Eeuwfeest der St. Dominicus- conferentie NIEUWS UIT DE RIJNSTREEK NIEUWS UIT DE OMGEVING DINSDAG 26 APRIL 1949 DE LEIDSE COURANT EERSTE BLAD PAGINA j in de vorm van hogere rente voor spaargelden en deposito's. Degenen, die denken dat zij daardoor belang rijk meer rente zouden krijgen, moet spr. even uit de droom helpen, want die hogere rente zou nog geen bedragen en spr. wil niet aan nemen, dat men voor dit kleine ver schil de gewenst geachte ontplooiing van de organisatie zou willen torpe deren. Het ledental der Bank is nog steeds groeiend en beliep per einde van het boekjaar 326 personen. Ook het aantal spaarders, rekeningcou- ranthouders en voorschotnemers vertoont een gestadige toename en per 31 December 1948 was het res pectabele cijfer van 3000 relaties bij na bereikt, waarbij ik dan de ge blokkeerde-, optie- en beleggines- rekeningen nog buiten beschouwing laat. De omzet over 1948 beliep 12.557.381,50 en was ruim 4 mil- lioen hoger dan over het daaraan voorafgaande boekjaar. De rekening en balans werden goedgekeurd, en accoord werd ge gaan met de mededeling, om de winst naar de reserve over te boe ken. Twee leden van het bestuur, de heren W. Lemmerse en A. P. Heyker v erden met grote meerderheid ge kozen. Ook de heer R. M. Broekhui zen werd herkozen als lid van de Raad van Toezicht. Hiermede was de zakelijke verga dering geëindigd en werd de leiding overgedragen aan de heer L. M. de Boer. De heer Vroom, hoofd van de ma teriaal- en propaganda afdeling der Centrale Bank vertoonde de prach tige film: ,,Het geld van de Boer" Duidelijk was hierin te zien, dat het de boer ook niet altijd voor de wind gaat. Onder het optreden van de humo rist-conferencier Piet van 't Hof en van de heer Hanepen met het At tractie Orkest „The Broadway Sere- naders werden volop verversingen rondgedeeld. Als genodigden waren aanwezig de heer M. P. v. d. Weyden, afge vaardigde van de Ring aan Boeren leenbanken „Rijnstreek", de heer L. J. den Hollander, burgemeester van Hazerswoude en de heer Verheul, burgemeester van Koudekerk met de wethouders, de heer Hendriksen, hoofdinspecteur der Centrale Bank te Utrecht, de heer H. Bakker, no taris te Hazerswoude. De heer M. P. v. d. Weyden sprak en felicitatie uit tot het bestuur en de leden der Bank. Ok de beide burgemeesters voerden het woord, evenals de heer C. A. van Dam die de naam Boerenleenbank veranderd wilde zien in Boerenspaarbank. Aan ieder der jubilarissen A. P. Heyker, A. B. Verkley en A. P. Straathof werd door de feestvoorzit- ter een wandelstok met inscriptie en een kistje sigaren aangeboden. De heer Hendriksen overhandigde aan de heren Verkley en Heyker een oorkonde. Verschillende bloem stukken werden aangeboden o.a. dOor de Ring van B.L.B. ..Rijn streek", de B.L.B. te Alphen a. d. Rijn en door de Jubileumcommissie. Ondertrouwd: Jacob Snoep 25 jr en Ingetje Slootweg 22 jr; Johannes v. Dorp 22 jr en Margje v. Dorp 25 jr. LEIDERDORP Groslijst stemming K.V.P. Bij de gehouden stemming voor de de finitieve lijst voor de gemeenteraad- verkiezing zijn de navolgende per sonen candidaat gesteld: J. v. Stra len (aftr.), H. Broxterman, H. Kui- lenberg (aftr.), P. J. Goddijn, L. J. den Hollander, J. v. Rijn. NIEUWKOOP Groslyststemming K.V.P. De uitslag is als volgt: Opgeroepen 260 kiezers. Ter stembus kwamen 192 pers.; 189 biljetten waren goed inge vuld; ongeldig 3 biljetten; in totaal, uitgebracht 567 stemmen, verdeeld over de volgende candidaten: J. Th. Kleijn 123: A. J. Verhaar 123; E. H. van Dam 116; C. J. Hilhorst 60; Alb. van Houten 52; C. C. van Koert 48 en H. Bos 45 st. Uit het bovenstaande blijkt dat twee candidaten een gelijk aantal stemmen hebben behaald; over de plaats van bedoelde candidaten op de officiële lijst zal het afdelingsbe stuur van de K.V.P. beslissen. Het betreft hier een unicum in de ge schiedenis van de K.V.P. in Nieuw koop. NIEUWVEEN Groslijststemming K. V. P. De uitslag is: 1. G. van der Hoorn 62. 