Kathedraal van Reims tweemaal oorlogsslachtoffer Gemeenteraad van Ter Aar 'JJexjaavt Qwte UITTOCHT VRIJDAG 29 APRIL 1949 DE LEIDSE COURANT TWEEDE BLAD PAGINA 2 Kerk ernstig door steenziekte bedreigd Reims, ziet zich geplaatst voor een taak, die wederom jaren en jaren zal duren. Stukje voor stukje moeten de door deze gevreesde steenziekte aan getaste gedeelten worden vernieuwd. Men gebruikt daarvoor dezelfde ma terialen. Dit is zeer zeker nog niet de ideale weg, maar op het ogenblik de beste oplossing. De wetenschap tracht-het mysterie van de steenziekte op te lossen en langzamerhand tot een steentherapie te komen, om de steen te kunnen „behandelen" e nimmuun te maken voor de gevreesde ziekte. Eerst wan neer dat is gelukt, kan men zeggen, dat de Kathedraal van Reims, die het meest van deze ziekte heeft te lijden, gered is. Ondertussen moet men er voor waken door een voortdureide oplettendheid en vervanging van de aangetaste gedeelten, dat een van de mooiste voortbrengselen van vrome middeleeuwse bouwkunst in verval raakt. WETENSCHAP ZOEKT NAAR „STEEN-THERAPIE". xn de legerberichten uit de eerste en tweede wereldoorlog wordt ver scheidene malen de „Kathedraal van Reims" genoemd. De restauratie van dit oude en eerbiedwaardige gods huis geeft een typisch voorbeeld van de vele onvoorziene moeilijkheden, die zich kunnen voordoen bij het onderhoud van historische monumen ten. De Kathedraal van Reims werd reeds in de eerste wereldoorlog ern stig beschadigd. Zelfs zo ernstig, dat men eerst kort voor het uitbreken van de wereldoorlog kon mededelen, dat de restauratiewerkzaamheden binnen afzienbare tijd zouden zijn afgelopen. Men is echter nooit geheel klaar gekomen. De onderbreking tij dens de tweede wereldoorlog is er bovendien de oorzaak van geworden, dat behalve de nieuwe directe oor logsschade, er nog een zeer ernstige factor bij is gekomen. De Kathedraal van Reims is namelijk ziek. Zoals vele oude historische gebouwen lijdt ook deze kathedraal aan het graveel, de z.g. steenziekte. Het is een algemeen verschijnsel, dat de steen het slachtoffer wordt van een werkelijk mysteriéuze ziek te tevergeefs heeft de wetenschap ge poogd deze ziekte te doorgronden en een geneesmiddel daartegen te vin den. Wanneer een steen door het graveel is aangetast, dan verliest hij zijn vastheid en stevigheid en verpul vert hij totaal. Deze ziekte heeft in het bijzonder vat op de gebeeld houwde delen, waardoor deze van hun fijne lijn en uitdrukking beroofd worden. De ziekte treedt op dit plaat sen op, waar de steen is blootgesteld aan het weer, en weer en wind de verharde bovenlaag aantasten. Hieruit blijkt, welk een zorg en hoofdbrekens deze prachtige oude gebouwen aan de monumentenzorg kosten Met de Kathedraal van Reims is de toestand nog moeilijker, omdat de kerk zwaar heeft geleden door be: schietingen enz. Zo werden vele kunstvolle beelden men hoeft al leen maar aan de beroemde glim lachende engel te denken onher- kenmaar verminkt. De instantie, die belast is met het onderhoud en de restauratie van de Kathedraal van DE NEDERLANDSE AUTOMOBILIST NAAR FRANKRIJK. Tot nu toe moest de Nederlandse automobilist, die naar Frankrijk reis de voorzien zijn van een chèque in Franse francs, o.m. bestemd voor het verkrijgen van benzinebonnen. Deze chèque diende hij dan bij een daartoe aangewezen bank te verzilveren, wel ke hem dan gelijktijdig de vereiste benzinebonnen uitreikte. Aangezien blijkbaar veel buiten landse automobilisten niet gebruikte benzinebonnen verkochten, is thans, naar de K.N.A.C. meldt, bepaald, dat de buitenlandse automobilist drie maal zoveel buitenlands courant moet wisselen als hij nodig heeft om de no dige benzine te kopen. Het