F Matig bezochte vergadering van R.K. Onderwijzers De begraafplaats blijft waar ze is REDERIK Verteld door Huibert Vet EN DE ZEVEN DIRECTEUREN DINSDAG 5 APRIL 1949 DE LEIDSE COURANT PAGINA 3 Velen ronden het Zaterdagmiddag-uieer ié mooi Het waren er niet zo bijster veel, die de verleiding van het prachtige voorjaarsweer hadden weerstaan en gevolg gegeven hadden aan de uitnodiging, om op Zaterdagmiddag in „In den Vergulden Turk'" naar de ledenbijeenkomst te komen, die de afd. Leiden en Omstreken van de Vereniging voor R.K. Onder wijzers „St. Augustinus" had belegd. Het openinswoord van de voorzitter, de heer S. W. Neefjes, klonk dan ook niet bui tengewoon vreugdevol. De thuis blijvers en voorjaarswandelaars werden echter voorlopig al thans uit het hoofd gezet en met een vaartje werd de lijvige agenda afgewerkt. Van het openingswoord noteerden we nog felicitaties aan het adres van de heer N- B. M. Vreeburg, die zijn zilveren huwelijksfeest had ge vierd en een gelukwens aan de heer J. Castenmiller, die onlangs het feit herdacht, dat hij een kwart eeuw aan de R.K. Jongensschool te Kat wijk a. d. Rijn verbonden was. De heer J. Ponsioen werd welkom geheten in het bestuur, terwijl het afgetreden bestuurslid, de heer A. Witteman, een hartelijk dankwoord mocht incasseren. Na de gebruikelijke agendastuk ken werd met een sneltreinvaart je de agenda van de Alg. Verg. bespro ken. Slechts nu en dan werd even ge stopt, o.a. bij de nog steeds in zwang zijnde classificatie en de keuring van de geschiedenisboekjes, waarvan sommige onjuistheden zouden bevat ten. Tot afgevaardigden naar de Alg. Verg., die op 19 April a.s. te Leiden zal worden gehouden, werden ge kozen de heren Vreeburg, v. Veldho ven en Ponsioen en mej. Omzigt. Deze eerste vier zullen tevens afge vaardigden zijn naar de K.O.V.-ver- gadering op 20 April a.s. in Den Eosch. Voor de Alg. Verg. werden verder gekozen de eerw. zusters Lamberta en Beatrijs, de heeren Wit teman, v. Wijk, Zandvliet, Ciïten- miller en de dames Goddijn, v,. Esch, Doove, v. d. Fluit en v. Kem pen. Het redden van schip breukelingen. Na dit zakelijke gedeelte gaf de voorzitter het woord aan de heer J. G. Wittpeh, uit Amsterdam, die een voordracht met film hield over „Het werk der N. en Z.-Holandse Red ding Mij." Bij de eerste film bghan- UIT DE RIJNSTREEK ALPHEN AAN DEN RIJN In een officiële bijeenkomst, waar niettemin een gemoedelijke, onge- dwongen sfeer heerste, werd Maan dagmiddag ir. J. Snijder, de "opvol ger van ir. J. D. J. Waardenburg, als directeur van gemeentewerken geïnstalleerd. Behalve het college van B. en W. waren in de trouwzaal nog aanwe zig de gemeentesecretaris, onder scheidene hoofden van dienst, leden van de raad, alsmede tal van ambte naren en de voltallige dienst van gemeentewerken. Nadat ir. Snijder, die vergezeld was van zijn echtgenote, de trouw zaal had betreden en na een korte begroeting had plaats genomen, opende burgemeester Schokking de rij van sprekers. Allereerst memo reerde de burgemeester het heen gaan van ir. Waardenburg en prees zich en de gemeente gelukkig, dat er zo spoedig daarna een officiële „incomste" kan worden bereid aan de nieuwe directeur waartoe de vlotte beslissing van de raad zeker heeft bijgedragen, hetgeen spr. gaarne met voldoeningwilde me- moreren^ De voorgeschiedenis be schouwende, trok spr. de conclusie, dat ir. Snijder met vlag en wimpel, met blanco blazoen Alphen aan den Rijn kan binnentrekken. De functie van directeur van gemeentewerken is uitermate belangrijk, zo zei spr., want om hem' centraliseert zich al les