KRONIEK VAN EEN RALLYE (3) Qwte Sjanghai herademt even West-Duitsland in oprichting Vlees en vetten a.s. Herfst van de bon India blijft Brits Gemenebest Door moeder opgesloten „Beau Rivage" bracht een ravage Zwitsers-Nederlandse tulpen voor Herr Stadtsprasident UITTOCHT WOENSDAG 27 APRIL 1949 DE LEIDSE COURANT PAGINA 2 Tsjang Kai Sjek in de stad aangekomen "^/OLGENS HET BLAD van het Chinese nationalistische leger is maar schalk Tsjiang Kai Sjek per vliegtuig in Sjanghai aangekomen. Verwacht werd, dat hij een conferentie van vooraanstaande leiders van de Kwomintang bijeen zou roepen, aldus het blad. Het was mogelijk, dat Tsjiang een verklaring over de huidige situatie zou afleggen. VERSLAPPING GEVECHTS ACTIVITEIT BIJ SJANGHAI. Volgens berichten zowel var. offi ciële als onafhankelijke zijde is de gevechtsactiviteit van de door de communisten geleide legers in de buurt van de spoorlijn Nanking Sjanghai aanzienlijk verslapt. Slechts hier en daar opereerden kleine een heden. De treinenloop op de lijn SjanghaiHangtsjow was normaal. Alle treinen naar het Zuiden waren afgeladen. Rond Sjanghai worden steeds meer troepen samengetrokken. Vele gegoede Chinezen verlaten de stad per vliegtuig of schip. Het personeel van de na de eva cuatie van Nanking te Sjanghai ge vestigde Chinese regeringsbureaux heeft order gekregen te blijven. Op bet niet gevolg geven aan deze order zijn zware straffen gesteld. Het zakenleven in de stad is vrij wel tot stilstand gekomen, al is de spanning ietwat geluwd tengevolge van de berichten over verslapping van de gevechtsactiviteit der com munistische troepen. SLDERS RUKKEN DE RODEN OP. Die verslapping schijnt zich even- vel te beperken tot een verminde- ■ing van de druk op Sjanghai, want China^ van elders worden vrij hevige ge vechten gemeld. Zo verftiidt, dat en kele kilonemters van Soetsjow. 96 km. ten Westen van Sjanghai, waar sterke nationolistische legereenheden de communistische opmars zouden hebben gestuit, hevig gevochten wordt. Communistische troepen, die uit de richting Woehoe oprukken (on geveer 100 km. ten Zuid-westen van Nanking veroverden Soeantsjen. Zij zouden verder gaan naar Kwangten, 48 km. ten Oosten van Woehoe, en Tsjanging, een belangrijk steenkool centrum in Noord-Tsjekiang. DE TUNNEL ONDER HET KANAAL Parlementsleden van zes landen, die in Parijs bijeen waren, hebben gisteren eenstemmig besloten bij En geland en Frankrijk aan te dringen op een nieuw onderzoek inzake de kwestie van een tunnel onder het Kanaal, die Engeland en Frankrijk met elkaar zou moeten verbinden, aldus werd door Michael Clark Hall, een functionaris van de internationale federatie voor het wegverkeer, tij dens een persconferentie te Lonc^n bekend gemaakt. Hij voegde er aan toe, dat de verwezenlijking van het plan voor een dergelijke tunnel voor het eerst in 150 jaar „in zicht" is. In de resolutie wordt gezegd, dat het bouwen van een tunnel „niet al leen uit het oogpunt van de Engels- Franse betrekkingen" van belang is, „maar ook en bovenal voor de eco nomische voorspoed en sociale voor uitgang van Europa ja, voor de vrede in de wereld". Geallieerden slechts toeziende voogd 'TEER VER REIKENDE beslissingen ten aanzien van de toekomst van West-Duitsland zijn gisteren door de rederingen van de Ver. Staten, Engeland en Frankrijk gepubliceerd, nadat de drie militaire gouverneurs en de leiders van de Duitse parlemen taire raad te Bonn Maandag te Frank fort een volledige en definitieve overeenstemming hebben bereikt over de Westduitse ontwerp-grondwet.. De drie Westelijke mogendheden heb ben de Westduitse politieke leiders toegezegd, dat zij zich na de vorming van de voorlopige regering van de nieuwe federale Westduitse staat zul len beperken