HEI NEDERLANDS NATUURSCHOON IS ERG GESCHONDEN DOEN en Q*ete UITTOCHT ZATERDAG 23 APRIL 1949 DE LEIDSE COURANT TWEEDE BLAD PAGINA 2 GEEN HONGAARSE KINDEREN MEER NAAR NEDERLAND. Terwijl reeds duizenden kinderen uit Oostenrijk. Frankrijk, Duits land en tot voor kort ook uit Hon garije naar Nederland waren gezon den om hier bij pleegouders herstel van krachten te vinden, is kort gele den uit Hongarije bericht ontvangen dat de kindertransporten uit dit land zijn stopgezet. Hoewel de ervaring heeft geleerd, dat de kinderen, die uit Hongarije naar Nederland kwa men, er slecht uitzagen en evenals de kinderen uit andere landen drin gend voor enige tijd een goede ver zorging nodig hadden, heeft het mi nisterie van Volkswelvaart in Hon- garije Nederland doen weten dat, aangezien de economische toestand in Nederland volgens het ministerie niet beter is dan in Hongarije men van de gastvrijheid der Neder landse pleegouders niet langer ge bruik wilde maken. In de kringen der comité's, die in Nederland dit werk verzorgen, heeft deze medede ling uiteraard teleursteling gewekt. Hier speelt de politiek een rol, waarvan de kinderen de dupe wor den. HEILIGE LANDSTICHTING. In oorlogstijd werd de Heilige Landstichting bij Nijmegen als cul tureel centrum door vriend en vij and gespaard, zodat het bijbels openluchtmuseum betrekkelijk wei nig geleden heeft. De Palestinaken- ner en kunstenaar Piet Gerrits is bezig bijbelse voorstellingen te ver fraaien. Het 50 ha grote bosrijke terrein wordt als natuurreservaat onderhouden. Na de oorlog zijn dan ook duizenden guldens besteed om het natuurschoon in zijn oorspron kelijke staat te herstellen. Wat hier door de oorlog verloren ging, werd teruggewonnen door beplantingen. Dit jaar bezochten reeds duizenden de heilige landstichting. Op 30 April a.s., Koninginnendag, zullen 1500 kinderen uit de Nederlandse mijn streek komen. In de loop van voorjaar en zomer zullen uit Holland 16 extra treinen komen met personen, die de Heilige Landstichting en Nijmegen gafan be zoeken. £ti Men neme een briefkaart. Schrijve het adres: Radio Anno Santo. Amsterdam.Plakke op de adreszijde enige geldige postze gels (niet meer dan de waarde van één gulden; minder mag na tuurlijk wél) en verzend deze briefkaart dan. De Stichting Ra dio Anno Santo krijgt bij de pos terijen onmiddellijk het geld dat die (boven de normale port) op geplakte postzegels waard zijn. Zó kan en WIL toch ieder on zer nog wel een steentje bijdra gen voor de radio van de Paus! Zoals bekend kan men ook een gift storten door: L Door overmaking op Theo- door Gillisen's Bank. Nieuwe Doelenstraat, Amsterdam. 2. Door overmaking op giro 533.000 Radio Anno Santo, Am sterdam. 3. Per postwissel, met vermel ding Radio Anno Santo, Amster- C.H.U. EN INDONESIë. Op voorstel van prof. dr. F. G Gerretson is op Ihet te Amsterdam gehouden congres der C.H.U. beslo ten binnenkort een buitengewone algemene leden/vergadering bijeen te roepen. Op deze vergadering zal oun. het Indonesische vraagstuk in bespreking komen. In zijn slotwoord ging de heer Ti- lanus nog even op het Indonesische vraagstuk in. Hij zei o.a.: „Dat wij nu mat Sukarno c.s. moeten onder handelen is de schuld van het eer ste kabinet-Schermerhorn, dat in 1945 niet voldoende in Indonesië heeft ingegrepen. Hc geloof, dat de tijd met ons meewerkt. Hoe langer deze verwarde toestand in Indone sië duurt, hoe meer de Indonesiërs gaan verlangen naar orde en rust, die slechts de Nederlanders daar kunnen brengen.