wat technisch is. Bovendien is deze functie zeer zelfstandig en ze kan hieraan winnen naar mate de persoon, in casu ir. Snijder, zich op dit terrein in de gemeente inwerkt. Er is de burgemeester wel eens de vraag gesteld, waarom er zo'n jon ge directeur voor die belangrijke functie werd gekozen. Daarop wilde spr. antwoorden: „De persoon in kwestie blijkt de juiste capaciteiten te bezitten en waarom zouden we niet juist een jonge kracht benoe men, van wie Alphen aan dep Rijn, naar ons aller hoop en verwachting, op langere duur de vruchten van zal kunnen plukken?" Het gemeen tebestuur is in de gelegenheid ge weest het werken van ir. Snijder van nabij te beoordelen en het heeft daaromtrent de beste ver wachtingen. Terloops memoreerde spr. de op handen zijnde industria lisatieplannen en zeide, dat er in de naaste toekomst op technisch gebied heel veel voor ir. Snijder te doen zal zijn. De heer C. M. Deerenberg, wethou der- van openbare werken, wees op het nauwe contact, dat tussen de directeur van gemeentewerken on hem zal zijn, niet alleen ten opzichte van de vele vraagstukken welke voorkomen en in een rapport wor den afgehandeld, maar ook ten aan zien van de werken en grote plan nen, welke thans onderhanden zijn en in de toekomst nog zullen komen. Dit alles eist uw volle aandacht, ken nis en overleg. Spr. bracht een woord van hulde aan het personeel van Ge meentewerken. Ir. Snijder, conclu deerde uit zoveler aanwezigheid, een levendige belangstelling voor de delde spr. de organisatie van het reddingswezen, dat in 1824 werd op gericht, geheel door vrijwillige bij dragen in stand wordt gehouden en in de jaren van zijn bestaan bijna 10.000 schipbreukelingen aan wal heeft gebracht. Dat voor dit werk veel oefening nodig is en desalniettemin zeer gevaarlijk blijft, bleek duide lijk uit de vertoonde film. De tweede film gaf een overzicht van het te ge bruiken materiaal, zoals motorred- dingbotgn en roeisloepen, waarbij spr. de verschillende factoren uiteen zette, die bepalen, welke methode moet worden gevolgd, om bij het ge strande schip te komen. In de derde film tenslotte werd gedemonstreerd hoev met touwen en katrollen een verbinding van -schip tot strand ge maakt kan worden, waarbij de opva renden, met behulp van een boei en een zg. broek, gered worden. Op vlotte wijze lichtte de heer Wittpen alles toe en vond een gretig gehoor voor dit, vooral in de kuststreek, zo belangrijke onderwerp. Bij de rondvraag legde een der aanwezigen nog even eea vinger op een zere plek nl, de geringe op komst op de vergaderingen. Verder dan enkele algemene opmerkingen kwam men echter niet. De voorzitter zegde toe dit probleem in een be stuursvergadering nog eens terdege te bespreken en dan hopelijk met een plan voor de dag te komen. DISTRIBUTII^KRING LEIDEN. De inlevering van naamlijsten Bijz. Arbeid dient te geschieden te Rijp- wetering" op 6 April van 8.30 tot 12 uur en van 1.30 tot 4 uur. goed bezet. De presidente heette alle aanwezigen welkom in het bijzonder le g. a. kap. Loerakker en de spreek ster van deze avond mevr. Kuypers Wegbrands. Het jaarverslag, verslag van de naaikrans, door de secr. en het verslag van de penn., werden al len zonder op of aanmerkingen goed gekeurd. Uit een en ander bleek, dat er in het afgelopen jaar al heel wat door deze jonge vereniging ge presteerd is. Dan besprak mevr KuypersWegbrands het onderwerp „Hoe beleven we de H. Vastentijd". Deze spreekster, geen onbekende voor onze N.K.V.B., wist op eenvou dige. boeiende manier, de moeders te wijzen op de noodzakelijkheid van het