tot het uitoefenen van toezicht. Voor spijs vetten en koffie wordt krachtig naar opheffing van de dis tributie gestreefd, zo wordt medege deeld in een nota van wijziging op de begroting van het .Landbouw-ega- lnsatiefoids. Hoewel met eventuele gevolgen" van deze opheffing voor het fonds in de begroting geen reke ning is gehouden, wordt voor vlees en vetten als tijdstip gedacht aan het begin van de a.s. herfst. Zoals vanzelf spreekt is het moment, waar op de distributie van deze producten kan v/orden beëindigd, ten zeerste afhankelijk van de ontwikkeling van de vleesproductie in eigen land. Door de snelle toeneming van het aantal valcens laat deze zich niet ongunstig aanzien. Ten aanzien van de subsidiëring zij opgemerkt, dat een wijziging in de subsidiepolitiek, indien deze zou geschieden, een belangrijke invloed zal hebben op de eindcijfers van de huidige begroting. Met betrekking tot het te voeren beleid kan verder nog worden me degedeeld, dat de minister streeft naar een aanmerkelijke vereenvou diging van het stelsel van heffingen en toeslagen voor de melk en de ove rige zuivelproducten. De ingewikkel de maatregelen, welke grotendeels slecht:; een gevolg zijn van' het stre ven om de producenten van ale pro ducten precies de richtprijs te doen ontvangen, oordeelt de minister niet Langer verantwoord. Het moet van meer betekenis worden geacht, dot kan worden bereikt, dat de meest gewenste en doelmatige verwerking van de melk zal worden gestimu leerd. HET NIEUWE BEZETTINGS STATUUT De drie geallieerde regeringen heb ben voorts de tekst bekend gemaakt van het bezettingsstatuut, dat de hui dige militaire regeringen zal vervan gen. Hieromtrent werd door de minis ters Acheson, Bevin en Schuman op 8 April j.l. overeenstemming bereikt. Het hoogste bestuurslichaam van West-Duitsland zal bestaan uit een geallieerde Driemogendhedencommis- sie voor heel het gebied der huidige drie zones der Westelijke geallieer den. De militaire gouverneurs zullen worden vervangen door hoge com missarissen. Deze hoge commlsarissen zullen in geval van onderlinge onenigheid over belangrijke beslissingen te allen tijde een beroep kunnen doen op hun regeringen. Ten einde de nieuwe Duitse regering de gelegenheid te geven tot groter verantwoordelijk heid in binnenlandse aangelegenhe den en de bezettingskosten te ver minderen, zal de personeelsbezetting van de Hoge Commissie tot een mi nimum beperkt worden. De Hoge Commissie zal vertegen woordigd zijn door een gewestelijke commissaris in elke staat van West- Duitsland. Deze trizonale fusie-over eenkomst zal van kracht blijven, tot zij door een driemogendhedenover- eenkomst zou worden gewijzigd. Twee speciale punten worden in NIEUWE TEXTIELPUNTEN OP 1 MEI GELDIG? Deze week mag weer een aanwij zing van nieuwe textielpunten wor den verwacht. De minister van Eco nomische Zaken heeft echter nog geen beslissing genomen ten aan zien van het aantal per 1 Mei geldig te verklaren punten. Gezien de ge ringe wijzigingen, welke de textiel- positie in het eerste kwartaal van dit jaar over het algemeen heeft onder gaan, kan nog niet op een aanzien lijke verruiming van het rantsoen worden gerekend. Als gij ermee opstaat of ermee naar bed gaat Rheumatische pijnen, knagend en slopend voor en na, ondermijnen langzaam maar zeker Uw hele ge stel. Blijf er toch niet mee door'o- pen neem Uw maaregelen vóór het te laat is. Doe eens een bloed zuiverende kuur met Kruschen Salts. De aansporende werking van Kru schen op Uw bloedzuiverende orga nen zal U een openbaring zijn, om dat ge U reeds na een betrekkelijk kort zij het regelmatig gebruik met blijde verbazing een ander mens voelt, jonger, vitaler, niet meer dat stramme en.... vrij van pijn. Vraag Kruschen