Radio Anno Santo LUCHTBRUG RESTAURANT CINEAC „De Jeugd tussen God endechaos" NIEUWS UIT DE RIJNSTREEK Coöp. Boerenleenbank BET R.K. MEISJE VERLOREN GROOT BAL SLAGERIJ VRIJDAG 29 APRIL 1949 DE LEIDSE COURANT EERSTE BLAD PAGINA j De Verkenners van de Don Boscogroep exploiteren morgen van 1018 uur Nieuwe Rijn 52 ten bate van SS ss Propaganda-avond van de Leidse Jeugd Derde Orde Wie vijftig mensen verwacht en op die verwachting het programma in stelt, maar dan plots de zaal ziet bevolken door bijna 400 toehoorders, weet bij voorbaat, dat de avond geen succes kan worden. Ook niet als het programma in allerhaast wordt veranderd Dat het gisteravond in het St. Antonius Clubhuis toch geen fiasco is geworden al waren er enkele zeer rumoerige elementen menen we te moeten toeschrijven aan de uitzonderlijke sfeer, waarin die bijeenkomst gehouden moest worden, een sfeer van Franciscaanse blijheid en een spontane vreugde. Zou sfeer werkt aanstekelijk, ook al komen er 400, in plaats van 50 personen, die dc Haagse Jeugd Derde Orde-federatie op haar propaganda-avond in Lei den verwachtte. De Leidse Jeugd Derde Orde. die tezamen met Den Haag en Delft een federatie vormt, bestaat slechts uit een klein aantal leden. Door middel van een Franciscaanse avond wilde men dit aantal vergroten. Dus werd er propaganda gemaakt voor de bij eenkomst van gisteren, waarop de jeugdtertiarissen van de drie ge noemde plaatsen een gemengd pro gramma zouden brengen. Het over donderend resultaat van die propa ganda beschreven we reeds. De Leid se prefecte, mej. M. Staats verheugde zich in haar openingswoord over de ze verrassing. Iets minder verheugd leek ons mej. Paula v. d. Starre, die een gemengd koortje van Haagse gasten dirigeerde en onder het gehoor te weinig aan dacht en stilte vond, om de met veel toewijding en gevoel gezongen volks liedjes goed te laten genieten. Minder hinderlijk was het voort durende geroezemoes voor de Leidse tertiarissen, die onder leiding van de heer Evert Castelein, enkele volks dansen hadden ingestudeerd en een enkel foutje door de vingers zien de deze vlot en fris voor het voet licht brachten. In deze wat al te opgewekte stem ming, zelfs de machtige stem van de heer Castelein kon daar geen ver andering in brengen, kwam ook het schetsje, door de Delftse afdeling op- gevoeid, niet geheel tot zijn recht. Wat wel tot zijn recht kwam en volledig! was de geestige toe spraak die pater Eusebius Kemp, O.F.M., uit Den Haag hield, over ,.De jeugd tussen God en de mens". Be grijpend wat dit veelal zeer jeugdige en onverwacht grote gehoor zou pak ken, begon spr. op luchtige en humo ristische wijze, waardoor hij de lachers op z'n hand kreeg en aan een zoet lijntje mee kon voeren naar de kern van zijn betoog, n.l. de ge varen. waaraan de jeugd van thans vooral zedelijk blootstaat. In het moderne milieu is de keus tussen God en de chaos zo vaak verkeerd, omdat velen in een geloofscrisis ver keren. Maar als de wereld verbeterd moet worden, is het nodig", dat dit bij iedereen van binnenuit geschiedt. Geen valse schaamte, maar eerlijk er ROTTERDAMS PHILHARMONISCH ORKEST EN KOOR. Eduai-d Flipse nam van de leden van K. en O. gisterenavond afscheid met een pracht-concert, waarvoor men hem niet dankbaar genoeg kan zijn. Begonnen werd met Wagner, geëindigd met Liszt, twee componis ten, die elkanders werk hartgrondig hebben bewonderd. Een grandiose en expressieve vertolking van de „Ouverture Meister-Singer", klank- schoon en tot in details verzorgd, stemde onmiddellijk tot luisteren, waarderen