normale wegen zijn afslui ting zal vinden. Nederland weet, al wordt het in de wereld misverstaan, dat het niet de hopeloze poging bedoelt te onderne men om oude koloniale verhoudingen te herstellen. Het wil het koninklijk woord gestand doen, dat ook Indo nesië vrij zijn eigen weg zal kunnen bepalen, waarbij samengaan met Ne derland zal plaats hebben op voet van gelijkheid. Het wil niet blijvend zijn zonen in Indonesië onder de wa penen houden. Ook de regering weet met hoeveel verlangen ouders, echt genoten, verloofden, uitzien naar de terugkeer van wie zo lang wegblij ven en aan zoveel gevaren bloot staan. Wij beogen niet anders dan een overgang te verkrijgen, die leidt tot werkelijke vrijheid voor alle Indone sische volken, gepaard gaande met veiligheid en rechtszekerheid. Moge het de Koningin gegeven zijn de pogingen, die op het ogenblik weer ondernomen worden om over- eenstemmng te bereiken, eindelijk tot een goed resultaat te zien leiden en moge dan straks blijken, dat de samenwerking in een Nederlands- Indonesische Unie onder de Kroon van- het Huis van Oranje, beide vol keren ten zegen izal zijn. Binnenlands herstel Wat in Nederland sinds de bevrij ding is tot stand gebracht mag ge zien worden. Er is hard gewerkt. Er is ook veel bereikt. Nog echter zijn wij aangewezen op buitenlandse hulp. Nog zouden wij het tegenwoor dig voor velen nog zo sober levens peil niet kunnen handhaven uit eigen kracht. En willen wij de nijpende woningnood sneller lenigen en bo vendien voorzien in wat nodig is om straks aan onze snel groeiende be volking arbeid te blijven waarbor gen, dan zal er nog stevig moeten worden aangepakt. Dan zal ook zelf beperking op allerlei gebied geboden zijn. Deze zelfbeperking en die ar beid moeten de voorwaarden schep pen, waaronder het lot van uzelf en van uw kinderen straks beter verze kerd zal zijn. Indien offers gevraagd worden als waarvan Koningin Juliana in dit ver band bij haar inhuldiging sprak, dan worden zij gevraagd van een vrij volk en mede terwille van het behoud en het verzekeren van die vrijheid. Deze eerste viering van de 30e April als Koninginneverjaardag heb ik aangegrepen om u te herinneren aan wat Koningin Juliana ons allen als taak voor ogen heeft gesteld. Zij zelf is het levend voorbeeld van die taak en plichtsvervulling. Zoals vroe gere Oranjevorsten ons volk voorgin gen in de strijd tegen Spaanse en Franse overheersing, is zij met haar Moeder, thans prinses Wilhelmina, en met prins Bernhard een voorbeeld geweest in de strijd voor onze be vrijding. Thans is zij weer een voor beeld en als moeder, een taak, gelijk zij zeide, even belangrijk voor een koningin als voor iedere andere vrouw, en als Koningin. Moge zij gezegend worden en in haar gezin, en in haar koninklijke taak. Stopzetten E.C.A.- liulp aan Indonesië Thans, vier maanden na de stop zetting van de Marshall-hulp aan In donesië, is het moeilijk een vooraan staand functionaris van de Economie Cooperation Administration te vin den, die van oordeel is, dat deze maatregel op enigerlei wijze van gunstige invloed is geweest op de ontwikkeling van de situatie, aldu: meldt Aneta's diplomatieke corres pondent uit Washington. Ofschoon de functionarissen tuurlijk niet geneigd zy'n de politiek van hun regering openlijk te becriti. seren, geeft men officieus in kringen van de E.C.A. toe, dat het naarmate de tijd verloopt voortdurend duide lijker wordt, dat de stopzetting de hulpverlening voor de Indonesiërs zelf het nadeligst is. Men beseft in deze kringen meer en meer, dat de stopzetting van de E.C.A.