-'' A etherklanken RADIO VOOR ZONDAG. HILVERUM I: 8.00 Nieuws; 8.18 Antonin Dvorak gr.pl.; 8.30 Voor de tuin; 8.40 Barcarole; 9.10 Dat strale het licht!; 9.15 Men vraagt... en wij draaien; 9.45 Geestelijk Leven; 10.00 Een speciale kinderdienst; 10.30 (IKOR) Kerkdienst; 11.45 „Tussen Kerk en Wereld"; 12.00 Aan boord van het s.s. Bonavenfura; 12.30 De Zondagclub; 12.40 Het Amsterdams Vrouwenensemble; 13.00 Nieuws; 13.15 Mededelingen; 13.20 „Les Gars de Paris"; 13.50 De Spoorwegen spre ken; 14.00 Lieder ohne Worte; 14.05 Boekenhalfuur; 14.30 „Melodie en Rhythme"; 15.15 Filmpraatje; 15.30 Het Radio Philh. Orkest; 16.30 Weke lijkse Sportrevue; 17.00 Provinciale dag; 17.30 De avonturen van Ome Keesje; 17.50 Sport: 18.00 Nieuws; 18.15 Piano-Duo; 18.30 Voor de Strijdkrachten;19.00 Radiolympus; 19.30 Godwin en Silberman; 20.00 Nieuws in het kort; 20.05 Reportage- dienst; 20.15 Het Omroep Orkest; 21.00 „Radio raadt maar raak"; 21.20 „Uit het bergland van Bohemen"; 22.00 „Even afrekenen, heren!"; 22.10 „De Speeldoos; 22.30 Andor Földes; 23.00 Nieuws; 23.15 „The Skymastere"; 23.45 Jarmila Novotna en Richard Tauber (gr.pl.). HILVERSUM II. 800 Nieuws; 8.15 Werken van Vivaldi en Corelli (gr.); 9.00 Nieuws; 10.00 Plechtige Hoogmis 11.30 Adagio voor strijkorkest; 11.40 De pianoconcerten van Mozart; 12.15 Apologie; 12.35 Le Cygne; 12.40 Amusements Ork.; 12.55 Zonnewijzer; 13.00 Nieuws, aansl. Kath. Nieuws en Boekbespreking. 13.30 Amusements Orkest; 13.45 Uit het boek der Boe ken; 14.00 De Mastreechter Staar; 14.30 Concertgeb. Ork.; 15.30 Ge sprekken met kunstenaars; 15.40 Ver splintering of eenheid; 15.50 Taliesin; 16.10 Sportreportage; 16.25 Vespers. 17.00 Kerkdienst; 18.30 Geestelijke liederen; 18.45 Orgelwerken; 19.00 Frag. uit „Die Schöpfung"; 19.00 „Kent gij uw Bijbel?"; 19.30 Nieuws berichten. K.R.O.: 19.45 Jo Vincent; 19.50 „In 't Boeckhuys"; 20.05 De ge wone man. 20.12 „Uit en thuis"; 10.35 Actualiteiten; 10.45 Avondgebed; 11.00 Nieuwsberichten; 11.45 Utrechts Stedelijk Orkest. Is Uw Radio defect? BEL 24244 Da Radio-Technische Dienst I.I.M.C.O. N.V.. Nieuwe Rijn 32 repareert vlug. betrouwbaar en vak kundig RADIO VOOR MAANDAG. HILVERSUM H, 415 meter. 7.00 Nieuwsber; 7.15 Te Deum Lau- damus; 7.45 Een woord voor de dag; 8.00 Nieuwsber. en weerrapporten 8.15 Gramofoonmuz.8.45 Bekende melodieën. 9.15 Ochtendbezoek bij onze jonge zieken; 9.30 Waterstan den; 9.35 Muziek bij het werk; 10.05 Symphonie, Jos. Haydn; 10.30 Mor gendienst; 11.00 Pianotrio Joh. Brahms; 11.20 „Van oude en nieuwe schrijvers"; 11.40 Pianorecital; 12.10 Musette orkest. 13.00 Nieuws; 13.15 Orgelconcert; 14.35 Balaika muziek; 17.00 Kleuterklokje; 17.25 Sonates van Bach; 17.45 Promenade orkest; 18.15 Voorbeschouwing Tulpen ral- lye; 18.30 Met band en plaat: 19.00 Nieuws; 19.15 Boekbespreking; 20.00 Nieuws; 20.15 Bursch Strijkorkest; 21.15 Pianorecital; 22.00 Sangh en spel; 23.00 Nieuws; 23.15 Kwintetten van Mozart. HILVERSUM II. 301 meter. 7.00 Nieuwsber.; 7.15 Ochtendgymn.; 7.30 Zanggroet; 8.00 Nieuwsberichten en weerrapporten; 8.15 Ochtend varia; 8.55 Korte gesprekken vanvrouw tot vrouw: 9.00 Gramofoonmuziek; 9.30 „Een dansliedje deint"; 10.00 Morgen wijding; 10.15 Arbeidsvitaminen: 19.50 The Milis Brothers; 11.00 „Op de uit kijk"; 11.15 Orgelconcert; 12.00 Pa pavers; 12.30 Med. landbouw; 12.38 Damenskoor; 13.00 Nieuws; 13.20 Sky- masters; 14.00 Wat gaat er om in de wereld; 14.20 Operette concert; 15.00 Bonbonnière; 16.00 Solisten-program ma; 16.45 Musicalender; 17.30 Hoort zegt het voort; 18.00 Nieuws; 19.00 Radio filmkrant; 20.05 Radioscoop; 22.30 Zang en samenspel; 23.00 Nieuws. Wie zich veilig voelt door signaleren, Is niet volleerd in het chaufferen. BEURS: AFBROKKELENDE KOERSEN. Met uitzondering van de scheep- vaarthoek, waar een vastere stem ming