en danken. Drie ongeken de werken bracht de dirigent aan zijn toehoorders, n.l.: Pizzetti's: „Intro- duzione all' Agamennone". Het inte ressante werk maakte een prachtige kans. kreeg een zeer bewogen uit voering, qua opvatting en van aristo cratische realiteit. Het Philharmo- nisch koor zong virtuoos en mooi. De ouverture met haar heel eigen sfeer, vorm en stijl had aller inge nomenheid. Hierop bracht Flipse een aan hem opgedragen compositie van Rudolf Mengelberg, waaraan hij zijn hart verpand heeft, n.l. de Paosse- quentia „Victimae Paschali Laudes" voor gemengd koor, sopraan-solo en orkest. Wij delen de bewondering van de dirigent voor de nobele muziek, die Mengelberg geschonken heeft; een prachtige, absoluut Katholieke ge dachte hymne, gematigd van moder ne klank, welluidend en expressief; en met een transparante glanzende partij aan 't orkest bedeeld. Dirigent, koor, orkest en Maartje Kliffen, so praan-soliste, zij allen gaven zich heel en al op hun best. Een first class prestatie, warm toegejuicht. Na de pauze: „Sonata del Sur" (klankbeeld van het Zuiden) van Oscar Espla, met Eduardo del Pueyo als solist. Maar zelden hoort men zo'n pianist, zó mu zikaal, zo zwierig en slagvaardig; met zo'n fabelachtig raffinement en rhythmische beheersing. De vele toe hoorders betoonden zich bijzonder in genomen en huldigden de solist, die Flipse en het orkest op sympathieke wijze (maar terecht) in zijn groot succes liet delen. Nog hoorden wij een merkwaardige noviteit: Kjempe- vise slootten van Harold Saeverud; een orkestwerk van 1912, opgedra gen aan alle grote en kleine strijders van de verzetsbeweging, sinister, be klemmend, uitdagend; doorbrekend het verzet, vastberaden en als een sein aan het Noorse volk. De verklan king was vol spanning en boeiend van begin tot einde. Na deze noviteit werd besloten met het „le pianoconcert in Es" van Liszt. Ook hier was de pia nist best op dreef, speelde met on vergelijkelijk meesterschap, eenvou dig .geïnspireerd en met fijne smaak, zodat 't veelgespeelde concert waar aan del Pueyo zich heel en al wijdde, een verrassend succes bracht. Er was veel aandacht voor het brillante kla- vicrspel en voor het orkest. Er was ovationeel applaus, terugroepingen van solist en dirigent, bloemen en toejuichingen zonder einde. voor uit durven komen, dat men wil proberen als rein, degelijk en opge wekt blij jongmens door te wereld te gaan. De Jeugd Derde Orde is hier toe een mooie gelegenheid: St. Fran- ciscus gaf zelf het lichtende voor beeld en wie zich aan zijn koord vastpakt, zal veilig door de chaos heen blijmoedig door het leven naar God getrokken worden! Toen de Haagse zangeressen en zange'-s nog eenmaal terug kwamen, was het zowaar bijna stil genoeg ge worden, om aandachtig te kunnen luisteren naar dc slotnummers, waar van vooral het „Russisch Vesper- Jcoor" te roemen was om zijn gedistin geerde vertolking. Mej. v. d. Starre ontving daarvoor van pater S. Booms O.F.M., welgemeende dankwoorden, evenals de andere medewerkers aan het programma en de Leidse organi satoren. Heeft deze avond het resultaat be reikt, dat verwacht werd? We moe ten het afwachten. Zeker is dit re sultaat niet groter dan wanneer er slechts 50 aanwezigen geweest zou den zijn. Maar dat de bezielende woorden van pater Kemp bij ver schillenden iets za! hebben wakker gemaakt is zeker. Bij hoevelen, zal de komende toeloop naar de Leidse Jeugd Derde Orde moeten uitmaken. ALPHEN AAN DEN RIJN VERKEERSMAQUETTE IN GEBRUIK GESTELD In samenwerking met de onlangs in het