S)e Amerika wil geen wapens leveren tegen Indonesië Morgen: Feest op Soestdijk] Truman gelooft in Russische oprechtheid KATHOLIEK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN WAARIN OPGENOMEN „DE BURCHT" VRIJDAG 29 APRIL 1949 40ste JAARGANG No. 11681 Moeilijkheden Atlantisch Pact Bur. Papengracht 32, Tele!. 20015, Adm. en Advert. 20826, Abonn 20935 - Abonnementsprijs 10.32 p. w., 11.40 p. mnd., f4.15 p. kwart. Franco p. p. f 4.90 - Advert.: 15 ct. p. m.m. Telefoontjes f 1.50 De onderhandelingen te Batavia Moh. H'atta is hedenochtend naar Banka vertrokken na een verblijf van vijf dagen te Batavia, waar hij een reeks informele besprekingen heeft gehad met dr. van Royen, Mer le Cochran, de leiders de federale deelstaten, en anderen. Hij wordt naar Banka vergezeld door de sul tan van Djokjakarta. Dit is de eer ste maal, dat de sultan sedert het verblijf van de republikeinse lei ders aldaar, een bezoek brengt aan Banka. Intussen heeft hedenochtend we derom een informele ontmoeting plaats gehad tussen Moh. Rum en dr. van Royen. Het is nog steeds niet bekend, wanneer de volgende verga dering onder auspiciën van de com missie der Verenigde Naties zal worden gehouden, doch welingelich te zegslieden zijn van mening,, dat dit begin volgende week zou ge schieden. Het republikeinse ant woord op de Nederlandse ten aan zien van de terugkeer van de repu blikeinse regering naar Djokja is nog niet formeel ingediend. Waarom? WAAROM vieren wij Koninginne- feest? Het zou kunnen zijn uit sleur, om dat het nu eenmaal zo hoort, omdat men zo nu en dan een „titel" moet hebben voor een verzetje, een feestje? Wij sluiten niet uit de mogelijk heid, dat bij een kleine categorie feestvierders in een dezer motieven de uitsluitende reden hunner feest vreugde" is gelegen. Maar daarnaast staat het voor ons vast, dat voor het overgrote deel van het Nederlandse volk, wij mogen wel zeggen voor het Nederlandse volk, het Koninginnefeest wordt gevierd, om dat het Nederlandse volk in de ver jarende vorstin erkent de draagster van het hoogste gezag in de Staat: Koningin bij de gratie Gods; omdat het Nederlandse volk in Koningin Ju liana eerbiedigt een hoogstaande en voorbeeldige persoonlijkheid, zoals het in de voorafgaande jaren een oprechte eerbied had voor de persoon van Koningin Wilhelmina; omdat het Nederlandse volk het koningschap als zodanig beschouwt en wil behouden als de meest verkieselijke, de feite lijk beste regeringsvorm. Vooral in deze tijd van zoveel verwarring is het duidelijk geworden, van hoe grote waarde is een stabiele, een blijvende regeringsvorm, indien de gezagsdra gers, ieder in zijn tijd, hun tijd begrij pen. En deze voorwaarde zien we belichaamd in de Oranje's, verwezen lijkt in de jubilerende Vorstin: Ko ningin Juliana. Morgen is het in Nederland een echte, en ware feestdag. Zuid - Amerika en de „zaak Mindszenty" Het K.N.P. verneemt uit goed ge- informeerde Katholieke kringen te Boedapest, dat de Hongaarse rege ring een nieuwe en heviger actie te gen de Katholieke Kerk voorbereidt. De K.N.P.-correspondent in Bue nos Aires schrijft nog het volgende. In Zuid-Amerika bespreekt men druk een scherpe verklaring van de bekende Argentijnse kanselredenaar, mgr Miguel de Andrea, bisschop van «Temnos, over de behandeling van het proces tegen kardinaal Mindszenty in de vergadering der Verenigde Na ties te Lake Success. „Men behandelt nu wel het pro ces in de V.N., aldus de bisschop, maar men moet nog afwachten of de Verenigde Naties inderdaad de macht bezitten om de rechten van de mens, die zij kort geleden zo plechtig heb ben verkondigd, te