't Ja J^aaócdm Siaa&ei&t-pxi&zCe mm om §3#§o@. mm mmoe om me §'eü^€§o@io§©eso Tegelen kiest zijn Passiespelers mme c memo oeam,ooe êom &om- c§ moê me. PAASMORGEN1 ISCHUILKELDER Roeping in een tijd van onrust en verwarring Drie fraaie boeken als prijs $o#§o§êê§a, §G@ ZATERDAG 16 APRIL 1949 DE LEIDSE COURANT TWEEDE BLAD PAGINA 2 (Van onze bijzondere medewerker) Reeds tot in de uiterste hoeken der wereld heeft de radio het be kend gemaakt: op Witte Donderdag koos Tegelen zijn Passiespelers voor 1950. Uit ongeveer vijfhonderd da mes en heren van elke stand moes ten 134 sprekende rollen worden ge selecteerd. „Dat was wel het zwaar ste werk in de voorbereiding van onze uitvoeringen", zei ons regis seur Thijssen, „en ik ben opgelucht, dat de keuze thans achter de rug is". De heer Thijssen regisseert nu reeds sinds de eerste spelen van 1930; hij kent zijn levend materiaal en, zoals hij ons vertelde, heeft hij bijzondere plannen voor het nieuwe spel. De tekst van pater Jac. Schreurs leent zich uitstekend voor een reli- fieuse, tevfens artistieke vertolking, n dan de muziek van Hubert Cuy- pers, waarvan wij een fragment hoorden op de avond van de verkie zing. Een bekend boomkweker, de heer J. H. Faassen, is voorzitter van de stidhting „Passiespelen". Hij gaf ons een mooie gedachte mee voor de krant: deze tijd van onrust en inter- naionale verwarring moet ons, Pas siespelers, een aansporing zijn tot grote eenheid en opoffering. Niet minder duidelijk was het woord van burgemeester mr. Pesch tot de can didates ieder medewerkende moet een hoge opvatting hebben van zijn taak, de vervulling van een roeping. Welk een spanning heeft er ge heerst in de ogenblikken die aan het bekend maken van de keuze z(jn vooraf gegaan. Een strijkkwartet van Tegelse jongelui speelde ter inleiding kunstzinnig de bekende melodie „O hoofd vol bloed en wonden" uit Bach's Mattheus-passie. En dan wer den de namen van de gekozenen af geroepen, alfabetisch, zonder voor keur. Toen het aankwam op de rollen van de hoofdfiguren, trad een zeer grote stilte in. ,.De Chrisusrol zal worden vervuld door Pierre Oehlen", zei de voorzitter; en zo komt een be scheiden huisschilder, die ook in 1946 de Meester uitbeeldde, opnieuw aan de beurt. Maar de Maria is een nieuwe figuur. Het is Mia Vermeu len, die de vorige maal de reien zegde en daarvoor een compliment beeft ontvangen van koningin Wil- helmina, die tot de tienduizenden be zoekers heeft behoord. Wat men van haar kan verwachten, was te horen aan 't korte fragment, dat zij aan het slot van de avond declameerde, het geen de radio Vrijdagavond heeft, verspreid. Van stond af aan zullen de man nelijke krachten hun haartooi laten groeien en de baard laten staan. De herkozen Petrus, Andreas Fransen, was daarmee bereids begonnen en kwam zijn diploma in ontvangst ne men met golvend grijzend haar. Reeds de volgende week zullen de repetities beginnen; dat wordt zwaar werk, gans een jaar, tot de eerste opvoering in Mei 1950. Intussen is „De Doolhof", het uit verkoren natuurschone plekje van de uitvoering, aanmerkelijk verbeterd, hetgeen wel nodig was na d'e ont reddering in bezettingstijd. In de zaal tegenover het grote kruis, aan de voet waarvan de lij densattributen waren neergelegd, hebben alle spelers hun belofte af gelegd, uit liefde