3)e fozidóeScm/ta/nt Sjanghai reeds door roden bezet Bezetting wordt in elk geval spoedig verwacht „De nacht der lange messen" w Ik ff Tass erkent besprekingen over Berlijn Er was reeds contact in Februari Koning Leopold wil terug Accoord bereikt te Bonn Over de Grondwet van West-Duitsland DINSDAG 26 APRIL 1949 40ste JAARGANG No. 11678 Directeur: C. M. VAN HAMER8VELD. Hoofdredacteur: TH. WILMER. KATHOLIEK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN WAARIN OPGENOMEN „DE BURCHT" Bur. Papengracht 32, Telel. 20015, Adm. en Advert. 20826, Abonn 20935 - Abonnementsprijs f 0.32 p. w-, 11.40 p. mnd., 14.15 p. kwart. Franco p. p. 14.90 - Advert.: 15 ct. p. m.m. Teleioontjes 11.50 WOLGENS uit gewoonlijk betrouwbare bron te Hongkong ontvangen be richten bevindt Sjanghai zich reeds in handen der Chinese com munisten. De Nederlandse consul-generaal te Sjanghai rapporteerde gis teren, dat sedert Zaterdag 23 April geen verbinding met Nanking meer mogelijk was. Op dat -tijdstip waren alle daar gevestigde Nederlanders ongedeerd en hun eigendommen onbeschadigd. De plannen tot eventuele evacuatie van Nederlandse vrouwen en kinderen uit Sjanghai, in samen werking met de Britse autoriteiten, waren gisteren geheel voltooid. Het is evenwel thans de vraag, of zijdoorgang kunnen vinden, indien het juist is, dat Sjanghai reeds bezet is. In verband met de huidige onzekerë toestand in China heeft de K.L.M. be sloten de lijnverbinding van Batavia naar Sjanghai tot nader order stop te zetten. De eenmaal wekelijkse ver binding van Batavia met de beide tussenstations op de Sjanghai-rou-te, Singapore en Bangkok, blijft echter bestaan. SJANGHAI VOL VLUCHTELINGEN Duizenden vóór de oprukkende communistische legers uit vluchten de Chinezen stroomden gisteren de millioenenstad Sjanghai binnen, hand karren en kruiwagens voortduwend, waarop kleren, kookgerei en meubi lair hoog opgestapeld lagen. Aldus meldt Reuter. De passage-kantoren van scheeps- en luchtvaartmaatschappijen werden bestormd door duizenden personen, die trach-ten passage naar het bui tenland te krijgen. In het Noordelijke stationsgebouw van Sjanghai verdron gen met bagage beladen passagiers elkaar om kaartjes te krijgen naar Hangtsjou, de enige spoorwegroute, die nog niet door de communistische legers was afgesneden. Aangezien men van mening is, dat de zilveren Chinese dollar de munt is, die het meest gangbaar zal zijn, indien de communisten Sjanghai be zetten, bestond er grote vraag naar deze munteenheid. Door de vluchte lingen meegebrachte voorraden rijst werden door hen voor zilveren Chi nese dollars van de hand gedaan. Als gevolg hiervan daalden de rijstprij zen, doch de prijzen van de meeste andere producten vlogen omhoog, daar het publiek bleef kopen, met het oog op voorraadvorming in geval van nood. Bioscopen, restaurants en dansgele genheden trokken zeer veel bezoek, hoofdzakelijk van jonge mensen, die vrezen dat er onder een communis tisch bewind beperkingen aan het uitgaansleven zullen worden opge legd. Velen zijn van mening, dat men thans voor het laatst in de gelegen heid is buitenlandse films te zien; ook acht men het mogelijk, dat de communisten het dansen zullen ver bieden. WEER EEN AARDBEVING IN NOORD-CHILI. Gistermiddag omstreeks 15 uur is in Noord-Chili een aardbeving waar genomen. Dit de tweede aardbeving binnen korte tijd in Chili, want in de nacht van Dinsdag op Woensdag werd ver leden week een groot gebied van Centraal Chili door een aardbeving getroffen, waarbij 50 personen ge dood en meer dan 100 gewond wor den. Ditmaal zijn er echter geen slacht offers te betreuren en werd slechts lichte schade aangericht op die plaat sen, waar de aardbeving het sterkst was. GELDSANERING IN DE „ZELF KANT" 18 «bankemployé's van de Nederlandse bank in