Nagalm van heti Bloemen-corso Critiek op de mozaïeken Leidse bedevaart trok naar Schiedam Voor de Paus Inwijding school voor eenvoudig huishoudonderwijs te Zoeterwoude DINSDAG 26 APRIL 1949 DE LEIDSE COURANT EERSTE BLAD PAGINA 2 Over de bloemen-mozaïeken en het bloemen-corso ontvingen wij lezersmeningen, welke even sterk uiteenlopen als het kleurenpalet van de Bollenstx-eek-in-bloei. Een stem uit Noordwijkerhout, verried een grote afkeer van de mozaïeken die gekunstel en geknutsel werden genoemd, met de onthulling erbij, dat de meeste van die mozaïeken met tegenzin en slechts nadat van hoger hand de grootste aandrang was uitgeoefend waren gelegd. Een ander geluid kwam uit Lisse, die de mozaïeken en het bloemen-corso zeer geslaagd noemde, maar bezwaar maakte tegen godsdienstige motie ven in bloemen: „Het is een reclame zaak, waar zulke voorstellingen bui ten moeten blijven". Een Leidenaar luchtte zijn ontstemming, dat hij uren had zitten wachten op het cor so en ten slotte „in arren moede" maar heen was gegaan, zonder iets gezien te hebben, en no. 4 (zonder plaatsnaam en zonder onderteke ning) vond, dat door mozaïeken en corso het idee van bloemen-kijken werd weggetroefd. „Het wordt kij ken naar bloemen-lijken. Laat men liever Gods vrije natuur ingaan", met de opmerking, dat er van het bloemen-kijken een handels-zaakje wordt gemaakt. Zo ongeveer de kern van de ingezonden stukken. Om met het laatste te beginnen: de gehele bloembollencultuur is niet alleen een handelszaakje maar een enorme handelszaak, waar het va derland wel bij vaart. Wij zien er werkelijk geen bezwaar in. dat ook de „kleine man" in de Bollenstreek de bloei van de velden uitbuit om INSTALLATIE MGR GEISE Als Apostolisch Prefect te Sukabumi Op Eerste Paasdag is te Sukabumi Mgr N. Geise OFM als Apostolisch Prefect geinstalleerd. De Apostolisch Delegaat voor Indonesië Mgr. de Jonghe d'Ardoye legde in een toe spraak er de nadruk op, dat de grondslag voor de Prefectuur was gelegd door de paters Jezuïeten, wier namen steeds verbonden zullen blij ven met de missie van Sukabumi. Onder de plechtige H. Mis, die werd opgedragen door de nieuwe Prefect, hield Mgr Geise een toespraak to'. de verschillende bevolkingsgroepen in het Nederlandse, Indonesisch en het Soendanees. MGR. DR. KNEBEL t Gisteren heeft te Amsterdam de uitvaart en begrafenis plaats gehad van mgr. dr. Knebel. de Hongaarse prelaat, die zo ontzaglijk veel voor de Hongaarse Kinderactie in Nederland en België heeft gedaan. Zaterdagmorgen was in Nieuwen- ihagen, waar mgr. Knebel overleden is, een H. Mis van Requiem opgedra gen. Zondagmiddag is het stoffelijk omhulsel per auto naar Amsterdam naar de parochiekerk van de H. Ge- rardus Majella overgebracht. Des avonds celebreerde de pastoor S. A. J. Willemse de metten en gisteren morgen de lauden. Te tien uur was de kerk overvol met vrienden en belangstellenden. De plechtige H. Mis van Requiem werd gecelebreerd door mgr. G. P. van de Burg, deken van de hoofd stad, met assistentie van pastoor Willemse en deken Frank uit Bus- sum. Pastoor Willemse hield na de H. Mis een ontroerende lijkrede. Ook op de begraafplaats, waar pastoor Willemse de beaarding ver richtte, was de belangstelling zeer groot. Aanwezig waren onder meer mgr. dr. Th. Verhoeven, vertegen woordiger van de pauselijk inter nuntius mgr. P. Giobbe, plebaan F. Filbry, veregenwoordiger van