F Mensen in kun |J(We Qo(j\ Kleine-kwekers probleem REDERIK Verteld door Huibert Vet EN DE ZEVEN DIRECTEUREN Gemeenteraad van Hillegom Vertegenwoordiger van de firma ZATERDAG 9 APRIL 1949 DE LEIDSE COURANT TWEEDE BLAD PAGINA 2 SALARIëRING KANTOOR- PERSONEEL. Om te komen tot een wetenschap pelijk verantwoord systeem van sa lariëring van het kantoorpersoneel, is na onderling overleg tussen de hoofdbesturen der samenwerkende organisaties van handeis- en kan toorbedienden door de bedrijfsunie een commisie samengesteld. Deze commissie bestaat uit wetenschappe lijke personen, personeelscheis, werk zaam op bedrij tsafdelingen socale za ken en vertegenwoordigers van de bedrijfsunie. Voorzitter is prof. dr. J. L. Mey, hoogleraar in de bedrijfs- huishoudkunde aan de Rijksuniver siteit te Groningen, en secretaris-rap porteur is mr. dr. F. R. Jonker uit Amsterdam. AUTO OP BEWAAKTE OVERWEG ONDER TREIN. Vrijdagmorgen reed, aldus de „Volkskrant" een splinternieuwe volkswagen op de bewaakte overweg te Ophoven toe. Plotseling zag de blokwachter T. op zeer korte af stand een trein naderen. Snel liet hij de slagbomen neer, maar de auto was de spoor.ijn r eeds zo dicht ge naderd, dat hij onder een der bo men klem raakte. De inzittenden, de heren P. en N. uit Maastricht, door de blokwachter opmerkzaam ge maakt, op de nadernde trein, spron gen uit de wagen en wisten zich in veiligheid te stellen. De auto werd door de trein gegrepen en tientallen meters meegesleurd. Het ongeval is te wijten aan het feit, dat de trein op een ongewoon spoor naderde, doordat te Geleen aan de spoorbaan herstelwerkzaamheden werden uit gevoerd. Het schijnt dat het perso neel in Geleen vergeten heeft de blokwachter te waarschuwen. AUOBUS RAMDE BOOM. 23 Meisjes gewond. Op de Rijksweg tussen Acht en Best, heeft, een be.gische autobus, waarin 40 Belgische meisjes zaten, een boom geramd, toen de bestuur der door het springen van de voor band de macht over zijn stuur ver loor. Drie en twintig meisjes, werk zaam in een tricotage-fabriek te Best, werden gewond en moesten in het Binnenziekenhuis te Eindhoven worden opgenomen. Vier ziekenwagens waren nodig om de gewonde meisjes te vervoe ren. De chauffeur, die slechts enke le schrammen opliep, moest uit de ravage worden losgezaagd. Inmiddels zijn tien meisjes uit het ziekenhuis ontslagen, negen zijn voor verder herstel overgebracht naar Turnhout en vier liggen naar voor verpleging in het ziekenhuis te Eindhoven. DEMONTAGE WERD EEN DéMASQUé. De douane te Venlo hield een per sonenauto aan, waarvan de inzit tenden, hoewel er bij controle geen contrabande werd ontdekt, door de ambtenaren niet werden vertrouwd. Een automonteur werd er bij ge haald, en die haalde de wagen vol ledig uit elkaar. Uit alle hoeken en gater rolden toen de smokkelwa ren te voorschijn. Een partij sigaret ten chocolade en nylonkousen ter waarde van 1700 gulden, alsmede de wagen, werden in beslag genomen. ONBEMANDE LOCOMOTIEF TE WATER. Gisteravond omstreeks acht uur zijn, even buiten het station Meppel, een locomitief ene nige goederenwa gens in het riviertje de Reest gere den. Daar de locomotief en de wa gens onbemand waren, zijn geen per soonlijke ongelukken gebeurd. De beide hoofdsporen ter plaatse zijn vrijgebleven, zodat het treinverkeer geen vertraging ondervindt. Het ongeluk gebeurde, toen een goederentrein, komende uit de richting Leeuwarden, in de omge ving van het