Sittard hebben Maandag in zaal H®£hstenbach in Tüddern het in omloop zijnde Duit se geld van de bevolking in ont vangst genomen en in beperkte ma te Nederlands geld uitgereikt. Tege lijkertijd werden de nieuwe inwo ners van Nederland voorzien van dostributiebescheiden. Een overzicht van de zaal tijdens de uitreiking. Naar aanleiding van het bericht, dat een SS-officier, Lippert genaamd, die betrokken is geweest bij de z.g. „nacht der lange messer" te Mün- chen. in Nederland zou vertoeven, verneemt het A.N.P., dat deze Lippert zich inderdaad in een Nederlandse gevangenis bevindt. Hij heeft zich schuldig gemaakt aan verschillende oorlogsmisdaden en zal daarvoor bin nenkort voor het Arnhemse Bijzon der Gerechtshof terecht staan. Op het ministerie van justitie is echter niets bekend van een Duits verzoek tot uit levering. Indien een dergelijk verzoek zou binnenkomen dan zal, zo werd gezegd, daaraan geen gevolg worden gegeven. Eerst moet Lippert in Ne derland gevonnist worden. Pas wan neer hij zijn straf heeft ondergaan, zal hij worden uitgeleverd, tenzij na tuurlijk deze straf de doodstraf zou zijn. DE GUERILLA OP JAVA Een der eerste foto's gemaakt van de Republikeinse guerilla's op Java, die steeds opnieuw pogen de rust en or de in Indonesië te verstoren. Het zijn over het algemeen slecht klede lang-harige Indonesiërs, die leven van plundering ten koste van de inheemse- bevolking en daaren boven trafchten het Nederlandse en koninklijk Nederlands Indonesisch leger zoveel mogelijk afbreuk te doen. De foto toont een van de gue- rilla-benden. De langharige leden van de benden hebben gezworen hun haren niet te zullen afknippen voordat de Nederlanders van Java zijn verdreven. J^E SOWJET-UNIE heeft vandaag bekend gemaakt, dat de voorwaar- den, waarop zij de blokkade van Berlijn zou opheffen, sinds Febrauri het onderwerp vormden van bespre kingen met de V.S. Tass, het officiële Sow jet-Russische Nieuwsbureau heeft een verklaring gepubliceerd, die in Londen even na 4 uur hedenmoi gen werd ontvangen, waarin om te beginnen gezegd wordt, dat buitenlandse persberichten over een even tuele opheffing van de blokkade „n iet met de werkelijkheid overeen stemmen'1. De verklaring zegt verder, dat de Amerikaanse afggevaardigde i. d. Vei ligheidsraad Pessup op 15 Febrauri met de Sovjet-gedelegeerde, Malik contact opnam over deze kwestie. Volgens Tass gebeurde dit er werd niet bij gezegd, am het contact mondeling of schriftelijk was naar aanleiding vap het antwoord van maarschalk Staling op een vraag in zijn interview met Kingsbury, direc tum voor Europa van de Interna tional News Service op 27 Januari. Jessup, aldus Tass, vroeg Malik om uitleg, waarom maarschalk Stalins antwoord op de derde vraag betref fende de blokftade van Ber.jjn .een verwijzing be/at'.e naar een enkele \aluta voor Berlijn. (Kingsbury Smith vroeg, of de Sowjet-Unie de blokkade zou opheffen, indien de Westelijke mogendheden de oprich ting van een aparte West-Duitse staat wilden uitstellen, waarop Sta lin antwoordde, dat hij „hiertegen geen bezwaar zag", indien de Weste lijke beperkingen van de handel en het verkeer ook werden opgeheven). Malik zeide Jessup, dat indien een datum voor een bijeenkomst van de Raad van Ministers van buitenland se zaken zou kunnen worden vastge steld, de blokkade alvast zou kunnen worden opgeheven, aldus Tass. GEEN AMERIKAANSE COMMENTAAR. Het Amerikaanse ministerie van buitenlandse zaken heeft verklaard, dat het op het ogenblik geen com mentaar zal leveren op de bekend making van Sowjet-Russische zijde over de bokkade van Berlijn. De besprekingen te Bern Koning Leopold heeft, gisteren de gehele dag te Bern besteed aan po gingen om zijn broer, de Belgische regent, en premier Henri Spaak er van te overtuigen, dat er geen reden is