-hulp in de eerste plaats een vermindering van de invoer van kapitaalgoederen in In. donesië ten gevolge heeft gehad, waardoor de economische ontwikke ling en het toekomstige exportpro gramma van Indonesië ongunstig be- invloed wordt, waardoor de pogingen om de levensstandaard van het Indo nesische volk te verhogen, belem merd worden. Zelfs indien het Indonesische pro bleem binnen zeer korte tijd zou wor den opgelost, bestaat er geen kans, dat het bedrag van de stopgezette hulp opnieuw ter beschikking van Indonesië zal worden gesteld, hoewel het aanvankelijk in het voornemen lag dit wel te doen. Het niet ver strekte gedeelte van de E.C.A.-toewij- zing voor Indonesië is niet gereser veerd, zoals oorspronkelijk de bedoe ling was, doch verdeell -onder de an dere aan het plan-Marshall deelne mende landen. NEDERLANDER ALGEMEEN OVERSTE PATERS ALLERH. SACRAMENT Op het Algemeen Kapittel te Rome is tot algemeen overste der paters van het Allerheiligste Sacrament ge kozen de Hoogeerwaarde Zeergeleer de pater dr. Godefriedus Adrianus Franciscus Spiekman. De nieuwe overste, die op 21 Aug. Provinciaal werd van de Nederland se provincie der congregatie, is op 29 Januari 1905 te Utrecht geboren, MARGARINE MET VITAMINE EEN CENT DUURDER? Naar „Trouw", vernam, zal de re gering binnenkort ophouden aan fa brikanten gratis vitaminen te ver strekken ter verwerking in de mar garine. Het is de fabrikanten toege staan voor eigen rekening de mar garine te vitamineren en daarvoor de prijs per pakje met één cent te verhogen. Daarnaast moet echter voldoende margarine tegen de oude prijs worden aangemaakt, opdat het publiek niet gedwongen wordt duurdere gevitamineerde margarine te kopen. DE PRIJZEN VAN SCHOENEN EN PANTOFFELS Met ingang van 30 April worden de prijzen voor schoeisel van iedere aard, met uitzondering van gevul- caniseerd schoeisel en klompen, vrij gelaten. De vakgroep schoenindustrie te MONSIEUR VINCENT HET EPOS DER MENSELIJKE GOEDHEID. Nadat reeds in Juni van het vorig jaar de première van het meester werk van Maurise Cloche, de film .Monsieur Vincent" in Amsterdam ging, is het eindelijk gelukt, deze veelbesproken film ook in Leiden te brengen. De directie van het Casino-theater, waarin dit werk van 6 tot 12 Mei zal worden vertoond, komt daarvoor een woord van lof toe. Deze film behandelt het leven van- de H., Vincentius a Paulo, de grote apostel van de naastenliefde, op een wijze, die niet zal nalaten een ge weldige indruk op allen, katholieken, zowel als niet-katholieken, te maken. Jarenlang heeft Mouriche Cloche met de idee rondgelopen, een film te ma ken van het leven van de H. Vincen tius, maar de filmproducenten wilded er niet aan. Toen besloot hij zich te wenden tot het grote publiek. Hij deed dit en in enkele weken brach ten gewone burgers, katholieken, protestanten en Joden een bedrag van 25 millioen francs hijeen, waarmee