Gemeenteraad van Wassenaar UIT DE OMGEVING UIT DE RIJNSTREEK NIEUWE BOEKEN WOENSDAG 13 APRIL 1949 DE LEIDSE COURANT EERSTE BLAD PAGINA 2 RONDE-TAFELCONFERENTIE. Op vragen van het lid der Tweede Kamer de heer WelteF betreffende het uitnodigen van vertegenwoordi gers van de Ambonesc, Menadonese en Timorese volksgroepen bij de eventueel te houden ronde-tafelcon ferentie heeft de minister-president het volgende geantwoord: De Persatuan Timur Besar, een or ganisatie van Ambonezen, Menado- nezen en Timorezen, en de Twapro, een organisatie van Menadonezen in de Minahassa, hebben het verzoek gedaan om in de gelegenheid te wor den gesteld, hun stem te dóen ho ren ter ronde-tafelconferentie. Het ligt inderdaad in de bedoeling, dat de Arbonese, Menadonese en Ti- morse bevolkingsgroepen door een vertegenwoordiging ter conferentie uiting kunnen geven aan hun inzich ten: Omtrent de wijze, waarop dit kan plaats vinden, wordt nog over leg gepleegd met de regering van Indonesië. De suggestie, als zouden de hiervo- ren genoemde volksgroepen in meer derheid niet bereid zijn zich aan te sluiten bij da te vormen Verenigde Staten van Indonesië, blijft uiter aard voor rekening van vraagstel ler. BEZOEK VAN BELGISCHE EN LUXEMBURGSE OUD-STRIJDERS AAN NEDERLAND Op 23 en 24 April a.s. zullen ruim 200 Belgische en Luxemburgse oud strijders Den Haag bezoeken, ten einde een groet aan de Nederlandse kameraden te brengen. Ingevolge een verzoek van de mi nister van oorlog heeft de Konink lijke Nederlandse Vereniging „Ons Leger" een werkcomité gevormd om de ontvangst van die bezoekers voor te bereiden en te leiden. Een ere-comité van een groot aan tal burgerlijke en militaire „Benc- lux"-autoritciten staat onder het erepresidium'van Z.K.H. Prins Bern- hard. Het programma voor de twee da gen luidt in grote trekken als volgt 23 April: 18 uur, samenkomst van de Belgische, Luxemburgse en Neder landse oudstrijders in de dierentuin. 19 uur, gemeenschappelijke maaltijd aldaar. 20.30 uur afmars in optocht, waarbij een Belgisch muziekkorps, ongeveer 30 vaandels en fakkels, naar het Plein. 21 uur, grote militaire taptoe op het Plein, uit te voeren door de Koninklijke Militaire Kapel in gala-uniform welke plechtigheid door Z.K.H. Prins Bernhard zal wor den bijgewoond. Na afloop défilé voor de Prins en terugmars naar de Dierentuin. Gezellig samenzijn. 24 April: tocht naar de bollenvel den. Om 12 uur pleisteren in Hille- gom waar de burgemeester de gasten officieel zal begroeten. In het open lucht-theater bij Bloemendaal kof fiemaaltijd, daarna terug naar Den Haagom, na in de dierentuin het middagmaal te hebben gebruikt, naar België'en Luxemburg terug te keren. De taptoe zal oo Zondagavond 24 April door de radio worden uitge zonden in het orogramma voor de Nederlandse strijdkrachten 18.30 uur Hilversum 1. een ziekenhuis C.-H. Voor de a.s. gemeente raadsverkiezing is de candidaten- lijst .samengesteld als volgt: 1. C. A. van Dam, zittend, 2. Jac. van Of we gen, zittend, 3. M. J. Ravensbergen, zittend, 4. H. van Rijn, 5. G. van Om- mering, 6. J. A. J. Voets, 7. R. Op- pelaar, 8. L. van Oeveren, 9. J. D. de Kort, 10. L. van Gorkum. LEIMUIDEN D. E. L. De secr., de heer D. L. Hakker .bracht een kort jaarverslag uit; de heer C. A. Beuk, penningm., gaf daarna rekening en verantwoor ding; ontvangen ƒ3523.17, uitgaven ƒ3032.15, batig slot ƒ491.02. De re kening werd door de heren G. Beuk