GIULIO Een schoonmaakschets uit de omgeving van Napels AKKERTJES Het buitenland zoekt noviteiten Geringere omzetsnelheid, terug keer van concurrentie ZATERDAG 9 APRIL 1949 DE LEIDSE COURANT TWEEDE BLAD PAGINA 1 STERK VERHAAL DIT IS HET- VERHAAL van de man, die 't land aan water had. Het zou zich in het waterland Neder land kunnen afspelen, waar zich het geval heeft voorgedaan (naar men zegt), dat een man bij een beden kelijk kijkende dokter kwam en m^f zelf-ingenomenheid verklaarde: ,.Dok- tei, nódig, of niet nódig, eens in 't jaar was ik m'n voeten". Deze his torie klopt met wat zich eveneens binnen de grenzen des vader.ands (naar men zegt) moet hebben toe gedragen bij een recruut, die spier naakt voor 'n wat bijziende militaire arts stond. „Je bent vergeten je sok ken uit te doen" zei de dokter. Maar de man had ze al uit. Het ver haal, dat we hier echter opdissen, heeft tot toneel de blauwe hellingen van de Campagna Felice, waartussen de stad Napels als een rustende vlin der haar witte vleugels heeft open gevouwen. droeg de schone naam van Giuiio, maar dat was ook alles wat er schoon aan hem was. Hij waste zich nooit en verschoonde zich nooit en dientengevolge was hij vrij vuil en vrij vies geworden. Dit is nog zacht- handig uitgedrukt.In werkelijkheid was Giuiio met geen tang om aan te pakken. Als 'kleine jongen had zijn moeder hem iedere week in 't sop gezet. Ook als soldaat was hij onder worpen geweest aan c|e voorgeschre ven badkuip-operatie. Eenmaal vrij van moeders toezicht en ontslagen van de militaire dwang, had hij de brui gegeven aan het wassen en ver schonen. Aanvankelijk voelde hij zich kip lekker. Keek zelfs met minachting neer op de kornuiten die aan de ge woonte van hun kinderjaren en hun so.daten-tijd vasthielden en iedere week onder de douche gingen staan, om zich het vuil van hun body te laten spuiten. Wanneer ze dan op geknapt, fluitend en zingend over straat'gingen, meesmuilde Giuiio bij zichzelf: „Kinderen zijn het. Een mens is net zo vuil ais hij zichzelf voelt". De mensen hadden natuurlijk, op een zeer naspeurbare wijze, reeds lang in de gaten, dat Giuiio zich nooit verschoonde. Zijn kameraden zeiden wel eens gekscherend: ,",Man, je moet ncdig onder de kraan!" maar het bleef bij zulk een gekheidje. De men sen in het stadje, waar Giuiio woon de. waven te fatsoenlijk om het hem ronduit in zijn gezicht te zeggen ook al uit overweging, dat. al was Giuiio vuil, zij allen op hun beurt óók hun vuile was moesten laten uitspoelen. Er waren er maar twee in het stadje, die Giuiio dorsten te zeggen, waar het op stond: zijn moeder, die iedere avond de rozenkrans afkraalde met de intentie, dat haar zoon zich toch eens wassen zou, en de oude pastoor van de parochie, die telkenjare Giuiio op straat aansprak: „Amico mio, het wordt fasen, en dat is de tijd van de grote schoonmaak, helaas ook voor de huisvrouwen, maar zéker voor jou". PASEN NA PASEN verstreek ech te- en iedere Paasmorgen, die glorievol uit het nachtelijk graf ver rees. zag een steeds vuiler en steeds koppiger Giuiio. Want het vreemde v:as, dat Giuiio zich langzamerhand te deftig en te voornaam be?on te vinden, om zich te verschonen. Het a'. of niet ve-schonen was voor hem een point d'honneur. een ere-zaak geworden. Zo gaf hij tenminste voor. Voelde hij zich nooit onbehagelijk in zijn vuiligheid? Hij zei van niet. Maar als Giuiio morgens uit het raam keek en zag, hoe ijverig de mussen aan het spetteren en plas sen waren in de dakgoot, kreeg hij wel eens aanvechting om mee te doen. Dergelijke bekoringen verjoeg hij echter dopr de mussen te verja gen. Als Giuiio naar