waarom hij niet naar zijn land en zijn troon zou terugkeren. Spaak zei hem openhartig dat de meerderheid der Belgen geen voor stander is van zijn terugkeer ten minste op dit ogenblik niet. Hij drong er bij de koning op aan, niet plotseling naar Brussel terug te ke ren en een eind te maken aan zijn na-oorlogse ballingschap. Leopold stelde voor terug te keren en te beloven dat hij zou aftreden als zijn zoon prins Boude wijn oud genoeg is om gekroond te worden. Men gaf hem een wenk dat het het beste zou zijn als hij nu onmid dellijk afstand deed ten gunste van de 18-jarige Boudewijn. Maar Leo pold is nooit erg toegankelijk, ge weest voor wenken. Hij is ervan overtuigd, dat de hartelijke ontvangst, die men zijn dochter heeft bereid toen zij verle den week in België was, bedoeld was als een boodschap voor hem. De besprekingen zijn gehouden in de villa van de Belgische ambassa deur. Men neenvt aan dat er Woens dag te Brussel een communiqué zal worden gepubliceerd over de be sprekingen te Bern. POST VOOR DE WATERMAN Het s.s. „Waterman" zal op 27 dezer naar Indonesië vertrekken. De opvarenden kunnen in Port Said post uitgereikt krijgen, mits deze, uiterlijk 28 April a.s. in de bus is gedaan. Voor Batavia is de laatste buslichting op 11 Mei a.s. ^A ACHT MAANDEN van besprekingen is de constituerende vergade ring, welke te Bonn een grondwet voor de republiek West-Duits land moet opstellen, met haar taak gereed gekomen. Te Frankfort heb ben de gouverneurs van West-Duitsland en de Duitsers volkomen over eenstemming bereikt over de grondwet. Generaal Clay zei: „Wij hebben alle meningsverschillen tussen de bezettende mogendheden en de Duit sers over de grondwet voor West- Duitsland geslecht. Men mag ver wachten dat de grondwet, zoals aan genomen door de parlementaire as- semblée, tegen 15 Mei gereed zal zijn. De Duitsers moeten tegen mid den Juli een regering hebben. De tekst van de grondwet zal binnen twee of drie dagen gelijktijdig door de vertegenwoordigers te Bonn en door de militaire gouverneurs wor den gepubliceerd." Men kan dus nu overgaan tot de vorming van de Westduitse staat. De vraag is, wat er moet gebeuren met de Westelijke sectoren van Berlijn, die logischerwijs behoren tot West- Duitsland. Voorlopig zal- Berlijn niet in de republiek worden opgenpmen, heeft generaal Clay gezegd. De mo gelijkheid ertoe blijft echter bestaan. ONTWERP-BEZETTINGS- STATUUT VOOR WEST-BERLIJN. De drie Westelijke geallieerden hebben gisteravond een ontwerp- bezettingsstatuut voor de Westelijke sectoren van Berlijn opgesteld, dat een parallel zal zijn van het bezet tingsstatuut voor West-Duitsland. Alle wetgevende rechten, die aan de Westduitse deelstaten (Lander) zijn toegekend, zullen te Berlijn aan het stadsbestuur komen. Geldzaken, in- en uitvoer en de distributie van door de luchtbrug aangevoerde goe deren zullen onder geallieerde con trole blijven. HET BRITSE GEMENEBEST. Volgens kringen, die in nauw con tact staan met verschillende delega ties naar de conferentie van landen van het Gemenebest te Londen, heb ben de aan de conferentie deelnemen de eerste ministers van deze landen overeenstemming bereikt op de meeste punten van een plan om de republiek India binnen het Gemene best te houden. Er werd evenwel aan toegevoegd, dat enkele belangrijke kwesties nog moesten worden opge lost. Men gelooft, dat de staatslie den van het Gemenebest zich bezig houden met een voorstel t.a.v. een gemeenschappelijke verklaring om trent de basis van de verhouding tus sen de verschillende landen van het Gemenebest. Volgens deze verklaring zou India met de ander landen de speciale status van de koning als het symbool van vrijwillig deelge nootschap in het Gemenebest blijven erkennen, doch in tegenstelling tot de andere landen zou india geen