2. L. van Vliet 57. 3. G. C. v. d. Weij- den 46. 4. J. Burgmeijer 44. 5. P. Spring in 't Veld 29. 6. P. Wijfjes 20, 7. J. C. Hartveld 4. 8. Th. Janmaat 2 9. J. v. d. Vlugt, 1 stem. Wanneer de definitieve stemming verloopt, zoals de groslijststemming aangeeft, dan zullen de bovenste drie zitting nemen in de nieuwe raad. Wegens terugtrekking van de heer H. S. Ran zal de heer G. C. v. d. Weijden in de Raad komen. TER AAR Gemeenteraad De raad komt Woensdagavond 7.30 uur bijeen. Agenda o.a. subsidie aan Het Groene Kruis te Ter Aar. Reorgani satie brandweer. Tuinbouwcursus. Van de 13 leerlingen van de tuinbouw-cursus zijn er 12 geslaagd. De heer van der Helm reikte aan de cursisten het diplorwa uit. Namens de cursisten sprak de leerling C. Th. Leliveld tot de leraren de heren C. J. v. d. Loo en J. van Harten en bood als bewijs van waardering voor het genoten onderwijs aan elk een grote taart aan. De heer G. J. v. d. Loo, hoofd van de cursus, bracht aan alle aan wezigen dank voor de goede samen werking op het gebied van het tuin- bou wonderwijs. Geslaagd zijn de volgende leerlin gen: W. Esveldt, J. Hoogendoorn, M. v. d. Hoorn. A. Th. v. d. Hoorn, C. Th. Leliveld. Cornelis van Lamme ren, Johannes Cornelis van Lamme ren. Jan van Lammeren, Johannes Slof, Hubertus van der Sluis, Mari- nus van Tol en Cornelis H. Wijfjes. ZWAMMERDAM Groslijststemming K.V.P. De uitslag van de Zondag jl. gehouden groslijststemming is als volgt: M. H. v. d. Poll 107 st. N. v. Rossum 79 st. J. ten Brink 32; A. Verhoog 17: F. Stolwijk 12, R. v. d. Star 5. Totaal uitgebracht 125 stemmen (d.w.z. aan tal personen). De definitieve lijst zal op bovenstaande wijze worden samengesteld. Emmabloem-collecte De jaar lijkse collecte ten bate van de be strijding der tuberculose heeft op gebracht de niet-verwachte som van f 436,50. Een dankbare viering Een eeuwfeest van een nog altijd jonge vereniging geeft reden, om in een blijde stemming zulk eert jubi leum te vieren, omdat het ook pers pectieven opent voor het heden en voor de toekomst. De Hartebrug-kerk straalde giste ren in het feestgewaad van de hoog feesten toen de pastoor der parochie de zeereerw. heer R. Smitz O.F.M., geassisteerd door de kapelaans, de weleerw. paters Booms en Hogenelst de plechtige Hoogmis celebreerde, ter dankbare viering van het eeuw feest van de St Dominicus-conferen- tie der St. Vincentiusver. Onder de Hoogmis hield de weleerw patèr Roghmans O.P. een predica te, waarin hij uiteenzette de rede nen, die de parochianen moeten stemmen tot dankbaarheid om het bezit van een St. Vincentius-confe- rentie. Het zangkoor voerde de vierstemmige mis van Wiltberger uit en zong na de H. Mis de vier stem mige Hasc Dies van Wierts. Bij de collecte die onder deze en de andere H. Missen werd gehouden werd royaal gegeven. Aan deze kerkelijke plechtigheid het hoogtepunt van de feestvie ring was 's morgens om 7.30 uur voorafgegaan een stille H. Mis in de kapel van de eerw. zusters Carmeli- tessen, waarbij bijna alle leden der Conferentie, de voorzitter van de Centrale Raad en de voorzitter van de Bijzondere Raad, afgev. van de andere conferenties hier ter stede en van het Liefdewerk Kinderbescher ming aanwezig waren. Na deze H. Mis verenigden allen zich in een zaal van het Carmelites- sen-klooster, welke de zusters fees telijk hadden versierd en waarin ALPHEN AAN DEN RIJN Kath. Middenstand. Na de notu len door de 2e secr., de heer P. v. d. Bosch, deelde de voorz. de heer C. Y. Ponsioen mede, dat „Santos" weer herrezen is en dat deze instelling