station Meppel in twee delen brak. Bij het tot sti staan komen voor een onveilig sein, liet de koppeling tussen twee wagens los. Terwijl het personeel van de loco motief bezig was de verbinding te herstellen, schoot door tot nog toe on opgehelderde oorzaak het voorste, onbemande treinstel door het sta tion Meppel heen. Het kwam op een zijspoor terecht, ramde daar een stoot juk omver en stortte voor een deel in het daar achter gelegen water. BEURS: KALM. Het zakenverkeer op de effecten beurs te Amsterdam bewoog zich Vrijdag in kalme banen. In de meeste ruibrieCcen was de affafre van bescheiden omvang, maar over het geheel genomen was de stemming goed prijshoudend en de markt leg de na de recente koersverheffing een goed weerstandsvermogen aan de dag. Op de petroleumafdeling werd de gehele middag vrij druk zaken gedaan in koninWijke, die op ongeveer het peil van de vorige slotkoersen werden ingezet en daar na nog een kleine neiging tot ver betering aan de dag legde, terwijl juist tegen het slot een notering van 300 kon worden gehaald. In het eerste gedeelte van de beurstijd werd de aandacht vooral getrokken door aandelen Nederl. Indische Es- compto Mij die in een grote open hoek werden verhandeld, waarbij werd afgedaan tegen prijzen lopen de van 36 tot 87, terwijl later in de middag in hoofdzaak in de omge ving van 86 werd afgedaan. Voor bankaandelen in het algemeen was de stemming trouwens niet ongun stig. De handel in industrieaandelen was van bescheiden afmetingen. De toonaangevende aandelen waren niet of niet noemenswaardig veran derd. De scheepvaartmarkt was stil, doch de meeste der toonaangevende aandelen werden iets hoger geno teerd. Voor Cultuurfondsen bestond slechts zeer matig animo. De affaire in Indonesische waarden was ge ring. Op de beleggingsafdeling wa ren de thans toonaangevende staats- obligatiën zo goed als onveranderd doch prijshoudend. BINNENLAND. Verdacht van de moord, Woens dag gepleegd op een 26-jarige vrouw te Amsterdam-Noord is aan gehouden" de 30-jarige vroegere echtgenoot. Hij ontkent hardnekkig. Twaalfhonderd man vliegend personeel, bestaande uit vliegers, te legrafisten, werktuigkundigen, ste wards en stewardessen, had de K.L.M. op 31 December 1948 in dienst. Prins Aschwin, de broer van Z.K.H. Prins Bernhard kwam met een K.L.M.-vliegtuig op Schiphol aan. Prins Aschwin zal enkele dagen op Soestdijk verblijven bij de Ko ninklijke familie. Maandag a.s. reist hij door naar New York. Prins Aschwin zal in de Verenigde Staten zijn studies voltooien. Met 1200 passagiers aan boord (waaronder 500 kinderen) is giste ren de „Johan van Oldenbarnevelt" naar Indonesië vertrokken. Op de teelt van geneeskrach tige en aromatische gewassen, wel ke teelt een toenemend belang voor onze export vormen, zijn controle maatregelen in voorbereiding in het kader van de Landbouw-uitvoerwet. In het Rijksmuseum te Amster dam zal weer een grote zomerten- toonstelling worden gehouden. Als onderwerp is gekozen middeleeuwse kerkelijke kunst uit Noord-West Duitsland, die onder de titel „Uit de schatkamers der middeleeuwen'' van 8 Juli tot eind October geëxposeerd zal worden. Het Carlton-hotel te Amster dam, door een neergestort Brits vliegtuig in 1943 zwaar beschadigd, zal vermoedelijk worden omge bouwd tot een flatgebouw, ir?et on geveer 100 woninkjes. Het centraal laboratorium bloedtransfusiedienst is gisteren door het Roode Kruis aan de daar