grotere door hem in Franse francs opgenomen bedrag heeft hij zeker voor zij» le vensonderhoud nodig en hij is dus niet gedupeerd door deze maatregel. Deze maatregel heeft ten doel hen, die de benzinebonnen verhandelen, te treffen AANMOEDIGING VAN WETENSCHAPPELIJK ONDERZOEK. Bij de Tweede Kamer is ingediend een ontwerp van wet tot bevordering van het zuiver wetenschappelijk on derzoek. Wordt dit onderzoek, zo wordt in de memorie van toelichting gezegd, niet even krachtig bevorderd als in andere landen, dan is niet te verwachten, dat Nederland in zaken van techniek en industrie een plaats bij de voorhoede zal kunnen inne- De regering acht daartoe de instel ling noodzakelijk van een lichaam, dat door zijn positie niet tot de uni versiteiten in afhankelijk verband staat en dat in verschillende geval len subsidies zal vériepen. Door het aantrekkelijker maken niet alleen in financieel opzicht van zuiver wetenschappelijke wei'kzaamheid zal tevens worden bevorderd, dat de be gaafden meer tot hun recht kunnen komen en baanbrekende gedachten zich kunnen ontwikkelen. Drs. W. KOSTER THESAURIER-GENERAAL. Bij koninklijk besluit is thans met ingang van 1 Mei a.s. benoemd tot thesaurier-generaal aan het departe ment van Financiën drs. W. Koster, die thans een functie vervult bij het Internationale Monetaire Fonds. ZATERDAG VERS BROOD. In verband met de viering van Ko ninginnedag mogen de broodbakke rijen a.s- Zaterdag van 7 uur af brood vervoeren en van 8 uur af verkopen. Om deze reden mag op die dag reeds twee uur eerder dan gewoonlijk met het bakkerswerk worden begonnen. PRIJZEN VAN DAMESHOEDEN VRIJ. Blijkens een publicatie in de Staatscourant van 28 April worden volgende week de prijzen voor da meshoeden en damesbaretten vrijge laten. DE BETUWE BLOEIT WEER. Rond de korenmolen van Zoelen bij Tiel prijkt de Betuwe weer in volle schoonheid. De bloesempracht van de perenbomen trekt duizenden bewonderaars. 1 DE FEDERATIE VAN KATH. DAGBLADUITGEVERS Tijdens de voortzetting van de studiebijeenkomst der Commission Permanente Internationale des Edi- teurs de Journaux Catholiques, die Woensdag te Den Haag bijeenkwam werd op voorstel van de heer Joh. Kuypers, directeur van de Maasbode, die tijdens deze bijeenkomst als waarnemend voorzitter fungeerde, tot nieuwe voorzitter van de Com mission Permanente gekozen de heer A. Michelin van La Bonne Presse te Parijs. Aan Z.H. de Paus werd het vol gende telegram gezonden: „De Commission Permanente In ternationale des Editeurs de Jour naux Catholiques voor het eerst te Den Haag bijeen ter voorbereiding van het Congres der Katholieke Pers te Rome tijdens het H. Jaar, ver zoekt Uwe Heiligheid om Uw Apos tolische Zegen over haar werk." Als algemeen thema voor het pers congres te Rome zal worden voorge steld: De pers in dienst van waar heid, gerechtigheid en vrede. Zoals reeds eerder gemeld, werden de leden der Commission Permanen te Woensdagmiddag om half zes of ficieel door de Nederlandse regering in Hotel Vieux Doelen te Den Haag ontvangen, waar de ministers mr J. R. H. van Schaik en prof. dr F. J. Th. Rutten ter verwelkoming aanwe zig waren. Bij deze gelegenheid hield de minister van Onderwijs, Kuns ten en Wetenschappen in het Frans een toespraak, waarin hij o.m. ver klaarde: Het is niet overbodig, deze illuste re vergadering erop te wijzen, dat gij u bevindt in een land, dat onwan kelbaar is in zijn strijd voor de vrij heid van de pers. Ieder, die de debatten heeft ge volgd welke thans in Lake Succes worden gevoerd over de persvrijheid heeft kunnen opmerken, hoeveel ver warring er op dit terrein bestaat. Iedereen weet zeer goed, dat het de totalitaire staten zijn, die de demp-\ cratieën beschuldigen, dat