leren versterven aan hun kin deren. Tal van kleinigheden noem de zij, waardoor de jeugd, ook de rijpère, de zo hoog nodige zelfbeheer sing kan leren. Hierop aansluiten:! besprak zij het meeleven van de plechtigheden van de Goede Week. Naar HUIBERS Haarlemmerstraat 123, Leiden Communie-Geschenken werft. De 10e zetel zal dan een z.g. overschot-zetel zijn en nu was de vraag, of deze zetel aan Lgidschen- dam of aan Stompwijk, zal toegewe zen worden. Besloten werd, dat Stompwijk de.gelukkige zal zijn. In dien alle katholieken hun plicht doen dan zal de raadsfractie voor de K.V.P. weer uit 10 leden bestaan 7 voor Leidschendam en 3 voor Stompwijk. Voor die 7 Leidschendamsche plaat sen zouden 14 candidaten gesteld Geen schoonmaakwoede mag dan de worden, doch de vergadering kon niet kath. vrouw beheersen omdat er dan 1 verder komen dan met 13 'namen. De dienst van gemeentewerken. Het zal M.'et mogelijk zijn, aan de verwach tingen, welke ten opzichte van spr. worden gekoesterd, te beantwoor den, zonder de noodzakelijke mede werking van het personeel van de dienst. Spr. vertrouwde, dat de hier gememoreerde arbeidslust en be kwaamheden van het personeel, waarvan omtrent ook spr.'s eerste indrukken gunstig zijn, onvermin derd zullen voortduren. Namens het personeel van de dienst van gemeentewerken sprak de heer Van 't Hul, technisch hoofd ambtenaar, een kort welkomstwoord en zegde de nieuwe directeur alle medewerking toe. De heer G. Gesman, ras-echte Oudshoornaar, zoals spr. zich beti telde, vertolkte de gevoelens van de raad "en zeide, volledig bekend te zijn met de toestaftden in deze ge meente. In een gezellig samenzijn werd ge legenheid geboden met de nieuwe di recteur kennis te maken. Door rukwind van dak getuimeld. Gistermiddag omstreeks 1 uur had de ongeveer 37-jarige betonarbeider C. de Heij hét ongeluk van het dak van zijn. woning, van ongeveer 5 meter 'hoogte te vallen, waarbij hij ernstige inwendige kneuzingen op liep en in bewusteloze toestand moest worden opgenomen. Tijdens de vorige Wester-storm waren een aantal pannen op het dak van zijn woning aan de Heren weg los geraakt. Vrezend, dat ze bij de storm van heden van het dak geslagen zouden worden, wilde hij, uit zorg voor de om' het huis spe lende kinderen, deze pannen op hun plaats bevestigen. Door een ruk wind evenwel verloor hij zijn even wicht en tuimelde op de grond met het bovenvermeld gevolg. Na geruime tijd. in bewusteloze toestand te hebben verkeerd, welke toestand zich later nog enkele ma len herhaalde, klaagde het slachtof fer over hevige inwendige pijnen. Hoewel de behandelende genees heer geen direct levensgevaar aan wezig acht, is de toestand van de patiënt zorgelijk. Zijn bewusteloos heid belemmert een grondig onder zoek. Schoorsteenbrand. Omstreeks 1 uur gistermiddag werd de hulp ingeroepen van de brandweer voor een schoorsteenbrand in de Celebes- straat, ten 'huize van de heer M. J. v. E. Gelukkig kon een begin van brand vroegtijdig worden be dwongen. 'HAZERSWOUDE (H. R.) Melkwagen in de Rijn gestormd. Door een hevige rukwind werd- gistermorgen de melkwagen van de melkboer N. Verbree vooruitgedre- ven, zodat hij in de Rijn belandde. Veel melk, boter en 'eieren ging" ver loren. HOOGMADE N.K.J.B. De leden worden a.s. Woensdagavond allen verzocht om te komen luisteren naar de lezing van de L.T.'er Leen v. Tol. Hij spreekt over de „N.V."