tot Christus de toe gewezen rollen aanvaard en zich on derworpen aan de leiding. Dat was een schone opgave, die gemeente secretaris Kellenaars heeft ons er aan herinnerd iets e zeggen geeft in een zich snel ontwikkelende plaats, waar de industrie ruim schoots is gevestigd. Tegelen heeft in de wereld een goede klank: zakelijk en cultureel. Begin de dag- met IV»BBL Tanden blank en rein; adem frij als mofgendauw. KONINKLIJK PAAR TEGENWOORDIG BIJ AVONDMAALDIENST Koningin Juliana en prins Bern- hard hebben gisteravond in de Ne derlands Hervormde Kerk te Baarn de avondmaaldienst bijgewoond. Ds J. A. J. Vermaat ging in deze dienst voor. POLITIE VRAAGT INLICHTINGEN INZAKE GECOMPLICEERDE BOTSING. Op 14 April geschiedde op de Rij ksstraatweg Amsterdam Den Haag een gecompliceerde botsing waarbij een vijftal auto's waren be trokken. Gelukkig gebeurde er geen ongelukken en beperkte de schade zich tot verbogen spatborden enz. De politie te Oegstgeest verzoekt echter nadere inlichtingen. De bot sing was het gevolg van het feit, dat een auto komende uit de rich ting Den Haag twee voor hem rij dende auto's passeerde op hetzelfde ogenblik, dat uit de richting Am sterdam een auto naderde welke juist een voor hem rijdende bestel auto passeerde. De beide passerende wagens zou den zonder twijfel op elkaar inge reden zijn, wanneer niet beide scherp naar rechts hadden gezwenkt De uit Amsterdam komende wagen raakte hierdoor de bestelauto, slin gerde naar links en botste tegen de achterste uit Den Haag komende auto. De groepscommandant der rijks politie te Oegstgeest verzoekt thans de bestuurder van de passerende auto uit Den Haag vermoedelijk een arts, want de wagen had een aesculaapteken zich met hem in verbinding te stellen teneinde na dere inlidhtingen te verstrekken. Paaschen, Paaschen, -luide klinke nu de slag van lerke en vinke nu de stem van mensche en dier!. Paaschen, Paaschen, wijdt het vier, wijdt het licht en pint de lampen, Iaat den verschen wierook dampen: Hallelujah 't jok is af van de dood en van het graf! Paaschen, Paaschen, opgestanden is de God, dien boze handen hadden aan het kruis gedaan. Paaschen, Paaschen, vrij voortaan, heeft Hij hout en steen en ijzer overwonnen, die, verrijzer Hallelujah één uit al, leeft en immer immer leven zai. Paaschen, Paaschen, dwaze mannen dachten Hem in 't graf te spannen, met Pilatus' zegelmerk: Paaschen, Paaschen, ij del werk ij del waken: God almachtig is verrezen eigenkrachtig Hallelujah door de steen eer de zonne in 't Oosten scheen Paaschen, Paaschen, luide klinke nu de taal van lerke en vinke nu de taal van mensch en dier! Paaschen, Paaschen, wijdt het vier wijdt het licht en spijst de lampen laat de blauwen wierook dampen: Hallelujah God is groot: overwinnaar van de dood! i GUIDO GEZELLE EEN BOEIENDE SCèNE UIT DE VORIGE PASSIESPELEN VAN TEGELEN HANDELAARS IN VALSE DOLLARBILJETTEN GEARRESTEERD. De Utrechtse politie heeft dezer dagen, twee uit Noord-Brabant af komstige veehandelaren gearres teerd die Zaterdag 9 April jl. op de veemarkt aan de Croeselaan valse dollarbiljetten aan de man trachten te brengen. De- recherche werd op de hoogte gebracht, zij stelde 's middags in de binnenstad een onderzoek in, dat tenslotte resultaat opleverde. De twee aangehouden veehandelaren waren in het bezit van een