de demo cratische pers door monopolies wordt beheerst. Wij staan hier zoals een der Amerikaanse gedelegeerden heeft verklaard tegenover twee werel den en twee vocabulaires. Wij kun nen u gelukwensen, dat de dagbla den, die onder uw leiding staan, niet aan die moeilijkheden van vrijheids beperking blootstaan. Er zijn perso nen ook in de buitenlandse pers die het doen voorkomen als zou on ze regering in een recent wetsont werp betreffende de journalistiek een aanslag hebben gepleegd op de persvrijheid. Niets is minder waar! Zoals de naam reeds aangeeft, heeft dit ont werp alleen ten doel, de juridische verantwoordelijkheid der journalis ten en uitgevers vast te leggen, voor zover zij de verantwoordelijkheid van hun functie dragen. Dit beginsel moet ook wel uw instemming weg dragen, omdat het voorvloeit o.m. uit de encycliek „Immortale Dei" van Paus Leo XIII en de encycliek van Paus Pius XI óver Sint Franciscus van Sales. Zonder twijfel zult gij het met mij eens zijn, dat in dit klassieke land van de vrijheid een minister er zich niet toe zal lenen, een wetsontwerp in te dienen, dat op welke wijze dan ook de vrijheid zou aantasten. U wilt mij wel vergeven indien ik het nodig oordeel, aan deze kwestie zo veel belang te hechten. De voorzitter der Commission Per manente, A. Michelin, sprak hierop zijn dank uit voor de hartelijke ont vangst in Nederland en voor de woorden van de minister, die tref fend aansluiten op de beslissing in de beraadslagingen genomen, om als thema voor het congres te Rome te nemen: De pers in dienst van waar heid, gerechtigheid en vrede. Woensdagavond hielden directie en redactie van de Maasbode in Hotel Corona te Den Haag voor de deel nemers een receptie. Donderdagmorgen maakten de deelnemers een tocht naar de bollen velden. In Lisse werd het gezel schap ontvangen door de heer Lan- toog, burgemeester van Lisse. Na de lunch waarbij mede aanzat Mgr. P. Giobbe, de Apostolische Nun tius, begon om half vier de slotzit ting. GELDIGE WERKKLEDING- BONNEN. Op 21 April j.l. werden de bonnen H 13 en L 13 geldig verklaard voor de aankoop van werkkleding. Het Centraal Distributiekantoor vestigt er thans de bijzondere aandacht op, dat de te voren geldig verklaarde werk- kledingbonnen H 1 t/m H 12 en L 1 t/m L 12 na 14 Mei a.s. niet meer geldig zullen zijn. De rantsoenbonnen van werkkle ding FC en FD alsmede de bonnen H 13 en L 13 blijven tot nader order geldig. De voorz. leest de verordening voor waaruit wij het volgende noteerden. Het corps wordt ingekroiv^en en zal voortaan bestaan uit 1 brand meester le klas tevens commandant 1 brandmeester le klas tevens on- der-corr/mandant, 2 brandmeesters 2e klas. Verder 4 brandwachts le klas en 7 brandwachts 2e klas, voorts nog technisch personeel, waaronder 1 hoofdmaohinist en 1 machinist. Deze verordening zal in werking treden op 1 Mei 1949. Eens per maand zal er geoefend worden, zodat Ter Aar mag rekenen binnen afzienbare tijd te beschikken over een parate brandweer. De heer Uyttewaal vraagt of de nieuwe brandspuit overal in de gemeente zal kunnen komen. Dit zal niet het geval zijn, b.v. op het mid dengedeelte van het Kerkpad. Voor dit gedeelte zijn brandslangen doch de demonstratie heeft aangetoond dat de druk op de waterleiding te ge ring is. Deze voorziening is een mis lukking gebleken. Ter voorziening is al eens gedacht aan een draagbare motorbrandspuit. Weth. Volgering is hiervan geen bewonderaar en is van mening dat het beter zal zijn het Kerkpad zoda nig te verbeteren, dat de brandspuit ooit» in dit gedeelte zal kunnen ko men. De heer Uyttewaal is er voor om. zolang deze vragen nog niet zijn opgelost, de oude spuit niet te ver kopen. De heer Bogert