Eenmans-duikboot in Leiden I STADSNIEUWS Siaat&i-actie ZATERDAG 9 APRIL 190 TTE LEIDSE COURANT EERSTE BLAD PAGINA 2 De Vijflanderr bespreking te Den Haag VERDEDIGINGSPLAN VOOR WEST-EUROPA. De secretaris-generaal van de per manente commissie van het Verdrag van Brussel heeft gisteren het vol gende communiqué uitgegeven: De ministers van defensie van de bij het Verdrag van Brussel aange sloten mogendheden hebben op 7 en 8 April te s-Gravenhage hun laat ste bijeenkomst gehouden. Zij hebben een verdedigingsplan voor West-Europa goedgekeurd en besluiten genomen over de maatre gelen die elk der vijf mogendheden zal moeten treffen om het plan doel treffend te maken. De ministers van defensie hebben zekere gedetailleerde voorstellen be sproken en goedgekeurd voor de verdeling der lasten van strijdkrach ten en wapenproductie over de vijf mogendheden. Zij hebben de com missie van staf-chefs en de raad voor militaire bevoorrading instructies ge geven over de naaste te nemen stap pen voor het bereiken van volledige solidariteit en integratie van de verdedigingssystemen der vijf mo gendheden. Vertegenwoordigers van de Ameri kaanse en Canadese staf-chefs waren als waarnemers bij de besprekingen aanwezig. COMMUNISTISCHE OPMARS NAAR DE YANGTSE. Gemeld wordt, dat de Chinese communistische legers naar Yangtse zijn opgerukt, die zij op een 50 kilometer ton Oosten van Nanking gelegen punt hebben be reikt. Alle verkeer over de rivier is door de communistische troepen af gesneden. De spoorweg naar Nan king is thans onder het bereik van Ihet zware geschut der communisti sche legers gekomen. Nader wordt gemeld, dat de com munistische troepfen thans een artil lerie-duel voeren met oorlogssche pen der Chinese regering, die op de Yangtse kruisen. De communistische luchtpiadht is begonnen met het uitvoeren van militaire operaties boven de front linie langs de Yangtse. HET KRUIS ACHTER HET IJZEREN GORDIJN. De beambten van het Staatsbosbe heer in Solivar (Slowakije), die tot de „volkseigene bedrijven'' behoren, hebben uit vrijwillige bijdragen krui sen gekocht voor hun dienstlokalen en verklaard, dat zij hun arbeid willen verrichten in de Christelijke geest en onder het symbool der eeuwige waarheid. Ook de arbei ders en arbeidsters van de genatio naliseerde textielfabriek „Slovenka" an Dolny Kubin (Slowakije) heb ben onderling geld verzameld en besteed voor kruisen, die werden op gehangen in hun werklokalen, win kels en kantoren. Hetgeen zij over hielden hebben zij aan de Missie ge geven. WIJZIGINGEN BETREFFENDE SCHEEPVAARTWEGEN. Tijdens werkzaamheden in de Vecht op 330 M. benoorden de rode brug in de gemeente Utrecht, zal de vaart ter plaatse gestremd zijn voor alle vaartuigen op 14 en 15 April. GRIEKS SCHIP BIJ SCHIERMONNIKOOG GESTRAND. De sleepboot en de reddingboot „In- sulinde" liggen nu langszij de „Agioi Voctor Es" De bemanning wil het schip echter niet verlaten. VERZEKERINGSZAKEN VERTROUWENSZAKEN Assurantiekantoor SLEGTEMMOaST NIEUVne RIJM 46, LEIDEN, TEE. 23010 Nog enige dagen en de envelopjes voor de Paasei-actie van de R.K. Kin deruitzending afd. Leiden zullen weer bij de R.K. gezinnen van Lei den aan huis bezorgd worden. He laas was deze actie verleden jaar geen succes! Honderden envelopjes kwamen helemaal niet of leeg terug. Heeft het