en P. Noordermeer nagezien. De he ren C. J. van Berkel en KI. Stigter werden als bestuursleden herkozen. Nadat bij de rondvraag nog enkele vragen waren gesteld en die door de voorzitter beantwoord werden, werd de vergadering gesloten. Coöperatieve Boerenleenbank. Maandagavond waren een tiental le den der bank bijeen. Deze bijeen komst was belegd aangezien vorige week op de jaarvergadering niet vol de bestuursverkiezing reglementair geen doorgang kon vinden. Nadat de voornaamste punten uit verslag en financiële positie van de jaarverga dering gepresenteerd waren, kwam de verkiezing aan de orde. De heer D. v. Os werd herkozen, terwijl in de vaqature van de heer A J. v. Die- men met alg. st. werd gekozen de heer L. Treur. De directeur, de heer S. J. Visser, sprak een dankwoord tot het scheidende bestuurslid voor de grote activiteit waarmee hij de bank had gediend. ZOETERWOUDE DIJKGEVAAR. Doordat de dam, door de Korte Miening, bij het werk van de Prov. Waterstaat, het vernieuwen van de Asschuurbrug, achterloops werd, drong het water door de kern van de polderkade en zocht vijftien meter verder een uitweg naar de reeds drooggemaakte bouwput, die spoedig volliep. Hierdoor liep de kade van de Zwet- en Grote Blankaartpolder groot gevaar. Spoedig, was de inge nieur van Rijnland en het polderbe stuur op de plek der onheils aanwe zig. De nacht kon worden ingegaan zonder bijzondere maatregelen te treffen, doch er zullen in de- voort gang van het werk andere voorzie ningen getroffen moeten worden. Het werk zal daardoor zeer stagne- LEIDSCHENDAM Passie-herdenking. Bij het begin in de Goede Week heeft de R.K. gemengde zangvereniging „Arti et Charitati" in vereniging met "het knapenkoor „De Lijsters" een stich tende zanguitvoering gegeven. Alvo rens deze stemmige uitvoering een aanvang nam betrad pastoor M. Kammers het podium om uitleg te geven aan de taferelen uit de Lij densgeschiedenis. Daar spr. het Hei lig Lancr heeft bereisd gaf deze voor lichting een duidelijk beeld van de omgeving, waarheen deze uitvoe ring de aanwezigen zou voeren. Zo zagen wij eerst de Klaagmuur waar nog heden ten dagen de Joden hun leed openlijk uitdragen. Vervolgens werden ten aanschouwen gegeven de gevangenneming van Jezus in de Hof van Olijven, de Judaskus, de verloochening van Petrus, de ont moeting van Jezus met de wenende vrouwen en tenslotte de opstan ding van Jezus uit het graf. De zang, welke bij deze taferelen werd uitgevoerd,-bestond uit wei'ken van Palestrina, Bach, Handel, Las so. Het geheel was zeer goed ver zorgd en de heer Ruivenkamp onder wiensleiding en initiatief deze passie viering tot stand was gekomen, past een woord van lof. HILLEGOM Grondverwarming. Vóór de bloembollenkwekerij van gebrs. Hyl- kema alhier wordt een installatie voor grondverwarming gebouwd. Daardoor zal het mogelijk zijn de bloembollen reeds tijdens de groei voor vroegbloei te prepareren". DE ZILK „Amicitia". Het jaarverslag ver meldde 13 uitvoeringen in het afge lopen jaar. In de loop van dit jaar is het aantal werkende leden van 28 tot 32 gestegen. De ver. telt 1 ere lid. Als bestuursleden werden de he ren J. de Winter Lzn. en L. van Ber kel herkozen en gekozen de heren G. Komen en J. Wolfenbuttel. De pen- ningmeesteresse sloot haar boeken met een klein nadelig saldo ver oorzaakt o.m. door het aanschaffen van nieuwe décors. Een voorstel werd aangenomen, dat op concour sen persoonlijk