auto. Het grondig onderzoek waaraan de auto werd onderworpen, bracht duizend valse dollarbiljetten aan het licht. Het onderzoek heeft nog niet uitgewezen in hoeverre sprake is van een onderdeel van een com plot. TWEE WEKEN LANG MET HR. MS. „ZEEHOND"ONDER WATER door Bram Baggerman Toen onder vlagen ijskoude regen c-n wind, die zelfs buiswater aan boord van de „Castor" joeg en dit oude getrouwe logementsschip deed deinen alsof het waarlijk de golven van de oceaan doorkliefde, Hr. Ms. onderzèeboten „O 24" en „Zeehond" Donderdagmorgen 7 April j.l. aan de steiger van de Rotterdamse on derzeebootbasis meerden, was een reis volbracht, die zowel weten schappelijk als maritiem-technisch uiterst belangrijk was. Want niet alleen was tussen Cu rasao en Paramaribo prof. A. F. Ve- ning Meinesz aan boord van Hr. Ms. „O 24" en had dit schip twee zijner assistenten meegenomen naar het va derland, terwijl de bekende zwaar tekracht-hoogleraar zelf per vlieg tuig repatrieerde, maar ook was lui tenant ter zee der eerste klasse J. H. Baron Mackay commandant van Hr. Ms. „Zeehond", maar eventjes volle veertien dagen met schip en al onder water gebleven, hetgeen hem niet eens in aanraking bracht met de Zeekrijgsraad! De lezer dient in dit geval deze uitdrukking letterlijk op te vatten: Hr. Ms. „Zeehond" heeft op de terugreis vijf dagen na Para maribo gedoken om van 15 tot 29 Maart j.l. deze terugreis onder water uit te voeren, een zorgvuldig voor bereide proef om de deugdelijkheid te bewijzen van de zo bekende „Schnorkel" of liever „snuiver" zo als de Hollandse marineman zegt. Gedurende die tijd bleef Hr. Ms. „Zeehond" rustig op haar dieselmo toren doorvaren of het een boven watertochtje gold. Om de vier dagen kwam men even boven voor het op maken van een bestek. Alles werkte prima. De ventilatie functionneerde goed, zodat men niet eens een rook verbod behoefde in te stellen en op ieder uur van de dag zijn sigaretje kon genieten. Wellicht echter was de technische zijde van deze proef niet de belang rijkste. Technische omstandigheden heeft men in de hand, en men wist, dat een dergelijke vaart moge-lijk was. - Een Britse onderzeeboot heeft immers drie weken lang onder water gevaren. En een eventueel vol gende oorlog zal het steeds minder voorkomen, dat een onderzeeboot aan de oppervlakte komt. Een fac tor, die men niet van te vofen kan berekenen is echter het moreel van de mannen. Zou dit bestand zijn te gen langdurige ongewone en hoogst ongeriefelijke omstandigheden? Im mers bij het varen met de „snuiver" ontstaat in de boot een verminde ring van de luchtdruk, doordat de toevoer gebonden is aan de bepaalde grootte van de buis. Bij een over slaand golfje sluit de toevoerope ning zich een ogenblik. Het wegzui gen van de verbruikte lucht gaat door, zodat eventjes de luchtdruk nog iets verder afneemt. De opva renden voelen dit dan ook in hun oren. Het is hinderlijk, maar zeker niet zodanig inspannend, dat voor nadelige gevolgen behoeft te wor den gevreesd.. Bovendien is het voortdurende gedreun van de diesel motoren evenmin erg aangenaam. Extra uikijken via de periscoop en radar is natuurlijk geboden. Komt onverwachts een schip op de route van de desbetreffende onderzeeboot, dan moet men op zijn hoede zijn. Het aankomende schip zal n.l. het kleine silhouet