S)e£cid6eSoti De Bollenstreek in een feestelijk kleed Grenscorrecties een feit Nanking in handen der communisten Directeur: C. M. VAN HAMEBSVELD. Hoofdredacteur: TH. WILMER. KATHOLIEK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN WAARIN OPGENOMEN „DE BURCHT" ZATERDAG 23 APRIL 1949 I 40ste JAARGANG No. 11676 De grenscorrecties zijn aangebracht Bur. Papengracht 32, Telel. 20015, Adm. en Advert. 20826, Abonn 20935 - Abonnementsprijs f0.32 p. w., f 1.40 p. mnd., 14.15 p. kwart. Franco p. p. f 4.90 - Advert.: 15 ct. p. m.m. Telefoontjes i 1.50 GERUCHTEN ER LOPEN ALLERLEI geruchten over een mogelijke opheffing der blokkade van Berlijn en, als men sommige berichten zou mogen gelo ven, zou de spoorwegverbinding met het Westen reeds met 1 Mei hersteld kunnen zijnt Daartegenover staat, dat de Ame rikaanse opperbevelhebber in bezet West-Duitsland, generaal Clay, ver klaard heeft, geen enkele reden te zien om ten aanzien van de ophef fing der Berlijnse blokkade enig optimisme te koesteren. Zijn de geruchten dan volkomen uit de lucht gegrepen? Is de wens soms weer eens de vader van de ge dachte geweest? Neen, het is een vaststaand feit, dat er wel degelijk iets aan de hand is. De Russen zijn bezig met het op laten van proeibaiionnetjes om te kijken of ze het afgebroken contact met het Westen misschien kunnen herstellen. Natuurlijk gaat c^t uiterst voorzichtig; zij moeien de ge legenheid open bouden om bij een eventuele mislukking te kunnen zeg gen: er is niets aan de hand ge weest. Toen de Britse en Franse ministers van buitenlandse zaken onlangs in Washington waren voor de onderte kening van het Noord-Atlantisch Pact, hebben zij met hun Ameri kaanse collega een Russisch voorstel besproken, om de Duitse kwestie weer eens in haar geheel onder het oog te zien. De veronderstelling ligt voor de hand, dat Moskou niet leae ogen de vorderingen van de consoli datie van het Westen aanziet en be vreesd is, dat West-Duitsland zich daarbij zal aansluiten. Vandaar dat het pogingen aanwendt om deze ont wikkelingsgang te doorkruisen. De geallieerde ministers hebben even wel te kennen gegeven, dat er over Duitsland niet te praten valt, tenzij eerst de blokkade van Berlijn wordt opgeheven. Daartoe zijn de Russen wel be reid, maar zij willen die Berlijnse troef niet eerder uit handen geven dan tegen inruiling voor tastbare" voordelen. Berlijn moet duur ver kocht worden, want de prijs, welke ae geallieerden thans met hun lucht brug voor het behoud van hun Ber lijnse sectoren betalen, is ook hoog. De toestand is op" het ogenblik zo, dat men aan beide zijden wél graag van die Berlijnse affaire af zou wil len zijn; de geallieerden omdat de luchtbrug een duur paardemiddel is, de Russen omdat diezelfde lucht brug het prestige van de Westerse geallieerden teveel vergroot. De Duitsers beschouwen de lucht brug nl. als een enorme prestatie, waar zij grote bewondering voor hebben, en komen tot de conclusie, dat het Westen machtig genoeg is ivj^ra ten, waar het maar wil. WAAROM ruimt men dan met wederzijds goedvinden die on mogelijke situatie daar in Berlijn niet mee een royaal gebaar op? Het Wes ten zou daartoe onmiddellijk bereid zijn, want daar is men niet verant woordelijk voor de huidige situatie, maar voor Moskou is het een presti- ge-kwestie. Het feit, dat de lucht brug reeds zolang en met succes heeft kunnen functionneren, is op zichzelf reeds een nederlaag voor de Russen, maar een opheffing van de blokkade is de erkenning van die nederlaag en dat is-iets, wat dicta toriale regeringen zich niet kunnen veroorloven. Opheffing van de blokkade is slechts mogelijk als er een concessie van de zijde der Westerse geallieer den tegenover staat, welke een zo danige indruk kan maken, dat Mos kou zeggen kan: dat was van de aan vang af onze bedoeling; wij hebben ons doel toch bereikt! Het Westen zou de Russische po tentaten zulk een „succes" dat al leen voor binnenlands gebruik be stemd zou zijn best