S)e CoidóeSou^aut Besprekingen te Batavia begonnen Naar vrede in China Besprekingen te Batavia begonnen Onder auspiciën van de UNCI Engeland antwoordt Moskou Vlaanderen juicht prinses toe Einde Neurenberger processen Nieuwe geallieerde politiek tegenover W.-Duitsland Inschakeling in Europees herstelplan DONDERDAG 14 APRIL 1949 40ste JAARGANG No. 11669 Directeur: C. M. VAN HAMERS VELD. Hoofdredacteur: TH. WILMER. KATHOLIEK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN WAARIN OPGENOMEN „DE BURCHT" Bur. Papengracht 32f Telei, 20015, Adm. en Advert. 20826, Abonn 20935 - Abonnementsprijs f032 p. w., f 1.40 p. mndM 14.15 p. kwart. Franco p. p. f 4.90 - Advert.: 15 ct. p. m.m. Telefoontjes f 1.50 VREDESONDERHANDELINGEN BEGONNEN. Na 12 dagen van efficieuze bespre kingen zijn gisteren de officiële vre desonderhandelingen tussen de'•Chi nese regering en de communisten be gonnen op basis van de acht voor waarden van de leider der commu nisten, Mao Tse Toeng, aldus deelt de communistische radio volgens A. F. P. mee. DE ZETEL VAN DE RAAD VAN EUROPA. Reuter verneemt dat de conferen tie van ambassadeurs van tien lan den, die te Londen besprekingen voerde over een grondwet voor de raad van Europa, besloten heeft Straatsburg voor te stellen als de per manente zetel van de Europese raad. De conferentie heeft haar werk Dins dag beëindigd. JUTEDEN te 10.45 uur plaatselijke tijd zijn in de balzaal van het hotel des Indes te Batavia de voorbereidende besprekingen tussen Neder land en de Indonesische Republiek onder auspiciën van de U.N.C.I. be gonnen. DRIE PUNTEN, ééN BESLISSING. Dr. van Royen heeft gisteren, aan de vooravond van de besprekingen te Batavia, tegenover de pers verklaard, cat Nederland de uitnodiging tot deelneming aan de preliminaire be sprekingen onvoorwaardelijk accep teerde. „Volgens de Canadese „ru ling" van 23 Maart", aldus dr. van Royen, „zijn drie punten waarover overeenstemming moet worden be reikt: het staken van het vuren, het herstel van het republikeinse gezag in Djokja en het tijdstip en de voor waarden voor het houden van de Ronde Tafelconferentie. Deze drie punten zijn onlosmakelijk met elkaar verbonden, daar de „ruling" spreekt van „an agreement" (een overeen komst) en niet van „agreements" (overeenkomsten). Over de punten kan afzonderlijk gesproken worden, doch, wanneer het komt tot het be reiken van een beslissing, beschou wen wij ze als één geheel. De mening, dat de republikeinse regering eerst in Djokja moet worden hersteld als voorafgaande voorwaarde voor ver. dere besprekingen is buiten geding", aldus dr. van Royen, die desgevraagd, in verband met de genoemde tijds limieten der conferentie, zeide, dat hoe spoediger de conferentie was af gelopen hoe beter. Indien de Repu» bliek echter veronderstelde, dat er slechts één punt op de agenda stond, zouden er moeilijkheden kunnen rij zen. Terwijl hij opmerkte, dat de re publikeinse woordvoerder herhaal delijk verwees naar de Veiligheids raadsresolutie van 28 Januari, herin nerde dr. van Royen er aan, dat het eerste punt van die resolutie tie Re publiek verzocht de guerilla-acitivi- teit te staken. Wat de pessimistische voorspellingen over de besprekingen betrof, zeide dr. van Royen: „Het is mij niet duidelijk, waarom men pes simistisch zou moeten zijn over deze besprekingen. Wanneer beide partijen en de U.N.C.I. overeenstemming wen sen te bereiken, zijn de verschillen zo klein,- dat zij met goede wil aan beide zijden overbrugd kunnen wor den". Dr. van Royen, die zijn