leven geroepen vereniging Veilig Verkeer, wordt er op de scho len in deze gemeente reeds enige tijd les gegeven in de regels van het verkeer. Het ontbrak daarbij nog steeds aan een behoorlijke maquette van tal van lastige verkeersknoop punten en verkeerswegen. Dank zij het initiatief en de activiteit van een drietal agenten de heren Sybrink, Domburg en Versteeg is er een be hoorlijk grote verkeersmaquette tot stand gekomen, welke is opgesteld in de bovenzaal van het oude raad huis aan de Raadhuisstraat. Wij wa ren er Donderdagmiddag getuige van, dat agent Sybrink aan de school gaande jeugd aanschouwelijk onder wijs gaf. De burgemeester was daar bij tegenwoordig en wees in een korte toespraak op het nut van der gelijk onderwijs. De heer Sybrink stelde aan zijn leerlingen vele vragen maar de juist onder hande zijnde klas bleek er goed achter te zijn. Ook moesten de jongens en meisjes 't zij te voet of per rijwiel met kleine fietsen en poppetjes tochten maken, kortom het is onderwijs, dat de leerlingen moet pakken. In de maquette is een der belangrijkste verkeerspunten in Al phen opgesteld n.l. het kruispunt Pieter DoelmanstraatJulianastraat, hetgeen de leerlingen enigszips ver trouwd maakt met de omgeving. Na hét gebruiken van de thee bracht de burgemeester dank aan al len, die hebben medegewerkt aan de bouw van deze fraaie maquette, waarbij spr. wees 'op de steun onder vonden van de jongens uit de Mar- tha-Stichting, die de talrijke ver keerstekens gemaakt hebben. De heer Groothuise deelde mede, dat 3 Mei a.s. theoretische examens gehouden zullen worden op de scho len en zo spoedig mogelijk daarna het practische gedeelte. Binnenkort zul len wij de schoolgaande jeugd, dus ook in onze gemeente met nummers op rug en borst hun verkeersexa- men kunnen zien doen. De heer Groothuise deelde tevens nog mede, dat het in het voornemen ligt de ad- spirant chauffeurs en motorrijders, die dus examen moeten gaan 'doen voor een rijbewijs, in de gelegenheid te stellen kennis te gaan nemen van de verkeerstekens en het wegge bruik. Zij kunnen dus behoorlijk Voorbereid examen gaan doen. Ook zal de gelegenheid worden geboden voor andere groepen uit onze ge meente kennis te komen nemen van de verkeersregels. De Koninginnefeesten. De vie ring van de eerste verjaardag van Koningin Juliana als .Koningin zal slechts een zeer sober karakter dra gen. Des morgens rondgang van de Oranje-Garde. Te 10 uur kinder aubade voor het Raadhuis, daarna tractatie der deelnemers. In de mid daguren wordt een korf bal wedstrijd en twee voetbalwedstrijden gespeeld. De samenstelling der Alphense elf tallen luidt: tegen een Feijenoord- combinatie doel: J. Goedhart (Al phen. achter: J. Tuinenburg (Al phen) en H. Dongelmans (Alph. Boys: midden: Idelenburg (Alphia), van Heijningen (Alphen) en Ph. Eg- dom (AJphia); vóór: A. den Hertog .Alphia), H. Lens, F. Bah'.mann (Alph. Boys), A. van Boksel (Al phia) en P. v. Heusden (A.R.C.). Re serves: J. Naber Alphia), W. de Graaf (Alphen), P. Bouthoorn (Al phia), H. v. d. Aar (Alhp. Boys) en M. Dijkman (Alphen). Het junioren-elftal, dat tegen een dito uit Leiden speelt ziet er als volgt uit: doel: de Lange (Alph. Boys); achter: N. Plantfsber (A.R.C.) en A. van 't Wout (Alphia): midden: A. v. Rhoon (Alphen), J. G. Bruin (Alh. Boys) en M. Verboom (Alphen); vóór: A. Blakenburg Alph. Boys), A. Post A.R.C.J. v. Leeuwen (Al phen), C. Paling (Alphia) en I. van den Berg M.S-V-): resrves: A. Ram (Alphen), J. Karter (M.S.V.), Van Leeuwenhoek (Alphia), P. Borst (A. R.C.), R. Tuinenburg (Alphen) en F. Veldkamp (M.S.V.). De te spelen korbalwedstrijd zal gaan tussen N.S.A. I en de Dedanaï- den uit Leiden. Des avonds zullen „Arti" en „Cres cendo" concerteren in de muziek tent van Alph. Belang" bij de in gang van het Bospark en om 9 uur zal op het Sint-Jorisplein een film worden vertoond. Nationale herdenkingsavond der gevallenen. Op Woensdag 4 Mei zal op het plein voor het Raadhuis' een samenkomst plaats hebben ter herdenking van de gevallenen. In verband met de onthulling van het definitieve gedenkteken zal de her denking des avonds te 7.30 u. een bijzonder karakter dragen. De voorzitter van het desbetreffend comité zal het monument aan het gemeentebestuur overdragen. De burgemeester zal een korte toespraak houden, waarna de voorzitter van de Stichting '40'45 een korte formule zal zeggen, waarna 2 minuten sti te in acht zal worden genomen en de ge zamenlijke zangverenigingen enkele toepasselijke liederen zullen zingen. De C.-H. en A.-R. toch samen ter raadsverkiezing. Aanvankelijk be stond er tussen de C.-H. en de A.-R. meningsverschil omtrent de vraag aan wie de 11e raadszetel zou toeko men, indien de beide partijen haar lijst zouden verbinden voor de a.s. gemeenteraadsverkiezing. De bespre kingen hebben thans tot een over eenstemming geleid en wel in dier voege, dat de partij wier lijst de meeste stemmen behaalt ook de 6e vertegenwoordiger in de Raad ziet binnentreden. Men is in die kampen thans vol goede verwachting omtrent het be reiken van een elfde zetel en men acht het, bij de huidige verkiezings techniek, waarbij de grootste groepen het minst betalen voor een zetel, zelfs niet uitgesloten, dat er een twaalfde zetel wordt behaald. Looddiefstal achterhaald. In de nacht van Vrijdag op Zaterdag werd een hoeveelheid lood gestolen van het dak van,eqp in aanbouw zijnd kantoor op de scheepswerf „De Vooruitgang" aan de Gouwsluisse- weg. Als verdacht van deze diefstal werden door de politie aangehouden T. V. en J. de V., die vrij spoedig door de mand vielen en deswege een proces-verbaal cadeau kregen. Lelijke tuimeling. Het vierjarig zoontje van de familie L. in de Brit- tenruststraat kwam bij het „step pen" zo ongelukkig te vallen, dat hij een dijbeen brak. Na eerste hulp van dr. v. Kooten kreeg het ventje in een der Leidse Ziekenhuizen ver dere behandeling. Personalia. De heer W. J. Bu- ma, leraar aan het Chr. Lyceum al hier hoopt Maandag a.s. g^n de Rijks universiteit te Groningen te promo veren in dc letteren en wijsbegeerte op proefschrift met bijgevoegde stel lingen, getiteld ^,Die Brokmer Rechts handschriften". BOSKOOP Personalia. Met ingang van 1 Mei a.s. is als opvolger van de op perwachtmeester M. van Buuren benoemd de opperwachtmeester B. J. Huiskes, "thans te Maasland. HAZERSWOUDE (H. R.) Koninginnedag. Ter gelegenheid van de verjaardag van H.M. de Ko ningin Juliana organiseert de Oranje vereniging Hazerswoude Rijndijk een tweetal voorstellingen van Cia van Boorts kunstzinnig poppenspel. Maan dagmiddag 2 Mei zal voor de school kinderen worden vertoond de sprook jes Hans en Grietje en Repelsteeltje", terwijl 's avonds zal worden opge voerd „Het Vrouwtje van Stavoren" en „Hoe Jorg een vrouw kreeg". De uitvoeringen vinden plaats in het Pa rochiehuis bij het „Zwaantje" HAZERSWOUDE (Dorp) Gouden bruiloft. Weer een gou den huwelijksfeest. Op 12 Mei a-s. hoopt het echtpaar A. A. Matze en J. Matze-van Rooijen, Dorpsstraat 96 het gouden huwelijksfeest te vieren. Dit is het derde echtpaar in veertien dagen tijds. De busdienst. Met