mgr. J. P. Huibers, bisschop van Haarlem, bijna het volledige hoofdbestuur van de stichting hulpactie Hongarije on der wie oud-minister Witteman, en tal van leden van de Hongaarse ko lonie. Zo lang het stoffelijk omhulsel van mgr. Knebel heeft opgebaard gestaan hielden vier kajotters en zes mijnwerkers met hun lampen de wacht langs de katafalk. Een schat van bloemen dekte de baar. DE NEDERLANDSE SCHOENPRODUCTIE Naar het rijksbureau voor huiden enleder mededeelt, heeft de Neder landse schoenindustrie in Februari jl. (22 werkdagen) 1.525.000 paar schoenen geproduceerd tegen I.775.000 paar in Januari (23 werk dagen). De dienovereenkomstige cij fers voor 1948 waren 1. 511.000 en 1.772.000 paar. In het gehele vorige jaar was de productie groot 21.023.000 paar. Van het productiecijfer voor Februarie jl. waren 896.000 paar to taal lederen schoenen en bestond de resterende hoeveelheid uit pantof fels, rubber-, sport- en overig schoeisel. BEURS: GEEN WIJZIGING In de algemene beurssituaie kwam gisteren practisch geen enkele ver andering. Het publiek blijft tegen over de effectenbeurs een volkomen apathische houding aannemen, zodat ook gisteren weer een ongeanimeer de tendens overheerste. Ondanks het gebrek aan affaire blijven de koer sen betrekkelijk goed gehandhaafd. Hier en daar deed zich gisteren ech ter een lichte afbrokkeling voor, die vooral voor de scheepvaarfondsen iets sterker tot uiting kwam. De staatsfondsenmarkt was eerder een fractie lager en legde een zwak ke houding aan de dag voor de grootboekinschrijvingen 1946 op 96 5/8 als gevolg van enig geaccumu leerd aanbod. er een duitje aan te verdienen. Dat gemeentebesturen de toeloop van toeristen trachten te bevorderen, is hun goed recht en hun plicht. Dat zij het doen door de bevolking aan te moedigen, met enige nadruk, om bloemen-mozaïeken te leggen of deel te nemen aan het corso, is ook al prijzenswaardig, want met het toestromen van gasten is de gehele gemeente, de een direct, de ander indirect gediend. Ook wij zijn van mening, dat de bloemenvelden zelf in hun bizarre pracht, „een regenboog, welke over de streek tussen Leiden en Haarlem strijkt, beladen met de geuren van Arabië" (M. Waller in „Through the Gates of the Netherlands") de hoofdzaak moeten blijven. Maar voor het gros van het publiek zijn de bloemenvelden bijzaak en altijd bij zaak geweest. Zij komen voor de pret van de drukte. Het is een tradi tionele „bloemen-kermis" geworden, waai'bij stedelingen de drukte van de stad ontvluchten en blijkbaar niets heerlijkers kunnen bedenken dan weer in de drukte opgenomen te worden. De „vrijheid van Gods na tuur" is trouwens nergens zo aan banden gelegd als in de met een li- neaal getrokken Bollenstreek. Dege nen, die louter en alleen om de bloemen komen, vinden overvloed van gelegenheid op de stille achter wegen. Wat „lente-kermis" meer of min der wat is er op tegen? Waarbij ook niet vergeten moet worden, hoe het denkbeeld van bloemen-mozaïe ken en bloemen-corso is ontstaan. De millioenen bloemen verdwijnen alle naar de mesthoop; zij worden in volle bloei „gekopt of „geritst", en op een grote hoop geworpen. Het is onbegrijpelijk, dat men niet eer op het idee is gekomen, de bloemen een schoner sterfbed te geven door ze in harmonische kleuren en lijnen bij een te leggen of ze tot kunstige fan tasieën op te bouwen. Wij kunnen" er slechts waardering voor hebben. Een vrome gedachte