zijn werk liep door de golvende landouwen van de Cam pagna Felice en de reine lucht en de zoete wierook van bloemengeuren opsnoof, walgde hij wel eens van zijn eigen uitwaseming. Hij zuchtte soms: v/as ik maar zo schoon 'als die bloe men. Maar hij wist zich altijd te ver mannen en trok zich terug on zün eenmaal ingenomen standput, dat een mens niet nodig heeft zich te was sen. Dan gooide hij zijn kop in- de nek en waande zich, zo groezelig als hij was. pas echt mens. In zekere zin had Giuiio daar ge1ijk in r\E V/AARHEID WAS EVENWEL U maar Giuiio wachtte er zich wel voor, dat ooit aan zichzelf of aan anderen te bekennen dat hij zich niet meer durfde verschonen, omdat hij bang was, zijn goorheid aan het daglicht te moeten vertonen. Door die angst kreeg hij de smoor aan bad huizen en ging ertoe over gewassen vrienden te haten, alleen maar om: dat zij zich gewassen hadden. Hij schimpte en spotte met alles, wat op baden en verschonen betrekking had. Nu woonde er in het stadje een rijke -hereboer, die de gewoonte had op Pasen alle omwoners op. een lan delijk maal te nodigen. Het ging bij die maaltijden vrolijk toe. De bevol king was gekleed op Paas-best en de gastheer was niet karig. Giuiio vond alles goed, v/at de lui in het stadje van hem dachten of achter zijn rug mompelden; het enige, wat hij niet verkroppen kon, was, dat de rijke hereboer hem nooit op het Paas maal vroeg. Hij begreep de reden, al was hem die nimmer gezegd. Zoals iedereen begrijpt ook gij de reden, waarom Giuiio niet aan de Paas-tafel werd geduld. De gastheer had niets tegen Giuiio, maar hij had wel wat tegen een gore Giuiio. Ieder Paasfeest was een beroer de dag voor Giuiio. Hij stond buiten het hek van de boerderij en hoorde het gelach en geschater, het# klinken en drinken van de vrolijke menigte. „Ik alleen niet" mompelde hij en rook dan plotseling, wat hij werke. 'ijk was: vies. werd, in het vooruitzicht van het feestmaal, hoe langer hoe neerslach tiger. Hij wilde wel, maar kon niet. Iedere avond knielde zijn moeder voor het Madonna-beeldje tussen de papieren roosjes en bad, dat Giuiio zich toch dit jaar verschonen zou. Op Paas-Zaterdag ontmoette hem de oude pastoor. „Amico mio" zei de herder „de vrouwen zijn weer bezig met schoonmaak, het Paasfeest staat voor de deur. Wees een kerel." De pastoor troonde hem mee naar.de pastorie en stopte de stribbelaar eigenhandig in de badkuip. „En hoe voel je je nu?" vroeg de montere herder door de tralies, toen hij zijn werk had gedaan. „Herboren!" juichte Giuiio. „Wat is het leven schoon!" Een deuntje fluitend ging hij de straat op en wist zich de koning te rijk. „Zelfs Salomon in al zijn heerlijk heid" zêi de Gastheer achter zijn hand tot de moeder van Giuiio, toen zij 's anderendaags aan het Paas maal zaten. „Zelfs Salomon in al zijn heerlijkheid was niet gek1.eed als uw Giuiio. Zalig Pasen!" v. P. Lusteloas.moeenmatf Steeds dezelfde klach- i die zich bil Iedere uw op gezette tijden herhalen Vroeger waren het „verloren dagen", doch de moderne vrouw verdrijft de pijnen met een „AKKERTJE" Altijd fris en opgewekt, ook ln die dagen.. helpen direct y.aaA&ewi.l-tPieAmMnzte'i. Gruweldaden na de bezetting De .Linie", de critiek van het „Pa rool" op de behandeling van poli tieke delinquenten onderstrepend (zoals gisteren vermeld), drukt ech ter terecht! er zijn verbazing over uit, dat juist dat blad zich daartoe geroepen acht. dat nu plotseling het „Pa rool", een dagblad dat als geen an dere behoorlijke krant in Neder land de naam van hetze-blad draagt, gruweldaden uit de wilde bevrij dingsmaanden aan de kaak stelt, ter wijl deze krant