in uitgebreider vorm hulp zal gaan bie den aan middenstanders bij gemaakte onkosten en andere voorzieningen ten gevolge van enige slepende ziekte of bij gemaakte onkosten wegens uit zending van leden of hun huisgeno ten, ter voorkoming van T.B.C. of an dere hiermede gelijkstaande ziekte. Voorlopig neemt de heer A. Breukel de leiding waar van deze commissie, welke nog met twee personen zal worden uitgebreid. De voorz. deelde mede, dat is afgezien van collecte- dagen voor Santos, doch spoorde een ieder aan éó.i verpleegdag per jaar voor eigen rekening te nemen. Er is een Stichting voor collectieve recla mecampagne tegen het grootbedrijf in het leven geroepen, in samenwer king van de drie landelijke midden standsorganisaties. Mededeling werd gedaan omtrent de plaatselijke industrialisatie-com missie, waarin vanwege de kath. mid- denstandsverg. zitting heeft de heer C. J. Winninghoff. De wens werd ge uit, dat een deskundige uiteenzetting wordt gegeven van het uitbreidings plan der gemeente. Naar aanleiding hiervan wees de heer J. Ponsioen Yzn. op de bijeenkomst op 3 Mei a.s. in het Nutsgebouw, onder auspiciën van de vereniging „Alphens Belang", waarin door de ontwerpers var. het plan een nadere toelichting wordt ge geven en welke bijeenkomst toegan kelijk zal zijn voor alle belangstel lenden. Het jaarverslag van de penn., de heer W. Hoogerwerf, sloot met een nadelig saldo. In de kas-commissie werden benoemd de heren J. Vriese- koop en W- J. van Leeuwen. De per. aftr. bestuursleden C. Y.Ponsioen en G. Vreeswijk werden bij acclamatie herkozen. Wegens bedanken van de heer Th. Rozestraten, die de voorz. bij deze gelegenheid dankte voor zijn vele verdiensten, ook op het terrein van de gewestelijke federatie', werd gekozen de heer A. J. Markx. In de commissie „zwarte lijst" zijn benoemd de heren J. Winninghoff, L. Ie Grand en H. van Deuren. Gewezen werd op de noodzakelijkheid van be tere straatverlichting, vooral op de Zondagavonden, wanneer de etala- gelichten gedoofd zijn. Contact zal worden opgenomen met het gemeen tebestuur, zo mogelijk in samenwer king met de andere middenstands vereniging ter plaatse. De aandacht werd gevraagd voor de belangrijke vergadering van de beide plaatselijke middenstandsverenigingen, op Maan dagavond a.s. waar de uitgewerkte plannen betreffende een eventuele middenstandstentoonstelling zullen worden besproken. Nog enkele wensen werden naar voren gebracht in verband met de inkopen van het St. Nicolaas-comité en het fancy-fair-comité, welke alle de aandacht van de betreffende in stanties zullen krijgen. Revue Verkennersbeweging. On geveer zes weken geleden kwam de leiding van de R.K. Verkennersbewe ging op de gedachte een onder-comi té in het leven te roepen en Zondag avond bleek, dat dit wel een lumi neuze gedachte is geweest. Er werd nl. ten bate van de Verkennersbewe ging een cabaret-revue voor het voet licht gebracht, wat voornamelijk te danken is aan de activiteit, door dit ouder-comité ontplooid. Commissa ris W. Scheerder, die de avond inleid de, had dan ook niet dan lof voor deze heren en zag, wat betreft de sa menwerking onder-leiders, de toe komst zeer hoopvol in. Na hem kwam Appie Day aan het woord met zijn muzikale cabaret-re vue „Van de hak op de tak." Deze naam was inderdaad in overeenstem ming met de werkelijkheid, want in een vlot tempo bracht het gezelschap reeds mooie bloemstukken waren op gesteld, die uiting gaven aan de waardering en sympathie van de schenkers. De voorzitter van de ju bilerende Conferentie, de heer A. Timmerman, verwelkomde de aan wezigen. Na het ontbijt werd het eerst het woord gevoerd door de voorzitter van de Bijzondere Raad de heer F. Gründemann, die memoreerde, dat hier ter stede nu de derde