behaalde prijzen aan de vereniging komen. Aan "vele vaarten, menig gracht De L.R.B. reeds redding bracht! I.eidse Reddingsbrigade Wegens grotere belangstelling dan wij dachten, moet de eerste les van onze FOTO-CURSUS gehouden worden in de bovenzaal van Café Restaurant „IN DEN VERGULDEN^ TURK", Brccstraat 84, hedenavond te 8 uur. Deelname kosteloos. Inlichtingen bij rofë|- ciné nn UÜOLFSLRG KATWIJK AAN DEN RIJN HEVIGE TRAMBOTSING MET ZANDAUTO. De Mack won het van de tram. ONDERSCHEID IN BELASTING HEFFING OVW-ERS. Op vragen van hét lid der Tweede Kamer, de heer Peters (K.V.P.), be treffende het onderscheid -tussen de. belastingheffing van een groep oor- Gisterenmiddag te half vijf wer- logsvrijwil!igers der Koninklijke den de bewoners van de Rijnstraat •Landmacht enerzijds en van een en verre omgeving opgeschrikt door groep oorlogsvrijwilligers der Ko- een hevige klap. Een van de be- ninklijke Marine anderzijds, heeft de ruchte zandauto's van v. Tiels Trans- Minister van Oorlog en van Marine portbedrijf, welke massa's zand a f.,- mede namens de Minister van Financiën geantwoord, dat het on derscheid zijn oorzaak vindt in een toezegging, welke in he najaar van 1945 en dus in een tijd, waarin nog niet allerwege tot normale toe standen was terugkeerd van wege de regering aan de naar Nederlands- Indië vertrekkende oorlogsvrijwilli- ger$ der Landmacht is gedaan. Hij heeft echter geen vrijheid kunnen vinden de daaruit voortgekomen fa ciliteiten tot de groep oorlogsvrijwil ligers cler marine uit te breiden. Er bestaan tussen de beide groepen, o.a. wat de bezoldigingsregeling betreft, zodanige verschillen, dat niet zonder meer een parallel kan worden ge trokken. STAATSLOTERIJ. Op no. 21384 is de 10.000.— ge vallen; op no. 15771 de 1.500.-f- premie 30.000. ALPHEN AAN DEN RIJN Wilhelmina-ver. Na een uitvoe rige uiteenzetting van de heer W. A. Lam over het organsieren van feeste lijkheden verleden jaar. bracht de heer Dijkman verslag uit over het financieel beleid. Er is ongeveer ƒ2500 in kas. Tot kasnazieners wer den benoemd heren J. de Bruin, C. Bouer en T. G. Varga. De voorz. deele nog mede, dat de lidmaatschapskaarten, dezer dagen worden aangeboden, geldig zullen zijn voor de feestelijkheden op 30 April, alsmede voor de feesten in Augustus, echter met<3ien verstande, dat, indien men ze niet voor April betaalt, later f 0.50 extra kosten ver schuldigd zijn. Aanmelding van nieuwe leden kan geschedein bij de heer B. J. F. I. Knaapen, Stations straat 34 en bij de heer P. Groen- hart, van Dijkstraat 9. HAZERSWOUDE (Dorp) DOOR ELECTRISCHE SLIJPSTEEN GEGREPEN. Het 5-jarig zoontje van de heer H. Loomans, alhier, kwam in aanraking met de as vqn 'n electrische slijpsteen bij de smid S., alhier. De jongen werd enige malen in het rond geslin gerd en brak daarbij op twee plaat sen zijn linkerarm. Hij is ter behan- naar Leiden vervoeren, was op het kruispunt v. Egmondstraat-j—Rijn straat in botsing gekomen ir:et een electr. tram komende van richting Katwijk-Zee. De motorwagen van de tram drong door in de laadruimte, dus in de 12 ton zand van de auto. Maar de Mack liet zich niet zo maar van de sok ken rijden en nam de motorwagen van de tram mee, de rails uit, waar door de tram meer dan een meter uit het spoor kwam te staan! Aan gezien de auto genomen werd achter de cabine kwam de chauffeur er met een hevige schrik af. Het voor gedeelte van de tram was