kon worden begonnen. En het resultaat Een film van grote, ontroerende schoonheid, die viermaal bekroond werd en nu gerekend wordt tot de beste Franse films. En niet alleen het Franse publiek was enthousiast, ook hier in Neder land trok en trekt deze film week na week volle zalen en de hele Ne derlandse pers was het er unaniem over eens, dat dit een grote film is, een „Meesterwerk", zoals de „Tijd" schreef. Geen Leidenaar zal dit evenement willen missen en wij zijn er dan ook van overtuigd, dat deze film een die pe indruk zal nalaten. Wij willen dit artikeltje niet beslui ten, zonder te hebben gewezen op de sympathieke geste van de directie van het Casino-theater, die een deel van de opbrengst wil afstaan voor het werk van de St. Petrus-Conferentie van de St. Vincentius-vereniging. Tilburg, deelt in verband hiermede het volgende mede. In verband met de opheffing der prijs voorschriften voor schoenen hebben 48 schoenfabrikanten, die tezamen de meerderheid van de le deren-schoenenproductie en de over grote meerderheid van de productie van volksschoeisel vertegenwoordi gen, schriftelijk ieder voor zich een verklaring afgelegd, waarbij zij de garantie geven, dat de prijzen van het door hun bedrijf geleverde volks schoeisel t.w.: werkschoenen, jongensschoenen, kinderschoenen en ander gewoon straatschoeisel, niet hoger eerder lager gesteld zullen worden, dan bij handhaving van de prijsvoorschrif- ten het geval zou zijn. Zij hebben voorts verklaard, dat zij de productie in deze artikelen nor maal zullen voortzetten, dus geen verschuivingen in hun bedrijf zul len toepassen ten nadele van de pro ductie van volksschoeisel. JONGE KAAS IETS GOEDKOPER? Tot nu toe gold voor vele soorten kaas een uniforme prijs, waardoor de opslag- en andere kosten voor be legen kaas betaald moesten worden. Naar de „Nieuwe Courant" ver neemt, zal hieraan op 1 Mei a.s. een 'einde komen. M.i.v. deze datum wor den de prijzen van belegen en ge smolten kaas 'vrijgegeven. De maxi mumprijs voor de jonge kaas zal te gelijk met 10 cent per kg worden verlaagd. Door de grote concurren tie verwacht men weinig stijging van de prijs van de vrijgegeven kaas soorten. VRIJE PRIJS VOOR BELEGEN KAAS EN VOOR BOTER Met ingang van 1 Mei 1949 zullen nog slechts voor jonge kaas maxi mumprijzen gelden voor verkoop aan detaillist en consument. Voor belegen kaas (d.w.z. kaas ouder dan 3 maanden) en gesmolten kaas wor den de maximumprijzen ingetrokken. De bestaande maximumprijzen voor jonge kaas zullen, zowel voor detail list als consument verlaagd worden met 10,cent per kg. Eveneens met ingang van 1 Mei 1949 worden de maximum detaillis ten- en consumentenprijzen voor bo ter vrijgeven. Voor prijsverhoging behoeft geen vrees te bestaan. REPATRIëRENDE MILITAIREN WORDEN VOOR HERHALINGS OEFENINGEN OPGEROEPEN In de Memorie van Antwoord op het voorlopig verslag van de Eerste Kamer betreffende de begroting van Oorlog, heeft de minister o.m. me degedeeld, dat, zolang uit de nieuwe lichtingen nog geen voldoende aan- Tal divisies is gevormd, benodigd voor Nederlands bijdrage in de Wes telijke Unie, uit Indonesië repatrië rende troepen na terugkeer in ons land, enige tijd herhalingsoefeningen zullen moeten vervullen. De