voor aangewezen stichting overge dragen. Er waren vele buitenlandse gesten. Te Utrecht is de Ned. Bond voor Kraamverzorgsters opgericht. Ver schillende kraamcentra uit het land hadden hun afgevaardigden gezon den. Het voorlopig bestuur werd ge kozen uit kraamverzorgsters van de Kraamcentra Leeuwarden, R'dam, Bussum, Eindhoven en Utrecht. Mej. Cl. v .d. Steen (Utr.) werd als voor zitster benoemd. HYPOTHEKEN en Toor alle andere zaken op het gebied yan on roerende goederen J°J Souw-enMakelaarsbedrijj v.d, Drift Oude Vest 29 - Leiden Telef. 20513 waarschool, maar een positief doel, n.l. karaktervorming, een vervolg op het opderwijs. De heer Vermeer wenst aantekening, dat de christe- lijk-protestantse raadsfractie wordt geacht te hebben tegen gestemd; dit zijn de heren Vermeer. Galjaard en Van de Boer. Het voorstel wordt aangenomen. Inzake de vaststelling gemeente- rekening 1945 deelt de voorz. mede, dat er over dat dienstjaar een nade lig saldo is van f 221625,81; de re kening wordt voorlopig vastgesteld. Vaststelling der begrotingen van de gemeente en de be drijven voor 1949 De voorz. leest het rapport voor der desbetreffende commissie. Deze heeft slechts enkele opmerkingen in zake overwerk water- en gasbedrijf en het te laag zijn der jaarwedden van de wethouders. Verder adviseert de commissie tot ongewijzigd vast stellen der begroting. Na enige be sprekingen en opmerkingen worden de begrotingen goedgekeurd. De heer Van der Kolk vraagf, hoe het staat met Zilk bij Hillegom. De voorz. zegt: deze procedures duren altoos lang; het gemeentebestuur van Noordwijkerhout liet de stukken maanden liggen.De zaak is thans cfe Provinch zijn Jèns niet pessimistisch gestemd, voor gedaan wordt. Spr. is niet voor maar er zijn thans zeer veel dusda-omschakeling, maar wel voor steun nige gevallen in behandeling in den I in de vorm van een rentsloos cre- lande diet. Voor omschakeling is bollen- Inzake een desbetreffend voorstel- j land te duur. Zonder vakkundige Van der Meer, is de voorz. van me- i voorlichting is zij onmogelijk, r.ing, dat verplaatsingskosten voor Fruitteelt duurt te lang en West kans om te blijven bestaan, doch ook de anderen moeten een kans hebben, met hulp van de overheid. Deze avond is belegd, omdat er een noodtoestand heerst, die dringend om een oplossing vraagt. Hierna nam de burgemeester het woord. Spreker zet de economische toestand uiteen. Gemeentelijke cre- dieten zijn niet sympathiek. Spre.- ker voelde veel voor omschakeling, na overleg met deskundigen op ve lerlei gebied. Particulier initiatief gaat voor, maar nu is het tijd om in te grijpen. Daarom de standorga nisatie ingeschakeld. De departe menten zijn nu bereid tot onderhan delen, aldus spreker, indien door de L.T.B. aangetoond wordt, dat inge grepen moet worden. De heer P. v. d. Nouland vond het een zeer moeilijke materie, docfh onderwijzers niet door de gemeente moeten worden gedragen, doch door de autoriteit, die de salaricsen uitbe taalt, in casu het Rijk. De heer Ver meer bestrijdt dit en wil uitspraak door stemming over zijn voorstel, dat gesteund wordt door de heren Gal jaard en Van de Boer. Het wordt verworpen met 103 s.; vóór de ini tiatiefnemers. Bij de rondvraag brengt de voor zitter nog de woningbouw ter spra ke- Hij heeft bereikt, dat van de 12 woningen, die van de 22 aan de Vrs- selaan nog in aanbouw zijn er 10 du- plex-woningen zullen worden, waar door nog voor 10 