in bloemen mits op de geëigende plaats op het plein voor een kerk is reclame voor de goede zaak. „Te veel" is altijd ver keerd, en een te veel aan vroomheid uit px-opagandistisch oogpunt be keken, een omgókeex-de uitwerking kunnen hebben. Daar was echter dit jaar geen sprake van. Verkeers-technisch zal het hou den van een bloemen-corso in de Bollenstreek moeilijk op te lossen zijn. Het is bedoeld als een fleurige reclame-stunt, waarbij men, mis schien enig ter wereld, met de bloe men smijten kan. Aan bloemen kost het niemendal. De gelegenheid is dus te prachtig, om niet benut te worden. Zou men niet door samenwerking tussen de bloemen-dorpen waarbij ook Voorhout, Noordwijkerhout, Noordwijk en Warmond betrokken dienen te worden bepaalde dwars wegen voor het cox-so aan kunnen wijzen, het ene jaar hiex\ het andere jaar daar? Ondanks alle lofwaardige voox-bereidingen en regelingen zou op de duur de stremming van de hoofdweg de toevloed van kijkers gaan afschrikken. Wie weet een goe de oplossing van dit corso-raadsel? Na schrijven van het bovenstaande ontvingen we hedenmorgen een brief van een verontwaardigde ambtenaar uit Den Haag, die zich „dodelijk ver veeld" had „met tienduizenden an deren". „Weet u" schreef hij „dat ook de Commissaris der Konin gin in de provincie Zuid-Holland uit den treux-e in Sassenheim zat te wachten, ten slotte in de zijspan van een politie-motor naar Hillegom is gebracht en nóg niets heeft gezien?" De ox-ganisatie van het corso is, met hoeveel goede moed ook opgezet, inderdaad ontoereikend gebleken. Nogmaals: weet een van de insiders van de Bollenstreek een oplossing van de puzzel? Naar HUIBERS Haarlemmerstraat 123, Lelden voor Communie-Geschenken De zeereerw. heer JOS. TH. A. M. GUSSENHOVEN benoemd tot pastoor van Warmond. STADSNIEUWS „HERWONNEN LEVENSKRACHT". Op Dondex-dag 28 April a.s. organi seert Herwonnen Levenskracht een grote propaganda-avond in de Stads gehoorzaal, waar ten bate van de t.b.c.-be'strijding de revue zal worden opgevoerd: „Zet je zorgen aan de kant". De toegang voor deze avond is geheel gratis voor de leden, dona- teui's en genodigden. Het belooft een knalavond te worden. Vereuimt niet deze avond bij te v/onen. Zij, die nog niet in de gelegenheid waren toegangsbewijzen af te halen, kunnen deze zo lang de voorraad strekt, afhalen aan het secretariaat, Da Costastraat 96. Namens het PI. Comité, W. L. van Dinten, voorz.; S. J. Bizot. secretaris. GOUDEN HUWELIJKSFEEST. De heer en mèvrouw Martinus Ph. BribtijnLouise de Rooy, Dah liastraat 20, hopen 11 Mei a.s. hun gouden huwelijksfeest te vieren. De bruidsdagen gaan morgen in. De bruidegom, 77 jaar oud en de bruid, 75 jaar, genieten beide een goede ge zondheid. Op verlangen van het jubilerend, echtpaar zal het feest in stilte worden herdacht. DE EMMABLOEMCOLLECTE. De Zaterdag gehouden collecte ten bate van de vereiïiging tot bestrijding der tuberculose heeft een bedrag van f 4074.65 opgebracht. De prijs voor de collectanten be staande uit een Zaalberg deken gevallen op bus no. 137. waarmede gecollecteerd is door de heer Witte, Morschweg 12 Leiden. V^_St. Liduina ter ere^ VfEN HOORT WEL EENS de opm erking, dat velen niet méér afweten van onze Nederlandse heiligen dan dat St. Willibrordus de Noord zee overstak, de martelaren van Gor cum door de Geuzen werden opge hangen en St. Liduina van Schiedam zich ernstig bezeerde bij een val