Anti-godsdienst-processen op de Agenda Langzame doch geleidelijke verbetering Doodgeschoten bij een ontvluchtingspoging Accoord over de Westduitse kwestie Directeur: C. M. VAN HAMERSVDM). J Hoofdredacteur: TH. WILMER. KATHOLIEK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN WAARIN OPGENOMEN JDE BURCHT" VRIJDAG 8 APRIL 19« 40»te JAARGANG Situatie in Indonesië verbeterd Bar. Papengracht 32{ Telel. 20015, Adm. en Advert. 20826, Abonn 20935 - Abonnementsprijs 10.32 p. w., 11.40 p. mnd., 14.15 p. kwart. Franco p. p. 14.90 - Advert.: 15 ct. p. m.m. Teleioontjes f 1.50 Ondanks protesten van Sovjet-Rusland rvE SOW JET-UNIE heeft gisteren in de bestuurscommissie der Ver- enigde Naties bij monde van haar gedelegeerde Malik, een plei dooi gevoerd voor de communistische processen tegen de Bulgaarse predikanten en kardinaal Mindszenty. Malik eiste, dat de Verenigde Na ties zich zullen onthouden van inmenging in binnenlandse aangelegen heden, dat in het Handvest verboden wordt. Niettemin werd het voorstel van Australië en Bolivia met elf tegen twee stemmen aanvaard. Het Australisch-Boliviaans voorstel voorziet in een behandeling door de Assemblée der V. N. van de processen in Oost-Europa. De commissie advi seerde de kwestie-eerst in de kleine politiekê commissie van de Assem- b'lée aan de orde te stellen. Malik noemde de veroordeelden ge wone misdadigers en aanstokers van een nieuwe oorlog. „Als we de toe stand in Hongarije en Bulgarije be spreken, moeten we ook praten over de behandeling van de negers in de V.S. en van het volk in Australië". Hij keerde zich vervolgens tegen de V.S. en Chili, die volgens zijn zeg gen de V. N. misbruiken om de Sow- jet-Unie te belasteren. Warren Austin (V.S.) antwoordde, dat de protesten over de gehele we reld de V. N. een plicht oplegden om de kwestie te bespreken en misschien maatregelen te treffen. Katz Soechy (Polen) voorzag het opwekken van meer haatgevoelens, indien de kwes tie in openbare behandeling zou ko men bij de Assemblée. Ten slotte werd de zitting ver daagd tot heden; dan zal het verzoek van India en Australië overwogen worden om de Indonesische kwestie op de agenda van de Assemblée te plaatsen. VONNISSEN TEGEN KRUPP c.s. BEVESTIGD. Generaal Clay, de Amerikaanse militaire gouverneur in Duitsland, heeft gisteren het taNeurenberg over Alfred Krupp von Bohlen und Hal- bach uitgesproken vonnis van 12 jaar gevangenisstraf en verbeurdverkla ring van alle weikelijke en persoon lijke eigendommen bekrachtigd. De enige eigenaar van het Krupp-con- cern en 10 directeuren van zijn ge weldig wapenbedrijf werden in Juli 1948 door een militair tribunaal ver oordeeld De vonnissen tegen de di recteuren variërend van 2 jaar en tien maanden tot 12 jaar gevangenis straf werden eveneens door gene raal Clay bevestigd. Krupp en zijn directeuren werden schuldig bevon den aan roof van privé-eigendommen in Frankrijk en Nederland en deelne ming aan het program voor slaven arbeid. 5 MINISTERS VAN OORLOG BIJ EEN. Overzicht tijdens de bijeen komst van 5 ministers van oorlog der landen aangesloten bij het Pact van Brussel. Rechts met baard Paul Ra- madier (Frankrijk), twee plaatsen naar links kolonel B. M. H. A. de Fr auteur (België), weer twee plaat sen naar links sir A .V. Alexander met bril (Engeland) en tegenover deze minister Dupong (Luxemburg) en twee plaatsen naar rechts minis ter W. F. Schokking (Nederland). Het is' weer eens mis in Guatemala Met mitrailleurs gewapende troe> pen onder leiding van Gustave Tram guay en kolonel Luis Fernandez, heb ben Dinsdag in de eerste ochtenduren de Westgrens van Guatemala over schreden en