kind, en vooral het zwakke kind, geen recht meer op onze daadwerkelij kste steun? Het is toch een sociale eis van de eerste or de, dat onze kinderen gezond en krachtig opgroeien. De bevordering daarvan is bovendien een prachtig en uiterst sympathiek stukje katho lieke charitas. Er zijn nog talloos vele kinderen, die nakwijnen van de oorlogs-ellende en haar gevolgen. Waar de voeding weer enigszins op peil komt, brak de noodtoestand op woninggebied weer veel af en maakt, dat uitzen ding voor vele kinderen gebiedende noodzaak blijft. Hoe jammer dan, dat we vele candidaatjes moeten afwij zen en ons moeten bepalen tot zeer urgente gevallen, we«?ens de beperk te financiële mogelijkheden Katholieke Leidenaars, laat ons beroep op u voor het zwakke kind ditmaal niet falen. Katholiciteit en liefde voor kinderen horen bij elkaar. Zendt dus onder geen voorwen^*»1 onze helpers en helpsters weg met een leep envelooje. Elko gift, hoe klem on1-. *t enerzijds vreugde, anderzijds zegen. Km^eruitzending Afd. Leiden. PASSIES*®*71- ..n*7 VEERTIEN STONDEN". Wij vestigen er de aandacht on, dat er morgen, Zondag 10 Anril, nog gelegenheid is tot nlaatsbesnre- ken voor het Passiesnel ..De Veer tien Stonden" (nn a.s. Dinsdag) in de hal van de Stadsgehoorzaal, waar tevens kaarten verkrijgbaar zitn 1.1.50, f 2.Aanvang plaatsbespreken 12 uur. GTT.pr. T)FR N*D. K*TH. VROTTT*rFN***7 WEGING, AFD. LEIDEN. Na de bestfuursverkierin? op de ledenvergadering van 22 Maart 11., zijn thans de bestuursfuncties onder ling verdeeld als volgt: Presidente: mevr. J. Berbers-van Bruggen, Doezastraat 23; Secreta resse: mevr. T. Bepder-S+ierhout, Johan de Wittstraat 21; Pennirw- meesteresse: mevr. E. Barendse-Bik, Jan van Houtkade 39. BIJ HET 20-JARIG BESTAAN VAN DE COMMISSIE VOOR DE ONDERHOUDSPLICHT Een der voornaamste verplichtin gen, die uit de familieband voort vloeien is die tot onderhoud. In het eerste boek van het Burgerlijk Wet boek wordt daar herhaaldelijk over gesproken. Wij vinden haar voor ge wezen echtgenoten, voor ouders te genover minderjarige kinderen, wet tige en natuurlijke, tegenover meer derjarige kinderen, voor grootouders tegenover kleinkinderen en omge keerd, voor schoonouders en behuwd- kinderen en voor deze tegenover ouders en schoonouders. De verplichting tot onderhoud is dus gegrond op een rechtsregel, waarvan de nakoming zo nodig voor de rechter kan worden afgedwongen. Nu zijn er kinderen, die op grond van eerbied, genegenheid en offer vaardigheid «vrijwillig hun ouders, die in behoeftige omstandigheden verkeren steunen. Maar er zijn ook kinderen, die zelf niet tot een finan ciële regeling kunnen komen, omdat er onwilligen onder hen zijn of om andere redenen. De Commissie voor de Onderhoudplicht is daarom in de ze bemiddelend op te treden. Deze Commissie, bestaande uit af gevaardigden van Kerkelijke instel lingen en Vakbonden werd 11 April 1929 in het leven geroepen door het bestuur van de Armenraad. Zij ze telt in diens bureau en werkt nauw samen met de afdeling Onderhouds plicht van dit bureau, die de voor bereidende werkzaamheden verricht en controle uitoefent op de naleving van de besluiten. De taak van de Commissie voor de Onderhoudsplicht is dus om tussen onderhoudsbehoeftigen en hun. on derhoudsplichtigen een regeling in der minne tot