op het ijs. Deze generaliserende opmerking moge juist zijn; de verering van de Schiedamse heilige lijdt daar niet onder, getuige de vele duizenden, die ieder jaar ter beêvaart trekken naar het stadje aan de Maas, waar haar reliquiën bewaard worden. De Leidenaars blijven daarbij niet achter en enkele dagen na haar stex'fdatum (14 April), trokken zij gisteren naar Schiedam, om in gebed en overweging Liduina's voorspraak af te smeken, opdat Nederland ge spaard moge blijven van communis tische invloeden. Plechtige Hoogmis Door de moderne vormgeving wat afstekend bij het kooi* van heiligen beelden, dat de beeltenis van St. Liduina omstuwt, troonde de laatste boven het rijkvergulde hoofdaltaar in een schat van bloemen. Rose en paarse hortensia's vormden een mas sieve berg, waarop blanke lelies om hoog rezen tot aan de voet van het in rode klei geboetseerde beeld. Aan dit altaar droeg de pas ge wijde priester, de weleerw. heer J. Bokern, een plechtige Hoogmis op, daarbij geassisteerd door de kape laans C. W. Thomas en J- F. Franse, als diaken en subdiaken, en kapelaan M. L. M. Welling als ceremoniarius. Het Sieutelkoor en de schola van de St. Petrus-parochie onder leiding van de heer A. M. Devilee en aan het orgel de organist-directeur, de heer H. A. Rijnbeek, voex*den zeer verdienstelijk de „Missa Pontificalis" voor driestemmig gemengd koor van Perosi uit. Uitgaande van de tekst „Thans verheug ik mij, dat ik voor U lijden mag en aanvullen in mijn vlees, wat aan Christus' lijden ontbreekt, ten bate van Zijn lichaam, de Kerk" (Paulus aan de Coloss.) hield kape laan D. Plaat een korte predikatie over het offer van haar leven, dat S. Liduina bracht. Na de Hoogmis verzamelden zich de bijna 200 Leidenaars, waarbij de ken L. H. M. Nieuwenhuizen, met 25 Alphenaren, en pastoor T. Kwak man uit Rijpwetering met enkele Gebrek aan sympathie voor het, doel? Of nog steeds uitgesteld, om het later te doen? Niet het eei-ste, maar het laat ste. is de oorzaak, dat u nog niet een bijdrage hebt gestuurd aan Jiet adres: Radio Anno Santo, Amsterdam. 1. Door overmaking op Theo- door Gillisen's Bank, Nieuwe Doelenstraat, Amsterdam. 2. Door overmaking op giro 533.000 Radio Anno Santo, Am sterdam. 3. Per postwissel, met vermel ding Radio Anno Santo, Amster dam. v 4. Door op een briefkaart aan de adreszijde een bedrag aan postzegels te plakken, niet ho ger dan 1 gulden samen. Meisjes worden voorbereid op het practische leven Door het bestuur van de Kath. Scholen, Zuidbuurtseweg te Zoeter woude is een belangwekkend initia tief genomen, dat in eigen kring en ook daarbuiten ten volle aandacht verdient, als oplossing van het on derwijs aan kinderen in het zevende en achtste leerjaar. Het behoeft niet verdoezeld te worden, dat het met de ontwikkeling van de z.g. VGLO-scholen vooral ten plattelande nog niet zo erg vlotte en dat ook de onderwijswetgeving wei felachtig staat tegenover verder te nemen maatregelen tot voortzetting van wat reeds opgezet was en ge deeltelijk reeds weer is afgebroken. Daarom is de weg nu aangegeven door het genoemde schoolbestuur, het onderwijs in die hogere leerjaren op dc practijk te richten, de leerlingen te vormen voor het werkelijke leven, onze" grote belangstelling overwaard. Juist dat vakondex-wijs voor meisjes in koken, wasbehandeling en andere voor een huishouding nuttige zaken zal de leerlingen met graagte dat on derricht