informeert naar de aanschaffingskosten van een z.g. baby-spuit. Deze zullen ruim 2000.bedragen. De oplossing van deze vraag is echter nog niet gevon den. B. en W. zullen zich over een en ander nog eens beraden en zo wordt dit punt voorlopig nog aange houden. Bij punt 5 wordt het salaris van mej. Turkenburg die vakonderwij zeres is aan de Openbare lagere school vastgesteld op 80 gulden, dit gerekend tegen een lesuur per week. Aan de orde komt nu punt 0: voorstel tot opschorting van de af lossing op verleende Rijksbouwvoor- schotten en tot wijziging van het raadsbesluit inzake de verstrekking van de jaarlijkse bijdrage in het ex ploitatietekort aan de woningstich ting Ter Aar. Deze aflossing kan voor twee jaren opgeschort worden. Hierdoor wordt de beschikking ver kregen over' twee maal 2283.Dit bedrag wordt dan aangewend tot on derhoud en wel speciaal schilder werk van de oude woningwetwonin gen. Aldus besloten. Afwijzend beschikt Ingekomen zijn verder een twee tal verzoekschriften t.w. van Wed. Dekker en J. N. Verlaan krachtens art. 13 der lager onderwijswet 1920. Deze kinderen bezoeken de openb. lagere school te Nieuwveen welke meer dan 4 km van dc woonplaats is BEURS: ONBELANGRIJK De verkooporders in Kon. Olie, die evenals Woensdag toegeschreven worden aan buitenlandse arbitrage, hadden Donderdag een deprimerende invloed op de Amsterdamse effecten beurs. Olies werden 3 1/2 punt lager ingezet, hetgeen een terugslag had op de andere internationale waarden zoals Philips en Unilever en even eens op de meer locale fondsen. De Indonesische cultuurwaarden bleven onberoerd door berichten, waarin sprake is van enig optimisme in Amerikaanse kringen over de oplos sing van de Indonesische kwestie en werden tegen lagere koersen ver handeld. Scheepvaartwaarden kon den zich in deze ongeanimeerde markt betrekkelijk goed houden, al bleven kleine verliezen hier niet achterwege. Gunstige jaarverslagen, zoals Schokbeton en ook de kunstzij despinnerij Nyma. waarin sprake is van vertrouwen in de toekomst en een behoorlijk resultaat over 1948, vermogen weinig invloed uit te oefe nen. Aandelen Schokbeton verbeter den van 127 tot 132, Nyma reageerde met een verlies van 1 1/2 punt op dividendaankondigingen van resp. 6 procet voor Schokbeton en 8 1/2 pet waarvan 5 procent in aandelen voor Nyma. De markt had dan ook een onbelangwekkend verloop. De ver koopopdrachten, die hoewel niet om vangrijk (gisteren werd voor nog jgeen 900.000 gulden in aandelen om gezet) groter waren dan de koopor ders, brachten koersverliezen van 2 tot 3 punten. In het verdere verloop van de markt trad een licht herstel in, zodat de openingsverliezen ge deeltelijk konden worden ingelopen. gelegen, reden waarom aan de ge meente verzocht wordt om vergoe ding van buskosten. Volgens B en W is de school welke bezocht wordt echter niet de dichtstbij gelegen school. Deze zou Rijnzaterwoude zijn en deze afstand is minder dan de vereiste 4 km. Reden waarom op dit verzoek afwijzend wordt beschikt. Verschenen is voorts een verslag over de nog slechts enkele maanden werkende Schoolartsen-dienst. Toch blijkt hieruit reeds van welk bijzon der groot belang deze dienst is. Tot nog toe zijn 492 kinderen onderzocht waarvan er slechts 74 geheel zonder gebreken zijn. 96 kinderen zijp di rect naar een dokter verwezen en vele gebreken werden geconstateerd o.a. te geringe gezichtsscherpte en te kortkomingen op gebied van tand- verzorging. 