KRONIEK VAN EEN RALLYE Bij herr Capus victorie begon de 'llvcjaatt HNSDAG 26 APRIL Wt5 Db LEIDSE COURANT TWEEDE BLAD PAGINA 1 goed begin - het halve werk Een teu-enló-tifi in LAUSANNE, 24 April. Herr Felix Capus, domicilie hou dende in een nietig dorp ergens in Zuid Luxemburg en (toch wel trotse) eigenaar van een grauw-gore ben zinepomp klopte omstreeks midder nacht zijn ega fijntjes op de schouder en voegde haar driemaal een tikkeltje slaapdronken, doch met grote na drukkelijkheid (toe: ,.Mathilde, es wird geklingelt Zo ongeveer zal het tenminste wel gegaan zijn en toen Mathilde onmis kenbaar blijk gaf, de bel dc bel te willen laten en zich door geen hon derd Pruisische dragonders te zullen laten bewegen, haar bed, mitsgaders haar zoete slaap der dorpsrechtvaar digheid te willen prijsgeven, stapte Herr Capus ten einde raad zelf uit zijn bed en in een gereedstaande kha ki legerbroek, vergat in de haast zijn bengelende bretels op decente wijze aan te snoeren en slofte met ken nelijk een zee van tijd de diepe duisternis en zijn voornaamste bron van bestaan, te weten het boven aangehaalde benzinepompstation, te gemoet. Daar stonden wij te wachten enigszins beschaamd over zoveel wreedheid, op een middernachtelijk en barbaars uur een beschaafd mens aan zijn dromerijen te moeten ont rukken, maar nademaal een Rallye de mens brutaal maakt als de honden en gevoelloos voor zulke door-en- door burgerlijke zaken als slapen, ne geerden wij straal de boze blikken van Herr Capus (temeer, waar hij uiteindelijk zover het hem zelf be trof rustig had kunnen blijven lig gen), stelden hem na het verrichten zijner diensten royaal schadeloos met een uitbundige kwak whisky, gaven hem de beste wensen mee voor Ma thilde en klommen weer aan boord met voorlopig onbekende stemming, richting Frankrijk. Wat hierboven staat alsmede wat volgen gaat (de historisch-romanti- sche omlijsting van onze eerste bele venissen) dient om U in één slag in de sfeer te brengen van en te doen meeleven met wat wij zoal meemaak ten. Daartoe nemen we U dan allereerst mee terug naar die historische avond, de 21ste April, toen het goede Zui den en de stad Tilburg in het bijzon der aan een drietal „Bernstarters" een fantastisch vaarwel toeriepen, zo fan tastisch en volhanderd (met o.a. een fleurig jeep-escorte) dat wij (acht man sterk, verdeeld over 3 wagens) onszelve nog lang na het passeren van de Belgische grens zaten af te vragen, of we nog wel ooit het mo ment zouden meemaken, dat we „bon jour" zouden kunnen roepen tegen iemand, die we NIET kenden! En voor de verdere rest hebben we het er die eerste nacht maar eens heerlijk van genomen, met dien ver stande, dat we zonder te slapen in een ruk zijn doorgeschoten naar Lau sanne, hetgeen de gebruikelijke toeristische omweggetjes meegere kend bleek eer te komen op ruim 800 Km-, wat ons uiteraard kwam te staan op een vermoeidheid van groot formaat, doch daarnaast tevens het besef bijbracht, dat we „het" straks aankonden. Bonnen-leed. Onaangenaamheden waren er tot dusverre niet geweest, of het moest zijn het feit, dat in Besangon de ben- zine-bonnen waren uitverkocht (wat we met unanieme grootmoedigheid onder de dekmantel onzer liefde voor La Belle France hebben gestopt, al kostte het on„ dan ook een oponthoud van ruim 2 uur, om ze elders te gaan halen) de bezwaren, na wegpra ting waarvan wij onze geschenken voor Herr Stadts-President van Bern over de Nederlandse grens mochten slepen, alsmede tenslotte het feit, dat wij er vanaf de eerste avond al diep van doorgrond waren, dat ons leven hier in Hotel „Beau Rivage', aan het Lac Leman, kostelijk van uitzicht overigens, ons aan de rand van de deviezen-afgrond voeren Onvergetelijk tafereel. En zo zijn we dan hier (conform onze aan bezorgde familieleden ge dane en in onze eerste corresponden tie openlijk beleden