®Jams JU ite Qwte RADIO De begroting eindelijk vastgesteld UITTOCHT DINSDAG 26 APRIL 1949 DE LEIDSE COURANT TWEEDE BLAD PAGINA 2 Een Venen-tentoonstelling op komst VAN BLOEMEN, GROENTEN EN FRUIT De maand September belooft voor de Veenstreek als tuinbouwcentrum en streek voor bloemkwekerij zeer belangrijk te worden. Het plan om in die maand een grote tentoonstel ling te organiseren is nl. in een ver gadering besproken en van nu af zal gewerk worden om dit voorne men te verwezenlijken. Te Langeraar zijn onder leiding van de heer C. Huigsloot uit Roe- lofarendsveen vertegenwoordigers van de standorganisatie LTB en van de veilingen Ter Aar en Roelof- arendsveen, alsook van de Bloemis teren-vereniging in Ter Aar "bijeen gekomen, om de eerste besprekingen te houden. In principe werd besloten, dat de gehele Veentsreek aan deze tentoon stelling zal deelnemen. Vooral is ook benadrukt, dat het tijd is om eens te laten zien wat de Veenstreek op tuinbouwgebied kan presteren niet alleen, maar inderdaad ook presteert Geheel ten onrechte verwijt men vaak zelfs bij officieële instanties in Den Haag dat de Veenstreek zo conservatief is en daardoor in de ze tijd als minderwaardig wordt aangemerkt. Zo gaarne redeneert men aldus: In de Veenstreek zitten d^ tuinders nog zo vast aan het oude! Dit waandenkbeeld te verdrijven zal een van de doelstellingen zijn van de tentoonstelling. Het ligt in het voornemen de ten toonstelling dit jaar te houden in Koelofarendsveen, en een volgende maal in Ter Aar. Maar waar de ten toonstelling ook gehouden wordt, zij is die van de Veenstreek. Deze streek wil en moet ook als een ge heel optrekken. Over de inrichting der tentoon stelling werden reeds plannen ge- maakt. Zo zullen, voor zover het groenten en fruit betreft de drie veilingen Roelofarendsveen, Ter Aar en Vinkevecn ieder met een afzon derlijke stand uitkomen. Wat betreft bloemen zullen de inzendingen zo veel mogelijk individueel zijn. Ter uitvoering der werzaamheden en nadere uitwerking der plannen is een werkcomité samengesteld. Hierin hebben zitting de heren C. Huigsloot, voorz. N. Turk, secr., Akerboom en Bakker te Roelof arendsveen en voor Ter Aar Cor PHILIPS B X 282 LT - Prijs 105 Qulden uit voorraad, VOLOP H. G. VAN LUYKEN Br.xlr.at 97 Aetherklanken WOENSDAG 27 APRIL. HILVERSUM I, 301 meter. 7.00 Nieuws. 7.30 Operette-selecties. 8.00 Nieuws. 8.18 Orgelmuziek. 8.50 Voor de huisvrouw. 9.00 Kamermu ziek. 10.20 Onze keuken. 12.00 Prome nade-orkest. 13,00 Nieuws. 13.20 Dans muziek. 14.15 Jeugdconcert. 15.00 Voor de kleuters. 15.30 De Regen boog. 16.00 De Roodborstjes. 16.15 Het stond in de krant. 17.15 Paul Ne ro, viool. 17,30 Accordeola. 18.00 Nieuws. 18.30 Strijdkrachten. 19.15 Flora Nielsen, zang. 19.30 Voor de jeugd. 20.00 Nieuws. 20.20 Populair concert. 21.00 Hoorspel „Mijn Zonen". 22.15 Vindobona Schrammel'n. 23.00 Nieuws. 23.15 Metropole-orkest. 24.00 Sluiting. HILVERSUM II. 415 meter. 7.00 Nieuws. 7.15 Te deum laudamus. 7.45 Een woord voor de dag. 8.00 Nieuws. 8.30 Reportage Tulpen-race. 9.00 Ochtendbezoek bij jonge zieken. 9.45 Frans morgenconcert. 11.00 Par tita No. 5 van Bach. 12.00 Populaire orgelbespeling. 12.33 „Romanzen van Brahms". 13.00 Nieuws, 13.45 Panora ma americain. 14.30- Kwartet in Es opus 127 van Beethoven. 15.00 Nieu we serie jeugdconcerten. 16.15 Voor onze meisjes en jongens. 17.30 Piano duo. 18.00 Cello-recital. 19.00 Nieuws. 19.30 Het actueel geluid, 20.00 Nieuws. 