verscheidene plaatsen, waaronder Malcatan, San Rafaël en Candelaria, bij verrassing aangeval len. In de plaats El Carmen maakten zij zich meester van een douane post en van een bedrag van 35.000 dollar. De opstandelingen, de door huurlin gen worden gesteund, bedreigen Aju- ta en hebben reeds de belangrijke brug over de Rio Gabets opgeblazen. De regering heeft aan de autoriteiten van het vierde en vijfde militaire ge west instructes gegeven om de aan randers terug te dringen. Men denkt, dat de beweging in de overige gedeel ten van de republiek vertakkingen heeft. De regering beheerst de toe stand in vrijwel het gehele land, zo wordt er gemeld. De minister van buitenlandse za ken van Guatemala, heeft medege deeld, dat de grens tussen Guatemala en Mexico te El Carmen door ge meenschappelijk optreden van beide regeringen is gesloten, om te verhin deren, dat nog meer revolutionnai- ren het land zouden binnenkomen en dat degenen, die reeds in Guatemala zijn, kunnen ontsnappen. De Griekse klacht over Albanië Alexander Dalietos, de Griekse verbindingsman bij de commissie van de V. N., heeft verklaard, dat reeds twee groepen waarnemers van de V. N. in het gebied van het Grammos- gebergte een onderzoek aan het in stellen zijn naar de klacht, welke door Griekenland bij de speciale commis sie van de V. N. voor de Balkan is ingediend over „invasie van minstens drieduizend heruitgeruste communis ten via doorgangspunten langs de Al banese grens". Volgens Dalietos waren de gueril- la-operaties in het betrokken gebied ondernomen „op een schaal zonder precedent in de geschiedenis van de communistische agressie tegen Grie kenland". Naar verder werd bericht zou het Britse ministerie van buitenlandse zaken een Grieks memorandum be studeren over „de Albanese steun aan de Griekse guerillastrijders bij hun jongste offensief in Grieken land".- Albanese tegen-kracht. De secretaris-generaal van de V. N. heeft een schrijven van de Albanese adjunct-minister van buitenlandse zaken ontvangen, waarin deze hem mededeelt, dat „de Albanese volksre publiek van 1 tot 31 Januari 1914 der tien maal het voorwerp is geweest van provocatiedaden vanwege de re gering van Athene". De incidenten bestonden uit „het overvliegen van Albanees grondge bied door Griekse vliegtuigen en de inval van een honderdtal Griekse soldaten, gevolgd door een gevecht waarbij de Grieken drie man verlo ren en vijf Grieken en een Albanees r ~:vorid werden. DE SITUATIE IN INDONESIË Te"Batavia is het volgende officiële weekoverzicht gepubliceerd: |*^E LANGZAME, doch geleidelijke verbetering in_.de toestand blijft aanhouden. Er zijn geen spectaculaire vorderingen te melden, maai de algemene tendens blijft bevredigend. Op Sumatra is de toestand over het algemeen, gunstig, met uitzondering van betrekkelijk kléine ge bieden, waar de' druk van de gedesintegreerde T.N.I. en de kleine ben den zich nog aanzienlijk kan doen gevoelen. Ook in deze gebieden wordt de toestand intussen geleidelijk aan gemakkelijker, naar mate troepen voor zuiveringsacties kunnen worden vrijgemaakt. Voor wat Java betreft blijft de toestand in Midden-Java vrijwel sta tionair, terwijl in Oost-Java de wending ten goede zich voortzette en in het aangrenzend gebied van Midden-Java eveneens verbetering optrad. In Bantam blijft de gunstige tendens zich onveranderd voortzetten. MIDDEN—JAVA In Midden-Java wordt de ontwik keling van de toestand 'beinvloed door berif ten over een terugkeer van de Republiek welke geruchten een remmende invloed uitoefenen op de medewerking van de bevolking. De toestand in en rondom Djogja blijft bevredigend. Oostwaarts be