kleine gezinnen woongelegenheid wordt geschapen. VOORHOUT DE STORMKLOK WORDT GELUID In café Boeiihaave was door de L.T.B. een buitengewone vergade ring belegd, voor alle kwekers, on verschillig welke religie, om de problemen van de noodlijdende k weversbedrijven te bespreken. Deze vergadering was voor alle belanghebbenden toegankelijk, in verband met de bemoeienissen van burgemeester de Graaff voor 1 deze urgente kwestie en mede in verband met de belangstelling van het hoofd bestuur van de L.T.B. Aanwezig waren o.a. de burgemeester, ver schillende leden van het hoofdbe stuur en leden van het vakgroep bestuur kwekers, nl. de heren Oos- terveer, P. v. Leeuwen, A. van der Meer. De voorzitter, de heer C. Prins opende de bijeenkomst en gaf het woord aan de alg. secr. van het H.«. van de L.T.B., mr. G. J. Ver meulen. Spr. zeide, dat deze avond een orienterende taak had, om een oplossing te vinden voor de moei lijkheden. Dit zal niet gemakkelijk gaan. Deze moeilijkheden moeten echter in verschillende aspecten verdeeld worden o.a. de grote ge zinnen, de algemene bedrijfstoestand e.a. Er moeten richtlijnen gevonden worden. Zo als het nu is hebben al- landse culturen kost kapitalen, dus spreker. Spr. maakte de rege ring een verwijt, dat de Kindertoe slag maar op zich laat wachten! Dit is een grote laksheid. Directe hulp moet volgens soreker zijn crediet-en geen omschakeling. Nadat de heer C. P. Vergouwen nog in het kort de mogelijkheden voor fruitteelt besnroken had, lieten verschillende sorekers nog hun me ning horen. Het slot van deze be langrijke vergadering is, dat op voorstel van mr. G. J- Vermeulsn aan de minister bekend gemaakt zal worden via de L.T.B., dat steun op j zeer korte termijn dringend nodig is. E.C.A.-TOEWIJZINGEN VOOR ELECTRISCHE CENTRALES. De E.C.A. heeft als nieuwe maat regel om het tekort aan electrische energie in Europa te verkleinen vier projecten goedgekeurd, waarbij E.C.A.-gelden gemoeid zullen zijn, ongeveer 19 millioen dollar van de voor de bouw en modernisering van electrische centrales in Italië, Sicilië, Denemarken en Nederland. Voor Nederland werd een bedrag van 3.265.000 dollar goedgekeurd voor de aankoop in de V.S. van materiaal voor gebruik in een elec trische centrale van een sterkte van 124.000 kilowatt in Geertruidenberg. Wat lezers schrijven HET LEIDSE WAPEN In de Leidse Courant van 6 April komt voor een tekening van het Leid se wapen, dat B en W aan de raad voorstellen bij de Koningin ter goed keuring in' te dienen. Volgens bij schrift zijn er vroeger twee leeuwen geweest en nu moeten wij het met één leeuw doen. Mij goed. Leiden is ook geen leeuwenstad, doch een Sleutelstad dus het komt op de sleutels aan. Deze zijn de hoofdzaak. Daarom kan ik mij niet begrijpen, waarom op een oud wapen van een zo oude stad een afbeelding moet voorkomen van een patent Sleutel. Deze sleutel is nog geen 100 jaar oud. Of moet het modern zijn? Laat men dan een afbeelding van een Lios sleutel nemen. Doch noch het een noch het ander mag het Leidse wa pen ontsieren. Het moeten naar mijn bescheiden mening twee sleutels zijn met een kruis in de baard van de sleutel. Deze twee sleutels in ge kruiste iwrm tonen dan drie kruisen. De historie mag niet nodeloos ver minkt worden. C. Langezaal Stille Rijn 7 Leiden De gemeenteraad van Hillegom hield gistermiddag te 2 uur een open bare vergadering. Inzake de verkoop van grond voor industrie