20.15 Radio Philharmonisch Orkest. 21.35 Sanssouci. 21.55 Int. tulpen- rallye. 22.15 „Wij hebben een woord voor de wereld". 22.45 Avondover- denking. 23.00 Nieuws. 23.35 Roman tisch programma. 24.00 Sluiting. Hoogervorst, C. W. v. d. Hoorn Az. en Jac. Lek. Een grote moeilijkheid is nog om in September over alle groenten enz. te beschikken, weke de Veenstreek voorbrengt. Vooral is dit moeilijk voor de specifieke Veense producten Doch deze zullen ook overwonnen worden. Hiertoe heeft de Tuinbouw- voorlichtingsdienst haar volle mede werking toegezegd. Gaarne wensen we deze onderne ming een volledig succes toe, die gericht is op de verheffing van deze streek, waar zovele nijvere handen werken in een bedrijf dat waard is een goede plaats te verwerven in het maatschappelijk bestel. Het verraad van Engelandvaarders De doodstraf eiste Zaterdag de ad vocaat-fiscaal bij het Amsterdamse Bijzonder Gerechtshof mr. B. J. Be sier tegen de 50-jarige Joppe uit Am sterdam, die erkende in samenwer king' met de reeds ter' dood veroor deelde 38-jarige Hilversummer C. Vermeeren in Mei 1943 acht Enge landvaarders te hebben verraden. Deze laatste, wiens vonnis nog niet is voltrokken, werd als getuige ge hoord. Over en weer wierpen de vroegere handlangers elkaar de schuld van het verraad naar het hoofd. De verdachte vertelde, dat hij via een zekere Pieters uit Apeldoorn, die naar Engeland wilde ontvluchten, in aanraking was gekomen met de tweelingbroers Beek uit Amsterdam. De gebroeders Beek en de met hen bevriende gebroeders Reijntjes, alsmede een zekere Max Leyte, van Eeghen en tenslotte de 26-jarige Zaandamse technicus Johan Roos liepen allen in de val, die de verdach te samen met Vermeeren voor hen op zette en werden op een boot in de haven van IJmuiden gearresteerd. De tweelingbroers, Max Leyte en Van Eeghen vonden dientengevolge in Duitse concentratiekampen de dood. De andere drie brachten' er het leven af en kwamen na de be vrijding terug naar Nederland. De gebroeders Reijntjes waren aanwe zig als getuigen, doch van Roos kon president mr. B. de Gaay Fortman slechts een rapport voorlezen, omdat Roos zelf als gevolg van de in Duits land geleden ontberingen nog steeds in het Wilhelminagasthuis te Amster dam wordt verpleegd en zijn toestand weinig hoopvol is. Uit het rapport kwam naar voren, dat in de woning van de gebroeders Beek te Amsterdam met de verdach te een bespreking' was gevoerd. Deze zeide toen voor een schip te zullen zorgen, indien de jongens voor 50,000 bij elkaar konden brengen. Verdachte, van zijn kant, legde uit, dat hij aanvankelijk de jongens wer kelijk had wilèn helpen, maar dat zijn Duitse chef er achter was geko men. Hoe, wist hij niet. Op bevel van zijn chef zou hij toen de comedie heb ben voortgezet. De Duitsers hadden hem in contact gebracht met de pro vocateur Vermeeren, die in deze tra gedie de rol ging spelen van de rijke illegaal, die eveneens naar Enge land wenste te ontvluchten. Samen met Vermeeren ging verdachte op nieuw met de Engelandvaarders spre ken en bij die gelegenheid zeide Ver meeren, dat hij wel voor de helft van het bedrag kon zorg dragen. Veel geld wisten de jongens niet bijeen te brengen. Volgens het rapport van Roos verstrekte van Eeghen 2200, de'gebroeders Reijntjes ƒ500. Hoe wel dus de gevraagde som niet bij een was gekomen, vertrokken zij op 20 Mei 1943 gezameilijk per trein naar IJmuiden onder leiding van Vermeeren. Daar wachtte de