van snuiver en peri scoop in de meeste gevallen niet waarnemen. Twee volle weken werd van de mannen verlangd dat zij onder ab normale, extra vermoeiende en een tonige omstandigheden hun arbeid normaal blijven verrichten. Met het moreel van de opvaren den staat of valt de gehele proef. En het stemt tot voldoening dat de be manning van Hr. Ms. „Zeehond" van hoog tot laag deze krachtproef glansrijk doorstond. Niet alleen onderzeebootdeskundi gen hadden belangstelling voor deze twee weken onder water. Ook de arts volgde nauwlettend de reacties van de opvarenden. Behalve wat Wij zijn verheugd onze lezers in dit feestelijk Paasnummer een bij zonder aardige puzzle te kunnen voorleggen, die eens breek met de sleur van wekelijkse kruiswoord- puzzles en niet zo moeilijk is, zodat velen er hun krachten op kunnen beproeven. By een extra/ mooie puzzle, beho ren extra mooie prijzen. Deze menen we gevonden te hebben in drie boe ken „Leven met de Kerk", „De Mis" en ..In de Kerk", alle geschreven door wijlen pastoor F. C. van Beukering, die onder de goede in zenders zullen worden verloot. Om een zo groot mogelijk aantal lezers gelegenheid te geven deze Paaspuzzle op te lossen, is de termijn waarop het inzenden van oplossingen sluit, een dag verschoven. Oplossin gen worden op ons bureau verwacht tot en met Donderdag 21 April. Op de enveloppe vermelden „Puzzle". HET EIEREN-GEHEIMSCHRIFT Wij kunnen met eieren weer wat royaler omspringen en hebben daar om een aantal van deze kippen-pro- ducten van verschillende tekeningen hoofdpijn zijn bij niemand geeste lijke of lichamelijke invloeden ge bleken. Wel kregen enkelen wat hoofdpijn of hadden sommigen last met slapen door de telkens wisselen de luchtdruk in de boot ten gevolge van het „snuiver"-proces. Deze moei lijkheden verdwenen onmiddellijk nadat weer aan de oppervlakte werd gevaren. Filmvoorstellingen en een onuit puttelijke culinaire fantasie van de kok slaagden er in, het humeur al tijd „boven water" te houden. De mannen van Hr. Ms. „Zeehond" heb ben een prestatie geleverd, die er wezen mag. De Onderzeedienst heeft eens te meer getoond, over kerels te beschikken met durf, moed, uithou dingsvermogen en een avontuurlijke geest. En die kerels hebben we hard nodig. HYPOTHEKEN en voor alle andere zaken op het gebied van on roerende goederen J*J 8ouw-0nMak0laarsbedrijf uBd v.d.Drifi Oude Vest 29 - Leiden voorzien en hiervan een geheim schrift samengesteld. Steeds ver vangt hetzelfde getekende ei een zelfde letter. Behalve de Q en X ko men alle letters uit het alphabeth tenminste eenmaal voor. U wilt een beetje op weg gehol pen worden? Welnu, dan vertellen wij u dat „neef Jan" deze brief aan een tante heeft verzonden. Nu weet u voldoende om het geheel te kun nen oplossen. Doet uw best! OPLOSSINGGEN VORIGE WEEK Horizontaal: 1 kit, 4 naken, 6 por, 7 ren, 9 lor, 10 mat, 12 M.S., 14 Ee, 15 diaeresis, 18 dat, 19 die, 20 Nel, 22 sta,,24 har, 26 koe, 27 alp, 29 sak, 31 ons, 33 do, 34 unie, 36 laars, 38 Sion, 40 e.a., 42 vertrek, 44 ver, 45 Eos, 47 legende, 50 man, 51 tol, 52 quadrille, 55 rel, 56 eed, 58 Aa, 59 ter, 60 ant, 61 r.r., 62 pro, 64 erf, 66 desperaat, 71 mas, 73 Asa, 74 telraam 77 Noë, 78 alp, 79 medidaat, 81 re. 82 atol, 84 klink, 86 pose, 87 al, 88 lof, 89 mos, 91 sek, 92 nik, 93 nok, 94 fok, 96 