heerste, waren de koersen over de gehele effectenbeurs Vrij dag eerder afbrokkelend. In een markt zonder affaire plegen de prijzen zich niet te kunnen hand haven. Gebrek aan affaire, vooral door de afwezigheid van het pu bliek, doet zich wel bijzonder ste'rk gevoelen. Groot waren de koersver liezen niet, maar de transacties wa ren zeer dun gezaaid, zodat de markt een ongeanimeerd verloop had. Nederlandse Staatsfondsen la gen eveneens een fractie luier, spe ciaal'voor Grootboek 1946 op 97. Op de aandelenmarkt waren scbeep- vaartpapieren aan de vaste kant, gestimuleerd door het fraaie divi dend van 9 der Stoomvaart Mij „Nederland", waardoor de koers 3J4 procent opliep. Cultuurfondsen la gen vrij zwak voor .de rubberwaar den. Suikerfondsen waren weinig veranderd en de tabakken wisten zich vrij goed te handhaven. In de aandelen van Vollenhoven's bier brouwerij k\vam geen notering tot stand, in verband met de gemelde stopzetting van het bedrijf. Kon. Olie ondervond enig aanbod en werd vernomen op een koerspeil dat 2 beneden het vorig slot lag. Holland Bank werd vernomen on veranderd op 160. De belangstelling naar dit fonds vond haar oorzaak in de vermelde inkoop van pandbrie ven. De markt had verder een zeer rustig verloop, zonder dat het koers peil enige neiging tot herstel aan de dag legde. HONDERD VIJFTIG JAAR GELEDEN WERD HET EERSTE CONSERVENBLIKJE AFGELEVERD. Het conservenblik, onontbeerlijke vriend van iedere huisvrouw, sol daat, vlieger, schipper en Ameri kaan is 150 jaar oud. Zeker is dat aanleiding dit feit te herdenken, want hoe zou onze hedendaagse we reld er uit zien zonder het gemak van de ingeblikte waren; hoeveel soWaten zouden er niet omgekomen zijn, wanneer ze niet de beschik king hadden gehad over de nood rantsoenen in blik. 't Begon met een premie. Vandaag aan de dag is het conser venblik een dagelijkse behoefte ge worden, een gemak in de wereld van haastige, gemakzuchtige en op lek kernijen beluste mensen. Honderd vijftig jaar geleden was dat niet het geval. In 1799 werd in Frankrijk een premie uitgeloofd voor het vin den van een methode om levensmid delen duurzaam houdbaar te ma ken. Een zekere d'Orlier uit Nantes was de gelukkige, die op het eenvoudige maar toch vindingrijke idee kwam levensmiddelen te verduurzamen door ze luchtdicht te bewaren in „ijzeren busjes". Toch kreeg hij het geld niet, omdat in dezelfde tijd in Parijs een man leefde, die zoals het vaak gaat met uitvindingen het procé dé overnam, in de practijk uitvoerde en er ruchtbaarheid aan gaf. Dat was Frangois Appert, die in 1804 aan het „Gezelschap tot verkrijging van We tenschap en Kunst" zijn vinding voorlegde en de commissie liet be proeven of de in glas geconserveer de abrikozen, bessen en het vlees na acht maanden bewaren nog goed wa ren. De Franse regering gaf Appert de 12000 francs en zijn methode werd openbaar gemaakt in een boekje on der de titel: het conserveren van groente en vlees voor vele jaren houdbaarheid. Eerst glas, toen blik. Na het bekend worden van deze vinding, van wat later het „wecken" zou worden genoemd, werd de En gelse industrie wakker. Vooral een zekere Bryan Donkin, een van de di recteuren van de Datford staafwer ken werd waakzaam en voor de spotkoop van 1000 pond sterling kocht hij Appert's patent op. Hij wil de het breekbare glas door blik ver vangen en na veel experimenteren lukte het hem een bliksoort samen te stellen dat geen oxyderende in vloed had op de levensmiddelen. Toch dat de ondernemende indus trieel er nog niet aan de conserven blik j es voor de keuken te bestem men. Hij „sleet" zijn waren aan ont dekkingsreizigers en reders die daar mede