totaal in gedeukt. Heel erge materiële scha de, maar ook de bestuurder van de tram' kwam er door zeer buitenge wone omstandigheden met 'n bloed uitstorting in z'n been en de schrik die ook wel niet mis zal geweest zijn, vrij goed af. Vermeldenswaard is nog, dat' deze bestuurder, de heer H„ de 1ste van de volgende maand met pensioen denkt te gaan! Spoedig was een auto. met perso neel en werktuigen aanwezig om al les weer in het rechte spoor t( brengen. Da dienst was met behulp van intussen aangerukte autobussen vrij spoedig normaal en .tegen 7 uur waren de rails weer vrijgemaakt. Maar de tram moest weggesleept worden en de Mack reed zowaar op eigen kracht weg. De Mack had dus gewonnen! De'wagenbestuurder was intussen per auto thuis gebracht. Tentoonstellingsplannen. Op initiatief van de Katwijkse Midden standscentrale was gisterenmiddag in de trouwzaal van het gemeente huis een vergadering belegd, waar op genodigd waren' middenstanders, industriëlen en overheidspersonen om te bespreken de grootse plannen voor het houden van een tentoon stelling in de maand Augustus. Voor deze plannen was een „praatmid dag" belegd, waarop o.nv. de burge meester het woord voerde die na mens het gemeentebestuur alle steun toezegde voor de uitvoering van deze grootse plannen. De bur gemeester heeft het ere-voorzitter- schap aanvaard. Naar we vernemen heeft „Hollands Glorie" te Lisse de Centrale op het denkbeeld van de te houden tentoonstelling gebracht. OEGSTGEEST Personalia Voor het ingenieurs examen werktuigkundig ingenieur geslaagd de heer P. J. de Graaff. LISSE EIND-EXAMEN RIJKSTUI^BOUWSCHOOL Het diploma der school werd toe gekend aan: H. J. Alkemade, Noordwijk, G. Hi Th. v. d. Berk Sassenheim, J. Bon- kenburg Heemstede, G. F. J. Elde- ring Sassenheim, M. W.v. d. Eist Hillegom, T. Groot- Enxnuizen, H. Grullemans Lis'se, S. J. v. Haastër, De Zilk, C. W. v. Klaveren Lisse, Koppenaal Lisse, G. Nieuwen- huis; Lisse, J. Nieuwenhuis, Sas senheim, L. H. v. Noort, Noordwij- kerhout, J. Pijnacker Lisse, C. L. A. J. v. Reisen Sassenheim, J. B. M. Roozen Heemstede, J. Ruygrok, Was senaar, W. N. Segers Lisse, W. A.~ Veldhuyzen v. Zanten Lisse, J. C. Verburg Bergen N.H., H. Verdegaal Sassenheim, J. J. M. v. d. Weijdèn, Hillegom. Van klasse I werden naar klasse II bevorderd: G. Th. Alkemade Noordwijk, G. J. J. v. Eeden, Noordwijk, J. Mulder, Leiden, W. H. F. Neelissen, Noord wijk M. v. Paridon Katwijk Rijn, C. J. Parlevliet Noordwijkerhout F. F. Pijnacker Lisse, Q J. S. v. d. Salm Lisse, W. J. A. v. Schie Noordwijk, J. A. W. v. d. Veld Lisse, A. W. Veld huyzen v. Zanten, Hillegom, D. Veld huyzen v. Zanten Hillegom, G. E. Veldhuyzen v. Zanten Hillegom, J. L. Verdegaal Sassenheim, W. van Zanten Hillegom, L. H. M. Zwetsloot Lisse, C. Bakker Hillegom. Afgewe: zen werden 3 leerlingen. Van klasse II werd|n naar klasse III bevorderd: W. C. Aal-huizen Rotterdam, H. G. M. Barnhoorn Blokker, P. M. Dames Beverwijk, Jan Donker Hillegom, L. v. Egmond Hillegom, H. C. van Gent Voorhout, P. C. de Groot Noordwijkerhout, J. M. Heemskerk, Hillegom, R. D. de Jager, Heiloo, W. Th. W. Jonkheer, Voorhout, C. J. J. Keijzer, Noordwijkerhout, K. P. Kooiman Enkhuizen, L. Lagendijk Hillegom, H. S. M. van Maris, Hille gom. W. G. v. d. "Meij Heemstede, G. A. J. Nijssen Hillegom, W. J. M. Preijde Heemstede, A. C. J. v. Rei sen, Voorhout, P. W. H. v. Rhijn, Noordwijk, H. C. Rusman Hillegom, W. v. d. Schoot