NIEUWS UIT DE RIJNSTREEK NIEUWS UIT DE OMGEVING Weduwe van getuige tegen kard. Mindszenty vertelt wedervaren ZATERDAG 16 APRIL 1949 DE LEIDSE COURANT EERSTE BLAD - PAGINA j ALPHEN AAN DEN RljN Het nieuwe uitbreidingsplan Ter inzage van de belanghebben den is ter gemeentesecretarie gelegd het nieuwe uitbreidingsplan der ge meente, welke voorziet in de be hoeften, die zich in de komende 30 jaren zouden kunnen voordoen. In hoofdzaak is hierin opgenomen de aansluiting van het nieuwe rijks- weggedeelte aan de westelijke oprit van de Gouwsluisebrug, de uitbrei ding van de bebouwde kom en het industriegebied. Verwacht wordt, dat de woongelegenheid zich voorname lijk zal uitbreiden in het gedeelte tussen de Hoorn en de Schoolstraat en de Herenweg en de Jongkindt Conjnckstraat. Voor wat de industrie betreft hier voor zullen mogelijkheden worden geschapen in wijk Hoorn en aan de Heimanswetering. Er wordt rekening gehouden met het ontworpen ka naal, dat een nieuwe schakel zal vor men in de waterweg A'damR'dam, via de Heimans wetering en dat in de toekomst de nauwe vaarweg door de Rijn, in het centrum der gemeen te, zal vervangen. In hoofdzaak omvat het uitbrei- dingsDlan ongeveer 265 ha., waarvan 1) plan-West, zonder industrieter rein-West 92.4 ha.; 2) terrein voor rioolwaterzuivering en gemeente- werf 2 ha.; 3) industrieterrein-West 30 2 ha., waarvan 6.8 ha. water; 4) plan-Oost I 34 ha.; 5) plan 0<5st II ent worpen in hoofdzaak 106 ha. Er komt een industriehaven tegenover de Heimanswetering. Spooraansluiting is mogelijk gemaakt. Bij de haven kunnen bedrijfsin- tensieve bedrijven komen en er is ten plein ontworpen, desgewenst bruikbaar als marktterrein, daarom heen is plaats voor handelszaken, winkels, bijzondere bedrijfsgebou wen en (of) industrieflats. Voorts komen daar café-restaurant, een bio scoop en de ambachtsschool. In de plannen-West en Oost kun nen in totaal 180 winkels en onge veer 80 verzorgende bedrijven wor den gebouwd. Het plan is aangepast aan de bestaande plannen tot omleg ging van de Rijn, de bouw van een tweede Riinovergane en de verbete ring van de oude Alphense brue. In verband met de Kanaalomlegging zal de vaste Rijnbrug over het Aax-- kanaal worden verplaatst in nrd.-o. richting, ter hoogte van de aftakking van de prov. weg, die loopt van de Oo-tkanaalweg naar Aarlanderveen. De Pieter Doelmanstraat en de Schoolstraat worden verbreed voor een betere verbinding van het-cen- rum der gemeente met de nieuwe rijksweg en de afbuiging van de orde rijksstraatweg aan de Hoge Zijde, buiten de kom der gemeente om. Deze afbuiging begint bij Ha- zerswoude en zal of bij Gouwsluis aansluiting vinden op de oude weg of, indien de bezwaren der N. S. niet kunnen worden ondervangen, bij de Dr. Lovinklaan het verkeer door de gemeente leiden, via het terrein van de Gasfabriek, de Conradstraat enz., in welk geval de Conradstraat zal worden verbreed. Een parallelweg vanaf het station, via de dr. Lovinklaan naar de Al phense brug zal voorzien in een goe de verbinding met de kern en de overige wijken der gemeente: Er komt een verbinding van het centrum met de Hoorn, via de dr. Lovinklaan, nabij de ..Handelsraad" aansluitend op de rijksstraatweg. Het St. Jorisplein zal in de toekomst een belangrijke functie vervullen. De oude begraafplaas zal verdwijnen. Nabij het Nuts?ebouw komt een parkeerterrein. Bij het nieuwe uit breidingsplan is rekening gehouden met een openlucht-zweminrichting, een watersportcentrum aan de Aar en een overdekte bad- en zwemin richting in de buurt van het markt plein, de uitbreiding van de Ooster begraafplaats, met de spoedige bouw van dc brug over de Rijn nabij Gouw- sluis voor de provinciale weg, met sportvelden-complexen, een stads park door uitbreiding van het be