verklaring tegenover de pers aflegde na de pu blicatie van een interview van Rum met een van de buitenlandse corres pondenten, zeide tenslotte nog, dat hij op verzoek van de U.N.C.I. geen ver klaringen had afgelegd vóór de con ferentie, daar hij uit het verzoek had opgemaakt, dat niet zou worden vooruitgelopen op de conferentie. Wie schond het Brits-Russische verdrag? In een nota als antwooord op de Sowj et-Russische nota van 31 Maart, waarin Groot-Brittannië er van be schuldigd werd artikel 7 van het verdrag met de Sowjet-Unie ge schonden te hebben door onderteke ning van het Atlantisch Pact, heeft Groot-Brittannië gesteld, dat het At lantisch Pact. alleen gericht is te gen agressie zelf. (Artikel 7 van het Brits-Sovjet-Russisch verdrag ver biedt de partijen toe te treden tot een coalitie, welke tegen de andere partij is gericht). In de Britse nota wordt verder gezegd, dat Groot- Brittannië „nimmer heeft begrepen hoe de Sowjet-Unie de verklaring van de Kominform, dat de wereld in twee blokken verdeeld is, in over eenstemming zou kunnen brengen met de belofte tot samenwerking voor de vrede, welke in het Brits- Sowj et-Russisch pact tot uitdruk king is gebracht. Volgens de Britse nota hebben de Sow jet-Russische autoriteiten in Duitsland alle bepalingen van de overeenkomst van Potsdam geschon den. In de Britse nota wordt de tegen- beschuldiging geuit, dat de Sowjet- Rusische regering het verdrag met Groot-Brittannië van 1942 ontrouw is geworden, en verklaard, dat de Britse regering niet kan zien, hoe Moskou zijn bij dit verdrag aange gane verplichtingen interpretreert van geen gebiedsuitbreiding na te zullen streven en zich niet te men gen in de binnenlandse aangelegen heden van andere landen. De verplichtingen tot wederzijdse economische bijstand, uit 't verdrag voortvloeiend, worden moeilijk uit voerbaar, aldus de Britse nota, ten gevolge van de „openlijke pogingen van de Sowjet-Unie om het Euro pees herstelprogramma te doen mis lukken". ISRAëL VERZOEKT TOELATING TOT V.N. De algemene vergadering der V.N. heeft met 47 tegen 7 stemmen en 2 onthoudingen besloten het verzoek van Israël om toelating als lid van de V.N. op haar agenda te plaatsen. Alle» grote mogendheden stemden vóór, Birma en de Arabische staten, uitgezonderd Trans-Jordanië, stem den tegen. „STAAKT HET VUREN" TUSSEN SYRIë EN ISRAëL. Israël en Syrië hebben een over eenkomst „staakt het vuren" gete kend, aldus wordt te Damascus offi cieel bekend gemaakt. De wapenstilstandsbesprekingen tussen beide partijen zijn daarop in het gebied van Misjmar Hayarden, aan de Syrisch-Israëlische grens her vat. BILJART VOOR DE TELEVISIE In de televisiestudio van Philips te Eindhoven hebben de wereldkam pioen P. v. d. Pol en de Nederlandse kampioen H. Met^ een demonstratie gegeven van kader-biljart 47/2. Van d. Pol won deze match met 300 ca ramboles erwijl Metz op 81 bleef staan. V.l.n.r. de heren H. Metz, ra dio-commentator H. Keizer en P. v. ,d. Pol. DE „EENHOORN" GERESTAU REERD De paltrokmoleri „de Eenhoorn" aan het buiten Spaarne te Haarlem een eigendom van de ver eniging „De Hollandse Molen" wordt gerestaureerd. De werkzaam heden zullen worden uitgevoerd door de molenmaker Jongejan uit Westzaan. ATLANTISCH PACT KAN ECONOMISCHE UNIE WORDEN. De Canadese eerste minister, Saint Laurent, heeft gisteren op een rond reis in West-Canada verklaard, dat de ondertekenaars van het Atlantisch Pact waarschijnlijk een economisch bondgenootschap zullen aangaan, zo als er een tussen Belgüjj Nederland en Luxemburg