stand te brengen. Zij vangt de behandeling aan met een nauwkeurig onderzoek naar de fi nanciële omstandigheden van de be( hoeftigen en zijn onderhoudsplich tigen. Op grond van deze gegevens bepaalt de Commmissie, wat ieder naar draagkracht behoort bij te dra gen. In de regel wordt deze regeling door de betrokkenen aanvaard, zij het soms na vermaningen. Is een pro cedure onvermijdelijk, dan verleent de Commissie alle medewerking om een gerechtelijke uitspraak te ver- gemakkelen. In haar 20-jarige werkperiode, waarin de Commissie 181 maal ver gaderde, trof de Commissie voor de Onderhoudsplichten in 1045 gevallen een regeling terwijl zij in de loop van deze jaren vele gevallen wegens gewijzigde omstandigheden in volle omvang opnieuw onderzocht en re gelde. Gebeurde het, dat in de vorige ja ren voornamelijk regelingen werden getroffen, voor de behoeftige ouden van dagen in de laatste jaren verzoe ken ook vele vrouwen, die door haar echtgenoot verlaten zijn, de bemid deling van de Commissie. Opgemerkt dient te worden dat, de invoering van de Noodwet Ouder domsvoorziening bij sommigen mis verstand gewekt heeft. Er zijn name lijk kinderen die menen, dat zij nu niet meer verplicht zijn hun ouders te ondersteunen. Deze mening is on juist. Het doel van de wet is aan de oude mensen een ruimer inkomen te verschaffen. Zouden de kinderen de bijdragen inhouden, dan zouden de meeste ouders er op achteruit gaan. De Commissie voor de Onderhouds plicht is daar om in deze gevallen de behoeften en de verplichtingen naar billikh^id af te'wegen. De Commissie houdt haar spreek uur in het bureau van de Sociale Raad Nieuwsteeg 6 boven iedere Dinsdag enDonderdag van 23 uur n.m. Onderhoudsbehoeftigen en onder- houdsverplichtigen kunnen daar ad vies of bemiddeling inzake de on derhoudsplicht vragen, welke geheel kosteloos verschaft wordt De Commissie bestaat thans uit de volgende leden: J. Pieneman, voorzitter, mr P. A. van Toorenburg, secretaris, mevr. C. P. Braggaar-de Does, H. ten Brum- melaar, J. Nijhuis, H. Arnoldus, F. A. M. Gründemann en P. van Weeren ZILVEREN JUBILEUM J. v. LEEUWEN. Zoals wij vorige week mededeel den, vierde de heer J. v. Leeuwen, directeur der Alg. Brandstoffenhan- del fa. K. T. Caron aan de Haagweg op 1 April zijn zilveren jubileum als zodanig. Gisteren werd de jubilaris in res taurant „Esplanade" te Utrecht, door directie en commissarissen der Steen kolen Handelsvereniging gehuldigd, tezamen met drie andere jubilarissen dezer onderneming, de heren D. H. Beirrtema uit Utrecht, F. C. Chr. Broos uit Breda en J. A. Groenen- daal uit A'dam. De heer v. Leeuwen werd op deze bijeenkomst vernist met een fraai bloemstuk van de R'damse 'Bank, dat hy commissarissen der N.V. aanbood. De jubilarissen werden op harte lijke wijze toegesproken door de heer J. M. Fentenër v. V issingen, direc teur der S.H.V. in het bijzijn van de mede-directeur, de heer T. Fock. De heer Fentener v. Vlissingen schetste de vele moeilijke jaren, die de jubilarissen in de afgelopen 25 jaren hadden doorgemaakt: eerst de moeilijke na-oorlogse jaren van '18, daarna de Kolenconventie en vervol gens de distributie in en na de laat- ;te oorlog. Ondanks alles zijn allen met gezonde zaken uit alle moeilijk heden gekomen, waarom spr. allen hartelijk dank zegde voor