S)e ftzidóeSoii/fccmt Eén slingerende slang Haagsche Schouw en Haarlem Enorme drukte in de Bollenstreek Ned. Grondwet levert geen bezwaren Verdedigingslinie langs IJssel en Rijn? Directeur: C. M. VAN HAMERSVELD. Hoofdredacteur: TH. WILMER. KATHOLIEK DAGBLAD VÖOR LEIDEN EN OMSTREKEN WAARIN OPGENOMEN „DE BURCHT" MAANDAG 18 APRIL 1949 40ste JAARGANG No. 11672 Defensielinie langs IJssel en Rijn? Bur. Papengracht 32, Telei. 20015, Adm. en Advert. 20826, Abonn 20935 - Abonnementsprijs I 0.32 p. w., 11.40 p. mnd., f 4.15 p. kwart. Franco p. p. f 4.90 - Advert.:,15 ct. p. m.m. Teleioontjes i 1.50 Het persoonlijk contact r\e beleving van de christelijke so lidariteit zal het Christendom brengen tot de massa, die er nog af kerig of onverschillig tegenover staat. Dit is een waarheid, welke Chris tus ons heeft voorgehouden, toen Hij zeide, dat men de christenen zal er kennen: aan hun naastenliefde. En christelijke solidariteit is: de beoefening van de naastenliefde. Het jonge Katholiek Sociaal Tijd schrift heeft een aflevering gewijd (Maart) aan het probleem van de beoefening van de christelijke naas tenliefde in het tijdperk, waarin wij. leven. En onlangs heeft de „Maas bode" naar aanleiding daarvan een drietal artikelen gepubliceerd over „Charitas of staatszorg". Voor velen God zij dank: lang niet voor allen is het een eis, dat lij hun opvatting over de beoefening van de christelijke naastenliefde ra dicaal wijzigen. Het is heel noodzakelijk en zeer lofwaardig, dat men royaal offert op de collecteschalen, die voor de ver schillende charitatieve werken in onze kerken rondgaan, en dat men door flinke donaties al deze werken mogelijk maakt en steunt. Maar aldus drs van Loon zéér te recht in bovengenoemd tijdschrift „de charitatieve roeping van iedere Katholiek vraagt veel meer dan deze greep in zijn beurs. De Katholieke charitas kan niet gedijen zonder de persoonlijke toewijding van zeer ve len, die nu in de waan verkeren met hun gave van klinkende munt te kunnen volstaan." Katholieke charitas moet wortelen in: persoonlijk contact. En dit geldt niet alleen en zélfs niet allereerst voor de georganiseer de beoefening van de charitas, maar ook en zeer dringend voor de chari tas, die door ieder individueel be oefend moet worden. Er moet zijn een in christelijke liefde levend en werkend persoonlijk contact tussen hen, die in enige stof felijke of geestelijke nood verkeren, en anderen, die de nood-lijdenden kunnen helpen en sterken. Een persoonlijk contact, dat gaat van mens tot mens; een persoonlijk contact, waarbij de een de ander be handelt onder alle omstandigheden, zoals hij zélf terecht zou wensen be handeld te worden, als hij in die om standigheden verkeerde: een per soonlijk contact, dat, als het er om gaat, een medemens van dienst te zijn, om alle rang- en standsverschil lacht; een persoonlijk contact, waar bij niemand tot een medemens af daalt, maar ieder het als een voor recht beschouwt, anderen te kunnen en te mogen helpen zulk een "per soonlijk contact van mens tot mens zal het christendom brengen tot de massa. Hierover is nog veel te zeggen. Het zijn slechts een paar losse ge dachten De maatschappij kan wor den gered uit de bedreiging van het moderne heidendom alleen als de christenen beleven de christelijke liefde in een persoonlijk contact van mens tot mens. Republiek Ierland uitgeroepen Gisteren te middernacht is Eire een onafhankelijke republiek gewor den. In Dublin werden 21 kanon schoten gelost. Een juichende menig te vulde de straten van de stad. De 764 jaar oude banden met Engeland zijn thans verbroken. De naam Eire is verdwenen en officieel vervangen door