doen volgen en zal de leer krachten op ongezochte wijze in de gelegenheid stellen, do godsdienstig- zedelijke én maatschappelijke vor ming te geven, welke op die leeftijd zoveel ten goede kan richten. In een vriendelijk licht lokaal, roomkleurig geschilderd en betegeld, voorzien van aanrechten, werktafels, gasfornuizen en stellen, kasten met aozen.gotten en flessen gevuld met grondstoffen, wandkastjes, strijkplan ken en strijkijzers, waren bij elkaar gekomen deken Bont,, kapelaan Hui- berts en kerkbestuur, bux-gemeester dat de liefde van de man gaat door Smeets en wethouders, bisschoppe lijk inspecteur rector Westgeest, de bisschoppelijke hoofdinspecteux-, de heer Rozenstraten en uitvoerders van het werk, hoofden der R.K. scholen, de eerw. moeder der zusters en on derwijzend personeel. Na de zinrijke inwijding van het lokaal door de deken, in welke litur gische plechtigheid Gods zegen werd afgesmeekt op het werk, de leer krachten en de leex'lingen, nam de voorzitter van het schoolbestuur het woord om in hax-telijke vorm dank uit te spreken aan de zustere voor het prachtige initiatief, aan de bur- gemeester voor de tegemoetkomende houding, aan de bouwinspecteur voor de juiste vox-mgeving én de ambachts lieden voor de mooie uitvoering. Hij beschouwde het ondex-wijs, hier te geven aan de grote xneisjes, als de sluitsteen van de lagere, schoolvor ming en was blij, dat dit hier in Zoe terwoude was mogelijk geworden. Jammer was het, dat degene, die al les had mee helpen voorbereiden, zuster Joanni, die het onderwijs zou geven, juist op dit ogenblik Zoeter woude ging verlaten en in de mis sie te Medan haar taak zou voort zetten. Doch hij vertrouwde er op weer een goede kracht door de Con gregatie te zien aangewezen. Hier mede verklaarde hij de school voor geopend. De burgemeester verklaarde, dat het gemeentebestuur ten volle van het nut en de noodzakelijkheid van dit practisch ondexTicht overtuigd herinnerde aan het gezegde, de maag en dat dus de hele gemeente in de toekomst gebaat zou zijn door het onderricht in deze school voor eenvoudig huishoudonderwijs. Bij de goede wensen voegde hij nog de ver zekering dat het gemeentebestuur steeds toegankelijk zou zijn, indien daarop een beroep zou worden ge daan, voor verbetering van het on der-wijs en richtte dankbare woorden tot het scheidende hoofd der meis jesschool, zuster Joanni. Zuster Joanni zeide dank voor de vriendelijke woorden tot haar ge richt en gaf in alle gerustheid en met vertrouwen de voortzetting van haar werk over aan haar opvolg ster. De heer Van Bennekom, namens de uitvoerdere, zeide dank voor het vertrouwen hun geschonken en sprak de beste wensen uit voor de resultaten met dit onderwijs te be reiken. De bissch. inspecteur, rector West geest, liet vooral de nadx-uk vallen op de gelegenheid, tegelijk met dit voor de leerlingen prettige onder wijs, ook de vorming, opvoeding en welgemanierdheid een goede beurt te kunnen geven. Hij meende, dat daardoor ook het aantal roepingen tot religieuse wel weer eens toe zou kunnen nemen. De heer Schouten feliciteerde het schoolbestuur en de zusters met de totstandkoming van deze school en de practische oplossing van vakon derwijs aan de leerlingen van 7e en 8e leerjaar. Hij vestigde er de aan dacht op, dat zulks ook voor jongens in de richting van land- en tuinbouw- onderwijs, handels- en ambachtson- derwijs, alles in voorbereidende