hun ijver volle toewijding. Ieder op zijn beurt dankten de ju bilarissen voor de gebrachte hulde, waarna men het gezellig samenzijn nog enige tijd voortzette. Personalia. De heer A. P. de Kroon slaagde in Den Haag voor het examen 3e stuurman, grote handels vaart. Aan de N.V. Internationale Han- delmij. „Imenexco" is door de Raad van Beheer van de Jaarbeurs een oorkonde uitgereikt wegens het 25 jaar achtereenvolgens deelnemen als inzender op de Jaarbeurs. De zanguitvoering van „De Len teklokjes" o.l.v. Riet Meyering op 16 Maart j.l. ten bate van de Niwin heeft f 536,75 opgebracht. Hoewel de echte rokers steen en been klagen om dat de bonnen zo karig zijn in het verschaffen van dit oud-vaderlandse genot, is de toestand on der de rokende gemeente in Nederland, nu. bijna 4 jaar na de oorlog, aller minst verblijdend in hy giënisch opzicht. Het mag dan waar zijn, dat er minder tabak in rook opgaat dan voor de oorlog, sigarenrokers mo gen steen en been kla gen, en de sigarettenro kers mogen beweren, dat het nog niets is: er zijn zeer vele gevallen dat er beslist te veel gerookt wordt. Hoe komt dat? In de eerste plaats heeft het verbruik van rookartikelen een geheel ander karak ter gekregen dan voor de oorlog: duizenden sigaar- of pijprokers zijn sigaret tenrokers geworden, en roken aan sigaretten wat de bon verscnaft en wat Volksherstel en zwarte markt verder te koop aanbieden. Vervolgens zijn tiental len achtenswaardige vrou wen aan het roken ge slagen in de droomdagen na de bevrijding. En ze roken door. Nu zou dat op zichzelf helemaal niet erg zijn, wanneer niet een bege leidende omstandigheid van het sigarettenroken was, het inhaleren, het ro ken door de longen, dat de sigaar- pijproker vrij wel nooit doet. Door het roken door de longen nu, krijgen de bestanddelen van de rook een veel gro tere kans om in -het bloed opgenomen te worden en van de gevolgen zijn voor het lichaam, is niet in een paar woorden te zeggen. We willen hier wijzen op één, he?l funest gevolg. Het staat vast, dat een be hoorlijke dosis nicotine zeer sterk inwerkt, en wel heel ongunstig inwerkt op de kiemcellen, die dus be schadigd worden. Het ge volg daarvan is, dat de N OPGEGAAN in het lichaam hun werk te doen, ten goede of ten kwade. Ten goede: ^wanneer het roken beperkt blijft tot de opwekkende, zenuwstil- lende werking of iets der gelijks, dan zou er geen vuiltje aan de lucht zijn. Maar het staat wel vast. dat het daarbij in heel veel gevallen niet blijft. In heel veel gevallen heb ben we beslist te doen met nadelige gevolgen van het rookgenot dat ontaarde in tabaksmisbruik. Wat daar- nakomelingen van zulke sterke rokers een heel Invade kans lopen ter we reld te komen met zeer be schadigd, verzwakt gestel. Zowel van nicotinemis bruik van vader als van moeder kan het kind, reeds voor de geboorte, de dupe worden; kan het beschadi gingen oplopen, waaron der het zijn leven lang zal lijden. En bij heel sterk misbruik zal het zover kunnen komen dat on vruchtbaarheid, of wat er ger is, voortdurende mis kraam het gevolg zal zijn. Alle weldenkende ouders, rokers of niet, zullen zich nu afvragen hoeveel si garetten bijvoorbeeld, aan te merken zijn als mis bruik of als sterk misbruik Het antwoord is, dat we hier zeer zeker te doen hebben met sterke indivi