bij Uw Apotheker of Drogist. (Ingez, med.) het statuut nog genoemd. Ten eerste een volksstemming in Württemberg- Baden over al dan niet eenwording van dit gebied, dat thans verdeeld is over de Franse en Amerikaanse zone. Ten tweede een overeenkomst over de tegenover Straatsburg liggende Rijnhaven Kehl, die onder gezamen lijk Duits-Frans bestuur zal worden gebracht, totdat in de vredesregeling een definitieve beslissing over deze plaats zal worden genomen. Zij vonden de formule '"pSer^Jawaharlal Nehroe van De! eerste ministers van de Do minions van het Bx-itse Gemenebest zullen koning George vandaag mede delen^ dat zij volledige overeenstem ming bereikt hebben over de kwestie, dat India als republiek volledig en opvoet van gelijkheid deel zal blij ven uitmaken van het Gemenebest. Het besluit werd gisteravond laat in een geheime vergadering van de pre miers genomen en is het resultaat van een reeks bijeenkomsten in de afgelopen vijf dagen, waarbij men zocht naar een formule voor een ge lijkberechtigd deelgenootschap in het Gemenebest voor koninkrijken zowel als republieken. Volgens de bereikte overeenkomst zal Inia de Engelse koning, die het huidige hoofd is van het Gemenebest, als het symbool van vrijwillige ver bondenheid met de landen van het Gemenebest beschouwen. Men ver wacht, dat de andere landen hun trouw aan de Kroon opnieuw zullen bevestigen en tegelijkertijd de repu bliek India waarvoor dit niet geldt als een gelijkwaardig deelgenoot in het Gemenebest zullen opnemen. Krachtens de overeenkomst zal India de sybolische status van de Engelse koning erkennen. De koning zal echter wat India be treft geen bevoegdheden hebben. De betrekkingen van India met de an dere leden van het Gemenebest zul len onveranderd blijven. De toe komstige verkozen president van de republiek India zal geen vertegen woordiger van de Engelse koning zijn. Hij zal de souvereine wil van het volk van India tot uitdrukking brengen en de bevoegdheid hébben ambassadeurs te benoemen en inter nationale verdragen te tekenen. Een gemeenschappelijke verkla ring, waarin de bereikte overeen komst is vervat, zal misschien bin nen enkele dagen door middel van een officieel communiqué bekend gemaakt worden.. De staatslieden zullen echter eerst de koning van de op de conferentie genomen besluiten India zal de andere leiders van het Gemenebest hedenmorgen naar Buckingham Palace vergezellen na afloop van een bijeenkomst in de ambtswoning van de Britse premier. Een nieuw verhaal met een lange baard Door poli'tie-autoriteiten te Brook lyn (New York) is heden bekend gemaakt, dat zij in een afgesloten ka mer een 33-jarige man hebben aan getroffen, die aldaar in de afgelopen tien jaar door zijn moeder gevangen was gehouden. De zoon was in 1939 door gijn moe der in een slaapkamer op de derde verdieping ingesloten. Vervolgens had zij de deur van de kamer, door het aanbrengen van metselwerk, aan het gezicht onttrokken. Het doel hier van was te verhinderen, dat de zoon zou worden opgeroepen voor het vervullen van militaire dienstplicht;. De zoon kreeg van zijn moeder le vensmiddelen door een gat in het plafond van de kamer, dat uitkwam op het dak van het huis. De politie trof hem in vervuilde toestand aan. Hij had blijkbaar in de verstreken tien jaar niet van kleren verwisseld. Hij droeg een lange baard. De vader van de man deelde aan dè politie mede, zijn zoon gedurende tien of elf jaar niet ie hebben gezien. Zijn vrouw had hem verteld dat hij naar Canada was vertrokken. PATER H. MEUFFELS f. In de ouderdom van 78 jaren is in het moederhuis te Parijs plotseling overleden de hoogeerw. pater H. Meuffels, oud-provinciaal der Ned. provincie van de Paters Lazaristen. WEERSVERWACHTING (Geldig van