vorm het onderwijs in 7e en 8e leerjaar voldoende reden van bestaan zou ge ven en de sympathie van ouders en leerlingen zou vex-krijgen. Nadat de heer Van der Zon na mens de ouders van schoolgaande kinderen zijn dank had uitgesproken voor deze onderwijsgelegenheid en gelukwensen had gerich tot school bestuur en zusters sloot de deken deze openingsplechtigheid. Moge deze school in Zoeterwoude onder Gods zegen de beste vruchten afwerpen! bedevaartgangex-s, zich geschaax-d hadden, aan een gemeenschappelij ke lunch. De middag 's Middags -werd een bezoek ge bracht aan „Huize Liduina", waar in de kapel de grafsteen vereerd werd en men, onder leiding van kapelaan Welling, de door pastoor Kwakman samengestelde kruiswegoefening „De H. Liduina op de lijdensweg van Christus" met veel devotie bad. Na wederom een pauze tijdens welke de deelnemers maar zo'n beet je doelloos en hulpeloos door de on bekende stad dwaalden werd de bedevaart met een plechtig Lof in de St. Liduinakerk besloten. Pastoor Th.. Beukers werd tijdens dit Lof ge assisteerd door pater G. Engering, O.F.M. en kapelaan W. J. Dekleer- maeker uit Den Haag. Helder en klaar klonken de zui- vex-e jongensstemmen van het Sleu telkoor door de hoge ruimte, aan het orgel begeleid door de heer G. Bots. Hoe stemmig klonk het „O Salutaris Hostia" van Scholten en het „Ave Maria" van Lambertus! Dit keurige koor heeft zeker veel bijgedragen tot het welslagen van deze bedevaart. Met een verering der reliquiën werd het Lof besloten. Met regen begonnen, eindigde deze 16e Leidse bedetocht, waarbij de 2e Haagse bedevaart zich had aange- sloen, met een vrolijk zonnetje. Om kwart voor zeven arriveerde de extra trein weer aan het station te Leiden. COMMISSIE VAN SAMENWERKING VOOR BIJZONDERE NODEN TE LEIDEN. Door de Commissie van Samen werking v. Bijz. Noden te Leiden is het jaarverslag over 1948 uitge bracht. Aan dit verslag is het volgende ontleend: Ontvangen werden 17? aanvragen voor f 42.364.58. Ingetrok- ken werden 10 aanvragen voor 1.957.Afgewezen werden 50 aan vragen voor 13.756.35. Nog in behan deling 5 aanvragen voor 1.044.50. Toegestaan 108 aanvragen voor ƒ23.784.26. Het werk van het fonds, dat in de oorlogsjaren moest worden beëindigd, is door het bestuur wederom met hex-nieuwde activiteit hervat. Uit een door het bestuur, met me. dewerking van een aantal sociale werksters gehouden enquête is geble ken, dat, ondanks het door de Rege ling verstrekte consumentencrediet, er onder -tal van ingezetenen nog grote nood heerst. Vooral grote gezinnen, waarvan de kinderen nog te jong zijn om te wer ken, hebben het zeer moeilijk. De spanning tussen lonen exrx prijzen is oorzaak, dat deze gezinnen bijna per. manent te kort komen. Van sparen kan dan ook geen sprake zijn. Wordt er bijzondere tegenslag in het gezin ondervonden door ziekte, werkloos heid enz., of moeten er extra uitgaven worden gedaan, bijv. dat door op schuiving en groter worden der kin deren nieuwe bedden moeten worden gekocht, dan loopt men financieel vast en weet geen uitweg. Daarnaast zijn er nog tal van zgn. „stille armen", wier inkomen ener zijds te hoog is om voor steun van instellingen in aanmerking te komen en andei'zijds te laag, om enige re serve te kunnen vormen om bijzon dere tegenslagen te kunnen opvan gen. Wanneer dit laatste zich voor doet, ontstaat er een periode van gro te zorg. Men wil trachten uit de schuld