ver- dafhte hen op en begeleidde hen een voor een naar het in de haven gereed liggende schip. De eerste, cfie er heen ging, was Vermeeren. Een voor een werden de Engelandvaarders bij hun aankomst in het ruim van de boot begroet door een man in een zee manstrui, die later de beruchte ver rader Slagter bleek te zijn. Zij wer den onverhoeds van achter gegrepen, geboeid en gekneveld. Met Vermee ren was voor de vorm hetzelfde ge schied, met dien verstande, dat hij niet gekneveld werd en op een stoel mocht zitten, terwijl de anderen op de grond werden gegooid. Het schip ging daarna varen, maar een half uur later werden de gevangenen overgenomen door een Duitse ma rineboot, aan land gebracht en naai de gevangenis te Scheveningen ver voerd. Het Hof zal op 7 Mei uitspraak doen. HAAGSE POLITIERECHTER. In vlees gehandeld. De steenko lenhandelaar H. B. te Leimuidcn deed in clandestien vlees. Vanwege dat feit had B. zich voor de Haagse Politerechter te verantwoorden, waar de Officier 300 boete of 2 maanden hechtenis vroeg, met verbeurd ver klaring van hetgeen inbeslag was ge nomen. De rechter volstand met 75 boete of 30 dagen heclrtenis en ver beurd verklaring, doch besloot het inbeslag genomen materiaal terug te geven. Bollenkwesties. Het telen van bloembollen zonder de nodige ver gunningen, bracht de varensgezel H. M. uit Lisse voor de rechter. De eis luidde 1000 boeten of 3 mnd. hech tenis, waartoe de rechter veroor deelde. Voor eenzelfde feit stond mej. L. M. V.' uit Hillegom terecht, en zij kreeg na een eis van ƒ75 boete 25 boete of 20 dagen hechtenis. Nog steeds geen groenten naar Duitsland Tegen de verwachting in zal ook in de komende weken de uitvoer van groenten naar Duitsland niet kunnen worden hervat. Het in 1948 gesloten contract voor de levering van200 millioen kilo Nederlandse groenten ter waarde van tien millioen dollar is geheel uitgeput. Over de uitvoering van het aanvullend contract van drie millioen dollar, inmiddels tot vier millioen verhoogd, is nog geen beslis sing genomen. Mogelijk is de kwestie van de Duitse invoerrechten op Ne derlandse groenten hiervan de oor zaak. De commissie voor de groenten van de Stichting van de Landbouw bestudeert de kwestie en besprekin gen zijn gaande met het ministerie van Landbouw, de bezettingsautori teiten en de Duitsers zelf. Van Duitse zijde wordt de verze kering gegeven dat de invoerrechten niet dan na overleg met Nederland geheven zullen worden Het Centraal Bureau Tuinbouwvei lingen heeft'"berekend, dat deze in voerrechten bijna de helft van de waarde der producten zouden heb ben bedragen, indien deze reeds in 1948 hadden gegolden. Voor de Nederlandse tuinbouw zul len deze invoerrechten dus grote moeilijkheden kunnen veroorzaken. Voor de producten die thans op de veilingen worden aangevoerd kan een vrij behoorlijke afzet worden gevon den. In Nederland draait men op het ogenblik 30 tot 40 duizend kilo spi nazie door. Maar voor dit product wordt ook in Duitsland geen afzet mogelijkheid aanwezig geacht, aldus het „Alg. Dagblad". Blijkens het centraal bureau voor de statistiek werd in de eerste twee maanden van dit jaar voor een be drag' van f 179.850.000 aan land- en tuinbouwproducten geëxporteerd. Vergeleken met f 88.911.000 in de eerste twee maanden van 1948. Uit de indexcijfers blijkt hoe de waarde van de export vergeleken met voor de oorlog sterk is toegenomen,maar de hoeveelheid der uitgevoerde pro ducten nog