belofte) aan het „acclimatiseren" geslagen, dut het een lust is. In Zwitserland bestaat daar toe dan ook volop gelegenheid en daar het. geviel, dat ons in datzelfde „Beau Rivage" een drietal ineenlo- pende appartementen (tegen sportie ve prijs) ter beschikking zijn gesteld, hebben wij -zelf druk doende de kost te verdienen) al 2 morgens met volle teugen kunnen genieten van het ontroerend en beslist onvergete lijk tafereel van zes (twee leden van het oorspronkelijk gezelschap hebben hun tenten :n Genève opgeslagen) zonnebadende, koffiedrinkende en1 plannen-makende Nederlandse zonen, op wier gezichten de ernst der ko mende dagen valt te lezen en aan de soberheid van wier levensstijd wij THANS niet meer zouden durven twijfelen. In dit verband zij nadruk kelijk opgemerkt, dat naarmate de uren van de start naderbij komen de krachten en energische spanningen van ieder der aanwezigen tot onge kende hoogten schijnen toe te nemen en telefonisch contact met andere j startplaatsen heeft ons van de situa-1 tie daar ter plaatse eenzelfde beeld gegeven. Eenheid. Nog slechts luttele uren scheiden ons van die start en het is goed, dat het eens meer prozaisch gezegd wordt: het is hier en elders waarlijk niet alles leut en luieren vooraf, doch van de schone, vroege ochtend, tot de late, vrolijke avond zijn onze gedaeb- Bordeaux, Lyon en weer naar Erus- sel terug, waarna men bij Breda weer op Nederlandse bodem zal ar riveren. Acht equipes zijn te Glasgow ge start voor de Tulpensterrit, zeven Britse en I Deense equipe. Gister avond zijn enkele equipes van Lon en nu reeds geconcentreerd op dat den vertrokken. Via Dover-Boulogne ene moment, dut de motoren beginnen zullen de deelnemers van Londen de NIEUW GEBIED AAN NEDER LAND TOEGEVOEGD Om 6 uur des ochtends van 23 April 1949 is de nieuwe Nederlands-Duitse grens langs de gebieden der grenscorrec ties met vlaggetjes afgebakend. Om 11.30 uur trokken de'Duitse douane beambten zich uit hun kantoren te rug en precies op het middaguur nam de rijkspolitie het gebied voor Nederland in bezit. Franse route bereiken. De teams van Glasgow komen op het continent via Folkestone-Boulogne. te zingen aan het eerste couplet hun Ralleys-ballade, dat de eerste van een 2700 kilometer worden gemalen en dat wij geheel fit dan nog en met de beste voornemens bezield de eerste controle-post (Lyon) tegemoet gaan rijden. Die „wij", dat zijn in dit ge val de nummers 3 (lange-baan-schui- vers met een gerenummeerde staat! van dienst) -- 60 (met Hare Maje- j De Leidse Zwemver. „De Sleutels" j aan k°ord) en 62 iwor-js er jn geslaagd de bekende bonds- stebrooa-magnaat) en we. hebben hettrajner Jan Stender te charteren voor vaste voornemen gemaakt mogede training van haar leden. Enige ifr?nSnagenoeg te- maien per week zal de heer Stender ZWEMMEN JAN STENDER KOMT TRAINEN IN LEIDEN. zelfder tifd de diverse controleposten binnen te dringen, wat niet zo heel lastig zijn moet, omdat tussen elk nummer maar een minuut verschil in starttijd ligt. We hebben 't er op als de kippen en beloven elkaar voorshands al koeien met gouden horens aan collegiale bij stand (reglementair toegestaan) on derweg en verregaande onbaatzuch tigheid. Mochten er echter, onver hoopt, onherstelbare brokken komen, dan vervalt natuurlijk iedere vorm van hulpvaardigheid, omdat de meest gelukkige voor gaat en voor het mo gelijk Nederlands succes ook voor MOET gaan En straks zal dan wellicht blijken, dat onze victorie bij Herr Felix Capus begon, omdat wij nu voor geen nach telijk beroep op wie dan ook meer huiveren en omdat uitgerekend hij ons een voorbeeld heeft gesteld van indrukwekkende wilskracht. En wanneer het dan tenslotte in Bern klinken zal „Nummer 60, ver trekken!", dan zullen we de gaspe daal tot redelijke diepte intrappen, het och:endglóren verrukt gadeslaan er met een zucht van