hun bemanning opknapten. Zo Nü het weer voorjaar is en wij allerwegen aan va- cantie gaan denken en ons toch eens zien hoe het bosrijke plekjes zoeken om uit te rusten, moeten we met onze bossen is gesteld. Veelal wordt er alleen ge sproken over de schade, die tengevolge van de be zetting in steden en dor pen is aangericht, doch men zwijgt gewoonlijk over de verwoestingen in ons landschapsschoon. Toch verdient deze wel dege lijk alle aandacht, omdat in het zomerse leven de ontspanning in bosrijke streken een niet te onder schatten onderdeel van ons bestaan vormt. Duitsers niet zuinig. Het is bekend, dat de Duitsers ons natuurschoon niet hebben gespaard, ja, zelfs moedwillig hebben vernield, zoals bijv. de prachtige Middachter Al lee met bomen uit de 18e eeuw.Er moest hout gekapt worden voor oorlogvoe ring. rommelasperges. stel lingen, terwijl ook de meu bel- en mijnindustrie, die moesten meewerken aan de herbevoorrading van de Duitse getroffen gebie den, het nodige hout op eisten. Daarnaast werd hout het vervangmiddel voor vele producten als keukengerei, speelgoed en andere producten, terwijl benzinetekort het ver keerswezen noodzaakte ge nerator-blokjes te stoken. Als we dan nog aannemen, dat tijdens de hongerwin ter de Nederlanders zelf een handje hebben gehol pen bij het slopen van ons bosbezit, dan kan men aannemen, dat ons natuur schoon een gevoelige klap heeft gehad. En dan zwij gen we nog maar over de natuur zelf, die „moede loos" werd en meehielp de bossen uitdunnen. Im mers. waar gedeeltelijk lucifers, meubel- en speel goedindustrie alsmede voor de beschoeiingswerken. Voor de oorlog voerde Ne derland ca 5K millioen M.3 per jaar in, een kwan tum. dat thans wel drie maal zo groot moet zijn. Het is dus nodig, dat we onze bossen weer uitbrei den. niet alleen voor nu, maar vooral voor later. We houden daarmee deviezen in de zak, terwijl er bo vendien buitenlandse be langstelling is voor Neder- HeAfeèoAiing gaat Uaag, gerooide bossen zijn, krijgt de wind meer vat op de overgebleven bossen, ter wijl zandverstuivingen ge makkelijker ontstaan. Ten slotte beinvloedt dunne bebossing de vogelstand, waardoor insecten meer „bewegingsvrijheid" krij gen en zich meester maken van blad en stam. Zo is alles bijeen 30 pet. van ons 184.000 HA. grote bosbezit verloren gegaan en het is onze erfenis deze wonde plek in ons land weer te genezen. Hout nodig. Ons land zit te springen om hout: mijnhout, hout voor de wederopbouw, voor landse lucifers, houten halffabrikaten, boomzaden en zelfs dennen (Kerstbo men voor Engeland) Herbebossing is dus van vitaal belang en di rect na de bevrijding is deze met kracht aangevat. Men overweegt daarbij het bos-areaal van 8 pet. van onze bodem te vergroten tot 10 a 12 pet. In de nieu we LJsselmeerpolders zal aan de beplanting speciale aandacht worden besteed, terwijl men vele woeste gronden, op deze wijzg ren dabel wil maken. Daarbij doet zich nog de merkwaardige bijzonder heid voor. dat ook de landbouw profijt zal trek ken van sterkere bos-aan- plant, omdat bomen regen aantrekken en humus ge ven. Geen dennen. Bij de aanplanting wil t men afwijken van vroege re methoden, bomen van één soort in één bos onder te brengen. Men kreeg dan vaak doodse dennentuinen. Nu wil men gemengde bossen scheppen met loof hout als hoofd- en dennen en sparren als onderbe planting. Daardoor wint men niet glleen aan schoon heid, doch ook aan rende ment, terwijl het hout zelf krachtiger wordt, omdat van het loofhout dat is onderbeplant de zijlo ten afsterven, zodat de stam krachtiger wordt. Geen schillen en dozen Wel is het streven van de bosbezitters er op ge richt