aanzienlijk beneden het vooraarlogse kwantum ligt, als valt een sterke vooruitgang vergeleken met het vorig jaar te constateren. Op basis van 1937-39 is 100, was het in dexcijfer naar waarde nl. 373 (184 in de eerste twee maanden van 1948) en het indexcijfer naar hoeveelheid 79 tegen 37 verleden jaar. GEMEENTERAAD VAN BOSKOOP Het is de Raad dezer gemeente on der voorzitterschap van burgemees ter mr. dr. E. P. Verkerk, gelukt de begroting in één avond er „door" te krijgen. Bij de aanvang' liet zich dat echter niet aanzien. Niet een leien dakje. Want bij de vaststelling der notu len van de vorige vergadering, kwam mevr. den Ouden (P. v. d. A.) op, te gen de interpretatie door de voor zitter van art. 209 g der Gemeente wet. Het betrof het beleid van B. ,en W. bij de aanbesteding van de ver nieuwing der leibedekking van de gemeentetoren waarbij B. en W. de nog bruikbare oude leien wilden ge bruiken en de Raad alleen nieuwe leien gebruikt wilden zien. In de vorige vergadering was reeds ter sprake gekomen, of de Raad hier in had moeten worden gekend en had de voorzitter naar genoemd artikel verwezen. Na het nazien van de uit leg van'dit art. was mevr. den O. tot de conclusie gekomen, dat de Raad in deze kwestie had moeten worden ge kend. De heer v. d. Dool steunde zijn partijgenote en de begroting van 1948 kwam er zelfs aan te pas. Na een nogal heftige discussie, hield de voorzitter zich, als zijnde het meest deskundigf op dit gebied, aan zijn eigen interpretatie en stonden B. en W. dus in hun recht om binnen het door de Raad toegestane bedrag, on derhoudswerk, ook al was daarbij nieuw materiaal nodig, naar eigen in zicht uit te laten voeren. De meubelfabriek „Vredebregt" te Vlaardingen is door brand ver nield. De schade wordt geschat op drie ton en wordt gedeeltelijk door verzekering gedekt. Er werkten veer tig mensen op de fabriek. Een grote bosbrand heeft ge woed in Noord-Limburg, ontstaan door weggeworpen sigarettenpeukje. Een oppervlakte van honderd hecta ren aan heide- en dennenbossen is vernield. De brand is bij Arcen ont staan. Twaalf koeien, twee kalveren en vier pinken werden het slachtof fer van een brand, die Zondagmid dag woedde onder Willemsoord bij Steenwijk op de boerderij van J. Los. Dank zij een brandmuur bleef het voorhuis gespaard. Verzekering dekt gedeeltelijk de schade. Tot hoogleraren te Delft zijn benoemd dr. F. Loonstra, lector aan de gem. universiteit te Amserdam, en dr. L. J. P. Broer, eveneens lec tor aan de Amsterdamse Universi teit. - Op de onbewaakte overweg te Ernst werd gistermiddag een 3-jarig jongetje door de trein uit Ede ge grepen en op slag gedood. De maximumprijzen voor ver micelli, macaroni en mie zijn ver vallen. Ook de maximumprijzen voor gerookte en gestoomde zeevis zijn in getrokken. Een diphterie-epidemie is uit gebroken te Sommelsdijk, voorna melijk onder kinderen van de kleu terschool. Twintig procent van het aantal knderen bleek besmet. Het 5-jarig jongetje J. L. van de Rozengracht te Amsterdam, is toen hij met een vriendje op een autoped reed en daarbij niet uitkeek, op de hoek van de Lauriergracht en de 2e Laurierdwarsstraat onder een vracht auto gekomen. Het knaapje was op slag dood. Dc uien- en aardappelencrisis van dit jaar doet het eiland Goeree- Overflakkee 8 millioen gulden aan inkomen dérven: het aantal werklo zen steeg tot 700, niet meegerekend de 500 jonge mannen, die de wapen rok dragen. Het verzoek van de Harmonie „Excelsior" om beschikbaarstelling van een prijs ter gelegenheid van de viering van haar 50-jarig bestaan, werd ingewilligd, doch de Raad vond 25wat weinig en maakte er 50 van.De vaststelling van een ver ordening tot regeling van de vergoe ding van verplaatsingskosten van ge meente-ambtenaren ontlokte 'nogal opmerkingen, doch werd tenslotte toch z.h.s. aangenomen. De huur van de gemeentewoning werd te laag be vonden, waarom het voorstel tot ver lenging van de huur werd terugge nomen om dit nader, te bezien.. Het laantje van Greines. De mogelijkheid om dit beruchte laantje in eigendom over te nemen, moeten wij niet voorbij laten gaan, vinden B. en W. omdat dan aan de particuliere willekeur, betreffende het gebruik van dit verbindingswegje tussen B. C. straat en Badhuisweg, een einde komt. De Raad was het hier volkomen mee eens, doch had nog al enige bedenkingen o.a. over de voorwaarden en de toestand van het wegdek, hetwelk niet geschikt is voor autoverkeer. Door de aankoop van dit laantje wordt het nog geen openbare weg, aldus B. en W. en willen dit voorlopig zo laten. De voor waarden voor overname zijn alles zins aannemelijk nl.: a. de westelijke gevel van het aan het laantje gren zende perceel moet worden verste vigd op kosten der gemeente, met een fundering op 6 houten heipalen: b. de eventuele ontstane schade komt eveneens voor rekening der ge meente; c. er moet een trottoir wor den aangelegd langs genoemde ge vel ter breedte van 0.60 M.; d. de kosten van overdracht komen ook voor onze rekening. De genoemde werken worden be groot op 1500, doch de heren Ver- wey en Sterkenburg zijn bereid ge zamenlijk een bijdrage van 500-in deze kosten te verlenen, mits zij van dit laantje gebruik mogen blijven maken voor het vervoer van brand stoffen en andere materialen waarin zij handelen, per vrachtauto. Het vooi'stel wordt tenslotte aangenomen en zo zal dan deze twistappel als particulier eigendom verdwijnen. De begroting sluit. Alvorens tot de behandeling van de begroting over te gaan gaf de voorzitter gelegenheid voor de alge mene beschouwingen. De heer Splinter opent deze na mens de Prot. Chr. Raadsfractie en constateerde dat de indiening weer 2 maanden later plaats vond dan vorig jaar. Een tijdige indiening vóór de aanvang van het jaar zou. zeer 'op prijs worden gesteld. Voorts besprak de heer Splinter nog de financiële moeilijkheden bij het onderwijs, de steeds maar weer niet sluitende begroting van het gasbedrijf en de vuile sloten. De tweede sprekei, de heer Boek raad (K.V.P.), becritrseerde de finan ciële politiek van de gasfabriek in verband met het steeds terugkerende tekort. Een meer concurrerende prijs zou het verbruik wellicht deen toe nemen, meende spr., waarbij dan een toeslag wel verantwoord is nu de be groting sluit met een overschot van 60.000, welk bedrag is opgenomen in de post onvoorzien. Tevens blijft hij ijveren voor een vastrechttarief voor electriciteitsverbruikers. Be treffende'het door B. en W. gegeven voorwoord merkt de heer Boekraad op, dat het tijdig inlichten van de Raad bij belangrijke werken niet al tijd doeltreffend werkt en wel eens te laat geschiedt. De heer Hage (P. v. d. A.) is niet de meeste hoogachting voor de noes te werkers die trachten door export Boskoop op de plaats te houden die het nu inneemt, j De heer Noest (P. v. d. A.) is niet teleurgesteld doch blijft steun aan kleine kwekers nodig achten. Hij be spreekt de