Woensdagavond tot Donderdagavond. Opgemaakt te 10 uur). WAT MEER BEWOLKING. Minder koude nacht met alleen in het Zuid-Oostelijk deel van heli, land nog hier en daar lichte nachtvorst en mist tegen zons opkomst. Over het algemeen meer bewolking dan vandaag en op enkele plaatsen gedurende korte tijd enige lichte regen of motregen. Zwakke tot matige wind hoofdzakelijk tussen West en Zuid-West. Overdag iets hogere temepratuur. CENTRAAL BUREAU VOOR UITGIFTE VAN MOTOR- VOERTUIGBE WIJZEN. De oprichting van een Centraal- bureau voor de uitgifte van motor- voertuigbewijzen, zou, zo vernemen wij, in voorbereiding zijn. Een der belangrijkste taken van dit bureau zal zijn de uitgifte van nummerbe- wijzen voor motoren en auto's. Tot nu toe waren de nummerbewijzen persoonlijk. Ieder automobilist be hield steeds bij de ver- en aankoop van een automobiel zijn eigen num mer. Bij de nieuwe regeling die thans in voorbereiding is zal men bij ver koop van een auto het nummerbe- wijs aan het Centraal bureau moeten inleveren en bij aankoop van een an dere' wagen een nieuw nummer moe ten aanvragen. Men heeft deze rege ling getroffen, teneinde het stelen van auto's zo veel mogelijk te voor komen. DE KOLFNPRIJZEN. Naar wij van het Departement van Economische Zaken vernemen ligt het niet in de bedoeling, de kolenprij- zen binnenkort te verhogen. Een na der bericht hierover kan binnenkort worden verwacht. Sefi o-v-eA alietUtaa>dio£fi tn BERN, 25/26 April. En dit is dan de laatste nacht voor het vertrek. Het minuscuul wekker tje op ons Louis XI V-nachtkast je wijst ten naaste bij 12 uur en het is louter van opwinding en opgekropte zenuwen, dat,wij in stede van de allerlaatste uren voor het begin van de krachtproef in gepaste rust door te brengen nu al zitten te worste len met de slaap, die maar niet ko men wil, althans hardnekkig wei gert, bezit van onze ledematen te ne men, en bezig zijn, voor de zoveelste maal de toetsen van ons meer-ge- noemd fragiele-schrijfapparaat af te beulen. Er is er nog een .met ons, die de slaap niet kan vatten en dit artikel volgt op een diepgaande dispuut, dat wij zojuist voltooiden en waarin wij met veel geleerdheid het Zwitserse leven op z'n sociale, economische en politieke waarde hebben getoetst. We kunnen het gerust getuigen; we zijn tevreden tot nu toe, al wer den dan ook onze sombere vermoe dens aangaande de hotel-rekening van „Beau Rivage" ten volle bewaar heid en zal dit lustoord ten eeuwige dage in onze nog prille herinnering blijven voortleven als „Beau Ravage", zulks vanwege de formidabele klad, die een en ander in onze begrotingen heeft gebracht. Desniettemin hebben wij zonder al te veel na-weeën de ravage de zon verbrande ruggen toegekeerd, een laatste „au revoir" gezegd tot de beeldschone dochter van onze siga retten-leverancier haar „bon voyage met een hartelijk „bon mariage" be antwoord en full speed koers gezet naar Bern, waar wij eerst de Stadts prasident met onze geschenken (in naam van de firma's „Hulstkamp" en P. J. Knegtel) en zijn gade met in Bern gekochte(I) tulpen hebben vereerd, welk vriendelijk gebaar op hoge prijs werd gesteld. Vervo gens zijn wij op maniakale wijze aan het inkopen gegaan, teneinde uithonge ring gedurende de Rallye-uren te voorkomen en het is daaromtrent, dat wij hier nog enkele dingen zouden willen zeggen. Niet overdreven Zwitserland is in veler ogen een uiterst duur land. Voor ons, die ons verblijf hier niet als vacantie, maar als noodzakelijke voorbereiding heb ben beschouwd, is dat in zijn alge meenheid zeker niet waar. Wanneer u een pakje Engelse sigaretten (in overvloed verkrijgbaar) voor 90 cent vrijelijk kunt kopen, een paar floris sante nylons voor nauwelijks 5 gul den, een glas hemel-zachte