om het volk meer eerbied voor de bossen bij te brengen, zodat het ten slotte mogelijk zal zijn de hatelijke bordjes „Verbo den Toegang" en „Eigen Weg" op te ruimen. Maar dan zal het publiek er op moeten letten geen hout te vernielen, geen vuilnis achter te laten of niet te roken. Het is hun opdracht dit bij de iladering van de zo mer aan alle liefhebbers van bos en hei nog eens extra mede te delen. Tot behoud van hei wei nige, wat nog gebleven is. De stand van zaken van de woningbouw in de Bollen- en Rijnstreek. Betreffende de stand van zaken en de perspectieven van de woningbouw in de bollen- en Rijnstreek zijn wij in de gelegenheid de volgende cijfers te publiceren. Onder de cijfers van gebouwde woningen vallen te ver staan de sedert de bevrijding gebouw de woningen en die welke per voor noemde datum in aanbouw waren. Aan het eind van het hierna, per ge meente afzonderlijk, te puoliceren overzicht, geven we tussen haakjes het aantal woningen dat, naar wordt aangenomen gebouwd zal moeten worden om het woningtekort per 1 Januari 1954 tot 10 of minder te reduceren. Alphen aan den Rijn: Verloren ge gaan door oorlogsgeweld 57 wonin- fen. Sedert do bevrijding werden er 48 woningen gebouwd. Het toegewe zen contingent voor 1949 bedraagt 50 montagewoningen van systeem „Duin- ker en Verruijt", alsmede 6 industrie woningen. Er zijn door deze gemeen te voldoende plannen ingediend en goedgekeurd voor het contingent. De grondkosten per woning zijn zeer hoog, als gevolg van de thans hoge kosten van straataanleg e.d. In ver band hiermede zal men in deze ge- heeft de bekende kapitein Parry zijn leven aan conserven te danken toen hij in 1824 de Noordwestelijke door vaart in het eeuwige ijs ontdekte. In 't koninklijk museum te Londen zijn er nog steeds een aantal blikjes ten toon gevuld met vleesconserven, dat Parry op zijn avontuuurlijke tocht heeft meegehad. Onlangs werden van die blikjes geopend en het bleek, dat na 125 jaar de inhoud nog onbedor ven was. Een twaalftal ratten dat er zich tenminste te goed aan deed werd vet en dik en weigerde dood te gaan. De eerste fabriek. Omstreeks 1837 begonnen Donkin en enige andere fabrieken aan het gemak van de huisvrouw te denken. Ze blikten vele waren in; alleen zag men hetzelfde als nu bij de diep vries ze waren aanvankelijk pe perduur en dus niet voor de burger man geschikt. Later veranderde dat en ook de sortering van de conserven werd groter: vis, vlees, groente, soep ja wat is er tegenwoordig niet ingeblikt te krijgen. Wij die 150 jaar later leven en nauwelijks meer nadenken bij het feit van de uitvinding moeten^ toch toegeven dat er een klein gemis is aan onze beschaving. We hebben standbeelden voor kleine en grote helden. Maar nergens vindt men er een van Orlier, Appert of Donkin. meente in de naaste toekomst van eensgezinswoningen dienen over te schakelen op meergezinswoningen, etagewoningen, duplexwoningen e.d., mede ook ten behoeve van het spa ren van grond voor de agrarische be drijven. (504) woningen zullen hier van node zijn om het woningtekort per 1 Januari 1954 tot 10 of min der terug te brengen). Tej* Aar: Ge bouwd 21, verwoest 8 woningen; thans voldoende plannen voor het contingent 1949, Alkemade: Gebouwd 82, verwoest 0 woningen; voldoende plannen. Bodegraven: Gebouwd 18, verwoest 8 woningen; voldoende plannen voor het contingent ad 3 wo ningen voor 1949. (101). Boskoop: Door gebrek aan bouwterrein heeft de woningbouw sedert 1945 gestagneerd. Er zijn ook geen woningen verwoest en niets gebouwd. (124) Het contin gent bedraagt 30, waarvoor thans vol doende plannen aanwezig zijn. Ha- zerswoude: Gebouwd 23. verwoest 15 