ingang van 1 Mei a.s. zal eindpunt van de busdienst van Citosa (Den Haag) van Hazers woude worden verlegd naar de ge meente Boskoop, zodat niet meer wordt gereden van Hazerswoude Dorp. HAZERSWOUDE 60 JAAR ZELF-KAZEND BOERIN De wed. H. Qualm-van Dam Bent H. 3 herdenkt vandaag haar zestig jarig jubileum als zelf-kazend boerin Vanavond om 8 uur zal zij door het gemeentebestuur gehuldigd worden. HOOGMADE Personalia. De heer P. L. Witte- man behaalde het Middenstands-vak- diploma volgens voorschrift Vesti gingswet. NIEUWKOOP Geboren: Theodora, d. van A Kuijf en E. M. T. v. d. Burg. Overleden: Helena Wilhelmina Merts, 42 jaar, ongehuwd. OUDE-WETERING Koninginnedag. Voor de tradi tionele „Ronde van Oudewetering" een hardloopwedstrijd langs 't dorp, start en finish paviljoen „De Bra sem", hebben de beste lopers uit de gemeente Alkemade ingeschreven. In totaal zullen twintig lopers aan de start verschijnen. Roelofarends- veen komt met niet minder dan ze ven man. De negen athleten van Oudewetering kunnen er zeker van zijn, dat een zware strijd te wach ten staat. De deelname uit de ove rige plaatsen der gemeente is ge ring. De winnaar van het vorige jaar, de Oudeweteringer Jan van Dam, heeft wederom- ingeschreven. Precies om half vijf zal Zaterdag middag het startschot gelost wor den. Het publiek wordt verzocht de route vrij te laten, zodra de bege leidende motoren in aantocht zijn. Om twee uur precies zal op het terrein van SVOW een veteranen- voetbalwedstrijd Oudewetering Roclofarendsveen gespeeld worden. De opstelling der elftallen is als volgt; Oudewetering: Doel: P. Ze- gers; achter: A. de Blaay en G. Groothoff; midden: J. Los, P. Kris pijn, L. v. Diemen; voor: P. Verdel, Ds. Knotnerus, A. Zegers, P. Rijns- I burger, T. Katsburg. Roelof arendsveen, doel: R. Pouw; achter: L. v. Es en P. v. Ruiten; j midden: Th. Witjes, J. Wesselman, Th. de Koning; voor: T. Wesselman, H. Loos, P. Bosman, Joop Hoogen- boom en Th. v. d. Meer. Jcugdkennis en huisvlijttentoon- stelling van Kath. verkenners. Gevolg gevende aan de ontvangen uitnodiging waren wij Donderdag avond naar Oude-Wetering getogen, en rijkelijk overgoten met de uit de lucht neerstromende regen, gin gen wij langs het sluispad finnen in het grote pakhuis van de daar aanwezige graanhandel. Dit gebouw was door de verkenners van de St. Jacobusgroep herschapen in een in wafrme sfeer opgetrokken tentoon stelling. Aan de wand hingen prach tige tekeningen en met vaardige hand vervaardigde werkstukken op gebied van houtsnij- en zaag werk. Voorts lagen uitgestald, uit klei vervaardigde huishoudelijke en kunstzinnige voorwerpen, waarvan sommige 'beschilderde voorwerpen getuigden van een „Rembrandt in de dop". Alles was vervaardigd door jongens van 11 tot 14 jaar, en bij het zien hiervan wordt men doordrongen van de goede eigen schappen der Verkennerij, die dc jongens reeds in haar jonge jaren aanspoort tot nuttige arbeidszaam- heid. Hopman v. d. Ploeg richtte zich tot de ouders en genodigden, onder wie wij ook dr. v. d. Bijl op merkten, met een hartelijk woord van welkom. Deze avond is een zeer bijzondere voor Oude-Wetering daar het de eerste maal is, dat hier een huisvlijttentoonstelling wordt gehouden. Spr. hoopt, dat aan deze tentoonstelling een volgend jaar uit breiding zal worden gegeven. Voorts maakte spr. melding van het feit, dat de „St. Jacobus groep" te Oude Wetering niet behoorde tot de aan de gemeenteraad om subsidie ver zoekende groepen, daar dit beneden de eer is van de Verkennerij, die alleen zelf het noodzakelijke