conferen tie haar gouden feest viert. Spr. wees er op, dat de St. Vincentiusver. al tijd heeft gehad en nog heeft de geest van het Katholieke-Actie-werk: door het werk voor anderen ook zelf dich ter te komen bij Christus. Om resultaten te bereiken óók in de toekomst, zijn nodig, aldus spr., liefde en enthousiasme. Hij wenste, dat de jubilerende Conferentie toe; en betrok in zijn gelukwens in 't bij zonder de kort geleden afgetreden president, de heer A. Stijnman. Tot besluit van deze feestdag volg de er in het St. Antonius Clubhuis een kinderfeest voor pl.m. 250 kin deren. Na een kort openingswoord door de president der conferentie werd door „De Devilees" een uitge breid programma afgewerkt, waar van de kinderen (ook de ouders) zon der uitzondering hebben genoten. In de verschilletnde pauze's werden de kinderen nog verrast met versnape ringen en limonade welke geschon ken waren door enkele parochianen, terwijl bij het vertrek aan allen nog een zakje lekkers kon worden mede gegeven. Het Eeuwfeest is voorbij en met grote dankbaarheid zien de Vincen- tianen terug op deze dag. Dankbaar heid aan God, die hun deze dag, heeft geschonken, dankbaarheid aan de pastoor der parochie, de zusters Carmelitessen, het kerkkoor, de paro chianen. een rijke afwisseling aan muzikale voordrachten, komische schetsen en zangnummertjes, waarbij de laatsten iets minder geslaagd waren door de nog niet rijpe stem van één dei zan geressen. Het geheel was doorkruid met geestigheden en getuigde van vindingrijkheid van dit Goudse ama teur-gezelschap, waarbij alleen op te merken valt. dat sommige grappen en vertoningen misschien beter tot de binnenkamers béperkt hadden kunnen blijven. De deken sprak in de pauze de hoop en wens uit, dat de Verkennersbewe ging op de ingeslagen weg voort mocht gaan en de aalmoezenier dei- afdeling deed aan het einde van de avond een beroep op het meeleven der parochie en speciaal van de ouders, met de Verkennersbeweging en zwaaide alle lof toe aan het gezel schap, dat ongetwijfeld zulk werk heeft geleverd, dat de overvolle zaal voldaan huiswaarts kon keren. BODEGRAVEN Groslijststemming; K.V.P. De Zondag jl. gehouden groslijststem ming heeft het volgende resultaat gehad: A. R. v. d. Heijden 202; G. v. Veldhuizen 222, C. van Doorn 143. A. de Jong 53, H. Keukens 32, N. Stolwijk 29. M. Veelenturf 29. W. Kuipers 15 en S. Steenbergen 13 st. Het gevolg van deze uitslag is, dat als lijstaanvoerder zal fungeren de heer G. v. Veldhuizen. Aan de stem ming hebben 259 personen deelge nomen. Geboren: Margaretha, d. van G. van 't Hoog en L. v. d. Panne. Ondertrouwd: Jacobus Johannes v. Zoest 26 j. en Adriana Maria van Velzen 25 j.; Gerardus Aerts 35 j. en Geertruida Anna Kromwijk 31 j„ Adrianus IJsbrandus Spruit 28 j. en Albertha Johanna v. d. Werf 26 j. HAZERSWOUDE Gouden jubileum van de Boerenleenbank De Coöp. Boerenleenbank „Ha- zerswoude-Koudekerk" herdacht gis teren haar gouden jubileum. De feestvergadering werd door onge veer 200 leden bijgewoond. De bij eenkomst werd voorgezeten door de heer N. P. Kaptein. Aan het jaarverslag van de kas sier, de heer C. M. de Boer, is het volgende ontleend: Het jaar 1948 was voor de land bouw over het algemeen gunstig. Dit gunstig verloop komt ook in cij fers onder Bank tot uiting, want het totale bedrag der Vrije spaargelden en deposito's vermeerderden van .f2.000,149,39 tot ƒ2.259.663,21. Het totaal der geblokkeerde optie- en beleggingsrekeningen beliep per 31 December 454.316,01, zodat aan spaarders en deposanten aan het einde van het jaar verschuldigd was een bedrag van 2.713.979,22. Dank zij de herlevende activiteit in de ondernemingen, heeft de Bank zich als credietbank ook in 1948 verder kunnen ontplooien: immers het totaal der voorschotten en der debet-saldi in rekening-courant is met een bedrag van rond 160.000,- gestegen ten opzichte van het einde van 1947. Dit hogere saldo is echter slechts voor een gedeelte wijst op de grotere werkzaamheid der bedrij ven, voor een ander deel is dit te wijten aan de vorderingen van mi nister Lieftinck, waardoor meerde ren zich genoodzaakt zageh geld op te nemen, veelal in de vorm van hypothecair crediet. De winst over 1948 bedraagt 6.436,70, nadat ten laste van de serves zijn vermeerderd met de ren.