Bennebroek, A. J. H. Veldhuyzen v. Zanten Hillegom, W. F. Verduyn Lisse, E. Wiersma JJmui- den-Oost, J. L. M. A. Willemse, Noordwijkerhout, H. L. H. Zwetsloot Lisse. SASSENHEIM Tuin'ooucursus gesloten- -- Maan dagavond eindigde de Algemene Tuinbouwcursus alhier. De laatste les onder leiding van de heer P. v. d. Kamp werd bijgewoond door een vertegenwoordiger van de Rijlcstuin- bouwconsulent en het bestuur van de Alg. Ver. voor Bloembollencultuur. Er werden 25 diploma's hitgereikt. Eén leerling werd afgewezen. Een dankwoord tot de leider van de cur sus. de heer P. v. d- Kamp, was wel op z'n plaats. Ook de heer van Kla veren, die als vakman de nodige vak- is ke.nnis bijbracht, deelde in het dank- •oord. - - - - - De begrotingsvergadering van de gemeenteraad van Wassenaar, die gistermorgen hq^f tien begon en die met een kleine koffie-pauze in ■het middaguur tot vijf uur in de middag duurde, werd gepresideerd door de loco-burgemeester, mr. A. J. H, van Moorsel wegens ziekte van de burgemeester, die enige tijd rust zal moeten houden. Alvorens de be groting zelf aan de orde kwam werd een 15-tal voorstellen behandeld, waarvan zo ongeveer de helft zonder meer onder de hamer doorging o.a.: een wijziging in de „tijdelijke uitke ringsregeling", een herziening van de bezoldiging der Gemeentewerk lieden. die weinig op het lijf heeft, voorschotten aan het onderwijs en een afwijzende beschikking op het verzoek van de Wassenaarse School vereniging om gelden voor een nieu- -we verwarmingsinstallatie. Bij het voorstel om nogmaals 500G.beschikbaar te stellen voor de verbouwing van liet Politiebureau vroeg de heer v. d. Berg (K.V.P.) de afschrijvingstermijn lager te stel len dan 20 jaar omdat binnen die tijd het thans reeds te klein geworden politiebuis zal zijn verlaten. Auto-praatje. Een vo'gend voorstel betrof de aan- kpop van een nieuwe Ford-auto ten behoeve van de Politie. Reeds in 1947 is daarvoor door de Raad een crediet verleend van 5590.Pas nu is men in staat een Ford-auto aan te kopen. De prijs bedraagt nu ƒ7500. Ter gemoetkoming in die kosten zul len de oude Ford en de Hillman- vrachtauto, die resp. geschat werden op. 1900.en 650 worden ver kocht. Bovendien stelde B. en W. voor' dfe Nash 1947 -te verkopen en daarvoor in de plaats een volkswa gen aan te schaffen. De heer Duy-r vestijn (K.V.P.) vroeg naar de mo gelijkheid om op de Nash- een bod te laten doen door belanghebbenden. De heer v. d. Berg vroeg zich af, waarom de Nash wordt verkocht en een "nieuwe Ford wordt teruggekocht. Is dat prijsverscMl wel verantwoord. (De waarde van de Nash wordt door de K-N.A.C. op 4800.geschat), De voorzitter antwoordde, dat de auto per ad /ertentie te koop zal wor den aangeboden. De Nash mist enige kwaliteiten, die van belang zijn voor het gebruik door de Politie. Vandaar dat na zeer rijp beraad besloten is een nieuwe Ford te kopen. Het voor stel wordt z. h. st. aanvaard. Slacht- en keurlonen. B. en W. hadden voorgesteld, de ta rieven van het leurloon en voor het gebruik der noodslachtplaats te ver hogen, omdat de tot dan toe geldende tarieven waren gebaseerd op het voor-oorlogs prijspeil. "De heer Boeder (P. v. d. A.) sprak over de in slagerskringen heersende onrust, dat het gehele slacht- en keurbedrijf naar Leiden zal worden overgeplaatst, wat meer nadelen dan voordelen -voor de Wassenaarse gers zou opleveren. Ook. de heer. v. d.