is gesloten. St. Laurant legde er de nadruk op, dat nog geen enkele concrete maatregel is getroffen, doch hij her innerde er aan, dat het Atlantisch Pact dusdanig is opgevat, dat het de ondertekenaars niet alleen in mi litair, doch ook in economisch op zicht verenigt. Prinses Josephine Charlotte, de dochter van koning Leopold, vindt op haar reis in België overal dezelfde geestdrift en blijken van aanhanke lijkheid aan het koningshuis. Wij hebben reeds melding gemaakt van de enthousiaste tonelen, welke zich voordeden tijdens de tocht van de prinses vanaf de Luxemburgse grens tot Brussel, dus in Wallonië. Gisteren heeft de prinses een bezoek aan Vlaanderen gebracht. Op het programma stond een be zoek aan een herstellingsoord voor kinderen van politieke gevangenen in de Belgische badplaats de Panne. Ofschoon deze reis een privé ka rakter droeg, speelden zich overal langs het parcours dat de prinses volgde, opnieuw uitbundige tone len af. Ofschoon de auto van de prinses de meeste gemeenten tussen Brussel en de Panne in snelle vaart voorbij reed, heerste grote geestdrift. Overal wapperden vlaggen, bloemslingers hingen aan vele huizen en bloemen lagen op de straat gestrooid. Elke ge. meente had een triomfpoort opgericht en op vele plaatsen waren vele grote portretten van koning Leopold zicht baar met het woord „Trouw" er on der. Bij ieder oponthoud werd de auto van de prinses door een uitgelaten menigte omringd en bedolven onder bloemen, welke onderweg moesten worden verwijderd voor de volgende halte. In de Panne, waar de Belgische ko ninklijke familie vroeger meermalen de vacantie doorbracht, bezocht de prinses een door haar vader, gesticht herstellingsoord voor kinderen van politieke gevangenen. De prinses ge bruikte het middagmaal met een hon derdtal kinderen. Na afloop werd een feestje gegeven. Tijdens de terugreis naar Brussel deden zich bijna overal dezelfde geestdriftige tonelen voor. De reeks processen van het Inter nationale Tribunaal, dat vanaf 1945 te Neurenberg bezig is met het be rechten van Duitse oorlogsmisdadi gers, is thans afgesloten met de be ëindiging van het proces tegen 21 Duitse diplomaten en andere rege ringsfunctionarissen, die beschuldigd werden van misdrijven tegen de men selijkheid. Het hof verklaarde, wanneer de commandanten der dodenkampen e.d. gestraft zijn wegens het blindelings opvolgen van bevelen om ongelukki ge gevangenen te vermoorden, diege nen. die in de betrekkelijk rust en vrede van de departementen mede hielpen aan deze campagne door de noodzakelijke bevelen, verordeningen en richtlijnen op te'stellen, eveneens schuldig zijn. Derhalve werden op dit punt schul dig verklaard: Von Weiszacker, Schwering van Krosingk, Darré, Dietrich, Puhl, Schillenberg; Kerl, Berger, Lammres, Stuckart, Steen gracht von Moyland, Veesemayer, Woermann en Keppler. p\E Verenigde Staten, Engeland en Frankrijk hebben gisteren bekend gemaakt, dat 159 Westduitse fabrieken, die in het kader van de her stelbetalingen weggevoerd zouden worden, in het bdfcng van het Euro pese herstel in West-Duitsland zullen blijven. Tegelijkertijd werd te Berlijn medegedeeld, dat de Amerikaanse, Britse en Franse militaire gouverneurs voor West-Duitsland te Berlijn zijn overeengekomen in West-Duitsland de productie te verbieden van synthetische rubber en benzine (uit steenkool) alsmede een aantal producten, die te boek staan als oorlogsmateriaal. Deze bekendmakingen zijn de laat ste vruchten van de conferenties, die de ministers van Buitenlandse Za ken