- te, berekend naar 3 's jaars. Ve- exploitatisrekening allereerst de re ien zijn nog van mening, dat de winst beter kon worden uitgedeeld HILLEGOM Gemeenteraad De heer G. Fel- kamp (A.R.) stelt zich niet meer als raadslid beschikbaar. Waar de A.R. 2 zetels bezet zal als nr. 2 in de Raad komen de heer L van Egmond, die ook in de „nopdraad" zitting had. Jubileum De heer J. Phlippo heeft z'n 25-jarig jubilé gevierd bij het expeditie-bedrijf van S. Weber en Zn. alhier. Gymn.ver. „Concordia" Niet minder dan 150 meisjes, jongens, dames en heren gaven in uniform een grootse demonstratie in het Ho- baho-gebouw aan de Van Felsstraat. De heer Jac. Walkers opende de avond en wekte de ouders op, derge lijke avonden niet te verzuimen en van nabij te zien, hoe hier sportop- voeding in Kath. geest wordt gege ven. Dure ballen gestolen Van een der tuinen der N.V. de Groot en Co alhier is een hoevelheid dure tulpen gestolen. De bollen zijn hót en her met blad en al op vandalistische wij ze uit de grond gerukt. Het is 'n grote schadepost. Geboren: d. v. M. Granneman en F.Zwaan; z. v. M. van Kampen en C. Kamp; z. v. P. Bergema en P. Zee; z. v. H. Huijsman en K. Fortuin. Ondertrouwd: P. Ruigrok en P. C. M. Starkenboom. Getrouwd: G. F. van de Reep en M. L. Maat. Overleden A. M. v. d. Meij-Ljerop vr. 76 jaar. DE ZILK Het gladde zeil Wegens het te glad gewreven zeil (dank zij de schoonmaak) gleed de heer B, wo nende aan de Zilkerduinweg uit, viel op de vloer en liep een lichte her senschudding en een gebroken vin ger op. KATWIJK Gemeenteraad Donderdag a.s. des avonds half acht vergadering van de Raad. Belangrijkste punten der agenda zijn wel: toekennen van een financiële tegemoetkoming van het vrijwillig beschikbaarstellen van woonruimte; vaststelling van veror deningen met betrekking tot de ex ploitatie van het strand; intrekking raadsbesluit 31 Maart'1.1. tot verkoop van grond aan F. H. Pijttersen. In 't zilver Maandag a.s. 2 Mei zal de heer L. C. van de Ven 25 jaar in gemeentedienst werkzaam zijn. LEIDSCHENDAM „St. Willibrordus" vierde feest". De traditie getrouw, vierde de buurt vereniging „St. Willibrordus", ook weer dit jaar op Beloken Pasen haar reünie in de grote zaal van net ver enigingsgebouw. De voorz., de heer Blokland Sr.. mocht met grote vol doening getuigen dat de Willibror- drsbuurt zich steeds meer en meer als een geheel gaat gevoelen. Dit blijkt wel voornamelijk uit de steeds toenemende prestaties, door de leden ook voor deze feestavond, geheel be langeloos aangeboden. De voor Leid- schendam gewilde tonelisten, allen be horend tot de Willibrorduswijk, heb ben met de revue „Daar zit 't 'm in" van H. Niemeyer en P. Mossinkof, een lange avond van opgewekte stem ming gebracht. De verschillende on derdelen van de revue werden op geestige wijze aangevuld door de zich „tweelings-conferenciers", noemende Zwempie en Zwampie. Hierdoor wa ren er practisch geen hiaten op het toneel. Zonder de muziek van „Tie- widix" zou een dergelijke feestavond ondenkbaar zijn geweest. Vrolijk en in de beste verstandhouding is deze vierde jaarlijkse feestavond verlo pen. Des middags was reeds voor de kinderen een film vertoond waarbij, evenals in de avond, in ruime