Republiek Ierland. Om tien uur gistermorgen werd in de kathedraal van Dublin een plech tige hoogmis opgedragen, waarbij president O'Kelly, premier Costello, de leden van de regering, diploma ten en andere hoogwaardigheidsbe kleders aanwezig waren. Oud-pre mier De Valera en diens Fianna Fail- partij hebben niet aan de feestelijk heden deelgenomen, omdat „Ierland pas onafhankelijk kan zijn, wanneer de Noord-Ierse graafschappen, die nog deel uitmaken van het Verenigd Koninkrijk, met het Ierste moeder land één geheel vormen". Premier Costello heeft op een persconferen tie verklaard, dat de Republiek Ier land pas haar volledige bijdrage zal le,veren bij de verdediging van de vrede, wanneer het land niet meer zal zijn verdeeld in een Noord- en Zuid-Ierland. Al een punt van overeenstemming Volgens het Chinese blad „Keng Po" werd op de voorbe reidende conferentie te Batavia reeds op één punt overeenstem ming bereikt. Op de zitting van Zaterdag j.l. werd n.l. door de UNCI voorgesteld om voortaan zonder, jas te vergaderen. Dit werd door beide delegaties met algemene stemmen aangenomen. NAAR DE BOLLEN! TUSSEN „FN HOLLAND IS DE BRUID", zong de dichter Jan Prins in zijn loflied op het bloeiende Holland, dat ieder jaar opnieuw getooid wordt met 'n bonte bloemensluier, die zich in gri lige kronkels plooit achter Hollands duinenrij. Het is een kleed van zeer vergankelijke maar onvergetelijke schoonheid, deze enorme lap groene tule geborduurd met grillige steken, groot en klein, schots en scheef; in za chtvloeiende en hel constrasterende kleuren met talloze combinaties. Al leen moeder natuur kan zo kwistig omspringen met strengetjes borduur zijde en haar ongecompliceerde zucht naar versieren zó botvieren, dat paars naast rood ligt, oranje tegen groen en geel op blauw. Maar nooit vloekt het en altijd is het effect zodanig, dat duizenden er op uit trekken, om deze kleurenpracht te bewonderen. Wie zal de drommen geschat heb ben, die er beide Paasdagen op uitge trokken zijn. Waren het er tiendui zenden of honderdduizend? Was het misschien een half millioen? We we ten het niet en het doe er ook niet toe Maar wie de enorme queue gezien heeft, die onafgebroken voortschui- felde, vanaf de Haagsche Schouw tot Haarlem, moet gedacht hebben dat bijna half Holland huis en hof verla ten had. om letterlijk de hitte van de dag te gaan dragen tussen de bollen velden. In Sassenheim raakte de stroom nogal eens in de knoop. De nauwe dorpskom is niet in staat twee rijen auto's en twee rijen fietsen tegelijk door te laten. In Lisse werden de wielrijders buiten het dorp omgeleid, evenals in Hillegom, zodat het daar iets beter ging. Ook in de bloemenbadplaats Noord- wijk was het een geweldige drukte. Op de boulevards waren verschillen de grote restaurants geopend en afge stampt vol. Op de parkeerplaatsen was het zoeken naar een leeg plekje en, als de meeste wagens niet zo nieuw waren, had het een enorme dump kunnen zijn. Het N.V.V. organiseerde trips voor buitenlanders, waaraan dit jaar reeds ruim 250 gezelschappen deelnamen. Men verwacht er nog 200- Behalve 3-, 5- en 8-daagse tochten, met Amster-: dam en Den Haag als uitgangspunt, werd dit jaar voor het eerst een spe ciale Paastocht georganiseerd, waar voor een enorme belangstelling be stond. Onnodig te vermelden dat door dit buitenlands bezoek de hotels en- restaurants overvol waren. In Hille gom was zelf- het politiebureau als logement ingericht. Alles wat i rijden kon. Het waren overigens niet alleen luxe sleeën, die de wegen bevolkten. Alles wat maar wielen had en rijden kon, reed mee. Auto's, waarvan de jaartallen varieerden van 19^9 tot 