lijdensgeschiedenis bij de woningbouw en dringt aan op de stichting van een grondbedrijf. Voorts geeft hij in overweging te doen onderzoeken of de warmte van de gasfabriek niet ten nutte ge maakt kan worden door een badgele genheid met douchecellen, wat ten goede zou komen aan de volksge zondheid Wat de bedrijven betreft oefende spr. critiek uit op de gasprij- zen, staat hij een vastrechttarief voor bij electriciteitlevering en*zou gaar ne zien dat warmwatertoestellen e.d. beschikbaar worden gesteld, zoals dat in de steden reeds het geval is. Antwoord op de beschouwingen. Na de heropening antwoordt wet houder Taat wat betreft de gasprijs, dat het verbruik is toegenomen en alleen het gebruik van muntgas de laatste maanden (normaal) iets is afgenomen. Hij zou gaarne tot prijs verlaging overgaan, doch de kostprijs mag toch niet hoger zijn dan de ver- bruiksprijs. Spr. acht propaganda voor meer., fasgebruik wel op zijn plaats. Betreffende de prijs van elec- triciteit hebben wij weinig te zeggen. Het contract met Leiden loopt af en B. en W. zullen trachten rekening te houden met de wensen van de Raad, doch Leiden komt waarschijnlijk met een uniforme regeling voor alle afnemende gemeenten. De mogelijk heid van een badgelegenheid is reeds eerder onderzocht, doch de verwe zenlijking hiervan is nog niet moge lijk. Voor te verlenen steun aan klei ne kwekers ziet het er nog vrij som ber uit. Wegens afwezigheid van wethouder van Nes die op zakenreis in het buitenland is, antwoordt de voorzitter ook voor deze. Het sys teem van duplex- en montage-wo ningen is nog niet voldoende uitge zocht en B. en W. zijn hier in 't al gemeen tegen. Zij hebben liever 30 gewone woningen. Het uitbreidingsplan. Dit is, aldus de voorz., een, lange lijdensgeschiednis. Het oude plan is destijds door de Raad ingetrokken, doch dit besluit is nog steeds niet door Ged. Staten goedgekeurd. Wij wachten daarom nog steeds al vele jaren wat Ged. Staten nu eigenlijk willen, uitbreidingsplan, streekplaan of grenscorrecties. Voor een goed overzicht willen wij hier even bij vermelden, dat bij de na beschouwingen, door de heer Noest (P. v. d. A.) een motie werd inge diend, welke werd gesteund door de heer Splinter, strekkende om van Ged. Staten op korte termijn een uitspraak te verkrijgen in verband met de toekomstige ontwikkeling der gemeente. Deze motie werd aange- VeiVolgens deelde de voorz. mede, dat' de vuile sloten ook B. en W. een bron van ergernis zijn. Zolang er bij d e prijsberekening' geen rekening met onze voor de leidingen fu neste slappe bodem wordt gehou den komen wij altijd tekort. Als laatste besprak de voorzitter de boomkwekerij die echter bij.B. en W. en ook voor Boskoop altijd nummer één blijft. Hij bracht hulde aan de genen die werken om de export uit te breiden. Wanneer wij, aldus spr., de activiteit konden meten, dan zou den de Boskopers minstens gelijk zijn aan de grote wereldzaken. Ook heeft hij waardering voor de kleine kwekers die hard moeten werken om hun bedrijf in stand te houden en de arbeiders die hieraan medewerken. De liefde voor het vak moet onder Gods zegen Boskoop groot maken. Spr. zou alle mogelijke moeite willen doen en willen onderzoeken hoe, de genen, die nog in de kwekerijen ge plaatst kunnen worden,' er ook in te krijgen. Bij de artikelsg'ewijze behandeling deden zich geen nieuwe gezichtspun ten voor en zo werd tegen midder nacht de vaststelling een feit. Rondvraag. De heer