staande bospark. de aanleg van een waterpartij bij de Aar, met nieuwe speelterreinen, kleuterspeelplaatsen, speelweidjes met zandbakken enz. Tussen de prov.weg en de Ruijs- daelstr. komt ten Zuiden van de af rit der tweede Rijnovergang een twee de nieuwe R.K. kerk met bijbehoren- gebouwen, w.o. scholen, aan een pleintje ten Oosten v. d. Ten Harm- senstraat komt een Geref kerk, in het plan-West een N. Herv. en een Geref. kerk en in de naaste toekomst zal daar ook een derde R.K. kerk ver rijzen, terwijl met het uitbreidings- ZONDAGSDIENST ARTSEN. A.s. Zondag, 17 April, zal de dienst worden waargenomen door de docto ren van Bockel, de Graaff, Kors, Pos tel, Lahr. A.s. Maandag, 18 April, zal de dienst worden waargenomen door de doctoren: van Leeuwen, Langezaal, Meyboom, Nieuwzwaag. Dienst der apotheken De avond nacht- en Zondagsdienst der apothe ken te Leiden wordt van Zaterdag 16 April 13 uur tot Maandag 18 April 8 uur waargenomen door de Apotheek van Driesum Mare 110, Tel. 20406 en de Zuider-Apotheek, Lammenschansweg 4, Tel. 23553. Te Oegstgeest door de Oegstgees- ter Apotheek, Raadhuispark 8, Tel. 26274. De avond-, nacht- en Zondags dienst der apotheken te Leiden wordt van Maandag 18 April 8 uur tot Zaterdag 23 April 8 uur waarge nomen door de Apotheek Duyster Nieuwe Rijn 18, Tel. 20523 en de Doeza-Apotheek, Doezastraat 31, Tel. 20313. Te Oegsgeest door de Oegstgees- ter Apotheek, Raadhuispark 8, Tel. 26274. plan wordt gerekend op de bouw van nog een N. Herv. kerk, een R.K. kerk en twee Geref. kerken. Aan de dr Lovinklaan, nabij het bestaande ijs clubgebouw, dat hoogstwaarschijnlijk in de toekomst zal worden verplaatst naar het nieuwe ijsbaanterrein op Gouwsluis, komt een nieuwe open bare lagere school, ter vervanging van de oude o.l.s. in de Schoolstraat. De schoolbehoefte is becijferd op 7 a 8 enkelvoudige (7-klassige) scho len voor l.o. Voor 4 enkelv. en 2 dubbele scholen zijn reeds terrein vastgelegd. De omgeving van het raadhuis wordt in de toekomst het culturele deel der gemeente, die van het marktterrein het „zakelijke" deel. Het plan biedt ruimte voor de aan leg van singels en groenstroken, ter verfraaiing van de gemeente. Geboren: Joanna Cornelia Ma ria d. van H. Kempen en J. M. v. d. Geest. Ondertrouwd: Pieter Hendrik Ver kade 29 j. en Elsje Merritje Vis 27 j.; Hendrikus A van der Sluis 26 j. en Willemijntje Vermulm 20 j.Machiel van Winkel 29 j. en Wilhelmina van Beusekom 28 j.; Frans Marir.us Dom burg 47 j. en Johanna Reiniera Graafland 46 j. Getrouwd: Hendrik A. van Enge len 30 j. en Maria G. van der Werff 27 j.; Evert van Voskuilen 24 j. en Petronella A. van der Zwe 21 j.; Bastiaan Cuperus 22 j. en Johanna A. van Diggele 18 j.; IGaas Overvliet 23 j. en Magdalena van de Meent 20 j.; Jacobus van Klaveren 37 j. en Neeltje Oudshoorn 33 j. Overleden; Pietje van Elk 79 j weduwe van Jan van der Lee. ALKEMADE Geboren: Anna Wilhelmina d. van J. W. Hoogeveen en Th. H. v. d. Geest Cornelia Rusilla, d van P. Vis en G. Raaphorst; Wilhelmina Henrica Cle mentina d. van A. J. v. d. Ploeg en E. J. Disseldorp; Cornelia Anthonius z. van J. J. Daleman en G. M. van Berge Henegouwen; Geertruida Ma ria Petronella d. van P. A. van Rijn en A. Oomen; Adriana Johanna Ma ria, d van C. W. Zoet en J. W. M. v. d. Zwet; Johanna Antonia, d. van J. J. de Jong en C. J. van Klink; Elisa beth d. van A. J. Cuvelier en E. van der Schrier. Ondertrouwd: H- W. Hoogenboom en A. M. van Amsterdam; C. J. Hoo genboom en C. M. van Berkel; J. P. Spierenburg en A. A. Wesselman; C. M. Bijlemeer en M. J. Zwetsloot; J. G. Reux-ings en ,W- C Vrijburg; P. Los en C. M. van Leeuwen. Overleden: Adriana van der Ploeg, wed. van J. v. d. Akker, 75 j.; Antje Kortekaas, echtg. van J. v. d. Meer 75 j.; Cornelis Gerardus van der