vinden zich in de omgeving van Solo alllrlei grotere en kleinere benden, waarvan enkele communistisch ge oriënteerd zijn. Soms bevechten zij elkander, dan weer Nederlandse pa trouilles. Zij parasiteren op de bevol king, die zij voedsel en hulp afpersen In een reeks kleine acties in het ge bied van Klatert-Bojolali en Solo wer den talrijke terroristen onschadelijk gemaakt. Wederom moest nabij Pur- wokerto tegen 'n terroriserende ben de worden opgetreden. De gehele bende van 90 man werd geneutrali-, seerd. De toestand'elders in Midden- Java is bevredigend, behalve in ae berggebieden, waar benden zicfy schuilhouden, die ook de rust in het Noorden van Midden-Java, vooral in-het gebied van Brebes bedreigen; Een belangrijke stap in de richting van verbetering der verbindingen, namelijk het tot standbrengen van de voornaamste treinverbinding tussen Semarang en Djogja is vertraagd door vernieling van een belangrijke brug. Inmiddels is het herstel van de spoor wegverbinding Ambarawa-Muntilan reeds voltooid, waardoor vervoer van 100 ton goederen dagelijks per trein naar Djogja mogelijk is. Oost-Java De appreciatie van de verbetering in de toestand in Oost-Java loopt uit een, maar de verbeteringen worden door alle beoordelaars erkend. In de streek rond Malang, waar het met de veiligheid enige tijd geleden on gunstig gestejd was, is men over net dieptepunt heen. Een belangrijke factor voor het herstel is, dat de vced- sei toestand en de vooruitzichten voor de oogst kunnen worden gekwalifi ceerd tot zeer bevredigend. I# het Kedirische trad een duide lijke verbetering in. Botsingen vin den hier plaats tussen communisti sche benden en resten van de strijd krachten der Masjumi. Door krach tig militair ingrijpen werd de ter reur tot militaire proporties terugge bracht, hetgeen vooral de communis tische benden de wind uit de zeilen neemt. In de Oosthoek is de toestand opgeklaard, hetgeen niet belet dat de zich thans hoofdzakelijk op verkeers middelen richtende sabotagepogingen der benden een hinderlijk element blijven. West-Java In West-Java is de toestand over het algemeen bevredigend. In de ge- pacifeerde gebieden in Bantam keert de bevolking zich fel tegen de nog optredende benden. Het leven in de hoofdplaatsen begint meer en meer een normaal karakter aan te nemen. De moeilijke gebieden van West-Java blijven: de omgeving van Sukabumi, Sumedang en Kuningan. Tegen ter reur wordt daar krachtig opgetreden. Sumatra De algemene toesta'.id op Sumatra vertoont geen opvallende wijzigingen. De actieve benden lossen zich op in steeds kleiner wordende groepen. Dit is niet alleen het gevolg van Ne derlandse patrouillegang, maar voor al ook van een groeiende afweer der bevolking tegen deze parasiterende benden, die doorlopend voedsel af dwingen of roven. In Noord-Sumatra werden nog enige malen bivaks en convooien beschoten in de omgeving van Sibolga, zomede op de Karo- hoogvlakte, ten Westen van het To- bameer. Uit Midden-Sumatra werd alleen activiteit van sluipschutters ge meld. De activiteit van nog rond zwervende benden richt zich hier meer op kwellingen van de bevolking, die tegen gewapende groepen weer loos is. In Zuid-Sumatra (Djambi en de Lampongs inbegrepen) blijkt de gunstige ontwikkeling bestendigd te zijn. Het economisch herstel in Djam bi is duidelijk zichtbaar. GEÜNIFORMEERDE BENDE DEED AANVAL OP POLITIEPOST TE SUKARADJA Een bende in de uniform van het K.N.I.L. gekleed, heeft Maandag nacht een politiepost te Sukaradja, ten Oosten van Sukabumi, overrom peld. De agenten werden zodanig ver rast, dat zij geen gelegenheid hadden, weerstand te bieden, 14 Agenten van