duele verschillen. Wat de een niet zal schaden, zal schadelijk zijn voor ande ren. Dat is uiterst moei te zeggen, maar het is wel zeker, dat gewoonterokers geen nadelige gevolgen zullen voelen, terwijl toch de mogelijkheid aanwezig is van zulk een kiembe- schadiging. En het ant woord op de vraag, hoe veel men dam wel mag ro ken moet luiden, dat men beter tien sigaretten te weinig kan roken dan één te veel. Voorzichtigheid is hier wijsheid en aangezien we wel mogen aannemen dat niemand het genot van een rokertje stelt boven het geluk van het eisen kind, is matigheid hier het leidende beginsel. En dat het nalaten van inhaleren, dus het roken niet door de longen, het gevaar aan merkelijk vermindert, is een ding dat in welwil lende overweging wordt aanbevolen van allen die hun bonnetjes niet wil len laten verlopen. Twee ondernemende Hage naars, de gebr. J. J. en F. W. Timmermans, oudvarensgezel- trottoir-acrobaat en gooche laar, kochten enkele maan den geleden, als oud roest, een Duitse eenmansduikboot. Zij brachten er een motor van een T. Ford '24 in en bevestigden aan weerszijden van de duik boot twee lanceerbuizen, no dig om het gevaarte drijvende te houden. Weliswaar kan de boot niet duiken, omdat het verboden is een oorlogsklare duikboot in bezit te hebben. We betwijfelen overigens of het wrak nog ooit duikklaar te maken zou zijn! Ondertussen hebben de twee amateur-duikers een oude woonschuit bewoonklaar ge maakt en zijn uit Den Haag vertrokken, voor een tournee door Europa. De woonscnuit wordt door de duikboot ge trokken. Hedenmorgen arri veerde dit eskader in de Leiö- se haven en zal vanmiddag ligplaats het verkopen van foto's. Over een Op de foto ziet men hoe de laatste kiezen bij de Beestenmarkt. De avon- week vertrekken zij uit Leiden, om voorbereidingen worden getroffen, tuurlijke opvarenden, er is ook een via Haarlem, Amsterdam, Utrecht voordat het tournee vanuit Den Haag' vrouw en een klein kind aan boord, naar België en Frankrijk te gaan. Het begon. Op de achtergrond ligt de willen hun boterham verdienen met verdere reisprogramma is onbekend, woonschuit. KATHOLIEKE ACTIE VOOR JONGEMANNEN IN LEU>EN. Vele jongemannen hebben aan on ze oproep genoor gegeven om vry- oagavonu jx. in ae j.L.£>.b.-icapei dij- een ie Konten en eens te Komen luis teren naar hetgeen te zeggen viel over waarachtige gousdiensuin en ecme levensopvatting. Maar heboen ane jongemannen ge- prooeeru om deze avonu mee te ma- Ken? isr wordt zoveel geschreeuwd om dauen! Maar men ziec met in, aat ze lege slagen in de tucht zijn, aie ax- Kcer verwekKen, wanneer ze niet voortkomen uit liefde voor God en de medemensen. De maenten die ons besluipen kun nen aneen geremd worden en ver nietigd door de aaad van gebed, door echtmenseiijke medeleven met onze vnenaen, onze naasten. Wij jongemannen moeten weer eens gaan oegrijpen, dat de noodza kelijke aaad van een mens niet uit sluitend is. Men moet het ene doen en het andere niet nalaten: het orga niseren van meeting, vergadering en dergelijke, maar weten waarvoor wij leven, het einddoel: God. Daarom nogmaals een dringende oproep om met je vrienden zo goed mogelijk dit jaar je „Pasen" te hou den. Kom daarom Zondag a.s. om 9 uur naar de H.B.S.