trouw aan de Kroon verschuldigd zijn. De eerste ministers hielden Maan dag twee geheime vergaderingen ter bespreking van het plan. Vandaag (Dinsdag) zal weer vergaderd wor den. Herald Tribune" Zondag uit Wash ington. De Pan American zou daarvoor voornamelijk haar nieuwe Boeing stratocruisers, die plaats bieden aan 75 passagiers, gebruiken. De Pan American stelt een trans- alantisch touristentarief voor van 225 dollars enkele reis; het huidige eprste klas tarief bedraagt 350 dir. Evenals voor dat laatste tarief zou ook bij het nieuwe tarief de gebrui kelijke 10 pet reductie van kracht zijn voor retourvluchten, waardoor de kosten voor een niet-luxueuze luchtreis heen en terug naar Europa zouden worden gebracht op 405 dol lars. GOEDKOPE LUCHTVERBINDING OVER DE ATLANTISCHE OCEAAN Zowel de ECA als het Amerikaan se département van buitenlandse zar ken hebben grote belangstelling voor een door de Pan American Airways voorgesteld plan om een permanen te luchtdienst, genaamd de „Air- coach" in te stellen welke bijna 40 pet beneden de bestaande tarieven liggen, aldus meldde de „New York 1 Landdrosten voor de toegewezen gebieden Zoals bekend, zijn dr A. Blauw- boer en de heer H. M. J. Dassen aan H.M. de Koningin voorgedragen ter benoeming tot landdrosten voor de aan Nederland voorlopig toegevoeg de gebieden. Hier volgen enige bij zonderheden over de loopbaan dier beide heren: Dr A. Blauwbocr is te Gorinchem geboren en was in het begin van zijn loopbaan verbonden aan de secreta rie der gemeente Rotterdam. Toen in 1937 het openbaar lichaam de Wie- ringermeer werd ingesteld, aan vaardde dr Blauwboer de functie van secretaris. In 1940 werd hij secreta ris van de toen gestichte gemeente Wieringermeer. Daarna heeft hij he', seci-etariaat waargenomen van het openbaar lichaam de Noord-Oost polder, waarbij hij tevens als plaats vervangend landdrost optrad. De heer H. M. J. Dassen woont in Heerlen en is sedert 1946 lid der Tweede Kamer voor de KVP. Hij is in 1909 geboren en behaalde diplo ma's op het gebied van gemeente-ad ministratie en maatschappelijk werk en de acte M.O. staatsinrichting. In 1935 werd hij ambtenaar ter secreta rie te Heerlen, in 1938 plaatsvervan gend directeur van de dictrictsar- beidsbeurs te Heerlen en in 1941 chef Arbeidsbemiddeling en plaats vervangend directeur van het Ge westelijk arbeidsbureau te Heerlen. Een der voornaamste redenen, waarom men ovr de nieuw verwor ven gebieden een drost heeft aange steld en er een drostambt van ge maakt heeft, zal wel zijn geweest, dat de Noord-Oostpolder practisch een drostambt is, als niet behorend tot een of andere gemeente en deze figuur dus reeds bestaat, de '„Maas bode". Het drostambt is een heel oude in stelling. Men kende het in ons land reds gedurende de Middeleeuwen. De drost werd kasteelbewaarder en trad aldus op als plaatsvervanger van de heer, werd leider en bestuurder van het opperste gerecht in een streek. Er waren tot 1795 drosten in vele streken langs de grote rivieren, in Brabant, op de Veluwe, in Salland, Twente etc., alsmede in de ambten van de Groninger Ommelanden. De bekendste drosten werden, ter onderscheiding van die der lagere rechtsmacht, landdrosten genoemd. Een der bekendste drosten was de op het kasteel van Muiden zetelen de dichter P. C. Hooft. Een gedachtenis-kapel voor hen die vielen In de dekenale kerk van Sint Vi tus te Hilversum zal, onder bescher ming van Maria, hulp van de Chris tenheid, een gedachteniskapel wor den ingericht met inter-parochieel karakter. De kunstenaar Mari An- driessen zal een devotie-altaar bou wen met reliëfs in zandsteen. Aan beide zijden worden marmeren pla ten aangebracht met de namen van alle katholieken uit Hilversum, die in oorlogstijd of daarna, in eigen land of in den vreemde, in Indonesië