te blijven, maar ziet hiertoe geen kans. Niettegenstaande alle be zuiniging, die soms bereikt wordt ten koste van de gezondheid van zichzelf en de huisgenoten, blijkt chteruitgang en verarming niet te voorkomen. Bo vendien zijn juist deze „stille armen" veelal te beschroomd om de hulp van een liefdadige instelling in te roepen. Zij hebben altijd zichzelf kunnen hel pen. Hun eergevoel en gevoel voor on afhankelijkheid doet "hen aarzelen om anderen met hun noden bekend te maken. Het doel van de Commissie van Sa- menwei'king v. Bijz. Noden is om, in samenwerking met het Nationaal Fonds voor Bijzondere Noden, de plaatselijke kerkelijke en philantro- pische instellingen en ook van parti culiere zijde, in voornoemde geval len, waarin de gewone steunorganen niet of niet voldoende kunnen helpen, de nodige hulp te verschaffen. De moeilijke omstandigheden worden dan overbrugd, waardoor verval tot armoede wordt voorkomen. De aanvragen worden zo vertrou welijk en discreet mogelijk behan deld. In het algemeen zal de hulp eenmalig zijn en alleen gegeven wor. den in die gevallen, wanneer deze werkelijk gerechtvaardigd is. Geregeld bijdragen en giften ineens, beiden zijn dringend nodig, worden gaarne van vele zijden verwacht op postrekening 627342. Willen verenigingen of clubs, wel ke om de een of andere reden van tijd tot tijd iets te missen hebben, ook de Comm. voor Bijz. Noden ge denken, dan zijn ook hun bijdragen natuurlijk hartelijk welkom. Het secretariaat van het fonds is gevestigd Nieuwsteeg 48 (Gem, Volkscredietbank). WEERSVERWACHTING (Geldig van Dinsdagavond tot Woensdagavond. Opgemaakt te 10 uur). KOUDE NACHT. Vannacht weinig bewolking met plaatselijk lichte nachtvorst en tegen zonsopkomst hier en daar nevel of mist. Morgen over dag weer toenemende bewolking maar overwegend droog weer en matige, later vrij krachtige Wes telijke wind. Iets verder oplo pende temperatuur. FRANCISCAANSE JONGEREN AVOND. Even herinneren wij de katholieke, jongeren van Leiden aan bovenge noemde avond, die wij georganiseerd hebben op xnorgen, Woensdag 27 April in het St. Antonius-Clubhuis aan de Mare. De jongeren van Delft, Den Haag en Leiden bieden een ge varieerd programma. Toegang vrij. Tussen zang, spel en dans een ernstig ogenblikje, waarin zal spreken de weleerw. pater Eusebius Kemp O.F.M. uit Den Haag, over: „De Jeugd tus sen God en Chaos", waarna gelegen heid tot gedachtenwisseling. Jongeren brengt je idee naar vo ren. Komt allen! Ieder is welkom! (Geen jongens en meisjes van de la gere school). Vlot - gezellig - leuk! Om 8 uur precies starten wij! Enige jongeren. LEIDSE AMATEUR-FOTOGRAFEN. De Leidse amateur fotografen ver eniging maakte gisteravond de uit slag bekend van de grote seizoen- wedstrijd 1949. In de hoofdklasse verwiexwen de hex-en Groenendijk en Gompelman resp. de 1ste en 2de prijs. In de junior-klasse: werd de eerste prijs toegekend aan de heren Huls bos, 2de prijs Firma. Hoppenbrou- wer ontving een esxwolle vermelding. In de kleuren wedstrijd ontvingen de heren Hogex~werfEikeleboom de lste prijs en Hilsebos was de 2de. Wederom gaf de heer Gompelman zijn opbouwende critiek over de zwart-wit foto's en de heer Kroon besprak de kleuren dia's. Na de pauze gaf de heer de Jong als contactman van de foto-bond, speciaal voor de beginners der vereniging, aanwijzin gen om een goed amateur fotograaf te worden. De afdeling Leiden en