geeft de voorz. de juiste ligging aan; hij stelt voor. het vorige raadsbesluit in te trekken en aan de verkoop de voorwaarde te verbin den, dat binnen 2 jaar na de ver koop met het bouwen wordt begon nen. Aldus wordt besloten. Het verstrekken van subsidie aan de Jeugdbeweging geeft veel stof tot praten. De voorz. zegt, dat het voor- sel een belangrijk besluit is en B. en W. er lang over hebben nage dacht. De heer Vermeer kan zijn stem aan het voorstel niet geven; de ouders hebben de taak voor de kosten te zorgen en niet de overheid. De heer v. d. Kolk is B. en W dankbaar, dat zü met dit voorstel gekomen zijn; het betref hier niet een soort be- 1 leen de sterksten onder de kleine beduusd gezicht: het werd hem maar Alle mensen in de cafe taria draaiden zich verbaasd naar het taf eitje vanwaar deze alarmeren de kreet gek.onken had. Een oude dame kwam op Frederik toe en bood hem medelijdend een peper muntje aan. „Dat helpt altijdverzekerde ze Fre derik vriendelijk. Met. een vuurrood hoofd stak het knaapje het geneesmiddel in zijn mond. maar juist toen de oude dame zich vriendelijk hoofdschuddend verwijderde, her haalde de notaris zijn angsctige ge schreeuw. nu nog luider dan de eer ste maal. Verwonderd keek de dame ee~st naar het rolletje pepermuntjes, dat ze nog in de hand hield en toen naar Frederik. „Grutjes", zei ze toen en ging verbouwereerd deer zitten: zo iets ging blijkbaar haar verstand te boven. De serveerster was intussen ang stig achteruit geweken. Evenals ieder ander was ze erg verbaasd een schildpod te ontmoeten, die praten kon, zy het dan dat dit praten zich voorlopig beptrkte tot het roepen van: ..Mooooooooord!" „Wat een raar beest", merkte ze op. „Kan hij nog meer?' Frederik bevestigde dit met een niet duidelijk, wat de aanleiding tot het hulpgeroep van de notaris was. „Wat is er toch aan de hand?' vroeg hij, toen Notaris Zwhigelhout even adem moest halen tussen twee kereten in. „Ruik je dan niets?" vroeg Nota- rih Zwingelhout met schorre stem. Frederik schoof krachtig de lucht in van slaatjes en koffie en soep in. „Nee", zei hij toen. „Niets bijzon ders". „Die soep!" zei Notaris Zwingelhout met een grafstem. Frederik wachtte op een verdere verklaring. ,Is schildpad-soepeindigde de notaris somber en nu begreep Fre derik de angst van Notaris Zwingel hout. Hij betaalde haastig en ging zonder nog gegeten te hebben, weer naar buiten. Maar daar wachtte hem een grote verrassing. „Mijn tong hangt vijf el uit m'n b....l" ver zuchtte de vertegenwoordiger van de firma op de stand van ae firma op de Jaarbeurs. Stand-werker is ook een vak! En wat voor een vak. Een vak voor een optimistisch man; voor een man, die al z'n overtuiging weet neer te leggen in zijn woorden, om het even of hij ze voor het eerst uitspreekt, dan wel voor de twee duizend en zoveelste keer. Een vak voor een man met mimiek, met gelaatsexpressies; voor een man, die telkens opnieuw met een verheerlijkt gelaat en met de zachte glans van opre.chte liefde in zijn ogen de kille, harde huid van de machine kan strelen, welke hij moet zien te verkopen. Dan moet hij met een zachte en bijna afwezige stem in zichzelf maar goed verstaanbaar mompelen: „Een pracht machine! En wat 'n lijn". Hij kijkt u vertrouwvol aan en zijn hele wezen, zijn stem, zijn gebaar, zijn houding, zijn glimlach zeggen het u, dat hij u juist u van alle mensen, die hij tot nu toe ontmoet^ heeft, de enige man