kot, 97 lak, 99 ert, 100 topo- graaf, 102, Sr., 103 fa, 104 pot, 106 Inn, 108 pop, 110 beo, 111 koper, 113 lak. Verticaal: 1 kar, 2 ik, 3 ter, 4 nor maal, 5 Nemesis, 6 Po, 8 na, 9 lid, 11 tas, 13 set, 14 eed, 16 idee, 17 iets, 20 Noë, 21 sla, 23 aas, 24 hor, 25 ru- rograaf, 26 kik, 27 aard, 28 prei, 30 kil, 31 ongeraden, 32 sen, 33 den, 35 nel, 36 Lea, 37 sol, 39 oer, 41 adé, 42 vaart, 43 t.t., 44 Vuren, 46 slaap, 48 el, 49 eerst, 50 map, 52 q.e.d., 53 ree, 54 ent, 57 dra, 63 oer, 64 er, 65 fat, 67 sok, 68 pels, 69 rank, 70 alk, 71 mes, 72 si, 73 aa, 75 lel, 76 mom, 79 mok, 80 aak, 83 lof, 85 iep, 86 pit, 90 solo, 92 nota, 95 kapstok, 96 kraaier, 98 kor, 99 erf, 100 tip, 101 fen, 105 op. 107 no, 109 pol, 110 bek, 112 pa. De opgave van de vorige week was lang niet gemakkelijk en bleek voor vele lezers verschillende strui kelblokken te bevatten. Het aantal inzendingen was niet buitengewoon groot. Onder hen, die de juiste ant woorden vonden, werden de prijzen als volgt verloot: le prijs, een stel zilveren man chetknopen. C. W. Zeestraten, Tey- lingerlaan 94, Sassenheim. 2e prijs, een verzilverde sigaret- tendover: G. Schoondergang, Rijn kade 14, Leiden. 3e prijs, een vulpotlood: Wed. van Steijn, Zuidbuurtseweg 63, Zoeter- woude. IN DE 1 Paasnovelle door Olav laroi Dat is voor de derde keer van de week! zegt Louis Delotte, als hij de electrische noodverlichting in schakelt in de schuilkelder, terwijl buiten de alarmsirenes nog onheil spellend naloeien. Frangois Medard antwoordt niet. Hij knikt alleen met het hoofd. Het is inderdaad voor de derde keer in de Goede Week, dat het al armsignaal gegeven wordt. De eerste keer zijn enkele bommen neergeko men op de buitenwijken van de stad, de tweede keer- werd er in het ge heel geen schade aangericht. Wij weten niet wat er nu nog gebeuren zal. Vermoedelijk zal het wel op een sisser uitlopen. De vorige keer aldus gaat Delotte verder hadden wij het hier druk. Maar toen kwam het al arm ook tegen de avond en waren er veel mensen op straat. Het zal zo'n vaart niet lopen' Op hetzelfde ogenblik wordt er op de aeur geklopt. Louis Delotte doet open, en twee personen treden bin nen. Frangois Medard staat op en gaat de binnenkomenden tegemoet. Hé. Patet Jean, u hier? Dat is toevallig. Zalig Pasen, Frangois. Dat is waar ook Pater, het is Pasen. Eveneens een Zalig Pasen. Pater Jean gaat nu naar Louis De lotte. Hij vermoedde al, dat deze man de bewaker was van de schuilkelder. En men verbroedert zo spoedig bij dit gedwongen nachtelijke verblijf in een kelder tijdens luchtalarm, dat men het beste in het begin reeds ken nis kan maken. Mag ik mij even voorstellen, mijnheer, ik ben Pater Jean. Aangenaam, Louis Delotte. Mag ik u „Zalig Paasfeest" wen sen? Pardon, Eerwaarde. Ik houd meer van „Gelukkig Paasfeest. Dan gaan mijn wensen toch de goede richting uit, antwoordt Pater Jean glimlachend aan Louis Delotte. Louis Delotte is zichtbaar verle gen met de aanwezigheid van een priester in zijn schuilkelder. Het is maar goed, dat er weinig mensen zijn in deze kelder, want anders zou hij met zijn figuur geen raad heb ben geweten. Was het Louis Delotte niet, die al om bekend staat als een fel-anticle- ricaal? Heeft hij geen vlammende redevoeringen gehouden om voor de handhaving der anticlericale wetten te zorgen? En