1928, open en gesloten bestelwagens, provisorisch overkapte vrachtwagen, motorrijwielen, fietsen, in eindeloze stromen, en zelfs een enkele paard en wagen. Of de bestuurders allemaal werkelijk genoten hebben, wagen we te betwijfelen. Men had alle aandacht nodig voor het verkeer, om niet in botsing te komen of in de knoop te raken, zodat er niet veel aandacht overbleef voor de bloeiende bollen velden aan weerszijden van de weg. En dan rekenen we nog niet eens de beklagenswaardige huisvaders, die achter hun fiets een kinderwagen meesjokten, en de transpirerende moeders, die alsmaar in angst zaten of hun lieve kroost nog wel achter hen aan kwam Ook moete we in twijfel trekken, of al deze bollen-enthousiasten zo ge noten hebben van de heerlijke hya cinthen-geur. die de heerlijk koele zeewind aandroeg. De benauwde lucht van benzine, om van stofwolken maar te zwijgen, zal menig reukor gaan onaangenaam geprikkeld heb ben. Opmerkelijk was het hoe weinig er gezocht werd naar rustige wegen. Enerzijds spuide Haarlem een trage stroom van auto's en fietsers en van de andere kant wrong een kronkelend slangenlijf daar tegen in. Maar beide bleven op de hoofdweg Sassenheim LisseHillegom. In Warmond b.v., waar grote tulpenvelden in pralende pracht lagen te pronken, was een tou rist bijna een bijzonderheid. Op de Kaag echter was het bijzonder druk. En wie in Hillegom even af boog, het Bethlehemslaantje op, vond er, temidden van de prachtigste hya cinthen velden, een bijna volmaakte *ust. Dank zij de extra dienstregeling van de N.Z.H.V-M.-bussen konden duizenden, die over geen vervoers middel beschikten, toch' 'n tocht door de bollenvelden maken. We zullen 't daarom de Mij maar niet erg kwa lijk nemen, dat het bord bij de Boer- haavelaan „Richting Sassenheim, Lis se, Hillegombestemd voor buslief hebbers, door vele onbekende wielrij ders als een richtingwijzer werd be schouwd. Tientallen sloegen rechts af en kwamen bij de Maredijk tot de ontdekking, dat ze verkeerd gereden waren! Misschien kan de aanwijzing voor de bus wat duidelijk omschreven worden. Venters deden goede zaken. „Verse slingers", klonk het uit de monden van met kransen omhangen mannen en jongens, die geef ze eens ongelijk! uit deze drukte een slaatje trachte.. te slaan. Honderden tentjes met bossen en slingers boden gelegenheid t? over om zich te tooien met bloemen. Wie geen slinger thuis brengt, is niet naar de bollen geweest. Dus omkransten de fietsers zich met narcissenkoppen en versierden chauf feurs hun wagens, zodat het tenslotte een levende bloemenslang werd, die hortend en stotend over het wegdek kroop. Het behoefde de touristen aan niets te-ontbreken. Tentjes met koek en cider, met paling, met patates fri tes en met chocolade waren er legio. En vie aan Oma in Dordrecht of aan beste neef in Geldermalsum een brief kaart. met kleurige .bloemen er op, wilde sturen, vond om de vijf meter een jongen, die ze in bonte verschei denheid aanbood. De opsomming zou niet volledig zijn, als ook de fotogra fen niet genoemd werden, die ieder een trachtten te overtuigen, dat niets zo leuk was als een herinnering, op glanzend papier, aan deze bollent.i -ht. Er was nog meer te genieten. In Hillegom draaide de kermis; op ver schillende plaatsen kon men per boot een tocht door de bollenvelden ma ken. In drie dagen werden 1200 rond vaarten gemaakt. Sommige tuinen waren opengesteld om bloemen te plukken. Tegen betaling natuurlijk. Een stervend stilleven. Hebben al die mensen nu genoten? Is een gemakkelijke fauteuil, een goed boek, een sigaret en een kopje thee niet verre te verkiezen boven een afmattende tocht, in benzine stank en