moe ten verdienen. Hierna werd de uit slag der jury bekend gemaakt, waaruit bleek dat aan Leo de Jeu met 159 pnt een ereprijs was toe gekend. Voorts in de houtduiven- patr. Ie pr. P. de Jeu, 2e pr. J. Turk. Hondenpatr. le pr. Leo de Jeu; 2e pr. Leo v. d. Meer. Junioren Kieviet- en koekockpati". le pd. A. Kortekaas; 2e pr. Henk Turk. In totaal waren aan de honden patr. 220 pnt, aan de houtduiven* patr. 128 en aan de junioren patr. 92 pnt toegekend. De aanwezig zijn de districtscommissaris Raaijmaker uit Leiden verklaarde, dat Oude- Wetering een zeer goede naam heeft in het district. Hij feliciteerde hopman en verkenners en wekte hen op steeds de eer van Oude We tering hoog te houden. Tijdens het bezichtigen van de tentoonstelling en het gebruik maken der talrijke aantrekkelijke vermakelijkheden, kwam ook pastoor Saraber blijk van belangstelling geven. Vrijdag avond van 711 en Zaterdag van 510 uur zal deze interessante ten toonstelling en jeugdkermis ge opend zijn voor het publiek. ZOETERWOUDE Feest van de Arbeid. Met be wonderenswaardige ijver wordt het jaarlijkse feest van de Arbeid door de K.A.B. voorbereid. Medewerking wordt verleend door „Sanfa Lucia", „In Liefde Bloeyende" en het K.A.B.- Symphonieorkest uit Leiden. Des moi'gens wordt het feest aangevan gen met een plechtige Hoogmis in de St. Janskei-k, waarna gemeenschap pelijk ontbijt Des middags wordt in een plechtig Lof Gods zegen ge vraagd voor de arbeid. De feestelijke bijeenkomst welke om half acht aanvangt heeft een ge heel nieuw karakter. Het lekenspel „Arbeid en Offer" wordt gespeeld, waarop aansluit de zegening van de werktuigen. De oud-geest, adv., ka pelaan Koomen, zal spreken over het onderwerp: ,,'t Lied van de Arbeid". Geer- en Kleine Blankaart-pokler. De rekening heeft aan ontvangsten 4730.38. uitgaven f3612.34, batig saldo ƒ1118.04. De begroting werd vastgesteld op ƒ5339.01, waarbij de polderlasten even hoog als vorig jaar op 27.per h.a. werden bepaald Berichten reeds geplaatst in een gedeelte onzer vorige oplage. MONTGOMERY WEDEROM NAAR NEDERLAND. Veldmaarschalk Montgomery zal Vrijdag 6 Mei a.s. wedei"om naar Ne derland komen. Hij komt die dag te 12.00 uur op het vliegveld Welschap bij Eindhoven, waar hij ontvangen zal worden door de burgemeester van Eindhoven, mr. H. A. M. Th. Kolf schoten. Zoals bekend is was het hoofdkwartier van Lord Montgomei-y na de bevrijding van het Zuiden van Nederland en gedurende de strijd in West-Duitsland in Eindhoven geves tigd. Te plm. 12.30 uur zal de veldmaar schalk officieel worden ontvangen in hotel „Het Silveren Seepaard" waar eveneens de lunch zal worden ge bruikt. Na een rondrit door Eindhoven be geeft de veldmaarschalk zich te plm. 16.00 uur naar 's Gravenhage, waar hij de gast zal zijn van dc Britse ambassadeur, sir Philip Nichols. De volgende dagen zal de veldmaar schalk gebruiken om de bloembollen- velden, de afsluitdijk en de boom gaarden te bezoeken. Op 11 Mei zal de veldmaarschalk te 10.00 uur van het vliegveld Valkenburg vertrek ken. ONTVLUCHTE MISDADIGER GEPAKT. Voortvluchtig lid S.S. Jagdkommando Nord-West gepakt. In de nacht van Woensdag op Don derdag is de afdeling opsporing ge vluchte politieke delinquenten van de rijkspolitie gewest Amsterdam er in geslaagd, de sedert 27 Mei 1948 ondergedoken Cornelis Cramer, lid van het S.S. Jagdkommando Noi'd- West, te ai-resteren. Cramer trachtte met behulp van een paspoort op een andere naam de Belgische grens te overschrijden, doch kon in het grens gebied worden achterhaald en ge grepen. Cramer, die