verlichting el kander in de oren fluisteren: „We gaan naar Zandvoort, naar de bollen", Waar dan misschien, volgens een vaderlandse hymne, de baby wel in de wieg ligt te bulken, maar waar we in elk geval eindeloos zullen genieten van de kleuren en waar de vader landse bodem na alle vreemdigheden weer het heerlijke gevoel van thuis- zijn zal geven. DE START TE DEN HAAG. Men meldt ons uit Den Haag: In alle vroegte zijn hedenmorgen te Den Haag, bij het gebouw van de K.N.A.C., de 69 equipes vertrokken, die deze stad hadden uitverkoren als startplaats voor de Tulpensterrit. Op het laatste ogenblik zijn aan deze 69 equipes nog drie teams toe gevoegd, zodat in totaal 72 wagens de richting Brussel hebben genomen. Van Brussel gaat de rit naar Parijs, daartoe in Leiden komen. DE ACHTERUITGANG VAN HET ENGELSE SPEL. Het seizoen 19481949 zal waar schijnlijk een laagterecord brengen in het moderne voetbal voor wat het totaal aantal gemaakte doelpunten betreft. Na de Paaswedstrijden, toen er dus nog op drie Zaterdagen ge speeld moest worden, bedroeg dit totaal voor alle League-wedstrijden 5405 in 1947—1948 6055 in 1946—1947 en 5772 in 19381939. De voornaam ste reden van deze achteruitgang is het derdeback-systeem dat het zwaar tepunt legt in de verdediging en op uitvallen rekent voor het maken van doelpunten. In dit seizoen hebben slechts 21 spelers 20 of meer goals gescoord, en alleen Wayman van Southampton zal misschien de 30 bereiken. In het vo rig seizoen maakten twee spelers 30 of meer doelpunten. In 19461947 waren het er acht, terwijl dertig schutters de grens van 20 overschre den. De cijfers voor 19381939 wa ren. vijf met 30 of meer, en eenender tig 20 of meer. Het totaal aantal goals voor de eerste divisie blijft totdusver ruim 200 beneden dat van het vorig seizoen toen het 1406 bedroeg. In de tweede divisie echter is het totaal van verleden jaar, nl. 1302, reeds met 4 overtroffen. In de derde 'divisie blijft men er nog beneden. Deze cijfers, die de achteruitgang in de kunst van het doelpunten ma ken illustreren, versterken de posi tie van degenen, die pleiten voor een verandering van de spelregels, spe ciaal wat buitenspel betreft. Er is nog altijd het Schotse voorstel om de middellijn te laten vervallen en het veld te verdelen in drie gelijke vak ken. waarbij dan voor de beide doel- vakken de oude buitenspelregel in zou hioeten worden hersteld. Dit zou, menen de voorstanders, ten goede ko men aan de kwaliteit van het spel en er zou meer worden gescoord. Anderen pleiten voor een gewijzig de puntentoekenning. Zij willen vier punten geven voor een overwinning in een uitwedstrijd, drie voor een gelijk spel uit, twee voor een over winning op eigen terrein en één punt voor een gelijk spel thuis. Een der gelijke regeling zou. menen zij. de ijver om te scoren bij de voor waart - scn zeer stimuleren. Er zijn echter ook deskundigen, die de oorlog hoofdzakelijk verantwoor delijk stellen voor dc achteruitgang van het spel. De jeugd werd toen immers donder de wapens geroepen voordat ze gelegenheid had gekregen zich de fijne knepen van het spel eigen te maken. Zondag op Laakkwartier-terrein. De beslissingswedstrijd R.K.A.V.V. Lugdunum zal a.s. Zondag om 2.30 uur op het terrein van Laakkwartier aan de Janseniusstraat te 's-Graven- hage plaats vinden. Nic. BoysK.D.O. 10. Met de el schamele 10 overwinning op de 3e klasse A.V.B.