woningen; het conipgent bedraagt 4 woningen, waarvoor voldoende plan nen aanwezig zijn. (7). Hillegom: Ge bouwd 41, verwoest 20 woningen, con tingent 1949 bedraagt 3 woningen, waarvoor voldoende plannen zijn. (92). Katwijk: Gebouwd 206- ver woest 689 woningen. Contingent 1949 bedraagt 130 woningen, waarvoor vol doende plannen zijn. Er zullen hier o.a. 120 montagewoningen verrijzen volgens het systeem „Pont". (598). Koudekerk aan den Rijn: Gebouwd 17, verwoest 8 woningen; woning bouw heeft gestagneerd, doordat een reeds in 1943 opgezet plan vanwege de hoge®Douwkosten niet tot uitvoe ring kon worden gebracht. Leiden: Gebouwd 194, verwoest 163 woningen. Contingent 1949 is 295 woningen, waarvoor voldoende plannen zijn. In 1949 zullen hier o.a. 130 montagewo ningen systeem „Pont" worden ge bouwd. De grondkosten zijn in deze gemeene zeer hoog, weshalve tot het bouwen van meergezinshuizen zal moeten worden overgegaan. (2055). Leiderdorp: Gebouwd 27, verwoest 7 woningen; contingent 15, voldoende plannen- (50). Leidschendara: Ge bouwd 27, verwoest 3 woningen; con tingent 1949 aangehouden; voldoende plannen. Dit jaar zullen 24 woningen worden gebouwd in het sanerings plan ten Oosten van de Vliet. In deze gemeente bestaat veel belangstelling voor het bouwen van woningen voor zelfbewoning door inwonen van de Haagse agglomeratie. Voorts zijn 18 woningen gebouwd speciaal t-b.v. ge- repatrieerden uit Indonesië door de Stichting „Pelita". (181). Leimuiden: Gebouwd 1. verwoest 1, contingent 6, voldoende plannen. Woningbouw ge stagneerd door ontbreken van een uitbreidingsplan. Lisse: Gebouwd 93, verwoest 6. contingent 4 woningen, waarvoor voldoende plannen. (154). Nieuwkoop: Gebouwd 11, verwoest 0 woningen; nieuwe plannen in voorbe reiding. Nieuwveen: Pas thans plan in voorbereiding. (9). Noordwijk: Ge bouwd 61, verwoest 45. contingent 7 woningen; voldoende plannen om contingent te realiseren (233). Noord- wijkerhout: Gebouwd 37, verwoest 15, contingent 6 woningen; voldoende plannen- (197). Oegstgeest: Gebouwd 49, verwoest 6, cont. 14 woningen; volodonede plannen om cont. te reali seren. In deze gemeente bestaat veel belangstelling voor bouw door parti culieren voor- zelfbewoning Voorts zal hier een aantal woningen worden gebouwd voor marine-personeel, waarvoor een speciaal contingent is toegewezen. (491). Rijnsaterwoude: Gebouwd 4, verwoest 0 woningen; al leen enkele plannen voor particuliere woningen voor zelfbewoning. Rijns- burg: Gebouwd 7, verwoest 0, con tingent 20 woningen. Woningbouw gestagneerd door ontbreken van bouwterrein. (136). Sassenheim: Ge bouwd 102, verwoest 6, cont 33 wo ningen; voldoende planneh. Particu lier^ woningen gebouwd, bestemd voor woningbehoevenden uit het ge hele land, o.a. gerepatrieerden uit In donesië, alsmede t.b.v. industriële ontwikkeling. (47). Valkenburg: Ge bouwd 39, verwoest 51, woningen; voldoende plar nen. In deze gemeente bestaat grote behoefte aan woningen t.b.v. het personeel van het vliegveld. In 1947 zijn hier 2 montagewoningen gebouwd systeem „R.B-M." (9). Voor hout: Gebouwd 37, verwoest 2 wo ningen. Tot deze 37 woningen behoor den 34 kleine woningen voor kleine of onvolledige gezinnen, alsmede een ambtswoning voor de burgemeester. (1). Voorschoten: Gebouwd 81, ver woest 15, cont. 9 woningen; voldoen de plannen (312). Warmond: Ge bouwd 22, /erwoest 0 -woningen; vol doende plannen (43). Wassenaar: Ge bouwd 63, verwoest 23 woningen. Contingent 194Ó aangehouden; vol doende planner. Veel animo voor wo ningbouw voor zelfbewoning door particulieren, afkomstig uit de ge meenten 's-Gravenhage en Rotterdam (1323). Woubrugge: Gebouwd 8, ver