Zwet, wedn. van W- Vink, 70 j. BODEGRAVEN Hup de Rijn in! Gistermor gen omstx-eeks 11 uur kwam van Zwammerdam een melkauto gereden van de fa. Uijtenbogaard. Plotseling kwam een der wielen met de gras berm in aanraking, waardoor de chauffeur de macht over het stuur verloor. De wagen reed de laagte in en vloog door de vaart, zonder het jaagpad te raken, pax-does de Rijn in. De twee personen die in de cabine waren gezeten, wisten zich te redden door onder water de ruit stuk te trappen en zo op het droge te komen. Verschillende bussen melk schepte water, waardoor de inhoud voor de consumptie onbruikbaar werd. De fa. van Bunningen, die met de takelwagen spoedig ter plaatse was, had nog enige uren werk om de vier wielige drenkeling op de weg te zet ten. BOSKOOP VARENDE AUTO! Gistermiddag zouden enkele jon gelui, in het bezit van een oude leger amphibie-auto, voor de samenge stroomde jeugd en vele ouderen eens laten zien dat hun eigendom kon va ren en reden daartoe een der vele Boskoopse sloten in en voeren rustig rond. Tot zo ver ging alles naar wens, doch toen het vehikel weer op het droge moest komen, voelde het zich blijkbaar meer boot dan auto en ver tikte het om op de wal te komen. Goede raad was niet duur. Een aan tal personen zouden wel even helpen. De touwen werden gespannen en gebroken touwen en vele buitelingen ,tot groot vermaak van de jeugd. Dan maar een jeep gehaald, doch ook deze bleek niet in staat zijn vrpegere strijdmakker op het droge te krijgen. Tenslotte bleek een kx*aanwagen pas in staat, het gevaarte droog te leggen. NIEUWKOOP Gemeenteraad. Woensdag 20 April a.s. om half 10 komt de ge meenteraad in openbare-zitting bij een. De agenda vermeldt o.m.: be ëdiging van het nieuwe raadslid de heer Ph. Zetveld, vaststelling van een nieuv/e verordening op de weg- belasting en een voorstel tot het vast stellen van een „Straatnamenverorde- ning". ROELOFARENDSVEEN' Tuinbouwcursus. Ingevolge een ontvangen uitnodiging waren wij aanwezig in een der leslokalen van de Par. Jongensschool, waar de eindles van de Alg. Tuinbouwcursus werd gegeven. Hierbij waren aan wezig de cursisten en .hun ouders, de burgemeester van Alkemade J. H. M. L. Hoynck van Papendrecht, de rijkstuinbouwconsxxlent ir. G. W. v. d. Helm, de directeur der veiling, de heer N. Turk, de besturen van de veiling en van de L.T.B. Het hoofd van het tuinbouwonder- wijs de heer L. G. C. de Jong sprak een kort openingswoord. De burge meester sprak de cursisten toe. Wil dit diploma effect sorteren, dan dient de praktijk aan het theoreti sche gedeelte aangepast te worden. Emigratie voor de jonge tuinders noemde spr. een urgent belang. Spr. bracht een woord van dank tot het hoofd van het tuiifbouwonderwijs, de heer L. G. C. de Jong, en oud- hoofd der jongensschool, bij wiens afscheid spr. niet aanwezig had kun nen zijn, voor het vele wat deze in het belang van het onderwijs voor Roelof arendsveen heeft gedaan. Hierna reikte burgemeester per soonlijk het diploma aan de hier achter vermelde cursisten uit, n.I. W. Hillebrand, Harry Hoogenboom, Rienus Hoogenboom, Kees Hoogen boom'. Egm. Koek, Gerard Kuiper, Jan de Koning, Gerard v. d. Meer, Paul v. d. Meex*. Johan Spruit, Jo- han van Veen, G. Wesselman. Ook ir. G. W. v. d. Helm sprak woorden van gelukwens tot de cursisten met hun behaalde diploma, maar vooral met de opgedane kennis. Wijst op de tuimbouwvakschool, waaraan de deelname groter moet en kan zijn. Spr. richtte een bijzonder woord van felicitatie tot de heer J. de Ko ning, die op oudere leeftijd het aan gedurfd heeft deze cursus, en wel met het grootste succes, te volgen. Spi'eekt een woord van dank tot het scheidend hoofd, de heer L. G. C. de Jong voor de belangi'ijke werk zaamheden op gebied van tuinbouw- onderwijs in