op grond har.er relaties tot de voormalige illegali teit niet alleen méér dan wie ook in 1945 aan de weet kon komen, maar ook onder hoofdredactie staat van dr. van Heuven Goedhart, die als Londens minister van Justitie een zware verantwoordelijkheid draagt voor de noodlottige Wraak- wetgeving, die de orgieën van machtswellust en mensenvertrapping mógelijk maakt". Utrecht, 8 April. Daags voor het sluiten van de Jaar beurs ontmoetten wij in België een Vlaams collega, die zeide, te hebben gehoord, dat de resultaten in Utrecht niet zouden zijn meegevallen, en dat de stemming zeer flauw was, tot ge drukt toe. „Heeft dat iets te maken met het Benelux-pact?", vroeg Rij Deze vraag hebben wij onver bloemd voorgelegd aan mr, Millius, directeur van de Jaarbeurs, aanstonds na de sluitingsdag, onder de indruk nog slechts van de eerste bevindin gen. Die waren nochtans duidelijk genoeg/om ons antwoord te verschaf fen. Het beeld over eze Beurs was zeer gevarieerd, zei de heer Millius en de stemming loopt tussen zeer tevreden en tevreden naar rustig. Begrijpelijk is echter, dat met name de luxe-arti kelen stonden onder druk van de hui dige situatie. Sommige factoren dwingen natuur lijk tot voorzichtigheid. Daar zijn: da ling van prijzen en men weet nog niet, wat het Benelux-pact zal uit werken. Een alles beheersende fac tor in ons land is de toenemende geldschaarste na druk door de fiscus en he tfeit, dat men thans voorzichtig is met aanvulling van voorraden. Zorg voor aantrekkelijkheid. De buitenlandse belangstelling is zeer groot geweest; zij ging vooral uit haar, noviteiten. Doch onze industrie zal moeten rekenen met de opmer king van een Amerikaans zakenman, dat het Nederlands product niet al leen kwalitatief goed moet zhn. maar ook uiterlijk aantrekkelijk. Blijkbaar kan ons eigen artikel niet mee met wat men in Amerika zelf kan krij gen. Ook heeft men er zijn verwon- deroing over uitgesproken, dat zo vele van onze exporteurs slecht wa ren voorbereid en bijvoorbeeld niet beschikte nover uitvoer-prijzen. Om nu terug te komen op België. Dat land heeft volgens mr. Millius zeer grote aandacht getrokken, min der door textiel dan door kapitaal, goederen, als machines Dat beeld is begrijpelijk, omdat men afwacht, wat de toekomst zal brengen en omdat de prijs in België hoger ligt. Binnen de grens van het contingent evenwel kon de belangstelling worden verschoven, Niet slechts waren ook uit Duits land kopers verschenen, maar deze Oosterburen kwamen voor het eerst met een betekenende inzending. We- derijds dus is men er wel van uit gegaan, dat men elkaar economisch niet kan missen. DR. A. H. M. ALBREGTS HOOGLERAAR IN TILBURG. Dr. A. H. M. Albregts, algemeen secretaris van de Algemene Werk geververeniging, is, naar de „Msbd." bericht, benoemd tot buitengewoon hoogleeraar aan deKatholieke Eco nomische Hogeschool te Tilburg. De heer Albregts werd geboren te Vught op 22 November 1900. Zijn leraarschap aan de H.B.S. te Hilversum combineerde hij met de studie aan de Economische Hoge school te Tilburg, waar hij in 1931 doctoraal-examen aflegde. Sedert 1 Februari 1946 vervult de heer Al bregts de functie van algemeen se cretaris v,an de A. K. V. W. Eind November 1948 promoveerde hij cum iaude op proefschrift: „De leer der maatschappelijk economische organi satievormen." Op deze Beurs zijn ook transacties tot stand gekomen tussen verschil lende landen onderling, met name tussen Zwitserland en Spanje, En Polen heeft getuigd, dat men hier mensen heer getroffen uit alle lan den van de wereld. Het buitenlands bezoek bedroeg dan ook het dubbele van een jaar geleden. Dat is