waarborgen." „Maar er zijn twintig Katholieke Zuid-Amerikaanse landen in de V.N. vertegenwoordigd, die er voor zul len waken, dat de „zaak Mindszenty" niet in practisch doelloze resoluties ontaardt, zoals tot op heden in Lake Succes gebeurd is. Het charter der V.N. kent voldoende middelen om de schuldigen te straffen en als lid der V.N. uit te sluiten." „Wanneer dit niet geschiedt, dan geven de Verenigde Naties openlijk toe, dat zij niet bij machte zijn om de rechten van de mens te verdedi gen. Hét zou tevens insluiten, dat het voor de Katholieke landen geen en kele betekenis meer heeft om aan gesloten te zijn bij de V.N." MINISTER DREES SPREEKT OP KONINGINNEDAG. Minister-president Drees zal Zater dag, op de verjaardag van Koningin Jjuliana, over Hilversum I een toe spraak houden tot het Nederlandse volk. De uitzending vindt plaats van een uur tot tien over een. De rede wordt desjniddags om twee uur herhaald in het programma voor Indië. Malik gaf weer 'n nummerjte weg Wanneer de Russen met de éne hand concessies geven, schijnen zij de onbedwingbare neiging te hebben om met de andere hand klappen uit te delen. Zo heeft de Russische afgevaardig de Malik in de Algemene Vergade ring van de Ver. Naties te Flushing Meadows gisteren weer eens getoond, dat zoete broodjes bakken in Wash ington met betrekking tot de ophef fing der Berlijnse blokkade niet bete kent, dat de Russische mentaliteit ge wijzigd is. Hij heeft gisteren weer een echt ouderwetse scheldpartij ten beste gegeven op de „oorlogsophitse- rij" van de Westerse mogendheden. Amerika en Engeland gebruikten de V.N. als instrument van hun „agressieve politiek". Deze twee lan den geloofden slechts in geweld en de gewone vormen voor internatio nale samenwerking pasten niet in hun plannen. De bedoelingen van de heer sende kringen in deze landen, „ge dicht op het verkrijgen der hegemo nie in de wereld", waren rechtstreeks tegen internationale samenwerking, enz. enz. ZEVENTIG DODEN BIJ TREIN RAMP IN ZUID-AFRIKA. Bij de reeds gemelde treinramp op 12 kilometer afstand van Johan nesburg (Zuid-Afrika), waarbij drie treinen op elkaar botsten, zijn 70 personen gedood. 48 passagiers zijn in ziekenhuizen opgenomen en 45 andere gewonden worden elders verpleegd. Onder communistische leiding staande gewapende boeren hebben mevr. Aurora Quezon, de 60-jarige weduwe van de eerste president van de Philippijnen en haar dochter vanuit een hinderlaag overvallen en met machinegeweervuur gedood. Nog vier andere personen werden bij deze overval gedood. De be schieting geschiedde in het afgele gen berggebied in de provincie Nueva Ecija, toen mevr. Quezon met haar gezelschap op weg was om in Baler een gedenkplaat ter herinne ring van wijlen haar echtgenoot te gaan onthullen. Een compromis Moeilijkheden met het Atlantisch Pact yOLGENS ANETA'S diplomatieke correspondent te Washington wordt verwacht, dat de komende debatten in het Congres over de goedkeu ring van het Amerikaanse regeringsprogram voor militaire steun aan de landen van het Atlantisch Pact een krachtige controverse zullen uitlok ken over de voorwaarden van de militaire steun aan Nederland. Ver schillende leden van de Amerikaanse senaat, die onlangs zich uitspraken voor intrekking van alle Marshall-steun aan Nederland, aldus de cor respondent, zullen zich ongetwijfeld ten sterkste kanten tegen iedere verscheping van militaire uitrusting naar Nederland, als niet eerst de In donesische kwestie volledig geregeld is voordat het debat in het Congres een aanvang neemt. rikaanse ministerie van buitenlandse zaken thans er mee accoord