mate tractaties werden aangeboden. Door deze jaarlijkse feesten worden de aangename verstandhoudingen ten zeerste aangekweekt. De dag was in gezet met een algemene H. Commu nie door de gehele woonwijk. NOORD WIJKERHOUT Feestavond R.K. Transportarbei dersbond. De R.K. Transportarbei dersbond „St. Bonuifacius" hield ter gelegenheid van het éénjarig bestaan der afd. Noordwijkerhout een feest avond. Voorzitter Koppen memoreer de in zijn openingsspeech, dat de bond goed vooruitgegaan is. Alle per sonen die voor het lidmaatschap in aanmerking komen, zijn lid gewor den. Dit is ook gekomen door de medewerking der leden. De g. a„ kap. Vroklage, hield een toespraak cn spoorde de leden aan hun taak als katholiek transportarbeider goed op te nemen. Nog geruime tijd bleven de leden met bestuur en genodigden bijeen. SASSENHEIM „Jc kunt het toch niet meenemen" Het toneelseizoen van St. Caecilia ligt voor dit jaar weer achter ons. Een seizoen, waarin voor en door de leden van alles is gebracht. Het was een goede gedachte om te sluiten met het daverend blijspel „Je kunt hec toch niet meenemen", naar de gelijk namige Amerikaanse film bewerkt door Piet Mossinkoff. Alles in dit stuk speelt zich af in Opa's kamer. Er wordt geoefend in balletdansen, romans geschreven, drukwerk ge maakt vuurwerk gefabriceerd, pia no gespeeld enz. De familie leeft heel gelukkig omdat zij zich van de hele wereld niets aantrekt. Ieder leeft in zijn eigen wereld. Dit brengt nogal eens verrassingen als er onverwacht bezoek komt en de situaties die ont staan doen de aanwezigen in de zaal smakelijk lachen. Elke rol was iets aparts. Er werd kostelijk spel gege ven, vooral als men in ogenschouw neemt dat het stuk met 19 rollen, binnen enkele weken klaar ge stoomd moest worden. Voor spelers en regie een zware taak. Naar het publiek te oordelen mag dit „knal"- stuk een succes worden genoemd. Hedenavond herhaling. WASSENAAR Feestprogramma voor Koninginne dag. De Koningin Wilhelmina- Vereniging heeft voor de eerste Ko ninginnedag op 30 April een feest programma opgesteld, dat vergeleken bij de programma's op en rondom de 31ste Augustus in de afgelopen ja ren zeer sobertjes aandoet. De K.W.V. heeft daarvoor een goede reden. Hoogtepunten in het Wassenaarse Koninginnefeest waren altijd de ker mis, het bloemencorso en het vuur werk. En deze attracties laten zich in April nu eenmaal minder gemakkelijk zonder al te grote risico's organiseren dan in Augustus. Vandaar dan ook. dat de K.W.V. besloten heeft dit ge deelte van het feestprogramma te verschuiven naar een beter geschikt tijdstip en de 30ste April in de eer ste plaats te bestemmen tot een feest dag van de jeugd. Des morgens half negen zal de muziekvereniging „Ex celsior" traditiegetrouw koraalmuziek ten gehore brengen op het Dorpsplein. Intussen verzamelen zich alle leerlin gen van de Wassenaarse lagere scho len op de Prinsenweg. waar de grote stoet zal worden gevormd, die om half tien door het dorp trekt naar het open terrein achter de Berkheistraat, waar openluchtvoorstellingen zullen worden georganiseerd. Des middags 2 uur zijn er Voor jongens en meisjes diverse wedstrijden op het zelfde ter rein. En de feestdag zal 's avonds worden besloten met een populair concert van „Excelsior" op het Dorps plein. ZOETERMEER Koninginnefeest Door de Oran je-vereniging „Wilhelmina" is een feestprogramma vastgesteld, dat Vrijdagavond 29 April bevat: een muzikale rondgang te 8.30 uur en opening van de etalagewedstrijd. Za terdag 's-morgens kinderspelen; 's middags te 2 uur ringrijden, te 3 uur hardrijden op boeren-paarden, te 4 uur volksspelen en 's avonds te 8 uur muzikale wandeling naar het feestterrein. LAATSTE BERICHTEN Sjanghai nog niet bezet De berichten, da't