verheu gend, evenals het feit, dat de voor het buitenland gehouden Marshall een zeer goede indruk heeft ge maakt. Door de meer zakelijke belangstel ling heeft deze Jaarbeurs bewezen, dat het dus zeker niet gaat om de kijkers, maar wel om de kopers. DE OMZETTEN IN DE DETAILHANDEL In de laatste maanden is duide lijk gebleken, dat ook in de detail handel de bijzondere omstandighe den, voortvoeliende uit de laatse wereldoorlog, geleidelijk aan plaats maken voor meer normale. Ener zijds komt dit tot uiting in ruimere voorraden bij de winkeliers, vermin dering van de omzetsnelheid en de terugkeer van de concurentie, an derzijds stabiliseert zich de vraag van het publiek. De ruimere bestedingsmogelijkhe den van het inkomen leggen het pu- blieek zekere beperkingen op. Aller eerst bleek dit uit een dalend bios coopbezoek en verminderde ont vangsten in cafetaria- en café-be drijven. In de detailhandel werd hti merkbaar bij de verkoop van luxe artikelen. Al naarmate voor een toenemend aantal artikelen de rantsoenerings- voorschriften buiten werking wer den gesteld, kon men de gevolgen duidelijker waarnemen. Na eei#ban- vankelijk soms belangrijke stijging, liepen de omzetten veelal spoedig te rug, in sommige branches zelfs tot het peil als in jaren niet was waar genomen. Gaat men het verloop der omzet ten in Januari en Februari jl. na, dan kan, aldus een beschouwing van het Economisch Instituut voor de Middenstand, het volgende worden opgemerkt. In het kruideniersbedrijf bewogen de omzetten zich op vrij constante hoogte. Het slagersbedrijf is nog afhanke lijk van de geldigverklaring van bon nen. De detailhandel in textielwaren stond in Januari in het teken der uit verkopen. In Februari zakten de om zetten in en bleef men nog maar ter nauwernood boven de gemiddelde omzet van 1947. Een zeer sterke omzetverlaging moesten in de eerste maanden van 1949 de ondernemingen in de detail handel in schoeisel incasseren. In geen der maanden van 1947 en 1948 lagen de omzetten op een zo laag niveau. Zo bedroegen de parenom- zetten in Februari jl. nog geen 60 pet van de ègemiddeld in 1947 per maand omgezette hoeveelheid. In het bakkers- en banketbakkers bedrijf schijnt ook hier de vraag eer der af dan toe te nemen. Mede tengevolge van de enige tijd geleden ingevoerde prijsverho ging lagen de geldomzetten in de detailhandel in zuivelproducten op een vrij hoog niveau. Ongunstig was het omzetverloop in de eerste maanden van 1949 in de detailhandel in glas, aardewerk, porselein en huishoudelijke artike len. Stakingen in de sigarettenindustrie waren oorzaak, dat de. tabaksrant soenen in Februari moesten worden verlaagd. Ook voordien was de aan voer van sigaretten reeds beduidend verminderd. De grotere vraag naar goedkopere sigaren en shag wijst er op, dat in de toekomst met daling van de geldomzetten moet worden gerekend. In de detailhandel in meubelen en aanverwante artikelen waren de om zetten bevredigend te noemen. Na de grote vraag naar gedistil leerd in de laatste vier maanden van 1948, schijnen ook in de detail handel in alcoholhoudende en alco holvrije dranken de omzetten niet gehandhaafd te kunnen worden. De omzetten lagen in deze branche al thans in 1949 belangrijk lager dan in de vorengenoemde maanden van 1948. Bij het kappersbedrijf constateert men een teruglopen der omzetten in parfumerieën e.d. TEXTIELVAKGROEP VRAAGT PUNTENAANWIJZING VÓÓR PASEN. Het bestuur en de Raad van Bij stand van de vakgroep Detailhandel in textielgoederen heeft in een ver gadering uitgesproken, dat het drin gend gewenst is om de bevolking vóór Pasen vijftig textielpunten toe te