-er KDO, kunnen de Nic. Boys zeker tevreden zijn, want de venhouding in de tweede helft verdiende op zijn minst een gelijk spel. Onder flinke belangstel ling begon de wedstrijd met een ge vaarlijk Nic. Boys offensief en in de eerste minuten werd de uitstekende KDO-keeper reeds verrast, door een» goed geplaatste schuiver van Ko van Vliet, die een goede voorzet van de linkervleugel in een doelpunt om zette (10). De gasten konden in de eerste helft de goede combinatie niet vinden, terwijl dc Boys in een hoog tempo een zware druk op het KDO-doel bleven uitoefenen. De verdediging, inclusief de keeper, wis ten de aanvallen te bedwingen en met een 10 achterstand begonnen de gasten vol goede moed de twee de helft. De Boys-achtcrhoede en -halflinic lieten zich steeds meer in verdediging terugtrekken, waardoor vele gevaarlijke situaties voor het Boys-doel ontstonden. Dat het toch niet tot doelpunten kwam. is hoofd zakelijk te danken aan het uitste kende werk van de Boysspii Joh. Lebesque en keeper Bader. Boven dien hebben de Boys niet over ge luk aan hun zijde te klagen, want een zeker schijnend doelpunt werd door de staander voorkomen en een andere vrije kans werd ongelukkig naast geschoten. Het was een hele opluchting voor de Boys en haar supporters, toen de uitstekend lei dende scheidsrechter Verruyt het eindsignaal gaf. De tweede helft was qua spel het aanzien nauwelijks waard, hoewel de spanning aanmer kelijk toenam. De Boys kunnen uit de kringcompetitie weer twee punt jes bijtellen. HOCKEY WERELDKAMPIOENSCHAPPEN DAMES IN ZUID AFRIKA. Het bestuur van de Internationale Hockey Federatie, de F.I.H-, kwam onder leiding van onze landgenoot jhr. L. J. Quarles van Ufford te Pa rijs bijeen. Inzake de olympische spelen 1952 te Helsinki werd besloten, dat men in geen geval genoegen zal nemen met het voorstel, om slechts vier lan den, zg. demifinalisten te Helsinki toe te laten. Aan het te Praag te houden inter nationaal hockeytournooi kan niet de titel „Europees kampioenschap" wor den verbonden. Ierland zal zich zelf standig bij de F.I.H. aansluiten. Wat het dameshockey betreft, Ne derland. België, Frankrijk en Dene marken hebben besloten zich aan te sluiten bij de Internationale dames fe deratie, welke op het ogenblik onder - auspiciën van Groot Brittannië werk zaam is. Het wereldkampioenschap voor dames, het vorig jaar in Neder land voor de eerste maal gehouden, zal in 1950 in Zuid Afrika worden gespeeld. LAWNTENNIS ZUID AFRIKAANSE DAVIS- BEKERPLOEG- De Zuid Afrikaanse Davisbeker- ploeg welke in de eerste ronde tegen Nederland uitkomt op 30 April, 1 en 2 Mei te Scheveningen bestaat uit Eric Sturgess, Eustrace Fannin, Syd Levy en Nigel Cockburn. Tegelijk met deze spelers zijn naar Europa vertrokken mevr. Sheila Summers, de beste Zuid Afrikaanse speelster en mevr. E. Watermeyer. De beide dames gaan naar Engeland en later naar Parijs. BRIDGE Bedrijfscompetitie. Voor de be- drijfscompetitie werd gisteravond een wedstrijd gespeeld tussen de ploegen van het Stadhuis tegen het Leids Dagblad. Het Stadhuis won met 145 126 matchpunten. Maandag wordt gespeeld: Lichtfa brieken I tegen de Rotogravure Mij. en Stadhuis tegen Twentse Bank. WIELRENNEN DE TWEEDE RONDE VAN NEDERLAND. Niet naar Rotterdam doch naar den Haag. Naar wij vernemen zal dc voorlaat ste etappe van de Ronde van Neder- j land op Zaterdag 14 Mei niét eindi- i gen in hot Feyenoox'd-stadion zoals aanvankelijk gemeld was. Nadat deze j etappe reeds in alle onderdelen was geprojecteerd deed zich een aantal technische moeilijkheden voor, die het ongewenst en zelfs onmogelijk maakten, de etappe te Rotterdam te doen eindigen. Een verder bezwaar was het feit, dat op dezelfde dag. eveens te Rotterdam, een belangrijke voetbalwedstrijd wordt gehouden. De organisatoren van dc Ronde van Nederland zijn er in geslaagd een uit stekende oplossing te vinden voor de vrij plotseling gerezen moeilijkheden. De voorlaatste etappe, waarvoor te Tilburg gestart wordt met een onder breking van drie uur te Bergen op Zoom, eindigt, niet te Rotterdam maar te Scheveningen. Daar zal in af wachting van de rondekaravaan op een circuit aan zee een wielerwed strijd gehouden worden met deelne ming van tal van bekende, baanren ners, onder wie Aric van Vliet, Jan Derksen. Pronk, Remkes, Kees Bak ker en Willem