sherry voor minder dan een gulden, wan neer ge een knaap van een forel in pure boter bereid kunt verorberen, compleet met een heerlijk bordje ossestaartsoep vooraf, nieuwe aard appeltjes er bij en ijs met slagroom toe, dat alles geserveerd aan een brokje natuurschoon-zonder-weerga, voor 9 hele franken, wat ze op vijf vijftig neerkomt, wanneer ge een avond op uw wenkbrauwen terug keert na een bezoek aan een luxueuse cafetaria (met vergunning!) en dan ontdekt, dat ge voor de beleving van uw culinaire geneugten bij lange na niet kwijt bent, wat eenzelfde avond u in uw moederland zou hebben ge kost, dan mag dat alles niet overdre ven duur heten, te maar niet, wan neer ge er een dosis zonnegloren en menige zachte zucht van een' fluiste rend meer bij cadeau krijgt. Alles bijeen genomen menen wij; de dagen, die aan de Raiiye vo'orai gingen op degelijke wijze benut te hebben. Lange, gezonde slaap-nach- ten, uitbundige vriendschap, menig schoon verkwikkend uitstapje (waar van dat maar Gruyère en zijn kaas wellicht het cshoonste nog was), goede, versterkende kost, mentale training uur in uur uit, alsmede een perfecte testing van onze Fords in het berglandschap van de republiek Helvetia. We staan klaar nu om onze. laat ste druppels bloed te storten voor het volbrengen van een sportieve missie. Gepakt en gezakt, met de aangrijpende gratie van een onbedor ven schoolkind. De wagens zijn gis teren al gecontroleerd, verzegeld zijn verschillende belangrijke onderdelen, om het „spieken", onderweg zoveel mogelijk tegen te gaan. Fnuikende narigheden als gebro ken assen, onwelkome botsingen met dode of levende obstakels, tijd-slur- pende omwegen (doorgaans door an deren veroorzaakt) en dergelijke zaken daargelaten, bloeit een nabije toekomst vol schone perspectieven voor ons open. We zullen cracks hebben ons dat zeer uitdrukkelijk en met vermanende stemverheffing op het hart gedrukt tal van moeilijk heden recht in de uitdagende ogen moeten zien, onze baarden zullen na 24 uur reeds onze vermoeidheid mar keren en wij zullen, net als alle Ral ly erijders, ook het moment beleven gaan, dat wij, de stuurknuppel in on ze hand geklemd, in iedere boom langs de weg een onzer dierbaren gaan zien. Dan wordtde hoogste vorm van attentie gevraagd en zul len wij niet mogen versagen, doch ons zonen moeten tonen van een volk, dat nimmer voor een kleintje ver vaard is gebleken. Tante Germaine moet wachten. Men heeft ons bij het vertrek uit Nederland gevraagd, als we dan tóch in Bordeaux kwamen, vooral de groeten te doen aan Tante Germaine, die daar een allerliefst flatje be woont. De lieve Tante zal moeten wachten op een andere gelegenheid, want we hebben er dan een kleine 1000 kilo meter doorgedraaid en zullen met meer gretigheid op een kop koffie en wat vaste fourage afspringen dan op haar thee met koekjes. En in Brus sel zullen wij het pakje, dat een ken nis ons verzocht af te geven op een zeker adres, onaangetast in de wa gen moeten laten liggen, omdat we ons dan gaan prepareren op de feest- tocht door de „lage landen", die ons verbeiden met alles wat wij na alle inspanning reeds nu met vreugde tegemoet zien. Er zullen bloemen zijn en chocolade, handdrukken en be kend gezichten, soep en douches en vele welkome zaken meer. Wij beginnen met volle moed. De wekker wijst half twee. Tijd om op te staan.. Tijd voor de Rallye NIEUWS VAN VERSCHILLENDE FRONTEN. Twee van de in Den Haag gestarte ploegen hebben het niet ver gebracht: het Belgische paar Roosdorp-van Kampen (Triumph) is nog vóór Rot terdam uitgevallen met een defect aan de oliepomp, terwijl een andere Belgische ploeg, Chouvert-Vertchou, (MG.) zich te Antwerpen terug trok wegens familieomstandigheden. Voorts is de Belgische equipe Schwarz mevr. Schwarz (M.G.) niet aan de start verschenen. De Nederlandse ploeg van Nes-van Oudgaarden-Scheerder (Citroen) is niet uit Brussel, doch uit Den Haag vertrokken- Nog twee andere Neder landse teams zijn in Den Haag ge start: Muller-Brouwer-van Riel (Ri ley) en van Eenennaam-Walraven (Skoda). Tenslotte rijdt onder num mer 93 geen Citroen maar een Che vrolet met de heer Moes (Ned.) als chef d'equipe. Uit Rome verneemt het A.N.P. nog, d.alle ingeschreven ploegen, t.w. 19 Nederlandse, 1 Belgische en 1 Fran se, de tocht hebben aanvaard. 