Boekraad zou gaarne zien, dat bij de werkzaamheden in Reijerskoop een klein pad voor de voetgangers werd vrij gehouden. Nu kan men zonder levensgevaar niet passeren, vooral bij avond. De heer Mathot bracht zijn „steen des aanstoots", de houtenoaal in de Nieuwstraat, weer ter tafel. De voorz. zegde de heer Boekraad toe, het verzoek door te zullen ge ven, terwijl hij de heer Mathot kon mededelen dat deze kwestie nu bijna voor elkaar is. Toen steeg een zucht op uit meer der kelen en deze lange vergadering was toch nog weer betrekkelijk Vlot verlopen. de DOOR ETHEL SMITH DORRANCE 2) „Maar dat kan je zo'n beest toch ook niet kwalijk nemen als de man geen ander zadel kent dan de zit plaats van 'n hondenslee?" Die uitdaging vermeerderde eerder het goede humeur van de politieman, dan dat ze het verstoorde. Hoewel zijn bijnaam van „Vijftig beneden nul" hem gegeven was, .om dat hij enige jaren geleden een tocht had gemaakt van Fort McPherson naar Dawson door een geweldige sneeuwstorm, was zijrv rijvaardigheid toch van algemene bekendheid. Zijn voorkeur voor poolhonden geduren de de zes of zeven maanden, waar in hij het zwaarste werk te verrich ten had, en alle paden en wegen slechts berijdbaar waren, was, zoals men wist een zuivere nuttigheids overweging. Toch. stelde hij belang in de spot ternij van Osborne, omdat daardoor zekere geruchten over de afkeer van de handelaar werden bevestigd. En de tegenwoordige gelegenheid was, naar zijn menihg, net zo goed als iedere andere, om daarvan het be wijs te leveren. „Ik hoorde vertellen, Osborne, dat je iets tegen me hebt", zei hij. „En als voorwerp van die afkeer heb ik toch wel het recht, vindt je zelf ook niet, om er iets meer van af te we ten?" „Afkeer?" snauwde de oudere man „Ik kan niet zeggen, dat die een ge schikte naam is voor de minachting die ik voel voor de enige schurk, die ik ooit in het uniform van de Bere den Politie gezien heb." De omstanders waren de nadering van de Getaway schijnbaar geheel vergeten. Hun belangstelling voor de worsteling van de zwakke machines met de sterke streming in de bocht, verplaatste zich geheel naar de strijd tussen hun medemensen. Iedereen wist hoe het begonnen was. Allen wisten, dat Toby in Old Gold was achtergebleven zonder klanten en met een grote voorraad winkelwaren in zijn magazijn, toen daar het nieuws verspreid was van de goudvondst in Stampede. Een halfbloed Si wash had dat goud ont dekt. Hij droeg de sierlijke naam van Cultus Charley Clarkson. „Cultus" is het Indiaanse woord voor onbetrouwbaar; toch had het bericht van de vondst hen allen bij nacht en ontij naar de nieuwe kam peerplaats doen rennen. Allen wis ten, dat de handelaar de beambte van de Bereden Politie door aller lei spitsvondige redeneringen - ver antwoordelijk stelde voor die plotse linge verplaatsing der bevolking en nu zouden ze allicht te horen krij gen wat zijn argumenten waren. Een half gesmoorde kreet was Rawson ontsnapt. Hij keek de man op het paard zo wraakzuchtig aan, dat de haren van de poolhond uit louter symphatie rechtop stonden en hij door een nijdig gegrom scheen te waarschuwen. Men kon het bloed zien opstijgen boven zijn flanellen -halsboord tot aan de rand van de uniformhoed. Zijn machtige gebalde vuisten ver borgen zich in de zakken van zijn uniformjas. Hij klemde de tanden op elkaar om het antwoord binnen te houden, dat, hoe natuurlijk het uit de mond van een zo in zijn eer ge krenkte man ook mocht