kort na de bevrijding is gearresteerd, zag kans op 27 Mei 1948 uit het kamp te Crailo te ont snappen en wist zich sedertdien ver borgen te houden. Hij was een der hoofdmannen van het zgn. S.S. Jagd- commando Nord-West. ook wel ge naamd Jagdcommando Pieters of Steinbach, dat zich te Brummen en Loosdrecht aan ontzettende wreed heden ten koste van arrestanten te buiten is gegaan, wreedheden, welke zelfs de Duitsers te gortig werden, zoals gebleken is tijdens de behande ling van de zaak tegen A. J. Pieters uit Groningen, die enige tijd com mandant van deze groep was en an deren voor het bijzonder gerechtshof te Amsterdam op 19 en 26 Maart j.l. Cramer wordt er van verdacht me deplichtig te zijn geweest aan moord op 8 tot 10 Nederlanders. Mogelijk zelfs nog meer. Hij kwam oorspronkelijk uit Venlo en was» reeds op 27 September 1940 in politiedienst getreden, o.m. is hij verbonden geweest aan de gemeente politie te Venlo en Utrecht en later aan het dix-ectoraat-generaal van po litie te Nijmegen Daarna is hij naar Duitsland verti'okken en heeft hij te Erfuit een speciale opleiding voor een S.S. Jagdcommando gevolgd. Veel van de wandaden van Cramer zijn reeds naar voren gekomen bij de be handeling bij vei'stek van zijn zaak op 26 Maart j.l. De behandeling zal waarschijnlijk omstreeks half Mei en dan in tegenwoordigheid van de ver dachte, worden voortgezet. MARKTBERICHTEN LEIDEN, 29 April. Vee. Aanvoer: 5 fokstiei-en, 2 slachtdieren, 178 kalf- en melkkoeien, 281 varekoeien e.a.. 100 vette koeien. 20 pinken, 311 nuch tere kalveren, 30 vette schapen, 285 weideschapen, 431 lammeren, 18 zeu gen, 53 mestvarkens, 898 biggen, 10 paarden. 31 bokken en geiten. Prij zen: kalf- en melkkoeien f 400850. en varekoeien e.a. 350575, handel matig: pinken 250425, handel ta melijk, weideschapen 5070, lam meren 1827, mestvarkens 6080 en biggen 4060 handel matig. Kaas. Aanvoer 21 partijen Goudse en 1 partij Leidse kaas. to taal 22 partijen. Prijzen: Goudse kaas le soort 1.761.81, 2e soort 1.70 1.75 en Leidse kaas le soort 1.85 per kg. Handel matig. GOUDA, 28 April. Kaas. Op de kaasmarkt te Gouda werden heden aangevoerd 32 partijen. Eerste kwa liteit met rijksmerk 1.75 tot 1.81, 2de kwaliteit met rijksmerk 1,71 1.74, inclusief opzet. Handel matig. DELFT, 28 April. Vee. Aanvoer: 2 paarden, 153 runderen, 247 nuchtere kalveren, 41 magere varkens, 594 biggen, 73 schapen of lammeren, 329 weidelammeren en 42 geiten of bok ken. Hiervan zijn geieverd 95 runde ren, 221 nuchtere kalveren en 15 schapen. De prijzen waren voor kalfkoeien van 550750, voor big gen van 3565, schapen met lam meren van 110130, weidelamme ren van 2532. Handel levendig. ROELOFARENDSVEEN. 28 April Aardbeien. Aardbeien I 0.901.20, idem afw. 6192 cent per doosje, id. klein 3973 cent per half pond. VEUR, 28 April. Groente. Toma ten 1.00—1.21, komkommers I 41— 46, idem II 30—36 cent, idem UI 30 35 cent. bloemkool I 4047 cent. bloemkool II 3054 cent, bl xemkooi III 15—25 cent. sla I 6—10.50, sla II 46, stoofsla 1218, spinazie 3 10, andijvie 2941, postelein 3840, prei 67. rabarber 611, radijs 7 12, raapstelen 2.603.10. ZOETERWOUDE HEDENAVOND Verplichte Algemene Vergadering Zie de econvocat'es Gevraagd liefst voor direct voor dag en nacht in ge zin met 7 kinderen (vijf schoo:g.), goed loon. hui selijk verkeer. Mevrouw VERSTEEG, Herenstraat 12. Voorburg, tel. 778076. Per 1 Juni gevraagd flinke Hulp in de huis houding voor d. en n. Hoog loon, verw. kamer. etc. Meer dere hulp aanw. Mevr. Schopman. Vondelkade 24 b j station. Aerdenhout. Tel. K2500-27080. 