Maten a De laatste etappe, op Zondag 15 Mei, voert dan van den Haag naar Amsterdam over een afstand van 144 kilometer. Start te Scheveningen om 13 uur 15, finish in het Amsterdamse stadion om 17 uur. BILJARTEN MASSAKAMP BOLLENSTREEK—LEIDEN De eerste wedstrijden van de mas- sakamp tussen de Bollenstreek en de Leidse" Biljart Bond hebben plaats j gehad. In Lisse scoorden de bollen- j streekbewoners de meeste cararnbo- les, zodat de eerste resultaten hen een voorsprong bezorgden. In het clublokaal van „Concordia" waren de uitslagen. pnt. brth.s.gem. A van Dijk (B.S.) 125 18 27 6.96 P. Turk (Leiden) 41 18 10 2.27 IN 1NDIE: THEO DER KINDEREN, Oude Singel 138, Leiden. in dienst als musicus der Terr. Weir. Verz. Midden-Java viert 27 April zijn 2e verjaardag aldaar.. Jac. Faas 125 54 11 2.31 C. v. Duin 109 54 7 2.01 B- Duivenvoorden 125 50 14 2.50 A. Siera 72 50 10 1.44 C. Warmenhoven 125 32 20 3.90 J Wassink 72 32 10 2.25 Bollenstreek 9de viertal 500 carb.; Leiden 9de viertal 335 carb. Het vijfde viertal speelde in het clublokaal van „DKV" te Lisse. De uitslagen waren: W. v. Gerven (B.S.) 150 28 17 5.35 C. de Jong (Leiden) 101 28 16 3.60 JOS. REDEGELD, Herenweg 57, Alphen aan den Rijn, vierde zijn 3e Indonesische verjaar dag te Bandoeng. J. v. Kampen D. Vernet 150 45 30 3.33 136 45 12 3.04 80 37 9 2.16 150 37 15 4.05 Bollenstreek 5de viertal 530 carb.; i Leiden 5de viertal 513 carb. PIET VAN DER KLAUW, Kerkstraat 60, I Hoogmade, In het clublokaal van „LUTO viert op 27 April zijn lc Indische ver speelden de beide 4de viertallen met jaardag te Pekalongan (Java), als uitslag: B. Elfering (B.S.) 150 20 28 J. v. Run (Leiden) 137 20 21 r. d. Voort J. Siera 7 50 (V°io s van *n Indonesië verblijven- 6.85 de militairen kunnen bij de redactie 4.70 i worden ingestuurd tot uiterlijk een 66 18 18 3.66 15 4.21 J. Diederiks Keyzer G. v. Eyck D. Wallaard Bollenstreek 4de viertal 577 carb.; Leiden 4de viertal 430 carb. In deze 3 ontmoetingen heeft de bollensreek een voorsprong van 329 carb. behaald. GYMNASTIEK Sparta. De Paasvacantie is voorbij. Hedenavond verwacht hel bestuur elk lid weer op zijn eigen afdeling. De jongens van de derde afdeling maken we er nog eVen op attent, dat alleen zij, die van de nog resterende oefenavonden er geen en kele verzuimen, aan de demonstratie kunnen deelnemen. Onnodig te ver melden, dat dit laatste tevens geldt voor de heren-deelnemers aan de demonstratie op 8 Mei en wel in het 5.55week voor de verjaardag. Foto's, j welke later worden ingezonden wor den niet opgenomen). NEDERLANDS-DUITSE GRENS GECORRIGEERD Zaterdag 23 April 1949 's ochtends om 6 uur, trokken Nederlandse ambtenaren van Rijkswaterstaat en van de In voer en Accijnzen op 20 verschil lende plaatsen de Nederland-Duitse grens over, om in samenwerking met de Engelse grens-beambten de nieu we grenslijn af te bakenen. bijzoncfer voor alle deelnemers aan dat andere geval. Personen, die graag eens een kijk je bij Sparta" zouden nemen, wil len we adviseren, eens een heldhaf tig besluit te nemen en doodeenvou dig hedenavond of een van de vol gende Dinsdagavonden naar de gym zaal aan de Herensingel (hoek Os- en Paardenlaan) te stappen om al daar het ,,Spprta"-bedrijf eens van dichtbij te gaan, bezien. De jongens- afdelingen beginnen resp. om 5.30, G.30 en 7.30 uur. Personen boven de 16 jaar zijn om 8.30 uur welkom. TAFELTENNIS OM DE N.T.T.B.-COUPE. De beste tien Nederlandse tafel tennisspelers komen Zondag 1 Mei in Boxtel uit met als inzet de N,T,T,B,- eoupe. Gekozen werden: Kreuger (A'dam), Cor du Buy (A'dam), van Zoelen (A'dam). Mostert (R'dam), Pelser (A'dam). van Hem (H'sum), Lorsheyd (den Haag). Willemstein (R'dam), Thien (Zaltbommel) en Thunnissen (den Haag). Als reserves werden aangewezen: 1. Huberts (Utrecht), 2. Vrees (A'dam), 3. Stoop (A'dam).

Leidse Courant | 1949 | | pagina 5