gaat, dat verzoeken van genoemde landen om Amerikaanse wapens voor de ver dediging van West-Europa door de Amerikaanse militaire autoriteiten als verzoeken van één enkele een heid in overweging zullen worden genomen. Niettemin zou de Ameri kaanse regering ten slotte het recht hebben de verscheping van militaire goederen naar een of ander land stop te zetten, wanneer zij dit nodig acht. Dit, zo concludeert Aneta's corres pondent, is duidelijk een compromis, waarbij de gevoelens van de senato ren zullen worden ontzien, terwijl tegelijkertijd de Amerikaanse mili taire deskundigen hun meningen zo zwaar mogelijk kunnen laten wegen. De huidige formule van het ministe rie van buitenlandse zaken houdt ook de voorziening in, dat door de V.S. geleverde militaire goederen niet kunnen worden gebruikt buiten het Noord-Atlantisch gebied of om soort gelijke goederen, die door de ontvan gende landen naar andere gebieden zijn gezonden, te vervangen, aldus besluit Aneta's diplomatieke corres pondent. De Amerikaanse minister van bui tenlandse zaken, Dean Acheson, heeft vier weken geleden de minister van buitenlandse zaken van de West- Europese landen te Washington in derdaad medegedeeld, te vrezen, dat het Congres geen toestemming zou geven voor het zenden van wapens naar Nederland, zolang de Indonesi sche kwestie niet was opgelost. Hij handhaafde zijn standpunt ondanks het argument van de ministers der landen van het Pact van Brussel die 2 April in het geheim met Ache son over deze kwestie confereerden dat de West-Europese Unie haar eigen gemeenschappelijke staf voor het opstellen van militaire plannen had en het maken van gemeenschap pelijke plannen voor haar verdedi ging kennelijk onmogelijk zou zijn, indien het Amerikaanse Congres zich de beslissing omtrent de vraag, wel ke landen militaire uitrustig zouden ontvangen of niet, wilde voorbehou den. Het was voornamelijk Bevin, die dit standpunt krachtig verdedigde en er op wees, dat niet alleen het Ame rikaanse Congres, doch ook het Brit se parlement in deze aangelegenheid een mening had en laatstgenoemde geldige bezwaren zou kunnen opwer pen tegen belemmeringen, die door Amerikaanse politieke overwegingen aan de gemeenschappelijke verdedi ging van de West-Europese Unie in de weg gelegd werden. Hetzelfde standpunt werd door alle andere mi nisters van de landen van het Pact van Brussel op de bijeenkomst inge nomen. Het resultaat van deze be sprekingen is geweest, dat het Ame- KORT BEZOEK VAN DR MALAN AAN NEDERLAND De premier van Zuid-Afrika, dr D. F. Malan, is Donderdagochtend voor een kort be zoek aan Nederland gearriveerd. Bij aankomst wordt dr Malan (links) 'begroet door mr J. Visser, chef van het protocol, en oud-minister mr J. A. Jonkman (rechts). De V.N. en de Indon. kwestie In de agendacommissie van de Alge mene Vergadering der V.N. heeft Chili Donderdag een voorstel inge diend, strekkende tot verwijzing van de Indonesische kwestie naar de com missie ad hoe. Verwacht werd, dat het voorstel Vrijdagochtend in de vergadering van de algemene com missie zou worden besproken. Het Chileense voorstel beoogt, de bespre king van het Indonesische vraagstuk te bespoedigen door het van de agen da van de politieke commissie die nog vrij veel te behandelen heeft, af te voeren naar de commissie ad hoc, die de kwestie vroegtijdig in behandeling zou kunnen nemen. Aneta verneemt, dat een of meer pro-Nederlandse de legaties, w.o. de Franse delegatie, overwegen, een voorstel in te dienen om de kwestie Indonesië helemaal uit de agenda der Algemene Verga dering te schrappen. De mogelijkheid bestaat, dat een