nu zal hij wellicht eni kele uren in de nabijheid van een geestelijke moeten doorbrengen. „Afijn", denkt hij, „nood breekt wet. Ik zal mij wel weten te verde digen". Pater Jean kent Louis Delotte niet, maar hij is er wel aan gewend geraakt hier en daar nog bolwerken van anticlericalisme aan te trefffen. Hij vindt het niet eens erg. De eer ste keer dat de jonge priester kennis maakt met een vijand van de gods dienst, is dat voor hem een merk waardige gewaarwording; het is een schokkende gebeurtenis, waarover hij soms maanden denken moet. Hij zou zich met alle macht willen wij den aan die ene ziel, maar hij weet niet hoe. Hij probeert dan spitsvon digheden te weerleggen, maar hij merkt, dat alle antwoorden bij de anticlericaal het ene oor in en het andere oor uitgaan. -Steeds komt de man met nieuwe spitsvondigheden aandraven. Nauwelijks is de ene vraag beantwoord, of er komt weer een tweede vraag. Maar als de priester meer dei'ge- lijke gevallen ontmoet, dan le^t hij het onmogelijke voor de mens in de handen van de Almachtige God. Er zijn zo zwaar gepantserde zielen, dat alleen Gods onmiddellijk ingrij pen toegang kan vinden. Pater Jean weet, dat hij weinig bereikt met het oplossen van twistpunten van ver harde anticlericalen. En dat alles is zo normaal. Gingen de Joodse Schriftgeleerden soms niet naar Je zus om Hem moeilijke vragen voor te leggen? En de Meester beant woordde de vragen meesterlijk. Maar wat deden de Schriftgeleerden? Zij gaven zich niet gewonnen en dropen af om nieuwe twistvragen te zoe ken Enerzijds is Pater Jean blij, dat hij hier niet alleen is. Hij heeft een goe de vriend gevonden, Frangois Me dard, een leider van de Katholieke Actie. Die vierde man in de kelder is aan allen onbekend, het is een man op leeftijd, misschien tegen de vijftig, die in een hoek op de bank gaat zit ten en zwijgt. Het is nog stil in de kelder, en het is stil daarbuiten. De alarmsirene loeit niet meer. Men ver onderstelt, dat alle mensen het sig naal hebben gehoord en zich naar veiliger ooraën hebben begeven. Pater Jean neemt zijn brevier. Paas-Zondag kan nog een drukke dag worden. Vroeger had hij het rus tiger dan nu. Een jaar geleden was hij op dit uur ook uit de veren. Hij was toen echter niet in een schuil kelder, maar hij stond in de koor banken om in de eerste uren van de Paasmorgen de Verrezen Christus te begroeten en te aanbidden. Maar de tijden zijn veranderd. Aan de Abt van het klooster heeft men assisten tie gevraagd, toen een groot aantal priesters uit de parochies werd weg gerukt, om dienst te doen in het le ger. En zo heeft Vader Abt een vijf tal kloosterlingen aangewezen, om opengevallen plaatsen in grote paro chies in te nemen. Tot deze vijf be hoorde ook Pater Jean, die advocaat is geweest bij de balie van Toulouse, alvorens hij zijn ambtstoga verwis selde met het simpele habijt dei- monniken. Op sommige dagen heeft Pater Jean heimwee naar zijn kloos tercel en naar zijn plaats in de koor banken. Hoe sterk is dit heimwee niet geweest in de voorbije dagen van de Goede Week en van Palm zondag? Hoe heeft hij niet verlangd zich aan të sluiten bij de plechtige pro- céssie van Palm-Zondag? In de geest ziet hij de priesters aan het altaar staan. Doodstil is het in de klooster kerk als drie monniken met heldere stem het