wijzen. De opheffing van de tex tieldistributie achtte men zeer wel mogelijk zonder dat de volksbelan gen geschaad worden. In die geest werd een telegram aan de Minister van Economische Zaken gezonden. NIEUWE MIJLPAAL IN GESCHIEDENIS DER ST. VINCENTIUSVERENIGING. Eerste Bijzondere Raad der dames conferenties geïnstalleerd. In de geschiedenis der Nederlandse St. Vincentiusvereniging is Donder dag een nieuwe mijlpaal bereikt. In het gebouw van de Hoofdraad der St. Vincentiusvereniging aan het West einde te Den Haag is die dag de eer ste Bijzondere Raad van damesconfe renties in Nederland geïnstalleerd. Deze Bijzondere Raad omvat de da mes conferenties van verschillende Haagse parochies. Tot presidente werd benoemd mevrouw A. Telle- gen-Basquin. De installatievergade ring stond onder Ipiding van de pre sident van de Bijzondere Raad te Den Haag, ir. J. van Winkel. Hij wees erop, dat, hoewel de da mesconferenties thans een zelfstan dig leven zullen leiden, het toch noodzakelijk blijft een nauw contact tussen de heren- en damesconferen ties in de parochies te onderhouden. De president Van de Hoofdraad mr. Morshuis bracht in ziïn installatie rede in herinnering, dat de laatste jaren naast de Sint Vincentiusvereni ging. die in ons land slechts mannen omvatte, ook vele groepen van vrou wen zijn ontstaan, die zich door de zelfde idealen op het gebied der cha- ritas laten leiden. Dit heeft tot op richting van de damesconferenties geleid. In andere landen bestond reeds de organisatie van de Dames de la Cha- rité. Deze oreanisatie telt thans 250.000 leden. De Nederlandse da mesconferenties zullen eveneens daar in worden opgenomen. Deze maand zal in Den Haag een eerste contact worden gelegd tussen deze organisatie en vertegenwoordig sters van groenen, die in ons land op charitatief gebied werkzaam zijn. PAASBOODSCHAP PRINSES WILHELMINA. LEO VAN BOHEMEN, Voorschoten, die op 9 April zijn 23ste verjaardag viert te Surabaja. NATIONALE COÖPERATIEVE RAAD. Volgens het jaarverslag over 1948 van de Nationale Coöp. raad, waarbij vrijwel alle in aanmerking komen de Centrale Coöperatieve organisa ties van Nederland (thans 19) zijn aangesloten, was afgelopen jaar voor de coöperaties een jaar van grote ac tiviteit op velerlei terrein. Grote aandacht werd in de Zuivel sector, behalve aan het probleem van de rationalisatie (verschillende con centraties kwamen tot stand), gewijd aan de versteviging en de besluit vaardigheid van de interne organisa tie. Ook in verschillende andere takken van coöperatie nam de bedrijvigheid^ in 1948 toe. De omzetten van de coö-' peratie voor de aankoop van be- drijfsbenodigheden en afzet van Ak kerbouwproducten toonden een ver dere stijging. De grote gebeurtenis in de tuia- bouw was het contract met de be zettingsautoriteiten in Duitsland voor de levering van 200.000 ton Neder landse groenten aan de Duitse bur gerbevolking voor een bedrag v«n 10 millioen dollar. Door de energie en de volharding van het Centraal Bureau van de Tuinbouwveilingen, dat dit contract voor eigen rekening en risico afsloot, werd een afzetcri- sis in de tuinbouw voorkomen. De coöp. slachterijen en de afzet-coöpe- raties voor slachtvee en voor ge- bruiksvee kunnen in het algemeen op een gunstig jaar terugzien. Deze nog betrekkelijk jonge tak van coö peratie ontwikkelt zich geleidelijk tot een niet te onderschatten factor in de Nederlandse vee- en vleeshandel en verwerking. Voor de verbruikscoöperaties was 1948 een belangrijk jaar. VERHOGING KOLENPRIJS IS IN ZICHT. Naar men aan het „Algemeen Dag blad" meedeelt is binnenkort én ver hoging te verwachten van de