! Aanvang der lezing 8.15 uur. Na afloop debat! Ook niéuwe leden 'zijn hartelijk wel kom! ZOETERWOUDE Paard verdronken. Toen gister middag de tuinder J. D. met een ge leend paard van de landbouwer Zw. zijn wagen met verse groenten naai de veiling te Leiden wilde brengen, geraakte het paard op de Ommedijk- seweg al spoedig aan de hol. De voerman kon tijdig van de wagen springen, waarna paard en wagen in volle vaart van de berm in de langs de weg liggende sloot terecht kwam De wagen schoot over het paard, waardoor het beest de verdrinkings dood moest sterven. Per auto naai de noodslachtplaats'was zijn laatste tocht. ZOETERWOUDE— LEIDERDORP Kath. Vrouwenbeweging. Trots de heersende schoonmaak was de jaarvergadering van de N.K.V.B. vrij onmogelijk tijd overschiet voor het. rustig bijwonen van deze zo bij uit stek mooie plechtigheden, die' helaas door zo weinige echt gewaardeerd worden. Na de nu volgende pauze had de bestuursverkiezing plaats. Aftredend waren: mevr. Bonneur en mevr. v. d.» Poel, waarvan de eerste niet en de laatste wel herkiesbaar was. In de ontstane vacature was mevr. v. Maarle als candidaat gesteld. Met bijna alg. st. konden deze da mes hun plaats aan de bestuurstafel innemen. Nu volgden nog enige me dedelingen over een te geven knip cursus. en uitgaansdag voor de zo mer, Tot kascommissie werden be noemd mevr. v. Maris en mej. v. Mi!. De avond werd nog opgeluisterd door het zangclubje van mevr. Wand. LEIDSCHENDAM Radio Anno Santo. De Zondag on alle H. Missen gehouden collecte voor de nieuwe Vaticaanse radio-zender heeft opgebracht f 1478. In de buurt schap was de opbrengst f 336, waarbij nog enige nagekomen giften gerekend moeten worden. K.V.P. De Kath. Volkspartij heeft gistei avond een begin gemaakt met de voorbereidingen voor de op 21 Juni a.s. te houden verkiezing voor de gemeenteraad. Eerst werd het werkprogramma behandeld, dat de nieuwe raadsfractie als richtsnoer zal moeten aanvaarden voor het te voe ren gemeentebeleid. Wij zullen dit morgen nader onder de loupe nemen. Hoofdzaak was het stellen van can didaten. Redelijkerwijze mag ver wacht worden dat de K-V.P. hier en in Stompwijk 9 zetels als vast ver- bevorderd. L.T.B. stelde de heren' L. C. de Ko ning (aftr.): J. J. Schuyt. Jac. J. van Veen; de K.A.B. stelde A. Langeveld (aftr.) A. Kouwenhoven, Th. Mees ter en P. Snelderwaard; de Midden stand kwam uit met P. Groenewegen en T. Meijer en door de Kath. Actie werden gesteld mr. J. P. Dietz (aftr.) K. Copray (aftr.), J. A- v. Beek (aft.). Door het bestuur werd nog aan de lijst toegevoegd de heer A. J. Schra- der (aftr.) Door de afd. Stompwijk zullen ge steld worden door de L.T.B. de heren J. v. d. Bosch (aftr.) en H. v. Leeu wen; door de K.A.B-C. Bolleboom (aftr.) en door de middenstand de he ren C. Waaijer en P. Hoogeveen. De vraag, of een adviescommissie nodig is om voor de referendumstem ming een aanbeveling te geven, werd breedvoerig besproken. De meeste sprekers waren tegenstanders nadat voorzitter mr. Dietz zijn persoonlijk advies had gegeven om tot bedoelde commissie te komen en ook dr. Per- quin een adviescommissie voorbelde, werd toch besloten, zij het dan schoorvoetend, dat aan de besturen van de 3 standsorganisaties en de Kath. Actie gevraagd zal worden een advies omtrent de rangorde van de lijst op te stellen. De stemming zal echter geheel vrij zijn zodat het po litiek advies niet bindend is. Met ap plaus werd d volgende motie tot le niging van de woningnood aangeno men waarin de afd. als haar oordeel uitspreekt, da', naast de bouw van normale woningen welke uiteraard zoveel mogelijk voortgang dient te vinden, de bouw van noodwoningen ter voorziening in de meest urgente gevallen met kracht dient te worden GEMEENTERAAD VAN BOSKOOP De