de daerah-.politie werden door de bende ontvoerd. Drie man, die op wacht stonden, wisten te ontkomen. De echtgenoten van de agenten slaag den er in 7 geweren in een-vijver te gooien. De overige bewapening werd door de bende buitgemaakt. De volgende nacht werd het huis van de politie post in brand gestoken. H. M. DE KONINGIN ONTVANGT Dr. VAN ROYEN. H. M. de Koningin heeft gisteren in het paleis aan het Lange Voorhout ontvangen dr. J. H. van Royen, ver tegenwoordiger van Nederland in de Veiligheidsraad. „HOOGST BETREURENS WAARDIGE VOORVALLEN IN KAMPEN". Er zijn hoogst betreurenswaardige voorvallen aan het licht gekomen bij het onderzoek naar de klachten over mishandelingen in kampen van poli tieke delinquenten na de bevrijding. Anderzijds bleek ook, dat diverse klachten sterk waren overdreven en het is dan ook gevaarlijk wat dit be treft een generaliserend oordeel uit te spreken. Dit wordt meegedeeld in de memo rie van antwoord op het voorlopig verslag van de commissie van rappor teurs uit de Eerste Kamer over de begroting van Justitie. In sommige gevallen was het re sultaat van een ingesteld onderzoek onbevredigend omdat enerzijds getui. gen en eventuele verdachten her en der waren verspreid o.m. in het buitenland en in Indonesië en an derzijds bij gemelde mishandelingen geen strafrechtelijke aansprakelijk heid van een bepaald persoon kon worden vastgesteld. Voorshands lij ken de aan het licht gekomen feiten nog te veel een incidenteel karakter te dragen dan dat zij zouden moetën leiden tot een algemeen onderzoek, dat weinig kans op positief resultaat zou bieden en overigens zeer tijdro vend zou zijn. (Erg zwak gemoti veerd! Red. L. Crt.), W-el zal elke speciale klacht steeds grondig worden onderzocht, waarbij het onderzoek zich zo nodig zal uit strekken tot het gehele regiem in hét betrokken kamp. Op deze wijze zal naar het oordeel van de minister te vens een ongewenste mythe-vorming bij de politieke delinquenten worden tegengegaan. DE RIJKSDIENSTEN OP GOEDE VRIJDAG EN PAASZATERDAG. Op Goede Vrijdag zullen alle rijks diensten gesloten zijn. De Zaterdag tussen Goede Vrijdag en Pasen wordt als een gewone werkdag beschouwd met dien verstande, dat zij, die niet wonen in de plaats, waar zij werken, vrijaf kunnen krijgen, mits deze vrije uren worden ingehaald DIENSTPLICHTIGEN, DIE NIET OP MILITAIRE KEURING VERSCHENEN VEROORDEELD. De Haagse rechtbank deed uit spraak in de zaak tegen de twee broers H. uit 's-Gravenhage. Zij had den geen gevolg gegeven aan de op roep om voor de lichting 1948 medisch gekeurd te worden .Hun vader had hen verboden te gaan. De rechtbank veroordeelde beiden tot een maand onvoorwaardelijke gevangenisstraf. De officier van justitie had 10 maan den geëist. De zaak tegen de vader werd voor onbepaalde tijd aangehouden. Voor de rechtbank had hij verklaard dat hij zijn minderjarige zonen om prin cipiële redenen niet in militaire dienst wenste te zien. Masaryks dood geen zelfmoord ^"VNDER bovenstaande titel publiceert (IDe Tijd" een artikel, geschre- ven door een bijzondere correspondent een uit zijn land gevlucht Tsjechisch journalist over de dood van de Tsjechische minister van buitenlandse zaken Jan Masaryk. Een jaar geleden vond deze minister te Praag de dood, volgens de officiële lezing door zelfmoord. Reeds direct werd twijfel geuit aan de waarheid van deze officiële le zing, o.fn. omdat er enige onwaarheden geconstateerd konden worden in het zelfmoord verhaal. Thans heeft een Tsjechische journalist de ware toedracht van dit drama onthuld, zoals hij het vernomen heeft uit be trouwbare bronnen. Masarijk heeft geen zelfmoord