Sjanghai reeds zou zijn gevallen, zijn later uit ge zaghebbende bron ontkend, aldus meldt Reuter uit Hongkong. Ook het Franse persbureau AFP meldt uit Sjanghai, dat de commu nistische troepen Dinsdag te 12 uur plaatselijke tijd de stad nog niet waren binnengetrokken. WORDT DE STAD VERDEDIGD? Naar verluidt komen troepenver sterkingen der Chinese regering in Sjanghai aan, die een Amerikaanse opleiding hebben ontvangen. Vol gens de laatste berichten bevinden de stoottroepen der communisten zich op een afstand van 56 kilometer van de stad. De nationalistische regering heeft 300.000 man om Sjanghai sa mengetrokken. De verdediging zou versterkt zijn door de aankomst van 15.0pp manschappen uit Formosa. MOORDENAAR VAN ROTTER DAMSE TAXI-CHAUFFEUR KRIJGT LEVENSLANG. De arrondisementsrechtbank te 's Gravenha'ge veroordeelde heden morgen conform de eis de 23-jarige H. J. Barendsen uit Hilversum we gens moord op de Rotterdamse taxi- chauffer Clobus tot levenslange ge-, vangenisstraf wegens moord. Zijn' broer de 17-jarige W. H. Barendsen, eveneens uit Hilversum, werd ver oordeeld tot vier jaar gevangenisstraf met aftrek van voorarrest wegens me deplichtigheid aan diefstal voorafge gaan door bedreiging en geweldple ging de dood tengevolge hebbend. Te gen W. H. B. die tegen zijn vonnis hoger beroep heeft aangetekend Vas vijf jaar gevangenisstraf geëist. H. J. B. zal vermoedelijk ook hoger be roep aantekenen. Berichten reeds geplaatst in een gedeelte onzer vorige oplage. BIJZONDER GERECHTSHOF. Het Bijzonder Gerechtshof te 's-Gravenhage heeft hedenmorgen P. J. van* Megchelen, die tijdens de be zetting van ons land hoofdredacteur van het A.N.P. is geweest, de „Raad van Voorlichting voor de Pers" mede heeft opgericht en heeft medege werkt aan de oprichting van het „Verbond van Nederlandse Journa listen", waarvan hij tot het einde der bezetting het voorzitterschap heeft bekleed, veroordeeld tot zes jaar gevangenisstraf met aftrek van het voorarrest, ontzetting uit de bei de kiesrechten en ontzetting uit het recht tot het bekleden van ambten voor de duur van het leven. Bij de bepaling van de straf is rekening ge houden met het feit, dat wanneer de zaak eerder was behandeld op de veroordeelde de bepalingen inzake de zogenaamde jubileumgratie van toepassing zouden geweest. De procureur-fiscaal had veertien dagen geleden veroordeling tot twaalf jaar met aftrek en ontzetting gevor derd. W. H. Streng te Wassenaar is schuldig verklaard aan de strafbare feiten: opzettelijk de vijand hulp verlenen, meermalen gepleegd en een ander opzettelijk blootstellen aan vervolging. Deswege heeft het Bij zonder Gerechtshof te 's-Gravenhage hem veroordeeld tot acht jaar ge vangenisstraf met aftrek van het voorarrest en ontzetting uit de kies rechten voor het leven. Ook hier is rekening gehouden met de bepalin gen van de zg. jubileumgratie. Veer tien dagen geleden heeft hij terecht gestaan ter zake van het feit, dat hjj werkzaam os geweest bij het depar tement van volksvoorlichting, afde ling perswezen en artikelen heeft ge schreven over het zg. „Vrijwilligers legioen", welke aan de pers ter plaatsing werden toegezonden, dat hij heeft gewerkt bij de N.V. „Ver enigde Persbureaux" en leider is ge weest van het reclamebureau „Neu- Europa" dat zich belastettemet 't aan plakken van. affiches van Duitse en Nederlandse nationaal-socialistische instellingen. Voorts was hij er van beschuldigd van 1941 tot 1944 ge werkt te hebben voor de S.D. In Augustus 1943 had hij onderduikers verraden. De procureur-fiscaal heeft toen een gevangenisstraf voor de tijd van veertien jaar geëist. BESPREKINGEN MET KONING LEOPOLD. Koning Leopold is Maandagmor gen naar Bern vertrokken, waar hij om elf uur Prins Karei en de minis