vindt, aan wie hij deze geliefde machine zou willen toevertrouwen. Het is alsof hij uit pure genegenheid u een dierbaar kind wil afstaan. Ach, wat had ik die vertrouwenwekkende en vertrouwvolle vertegenwoordiger van de oude gerenommeerde firma op de stand van de firma op de Jaarbeurs graag ter wille willen zijn. Maar ik stond als alle journalisten natuurlijk weer juist daar, waar ik niet staan moest. En toen sprak de arme man juist tegen een collega over zijn tong en over die vijf ellen. En ik be sloot die machine voor 5.000 toch maar niet te nemen. Want wat doe je eigenlijk als journa list met een machine? Afgezien van de beta lingsmoeilijkheden. „Hebt u interesse?" Weg was de vijf ellen lange tong; hij was weer in vorm en van fluweel. En meteen was ik geënterd door deze woorden, die 99 van ale vertegenwoordigers van alle firma's op alle Jaarbeurzen en exposities spreken tot 99 van de weifelende bezoekers. Natuurlijk antwoord de ik, wat 99 van alle bezoekers van Jaar beurzen en exposities in zulke gevallen antwoor den: „Och, ik kijk maar eens even." Welk ant woord door de vertegenwoordiger van de fir ma even natuurlijk en vanzelfsprekend werd genegeerd. Hy schakelde de machine voor mij in, als een speciaal gunstbewijs voor mij per- ger van de firma op de stand van de firma had zichzelf tegelijkertijd eveneens ingescha keld; hy streelde met verliefde blikken de kille harde huid enz. Zie boven. Nu even een intieme vraag: kijkt u ook al tijd zo schaapachtig, als men een machine spe ciaal voor uw genóegen laat draaien, terwijl u zich verbijsterd staat af te vragen, waarvoor in 's hemelsnaam zo'n ding dient? Ik had er geen flauw benul van, maar de ver tegenwoordiger van de firma stond er op, mij speciaal te wijzen op de soepele gang, welke veroorzaakt zou zijn door een bijzonder soort kogellagers, die heel ergens anders zaten dan bij de mij bekende machines. De smering was ook bijzonder practisch, wat ik grif geloofde, want ik zag niets, hetgeen naar bekend ver- ondersteld mag worden het summum van genot is bij alle smeringen. Om ook eens iets deskundigs te zeggen, in formeerde ik naar de pryS. Alsof dat voor hem van geen speciaal belang was, zei de vertegen woordiger van de firma langs z'n neus weg: 5239. Scherp gecalculeerd, niet waar, voor f 5.240 zou hij te duur geweest zijn, maar 5.239 is de juiste prijs. „Verkoopt u er veel van?" vroeg ik. Dat is een strikvraag, want je kan niet antwoorden: „O, massa's, meneer", want dat is te gek; maar je mag ook niet zeggen: „Neen, niet zo bar veel", want dat animeert le kooplust niet. Maar een goed verkoper trapt daar niet in. Mijn ver tegenwoordiger begon onmiddellijk namen te noemen van zakenlui, die een bestelling ge plaatst hadden. Onbekende namen, overigens, maar hij noemde ook een Vakschool. „Zo, zei ik, heeft die er ook een gekocht?" Een snelle blik op mijn persoonlijkheid, even keuren of „die vent er één van het bestuur" zou kunnen zijn. En dan vlotweg: „Neen, gekocht nog niet, maar ze hebben er veel interesse voor. Mor- soonlijk, en het stomme ding begon te zoemen en te zingen, te wentelen en te rollen met een beschamend enthousiasme. De vertegenwoordi gen komen ze kijken." Neen, de firma is niet voor één gaatje te vangen. Ik ga voorzichtig retirerend over op „de tij den van tegenwoordig", een opmerking, welke zo weinig oorspronkelijk is, dat iedere verte genwoordiger van iedere firma op