minis ter stelt zich voor dat deze oefenin gen zes weken zullen duren. AALMOEZENIERS PER S.S. WATERMAN NAAR INDONESIë Op 27 April j.l. vertrokken met het S.S. „Waterman" naar Indonesië majoor-aalmoezenier C. M. Baas en kapitein-aalmoezenier P. H. Timmer mans. Het hoofdbureau van Katholiek Thuisfront verzorgde de volledige moezenier, waaraan de Gregorius- parochie te Almelo haar volle mede werking verleende. Tevens werd door het hoofdbureau naar Indonesië verzonden diverse ar tikelen ten behoeve van de militaire o.a. de zo hoog nodige Tilleylampen, boeken, illustraties, zangbundels enz. HILLEGOM Ver. .,De Lelie". Uit het jaarver slag van de secretaris bleek, dat het ledental al is gestegen van 49 tót 130. Medegedeeld werd, dat minis ter Mansholt in de statuten een ver plichte veldkeuring wenst. Het be stuur is van mening, dat zulks thans nog niet doenlijk is, omdat men de afwijkingen bij dit gewas nog niet volledig kent. De vereniging is thans slechts een instituut van voorlichting, waarin zij wordt bij gestaan door ter zake kundige raadslieden. Inzake nachtvorstbe- strijding wordt thans een koelproef genoemen; het resultaat zal zo spoe dig mogelijk worden meegedeeld. De heer K. Alkema te Makkujn, leider der lelie-proeftuin hield hier na een causerie over de teelt, waar op een uitgebreide gedachtenwisse- ling volgde. Met nadruk werd gead viseerd niet te oude leliebollen te gebruiken; uit zaad gekweekte le lies zullen na 3 jaar zeker onbevre digende resultaten geven. Besloten werd geen leliedagen meer te ge ven, doch in plaats daarvan specia le leliekeuringen. Met de ondervak groep worden besprekingen gevoerd om die lelies, welke in het buiten land geforceerd worden in het zo- mercontingent op te nemen. Hierna sluiting. KATWIJK AAN DEN RIJN Koninginnefeest Op Donderdag 5 Mei zullen er vanwege de Oranje-, vereniging kinderfeesten en volks feesten gehouden worden, 's Mor gens te kwart voor negen zullen de kinderen aantreden op de Kerklaan. Via Kerkstr.-v. Egmondstr. naar Bruggestraat waar de kinderen zul len worden toegesproken door de burgemeester. Na zang der kinderen tocht door het dorp naar het feest terrein Callaoweg, waar de 'kinder spelen zullen worden gehouden. Des middags te half 2 naar het feest terrein vóór te houden volksspelen, die zullen duren tot ongeveer half 6. En des avonds te 8 uur zang door een Herv. koor en concert door de Harmonie bij de Bruggestraat. A.R. raadscandidaten In de ver gadering van de A.R. Kiesver. te Katwijk a. Zee werd door het bestuur medegedeeld, dat samenwerking met de A.R. kiesver. te Katwijk a. d. Rijn is verkregen. De derde plaats op de lijst zal dan ook voor Katwijk a. d. Rijn zijn. De lijst werd samenge steld als volgt: 1 C. v. Leeuwen (aftr. Zee) 2 mr J. v. d. Plas (Zee) 3 A. Wassenaar (aftr. Katwijk a. d. Rijn) 4 N. Parlevliet (Zee) 5 N. Anes (Rijn) 6 C. v. d. Plas (Zee) 7 B. G Lam mens (Zee) 8 G. Varkevisser (Rijn). Groentveiling „K. en O." De voorz., de heer J. v. d. Perk, noemde in zijn openingswoord het jaar 1948 voor de tuinbouw een alleszins gun stig jaar. De aanvoer 'was pl.m. 60 pet. groter dan vorig jaar, de gelde lijke omzet 27 pet. hoger, maar het prijspeil was in het algemeen iets lager.. De