woest 9, cont. 7 won.; voldoende plan nen. Zevenhoven: Gebouwd 7, ver woest 0 woningen; voldoende plan nen. Zoetcrmeer: Gebouwd 26, ver woest 1 woning; voldoende plannen (35)- Zoeterwoude: Gebouwd 17, ver woest 10, thans voldoende plannen. Woningbouw gestagneerd doordat o.a. in het ontworpen uitbreidingsplan langs Hoge Rijndijk de grondkosten voor de woningen te hoog waren (38). Zwammerdam: Gebouwd 0, verwoest 0 woningen; geen plannen. (4). De cijfers tussen haakjes geven het aantal woningen aan, van node om het woning-tekort per 1 Jan. 1954 tot 10 of minder terug te brengen. HAAGSE BIJZ. GERECHTSHOF. Nader onderzoek. Voor het B. G. heeft terecht gestaan de boekhou- der A. J. V. uit Leiden, die een acJ tief lid der N. S. B. is geweest en hulp aan de vijand zou hebben verleend. Bij de relletjes, door de W. A. uit gelokt, zou V. zijn aandeel hebben bijgedragen. Tegen hem werd acht jaar gevangenisstraf met aftrek pre ventief geëist. Het Hof heeft echter in deze zaak een nader onderzoek bevolen. DE DOOR ETHEL SMITH DORRANCE SNEEUW EN GOUD L Waar het over ging De laatste boot van dat jaar uit Dawson kondigde door schril ge fluit haar komst aan. Bijna geheel Stampede was uitgelopen, om haar aan de oever der Stewart Rivier te begroeten. Opgetogen uitroepen van blijdschap, voorzichtige opmerkin gen van hoop of twijfel, gretige of ernstige blikken gaven uitdrukking aan de belangrijkheid voor het jon ge mijnwerkerskamp van deze laat ste zending uit de hoofdstad van het Yukon-district. Op het geluid van de stoomfluit hieven twee schepselen vóór de po litiepost, een kwart mijl van de lan dingsplaats verwijderd, het hoofd op. Sergeant Alfred Rawson koesterde levendige belangstelling in de moge lijke passagiers van de kleine stoom boot. Zijn bevoorrechte metgezel, de prachtige, grijze poolhond, die de leider was van zijn in wijden om trek beroemd hondenspan. stelde in alle gebeurtenissen hevig belang, vooral in die, welke zijn «meester in actie brachten.. „Kom, King Sunday," riep de man tegen het dier. „Laten we eens gaan kijken, wat en wie er al zo meeko men." Met gelijke snelheid begaven ze zich naar het toneel van de voor al len die genoodzaakt zijn, het hele jaar in het Noorden door te brengen zo belangrijke gebeurtenis. De ma nier van lopen van de sergeant en zijn hond' toonde duidelijk, in hoe veel opzichten hun karakter en ge woonten op elkaar geleken. Gemak kelijk, lang en gelijkmatig waren de passen, waarmee hun geoefende spieren het dagenlang konden vol houden. Hoewel Rawson behoorde tot de Koninklijke Bereden Politie van het Noordwesten, ging hij toch bij voorkeur te voet. Behalve zijn oefentijd in de kazerne te Regina had hij al zijn dienstjaren doorgebracht op posten binnen de Poolcirkel en hij stond bekend als een onovertrof fen hondenleider, die beter dan wie anders ook met die trekdieren wist om te springen. Onder het lopen zwaaide hij met zijn rechterarm en streelde daarbij telkens over de kop van zijn hond, die deze liefkozing tel kens weer met' een likje beant woordde. Ze hadden, zoals het uiterlijk wel te zien was. schik in elkaar en om de waarheid te zeggen, ze hadden daarvoor alle reden. „King Sunday" zoals velen hem noemden, verdiende zijn vermaard heid wegens zijn uithoudingsver mogen, zijn trouw, zijn slimheid en zfjn moed ten volle. Zijn vacht was kort, maar dicht en van een prachti ge zilvergrijze kleur, zijn oren ston den altijd omhoog, zijn neus was een enkel zwart punt hij droeg zijn rui ge staart in de hoogte en zijn ogen waren scherp en klein. Hij kon het best uithouden op talk en gedroogde vis als dat nodig was; hij ging in een gevecht