1 Naar de K.N.A.C. ons mededeelt, is de Nederlandse equipe bestaande uit H. Bodde-Bouman, mf. J. Bosman en C. Bosman op Studebaker, welke te Den Haag is gestart, in de Belgi sche plaats Bergen uitgevallen met een gebroken klep-stoter. DE DOOR ETHEL SMITH DORRANCE 3) Met die uitroep onderbrak de ser geant zijn nieuwe lachbui. Hij keek naar het van verbazing hooggekleur de gezicht van Grace Farrar met zo'n aanstekelijk lachje, dat ze mee moest lachen. De menigte, die eerst met open mond had staan luisteren, be gon nu haar afkeuring te_ tonen, omdat die laatste oeschuldiging zo alleronwaarschijnlijkst klonk. Ze waren allen overtuigd van het feit, dat Tuxedo Brisco, de agent van de Arctic Trading Compagny, wel de laatste man was om met de poli tiebeambte onder een hoedje te spe len, aangezien men van oordeel- was, dat ze bijna een vinnige wedloop hielden om de gunst van de mooiste en avontuurlijkste vrouw, die ooit onder betovering van het goudzoeken in de beddingen van rivieren was geraakt. Naar aller mening had To by Osborne de grenzen der waar schijnlijkheid verre overschreden. Rawson zei op kalme toon: „Nu je zelf verkozen hebt, die beschul diging in tegenwoordigheid van ge tuigen te uiten, eis ik, dat ze behoor lijk wordt onderzocht. Je kunt een dagvaarding verwachten, zodra ik, in overleg met ons hoofdkwartier, een termijn heb vastgesteld." „Bluffer!" sputterde de kandelaar tegen. „Er komt geen onderzoek van! Zodra dit zoodje groentjes er achter komt, dat er geen grein goud in de beken hier in de buurt van Stampe de te vinden is en ik verzeker je, dat dit niet lang meer duren zal dan zullen ze het recht reus wel in eigen handen nemen. En dan zal de ontkenning, dat je hen uit Old Gold hebt weggelokt, je niets baten!" „Maar waarom zou hij dat nu of later ontkennen?" Uit de vraag van Grace Farrar klonk iets van de opwinding en veel van de voor Rawson gekoesterde be wondering, toen deze op het bericht der vondst van de halfbloed in Stam pede, gezorgd had, dat de mensen, die in razende haast daarheen ren den, een veilige weg konden vol gen. „Waarom zou hij dat ontken nen, nu hij niets anders dan goed voor ons heeft gedaan? Hij heeft geen enkele poging gedaan, zelf een claim, of maar een handvol goud houdend zand te verkrijgen; hij is feitelijk nooit in de nabijheid van de beken geweest, doch heeft de ver laten politiepost heropend en de claims door de burgers ingebracht, geregistreerd. Ik vraag het aan de andere claimhouders of De menigte viel haar in de rede door luide haar instemming te be tuigen en Osborne de raad te geven, zijn wrok opzij te zetten en met nieuwe troeven te voorschijn te ko men. Rawson legde zijn hand op haar schouder. Zoals ze daar tegenover de menigte stonden, had een aandachti ge toeschouwer kunnen zien, hoe veel ze in uiterlijk en in geestkracht op elkander geleken. De stoere lij nen. van beider bouw en hun zwarte haren geleken op elkaar. Al waren dan ook hun ogen verschillend van kleur, zowel als hun gelaatstint, dit deed niet af aan de gelijkenis van hun profiel, hun hoge voorhoofd en vierkante kin. Feitelijk waren dan ook Alfred Rawson en zijn aanvallige vriendin, wier verloofde