secr. gaf het jaarverslag, waarin hij o.m. wees op het teleur stellende van de geconstateerde aard appelmoeheid. De vereniging telt 256 leden. Van de Benelux heeft de secr. geen hoge verwachtingen. Van de heer G. Vooys is een schrijven binnengekomen, waarin hij bericht, dat hij de financiële verantwoorde lijkheid, wanneer het uitbreidings plan B. wordt uitgevoerd, niet wenst te drayen en mitsdien bedankt als bestuurslid. De voorz. deelt dan de voorwaarden mee, die de B. L. Bank stelt voor het gevraagde crediet van f 125.000. Tegen deze uitbreidings plannen, vorige vergadering aange nomen, komen thans, mede wegens de hoge aflossingen dus de zware lasten, vele bezwaren los. De plan nen zijn echter aangenomen, dus kunnen niet van de baan geschoven worden. Hiervoor, of voor bezuini ging op deze plannen, zal dan een nieuwe vergadering moeten worden uitgeschreven, waartoe na lange discussies eindelijk wordt besloten. De plannen en de geldlening wor den dus nog aangehouden. Komt in behandeling de balans en exploita tierekening. De omzet heeft bedra gen 1.700.881.92 of ongeveer 4 ton meer dan vorig jaar. Er is een bruto winst van f 47.042.37. Het bestuur stelt voor deze winst te verdelen als volgt: afschrijving gebouwen 3000. Afschr. kantoor.inventaris 1625, af schrijving emballage 22.696.87. Re serve dubieuse debiteuren 1000. Statuaire reserve ƒ3744.10, ledenre kening 14.976 40. De vergadering gaat na toelichting hiermede accoord. Besloten wordt nog op voorstel van het bestuur de ledenrekening 1946 nog niet uit te keren, doch tot nader besluit uit te stellen. Ook hiermede gaat de vergadering accoord. Het be drag is f8200. Van de Centr. M'ddenstandsver. alhier is medewerking gevraagd vopr een te 'houden tentoonstelling in Ag. a.s. Besloten wordt hieraan mee te werken. Ook de door de Veilmg opgedragen bodemcartering zal op deze tentoonstelling tentoongesteld worden. Opgemerkt wordt, dat in de gemeenteraad door B. en W. is me degedeeld, dat deze cartering wel niet door de Groentveiling bekos tigd zal zijn. De voorzitter der com missie behoud der tuingronden merkt op, dat de gemeente aan deze cartering niet wenste mee te werken en dat de veiling het toen heeft ge daan voor eigen kosten. Later heeft Valkenburg daaraan bijgedragen en is een afgevaardigde voor Valkenburg d^ze commissie benoemd. Het werk dezer commissie is voor de tuin- zeker niet zonder belang ge weest., integendeel. Na een desbetref fende vraag verklaart de heer G. Vooys zijn bedanken als bestuurslid nog in beraad te willen houden. KATWIJK AAN ZEE Onderscheidingen uitgereikt In he kantoor van de fa. C. den Duik had Vrijdagmorgen een plechtigheid plaats. Op 28 Dec. 1.1 waren de heren P. Varkevisser en W. Schaap, resp. schipper van de „Katwijk 48" en kui per 25 jaren in dienst bij genoemde firma. Als erkentelijkheid voor deze trouwe dienst was bijhet gemeente bestuur bericht ingekomen, dat aan P. Varkevisser was toegekend de zil veren medaille in de Orde van Oran je Nassau en aan W. Schaap de bron zen medaille. In het kantoor waren met de vele andere genodigden ver enigd burgemeester Woldringh van der Hoop, wethouder van Leeuwen en de heer Boekhoven, gemeentese cretaris. Verder de heer den Duik