vergadering, welke gisteravond werd gehouden, heeft ondanks haar onbelangrijke agenda, toch nog. enige belangrijke feiten opgeleverd. Mede gedeeld werd, dat de bijzondere uit kering uit het gemeentefonds voor Boskoop 82.500 bedraagt. Bij de me dedelingen ontstond een discussie over het al of niet gebruiken 'van de oude leien van de Gemeentetoren bij de reparatie. Tenslotte bleek het werk al gegund aan de heer J. Ferweda met de conditie dat de nog in goede staat verkerende leien weer gebruikt moeten worden. De begraafplaats. Het eerste belangrijke feit was het voorstel om over te gaan tot ont eigening van een stukje tuingrond ten behoeve van de uitbreiding van de Al gemene Begraafplaats. Met betrek king tot deze uitbreiding" zijn name lijk onderhandelingen gevoerd met de eigenaar, de heer P. C. J. Oost hoek, welke niet tot het gewenste re sultaat hebben geleid. Voor de onge veer 1800 M2. tuingrond met water ten Westen van de begraafplaats, vraagt deze eigenaar 10.000. waarbij nog komen de schadeloosstel lingen van de pachters van de tuin en de kosten van overdracht. Nu het niet is gelukt langs minnelijke weg de eigendom van dit stukje grond voor de gemeente te verkrijgen, ach ten B. en W. de enige weg het te ont eigenen. Doch nu komen verschillen de raadsleden weer terug op vroeger genomen besluiten om een nieuwe begraafplaats aan te leggen op het aangekochte terrein aan de Hooge veen, zodat de begraafplaats niet meer in het centrum van het dorp zal liggen. Zij menen, dat de kosten voor uitbreiding te hoog zullen worden. De heer Noest verhaalt de gehele ge schiedenis van de aankoop van het land aan de Hogeveense weg, hetgeen nu echter onbruikbaar is geworden door de tankgracht. Het blijkt echter uit een uitspraak van ons hoogste rechtscollege, dat de ligging in het centrum geen gevaar oplevert voor de volksgezondheid en dat de uit breiding voldoende is voor 50 jaar. De heer Hage wil eerst het resultaat weten van het bodemonderzoek en zal daarom tegen stemmen. Alleen de heer Boekraad stemt nog tegen, zodat de begraafplaats blijft waar zij is en zal worden uitgebreid tenzij het bodemonderzoek uitwijst dat dit niet mogelijk is. Dan nog enkele hamerstukken, waarna de voorz. een brief voorleest van het Boskoops Oranjecomjté, waarin dit verzocht yoor de school- kindertractatie op 30 April a.s. een subsidie van 0.40 per kind te mogen ontvangen. Dit wordt met mild ge baar toegestaan. De rondvraag levert geen bijzon derheden op, alleen de mededeling van wethouder Taat, dat, vooruitlo pende op de goedkeuring dei-, begro ting. alvast een aanvang is gemaakt met de inrichting van een speelter rein in het Juliana-kwartier, wat een gevolg is van de ordè van werkzaam heden. Spr. verzocht minzaam daar voor de toestemming van de Raad. De meubilering geschiedt door de buurt vereniging, hetgeen de opmerking ontlokte, of er niet meerdere van zulke buurtverenigingen waren. Een sluitende begroting. Het tweede belangrijke feit is, dat B. en W. een sluitende begroting kun nen aanbieden. Hieruit vermelden wij, dat de geraamde belastingop brengst 200.000 bedraagt, waaron der opcenten op rijksbelastingen en eigen heffingen, o.a. f20.000 voor straatbelasting. De inkomsten uit het gemeentefonds worden begroot op ƒ225.000, waaronder ƒ99.000 als z.g. bijzondere uitkering. De bedrijfswin sten worden geraamd voor het elec- triciteitsbedrijf op ƒ26.000 en voor het waterleidingbedrijf op ƒ21.000, terwijl het gasbedrijf een verlies van ƒ11.652 zal opleveren. Uit de kapitaalswerken tippen wij aan: herstel van gedeelte Reijerskoop, vernieuwing