Roelofarendsveen, door hem vex'richt. Ook de voorzitter der veiling de heer Th. W'. Sdhrama sprak namens de veiling woorden van dank tot het scheidend hoofd. Hierna sprak het hoofd der cursixs, de heer de Jong, woorden van dank voor de hem toegezwaaide lof. Spr. wijst de jongens op de vele moge lijkheden, die een goed geschoolde tuinder geboden wordt. Alleen vak bekwaam kan men zich op de toe komst bezinnen. De leraren C. S. de Jong en A. J. Verkley gaven hun leerlingen nog enkele goede raad gevingen voor het leven mede, waarna de heer J. de Koning na mens de cursisten de leraren als dank en herinnering aan de aange name lesuren een boekwerk aan bood. WOUBRUGGE Geboren: Bernardus Jasper, zn. van S. B. Sassen en J. Klijn; Jan Dirk, zoon van J. Wijsman en L. Broere; Tijmen. zn. van B. van den Dool en H. Colijn. Ondei'trouwd: Cornelis Gijsbertus van der Pouw Kraan, 32 j. en Anna Maria Apolonia Strijk 22, wonende te 's-Gravenhage; Theodorus Jacobus van der Zwet, 28 j., wonende te Al kemade en Maria Petronella Verbij, 24 jaar. Getrouwd: J. W. Tersteeg en C. M Zonneveld ZOETERWOUDE Koninklijke onderscheiding. Het was gisteren voor scheepstimmerman J. H. Munnik een vreugdevolle dag, toen hij zijn gouden jubileum her dacht, in dienst van de scheepstim merwerf Gebr. van Beveren. 's Mor gens werd de jubilaris ten huize van een der patroons ontvangen, waar hem door burgemeester Smeets een koninklijke onderscheiding, de bron zen medaille, verbonden aan de orde van Oi'anje Nassau, op de box'st werd gespeld. Namens het personeel wer den bloemen aangeboden. In de mid dag kwamen velen de jubilaris ge lukwensen. HILLEGOM V. V. V. Het ontvangcentrum van V. V. V. Hil'egom aan de Sixlaan is geopend. Reeds w aren 300 Belgen op bezoek, die door de burgemeester officieel werd begroet. Ook de rond vaarten zijn begonnen. Geboren: z. van G. L. de Groot en G. II. Weijers; z. van A. J. Bos en A. C. Spreeuw; z. van K. C. Brouwer en A. M. Kooij; z. van T. Siecker en C. A. Veen. Ondertrouwd: W. P. E. van der Meer en H. M. Caspers. Getrouwd: C. J. Nieuwenhuizen en A. A. Heemskerk. KATWIJK Dodenherdenking. Onder voor- zittei'schap van de burgemeester had in het gemeentehuis een bespreking plaats betreffende de regeling op 4 Mei bij de herdenking der geval lenen. Het comité, zo was besloten, zal thans een permanent comité zijn en bestaan uit de volgende perso nen. Voorzitter de burgemeester, secr. de heer J. van Riin, voorts pas toor Hesp, ds. v. d. Krift, ds. Pijl man, A. W. C. Verhees, mr. v. d. Plas, C. Kwakernaak, W. Vooys, E. v. Wensveen, L. Hueting, N. Win- pei's, J. van Elk, J. Gerritsen, B. Vooys. De verschillende kerkgenoot schappen, de Oranjeverenigingen, de Stichting 1940 zullen in deze perso nen vertegenwoordigd zijn. Na een stille tocht uit Katwijk a. d. Rijn en Zee zal een kranslegging plaats heb ben bij het gedenkeken naast het gemeentehuis, waarbij 2 minuten stilte in acht genomen zal worden. Daarna zullen dc kerkdiensten ge houden worden. P. v. d. A. De Partij van de Ar beid, die thans 2 zetels in de raad heeft, zal met de volgende lijst uit- komën. 1. W. Scheerens, 2. W. van der Bent, 3. C. van der Bent, 4. D. Nasveld, 5. J. de Jong, 6. H. Haas noot, 7. J. P. M. Korving, 8. A. Ver meer. Geboren: Hendrik z. v. H. Schaap en C. Zwanenburg; Jacob z. v. J. v. d. Plas en L. Plug, Egbert z. v. M. de Jong en R. Egberts, Her- manus z. v. H. Verdoes en A. Kruyt, Dirk z. v. A. v. Duyn en J. Verloop, Jacoba d. v. C. Zuyderduyn en J. v. d. Plas, Willem z. v. W. Rovers en D. de Best, Dina d. v. C. Krijger en M. Shakley, Maart je d. v. A. v. d. Plas en T. Vooys. Ondertrouwd: N. Kuyt en K. Min- nee, J. H. v. d. Perk en A. Haasnoot, L. Pontier en J. Verloop, D. Zuyder duyn en A. A. Verdoes. Getrouwd: T. Durieux