Sr de oprichter der firma, de heer J. den Duik Jr. en de heer J. den Duik Cz. en namens de rederijver. „Vuur baak" de heer W. Taat. Door ver schillende personen werden felicita ties uitgesproken, o.a. door de bur gemeester en door de heer B. v. d. Bent namen de houtbewerkersorga- nisatie. De heer den Duik dankte voor de hartelijke attenties. KATWIJK Geboren: Herman z. v. N. Anes en M. H. v. d. Meer; Maarten Jaco bus z. v. A. A. v. d. Vlis en K. Guyt Krijna d. v. A. Zwanenburg en D. W. Sip Henriëtte d. v. H. Brouwer en R. C. Houweling. Dirk Pieter z. v. J. P. Barnhoorn en S. de Best. Mari- nus z. v. B. Kornet en M. Post. Ca- tharina P. M. d. v. S. F. Wetsgeest en S. S. v. Tol Cornelis z. v.. K. Mey vogel en J. v. d. Plas. Hendrik z. v. r'. v. Leeuwen en A. Verhoef. Ondertrouwd: P. Plug en A. Sier- tema; J. P. de Boer en J. Meijer. H. v. Duyn en C. v. d. Burg; W. v, Bent en W. L. Berkheij. Getrouwd: J. v. Rijn en E v. Duyn N. Kuyt en K. Minnee; J. Driece er A. Seinstra; F. J. Buis en J. Hou waard. Overleden: T. Langmuur 70 j N. v. Duyvenvoorde 48 j; H. M. Oudshoorn 1 dag; B. v. Rijn 7 m. _LISSE „Canite Tuba". De officiële ope ning van de fancy fair ten bate van het uniformfonds van „Canite Tuba' had Vrijdagavond plaats, in tegen- v/oordigheid van veie genodigden. De voorz., de heer W. A. Simonis, opende deze fancy fair en verklaarde, dat de muziekve.eniging in het be zit is van een goed instrumentarium, zodat kwaliteitsmuziek gewaarborgd is. Om het compleet te maken is het nodig om de beoefenaren van deze schone muziek in uniform te steken en vandaar, dat het bestuur een uni formfonds heeft in het leven geroe pen. Om hieraan de eerste stoot te geven, meende het bestuur deze fan cy fair te moeten houden, opdat spoe dig het gewenste doel bereikt v/ordt. Allerlei vermakelijkheden waren aanwezig. De bekende Jopie Rikke tik trok veel bezoekers, terwijl het home-training rijwiel een evenement was voor de jongelui om eikaars krachten te meten. Schieten, ballen gooien, de vrolijke keuken en derge lijke vermaken waren gewild. De ge zelligheid was er, en het bezoek v/as goed. L. T. B. Uit het /erslag van de penningm. bleek, dat er op 1 Jan. 1949 een kassaldo was 528.94. Het verslag liep over de jaren 1941 1948. Het bestuur stelde voor om het aantal bestuursleden met 2 leden in te krimpen en te stellen op 7. In. de vacature van de heer P. van der Vlugt werden gesteld de heren P. van der Vlugt; P. van der Lans en J. Clemens Pzn. Gekozen werd na stemming dheer Clemens Pzn. De heer Oosterveer gaf een korte uit eenzetting van de verlening van een sociale bijstand aan kleine zelfstan digen. Deze mogelijkheid zal worden geopend en een financiële toeslag zal worden gegeven van gemeentewege, onder bepaalde voorwaarden, terwijl ook de mogelijkheid bestaat om een „economisch crediet" te verkrijgen, hetgeen evenwel terugbetaald zal moeten worden, hetgeen niet het ge val is voor de sociale bijstand. NOORDWIJKERHOUT Herdenking. De inwoners van Noordwijkerhout worden er aan her innerd dat Woensdagavond 4 Mei a.s. des avonds te half acht uur de „Stille tocht" gehouden wordt naar het graf van Piet de Winter, die op het vlieg veld Valkenburg sneuvelde en op het St. Jozef-kerkhof