-J3erg sloot zich. hierbij aan, maar de voorzitter jging er niet op .in. omdat- beide sprekers buiten de orde waren. De heer van Bemmelen (K.V.P.) vroeg in. dit verband of het niet beter was geweest in deze kwestie eerst overleg te plegen met de betrokke nen. De voorzitter antwoordde, dat dit- grote nadelen heeft en bovendien ongebruikelijk is, wanneer het gaat over in t& EERSTE H. MIS PATER J. BOKERN het achterstallig onderhoud van een 57-tal woningen der R.K. Bouwver- eniging werd door mevr.-v. d. Goes i van Naters met vreugde begroet. De tweede-hands ziekenauto. Tenslotte was er nog de kwestie van de aanschaffing van een tweede hands ziekenauto door het Rode Kruis ten behoeve van het gewonde- vervoer in de gemeente. Het Rode Kruis had een subsidie gevraagd van f 3250, d.i. de helft van de kosten. De heer Duyvestijn onderstreepte de zeer dringende behoefte, die aan een geschikte auto bestaat, maar. con cludeerde uit een hem verstrekte des kundige expêrtise, dat de auto 16 jaar oud is, dat de Vering niet vol doet, aat 't zeer moeilijk zal zijn on derdelen te verkrijgen bij te verwach ten reparaties en dat dé gevraagde prijs wellicht te hoog is. In dit ver band vroeg spr. zich af of een derge lijke uitgave wel verantwoord ge noemd kan worden. Spr- deelde nog mede. dat hij bericht had ontvangen, dat de wagen intussen was aange kocht. De voorzitter antwoordde, dat een nieuwe auto ongeveer f 17.000 zal kosten en dat noch het Rode Kruis noch de gemeente een dergelijk be drag kunnen betalen. Toen is uitge zien naar een tweedehandsauto. Het bevreemdde spr. dat de auto inmid dels reeds is gekocht. B. en W. is daarvan niets bekend. Spr. las een rapport voor van de Politie, waarin werd medegedeeld, dat de auto op deskundigen na een uitgebreid on derzoek een uitstekende indruk heeft gemaakt. De heer Duy vestijn legde in zijn re pliek uogmaaL de klemtoon op de noodzakelijkheid van een betere wa gen. Wellicht is het voordeliger over een langere tijdsduur de aanschaf- fingskosten van een nieuwe auto af te schrijven dan nu over te gaan tot aankoop van deze tweedehandsauto, die wellicht in korte tijd zeer. veel geld zal gaan kosten. Spr. vroeg het voorstel aan te houden of in stem ming te brengen. Dat laatste geschiedde, Het voor stel werd verworpen met 5 stemmen Daarna werd begonnen met het houden van algemene beschouwingen over de gemeentebegrotingen. De heer van Bemmelen voorzitter der Katholieke fractie verklaard, dat hij tegenstandster is van de stichting van een Jeugdhuis; opvoeding is pri mair een zaak van het gezin en niet van de overheid. Wel Voelde spr. voor een soort contactraad der verschiir- lende jeugdorganisaties. Spr. wees nog op de wenselijkheid van het be houd van het natuurschoon en van het uitbreidén der wandelgelegen heid.- VOORSCHOTEN Geboren: Harm Roelf Adriaan, z. yan A. Hv van Grol en T. J. -Abeen Karei. Christiaan,z- van" A.- -P. van Ipenbyrg en t. van BerkhuLsen; Cor nelia; Sóphia, d. van W. Schrijvers én M. J. van Hemert; Marigje. d, van J. Sloof èn B. Versluijs. Gehuwd: W. A. Rijsdijk en. G. van der Linden; L. van "der Zwan en A. Braggaar. ZOETERMEER Distributienieuws. De eerstvol- tariefsverhogingen. gende uitreiking van bonkaarten zal Op de 2e Paasdag hoopt de wel- eerw. pater J. Bokern, Oblaat van de H. Franciscus vgn Sales, in de parochiekerk van de H. Petrus zijn eerste plechtige H. Mis op te dragen des morgens te 10.30 