en D. de Vreugd, C. Duindam en M. W. Otte, S. Kx'alt en C. Rijsdam, C. v. Duy- venvoorde en A. Guyt. Overleden: M. P. Verdoes 60 jr er. D. v. Egmond 71 jr. LEIDSCHENDAM Distributie-nieuws. De uitrei king voor de nieuwe bonnen begint Vrijdag 22 dezer voor Broekweg Vlietweg Tedingerstraat West- vlietweg tot en met no. 10. Maandag 25 dezer voor Venestraat Sluisplein Sluiskant Leidse- kade Delftsekade Kerkstraat; Dinsdag 26 dezer voor Veux-se- straatweg Hertogstraat Rozen- laan Looyerslaan Williibrordus- plein Willibrordusstraat Raad huislaan Bonifaciusstraat Jo- sefstx'aat; Woensdag 27 dezer voor Paphaël- straatVeurse-achtexnveg Noord- heylaan Boslaan Polderweg Achterom Beatrixstraat Oost- vliet weg Wilsveen Stompwijk- seweg tot no. 33 Kostverlorenweg Rietvinklaan en de woonschepen; Donderdag 28 dezer voor Stomp- wijkse Achterweg Middenweg Pr. Hendriklaan Plaspoelkade Plaspoelstraat Zijdestraat Ju- lianaplein Emmastraat Kon. Wilhelminalaan Ruysdaellaan Mauvelaan Kon. Jxxliaixaweg en Vrijdag 29 dezer voor Darrflaan Damstraat Molenpad Voor- burgseweg en Smidslaan. De uitreikingen hebben thans al leen plaats in (het gemeentehuis (achterzijde) tussen 915 uur. NOORD WIJK Personalia. Aan de universiteit te Amsterdam slaagde voor het arts examen le gedeelte de heer J. A. Vis. Geboren: Dirk C., z. van C. Duyndamvan Duin Cornelia C. M. A., d. van A. v. d. Poelv. d. Burg; Nicolaas G., z. van N. G. de Vente Boutkan; Jan, z. van E. J. van Dron- gelenMonije; Trinet A. A., d. van D. van Duinbij 't Vuur. Ondertrouwd: L. Steenvooi'den en J. M. Groenewoud; S. v. d. Werf en A. J. van Os; M. A. Wijnands en J. J. Bx'ama; G. J. v. d. Rippe en J. C. Poelgeest; L. v. d. Bent en K. Lind- hout. Getrouwd: C. v. d. Vijver en N. van Woersem; A. Roeiandse en G. A. Koers; A. Hemerik en A. Broekhui zen; G. J. Ouwehand en P. J. Huis- Overleden: Maria Onderwater 59 i. wed. van J. Kloos. NOORD WIJKERHOUT Emigratie. Per „Nieuw Amster dam" vertrok gisteren naar de Ver enigde Statexx van Noord-Amerika het gezin van H. van Bourgondiën Schouten met 5 kinderen. Eveneens vertrokken drie zoons van de land bouwer J. P. Warmerdam, alhier; waarvan 1 gehuwd. Allen gaan zich een nieuwe toekomst bouwen in Ca- lifornië. SASSENHEIM Mottigerpolder De rekening werd vastgesteld als volgt: inkomsten f 3111-89 en uitgaven f 2467.23 ba tig saldo f 644.66 terwijl wegens pol der lasten over 1948 is te vorderen f 214. De commissie voor onderzoek bestond uit de heren J. Nijssen, W. v. d. Vlugt en C. W. Prins Gzn. Tot plaatsvervangende leden werden be noemd de heren J. A. Verdegaal, E. F. Knoppert en A. Verdegaal. De be groting voor 1949 werd vastgesteld aan inkomsten en uitgaven op f 3134.02. De post Onvoorzien is (ba tig saldo) f 721.23. De omslag werd, evenals voor 1948, voor 1949 geraamd op f 14 per ha. De omslagplichtige grootte van de polder is rond 90 ha. De poldermeester, de heer Mare. v. d. Vlugt, werd door de voorz. gefeli citeerd met zijn zilveren jubileum als poldermeester en hem werd dank ge bracht voor de behartiging van de belangen van de poldei*. Na bespre king van het dempen en onderhoud van sloten werd deze vergadering door de voorz. de heer J. C. Verde gaal, gesloten. VOORSCHOTEN Gemeenteraad. Dinsdagavond om 8 uur komt de Raad in openbai'e vergadering bijeen. Op de uitge breide agenda komen o.m. de vol gende voorstellen voor: vaststellen van nieuwe gastarieven,; een cre- diet van 500,voor doortrekking van een voetpad langs de Veurse- weg; een cx-ediet van 49.468. voor de bouw van 7 kleine wonin gen aan de Landweg ten behoeve van ouden van dagen; vermindering van het aantal opcenten op de hoofdsom van de personele belas ting; vaststelling van de bedrijfsbe- grotingen en de gemeentebegroting voor het dienstjaar 