-kapel aan de Mariën- poelstraat. Na de H. Mis hebben wij dan gezamenlijk ontbijt (zelf brood meenemen) en dan zal je tegen je vrienden zeggen: „ik heb nu werke lijk een „Zalig Pasen". Tot Zondag. Namens de K.A. voor Jonge mannen. Theo H. de Wilde Jr. VERKIEZING VAN INGELANDEN BIJ .RIJNLAND". Op 7 April 11. werden bij het Hoog heemraadschap „Rijnland" verkie zingen gehouden, waarvan de uit slagen zijn: In het le district werden herko zen de heren N. Zandbergen (Oegst- geest), hoofd-ingeland, en G. P. Vree- uurg (Haarlemmeriiede) pl.v. hoofd ingeland. In het 8e district was door het overlijden van de heer J. A. Ber nard een vacature ontstaan, waarin voorzien werd door de verkiezing van de heer A. H. Straathof (Leimui- den), plv. hoofdingeland. In het 2e district werden herko zen de heren J. K. v. d. Maas (Zoe- terwoude), hoofd-ingeland, en J. v. d. Eijk Pzn. (Benthuizen), plv. hoofd ingeland. Voor het 5e district tenslotte moet een herstemming plaats vinden, op 21 April a.s., tussen de heren W. Timmers en G. P. V. d. Meer, om te voorzien in de vacature van de heerfl J. Kempenaar (Langeraar), die het vorig jaar tot hoogheemraad is be noemd. LEIDSE UNIVERSITEIT. Geslaagd voor het doctoraal exa- m'en Rechtsgeleerdheid Vrije Studie richting: de heer M* K. W. Tamboe- nan te Oegstgeest; voor het candi- daatsexamen Nederlands-Indisch recht: de heren J. B. A. S. van Agt- maal te Huybergen en P. C. N. Baesjou te Den Haag; voor het doc toraal examen Geneeskunde: de he ren G. B. Kletter te Leiden; W. F. G. Stein te Rijswijk (ZJEL) en R. P. Aimerica te Leiden; voor het arts examen le gedeelte: mej. T. K. v. d. Heide te Ermelo en de heer J. E. Ho-A-Sjoe te Leiden; voor het arts examen 2e gedeelte: mevr. O. H. Jalink-Eskes te Den Haag; mej. W. van Beest te Reeuwijk en de heer J. V. Meininger te Leiderdorp. Rechtsvordering van de gemeente. René Sleeswijk, wonende te Bus- sum, huurde de grote zaal van de Stadsgehoorzaal voor de avond van 9, 10 en 11 FebruarL1949. In verband met een wijziging in het speelplan, na het sluiten van de desbetreffende huurovereenkomst, werd nader over eengekomen, dat de gemeente, indien harerzijds de zaal voor de genoemde avonden aan derden zou kunnen wor den verhuurd, de te ontvangen huur- som op het door René Sleeswijk ver schuldigde huurbedrag in mindering zou worden gebracht. De verhuring aan derden kwam tot stand. Ondanks daartoe aangewende pogingen is het echter niét mogen gelukken het huur- prijsverschil, bedragende 186.in te vorderen, zodat dit thans langs ge rechtelijke weg zal moeten geschie den. B. en W. stellen voor daartoe; over te gaan. AAN DE GEZAMENLIJKE LEDEN VAN „DE STILLE OMGANG" EN „DE VRIENDENKRING". In „Sursum Corda" van deze week staat een oproep tot deelname aan een gezamenlijke Aanbidding op Witte Donderdag, des avonds van half negen tot half elf in de Harte- brugkerk. Dit bericht behoeft enige verbete ring. Het blijkt, dat er te veel bezwa ren bestaan, waardoor deze vorm vaii samenkomst moet vervallen. Voor ieder staat in eigen parochiekerk de gelegenheid open, een extra bezoek aan het H. Sacrament te brengen. In de agenda's van „Sursum Corda" vindt U precies aangegeven, hoe laat de avondwake in Uw kerk plaats vindt. De besturen mogen daarom ver wachten, dat alle leden het als een plicht zullen willen beschouwen, die avond in eigen kerk ter Aanbidding