spuileiding in de Gouwe, uitbreiding alg. begraafplaats, her straten Bootstraat, grondwerk en rio lering i.v.m. woningbouw G. Rijweg, Nieuwbouw Goudse Rijweg. Gis termorgen is de eerste paal geslagen voor het eerste deel der nieuw te bouwen woningen aan de Goudse Rij weg. Dit ging met enig ceremonieel vertoon gepaard, waarbij o.a. het col lege vaft B. en W. tegenwoordig was. Als teken van vreugde werd onze nationale driekleur er bij „geplant", doch in verband met de hevige storm opgebonden. Radio Anno Santo. Ook de paro chie St. Jan de Doper te Boskoop heeft zijn aandeel voor het geschenk aan Z. H. de Paus bijeengebracht in de collecte van j.l. Zondag, n.l. 512.15. Dit is een mooi bedrag, doch wanneer men berekent, dat bij een totaal aantal van 3 millioen. het ge middelde pl.m. 0.33 is, blijft Bos koop daar toch nog onder. MARKTBERICHTEN BODEGRAVEN, 5 April Kaas. Aanvoer 19 partijen. Eerste sooi't f 1.741.76; tweede soort f 1.711.73. Handel matig. VEUR, 4 April. Groenten. Sla I 16—20, idem II 9—13, idem III 5—7, stoofsla 2030, spinazie 1430, prei 101.1, andijvie 4750, radijs 6—10, rabarber 5056.. TER AAR, 4 April. Groenten. Witlof 3948 ct., andijvie 3747 ct„ spinazie 2949 ct„ alles per kg; sla I 1320 ct., idem II 611 ct., idem afw. 13 ct, alles per stuk; radijs 510 ct„ per bos; prei 912 ct., id. stek 4 ct., slavellen 1522 ct., per kg.; idem 1.10 per kist; postelein 92 ct., waspeen 811 ct., per kg; breekpeen 2.50 per 100 kg. ROELOFARENDSVEEN, 4 April. Bloemen. Copland 2651 ct., v. d. Eerden 1836 ct., E. Eddy 16—38 ct., Moederdag 4258 ct., Golden Harvest 38-56 ct„ W. Pitt 22—48 ct„ Bartigon 1846 ct., Bandoeng 20 35 ct., Rheinland 3046 ct., Eliza beth 3254 ct., Piccadilly 2237 ct., Couleur Cardinal 2642, ct.,, Tindal 3247 ct„ Golden Day 4553 ct„ Sonja 1631 ct., Elmus 4455 ct., White Sail 2242 ct., Dubb. Tulpen 1231 ct„ Narcissen k. gr. 415 ct„ Cheerfulness 1118 ct„ Dhoronicum 1518 ct., Fortuna 1015 ct., Free- sia's 2370 ct., Calla 719 ct., Ane monen 1634 ct., Irissen 7080 ct. Ch'ederik stak aarzelend zijn hand uit en hield hem boven het cirkeltje; dc holv/angige man sloeg hem met griezelige ver- wachtig gade. „Voel je niets?" infor meerde hij na een tijdje. ..Merk je dan niet. hoe de rheumatiek langzaam door je arm naar boven kruipt en in je nek blijft zitten?" Frederik voelde met zijn vrije hand aan zijn nek en schudde ontkennend het hoofd. „Nee", antwoordde hij, maar toen de magere man duidelijk te kennen gaf, dat hij zich zeer teleurgesteld voelde, begreep hij dat deze het pret tig zou vinden als hij gelijk kreeg en daarom' verbeterde hij zichzelf haas tig. „Dat is te zeggen. Eigenlijk wel ja ik voel het nu duidelijk; het gaat in mijn nek zitten! Is dat rheumatiek?" De sombere man klaarde helemaal op. „Prachtig!" jubelde hij. en hier op bracht hij Frederik naar een an dere plaats. ,,Zet hier je voet eens op!" verzocht hij met een van ver warming gespannen gezicht. Frede rik de. d het m zei directr,.Au! Ik krijg c-er v/inte ,:oet! Au! Verschrik kelijk!" De magere man begon van geluk te schreien. Hij zoende Frederik op beide wangen, omarmde hem en roemde hem zijn beste vriend, een behandeling, die het knaapje zich maar node gevallen liet. Maar Fre derik had ervaren, dat dit oudelie- denhuis bewoond werd door zeer zonderlinge mensen en het enige mid del om hieruit te komen scheen hem toe was ieder maar gelijk te geven, nergens ruzie te maken, en zo onop vallend mogelijk de uitgang zien te bereiken. „Héééééééérlijk!" snikte de magere man intussen ..Héééééééélijk! Eindelijk is de