van de Verenigde Staten, Enge land en Frankrijk Acheson, Bevin en Schuman te Washington heb ben gehouden. De jongste maatrege len het bezettingstatuut, de aan drang op de parlementaire raad te Bonn, die een grondwet moet op stellen voor de toekomstige Duitse federale republiek, een lijst van ge spaarde fabrieken en van verboden producten en het samensmelten van de drie Westelijke bezettingszones hebben een drieledig doel: 1. West-Duitsland een eigen rege ring te geven; 2. West-Duitsland in staat te stellen in eigen behoeften te voorzien; 3. West-Duitsland een eigen bijdrage te doen leveren tot het Europees herstel. Op deze basis wordt de nieuwe gezamenlijke poli tiek van de drie bezettende Weste lijke mogendheden opgebouwd, die te Washington werd ontworpen. Van de oude lijst van herstelbeta lingen zijn 159 fabrieken geheel of gedeeltelijk afgevoerd, in grote lijnen volgens het schema, dat de Ameri kaanse commissie-„Humprey", die daartoe het vorige jaar een onder zoek in West-Duitsland instelde, heeft opgemaakt. De jaarlijkse productie-capaciteit van staal in West-Duitsland zal met 165.000 ton stijgen. De totale jaar capaciteit zal bijna 13,5 millioen ton bedragen, doch het productie-pla fond van ruim elf millioen ton blijft gehandhaafd. Een communiqué van het Ameri kaanse deparement van Buitenland se Zaken legde er de nadruk op, dat de maatregelen ten doel hadden het ontmantelings-schema in overeen stemming te brengen met het Euro pese herstelprogramma. De nieuwe lijst werd toegezonden aan het geal lieerde bureau voor herstelbetalin gen te Brussel. De geallieerde ont vangers van herstelbetalingen en de verantwoordelijke autoriteiten moe ten thans in staat zijn onmiddellijk plannen te ontwerpen voor een doel treffend gebruik van de weg te voe ren en te behouden machinerieën. De fabrieken, die in West-Duitsland zullen blijven kunnen het Europees herstel beter in Duitsland dienen, dan na wegvoering elders, aldus het com muniqué. De West-Duitse scheepswerven mogen schepen bouwen tot 7200 ton met een snelheid van niet meer dan 12 knopen. In het buitenland mag West-Duitsland echter tankschepen aankopen met een totaal van 100.000 ton scheepsruimte. Elk der schepen mag 10.700 ton meten en een snelheid hebben van 14 knopen. HET VERKOPEN BENEDEN DE MAXIMUMPRIJS IS TOEGESTAAN Het directoraat-generaal van de prijzen vestigt er ter wegneming van hier en daar gebleken misverstand de aandacht op, dat het volstrekt geoor loofd is, beneden officieel vastgestel de maximumprijzen te verkopen. Gezien de noodzaak het kostenpeil van onze productie zoveel mogelijk te verlagen, moet dit veeleer worden toegejuicht, voor zover de aldus tot uiting komende concurrentiestrijd binnen redelijke grenzen blijft. Indien door de overheid minimum prijzen officieel mochten zijn goedge keurd, mag men daar uiteraard niet onder gaan. Practisch komen dergelij ke officieel goedgekeurde minimum prijzen bijna niet voor. DE MOORD OP DE TAXI CHAUFFEUR De justitiële autoriteiten hebben opdracht gegeven, een verder onder zoek in te stellen naar de gedra gingen van de gebr. B. uit Rotterdam beschuldigd van moord op een Rot terdamse taxi-chauffeur (men zie ons blad van gisteren). Er schijnt enig verband te 'worden gezocht tus sen deze moo* en de moord, die eni ge jaren geleden te Hilversum op een boswachter is gepleegd en waar van men tot nu toe de daders of dader niet heeft kunnen vinden. 16.000 HAVENARBEIDERS STA KEN IN LONDEN De doodse rust van de staking is neergedaald óver de Londense haven. 