op te gaan. Ieder moge bedenken, dat juist op deze avond, een krachtg gebed dub bele waarde heeft, omdat wij ons met Jezus in Zijn lijden verenigen. Wij danken U voor Uw medewer king in deze. Het Bestuur van „de Stille Omgang". Het Bestuur van „de Vriendenkring". De bollenvelden trekken jaarlijks een ongelooflijk aantal touristen. Sla ook dit jaar uw bezoek aan onze bollenvelden niet over en laat dan uw tocht verzorgen door de Neder landse Katholieke Reisvereniging, afdeling Leiden. Wij vertrekken op tweede Paasdag, om precies 1 uur, vanaf het Stadhuisplein. Wij gaan per luxe touringcar en per fiets. U ziet voor elk wat wils! Of u lid bent of niet, reist en trekt met ons. Tweede Paasdag staat in het teken van on ze reisvereniging. 's Morgens om half 9 beginnen we met een H. Mis in de Lode wij kskerk, waarna een gezellig ontbijt ons wacht in 'net Mi litaire Teh"is hoek Mare-Oude Singel Deze H. Mis wordt natuurlijk door alle leden bijgewoond. Hierna gaan we naar de bollen. Een dag vo1 na tuur en pracht! Dit biedt u de Kath. Reisvereniging! Zie advertentie elders m dit blad. DISTRIBUTIE KRING LEIDEN Maandag uitreiking van bonkaar ten 909 te Oegstgeest voor zelfver- zorgers (letters A. t. m. Z.) en voor niet-zelf'verzorgers (letters A t.m. D.) Maandag inlevering van naamlijs ten bijz. arbeid te Oegstgeest. R.K. OPENBARE LEESZAAL EN BIBLIOTHEEK Aanwinsten der Bibliotheek Profane onwikkelingslectuur: Ha- mann R., Geschichte der Kunst, Har tong C., Danskunst; De gouden kroon gedenkboek bij gelegenh. v. h. gou den jubileum van H.M. Koningin Wilhelmina; Leeuw G. van der, Ba lans van Nederland; Meer F. van dei- Christus' oudste gewaad; Nie J. A. v. „Bericht voor grote Jan"; Oldenburg Ermke F. van, De kunst van het schrijven; Pit M. A., De notedop; Wouters D. De tranenkruik. Godsdienstige ontwikkelingslectuur Callewaert C., Le cadre materiel du Saint Sacrifice; Smit J. O., De Vul gaat; H. Thomas van Aquino Theo logische Summa, 14 dln. Nederlandse romans: Bomans G., Buitelingen; Coolen A. &G.. Bomans, Liefde, dood en minne; Havank, De schaduw grijpt in; Nabben J., De overspelige vrouw; Schendel A. van, Voorbijgaande schaduwen. Vertaalde romans: Cronin A. J., Dokter Finley, assistent; Douglas L. C., De mantel; Greene G., Het ge schonden geweten; Macmanus F., Reis zonder einde; Roberts C., De on sterfelijke bloem; Sullivan A. Naar Ville Marie. Engelse romans: Whitechurch V. L. The canon in residence. Jenglectuur: Lochem M. van, Me ta's overwinningen. Naslagbibliotheek: Ginneken J. v. Voordrachten over het Katholicisme; Maatschappelijk jaarboekje. K.L.-DAGKALENDER. Correspondentie: Secretariaat Ver. „Katholiek Leiden". Jan Lievens- straat 2, telefoon 22761- Zondag 10 April R.K. H.B S. (Ma- riënpoelstraat. Bijeenkomst Kath. Actie Jongemannen - 9 uur H. Mis, waarna gezamenlijk ontbijt (boter hammen meenemen). 