juist heid van mijn theorie betreffende aardstralen 'bewezen! Ik ga een prac- tijlc openen in de grote stad. Elk huis zal ik onderzoeken op aard stralen. Géén wintervoeten meer! Géén rheumatiek! Géén slecht hu meur! Alles dank zij mijn heerlijke vinding! De stoel van vader, van moeder, van tante, van oom zal ik onderzoeken! Van de onderwijzer, van „Van de minister!" hielp Frederik. „Neen. die niet", antwoordde de magere man een beetje bitter, en toen ging hij weer voort met opsom men van mogelijkheden. Frederik begon zijn geduld te verliezen. TEGEN HANDEL IN ZWARTE KAARTEN. Het bestuur van de K.N.V.B. be strijdt in samenwei'king met de afde lingen, verenigingen en officials de zwarte handel in kaarten, aldus le zen we in 4e „Sportkr." Te beginnen met Nederland Frankrijk zdllen alle plaatsbewijzen van een codenummer worden voor zien. Dit codenummer duidt aan, welke afdeling vereniging of official de kaart heeft ontvangen. Deze hebben op hun beurt de plicht de rang, rij en plaatsnummers, alsmede de naam van 'de koper te registreren, zodat het Bondsbestuur bij zwarte handel in kaarten onmiddellijk de schuldi ge (n) kan aanwijzen. Overtreders zullen streng worden gestraft.. ISRAËLISCHE UITNODIGING AAN BRITS LEGER-TEAM. Een Brits regiment, dat de Aka- ba is gestationneerd, ontving een uit- noding om een voetbalwedstrijd te komen spelen tegen een Israëlisch team te Akaba. V.N.L. De zaaltraining voor se nioren en aspiranten is opgeheven. Berichten over veldtraining volgen spoedig. Wet. Boys. Wet Boys 3 verloor met 31 van haar gastheer A.Z.I. 3. De Wet. Boys adsp. moeten hun be zoek bij de Alph. Boys adsp. met een 50 nederlaag bekopen. DOSR Voor de LVB-sleutels ver loor DOSR 2 met* 31 van St. Ber- nardus 1. DOSR 3Lugd. 7, 00. ASC 7—DOSR 4 0—0 en DOSR 5— Oranje Groen 6 00- Stompw. Boys liet tegen DOSR B verstek gaan en de DOSR C-jun. verloren met 42 van de dito's van VVLV. Voor de jun. wordt nog de aandacht gevestigd op de juniorenvergadering op Woensdag avond 8 uur in het clublokaal. Rijpwetering. Voor de eerste ron de voor de LVB-sleutels ontving Rijp- wetering 1Alph. Boys 2. Met de har de, wind in de rug valt Rijpwetering direct goed aan, maar ook Alph. Boys laat zich niet onbetuigd. Over en weer golft het spel, maar langzamerhand krijgt Rijpwetering het overwicht, welke zij door twee goede doelpunten uitdrukken (20). Na de rust valt Alphen, gesteund door de wind, ver woed aan. maar steeds weet de Rijp wetering-verdediging tijdig in te grij pen. Bij een -der sporadische aanval len wéét Rijpw. tenslotte nog een maal te doelpunten (30), waarmede zij zich in de 2de ronde plaatsen. Rijpw. 3Morskwartier 2, 03. Rijp wetering adsp.MMO-adsp. 1—1. SCHAKEN KAMPIOENSCHAP L.S.B. Idema won zijn beide afgebroken partijen, nl. tegen Demmendal en Jerry Bey. De titelhouder heeft nu de leiding met 4l-'j uit 6, gevoegd door Demmendal en Rotteveel met ieder 4 punten. In de laatste, a.s. Woensdag te spe len 7e ronde, heeft Idema Leenheer als tegenstander en ontmoeten Dem mendal en Rotteveel elkaar, ofschoon Leenheer de laatste ronden meer in vorm blijkt te zijn gekomen, achten we een overwinning van Idema het meest -waarschijnlijk waardoor hij, voor de 3e maal in successie het kam pioenschap zou hebben behaald en dan definitief bezitter zal zijn van de zilveren koning. BONDENCGMPETITIE K.N S.B. Gisteren speelde het vertegenwoor digend 10-tal van de L.S.B. tegen het 10-tal van de Noord-Hollandse Schaakbond, in „De Doelen" alhier. De uitslag was een gelijk spel: L.S.B. N.H.S.B- A. BarkemaG. B. v. d. Velde 01 W. F. SchüssJ. Zoontjes D. PosthumaJ. L. de Vries J. KanbierJ. Blokker A. CokN. v. d. Lijn L. W. TurkM. P. Spieker J. KoetMr. P. Zonderland D. v. GelderW. Kaan Jerry BeijA. Bethelem J. A. LoefM. J. Kuiper 0—1 0—1 PROMOTIE-COMPETITIE: K.N.S.B. Het programma is nu vastgesteld en luidt: 10 April: Het CentrumKarlin- gen II. Res. S.C.Philidor. 