15 kinderen bleken gees telijk ten achter te zijn. Tandverzor- ging behoort echter niet tot deze dienst, wat de heer Uyttewaal aan leiding gaf om te vragen, of B en W ook deze zorg willen behartigen. De voorz. was het niet mogelijk om op dit ogenblik mededelingen te doen. Punt 9 wijziging der begroting dienstjaar 1949. Hierbij wordt mede gedeeld dat B en W het reeds eer der toegestane bedrag voor aanleg van centrale verwarming in de R.K. school weer op de begroting geplaatst wensen te zien. Aanleiding hiertoe is een gewijzigd advies van de school inspectie. Verder zal het eerste ge deelte van een straataanleg bij dc nieuwbouw in eigen beheer worden uitgevoerd en vragen B en W mach tiging voor een onderhandse aan besteding van het wegdek. De heer Heyns vraagt, of het juist is dat het puin voor deze aanleg wordt aan gevoerd door een expediteur buiten de gemeente. Zakelijke motieven liggen volgens de voorz. hieraan ten grondslag. Zoveel mogelijk zal ech ter aan de plaatselijke expediteurs gedacht worden. Zonder stemming wordt de begrotingswijziging goed gekeurd en de machtiging verleend. In het gebouw van dc openbare lagere school is een lokaal vrij ge komen. Het R.K. kerkbestuur vraagt dit lokaal te mogen huren tot stich ting van een R.K. bewaarschool te Aardam. De voorz. stelt voor dit ver zoek in te willigen op gelijke voor waarden als waarop de andere lo kalen zijn verhuurd. Spr. hoopt hier bij, dat de heer Lemkes in dit ge bouw toch evengoed zijn reeds ja renlang gegeven Zondagsschool zal kunnen voortzetten. Weth v. Vliet vraagt of de Chr Bewaarschool niet gevraagd heeft om nog een lokaal. Ook vraagt spr. of er geen bezwaren gemaakt zijn, dat twee scholen van verschillende richtingen in een ge bouw worden ondergebracht. Hij vindt het jammer, dat dit punt niet eerst in een vergadering van B on W is behandeld. De voorz. zegt, 'dat dit inderdaad wel had behoren te ge schieden. Wat de vraag van de Chr. bewaarschool betreft om dit lokaal, dit is mondeling gebeurd. Het aantal kinderen wat deze bewaarschool be zoekt is 45 en hiervoor zijn twee lo kalen in gebruik. Nu zou dit derde lokaal bedoeld zijn als speellokaal. Spr. meent dat voorhands twee lo kalen voldoende zijn. Wethouder Volgering voelt de bezwaren die ge maakt worden wel aan. Doch door de kath. ouders aan de Aardam is ver zocht om in dit deel der gemeente ook een kath. bewaarschool te heb, ben. Het betreft hier 49 kinderen. Deze kinderen zullen het met 49 in een lokaal nog wel primitiever heb ben dan 45 kinderen van de Chr. be- waarschoql in twee lokalen. Speel lokalen is wel mooi, maar ook in Langeraar heeft de bewaarschool de ze moeten offeren voor belangrijker zaken. Spr. is van mening, dat er vol doende gronden aanwezig zijn voor verhuur voor een R.K. bewaarschool Regelingen welke nodig zijn moeten met wederzijds begrip te vinden zijn. We moeten het geheel toch zien als een nood-oplossing. De heer Heijns vraagt voor welke tijdsduur de lokalen verhuurd worden. Deze tijd is maximaal 10 jaren met een opzeggingstermijn van een half jaar. Zonder hoofdelijke stemming wordt besloten het lokaal aan het R.K. kerkbestuur te verhuren. En zo zal ook na Langeraar en Korteraar aan de Aardam een kath. bewaarschool komen en daarmede de derde in de gemeente. Gebleken is dat de Gemeente sinds 1944 grondbelasting heeft be taald voor eigendom van het R.K. Armbestuur. Dit college zal een ver- IN IN DIE: AB v. d. BURG, Julianastraat 29, Alphen a. d. Rijn, korporaal in dc verbindingsdienst, viert op 30 April zijn 2e verjaardag te Kupang (Timor). A. TH. M. LEK, C. 173, Ter Aar, korporaal, viert 30 April zijn 3e 1 jaardag te Modjokerto (Java). LOU VAN GENT, Boekhorstlaan 17, Voorhout, geboren 30 April 1928, viert te Kadi paden bij Cheribon (Java) voor de eerste maal zijn verjaardag in de tropen. <voto's van in Indonesië verblijven de militairen kunnen bij de redactie worden ingestuurd tot uiterlijk een week voor de verjaardag. Foto's, welke