gepleegd, hij was het ook niet van plan. Hij is doodgeschoten bij een poging om per vliegtuig Praag te verlaten. ONWAARSCHIJNLIJKHEDEN Tot de onwaarschijnlijkheden, wel ke twijfel deden rijzen, behoort o.a. het officiële verhaal, dat Masaryk uit het kleine raampje van het ver trek naast zijn slaapkamer zou zijn gesprongen. Een man van Masaryk's lichaams formaat wringt zich niet uit een raampje, als hij gemakkelijker uit het grote slaapkamerraam kan sprin gen, hetgeen precies hetzelfde ef fect zou hebben gehad. Ook het feit, dat een politie-offi- cier uit Praag een verklaring deed toekomen aan de autoriteiten van de Amerikaanse zóne van Duitsland gaf te denken. Daarin bevestigde de twee personen, die Masaryk's lijk het eerst ontdekten, dat op dit tijdstip geen enkel venster geopend was. Ook viel het bij het défilé langs de baar de volgende dag op, dat Masa ryks gelaat ongeschonden was, het geen bij een val uit de derde ver dieping vrij onnatuurlijk is. Wel was er tamelijk zonderling een bosje viooltjes gelegd achter het rechter oor, alsof men daar iets te verbergen had. Voor zijn vrienden stond het van meet af aan vast, dat Jan Masaryk niet de man was om zelfmoord te plegen. DE MAN DIE ZIJN MOND VOORBIJ PRAATTE Volgens de correspondent van „De Tijd" was de toedracht in werkelijk heid als volgt: „Er stond een vliegtuig gereed op een klein vliegveld bij Praag. Twee Tsjechische piloten, die in de oorlog bij de R.A.F. gediend haddeh, wacht ten daar. Het was niet ongewoon, dat Masaryk zijn vrienden niet op de hoogte bracht van zijn plannen. Com plete geheimhouding was het eerste vereiste voor succes. Ongelukkiger wijs moest één persoon op de hoog te zijn van het plan. Het was de me canicien, die het vliegtuig in gereed heid moest brengen. Die avond ging hij naar een café in een voorstad van Praag en begon te drinken en te bluffen. „Je zult opkijken, als je morgen de kranten leest. Honza (de populai re naam van Jan Masaryk) zal dan in het buitenland zijn en ik heb dat mogelijk gemaakt." Om tien uur 's avonds werd hij ge arresteerd. Er was geen tijd te ver liezen. Een kleine, speciaal uitgeko zen politiepatrouille raasde naar het vliegveld en wachtte daar op de din gen die komen gingen. Kort voor middernacht arriveerde een auto. De twee vliegeniers stapten naar de mi nister van Buitenlandse Zaken. Sa men gingen zij naar het vliegtuig. De politie-officier riep hen toe zich over te geven. Doch zij renden naar het vlieguig. Er vielen schoten. En plotseling had de politie daar drie lijken in handen en geen instructies wat nu verder moest gebeuren. Het is niet helemaal duidelijk, wie de orders gaf om de lijken naar het ministerie van buitenlandse zaken te brengen. Later werden de lijken van de twee vliegeniers weggebracht JAN MASARYK Alleen het lichaam van Jan Masaryk bleef op de stoep liggen, zonder enig letsel aan zijn gezicht. De politiearts constateerde „zelfmoord". En geen andere dokter kreeg gelegenheid om het lichaam te onderzoeken." Mislukte bankover val te Amsterdam Conferentie te Washington had succes jQE MINISTERS VAN BUITENLANDSE ZAKEN van de Verenigde Sta ten, Engeland en Frankrijk hebben in beginsel overeenstemming be reikt over het Westduitse vraagstuk, deelden Bevin en Schuman giste ren te Washington mede. Schuman voegde er aan toe, dat de tekst van het accoord thans in voorbereiding is. Gisteravond zouden Schuman en Bevin president Truman ontmoeten en vroeger op de avond gingen zij opnieuw met Acheson in conferentie, in de verwachting de besprekingen te kunnen beëindigen. Reuter verneemt in gewoonlijk be trouwbare kringen, dat overeenstem ming