iedere stand er op geprepareerd is. Ik krijg dan ook voor de vuist weg een nummertje te horen, waarin de Benelux, het Marshall-plan, de import en de export, de deviezen-politiek, Lieftinck, Mansholt, Indonesië, devalutatiemogelijkheden en het rente—vraagstuk tot een potpourri zijn verwerkt met als slot de tip van mens tot mens: „Alk ik nou niet koop, ben ik verloren." Om hem te tonen, dat ik geen zelfmoorde naar ben noch blindelings mijn ongeluk tege moet wil gaan, wil ik het adres van de firma noteren; dan zal ik zien, wat ik doen kan. Maar daar heeft hij niet van terug. „Kijkt u eens, meneer, ik sta hier op provi sie-basis. Het is allemaal heel aardig, als u rechstreeks bij de firma bestelt, maar ik loop dan mijn provicie mis. Laat ik u noteren voor een proef-order, te bevestigen over laten we zeggen: een paar maanden. Dan kunt u nog altijd zien, wat u doet, maar dan loopt de order tenminste over mij." fcu gaat het onaangenaam worden, want als ik nu niet direct een order plaats al is het maar een proef-order, nader te bevestigen dan ga ik niet alleen mijn eigen ondergang te gemoet, maar benadeel ik bovendien nog 's mans gezin en wie weet wat voor verdere ijaaste bloed- en aanverwanten. Toen kreeg ik de ingeving, het heldere mo ment, dat de juiste formule doet vinden in een hachelijk ogenblik, het juiste woord, dat de we reldvrede kan redden: „Geef mij dan uw par ticulier adres, dan schrijf ik u, als ik de ma chine koop". Zo zijn we uit elkaar gegaan. Ik weet zijn adres. Maar hy weet het mijne niet. Gelukkig maar; anders wordt straks nog op de redactie een machine op proef bezorgd, waarvan nie mand weet waar hij voor dienen moet. Toch een aardig vak, vertegenwoordiger van de firma op een stand. Er zit wat in; je kunt het of je kunt het niet. G. HAAGSE BIJZ. GERECHTSHOF In dienst van de vijand. A. J. V. uit Leiden heeft in de bezettingstijd, vooral als de W.A. in Leiden aan het marcheren was, meegeholpen om relletjes te maken. Zo maakte hij zich aan mishandelingen schuldig, hetgeen de proc. fiscaal gisteren in herinnering bracht, toen V. zich voor het B. G. moest verantwoorden, doch verstek liet gaan. Men was dus spoe dig met de zaak klaar, want er volg de geen tegenspraak, toen de presi dent enkele feiten, waaraan ver dachte zich had schuldig gemaakt, in herinnering bracht. De proc. fiscaal wees erop, dat verdachte in 1937 als gevolg van hqt ambtenarenverbod als lid der N.S.B. had bedankt, doch zodra het weer mogelijk was, lid werd. Hij vocht aan het Oostfront en werd daar gewond. Hij was voorts verslaggever in het Vrijw. Legioen. De eis luidde acht jaar gevangenis- sraf met aftrek preventief. HAAGSE POLITIERECHTER De kippendief. P. J. J. van A. uit Leiden heeft het altijd op de kip pen voorzien. Hij heeft nu reeds en kele malen kippen-diefstallen ge pleegd en stond er nu weer voor te recht. Om het stelen af te leren, vroeg de Officier twee weken gevan genisstraf, waartoe de recher ver oordeelde. BELANGRIJK INITIATIEF VAN DE K.R.O. Uitzending van Byzantijns officie van de Paasnacht. In de nacht van 23 op 24 April, de datum van het Byzantijnse Paasfeest volgens de oude kalender, dit is dus een week na ons Paasfeest, zal de K.R.O. een uitzending geven van het volledige officie van de Paasnacht. Deze plechtigheid wordt gevierd in het Oekraïns seminarie te Culem- borg. De uitzending begint om 23.45 Nederlandse tijd en duurt tot onge veer half