voor geen andere hond opzij, al wist hij zijn ingeboren ja loersheid goed te beheersen. Wat zijn meester betreft had de hond moeilijk in die uitgestrekte barre wereld van sneeuw en ijs een voorwerp kunnen vinden, dat zijn toewijding meer waard was. Rawson was lang en lenig, zo hard als het staal van een berenval. Hij had zwart haar en een door weer en wind ge bruind gezicht, zo als in die streek hoorde; zijn ogen waren opvallend blauw en keken meestal guitig uit zijn gladgeschoren gezicht, dat een strenge trek vertoonde. En zijn stemmingen, die van voort varende beslistheid tot vriendelijke kameraadschappelij kheid wisselden, waren voor een echte hond iets heer lijks. Sergeant „Vijftig onder nul" en Sunday de „Eskimo Koning" waren werkelijk een prachtig stel. Ze begaven zich tussen de aan de steiger verzamelde menigte, werden van alle kanten begroet en de ser geant, maakte hier en daar een praatje. Van de ruim twintig men sen, die er bijeenstonden, scheen er slechts één hun komst niet te waar deren. Die ene man zat op een ruig paardje en keek strak naar de wie lende golven der rivier. Velen ke ken met belangstelling naar de nor se trek op zijn baardige gezicht, om dat algemeen bekend was dat hij van de plaat.seli.jke politie een heftige af keer koesterde en men een uitbar sting van z'n ontstemdheid verwacht te. „Ik wed om twintig dollars, dat Toby Osborne zich niet langer dan vijf minuten bedaard kan houden", zei Grumpy Mullen, een leegloper, die de leiding had bij het „faro"- spelen in het „Huis der Lords" „Jij wedt natuurlijk alleen als je zeker van je zaak bent, Grump, zei een goudzoeker, die daarmee de al gemene mening vertolkte. Maar ondanks dat er om hem ge lachen werd, kon de speler toch de aandacht der menigte niet trekken. Aller ogen richtten zich weer op het gelaat van de handelaar uit Old Gold een kamp waartoe bijna iedereen uit Stampede behoord had, tot voor enkele weken, toen een vergeefse jacht naar een nieuw ontdekte goud' mijn hen naar de plek had gelokt, waar ze nu hun winterkwartieren hadden opgeslagen. Door zijn borstelige baard heen waren de strakke lippen van de han delaar zichtbaar; zijn. wenkbrauwen trokken zich somber samen; de ade ren van de hand, die hij om zijn zadelknop hield, waren gezwollen en blauw. Nog slechts een ogenblik geleden had hij lachend en goedge humeurd met x de omstaanders ge praat. Het was duidelijk, dat alleen reeds het zien van het uniform in khaki en blauw zijn "woede had ge wekt. Als sergeant Rawson al zag, dat het signaal op onveilig stond, dan liet hij dat toch niet merken. Heel zijn aandacht scheen voorlopig ge vestigd op de steiger, waaraan de „Getaway" zou landen, als ze een maal de lastige bocht even verderop gemaakt had. Hij inspecteerde de touwen, waarmee de vlottende steiger aan de oever bevestigd was en bemerkte tot zijn tevredenheid, dat de in de oever ingeslagen meer palen niet door de stroom onder mijnd waren. Het duurde verschei dene minuten, voor dat hij weer op de wal terugkwam met zijn hond op de hielen. Het grommen van de hond, meer dan de doordringende blikken van Osborne, trok eindelijk zijn aandacht want het grommen was blijkbaar niet tegen het paard, de natuurlijke vijand van de sledehond, gericht, doch tegen de ruiter. Tochvond Rawson het beter, er een andere uit leg aan te geven. „Wat mankeert jou och, Sunday? Weet je dan niet eens, wat een paard is?" „Dat is me nou een lid van de Be reden Politie met zijn honden ze hebben geen verstand van paar den!" vDe spottende bemerking van Os borne klonk luid boven het geroeze moes der menigte uit. (Wordt vervolgd).

Leidse Courant | 1949 | | pagina 6