later worden ingezonden wor den niet opgenomen). zoek kunnen verwachten om dit geld aan de gemeente terug te beta len. Verder zal de gemeente recla meren tegen aanslagen inzake grond belasting en bundergeld. Bij de rondvraag vx-aagt de heer Sassen om in verband met gebrek aan woonruimte over te gaan tot meer vordoi-ing. Dc woonruimte commissie kan hierin adviseren. Twee gevallen komen ernstig voor bespreking in aanmerking. De heer Heijns komt nog terug op het ver voer door vreemde expediteurs. De zaak waar het hierom gaat is echter die van de aannemer, omdat het geen werk in eigen beheer betreft. De heer C. v. d. Hoorn vraagt hoe het staat met de nieuwe hujsnummering. In dien hiermede nog niet begonnen is zal er zeer spoedig een aanvang me de gemaakt worden. En hiermede beëindigde de vroede vaderen de zeer uitgebreide besprekingen. DE 5) „Wel verdraaid, wat moet die el- fer.fee hier aan de Yukon komen doen?" vroeg Rawson hardop. Bris coe sloeg hem goedkeurend op de schouder. „Ik dacht wel, dat je op slag zou zien, hoe wreed het zou zijn „Wat bedoel je?" „Wel, die kleine herderin van Dresdens porcelein is de tweede van het stel dokter Kirkland en zijn dochter, pas uit Terre Haute in In diana aangekomen. Dat meisje is het meest betoverende en geheimzinni ge wezentje, dat ik ooit heb gezien. Je kunt niet uit haar wijs worden, of ze afschuwelijk dom, of afschuwelijk verstandig is". Rawson's uitdrukking van onper soonlijke belangstelling veranderde n een walging. „Ik veronderstel, dat, als jij een vrouwelijk raadsel ont moet je naar gewoonte geen rust hebt voordat je het ontcijferd hebt". „Het is nu eenmaal mijn aard niet, iets moeilijks op te geven," gaf de agent toe, met een ietwat gedwongen lachje. „Maar dat daar gelaten, is het geen schat om te zien?" „Nog meer dan dat," zei Rawson, met een zijdelings achterlijk lachje. „Ik begin nu te snappen, waarom je zoveel belang stelt in dat stel groen tjes. Ik vind het noch menslievend noch zakelijk. Waarom heb je niet dadelijk gezegd, dat een van beiden een meisje, of liever, nog een kind was? Uit wat ik van je weet en wat ik verder van je gehoord heb, Tuxe do had ik het wel kunnen raden. Met felle verontwaardiging viel Briscoe hem in de rede en vroeg, wat hij daarmee bedoeldde. „Ik bedoel niets bijzondei-s," ant woordde Rawson. ,„Ik wilde juist er bij voegen, dat je ronduit handelt zodra er een vrouw in het spel is. Daarom juist heb ik me de moeite gegeven, je spelletje met Grace Farrar in de war te sturen." „Lastig werk geweest niet?" vroeg de agent smalend. „Waarom ben je er zo zeker van, dat je het in de war hebt gestuurd." „Het is ook niet gemakkelijk ge weest," antwoordde Rawson ernstig. „Ze mocht je in 'het begin erg graag. Ik twijfel geen ogenbjik of je hebt je hartenveroverende kwaliteiten de gehele weg, van Dawson af naar hier ten toon gespreid. Vertel me eens, hoe vaak heb je op reis aan Grace gedacht? Genoeg om te beseffen, dat een aardig nieuw gezicht in het kamp, dat heel veel glimlachjes voor Tu xedo over heeft, haar wel eens tot bezinning zou kunnen brengen. En het knappe gezicht van Briscoe lach te echt hartelijk. Met oprechte wal ging verklaarde de sergeant, dat hij tot in zijn merg toe zelfzuchtig was en gaf als zijn mening te kennen, dat het verlangen om dat paar te be hoeden voor de gevaren van Back and Beyond, helemaal niet uit mede lijden kwam. „Wat je van mijn beweegredenen vindt komt er geen steek op aan. We zijn het nooit eens, maar we zullen over dit geval nu eens niet gaan kib belen, wel? Ruzie zou onze wedstrijd om de weduwe verknoeien, zie je? Kom nu maar mee en tracht je auto riteit eens uit te oefenen op het raad selachtige paar