1949. (Bovenstaande reeds geplaatst in onze vorige oplage). SOVJET-HOOFDKWARTIER NAAR KASTEEL DANNEWALDE Generaal Tsjoeykof, de Sovjetrus- sische militaii'e gouverneur in Duits land, zal binnenkort zijn hoofdkwar tier naar het kasteel Dannewalde overbrengen, zo wox'dt uit Duitse kringen, die in contact staan met het Sovjetrussische bestuux', verno men. Dannewalde was het kasteel van een Duitse edelman en ligt bij Fuer- stenbexg in de provincie Mecklen burg. Do overplaatsing uit Karlshorst, de tegenwoordige zetel, heeft tot doel generaal Tsjoeykof in staat te stel len hoofdzakelijk als troepencom mandant op te treden, waarbij de algemene politieke en economische taken aan ambassadeur Semjonnof, de meest vooraanstaande burgerlijke vertegenwoordiger van de Sovjet- Unie in Duitsland, overgelaten zal worden. Semjonnof, de gewezen politieke adviseur van generaal Sokolofsky, wiens gouverneurschap 29 Maart eindigde, wordt beschouwd als de belangrijkste politieke figuur in de Sovjet-zóne. Het is mogelijk, dat hij benoemd zou worden als hoofdver tegenwoordiger der Sovjet-Unie in een Oostduitse staat, die mogelijk spoedig gesticht zal worden, aldus genoemde kringen. Haar echtgenoot door geheime politie in Andrassy Ut langzaam doodgemarteld. Elisabeth Castonier, de Oostenrijk se correspondent van het Engelse Katholieke weekblad „Catholic He rald", vertelt de geschiedenis van een Hongaarse, wier man, G. T., door de Hongaax'se geheime politie op misdadige wijze werd gemarteld met het doel hem enige belastende ver klaringen af te dwingen tegen Kar dinaal Mindszenty. Het betreft hier een bekende Hon- gaai'se intellectueel en anti-commu nist, wiens tragische dood thans aan het licht wordt gebracht. Ofschoon de echtgenote van de vermoorde thans betrekkelijk veilig is in Oos tenrijk, gevoelt zij zich nog niet vei lig genoeg om niet bang te zijn, dat zij 'zal wox'den vermoord of ontvoerd. Zij wilde daarom niet, dat haar naam zou worden genoemd. *Dit is haar ge schiedenis. ,,'s Morgens om half zeven werd aan de deur van ons huis te Boeda pest gebeld. Mijn man ging open doen, maar kwam even later lijk bleek terug en vertelde mij, dat hij ontboden was op de Andrassy Ut, waar zij hem moesten „spreken". Twee rechercheurs, die hem waren komen halen, stonden naast hem. Hij mocht zelfs niet even alleen naar de badkamer". „Mijn man kwam die dag niet te rug, zoals de rechercheurs mij had den beloofd. Ik wachtte drie dagen en drie nachten. Toen ik op het poli tiebureau ging informex'en, gaf men mij min of meer vx-iendelijk te ken nen, dat ik maar rustig af moest wachten. De vierde morgen kwam mijn man, geholpen door twee re chercheurs, weer terug. „Hier is uw echtgenoot".. Op bevelende toon zei een van de beide begeleidei's:i „Hier is uw echtgenoot. Hij is on- denveg niet goed geworden, maar het is niet nodig daarvoor een dok ter te roepen. Binnen een paar uur is hij weer opgeknapt. Ik geef u de raad hem naar bed te brengen en wat te laten slapen". Dit was een bevel! „Mijn man was half-bewusteloos en ik probeerde hem wat koffie met brandewijn te drinken te geven. Hij leed ontzettend veel pijn. Toen het mij 's middags voorkwam, dat zijn toestand snel slechter werd, riep ik een dokter. Twee dokters weigerden te komen, toen ik enige bijzonderhe den had verteld. De derde wist mij alleen te ver-tellen, dat ik geen hoop meer kon koesteren. Tegen de na middag knapte mijn man iets op en kon hij mij vertellen, wat men hem was gebeurd, nadat hij op het hoofd bureau van de geheime politie aan de Andrassy Ut was aangekomen." Vier en twintig uur in ijs koud water „Zonder dat hem werd medege deeld, waarvoor hij was gex-oepen, dwong men hem in een basin te staan Het basin was zo nauw, dat hij er ternauwernood in kon staan. Zijn