24 April: Philidor—Het Centrum. Kralingen IIS.C. •8 Mei: Het CentrumRes. S.C. PhilidorKralingen II. COMPETITIE LEIDSE SCHAAKBOND. De eindstanden in de lagere klassen zijn als volgt: 3e klasse A: Katwijk II Zwarte Pion II 6 3 2 1 Ons Genoegen I 6 2 3 1 Noordwijk III 6 3 12 Lisse I 6 2 2 2 V.TL. II 6 10 5 Katwijk III 6 10 5 3e klasse B: R'veen I 6 3 2 1 Leiderdorp II 6 3 0 3 Vriendenschaar II 6 2 2 2 Alphen III 6 2 2 2 Aarlanderveen I 6 2 2 2 P.T.T. I 6 3 0 3 Philidor IV 6 2 0 4 4e klasse A. Philidor V 6 6 0 0 Leyts Ancker I 6 4 0 2 Sassenheim II 6 4 0 2 S.P.W. III 6 3 O' 3 Schaakgen. III 6 114 N.Z.H. 6 10 5 Zoeterw. II 6 10 5 4c klasse B- Boskoop III 5 5 0 0 Voorschoten II 5 3 0 2 Leithen II 5 3 0 2 Schaakgenoegen II 5 2 1 2 Kijk Uit I 5 10 4 S.P.W. II 5 0 14 10 p. 3 p-. 7 P. 7 P. 6 p. 2 p. 8 p. 6 p. 6 p. 6 p. 6 p. 6 p. 4 p. 12 p. 8 P. 8 p. 6 p. 3 p. 2 p. 2 P. 10 p. 6 p. 6 p. 5 p. 2 p. 1 p. DAMMEN LEIDSE DISTRICTS DAMBOND. De eindstanden van de gespeelde ciamwedstrijden voor het kampioen schap van de Leidse Districts Dam- bond. (Voorronde kamp. van Zuid- Holland) zijn: v Groep A: 1. N. J. v. Hal, 3 gesp., 4 p., 2. W. Leeuwenburg 3, 4 p., 3. A. B. Dorsman 3, 3 p., 4. Hassefras 3, 1 pt. De beslissingswedstrijd tussen Van Hal en Leeuwenburg is gewon nen door Van Hal (Lissek Groep B: 1. W. Heeswerk 5 gesp., 9 p„ 2. J. Mertens 5, 7 p., 3. .Y. de Jong 5, 5 p., 4, J. Slingerland 5, 4 p., 5. W. Dekker 5, 3 p., 6. A. Wieman 5, 2 pt. Groep C; 1. Th. Zwetsloot 5 gesp., 8 p., 2. W. Krom 5, 7 p., 3. J. v. Hal 5, 7 p„' 4. N. Anker 5, 5 p., 5. J. v. Sandijk 5, 2 p„ 6. I. Laterveer 5, 1 p. De beslissingswedstrijd voor de 2e plaats tussen Van Hal en Krom is gewonnen door W. Krom. In de finale plaatsten zich N. J. v. Hal. Th. Zwetsloot, W. Heemskerk. Wegens ziekte is de titelhouder, de heer W. Huisman, verhinderd zijn titel te verdedigen. Hij zal dus niet in de finale uitkomen. Voor de 4e plaats in de finale is een herkan singswedstrijd gespeeld tussen W. Krom en J. Mertens. De partijen ein digden alle remise. Thans wordt a.s. Dinsdag de laatste beslissingspartij gesoeeld te Rijnsburg. De gespeelde wedstrijden voor de finale zijn: 1. W. HeemskerkTh. Zwetsloot 02: 2. N. J. v. HalW. Heemskerk 20. De stand in de finale is dus: 1. Th. Zwetsloot 2 4: 2. N. J. v. Hal 1 2; 3. W. Heemskerk 2 0; 4. N. N. 0 0. le klasse: 1. H. Stoutjesdijk 7 gesp. 10 p.. 2. J. v. d. Meij 7, 10 p„ 3. G. v. d. Meii 7 9 p., 4. C. v. San- dijk 7, 7 p. 5. G. Vis, 7, 6 p.. 6. C. Janssen 7. 6 p., 7. F. Verkuil 7. 5 p„ 8. J. Peschier 7, 3 p. Voor het kamp. le klasse moet thans een beslissings wedstrijd van 3 nai'tijen worden ge speeld tussen H. Stoutjesdijk en J. v. d. Meij. Deze wedstrijden worden gespeeld op 6, 7, en 13 April te Lei den. Eindstand 2e klasse: 1. W. v. d. Revden 7 gesp., 11 p.. 2. A. C. Bins 7. 10 p., 3. A. v. d. Meij 7. 8 p.. 4. C. Bergman 7, 7 p., 5. G. Nagteeaal 7, 6 pot., 6. P. Zeeger.s 7. 6 p., 7. De Wekker 7, 4 p., 8. C. de Jong 7, 4 p. De algemeene jaarvergadering van de Leidse Districts Dambond is vast gesteld on Vrijdag 6 Mei in hotel het Gulden Vlies te Leiden. De priisuit- reiking competitie en Distrietskam- nioenschappen zal dan plaats v'*,'1,,n.

Leidse Courant | 1949 | | pagina 3