16.000 ar beiders zijn thans in het conflict be trokken, dat ontstond toen 33 man wegens ongeschiktheid werd ont slagen. Er wordt gevreesd, dat de staking algemeen zal worden. Nu reeds liggen meer dan 74 zeeschepen te wachten tot zij gelost of geladen worden. AARDBEVING IN AMERIKA In een uitgestrekt gebied aan de Noord-Westelijke Amerikaanse kust is Woensdagavond tegen twintig uur G.M.T. een krachtige aardbeving waargenomen, tengevalge waarvan enkele doden zijn gevallen en voor milioenen dollars schade werd aan gericht. De beving^was zó hevig, dat de naalden van de seismograaf van de universiteit te Washington bra ken. Twintig minuten later was de trilling nog aan het toestel waar neembaar. De aardbeving werd ge schat op sterkte acht (het hoogste sterktecijfer is twaalf). De ergste vorige aardbeving, sterkte zeven,, werd te Washinton geregistreerd op 14 Februari 1946. In verschillende steden van de staat Washington, zoals Seattle, Ta- coma, Olympia, Longview, Centralia en anderee, vluchtten de mensen in paniek de heen en weer zwaaiende huizen en gebouwen uit. Brokken steen en beton kwamen naar bene den en duizenden schoorstenen stort ten door de daken van de huizen heen. Eerste Kamer Minister Wijers heelt „diep aigrijzen en schaamte" voor optreden in enkele kampen onder het Militair Gezag De Eerste Kamer heeft gisteren de begroting van justitie z.h.s. aangeno men. Aan de rede van minister Wyers ontlenen we het volgende. De minister aarzelde niet, te ver klaren, dat, al mochten heel wat ge openbaarde verhalen ongegrond ge bleken zijn, er zich hoogst betreu renswaardige gevallen hadden voor gedaan, die elke aanhanger van de beginselen van de Rechtsstaat met „diep afgrijzen en schaamte" moeten vervullen. Voorzover het misstanden betrof voorgekomen nog toen de kampen enz. onder militair gezag hadden gestaan, onttrokken zij zich goeddeels aan de burgerlijke justitie. Zonder de uitwassen van destijds te willen goedpraten, moest de mi nister echter meteen in herinnering brengen, onder welke directe na oorlogse sfeer zich dat alles had af gespeeld. Sedert de kampen onder de bijzondere rechtspleging waren gekomen, was men terstond zo streng mogelijk tegen verkeerdheden gaan optreden. Natuurlijk was toen nog niet meteen alles volkomen in orde, maar na 1 Januari 1946 wa ren alleen bij wijze van uitzonderin gen misstanden voorgekomen. Te betwijfelen valt, of daarnaar nu nog een stelselmatig onderzoek mo gelijk zal zijn. Intussen zal in die gevallen, waarin men op ernstige, gronden klachten indient, een on derzoek en dus tevens eventuele vervolging alsnog terdege plaats vin den. Voor de ongeveer 60.000 oud-S.S.- ers en -wapendragers met hun fa milie die het Nederlanderschap kwijt zijn geraakt, stelde minister Wijers „te zijner ijd" een gezamen lijke naturalisatie in het vooruitzicht hiervan zullen echter „ernstige" ge vallen dan echter niet profiteren. Ten aanzien van de verbeurdver klaring van haar vermogen van met Duitsers gehuwde vrouwen, bleek de minister althans ten behoeve van die vrouwen, welke reeds vóór de oor log in zulk een Duits huwelijksboot je waren getreden, de hand wel over het hart te willen strijken. Voormalige politieke delinquen ten moeten natuurlijk niet als paria's worden behandeld, maar ten aanzien van verlening van paspoorten heeft mep toch te bedenken, dat de over heid niet moet medewerken, perso nen naar het buitenland te laten gaan, waarvan dat ongewenst is. De minister deelde verdere mede, dat de Regering „diligent" is