men in hem zag, ver enigd door de nauwste banden als broer en zuster. Maar ze hadden zul ke dringende redenen om die ver- ,wantschap te verbergen en speelden beide hun aangenomen rol zo uit stekend, dat niemand langs de gehe le Yukon er enig vermoeden van had. De vingers van de sergeant had den de hond bij zijn halsband ge grepen om hem tegen te houden. „Trek het je niet aan, Grace", zei •hij"; Die teleurstelling is hem te machtig geweest." De handelaar hoorde die zacht ge sproken woorden echter en viel weer uit. „Niet aantrekken? Je doet be ter ^het je wel aan te trekken. Je hebt natuurlijk geen moeite gedaan, een claim te vestigen, omdat je wel wist,' dat het niet meer was dan een „goudzakje", wat door die halfbloed gevonden was, maar dat er geen en keier echte goudader in heel Stampe de was te ontdekken. Jij kunt je geld. gemakkelijker binnenkrijgen, danouit een zandzeef of en goudpan; jij krijgt het je toegestuurd door be middeling van die schurkachtige Briscoe, die het op zijn beurt weer uit de geldkist van de Arctic Com pany haalt." „EJenk er goed om, dat je dat ook tegen de hoofdcommissaris vertelt!" En verder had Rawson voor de oude man, die zo hardnekkig twist mety-hem zocht, niet meer over dan een schouderophalen. 'jVIet een zacht gesproken woord je van dank en verontschuldiging tegenover de vriendin, die net op tijd was gekomen om hem te be hoeden voor een uitbarsting van drift, liep hij naar de landingsstei ger met de ontevreden King Sunday aan zijn zijde. De oude handelaar bleef in het za del zitten als een beeld van woede en volgde de lange politieman met de ogen. Het duurde niet lang, of hij voelde zich tevreden gesteld door het toneeltje, dat even later volgde. De stoomboot had eindelijk de lastige wielingen van de stroom overwon nen en naderde de oever. De eerste passagier, die terstond na het uit leggen der loopplank van boord ging was Briscoe, de welverzorgde, naar de laatste mode geklede agent van de Artic Compagny, die zelfs op die verre buitenpost aan tafel in avonö- costuum verscheen wat hem zijn bij naam van „Tuxedo" Briscoe bezorgd had. Briscoe scheen voor niemand anders oog te hebben, dan voor ser geant Rawson. Hij klampte de slechts ietwat grotere man dadelijk aan en nam hem mee buiten het gehoor der inwoners van Stampede en der van boord gaande passagiers. Toby Os borne keek zegevierend naar die bij eenkomst. Daarna keerde hij zich met een smalend lachje tot de me nigte, die zoeven zijn beschuldigin gen verworpen had. „Wat heb ik jullie nou daarnet ge zegd?" riep hij uit. „Twee handen op een buik! Ze zitten als klitten aan elkaar, wat ik jullie zeg, die gemene zwendelaars, die fatsoenlijke mensen uit hun brood stoten. Of ik het aan zijn commissaris vertel? Nou, en of! Ik zal de scalp van die gladde dien der in het voorjaar hebben, al moet ik er de gehele weg naar Ottawa to voet voor afleggen. Met een zeer verontwaardigde blik in de richting van het tweetal vervolgde de woe dende oude man: „Je moet pudding eten, om te weten of ze lekker is, nietwaar? Als jullie me niet gelo ven wilt, mensen, gebruik dan je eigen ogen. Kijk maar eens hoe hij tegen zijn baas staat te vertellen, dat ik van alles op de hoogte ben. Zo'n schurk, om jullie allen hierheen te brengen om zo krankzinnig mogelijk naar goud te zoeken, dat niet te vin den is." De inwoners van Stampede keken naar de twee mannen en toen begon nen ze toch ook achterdocht te krij gen, want dat zaad groeit zo welig in een land waar de schijn zo gemak kelijk tot vooruitzicht uitgroeit. Veronderstel nu toch eens, dat Os borne gelijk had met te beweren, dat er in Stampede niets geen goud te vinden was, redeneerden ze. (Wordt vervolgd)

Leidse Courant | 1949 | | pagina 2