ters Spaak en Moreau de Melen (Justitie) zou ontmoeten. De samenkomst heeft plaats op het Belgisch gezantschap, dat extra-ter- ritorialiteit geniet. Zoals bekend, heeft de koning indertijd de verbin tenis aangegaan geen politieke acti viteit aan de dag te leggen op Zwit sers grondgebied. Bij het onderhoud zijn tevens tegenwoordig de Belgi sche gezant in Zwitserland burggraaf de Lantsheere, en prof. Pierenne, se cretaris van de koning. Te Bern zal waarschijnlijk geen mededeling worden uitgegeven over het resultaat van de samenkomst. Denkelijk echter zal een zodanige mededeling te Brussel worden uitge geven na de terugkeer van Spaak, nadat de Beigische regering op dc hoogte zal zijn gebracht. SCHEEPSBERICHTEN ALDABI, 25 April van Antwerpen naar Hamburg. AMSTELDIEP, 26 April van Makassar te Rangoon. ARENDSDIJK, 25 April van Bahia naar New York. AMSTELKERK, 25 April van Lagos naar Cotonau. BALI 26 April van Port Swettenham te Penang verwacht. BLOEMFON TEIN, Kaapstad-Amsterdam, 25 April te Sothampton. CERAM, 25 April van Port Elisabeth naar Eeast Londen. ITTERSUM, 25 April van Takoradi naar Freetown. HILVER- Sum, 25 April van Pointe Noire naar Port Gentil. JAVA, 25 April van Makassar naar Banjoewangi. LISSEKERK, Londen-Perzische Golf pass. 25 Aupril Muscat. MAETSUY- CKER, 25 April van Singapore naar Fremantle. MAPIA, Amsterdam-Ja va, 26 April te Soerabaya. MARIE- KERK, 25 April van Kobe naar Fu- san. MODJOKERTO, Batavia-Rot- terdam, 26 April van Belawan. MO- LENKERK, RotterdamJapan, 26 April te Singapore. NIGERSTROOM. Amsterdam-West Afrika, 25 April April van Antwerpen. NIEUW HOL LAND, 25 April van Port Swetten-é hem naar Penang. POELAULAUT, Amsterdam-Java, 25 April van Port Said. RIJNKERK, JapanRotterdam 25 April van Bombay. SAMARINDA, 25 April van Semarang naar Che- ribon. SUMATRA, 24 April van Sin gapore te Tandjong Pandang. STAD MAASTRICHT, 25 April van Bona naar Gibraltar. TOSARI, Java-Rot terdam 25 April 14.30 uur van Port Said. AMSTELSTAD, Bangkok- Amsterdam, 24 April van Port Said. BAR ALT, Paramaribo-Amsterdam, 23 April van St. Michaels. BOISE- VAIN, 23 April van Yokohama te Kobe. GROTEKERK, 24 April van Kaapstad naar Walvisbaai. LOM BOK, Bahrein-Los Angeles 19 April van Honolulu. MELAMPUS, Houton Java 22 April te Penang. TAWALI, New-York-Java pass. 25 April Kaap St. Vincent. TJIBESAR, 26 April van Tarakan te Makassar. MARKTBERICHTEN BODEGRAVEN, 26 April. Kaas. Aanvoer 44 partijen. Prijzen eerste soort 1.761.78, tweede soort 1.72 1.74. Handel matig. TER AAR, 25 Aprii. Groente. Peu len 1.903.05, kroten 2 cent, prei 4—6 cent, spinazie I 1216 cent, idem II 810 cent, rabarber 56 cent, postelein 3034 cent. andijvie I 18 20 cent, idem II 7—13 cent, alles per kg. bloemkool I 4964 cent, idem II 3541 cent, idem IH 1328 cent per stuk, radijs 68 cent per bos, siavel- len 3065 cent per kist, waspeen 19 21 cent, breekpeen 2'/. cent per kg., sla I 7.10>11.70, idem II 4.10 6.40 per 100 kg., stoofsla 10 cent, aardappelen 2 cent per kg. aardbeien 0.891.07 per doosje, violen 7595 cent, madeliefjes 1.vergeet mij niet 75 cent per bakje. ROELOFARENDSVEEN, 25 April Groente. Aardbeien 0.751.00, idem afw. 31—63 cent per doosje, kropsla I 7.8015.idem II 48, spina zie 812, sjalotten I 1012, rabar ber 58, bloemkool 1340, peu len 200255 per 100 kg. Bloemen. Elisabeth 2025 cent. Couleur Cardinal 1218 cent, Barti- gon 1226 '-ent. E. Eddy 822 cent, Copland 1035 cent. Golden Har vest 1648 cent. Sunburs^l218 ct,. Rheinland 1325 cent, Carnavon 14 25 cent, Anemonen 615 cent. Nar cissen 211 cent. Rhododendron 27 58 cent, Calla 4070 cent. Irissen 1637 cent, Lathyrus 1739 cent. Freesia's 1132 cent, Ixia's 10—17 cent, Lelies 1050 cent per 10 stuks.

Leidse Courant | 1949 | | pagina 3