kunnen gun nen, als het maar geen nadeel op levert. En groot nadeel zou een con cessie opleveren, als deze concessie zou liggen op het terrein van de de fensie-mogelijkheden. Daarmede be doelen wij niet alleen de afweer van een eventuele gewapende aanval, maar ook de afweer van de vreed zame ideologische infiltratie. Want het is klaarblijkelijk de bedoeling van Moskou, om nu de mogelijk heid om het Westen met geweld te dreigen tot een minimum is inge krompen het uithollingsproces van binnen uit te beginnen. Men wil dit grondig aanpakken en de bevolen „zuivering" in de gelederen der com munistische partijen is daarvan een symptoom. Om dit uithollingsproces tegen te gaan zal men andere dan poli tieke krachten dienen in te schake len, maar men behoeft het de heren althans op politiek terrein niet ge makkelijk te maken. Hoe het ook zij: het ziet er niet naar uit. dat de Ber lijnse kwestie in een handomdraai zal zijn opgelost. Al is het wel zeker, dat er „iets aan de hand" is. Nieuw feuilleton Wij beginnen vandaag met een nieuw feuilleton, een romantisch verhaal, dat ongetVvijfeld. de lezer zal boeien. Y Geen fraaie stemming HET is Donderdag bij de stemming in de Eerste Kamer over het be kende wetsontwerp inzake de grens correcties vreemd gegaan. Het zou verworpen zijn geworden, als de regering niet had „gedreigd" met een Kabinetscrisis. Tegen het gebruik van dit „dreige ment" is van uit de Kamer geprotes teerd. Minister Stikker zeide hierop, dat dit Kabi-iet geen verantwoorde lijkheden aan de Kamer wil opdrin gen, maar dai het wederkerig zich geen verantwoordelijkheden door de Kamer wil zien opgedrongen. Deze opmerking van minister Stik ker schijnt logisch Maar de logica is hier o.i. niet meer dan schijn. Regering en Volksvertegenwoordi ging hebben ieder haar eigen verant woordelijkheden. Voor het aannemen of verwerpen is alléén de Volksvertegenwoordiging verantwoordelijk: zij heeft de wetge vende macht. Nu kan het gebeuren, dat de rege ring, die de uitvoerende macht heeft, het niet oordeelt in overeenstemming met haar verantwoordelijkheid, om wat de wetgevende macht besluit uit te voeren. Dan moet zij aftreden. En het is vanzelfsprekend, dat zij van haar mening aan de Volksvertegen woordiging kennis geeft,voordat deze haar besluit neemt. Men kan dat noe men een „dreigement", maar het is dan een zeer redelijk „dreigement'', gebaseerd op recht en plicht. Dit gebeurt bij zeer belangrijke aangelegenheden. die het essentiële, het wezenlijke in de regeringspolitiek betreffen. In minder belangrijke aangelegen heden behoort de regering de Volks vertegenwoordiging een - kwestie te laten bezien en beoordelen op zich zelf, zonder daar achter te plaatsen een kabinetscrisis. Behoorde de kwestie, waarover het Donderdag ging, tot die zeer belang rijke aangelegenheden? De regering heeft er de Eerste Ka mer niet van kunnen overtuigen! De- meerderheid stemde echter nu voor het wetsontwerp, omdat een ka binetscrisis, in- deze tijd toch wel zéér ongelegen zou komen. En onder de minderheid, die tegen stemde (onder wie twee leden der K.V.P.), zullen er wel geweest zijn, die verwachtten althans: hoopten dat, ondanks hun tegenstemmen, het wetsvoorstel zou worden aangeno men, opdat het land een regeringscri sis zou bespaard blijven. Het Kamerlid der K.V.P-, de heer Ruys de Beerenbrouck, die tijdens dé stemming zich had verwijderd, had blijkbaar geredeneerd: onder deze door de regering uitgeoefende druk kan ik mijn stem niet uitbrengen, zo als ik eigenlijk zou willen, ben ik niet vrij om de zaak op zichzelf te be oordelen; dus stem ik niet. Een herhaling, van wat Donderdag in de Eerste Kamer is geschied, moge in de toekomst voorkomen worden. De gezonddemocratie zou an ders ernstig gevaar lopen. Een harmonica In een beschouwing over het wets ontwerp inzake de ondernemings raden in de „Tijd" citeert de heer B. J. A. Nijdam artikel 4 van be doeld - wetsontwerp, hetwelk hij noemt „een duidelijk voorbèeld