uur. Pater J. J. E. Bokern is bestemd voor de missie in Zv.id-Afrika, waar heen hij reeds in Augustus zal ver trekken. Het voorstel werd goedgekeurd. Een wijziging in de regeling van het grondvoorschot aan de R.K. Bouwvereniging St. Willibrordus en een soortgelijk besluit ten aanzien van de Wassenaarse Bouwvereniging werd na enkele opmerkingen goed gekeurd. Een voorstel tot financiering van plaatshebben op de volgende data van 9.30 tot 15 uur: 9 Juni voor per sonen wier'geslachtsnaam begint met A-F. 10 Juni voor personen wier geslachtsnaam begint met GL. 13 Juni voor personen wier geslachts naam begint met MR. 14 Juni voor personen wier geslachtsnaam begint met S—Z. VOORHOUT Stierenkcuring. Bij de heden op het terrein van H. L. v. d. Hulst ge houden stierenkeuring werden aan gevoerd negen stieren. O.a. door H. L. v. d. Hulst 2 j. Magda's Otto; J. Belt, 1 j. Frans; J. Jansze. 1 j. Mari- nus; D. van Rijn, 1 j. Rosa's Barend; S. P- Heemskerk, 2 j. Hans; Wed. L. v. d. Poel 1 j. Melchior; J. W. van Leeuwen, 1 j. Karei; allen goedge keurd. De door N. van Steijn aange voerde stier wordt nader gekeurd wegens ontbreken van een schets. De 1 j. stier van E. de Winter afge keurd. Keurmeesters waren de heren Louter, v. d. Groot en Eikelboom. WARMOND Passie-avond. Het spel wat ver toond werd door leden van de Maria- Congregatie, onder artistieke leiding van mej. M. Machen, heeft ten volle aan het doel beantwoord. Het was vol ijver ingestudeerd en door krachtige hand geregisseerd. Wij gingen via het Passieverhaal volgens Joannes, on derbroken door een Rei van He breeuwse knapen, die palmen strooi den bij de intocht van Jeruzalem, een fragment uit het passiespel van J. Schreurs „Judas en z'n Moeder" ge volgd door een Rei „O, Hoofd vol bloed en wonden" en een Rei „Kost baar bloed onzes Heren" naar de dood van ónze Zaligmaker. Een aan tal kinderen van Jeruzalem gingen de kruisberg versieren, om cle terug komst van Jësus" op Gólgotha na Zijn verrijzenis te verzachten. Na de pauze werd het toneelstukje van Wim Snitker opgevoerd getiteld „De drie Koningen,van Pasen", een voorval wat zich in het huis van Ma ria op de morgen van de verrijzenis afspeelt. Na aldus de glorievolle ver rijzenis te hebben herdacht werd „Pa sen" op waarlijk sublieme wijze door mej. Machen gedeclameerd, waarbij de afwerking van de entourage, zijn de de spelende kinderen, de blijde jonkvrouw, de acolythen, priesters en de gelovigen, nog tot het succes bij droeg. De organisatoren mogen met welgevallen op deze avond, die met eenvoudige middelen tot stand kwam, terugzien. Littooy, G. J. Canada. Aspec ten van het land en zijn econo mische ontplooiiing. Geill. met 16 blz. foto's Eindhoven, De Pelgrim. V. Geslaagde en dui delijke uiteenzetting van de mo gelijkheden, die Canada aan immigrerende boeren biedt. Mooie foto's en handige statis tieken. Lumenars, V. Modern Foto boek. Kunst en techniek. Geill. mét fig. foto's 10 blz. pltn. A'dam; Brussel, Elsevier. V. Dit uitvoerige fotoboek mag een standaardwerk genoemd wor den. De uitvoering is boven alle lof verheven. Nuyens, J. F. Geschiedenis der Pausen. Geill. met 16 blz. reprod. Eindhoven, De Pelgrim. V. Goed en populair werk over de Pausen. Onderhoudend, rijk ge ill ustreerd, van harte aanbevo- Pieterse, Johan. Mijn Hond. Een boek voor allen, die van honden houden en voor hen die een hond willen aanschaffen. Geill. met 20 blz. foto's. A'dam - J. M. Meulenhoff. Een vlot ge schreven boekje, waarbij men zich toch wel afvraagt of de baas er is voor de hond of om gekeerd. Smits van Waesberghe, M. M. J., Dr., S.J. De Geest van Sint Ignatius in zijn Orde. Geill. met 4 blz. reprod. Nijmegen, De Koepel. IV. Dit werk heeft in zijn 2e uitgave gewonnen aan fundering en uitwerking. Het is een objectieve uiteenzetting van St. Ignatius' geest. Aafjes, Bertus. Egyptische Brieven. Geill. met 12 blz. foto's. A'dam, Vrij Nederland. TV. Interessant bundeltje brieven aan de dichteres Vasalis over (Publicaties van Idil). Oud-Egypte., Subjectief, maar zeer suggestief. Zeke, Carel, De Schatten van „Che Tsuan". Geill. met teken, dr. E. Weninger Alkmaar, Poa. V. Van rovers in' het oude China tot een Amsterdamse jon gen die in een internationale smokkelbende terecht komt. Zeer fantastisch. Broos, Piet. Het Herderinnetje van Lourdes de H. Bernadette. Helmond, Uitg. Helmond, (Klei ne boeken van grote heiligen dl I), V. Kleine roman- over de H. Bernadette Soubirous. Zeer aardig boekje en rijkelijk geïl lustreerd. Broos, Piet. De Zanger van het Zonnelied, St. Franciscus van Assisië. Helmond, Uitg. Helnrond, (Kleine boeken, van grote heiligen dl II). Tweede deeltje uit een nieuwe, zeer in teressante, voor kinderen ge schreven serie heiligenlevens. Aanbevolen. Bruijn. Cor. De Dijken Bre ken. Geill. met teken. dr. Jan Lutz Den Haag; Batavia, G. B. van Goor Zonen. -V. De wa tersnood van 1916 brengt twee polderboeren achter de Zuider zeedijk, na jaren van wrok, Weer tot elkaar. Een voortreffelijk spannend, waardevol verhaal. Collodi, C. De Avonturen van Pinokkio. Vert. uit h.v Italiaans dr. J. v. Everdingen. Geill. met teken, -f 8 blz. pltn. dr. Rie Cramer Den Haag: Batavia, G. B. van Goor Zonen. V. Dit beroemde jeugdboek, over de hele wereld verspreid, blijft al tijd nieuw. Wonderlijkebeleve nissen, rijke fantasie en paeda- gogische strekking. Degrijze, O., G.I.V.M. Christe lijk Humanisme. Eén levens ideaal voor katholieke intellec tuelen. Roermond: lie Deel: Opbouw Maaseik, J. J. Ro men Zonen. IV-V. Pakkende en concrete uitwerking van de beginselen uit 't eerste deel. Een rijk boek over de wereldbe schouwing van de katholieke in tellectuelen. Eyckeler, J. Drs. S.M.M. Het Drama van de Godsgezant Mo- zes. Geill. met 16 blz. reprod. Haarlem, De Spaarnestad, (Uit het boek der boeken II). IV-V. Een indrukwekkend boek over indrukwekkende gebeurtenissen Populair wetenschappelijk en zeer onderhoudend. Vangenechten, K. Het Antie ke Rome. Geill. met fig -|- 48 blz. reprod. Adam; Antwer pen, Wereldbibliotheek. (Hellas en Rome). IV. Uitvoerige be schrijving van Rome's klassieke gebouwen. Onderhoudend zon der vertoon van geleerdheid. XX.Christendom en Oudheid. Verslagboek van de klassieke studieconferentie te Hees bij Nij megen 47 Augustus 1947 Eindhoven, Drukkerij Vrijdag. IV. Vier interessante beschou wingen over de verhouding van het christendom tot de klasieke cultuur en beschaving. XX. Lustrumboek Sint Leo- nardus 19381948. Geil., met teken, -f 4 blz. reprod. Til burg, Henri Bergmans. V. Een vlot leesbare verzameling stu dentikoze, essayistische en ac tuele bijdragen, met een schat van illustraties verlucht. Uitge geven door studenten en kunst academici der R.K. Leergangen. I verboden; II is streng voorbehouden; III voorbe houd; IV volwassenen; IVV rypere jeugd; VI voor allen

Leidse Courant | 1949 | | pagina 2