stof, in angst of het groepje wel bij elkaar blijft, met uiterste op lettendheid om geen ongelukken te maken en met lauwe limonade, uit 'n glas, dat maar half omgespoeld is? Moeten we eigenlijk deze vraag wel stellen? Wan geloof toch niet, dat het LEGER DES HEILS BRENGT AUBADE OP SOESTDIJK De In ternationale muziekkapel van het Le ger des Heils uit Londen o.l.v. ka pelmeester-majoor Adams heefs Za terdagmorgen een aubade gebracht aan koningin Juliana en de drie oudste prinsesjes op Paleis Soestdijk. Overzicht tijdens het concert. Van links naar rechts op het bordes mr Rushton, mrs Durner, koningin Ju liana en de drie prinsesjes, de chef staf commander Aller. deze mensen alleen maar te doen is om een bollenveld te zien en te rui ken. Het is voorjaar, prachtig weer, een vrije dag en een mooie gelegen heid er eens even tussenuit te trek ken Dus gaai. ze naar de bollen! En wie een rustend troepje ziet stoeien in de graskan., of een heldere lach hoort opklinken uit een voorbij rij dende auto, weet dat er genoten wordt. Dit laatste niet het minst door de vele buitenlanders, die, meest in luxe sleeën, ziel» kwamen overtuigen van de schoonheid der bollenvelden, waarvan de roep tot ver over de landsgrenzen uitgaat. De Belgen wa ren onder hen ver in de meerderheid. De eerste bojlenzondagen zijn voor bij. Begunstigd door schitterend weer, zijn ze voor de bollenstreek een groot succes geworden. En velen hebben ervan geprofiteerd, een stukje natuur te proeven, al was het dan een beetje geforceerd. Ze hebben genoten en het beetje zadelpijn gaat wel weer over. De verbrande armen, benen en ge zichten, doen geen pijn, omdat de be zitters er trots op zijn. En het ster vend stilleven: een verdorde bloe menslinger op de vuilnisbak, bewijst dat er vele dubbeltjes naar de bol lenstreek gerold zijn. Daar is het toch eigenlijk om begonnen! HET UITZONDERLIJKE MOOIE PAASWEEK. Wanneer we een terugblik werpen op het weer van de Paasdagen, blijkt, dat we in een groot deel van het land de warmste en zonnigste Pasen sinds het begin van de meteorologische waarnemingen (ongeveer honderd jaar geleden) gehad hebben. In het Oosten van Brabant en Limburg steeg de temperatuur op beide Paasdagen tot boven 29 gra den. In de stad Maastricht werd zelfs een temperatuur van 30 graden be reikt. Deze temperaturen vormen een absoluut record. In de laatste hon derd jaar waren zulke hoge tempa- turen in de maand April in het ge noemde gebied nog niet voorgeko men Anders was het echter in de kustgebieden. Vooral op eerste Paas dag drong zeer koele zeelucht ver landinwaarts, hetgeen gepaard ging met een daling van de temportuur tot beneden 15 graden. Op tweede Paasdag stroomde aan het einde van de middag opnieuw koelere zee lucht Nederland binnen. Dit was het gevolg van de ontwik keling van een machtig gebied van hoge luchtdruk ten Noorden van de Azoren. Door de uitbreiding van dit hoge drukgebied over de Britse eilan den is aan het warme weer nu een einde gekomen. Van Canada en Groenland stroomt een nieuwe hoe veelheid koude lucht de Oceaan op en deze zal nu Woensdag een verdere daling van de temperatuur hier te lande ten gevolge hebben. Af en toe ontstonden er onvermijdelijke opstoppingen, die van de po litie veel energie en van de touristen een beetje geduld vergden. Het was duidelijk merkbaar dat er geen rijverbod was. Ondanks alles kwa men er geen ernstige ongelukken voor. De besprekingen te Batavia DE TWEEDE bijeenkomst van de voorbereidende conferentie te Ba- tavia heeft dr. van Royen een uit eenzetting gegeven over het nieuwe hoofdstuk van de Nederlandse grond wet. Hij verklaarde, dat het nieuwe