bereikt is over een nieuw Ame rikaans ontwerp-bezettingsstatuut voor West-Duitsland, dat het te Lon den opgestelde statuut zou vervan gen. Het statuut regelt de bevoegdhe den van de komende Westduitse re gering tegenover de bezettingsmo- gendheden. Men zou een compromis bereikt hebben over de aanspraak van de Verenigde Staten op een beslissende stem in economische zaken in West- Duitsland.Het Franse standpunt zou een overwinning geboekt hebben ten aanzien van de Westduitse grondwet en de kwestie van de veiligheid. Frankrijk wilde op deze punten geen afstand doen van het voorschrift, dat de bezettende mogendheden beslis singen moeten nemen met eenparig heid van stemmen. United Press vernam uit diploma tieke bron, dat de drie mogendheden zullen trachten in de nazomer de Duitse regering te doen vormen. Acheson zou van plan zijn de nog bestaande meningsverschillen met spoed uit de weg te ruimen. Men neemt aan dat de bespreking van gisteren de laatste zal zijn en dat Acheson vaart achter de kwestie zet in verband met de internationale toe stand. De houdjng van de Sowjet- Unie en het veldwinnend communis me in Duitsland onder de anti-nazi- gezinden zouden daarbij een rol spe len. Gisteravond om omstreeks kwart over acht heeft een tot nog toe onbe kend gebleven man van ongeveer 30 jaar tevergeefs geprobeerd, een over val te plegen op een filiaal van een tuinbouwbank aan de Hoofdweg te Amsterdam. De man drong het ge bouw waaraan tevens een woning verbonden is-, binnen, en bedreigde de filiaalhouder met een revolver. Op het hulpgeroep van de familie kwa men buren toegesneld en de overval ler nam hierop de vlucht. De buurt bewoners zetten pnmiddellijk de ach tervolging in en onder luid geroep van „houdt de dief" achtervolgde men de man via de Hoofdweg, Aruba- straat, Paramariboplein, Baarsjes naar de Crijnssenstraat Hier schoot de man een garage binnen, welke hij weer aan de achterzijde in de van Renselaerstraat verliet. Hierdoor slaagde hij erin zijn achtervolgers kwijt te raken. Het signalement van de man is niet bekend. De politie, die onmiddellijk gewaarschuwd werd, heeft het onderzoek ter hand geno men. De politie deelt nog mede: Omstreeks kwart over acht gister avond werd aangebeld, waarop de directeur de deur opende en tegen over zich zag staan een dertig-jari- ge man, die hem met een pistool bedreigde. Op zijn hulpgeroep en dat van zijn vrouw nam de onbekende man de vlucht. In de van Renselaer straat vluchtte hij een garage binnen, zoals reeds gemeld, en daarna een huis, hetwelk hij via de keuken weer verliet. Het is de politie inmiddels gelukt de identiteit van de man vast te stellen. Het is Arnold Franken, ge boren 14 Juli 1919 te Dongen (Bra bant), ledertechnicus van beroep, momenteel wonende in de Kapel straat 28 te Tilburg. Hij is een beken de van de politie en hij draagt de bij naam „De Brabander". Hij is gewa pend met een groot pistool en staat bekend als gevaarlijk. Zijn signale ment luidt 1.90 meter lang, zwart krullend haar, ovaal gezicht, grijze ogen. kunstgebit in bovenkaak, draagt soms een bril en heeft lidte ken op grote neus. Hij was gekleed in een donkere winterjas en hij draagt een grijze hoed. Zijn opsporing en aanhouding wordt verzocht. Z.H. Exc. de Bisschop van Haar lem zal Dinsdag 12 April geen audiëntie verlenen. £en kowieMje.... „Wie afwijkt van de door God ge geven zede wetten is in zijn eigen wijsheid dwaas, omdat hij niet erkent, dat de Maker der natuur beter weet, wat voor die natuur goed is, dan de kleine mens, die de natuur en haar werkingen zo gebrekkig kent". Prof. dr- Bender O.P.

Leidse Courant | 1949 | | pagina 1