drie 's nachts Zij is hoofd zakelijk bestemd voor de honderd duizenden verplaatste personen van de Oos-terse ritus, die verspreid leven over West-Europa en die zelden of nooit in staat zijn een godsdienstoefe ning in hun eigen ritus bij te wonen. De Hoogmisuitzending van Culem- borg uit op 30 Januari werd volgens berichten uit geheel Europa, bijzon der uit de kampen der ontheemden, met ontroering beluisterd. Ongetwij feld zullen ook vele luisteraars in Nederland deze zeldzame uitzending met belangstelling en medeleven vol gen. Is Uw Radio defect? BEL 24244 De Radio-Technische Dienst I.E.M.C.O. N.V.. Nieuwe .Rlln 32 repareert vlug, betrouwbaar en vak kundig Aetherklanken ZONDAG HILVERSUM II (415 m) 8.00 Nieuws, 8.30 Morgenwijding, 9.30 Nieuws, 9.45 Inleiding Hoogmis, 10.00 Plechigheden en Hoogmis in het klooster „Alverna" te Wychen, 12.15 Apologie, 12.40 Lunchconcert, 12.55 Zonnewijzer, 13.00 Nieuws, 13.20 Verv. Lunchconcert, 13.45 Uit het boek der boeken, 14.00 Reger Bruck ner Cyclus, 14.30 Gesprekken met Kunstenaars, 14.40 Kamermuziek concert vanuit de Ridderzaal van het Muiderslot, 15.30 Gemeente-politiek, 15.40 Omroep Kamerorkest, 16.10 Voetbalreportage BWSVV, 16.25 Vespers, 19.50 In het Boeckhuys, 20.05 De gewone man, 20.12 Requiem van Mozart, 21.15 Muzikale tombola, 22.37 Actualiteiten, 23.00 Nieuws, 23.15 Gooise Kring. HILVERSUM I (301 m) 8.00 Nieuws, 8.30 Voor de tuin, 8.40 Barcarole, 9.12 Sportmed. 9.15 Men vraagten wij draaien, 10.00 Zondagshalfuur. 11.00 Mattheus Passion van J. S. Bach, 12.40 Mischa Elman, 13.00 Nieuws, 13.15 John Re- nova, 14.00 Mattheus Passion, 2e ge deelte, 16.00 Gram.muz. 16.15 Film- praatje, 16.30 Sportrevue, 17.30 Ome Keesje, 17.50 Sport, 18.00 Nieuws, 18.30 Programma Ned. Strijdkrachten 19.30 Paul Godwin, 20.00 Nieuws, 20.05 Reportagedienst, 20.15 Dreima- derlhaus, 21.15 Episode uit „Jongens stad", 22.00 Romancers, 22.30 Theo Bruins, 23.00 Nieuws, 23.15 Sympho- nie van Brahms. MAANDAG HILVERSUM II (415 m) 7.00 Nieuws, 7.45 Woord voor de dag, 8.15 Lili Kraus, 8.45 Muziek bij het werk, 9.15 Ochtendbezoek bij jon ge zieken, 10.00 Gram.muziek, 11.00 Liverpool Philh. Orkest, 11.20 Van oude en nieuwe schrijvers, 12.05 Dolf v. d. Linden, 12.30 Land- en tuin bouw, 12.33 Vrouwenkoor, 13.00 Nieuws, 13.15 Mandolinata, 14.00 Schoolradio, 14.35 Igor Strawinski- concert, 15.05 „God zoekt u", 17.00 Het kleuterklokje. 17.55 Populaire orgelbespeling, 18.15 Sportrubriek, 18.30 Ned. Kamerkoor, 19.00 Nieuws, 19.15 oekbespreking, 20.00 Nieuws, 20.05 De Jubo roept, 20.15 Orgelwer ken van Sweelinck, 20.45 Hildebrand miniaturen, 21.15 Trio „Fantasia" ">2.15 NCRV-kwartet, 23.00 Nieuws, 23.15 Beroemde strijkkwartetten van Mozart, 23.45 Ouverture „Prins Igor". HILVERSUM I (301 m) 7.00 Nieuws, 7.15 Ochtendgymn. 7.35 Gevar. Gram.muziek, 8.00 Nieuws 8.15 Ochtend varia, 8.55 Van vrouw tot vrouw, 9.00 Harmonie orkesten spelen, 9.30 Een dansliedje deint, 10.15 Arbeidsvitaminen, 10.50 Carlos Gardel, 11.00 Op de uitkijk, 11.15 Or gelconcert, 12.00 Lyra-trio, 12.30 Land- en tuinbouw, 12.33 In Jt spion netje, 13.00 Nieuws, 13.20 The Avro- leans. 14.00 Wat gaat er om in de wereld, 14.20 Solistenprogr. 15.00 Bonbonnière, 16.25 Schoolkoor. 16.45 Musicalender, 18.30 Ned. Strijdkr. 19.00 Filmkrant, 19.30 Inleiding mu ziekbegrip. 20.00 Nieuws, 20.05 Ra- dioscoop, 23.00 Nieuws, 23.15 Sym- phonie van Tsaikofski.

Leidse Courant | 1949 | | pagina 6