zijn, aan een beëdigde vrederechter niet zou passen. Met dat al tekenden zijn ge hele gelaatsuitdrukking en houding duidelijk genoeg voldoening. Toen klonk ergens een stem: „Och sergeant, een ogenblikje, alstublieft!" De hand ener vrouw De kreet klonk uit de achterste der menigte. En de vrouw die er juist aangekomen was, baande zich nu een weg naar voren en legde haar hand op de arm van de beambte. Ze was stoer gebouwd en toch in haar blau we gestreepte fluwele japon slank en bevallig. Haar zware zwarte haren, gingen schuil onder een muts van de zelfde stof. Ze had de belediging ge hoord en de daardoor gewekte ver ontwaardiging gezien. Ze had zich gehaast en haar hand uitgestrekt om de opkomende woede-uitbarsting te voorkomen. Rawson voelde de kracht van die kleine stevige hand. Langzaam draaide hij zich om en keek in het lieftalligste gelaat langs de gehele Yukon. Het was een vrij£ bleek ge zicht met rode lippen, teder en toch sterk van uitdrukking. Het kwam bijna op gelijke hoogte met zijn eigen gelaat, zo groot was Grace Farrar, de weduwe, die op eigen ge legenheid naar goud zocht; de enige vrouw in het kamp, die, naar men zei, geen gunsten vroeg op grond ha- rer sekse. De rustige, sterke ogen smeekten met sterke aandrang. „Sergeant, denkt u, dat de Geta way post zal meebrengen?" vroeg ze. „Daar is alle kans op, mevrouw Farrar, antwoordde Rawson, „als ze ten minste de bocht om kan komen. Ik hoop, dat er veel brieven voor u bij zijn." Ze glimlachte, al bleef de uitdruk king harer ogen smekend, Als was hij blij, dat zij zoveel invloed op hem had, glimlachte hij geruststellend te rug. De opgewonden kleur verdween van zijn gelaat; hij haalde de handen uit zijn zakken en zijn vuisten ont spanden «ich; zijn stem klonk weer gewoon en gemoedelijk, toen hij zich tot de handelaar wendde. „Ik wilde juist' zeggen, Toby, dat het je plicht als Canadees burger is, je aanklacht bij de hoofdcommissa ris in te dienen, als je denkt, dat ik mijn uniform niet naar behoren draag. De commandant van de B-di visie is in Dawson gestationneerd. Ik zal hem met allé plezier iedere me dedeling, die je voor hem hebt, doen overbrengen. Osborne begon hatelijk te lachen:. „Ja, dat zou je wel willen. Ieder een brengt graag een aanklacht over zich zelf over, niet waar?'' „Ik zal een speciale koerier sturen met getuigen, als je dat wilt, erbij, dan ben je zeker, dat je schrijven goed overkomt," zei Rawson. „Zeg, Vijftig onder nul, je bijnaam past je toch wel goed; je bent mins tens vijftig graden onder nul, wat je eergevoel betreft!" De woedende oude man boog zich op zijn ruige 'paardje voorover en schudde een dreigende vinger vlak voor het gezicht van de man die blijkbaar besloten was, de uiterste zaamheid te betrachten. „Een politiebeambte, die steekpen ningen aanneemt om een eerlijke 'handelaar het brood uit de mond te stoten, is er de man niet naar om rapporten tegen zichzelf te verstu ren. Wou je soms aan je superieuren vertellen, dat de Arctic Trading Compagny je betaald heeft om die uittocht uit Old Gold te bewerken, zodat 4e .land konden verkwanselen aan het zoodje, dat ze daar neergezet hebben?" i Rawson begon echt vrolijk te lachen. „Nee, dat zou ik hem waarschijn lijk niet vertellen." „Hem.... dat denk ik ook niet Dat zou je hem net zo min vertellen, als dat je de gehuurde beul van Tuxedo Briscoe bent." „Ik?.... van Tuxedo Briscoe (Wordt vervolgd)

Leidse Courant | 1949 | | pagina 6