1639 GEKIEMDE P00TAARDAPPELEN VAN DE KLEI Eigenheimer maat 28/35 35/45 en nog een kleine hoeveelheid Eerstelingen. Te bevragen bij H. A. v. d. BERG. Boerhavenstraat 45. Voorhout, telef. 7586 K2532. 1652 Portefeuille met inhoud. Gaande van Nieuwstraat naar Wi'hel- minabrug. Tegen flinke beloning terug te bezorgen Nieuwstraat 31. 1630 Donderdag 5 Mei. Aanvang 7.30 uur. PANSORKEST „DE KRUIDNOTEN" Hotel v. d. GEEST 'Noordwijkerhout Uitsluitend R. K. MUZIEKLESSEN Geen saaie oefeningen, maar prettige en vlotte stu diemethoden. Spoedig goe de resultaten. Piano. Accor deon. Gitaar. Mandoline. Eano. Instrument in bruik leen. Ook volgens Kla- varskribo-systeem. Voor gevorderden gelegenheid om in clubverband te mu siceren. Desgewenst aan huis les. Condities billijk. P. KUITERS Haarlemmerweg 41 - Tel. 21314 2 Mei a.s. BEGINT DE VERKOOP der Loten voor de 507e loterij. M. C. v. d. Viugt Groenhovenstraat 6. Wegens dienstplicht der tegenwoordige gevraagd een nette 1626 BERGERS Pieter de la Courtstraat 24 Leiden. g Zit-slaapkamer aangeb. met volledig pension van Maandag tot Zaterdag. Brieven met prijsopgaaf onder no. 3591 bureau van dit blad. g Verlovingsringen. Na tuurlijk „Dc Goedkopere Zaak", xnaar betere waar. Goud-, zilver- horloges. Op het graveren kar. gewacht worden. Inkoop oud Goud. le kias Reparatie Inrich ting S. v. d. Water. Haar lemmerstraat 185. Tele foon 24469. g Moederdag Pakket, een stuk Engels Lavendelzeep en een flesje prima Eau de Cologne, in luxe verpak king 49 cent. Met inleve ring van deze advertentie.. I.V.A. Haarlemmerstx-aat 48. Nova, Noordeinde 43, Leiden. 3585 g Gasf., boekenk., matras bur. Pracht gasfornuis, boekenkasten, 1 en 2 oers. kapokmatrassen, bureaux, radio's, brandkast. dres soirs. theemeubels, baden, geijsers. salontafeltjes, ta fels. Tel. 22150, Nieuwe Rijn 60. let op nummer bij hoek Hooigracht. 3582 g Naar 't Antiek Binnen huis voor jubileums, trou wen. verloven, ruime keu ze koper, porselein, lam pen, antieke doeken, te gen sterk verlaagde prij zen koperen kronen, lade kastjes. antieke Empire klokken. Muusse Hooi gracht 59. telef. 23264. g Gouden kruisjes van 6.25 zilver kruisjes van 75 cent, zilver kettinkjes van 2.50. Communie-lepel tjes. zwaa- verzi'verd. met doosje 1.95. zilveren ro zenkransen, goud-.. zilver- Horlogerie. S v. d. Water. Haarlemmerstraat no. 185 Tel. 24469. 3559 g Zeilboot aangeboden. type vergrote B. M„ in prima staat, geheel com pleet. Speciale prijs. De Gx-oot. Donkersteeg 1. g Te koop: groot gespij kerd vloerkleed 35. vloerkleed 3 x 4 30. pracht mahoniehouten lin nenkast. f 30. kléin laag dienstbodekastje 15. linnenkast 17.50, dames- schrijfbui-eautje 7.50. F. v. d. Pluym, Janvossen- steeg 51 3590 g In watersportplaats omgeving Leiden. wordt gevraagd R. K. burger meisje, als serveerster, al leen voor Zondag van Mei tot September. Br. met volledige inlichtingen on der no. 1629 bureau van dit blad. g Net dagmeisje gevraagd bij P. L. A. van Wissen, Heerenv/eg 67. Warmond. g R. K. Schoenmakera- knecht b. z. a.. 18 jaar, reeds 3 jaar in het vak. Adres H. Warmerdam. Kerkstraat 20. Noordwij kerhout. 1640 g Gevraagd nette slagei-s- leerling of halfwas. Valt veel te leren. Fa. C. Wijn- nobel, Hogewoerd no. 39. Leiden. 3583 g H.H. Kappers. Eerste bediende gevraagd. Brie ven onder no. 3566 bureau van dit blad. 3556 g 'Net meisje gevraagd. Zondags vrij boven 13 j. Goed loon. Mevr. Vester. Terv/eeweg I. Oegstgeest. Iets te verkopen? Dan 'n Telefoontje plaatsen

Leidse Courant | 1949 | | pagina 5