ligt begraven. Van daar gaat de tocht naar het monu ment voor de gevallenen bij het ge meentehuis, waar de 2 minuten stil te in acht worden genomen en bloe men en kransen gedeponeerd kunnen worden. De opstelling van de stoet vindt evenals vorige jaren plaats op de Dorvsringweg nabij het Rechthuis. Na afloop van de stille tocht wordt in de St. Jozef-kerk een godsdienst oefening voor de zielerust van de ge vallenen gehouden. Voor het Kanunnik van Schaik- fonds. De opbrengst van de ther mometers van het Kanunnik van Schaikfonds bedraagt f 489.Er zijn in Noordwijkerhout 569 thermome ters bij de diverse parochianen ge plaatst. Het bestuur van het Fonds vertrouwt er op. dat de 600 binnen niet al te lange tijd bereikt zal wor den. VOORSCHOTEN POPPENTENTOONSTELLING Vrijdagavond zeven uur werd door een lid van -het uitvoerend dames comité, mevr. H. A. S. Romijn Oostveen, de poppententoonstelling in het Ambachtshuis, geopend. Uit alle delen van de bevolking zijn er poppen ingezonden zodat deze po ging Yvel geslaagd mag heten. Ook de in/mding van H. M. Koningin Ju liana trok de belangstelling. Bij de opening waren aanwezig de burge meester, baron Schimmelpenninck van der Oye, wethouder van Vliet en verschillende raadsleden. De jury, bestaande uit de dames Van Amsterdam, Cia van Boort en Van der Stoel, had na ampele over weging de prijzen aan de volgende personen toegekend: le groep: 1. Truus Kraay, 2. Mimi van Gastel, 3. Floortje Frijlink, 4. Leni Zwetsloot, 5. Anni van Geest; 2e groep; 1- Gonni Verboom, 2. Mie- WEERSVERWACHTING (Geldig van Zaterdagavond tot Zondagavond). BIJNA OVERAL DROOG. Koude nacht met weinig be wolking, weinig wind en op vele plaatsen nachtvorst. Mor gen overdag toenemende bewol king maar nog vrijwel overal droog weer. Zwakke tot matige Westelijke wind. Iets hogere temperatuur dan vandaag. Oe uitslag Het resultaat in de categorie 1 (wagens met een cylinderinhoud van meer dan 1500 cc) luidt: 1. E. I. AppleyardC. A. Stuart (Gr. Bitt.) met Jaguar, startplaats Londen, 435.7 p.; 2. H. J. C. de Rijk A. Bastiaannetmevr. W. de Rijk- Draayer (Ned.) met Ford, startplaats Rome, 430.1 p.; 3. H. A. H. Sythoff— H. A. Burgerhout (Ned.) met Healey, startplaats den Haag, 416.8 p.; 4. K. J. G. BrandsJ. W. P. J. Heynen (Ned.) met Ford, startplaats Bern, 407.2 p.. 5. J. Th. M. KnegtelJ. BruntP. C. L. C. Arts (Ned.) met Ford, startplaats Bern 405.4 p. Categorie 2 (wagens met een cy linderinhoud van 1100 tot 1500 cc) luidt: 1. K. WhartonJ. Cooke (Gr. Britt.) met Ford, vertrek den Haag, 441 p.; 2. R. Th. HaddowK. M. Thorne (Gr. Bitt.) met M.G., start plaats Glasgow, 430.6 p.; 3. B. L. van der WansemP. Fleringa (Ned.) met Austin, startplaats den Haag, 425.3 p.; 4. G. L. van der WansemT. Vryal- denhoven (Ned.) met Austin, start plaats den Haag. 324.1 p. Derde categorie (wagens met cy linderinhoud van 750 tot 1100 cc) waren als volgt bezet. 1. J. C. War ningV. U. Buck (Ned.) met Skoda, startplaats den Haag 427.2 p.; 2. H. J. Voormolen en A. M. A. Creemers (Ned.) met Fiat, startplaats den Haag 422.9 p.; 3. F. A. W. NaaykensA. A. P. M. Horsten (Ned.) met Skoda 417.3 p., startplaats den Haag. Categorie 4 (wagens met cylinder inhoud beneden de 750 cc): 1. A. J. M. van der Lofmevr. D. H. van der Lof-Odink (Ned.) met Fiat, start plaats den Haag 431.2 p.; 2. mevr. M. Trouismevr. F. G. M. Gatsonides- Hofhuis (Frankr.