kleren en schoenen en overjas moest hij aanhouden. De ijzeren douche boven zijn hoofd was gesloten, maar dan begon langzaam ijskoud water naar beneden te druppelen. Zo bleef hij daar 24 uur lang staan, totdat het water aan zijn kin reikte. Niemand keek naar hem om. De volgende dag tegen de middag word hij naar een kamer gebracht, drijfnat en totaal vex-kleumd. Een ambtenaar van de geheime politie verzocht hem een be langrijk document te tekenen, waarin hij de schuld van kardinaal Minds zenty en andere belangrijke persoon lijkheden moest bevestigen. De poli tieambtenaar vertelde hem niet, waarin „deze schuld" bestond, maar mijn man behoefde alleen maar op de aangewezen plaats te tekenen. Mijn man weigerde." „Daarop werd hij in een met stoot kussens beklede cel gebracht, waar een man met bokshandschoenen aan, tegen zijn maag begon te stomper.. Weer verzocht men myn man te te kenen en weer weigerde hij. Toen wex'd hem een pil toegediend, waar op hij zijn bewustzijn verloor. Hij kwam niet eerder weer bij dan op het moment, dat hij weer voor zijn eigen huis stond. Tegen de avond liep dc temperatuur van mijn man zeer op en om zeven uur stierf hij. De vol gende morgen om acht uur kwam een dokter, ofschoon ik deze helemaal niet had ontboden. Hij had reeds een geschreven bewijs van overlijden bij zich. Toen later twee mannen mijn man kwamen weghalen, heb ik hun de waarheid toegeschreeuwd. Ik moest echter mijn mond houden an ders"s Avonds om negen uur zat ik in de trein naar de grens en slaagde erin deze te passeren zonder verdere moeilijkheden." De correspondent van de Catholic Herald voegt aan dit trieste relaas nog toe, dat de Hongaarse slechts met moeite kon worden overreed, haar wedervaren bekendheid te ge ven. Zij beefde voortdurend en keek onder het vertellen naar de deur, als of „zij" ieder ogenblik binnen kon den komen om haar te arresteren of te doden. De toestand in Indonesië HET WEEKOVERZICHT. Van officiële zijde werd het vol gende overzicht van de economische en militaire situatie op Java en Su matra verstrekt: „Duidelijker dan een opsomming van de feitelijkheden van locale aard spreekt voor de verbetering van de ontwikkeling in de toestand de uitbreiding van de werkingssfeer van de Algemene Volkscredietbank, die bij de weder opbouw van de Indonesische handel en industrie een grote rol speelt. In de afgelopen week kwam wei nig verandering in de algemene toe stand. Voor zover zich wijziging voordeed was dit bijna altijd in gun stige zin, al blijft de terreur en sa- botage-activiteit hier en daar te duchten. In bepaalde gebieden richt zich de guerilla niet alleen tegen eco nomische objecten en verbindingen, maar ook tegen sociaal belangrijke instellingen als scholen en derge lijke. Zo is de polikliniek in het ge bied van Salatiga door een trekbom vernield. Elders neemt de activiteit der guerilla's een typisch subversief ka rakter aan en trachten infiltranten door terreur en intimidatie de be volking te bewegen zich van samen werking met de Nederlanders te ont houden. In enkele delen van Midden- Java in het bijzonder speelt in het proces der wederinschakeling van In donesische ambtenaren nog vrees voor bepaalde ontwikkelingen in de toekomst een rol. Midden-Java. Zowel in Djogja als in Solo schijnt het dieptepunt van de teiTeur voor bij. Met name in Djogja is de veilig heid toegenomen. Tot samenwerking geneigde elementen hebben echter nog steeds meer verlangen aan het werk te gaan in het oude federale gebied dan -ter plaatse van hun ves tiging. De dx'ang tot evacuatie blijft groot. In Djogja is een kamphuis ge opend. Ten behoeve van het herstel der visserij zijn 25 ton garens en 200.000 M2. zeildoek ter beschikking gesteld van de vissers van Midden- Java. Voorts is het nodige