kolen- prijs. Maandenlang wordt reeds over dit onderwerp onderhandeld tussen de directeuren van de Staats- en particuliere mijnen, rijkskolenbu- reau en departementen. Als reden van deze verhoging wordt opgegeven, dat de kolenprijs in België aanzienlijk hoger ligt dan bij ons en dat men vanwege de Be nelux tot gelijke prijzen dient te ko men. In België wordt de prijs dus iets lager en in Nederland iets ho ger. Ook is een reden voor de verhoi- ging dat de particuliere mijnen, niet tegen de prijs van dit ogenblik ren dabei kunnen werken, terwijl. d< Staatsmijnen door haar vele neven- 1 bedrijven dit eventueel wel kunnen. H.K.H. Prinses Wilhelmina heeft de wens te kennen gegeven op Eer- J ste Paasdag voor de microfoon van het IKOR een Paarboodschap uit He spreken voor de Oeucumenische Raad van kerken. Deze zal worden uitgezonden om 11.45 uur over Hil versum II en de zender van de Ne derlandse Wereldomroep. 's-Avonds om zeven uur volgt een herhaling over Hilversum I. KOSTWINNERSVERGOEDING NA OVERLIJDEN. Nieuwe regeling. Tot dusver gold de regeling, dat bij overlijden van een militair de kostwinnersvergoeding werd doorbe taald bij de Zeemacht tot één dag, bij de Landmacht tot zeven dagen na het overlijden. De minister van Oorlog en van Marine heeft thans bepaald, dat deze vergoeding wordt doorbetaald gedu rende zes weken na het overlijden, ongeacht een eventuele uitbetaling van pensioen e.d. Aan deze maatre gel is terugwerkende kracht ver leend tot 1 December 1948. KADERDAG KATHOLIEK THUIS FRONT. Het Hoofdbestuur van het Katho liek Thuisfront roept op 23 en 24 April a.s. in het studiecentrum van de Paters Augustijnen te Culemborg de Diocesane Besturen en Gewestelij ke Commissarissen bijeen voor het houden van een Kaderdag. De verschillende inleidingen en besprekingen zullen handelen óver het werk van het Katholiek Thuis front in de parochie, op het Hoofd bureau en in Indonesië. De bedoeling isi een juister begrip te verkrijgen van de activiteit en de mogelijkheden te bespreken, die hierin liggen voor de geestelijke verzorging van onze Katholieke soldaten in Indonesië. WETHOUDER VAN OPSTERLAND BEDANKT VOOR CANDIDATUUR C. P. N. De heer G. Roorda te Tijnje, wet houder van Opsterland en jarenlang de meest vooraanstaande figuur on der de Friese communisten heeft we gens moeilijkheden met zijn partij geen nieuwe gemeenteraads-candi- datuur voor de C. P. N. aanvaard. De heer Roorda, bouwkundig aanne mer, maakte voor de oorlog een reis naar Rusland. Hij was tot voor kort voorzitter van de communisti sche fractie in de Friese Staten, doch werd onlangs door de partijleiding van deze functie ontheven. GERARD VAJI SCHIE, Huigsloterdijk 257, Haarlemmermeer, viert op 9 April zijn 3e verjaardag op Java. J. L. VAN DER PLOEG, Boerhaavestraat 41, Voorhout, herdenkt op 10 April zijn 2e tropi sche verjaardag Palembang. C. J. PLUG, Jan Kroonsweg 40, Noordwijk, viert op 10 April zijn 3e verjaardag te Padang. A. J. GARDIEN, Tuinpad 30, Wassenaar, viert 11 April zijn 2e verjaardag te Surabaja. KEES HEEMSKERK, Burgemeester Ketelaarstraat 14, Warmond, viert 10 April zijn 3e Indisohe ver- j ar dag in Batavia. BILL NIJSSEN, Prinsenweg 11, Voorhout. viert op 11 April voor de eerste maal zijn verjaardag te Waiahar bij Ba tavia- COR GEERLINGS, Zilkerduinweg 1, N oordwijkerho u t (Ruigenhoek) viert op 10 April zijn 23ste verjaar dag te Tarutung (Sumatra). (Foto's van in Indonesië verblijven de militairen kunnen bij de redactie worden ingestuurd tot uiterfijk een week voor de verjaardag. Foto's, welke later worden ingezonden wor den niet opgenomen).

Leidse Courant | 1949 | | pagina 5