van de gespletenheid, die in onze rege ring leeft". Hier volgt dat artikel 4. „De ondernemingsraad heeft tot taak, zulks onder erkenning van de zelfstandige functie van de ondernemer, door overleg in zake, toezicht op en uitvoering of regeling van alle aangelegen heden >de onderneming betref- fende, welke in verband met haar aard en met de omstandig heden daarvoor in aanmerking komen, en door het bevorderen van een goede verstandhouding en samenwerking in de onder neming, naar vermogen bij te dragen tot een zogoed mogelij ke functionering der onderne ming." En de schrijver gaat dan verder: „In dit lid, dat aan een har monica doet denken en al naar de omstandigheden bijna alles en bijna niets kan inhouden, komen twee typische tegengestelde le vensopvattingen tot uiting. De zelfstandige functie van de on dernemer, die inhoudt dat hy autonoom beslist in de commer ciële leiding van zijn onderne ming zoals een kapitein beslist over de navigatie van zijn schip wordt hier doorkruist door „toe zicht op en uitvoering of rege ling van alle aangelegenheden" In dit artikel kan men dus in wezen lezen, dat de navigatie berust bij de kapitein, maar niet bij de kapitein, doch bij hem en de bemanning al naar de om standigheden de bemanning de gelegenheid geven de navigatie te bepalen." Wij kunnen de redactie van arti kel 4, eerste lid ook niet bewonderen. Maar geconstateerd mag toch wor den, dat in dit artikel voorop staat de erkenning van de „zelfstandige functie van de ondernemer". En, waar wat dit belangrijke, essentiele element in de regeling van de be voegdheid van een ondernemings raad betreft duidelijke taal wordt gesproken, zien wij hier niet „een duidelijk voorbeeld van de gesple tenheid, die in onze regering leeft'. Wordt nu in de daarop volgende bewoordingen, aangevende de be voegdheid van een ondernemings raad, die duidelijke taal uitgerekt en ingekrompen zó, dat het „aan een harmonica doet denken"? Ons inziens, niet. Al erkenden wij reeds, dat de redactie ons niet erg gelukkig toeschijnt. Wij zouden liever lezen: „door overleg en advies inzake alle aange legenheden" enz. Zoals men weet, wordt in het in gediende wetsontwerp voorgesteld, dat ondernemingsraden moeten wor den ingesteld in ondernemingen met meer dan 25 werknemers. De heer Nijdam zou liever zien, dat aan dat getal van 25 niet onder alle omstan digheden wordt vastgehouden, maar dat men er ook boven uit kan gaan zonder direct te worden gedwongen, een ondernemingsraad in te stellen. Wij menen dat het wetsontwerp daartoe ook reeds geegenheid biedt. Wij zijn het, zoals uit het boven staande blijkt, volkomen eens met de schrijver in de „Tijd", dat de onder nemer zijn zelfstandigheid en de daaruit voortspruitende verantwoor delijkheid moet behouden. En wij onderschrijven speciaal ook zijn op merking: „Veel meer dan in het groot bedrijf is in de kleinere en mid- dengrote onderneming (tot 500 personeelsleden) het voortbe staan en de bloei der onderne ming aan een zekere gesloten heid en geheimhouding gebon den. Dit te verwaarlozen zou een groot onrecht zijn van de wetgever tegenover de zelfstan dige ondernemer". Maar we zien dat alles niet be dreigd in het bedoede wetsontwerp inzake de ondernemingsraden als er in de redactie van dit onderwerp meer duidelijkheid en helderheid wordt gebracht. BO LLENSTREEK, VRIJDAGMIDDAG. |"\E DRIE BOLLENDORPEN zijn in gespannen afwachting voor de grote dag van het bloemencorso. Waar men ook komt, overal bespeurt men een geladen activiteit en hangt er een sfeer van koortsachtige drukte. In de tuinen worden mozaieken gelegd; in bollenschuren is men bezig de wa gens voor het corso op te tuigen en hier en daar worden de straatversie ringen aangebracht. Nog enkele uren en dan is het avond. Dan moet het meeste werk gebeurd zijn, want op Zaterdagmorgen kan hoogstens nog een beetje bijgevijld worden aan het een en ander. Het grote werk moet dan achter de rug zijn. worden, met een lokkende