dergelijk voorstel op de vergadering der algemene com missie van Vrijdag officieel zal wor den ingediend. SOBOLEW AFGETREDEN? Ass. Press verneemt uit betrouw bare kringen te Lake Success, dat Ar kady Sobolew (Sowj et-Unie) afgetre den is als assistent secretaris-gene raal van de Ver. Naties en thans op het Sowj et-ministerie van Buiten landse Zaken in Moskou werkzaam is Sobolew is in Januari naar Rus land teruggekeerd wegens ziekte van zijn vrouw en zoon. AUBÏENTIE BISSCHOP VAN HAARLEM. Z.H. Exc. de Bisschop van Haar lem zal Dinsdag 3 en Woensdag 4 Mei geen audiëntie verlenen. Morgen is het feest op paleis Soest- dijk. Dan zal onge geëerbiedigde ko ningin Juliana, voor de eerste maal tijdens haar regering, haar verjaar dag vieren haar veertigste ver jaardag. Met de luisterrijke kroningsfeesten nog in herinnering, zal de viering van haar veertigste geboortedag beschei den zijn. We moeten er trouwens nog aan wennen, het Koninginnefeest op de laatste dag van April te vieren, in plaats van op 31 Augustus, wat Ne derland vijftig jaar lang gedaan heeft. Des alnietemin zal het feest zijn. Op de eerste plaats natuurlijk in het paleis Soestdijk, waar niet alleen een koningin woont, maar vooral ook een moeder. In dit verband mogen we even herinneren aan wat koningin Juliana bij haar inhuldigingsrede zei: „Ik wil hier met nadruk vaststellen dat voor een koningin haar taak als moeder even belangrijk is als voor iedere andere Nederlandse vrouw". Duidelijk bleek hieruit, dat onze ko ningin, naast haar zorgen voor het welzijn des lands, haar taak als moe der zal blijven vervullen. En daar kunnen we slechts blij om zijn, want een vrouw, die een goede moeder is, zal ook als koningin haar taak op waardige wijze vervullen. Maar behalve haar gezin, zal heel het Nederlandse volk deze feestdag vieren, zij het dan op bescheiden wij ze, die overeenkomt met de grote zor gen, die vele gezinnen in het land drukken. Bidden wij op deze dag voor haar, die als kroonprinses reeds zo duide lijk de genegenheid van ons volk mocht ondervinden en een konings kroon te torsen kreeg in een der zwaarste perioden van onze vader landse gescheidenis, opdat God haar nog vele jaren in goede gezondheid moge sparen, om zegenrijk te regeren, tot heil van heel het Nederlandse volk. Het Nederlandse volk, dat haar Vorstin in werkelijkheid eer biedigt en liefheeft. West-Duitsland wordt niet opgeofferd DRESIDENT TRUMAN heeft gisteren verklaard te geloven, dat de Rus sen te goedertrouw zijn met hun stappen om te komen tot ophef- ring van de blokkade te Berlijn. De president deelde tijdens een perscon ferentie mede, dat, indien hij niet geloofde aan de oprechtheid van de Russische bedoelingen, de Verenigde Staten de besprekingen niet zouden voortzetten. Truman beschouwde de ontwikkeling als „bemoedigend". Naar verluidt', hebben de Verenigde Staten de verzekering gevraagd, dat inmenging in de organisatie van een West-Duitse staat geen voorwaarde zal zijn voor de opheffing der blokkade. Malik zou Jessup hebben be loofd, Moskou om opheldering te vragen over eventuele voorwaarden, be trekking hebbende op de organisatie-plannen voor de West-Duitse staat. DRIE PRINCIPES VAN ACHESON. De Amerikaanse minister van bui tenlandse zaken, Acheson, heeft in een toespraak tot de Amerikaanse vereniging van dagbladuitgevers te New York drie principes uiteengezet, die naar hij zeide de regering essen tieel acht voor een bevredigende op lossing van het Duitse probleem. iDeze zijn: 1. De bevolking van West-Duits land kan er gerust op zijn, dat de Amerikaanse regering niet accoord zai gaan met een algemene oplossing voor Duitsland, waarin de funda mentele waarborgen en voordelen van de bestaande West-Duitse gere ling Jiiet zouden zijn verdisconteerd. Voorts kan de West-Duitse bevolking er op vertrouwen, dat de Ameri kaanse haar krachtige steun zal blij ven geven aan de uitvoering van het program voor West-Duitsland, zo lang een dergelijke oplossing niet kan worden bereikt. 