hoofdstuk is gebaseerd op de overeen komsten getekend te Linggadjati en aan boord van de Renville. In het bij zonder ging hij in op de clausule, dat de Unie zal garanderen „rechtszekerheid" en „deugdelijk bestuur". Het schijnt, aldus dr. van Royen, dat soms wordt gevreesd, dat deze voorzieningen Nederland zullen ver plichten er op te staan dat de orga nen van de Unie een recht van veto of macht zullen hebben om zich te mengen in het bestuur van de deel genoten der Unie. Laat mij verkla ren, dat deze vrees geheel ongegrond is. Dr. v. Royen besloot zijn rede met de vraag: Wat denkt de Republiek te doen aan haar grondwet met het oog op het wegnemen van een moge lijke hinderpaal op de weg van de vestiging van de Verenigde Staten van Indonesië? Het zou van geen nut zijn te verhullen, dat de Repu blikeinse grondwet ons en de fede rale gebieden aanzienlijke vrees heeft gegeven en geeft, daar om slechts een voorbeeld te geven deze grondwet nadrukkelijk het fe derale principe uitsluit. Dr. van Royen vroeg aan Mohammed Rum nauwkeurig de positie van de Repu blikeinse grondwet te verklaren. Mohammed Rum, Ali Satroami- djojo en mr. Djoewana zijn na de tweede bijeenkomst naar Banka ge vlogen. Zij werden vergezeld door Soedarpo-Sastrosatomo, lid van de Republikeinse delegatie in Lake Success. Het verslag van Soedarpo kan éen belangrijke- invloed hebben op de Republikeinse houding bij de besprekingen te Batavia. Als het maar geen werkelijkheid wordt IN EEN BERICHT uit Parijs van haar correspondent Henry Wales schrijft de „Chicago Tribune", dat de voorlopige verdedigingslinie van West-Europa tegen een eventuele aanval van het Sovjetrussische leger ge vormd zal worden door de Gelderse IJssel, de Rijn en de Po. Noord-Afri- ka zou echter het voornaamste verdedigingsbolwerk zijn. Volgens het blad werd dit besluit genomen „door de ministers van buitenlandse za ken en Amerikaanse autoriteiten in de geheime vergaderingen, die na de ondertekening van het Noord-Atlan »sche Pact in Washington werden gehouden, toen de Europese vertegenwoordigers de lijst van wapens en uitrusting, die zij van de V. S. wensen, op leen- en pachtbasis, overleg den". In het bericht wordt verder gezegd, dat het Iberische schiereiland als continentale verdedigingsbasis zal worden ingericht, indien de V. S. bereid zijn het herstel van de Spaan se hoofdverkeerswegen, spoorwegen en havens voor de ravitaillering en het vervoer van troepen te financie ren. Het blad zegt een schets van de „ontworpen militaire operaties" van leden van de Franse missie, die de minister van buitenlandse zaken, Ro bert Schuman, naar de conferentie te Washington vergezelde, gekregen te hebben. De conferentie, aldus het bericht, „liet de theoretische linie van Bremen naar Basel, langs de We- ser en Rijn, varen, daar deze onmo gelijk te verdedigen geacht werd te gen pantserdivisies, slechts enkele kilometers en Oosten van de Elbe geconcentreerd". Schuman zou er öp gestaan hebben, dat de plannen zou den voorzien in de verdediging van de Po-linie in Noord-Italië, maar stelde de eis, dat de positie aan niet- Italiaanse troepen moest Vorden toe vertrouwd. De conferentie besteedde de meeste tijd aan de bestudering van het probleem van „een mogelijke te rugtocht uit West-Europa voor het geval de Russen er in slaagden een overweldigende doorbraak aan de Rijn te forceren". De Amerikanen gaven de voorkeur aan de Pyreneeën als verdedigingslinie, doch de West- Europeanen hadden hiertegen be zwaar met het oog op „Spanje's ver ouderde spoorwegen, zijn gebrek aan faciliteiten in zijn havens en zijn slechte wegen". Zij gaven echer toe, dat Spanje als een vooruitgeschoven basis zou kunnen worden gebruikt, indien de V. S. Spanje's spoorwegen, wegen en havens zouden verbeteren en moderniseren, aldus het artikel. Tenslotte wordt verklaard, dat bases in Noord-Afrik* het bombarderen van West-Rus'-.