-Ned.) met start plaats den Haag. 427.7 p.. 3. B. H. Geerligh—S. Vos (Ned.), startplaats Rome, met Fiat 425.9 p. Damesprijzen: 1. Mme. M. Trouis meyr. F. G. M. Gatsonides-Hofhuis (Frankr.-Ned.) met Simca, startplaats den Haag, 427.7 p.; 2. mevr. G. G. van Puyenbroek-Vroommevr. E. de Marez Oyens-van Vredenburgh en mej. H. J. Schellens (Ned.) met Ford, startplaats den Haag, 395.4 p.; 3. mevr C. J. de Kroes-van Woerden, mevr. A. W. Speelman-Ouwerkerk en mej. J. M. Ouwerkerk (Ned.) met Oldsmo- bile, startplaats den Haag, 368.8 p. VERZEKERINGSZAKEN VERTROUWENSZAKEN Assurantiekantoor SLEGTENHORST NIEUWE RIJN 46, LEIDEN, IEL. 23010 ke Oosterlaan, 3. Elly van Rhijn, 4. Janny Schip aan boord; 3e groep: 1. mevr. de Wit, 2. R.K, Vrouwen bond; 4e groep: 1. mevr. Zuiderbaan; 5e groep: 1. mevr. Hamersma, 2. mevr. Simons, 3. mej. M. Bouw, 4. mevr. Versluis, 5. Ronnie Haanstra; 6e groep: 1. mevr. GerdesOoster beek, 2. mevr. v. d. WerfHols, 3. mevr. Boomv. d. Werf; 7e groep: 1. Jongens Kutterink, 2. mevr. de Vriesde Water, 3. mej. v. d. Lek, 4. mevr. Nederlof; 8e groep: 1. Claire Ottevanger, 2. Lindy Smith. K-A.B. Op de jaarvergadering van de K.A.B. was de opkomst der leden niet groot. De voorzitter, de heer N. Lamboo, verheugde er zich in zijn openingswoord echter over, dat er in verhouding veel jongeren naar de vergadering waren gekomen. Uit het jaarverslag van de secretaris bleek, dat de afdeling in het afgelo pen jaar met een 20 tal leden is voor uitgegaan en thans 140 leden. telt. Hierna werd verder de viering van het 50-jarig bestaan der afdeling en het 60-jarig bestaan van de Diocesa ne Bond gememoreerd. De werkzaam heden van de verschillende commis sies en instellingen werden ook be sproken en o.m. gewaagd van de op richting van 'n afd. van de Centrale Spaarbank, die momenteel reeds 19 spaarders telt. Het financieel verslag van de penningm. sloot met een M- tig saldo van f 1 stuursverkiezing werden twee der af tredende bestuursicUwi de heren J. Vogelaar en tl. Geest. De heer Th. v. d. Berg had zich niet herkiesbaar gesteld, terwijl ver der nog een vacature bestond wegens overlijden van de heer C. L. M. Banc- ken. In deze beide plaatsen werden benoemd de hei'en A. Zonneveld en B. H. Sanders. Na de rondvraag, waarbij de voorzitter o.a. enige vra gen beantwoordde betreffende het opgerichte Bureau voor Beroepskrvre te Leiden kreeg het woord gelbertus O. Cap. die sprak over het Cr:do-Pugno-werk. ruj dat de arbeiders een steeds meer ge lijkwaardige plaats gaan innemen in de maatschappij, dat dit echter con sequenties meebrengt en daarom de arbeiders door zelfstudie en vorming moeten zorgen te tonen, dat zij deze plaats waard zijn. Vooral met het oog op de komende medezeggenschap in de bedrijven is zulks dringend nood zakelijk. Hij noemde de Credo-Pugno- clubs, die reeds zo vele jaren, zuik nuttig werk doen, het aangewezen middel, voor bedoelde vorming. Wóningcommissie. Niet op Don derdag 5 Mei a.s. zal de Woningcom missie itting houden voor het pu bliek, doch op Vrijdag 6 Mei 1949.

Leidse Courant | 1949 | | pagina 2