2. De bevolking van Europa kan er van verzekerd zijn, dat de Ame rikaanse regering niet accoord zal gaan met een regeling voor Duits land, die de veiligheid van de Euro pese gemeenschap niet waarborgt. 3. Het volk van de Verenigde Staten kan er van verzekerd zijn, dat de Amerikaanse regering bij alle be sprekingen over de toekomst van Duitsland zich in de eerste plaats zal laten leiden door de vurige wens van dat volk, deze moeilijke proble men. die de kern waren van zovele van onze na oorlogse moeilijkheden, de vreedzame en ordelijke wijze op te lossen. Bonn hoofdstad van W. Duitsland? Welke stad zal hoofdstad van de Westduitse staat worden? Gister avond heeft de commissie die de aanspraken bestudeert, die vier ste den hebben ingediend, haar rapport gepubliceerd. De candidaten zijn Frankfort, Bonn, Stuttgart en Kas sei. De commissie heeft nagegaan welke van deze steden de meeste ruimte beschikbaar heeft voor bu reaux en woningen voor de ambtena ren en de beste verbindingen met de buitenwereld. Geen enkele stad heeft voldoende faciliteiten om de perma nente hoofdstad te worden. In Bonn bevinden zich vele kaste len en publieke gebouwen, die vroe ger het eigendom waren van de staat Pruisen en de provincie Rijnland. Om in Frankfort ruimte te maken voor het gehele bestuursapparaat zou on geveer 8.5 millioen gulden moeten worden uitgegeven. De gebouwen van Bonn zouden gratis aan de regering ter beschikking worden gesteld. Wordt Bonn hoofdsïad, dan zou de fe derale regering slechts anderhalf mil lioen gulden behoeven te besteden. Frankfort heeft voordelen omdat het een verkeerstechnisch gunstiger lig ging heeft, maar als de nieuwe Rijn brug bij Bonn klaar is, wordt de lig ging van deze stad door de grote autoweg zeer verbeterd. Daarom lijkt het dat Bonn de beste kansen maakt. De politieke partijen voelen er weinig voor grote sommen uit te geven en de Christelijke De mocratische Unie heeft altijd de voor keur gegeven aan Bonn. Alleen Beie ren zal zich waarschijnlijk verzetten omdat dit land de hoofdstad niet gaarne in een Noordduitse provincie ziet. De Ch inese tegenstand tegen de roden Volgens de „Sjanghai Evening Post" zal generaal Tsjang Kai Sjek de leiding nemen van een raad voor politieke aangelegenheden om voort zetting van de tegenstand der natio nalisten te regelen. De waarnemen de president Li Tsjoeng Jen zou vol gens dit blad als .plaatsvervangend voorzitter van deze reed de practische leiding hebben. Naar verluidt is Tsjang Kai Sjek aan boord van een schip van de Chi nese Vloot uit Sjanghai naar Amoy vertrokken. CHINESE PARACHUTISTEN LOPEN OVER. Ruim 2500 valschermspringers van het Chinese nationalistische leger, zijn, met hun opperbevelhebber, naar de communisten overgelopen, zo meldt de communistische radio te Peiping. De radio voegde er aan toe, dat de nationalistische parachutisten werden beschouwd als de keurtroepen van de regeringsstrijdkrachten, wier loyaliteit ten opzichte van maar schalk Tsjiang Kai Sjek nooit in twij fel werd getrokken. Zij werdqn door de Amerikanen opgeleid en uitgerust. Een, kMAeJttje... Echte goedheid is het schoonste, wat wy in het verkeer onder de mensen kunnen genieten.

Leidse Courant | 1949 | | pagina 1