voortrekkers, die ooit deze kant zijn uitgekomen." Hij greep de beambte vriendschap pelijk bij de arm en trok hem mee naar de landingsplaats. Even later stelde hij hem vormelijk voor. „Dr Kirkland, dat is de beambte van de Bereden Politie, over wie ik al eens iets verteld heb. Hij zal of ficieel bevestigen wat ik u verteld heb over de gevaren aan uw voorge nomen tocht verbonden. Rawson groette de dokter en nam zijn hoed voor diens dochter af, die er van dichterbij ouder uitzag, dan hij in het eerst gedacht had. Louise Kirkland was vermoedelijk als een eindje in de twintig. Haar lippen beefden, toen ze trachtte te glim lachen, doch er schoot een vonk uit haar grijze ogen, toen ze dje naar hem opsloeg. Die ogen waren eigen aardig gevlekt, net zoals haar zilver achtige haren waren met gouden vlekken er doorheen. De sergeant bemerkte, dat zij hem, of beter gezeg, zijn uniform nauw keurig opnam, want haar blik wend de zich al spoedig van zijn gelaat af en richtte zich op alle bijzonderhe den van zijn kleding. Vermoedelijk was hij de eerste van zijn korps, die ze nog ooit van nabij bekeken had. Briscoe heeft gedurende de gehe le reis over niets geweldig veel druk te gemaakt", zei de dokter met een merkbare ontstemming. De houding van juffrouw Kirk land was hoffelijker. „Och, zo moet u het niet zeggen, vader. Het was heel vriendelijk van hem, zoveel belang te stellen in ons, al scheldt hij ons ook uit voor che- chahcos, bosbabies en zo meer." Ze glimlachte en toonde daarbij een rij blanke, blinkende tanden. „Ik hoop", merkte Briscoe op, „dat ik iets practischer en vriendschap- pelijkers gedaan heb dan u uitschei den, toen ik Rawson voor u om raad heb gevraagd." Allen keerden zich om naar de man in uniform; de vader met 'n zuur gezicht, Louise met vriendelijk naieve belangstelling. „Hoe ver wilt u de wildernis- in trekken?" was de vraag van Rawson. „Neem u me niet kwalijk," ant woordde de dokter, „maar ik zou liever niet over onze zaken spreken." Die afwijzing deed de beambte een kleur krijgen op zijn door de zon en sneeuwstormen geharde en gebruin de gezicht. Dit vond bijna ogenblik kelijk zijn weerspiegeling op het ge laat van het meisje. „Och, vader meent het heus zo kwaad niet, sergeant," riep ze uit. ,We kunnen nu eenmaal werkelijk niet over onze plannen spreken. Heus dat gaat niet. En daarom „En daarom...." viel haar vader haar in de rede, haar arm grijpend en haar waarschuwend aanziende, „hopen we maar, dat nieuwsgierig heid in dit land geen besmettelijke ziekte is geworden." Het meisje, dat aldus in het open baar een standje kreeg, werd verle gen. Ze keek om zich heen, trachtte te glimlachen, doch slaagde er alleen in haar zakdoekje te laten vallen. Ze wilde het oprapen, maar aarzel de even, toen ze zag, dat Briscoe en Rawson dit tegelijkertijd wilden doen. De beambte was dc gelukkige, omdat hij er het dichtste bij stond. Misschien dat die kleine activiteit hem hielp, dc woorden te bedenken, waarmee hij de onbeleefde nieuwe ling kon antwoorden. In elk geval hield hij het stukje linnen een ogen blikje in de hand en bekc-ek het keu rig geborduurde monogram van lila zijde, dat een der hoeken sierde, terwijl hij zei: „I'k vroeg dat niet uit nieuwsgierig heid, mijnheer, maar in de hoop, dat ik u enkele nuttige aanwijzingen zou kunnen geven, die ik uit ondervin ding weet. De helpende hand aan vreemdelingen reiken wordt door onze dienst als een onzer eerste plichten voorgeschreven." Hij gaf het zakdoekje aan bet meisje. „Dank u. Ik Iaat toch zo vaak mjjn zakdoek vallen", zei ze en haar een voudige manier van doen droeg er veels toe bijde grofheid van haar vader te verzachten. Woj»dtvervolgd')

Leidse Courant | 1949 | | pagina 3