gedaan tot herstel vande visserscoöperaties. Door een goede rijstoogst is de voedseltoe stand in Solo en Djongja zeer verbe terd. Aangezien de rijstprijs tot 45 ct. per liter is gedaald, is de distri butie van rijst gestaakt. In het grens gebied tussen het oude federale ge bied en het pas bezette gebied van Midden-Java richt zich de activiteit van uitgeweken benden nu nog hoofdzakelijk tegen de bevolking. Krachtige patroixillering doet dit kwaad gestadig afnemen. Ten Noord westen van Purwokerto is een bende van 60 man, die zich schuldig maakte aan sabotage en treinbeschietingen geheel onschadelijk gemaakt. Oost-Java In het nog altijd moeilijke gebied van Malang blijft de frequentie van aanslagen en incidenten afnemen. De medewerking van de bevolking in de strijd tegen de terreur is verheugend. In het gebied van Modjokerto had geen enkele bende-activiteit meer plaats. In de .zg. Oosthoek is de toe stand vrij gunstig. Vrijwillige aan meldingen van T.N.I.-personeel en bendeleden in het gebied van Djem- ber en in Bondowoso gaan door. De toestand in Madiun is gunstig (slechts in de omgeving van Ponorogo hebber, incidentele daden van sabotage plaats). Ook in Kediri verbetert de toestand. Langdurige bestuursloosheid stelt daar echter nog ernstige problemen. Niettegenstaande de vernic'ingen aan wegen en bruggen is de x'egelmaat van het vervoer slechts weinig ge stoord. Binnen afzienbare tijd hoopt men de treinverbinding van Suraba.ia naar Kediri, naar Madium, cn Bod- jonegoro te heropenen. In het pas bezette gebied waren in de maand Maart de pasars veel drukker dan in Februari en gaven een haast vooroor logs beeld te zien. In alle residenties van het pas bezette gebied is thans de landbouv/voorlichtingsdienst met het benodigde personeel werkzaam. In totaal zijn thans tien suikerfabrie ken door eigen personeel bezet. Een tapioca-or.derneming ten Zuiden van Malang wordt met spoed herste'd. In Madium wordt de bospolitieschool nog deze maand heropend. Er heb ben zich reeds 25 leerlingen gemeld. In het gebied van Bodjonegoro zijn 16 strootjes en sigarettenfabrieken in een coöperatie georganiseerd. De productie kan op 6 millioen stuks per maand worden getaxeerd. Over al dalen der rijstprijzen zeer sterk. West-Java In Bantam blijft de voortuitgang zich gestadig handhaven. In Noord- Pandelang begx'oette de bevolking het terugkerend Indonesisch bestuur met gejuich. Handel en bedrijf leven op. Het pokkengevaar is hier en daar nog groot, evenals in het pas bezette ge bied van de voormalige residentie Batavia, waar de bestrijding met kracht wordt voortgezet, doch voors hands zonder dat belangrijke verbe tering valt te bespeuren. In Djassing- ga zijn 13 van de 17 scholen her opend. In het gedeelte ten Zuiden en ten Westen van Buitenzorg en ten Zuiden van Sukabumi moesten Nederlandse patrouilles krachtig op treden tegen rondzwervende benden, die zich schuldig maakten aan aan slagen op het verkeer en zich ver grepen aan eigendommen der bevol king. Sumatra. Óp Sumatra blijft de verbetering zich handhaven. Evenals op Java vallen de benden.steeds meer uiteen in kleine groepen, die rusteloos wor den opgejaagd. De bevolking verzet zich meer en meer tegen terreur. In Rangoon is de vroegere zelfbe stuurder van het landschap Baseran door Nederlandse troepen bevrijd. In het gebied van Padang zijn thans in totaal 65 lagere scholen en 6 inrich tingen voor voortgezet onderwijs ge opend, met in totaal 12233 leerlin gen en 40 onderwijskrachten. In het pas bezette gebied zijn plaatselijk de gevolgen van het voedseltekort tij dens de republikeinse periode nog zeer voelbaar. In Tapanuli heeft de overgang va ntroepenonderdelen der zg. Siliwang-divisie in Pasundan gro te indruk gemaakt.

Leidse Courant | 1949 | | pagina 3