uitstalling van begerenswaardige artikelen. Het laat zich aanzien dat de meeste mozaieken in Lisse te bewonderen zullen zijn, alhoewel ook Sassenheim goed voor de dag komt. In Hillegom is het aantal niet groot, al ligt er een hele mooie voor het raadhuis, voor- stellend de samenwerking der drie landen in de Benelux. Bizonder mooie mozaieken zijn ook te vinden in Voor hout en Noordwij kerhout. Behalve van het corso, zullen de duizenden bezoekers, die verwacht worden, ook kunnen genieten van de kleurenpracht die de bollenvelden ten toon spreiden. Naast enkele ver dorde narcissenvelden, prijken de hyacinthen in volle bloei, vooral in Hillegom, en ook de meeste tulpen zijn al uitgekomen. Weliswaar zijn de tulpen nog niet op z'n mooist, maar wanneer dat het geval zal zijn, heb ben de hyacinthen hun pracht reeds verloren, zodat het morgen de modiste dag zal zijn, waarop beide soorten tegelijk bloeien. De Bollenstreek is in afwachting. Nog een dag en het sprookje van geur, kleur en bloemen zal weer door de dorpen trekken. Dan zal het bloe: mencorso weer getuigen van wat kweker en kunstenaar tezamen ver mogen te scheppen. En vele duizen- Mozaieken zijn schitterend In Sassenheim heeft de vacantie- vrije schooljeugd met man en macht lange bloemenslingers geregen, die door de ouderen, met behulp van lad ders, om de trampalen worden ge slingerd en aan de draden gehangen. De tram moge dan niet meer rijden, wat nog aan haar herinnert, wordt dankbaar gebruikt. Er zijn al fraaie mozaieken te be wonderen. De Lisser politie is aan het zedenpreken gegaan en heeft voor het bureau in bonte kleurep de waar schuwing met bloemen neergeschre ven: „Bij snelverkeer geen alcohol". Als een bedreiging voor eventuele overtreders ligt aan de andere kant een conterfeitsel van Vrouwe Justi- tia, compleet met zwaard en balans. „Zegt het met bloemen" lezen we elders en evenals het vorig jaar -wordt in Lisse weer propaganda ge- maak voor de K.A.J., met een enorm grote uitbeelding van het insigne. Behalve aan de bloemen, werkt men in Sasse.iheim aan de Midden- istandsshow, die prachtig belooft te In Sassenheim vlocht de schooljeugd grote bloemenslingers, waarmede de trampalen en -draden versierd werden. den zullen in hun herinnering iets meenemen naar hun woonplaatsen. Een herinnering aan iets schoons, dat door hechte samenwerking werd be reikt. Een proclamatie De minister van Binnenlandse Za ken heeft namens de Nederlandse re gering hedenochtend om zes uur de volgende proclamatie uitgevaardigd: „Krachtens overeenkomst tussen de regeringen van de Verenigde Sta len van Amerika, Frankrijk, het Ver enigde Koninkrijk, België, Neder land en Luxemburg, is het gebied tot aan de nieuw uitgezette grens voor lopig toegevoegd aan Nederland. In en over dit gebied heeft de Duitse overheid geen bevoegdheid meer. Het gezag wordt door het Ne derlandse bestuur uitgeoefend. In beginsel is het Nederlandse recht van toepassing. Het plaatse lijk bestuur berust bij de landdrost, Bescherming van persoon en goe deren wordt volgens de Nederlandse wetten gewaarborgd. Het maatschappelijk verkeer vindt normaal voortgang." In alle te corrigeren gebieden heb ben zich hedenochtend om zes uur een Nederlands ambtenaar van de Rijkswaterstaat en een Engels amb tenaar begeven, om met vlaggen voorlopig de nieuwe grens af te ba kenen. Vanavond om acht uur zal reeds begonnen worden met het admini streren der bevolking. GRENSCORRECTIE RUSTIG VERLOPEN. Vanmorgen om zes uur zijn Neder landse en Engelse autoriteiten in ge zelschap van enkele Duitsers bij Lo- bith begonnen met afbakenen van de nieuwe grens. Hiervoor werden rood witte vlaggetjes gebruikt. Het afba kenen geschiedde rustig en zonder stoornissen. Omstreeks half acht was de helft van het af te bakenen ge bied gereed. Men was toen ter hoog te van Elten. Men neemt aan, dat om negen uur deze arbeid is beëindigd. PRINS KAREL BEZOEKT KONING LEOPOLD. In de loop van de volgende week zal de