of in de concentratiekampen, om het leven zijn gekomen. Onder leiding van ar chitect van Moorsel zullen vaklieden uit de verschillende parochies in vrije tijd het meubiair voor de ge dachteniskapel vervaardigen, als bij voorbeeld bidstoelen, luchters, hek werk en tapijten. Een staaltje dus van saamhorigheidsgevoel, dat herin nert aan de gildetijd. Thuisfrontwerk is apostolaatswerk Aalmiezeniers spreken op de eerste kaderdagen. In het Studiecentrum van de pa ters Augustijnen heeft Katholiek Thuisfront zijn eerste landelijke ka derdagen gehouden. Dit goed be zochte samenzijn was minder bedoeld voor de leden van het hoofdbestuur of voor de Raad van Toezicht, dan voor de leden van de diocesane be sturen. Ir. L. J. P. Smulders uit Was senaar was gastheer en leidde de verschillende aalmoezerniers bij hun gehoor in, evenals de directeur van het hoofdbureau vice-admii'aal Doorman. Van gedachten werd ge wisseld, zowel over het Thuisfront- werk in Indonesië, ingeleid door dc vorige aalmoezenier M. Lam, als over het Thuisfrontwerk in de parochies. Wel zeer duidelijk was de verkla ring, die majoor-aalmozenier J. B. v. Croonenbrug, gaf over de betekenis van het Katholieke Thuisfrontwerk. Dit. hulpapparaat van de godsdiensti ge verzorging van de R.K. militairen noemde hij geen materiële- verzor ging zonder meer, dus geen katholie ke Nivin. Alle werk in Katholiek Thuisfront wordt regelrecht geleid naar hel ene doel: apostolaat. Zonder dit doel heeft Katoliek Thuisfront geen reden van bestaan. Want er is geen enkele reden, de ka tholieke soldaat als soldaat bijzon der te bevooi-raden, want als katho liek soldaat doet hij geen enkel uit zonderlijk werk. Alle werkzaamhe den van Katholiek Thuisfront moe ten dus worden beoordeeld naar hun apostolische waarde en niet naar hun materiele waardering. Kolonel Mgr. H. J. J. M. van Strae- len heeft deze dagen, die werden op geluisterd door film en door zang van 't Oekrainse studentenkoor, met een krachtige opwekking gesloten. TWINTIG MILLE VOOR RETRAITE WERK Door een royale toezegging van een bedrag van f 20.000 door het Hoofd bureau van het Katholiek Thuis front kan thans met het retraitewerk voor de katholieke militairen in In donesië begonnen worden. De Hoofdaalmoezenier in Indonesië is reeds met het huren van een ge bouw en verdere organisatie van het retraitewerk bezig. DE ACHELSE KLUIS In de Belgische Kempen ten zui den van Valkenswaard, is een nieu we abdij van de paters Trappisten verrezen, de bei-oemde Achelse Kluis. De Apostolische Nuntius van Brus sel mgr. Cento heeft Zaterdag de ge bouwen gewijd. Mede aanwezig waren mgi\ Kcrk- hofs, bisschop van Luik, en mgi\ Mutsaers, bisschop van 's-Hei'togon- bosch en de Belgische minister De Man. HENRI DE GREEVE TE CASTRICUM GEHULDIGD Zondagmiddag heeft, zo lezen we in de „Tijd", Henri de Greeve ter gelegenheid van het elfjarig be staan van de Bond Zonder Naam een bezoek gebracht aan Castricum. Zonder dat hij er op voorbereid was, is hem daar een grootse huldiging ten deel gevallen. Hij is ingehaald met ruiters en muziek, ontvangen door de burgemeester en toegezon gen door een koor. Op het kermis terrein, waar een grote menigte was samengestroomd, werden liederen gezongen, volksdansen en turnde- monstraties uitgevoerd en postdui ven losgelaten. Henri de Greeve dankte allen in een warme toespraak hartelijk voor de spontane hulde. 's Morgens had de leider van de Bond in de Tichelkerk te Amsterdam reeds een plechtige H. Mis opgedra gen tot intenie van het heilzame werk der naastenliefde, waaronder hij tevens de predikatie hield. Een koAAeltje... Kwaad met goed vergelden kan zwakheid schijnen, maar het moet zijn een wezenlijke karaktertrek van de Christen, getuigend van krachtige zelfbeheersing.

Leidse Courant | 1949 | | pagina 1