Omstreken der Vereniging Volksweerbaarheid hield haar jaarvergadering in één der bovenzalen van de Harmonie. Na het openingswoord van de voorzitter, mr. C. J. Woudstra, hield kapt. M. de Jong uit Zoeterwoude een causerie over „Democratie". Indien wij de in houd van het begrip democratie zou den willen afleiden uit het gebruik, dat van dit woord gemaakt wordt, zouden wij onmogelijk tot een be- gx' s-omschrijving kunnen komen. Welke dictator beweert niet, dat zijn regeermacht op de volkswil berust? Niet alleen de landen van West-Eui'o- pa, maar ook Spanje, de Zuid-Ame rikaanse Staten en Rusland noemen zich democratieën. Voor ons Neder- landex-s echter heeft het begrip de mocratie een duidelijke inhoud. Voor ons betekent het bepex-king van de macht der overheid door volks vrij - heden. Wij vinden deze gedachten verwerkelijkt in onze grondwet, in onze constitutionele monarchie, in de ministeriële verantwoordelijkheid, en in de staatsrechtelijke practijk, dat bij een voortdurend conflict tussen volksvertegenwoordiging en regering de laatste wijkt. Dit alles is alleen mogelijk in een land waar vrijheid van meningsuitting is, en vrijheid van politieke organisatie. Dit is het wat de dictaturen missen; dit is het wat ons volk wil behouden. Spx\ eindigde met een opwekking tot verdediging- van de Christelijke grondslagen van ons volksleve. f op welke alleen on ze vrijheden veilig zijn. In het huishoudelijk deel der ver gadering bracht de penningmeestex-, tevens waarnemend secretaris, de heer W. Boer, verslag uit van de lot gevallen der vereniging en van de stand der financiën. In de vacature A. Wendt werd tot secretaris geko zen kapt. M. de Jong. De vergadering- werd o.a. bijgewoond door majoor J. Meulman, lid van het hoofdbestuur. BURGERLIJKE STAND. Geboren: Neeltje. d. van D. Hoog- straaten en P. de Vreede; Maria Ja cobs. d. van P. Tolen en A. P. Kamp; Aietta Adria, d. van J. J. Geerling en M. C. C. Willems; Frederika Cor nelia Allegonda, d. van S. van Noort en F. C. A. van Hartevelt; Johannes Jacobus, z. van J. van Duin en N. Korbee; Elly, d. van J. Vogelenzang en E. Hansen; Tommy. z. van T. van den Brink en A. B. T. Gouka; Wil- helmina, d. van J. Bouthoorn en J. G. van Egdom; Dingena Klazina, d. van C. van der Pol én P. D. Honcoop; Octavie, d. van B. van Vloten en L. P. Greeven; Geertxuxida Johanna, d. van C. Siebert en J. W. Blikman; Berndina Elisabeth, d. van N. van Albada en E. B. Rietbergen; Johanna, d. van N. D. Hijneman en A. Griek- spoor; Helena Johanna Catharina, d. van W. F. Zwart en H. M. van Oosten; Leonardus Johannes Jacobus, z. van L. P. Steenvoorden en C. G. van der Drift; Annemax-ie Louise, d. van M. Woltex-s en J. Onrust; Lode- wijk Franciscus, z. van M. van Steen bergen en A. Smits; Bernard, z. van B. Daanen en C. C. Hulscher Maria, d. van T. Maaskant en M. Devilee; Cornelia Geertruida Francisca, d. van C. de Haas en J. Spierenburg; Engelina Gerarda Lidwina, d. van C. de Haas ei. J. Spierenburg; Petrus Johannes Maria. z. van P. L. Ash- mann en M. M. Witsenburg; Carolina Louise, d. van J. J. Kerkvliet en L. C. W. Haverhoek; Catharina, d. van P. Brouwer en S. Cornet; Teunis, z. van T. van der Plas en A. M. Blom; Elly Janna, d. van P. A. S. van der Neut en G. Rijneveld. Gehuwd: P. Maass jm en G. Doeve jd.; J. K. Hoekstra jm en A. A. de Wit jd; E. Altink jm. en H. J. M. Na- ter jd.

Leidse Courant | 1949 | | pagina 2