-met vliegtuigen, die via de Noordpool naar Alaska vice versa vliegen", mogelijk ma ken. AMERIKAANSE OFFICIEREN NAAR EUROPA De Amerikaanse radiocommenta tor Drew Pearson heeft Zondag ver klaard, dat Dean Acheson aanstaande week een buitengewone persconfe rentie zal beleggen waarop hij de herbewapeningsplannen voor Europa zal uiteenzetten. De commentator deelde verder mede, dat ongeveer 6.000 officieren van het Amerikaanse leger zich naar Europa zullen begeven om de lan- NAAR EEN NEGARA KALIMANTAN Hedenochtend zijn de besprekingen tussen de Nederlandse en Republi keinse delegaties onder auspiciën van de UNCI over dc kwestie van de terugkeer der republikleinse rege ring naar Djogja voortgezet. Voor de formele besprekingen, die Don derdag a s. worden gehouden, zal men nog informeel bijeenkomen, al dus werd hedenochtend besloten Inussen zijn de onderscheidene delegaties van Borneo der B.F.O. eveneens in hotel des Indes bijeen gekomen en wel voor de eerste be sprekingen over de vorming van de Negara Kalimantan (Borneo). Deze besprekingen worden gehouden on der voorzitterschap van Pangeran Kartanegara. de secretaris van staat voor zelfbestuurszaken, die zelf af komstig is uit Oost-Borneo. Vredesvoorstellen van Sowjet-Unie Volgens de Amerikaanse radio commentator Drew Pearson heeft Rusland belangrijke „vredesvoorstel len" gedaan. Deze „voorstellen" zou den gedaan zijn door de afgevaar digde van de USSR bij de V. N., Jacob Malik. Rusland zou, door be middeling van laatstgenoemde, aan de reizende ambassadeur der Ver enigde Staten, Philip Jessup, een conferentie van de „Grote Vier" heb ben voorgesteld om sommige Duitse kwesties tc bespreken: de munt- kwe§tie, de Berlijnse blokkade, de eenmaking van Duitsland en het te rugtrekken der bezettingstroepen. Acheson zou. aldus Paerson, deze voorstellen met Bevin cn Schuman te Washington hebben besproken. De geallieerden zouden echter van de Sovjet-Unie eerst nadere bijzonder heden omtrent haar voornemens wensen te ontvangen. Volgens de Berlijnse correspon dent van de „Daily Graphic" wil de Sovjet-Unie besprekingen voeren over het ooheffen van de blokkade van Berlijn. De correspondent, Ed ward Howe, zegt verder, dat „de man, die haar aanraadde de blokkade in te stellen, op weg zou zijn naar Washington om assistentie te verle nen bij Sovjet-Russische onderhan delingen met het Amerikaanse mi nisterie van buitenlandse zaken over de opheffing van de blokkade. Ber lijn heeft hem gekend als adviseur Malinin. Hij gaat echter naar de V. S als generaal Georgief". Generaal Clay, de Amerikaanse militaire bevelhebber in Duitsland, heef Zaterdag te Berlijn verklaard, dat hij in het geheel geen reden zag om te delen in het algemene opti misme, dat men in Berlijn schijnt te koesteren over de verwachting, dat de Sovjets de blokkade zullen opheffen. Sen „O God, die door het hoog verhe ven Paasfeest aan de wereld heilmid- den van het Atlanisch Pact te helpen i delen bezorgd heeft, wil Uw volk, zo bij de voorbereiding van hun verde-j bidden wij, Uw hemelse gaven blij- diging. Dit werd aan de minis-teri van buitenlandse zaken, die het Pact hebben ondertekend voorgesteld en, volgens Pearson, zouden zij allen, met uitzondering van IJsland, het voorstel hebben aanvaard. ven schenken, opdat het volkomen vrijheid moge bekomen en tot het eeuwige leven geraken." Uit de Paas-Liturgie.

Leidse Courant | 1949 | | pagina 1