inzake handhaving van het gezag en inzake het optreden tegen gezagsondermij nende handelingen; dat zij een na dere regeling ..overweegt" omtrent wering van bedenkelijke elementen uit het ambtenarencorps en dat sa menbundeling. evens verbetering van de inlichtingsdiensten, „in voorbe reiding" is. TELEVISIE: GEEN ONBEGRENSDE MOGELIJKHEID. Naar aanleiding van berichten over de ontvangst van het experimentele televisie-programma van Philips door amateurs, die ver .buiten het gegaran deerde bereik van de Eindhovense zender wonen deelt men ons van de zijde van Philips mee, dat deze ont vangsten steeds zijn toe te schrijven aan bijzonder toestanden. Die ont vangsten wekken de indruk, dat de voortschrijdende techniek ook ont- angst buiten de 35 a 40 km. afstand van de zender voor iedereen moge lijk zal maken. Dat is niet waar. Een televisie-zender heeft nog altijd slechts een gegarandeerd bereik van 35 a 40 km. De lichting 1941-1944 en de nationale reserve Naar aanleiding van berichten over het oproepen van de lichtingen 1941 tot en met 1944, wordt van of ficiële zijde het volgende medege deeld: Er bestaan plannen de jongeman nen, behorende tot de lichtingen 1941 tot en met 1944, aan een keuring te onderwerpen, teneinde de mogelijk heid te openen hen geheel of gedeel telijk te kunnen inschakelen in de landsverdediging. Hieraan kan het volgende worden toegevoegd: Een zeer groot gedeelte van hen, die behoren tot de vier genoemde lichtingen, verkeert in een zeer gun stige positie ten opzichte van de dienstplichtigen, behorende tot de lichtingen 1945 en latere jaarklassen, op wie de volle zwaarte van de dienstplicht, voor velen bestaande uit enige jaren tropendienst, drukt, alsmede tegenover de oorlogsvrijwil ligers, die eveneens enige jaren dienst in Indonesië of hier te lande hebben verricht en waarvan velen tot de lichtingen 1941 tot/en met 1944 behoren. Toen in 1944 en 1945 een begin werd gemaakt met de opbouw van onze krijgsmacht, moest men er nood gedwongen van afzien een beroep te doen op deze vier lichtingen, omdat de mogelijkheid niet aanwezig was, deze alsnog voor de dienstplicht op te roepen. Sedertdien is een viertal ja ren verlopen, waarin de wense lijkheid is gebleken om, boven en behalve de in het kader der Westelijke Unie te vormen ope ratieve strijdkrachten, te be schikken over TERRITORIALE TROEPEN bestemd voor de handhaving van orde en rust in Nederland tegen aanslagen van binnen en van buiten. Mede om te vermijden dat daartoe alsnog een- beroep zou moeten worden gedaan op vorenbedoelde lich tingen is de regering overgegaan tot vorming der NATIONALE RESERVE. De Nederlandse jonge mannen, op wie tot dusver geen militaire plich ten drukten, hebben het thans in eigen hand om, door in ruime mate gevolg te geven aan de tot hen ge richte oproep en aldus op betrekke lijk weinig offers eisende wijze hun vaderlandse plicht te vervullen, het de regering mogelijk te maken te blijven afzien van het gebruik der bedoelde lichtingen. Mocht het gewenste resultaat on verhoopt niet worden bereikt, dan zou moeten worden overwogen de vrijwilligheid te vervangen door het alsnog opleggen van verplichtingen. Aangezien het ogenblik voor deze beslissing nog niet is aangebroken, zijn alle tot dusver hierover ver schenen berichten prematuur. £eti koAAeJttje... „Wij ech.er moeten roemen op het Kruis van onze Heer Jezus Christus, in Wien ons heil is en ons leven en onze verrijzenis; door Wien wij ge red en verlost zijn."

Leidse Courant | 1949 | | pagina 1