121 uur hal Stadsgehoorzaal plaatsbespreken Passiespel „De Veer tien Stonden" .tevens kaartverkoop). Dinsdag 12 April 20 uur Stadsge- WEERSVERWAgHTING (Geldig van Zaterdagavond tot Zondagavond). MORGEN OVERWEGEND DROOG. Koude, tamelijk heldere nacht, met afnemende Noord-Westelij ke wind en plaatselijk nacht vorst. Morgen overdag: overwegend droog weer met later vanuit het Westen toenemende bewolking. Matige, geleidelijk naar Zuid- West krimpende en langs de kust tot krachtig toenemende wind. Minder koud dan vandaag. hoorzaal - opvoering van het Passie spel „De Veertien Stonden" (tekst Guido Gezelle - muziek Hendrik An- driessen) onder auspiciën van de Ver. „Katholiek Leiden". Woensdag 13 April 20.30 uur - Rec toraat Hooigracht 29 maandelijk se bijeenkomst Kath. Jeugdraad. Zondagsdienst doktoren Mor gen zal de dienst worden waarge nomen door dr. van Alphen, Van Es, Teeuwen en Veldhuyzen. Dienst der Apotheken De avond- nacht- en Zondagsdienst der apothe ken te Leiden wordt van Zaterdag 9 April 13 uur tot Zaterdag 16 April 8 uur waargenomen door de Apotheek Herding Blanken, Hoge woerd 171, Tel 20502 en de Ar">' -*>ek Reyst Steenstraat 35, Tel. 20136. Te Oegstgeest door de Oegstgeester Apotheek, Raadhuispark 8, Tel. 26274. BURGERLIJKE STAND. Geboren: Petrus Henricus Maria z. van J. P. A. de Kleren en H. M. van der Poel. Johan Marinus Alexan der z. van L. H. Brijnen en M. Ceton; Jan Hendrik z. van G. van den Oever en M. C. van de Water. Johan na Petronella d. van H. Kinkel en J. de Vos. Albertus Hendrikus z. van H. Klaassen en M. Grootendorst. Cloudina Maria Helena d. van C. J. Siecker en F. M. A. Leduc; Arnoldutf z. van J. Eitens en L. de Keizer. Geer- truida Johanna d. van P. van Eg- mond en G. H. Swart; Dirk z. van A. J. Abrahams en M. C. Kruk; Maartje Lena, d. van J. M. Laurier en L. Ver- duijn; Johanna Wilhelmina d. van E. Brederveld en W. H. Kraaij. Overeleden: J. J. van der Horn man 63 j.; J- Blansjaar wed. van W. de Vrind 91 j.; J. P. Smits man 41 j.; C. C. van Baren, wed. H. C. Casparij 81 j.; M. Brandwijk gesch. 67 j. MARKTBERICHTEN ROELOFARENDSVEEN, 8 April. Bloemen. W. Pitt 2153 ctGol den Day 4254 ct., Golden Harvest 28—52 ct.. Copland 2148 ct., Sonja 1628 ct., Zwanenburg 3037 ct., Bartigon 18—38 ct., E. Eddy 24—43 ct., Tindal 17—40 ct., Elisabeth 32— 45 ct., Olympiade 30—42 ct., Couleur Cardinal 21—34 c., Rheinland 2849 ct., Granduc 3850 ct., Crown lm-' perial 2032 ct., Moederdag 3648 ct., Le Notre 30—43 ct., Dubb. tul pen 1428 ct., Narcissen 515 ct.. Anemonen 1528 ct., Dhoronicum 1016 ct., Anjers 24 ct., Calla 7 15 ct., tuinplanten 3570 ct., per bak. Groenten. Kropsla 218, spinazie f 3037, uien 1—2.10; aardbeien f 0.90.00 per doosje. TER AAR, 8 April. Groente. Aardappelen 0.020 04, Prei I 0.07 0.08, idem II 0.020.05, Sjalotten 0.12, Spinazie I 0.250.33, idem afw. 0.200.21, idem II 0.15, Rabarber 0.270.28, idem afw. 0.05, Postelein 0 560.74, Andijvie I 0.370.38; idem afw. 0.220.25, alles per Kg. Sla I 0.120.18, idem II 0.04—0.10 per stuk. Radijs 0.05—0.09 per bos, Slavellen 0.190.21 per Kg., idem 1.151 20 per kist, Waspeen 0.100.12, idem B 0.06, Peen stek 0.01 per Kg., Witlof 1 0.370.42, idem II 0.34, Appelen Goudreinetten 0.790.74, Franse zure 0.540 59 alles per Kg. KATWIJK AAN DEN RIJN. 8 April. Groente. Waspeen I fll 18.25, idem II f 4.106.Breekbeen f3.80—7.—, Prei f8.10—12.—Rode kool f8—19.—Witlof f 1729.— idem II f 10—18.—Kroten f6—6.25. Boerenkool f 44 10, Radijs f 7.90 8.10, Spinazie f29.1041.—, Rabarber f29—31.10. VEUR, 8 Anril, Groenten Sla I 12.20—16.10, Sla II 8.00—14.30, Sla III 3.00—6.00, Stoofsla 18—25, Spina zie 1834, Andijvie 3338 Rabarber 24—28, Radijs, 8.00—8.50, Prei 8.00— 11.50.

Leidse Courant | 1949 | | pagina 2