Belgische prins-regent Karei koning Leopold in Zwitserland ont moeten, zo wordt in welingelichte kringen vernomen. Waarschijnlijk heeft het onderhoud plaats op de Belgische legatie te Bern. Tijdens de laatste kaibinetsraad zou besloten zijn, dat de eerste mi nister en minister van Justitie, tij dens het onderhoud in Bern aan wezig zullen zijn. C0RREC TIE'S NEDERLrDUITSE GRENS Y///A Nederlands gebied a Kleine correche Meer omvangrijke correctie 'ti t\ O 30 20 «pttr; Nu de Eerste Kamer na langdurige discussies het wetsontwerp voor de grenscorrecties heeft aanvaard, zijn de betreffende gebieden- heden in bezit genomen. Dit kaartje geeft een overzicht van de punten, waar de grenswijzigingen zullen worden geëffectueerd. In totaal beslaan de aan Nederland komende gebieden een oppervlakte van ong. 70 km2 met een inwonersaantal van bijna 10.000. Het grootste stuk ligt in de hals van Sittard ter grootte van 41.33 km2: met ong. 5.000 inwoners. In rangorde volgt dan de grensinham bij Elten ter grootte van 19,54 km2 met ong. 3500 inwoners. Van beide gebieden geeft het kaartje een detailinzet. De laatste hand wordt gelegd aan een bijzonder mooi mozaïek, voor het Raadhuis van Hillegom, symboliserend de samenwerking der drie lan den in de Benelux. Onder de drie vlaggen leest men het onderschrift: „Door banden en bloemen verbonden". Snelle opmars der roden bezuiden de Jangtse T^E COMMUNISTISCHE troepen, die in groten getale over de Jangtse U zijn gestroomd, begonnen vanoch tend vroeg Nanking binnen te trek ken. Alle verantwoordelijke ambtena ren hebben thans de stad verlaten. Alle berichten in de stad wijzen er op, dat de nationalistische verdedi ging van de Jangtse ineen is gestort. Het gepeupel is bezig de verlaten re geringsgebouwen leeg te roven. De buitenlandse ambassades staan niet meer onder politie-bescherming. de spoorwegverbindingen met Sjang hai worden afgesneden. De nationalistische regering heeft een speciaal vliegtuig naar Peiping gezonden om de vredesdelegatie af te halen, die er niet in is geslaagd tot een vredesregeling met de com munisten te komen. Nieuwe nationalistische hoofdkwar tieren zijn gevestigd te Tsjangsja, de hoofdstad van Hoenan, en te Hangts- jou. Voor beide steden geldt de staat van beleg. Nader wordt nog gemeld, dat de nationalisten de stad Woehoe, 100 km. ten Z.W. van Nanking, hebben ontruimd. Volgens de laatste berich ten bevinden de communisten zich op 5 k.m. ten Westen van deze stad. VERBINDING MET SJANGHAI AFGESNEDEN. Volgens onbevestigde berichten hebben de communisten vanochtend de buitenwijken van Woesih bereikt, een belangrijke stad aan de spoor lijn, 120 km. ten Z.O. van Nanking. Door bezetting van deze stad zouden Vandaag ook Belgische grenscorrecties België heeft niet van alle grens correcties afgezien, want vandaag zijn ongeveer. 20 K.M.2 van Duits land Belgisch grondgebied gewor den. Zes kleine gebieden ten Zuiden van Aken, met slechts twee bewoon de dorpen, Bildohen (500 inwoners) en Losheim (150. inwoners) zijn in gelijfd. Er waren geen openbare plechtigheden. Het grensverkeer is vier uur stilgelegd terwijl de Belgi sche autoriteiten Ihet bestuur over namen. Vele smokkelaars zijn verrast door het Belgische besluit de annexatie van de dorpen Roetgen en Muetze- nich voor onbepaalde tijd uit te stel len. De politie heeft voorraden goe deren gevonden, die „lagen te wach ten tot zij Belgisch werden" zonder betaling van rechten. STRIJD TOT HET BITTERE EINDE. Onder deze omstandigheden doet het enigszins komisch aan, dat giste ren te Nanking nog een officiële ver klaring is uitgegeven, waarin wordt gezegd, dat de Chinese nationale re gering de strijd tegen de communis ten tot het bittere einde zal voort zetten. Naar verluidt, zal generalissimus Tsjang Kai-Sjek zich afzijdig hou den. £e.n kaAAdttie... Meestal spreken zij, die veel te zeg gen hebben, te weinig; en zij, die wei nig te zeggen hebben, te veel.

Leidse Courant | 1949 | | pagina 1