Lijdensevangelie zingen. Dan leeft de Passie van de Ver losser in het hart der monniken. Nu staat hij in het volle leven van een parochie met alle zorgen van een pastoor voor zijn gelovigen, voor zijn kerk, voor zijn pastorie. Maar hij zal zijn plicht vervullen, tot Vader Abt hem terugroept naar zijn plaats in de koorbanken en naar de cel, die heel wat ongeriefelijker maar hem heel wat dierbaarder is dan zijn pastoorskamer. Pater Jean bidt zijn brevier. Hij bidt, wat hij het vorig jaar nog bid dend gezongen heeft. Zal ik het licht niet uitdoen? Wij moeten spaarzaam zijn!' klinkt de hatelijke stem van Louis Delotte. Ziet u niet, dat Pater Jean zijn brever bidt? vraagt Frangois Me dard. Ja, ik ben niet blind! Kan het licht dan niet aanblij ven? Kijk eens hier, wat de Eer waarde buiten de schuilkelder doet, kan mij niet schelen, maar het is mijn schuilkelder en daar heb ik te beve len. Ik ben nog wel zo vriendelijk om te waarschuwen. Dat moest u op prijs stellen! Zeker mijnheer! aldus mengt Pater Jetn zich in de discussie. „Ik stel het ten zeerste op prijs, dat u waarschuwt; U kunt het licht gerust uitdoen. Ik heb vandaag nog tijd ge noeg, en bovendien is het brevier gebed vandaag niet zolang als op andere dagen." Het licht gaat uit. Pater Jean heeft een overwinning behaald op zichzelf en op Louis Delotte, die gaarne een dispuut over het breviergebied zou hebben gehouden. Pater Jean weet, dat hij vandaag wellicht geen of weinig tijd zal heb ben. Maar hij weet ook, dat hij mijn heer Delotte door zijn antwoord ont wapend heeft, en dat is veel waard. Hij vraagt zich af, wat voor een mens deze mijnheer Delotte toch wel zal zijn. Vermoedelijk is de man wel gedoopt en heeft hij zijn Eerste H. Communie gedaan. Zo is het met de meesten. De meest verwoede anticlericalen zijn niet de ongedoopten, maar de gedoopten, die op het verkeerde pad zijn geraakt. Pater Jean overweegt om het niet mogelijk is, dat deze mensen probe ren het merkteken van het H. Doop sel in hun ziel uit te wissen. Het is nu volslagen donker. Hoe lang zitten zij nu reeds in deze kel der? Al meer dan een uur, dus het kan ongeveer half vier in de morgen zijn. Paasmorgen is het, het feest van de Verrijzenis. Louis Delotte denkt aan heel iets andei-s. Hij is opgewonden en durft niet te bekennen dat hij woedend is. Wat moet hij in 's hemelsnaam doen? Hij kon zich geen onaangenamer ge zelschap indenken dan deze priester, die jongeman die een goede bekende van Pater Jean schijnt te zijn en dan nog die zwijgende oude man daar op de bank, de vierde man, wiens naam hij niet kent. Hij had een boek willen lezen uit de kleine bibliotheek, die hij in de kelder heeft opgeborgen. Bovendien heeft hij de avondbladen nog niet doorgezien, en daarvan heeft hij al tijd een drietal verschillende in zijn jaszak zitten. Maar hij kan toch onmogelijk het licht aandoen, nadat hij zelf heeft gevraagd om spaarzaam te zijn! Hij kan evenmin de geestelijke in de ge legenheid stellen in zijn schiuilkelder het brevier te bidden! Jean Delotte kan echter niet ver moeden, dat er nog meer gebeden in deze Paasmorgen mogelijk zijn en dat de kralen van de Rozenkrans lang zaam bewogen worden in de zak van de priester. Zo gaan de minuten langzaam voorbij. Van tijd tot tijd dringt een

Leidse Courant | 1949 | | pagina 6