Naar vrede in China Mattheus-Passie voor de K.R.O. Wapenvervoer voor Israël DINSDAG 5 APRIL 1949 DE LEIDSE COURANT PAGINA 1 CB1NESE COMMUNISTEN ZOUDEN VUREN STAKEN. De Chinese communisten hebben besloten heden een order „staakt het vuren" uit te vaardigen, aldus wordt uit gezaghebbende bron van het bu reau van de Chinese president aan Reuter meegedeeld. Het bevel zou voor de communisti sche legers langs de Jangtse gelden. Verwacht wordt, dat een presiden tieel decreet vandaag gelijktijdig in Nanking zal worden uitgevaardigd, waarbij de nationalistische troepen aan de Jangtse eveneens het vuur moeten staken en de huidige posities moeten blijven innehxen. Officiële vredesonderhandelingen tussen de nationalisten en de communisten zul len na het uitgaan van de orders ..staakt het vuren" een aanvang ne men zo werd medegedeeld. Woordvoerders der regering en an dere instanties te Nanking konden het bericht niet bevestigen. De vre desonderhandelingen tussen de rege ring en de communisten begonnen Vrijdag, toen een regeringsdelegatie in Peiping arriveerde. De communis tische legers beheersen op het ogen blik het grootste gedeelte van de Noordelijke oever van de Beneden- Jangtse en -vormen een directe be dreiging voor Nanking en Sjanghai. De Chinese nationalistische rege ring besloot ,19 Januari contact op te nemen met de communisten voor het voeren van vredesonderhandelin gen, doch de communisten maakten pas 22 Maart bekend, dat zij bereid waren met de nationalisten te onder handelen. DAAR GAAT ER WEER écN. Trajtsjo Kostof, vice-premier en voorzitter van het Bulgaarse comité voor economische en financiële kwes ties, is van zijn functies ontheven en onder arrest gesteld, aldus werd gis teravond door het officiële Bulgaar se persbureau medegedeeld. „Hij (Kostof) had nationalistische tendenties in het staatsapparaat, die nadelig waren voor de toekomst van ons land, dat zijn onafhankelijkheid niet zou kunnen bewaren noch zich economisch zou kunnen ontwikkelen zonder het vertrouwen van de Sow- jet-Unie en zonder haar onmisbare steun, getolereerd en aangemoedigd". Met andere en meer verstaanbare woorden: hij deed niet precies wat Moskou decreteerde. Aetherklanken WOENSDAG. HILVERSUM L 301 M. 7.00 Nieuws. 7.15 Ocht. Gyrnn. 8.00 Nieuws. 8.18 Victor Silvester. 8.50 Voor de huisvrouw. 9.00 Chicago Sym phonie Orkest. 10.00 „Kinderen". 10.20 Onze keuken. 10.30 Als de stofzui ger zwijgt. 11.00 Populair Nonstop. 12.30 Land- en tuinbouwnieuws. 13.00 Nieuws. 13.20 „Vincentino". 13.50 Hammondorgel. 14.00 Gtsproken portretten. 14.15 Jeugdconcert. 15.00 Voor de kleuters. 15.15 Mensen, die ren en dingen. 15.30 De Regenboog. 16.00 De Roodborstjes. 16.15 Het stond in de krant. 17.15 Metropole-Orkest. Waller, piano. 18.30 Strijdkr. 19.00 18.00 Nieuws. 18.20 Thomas „Fats" Zuid-Oost-Azië. 19.15 Rosa Spier (harp). 19.30 Voor de Jeugd. 19.40 Jeugdkroniek. 20.00 Nieuws. 20.20 Promenade-Orkest. 20.50 Huwelijk in de schaduw, hoorspel. 22.00 Malando. 22.25 Volksliederen. 22.45 Dichters van deze eeuw. 23.00 Nieuws. 23.15 Bruce Lowe zingt. 23.35 Kwartet Jan Corduwener. HILVERSUM H, 4.15 M. 7.00 Nieuws. 7.15 Te Deum Lauda- mus. 8.00 Nieuws. 8.15 Muziek bij het werk. 9.00 Bij onze jonge zieken. 9.35 Beethoven-Concert. 11.00 „Tsje chisch Lied". 11.15 Een liefde in de 18e eeuw. 12.10 Pianorecital. 12.30 Land- en tuinbouwnieuws. 12.33 Or gelconcert. 13.00 Nieuws. 13.15 N. C. R. V.-koor. 13.45 Middagconcert. 14.40 Even onder ons. 15.00 Carmen Ca- vallero, piano. 15.15 Kamerorkest. 16.00 „Arbeid in vrije tijd". 16.15 Voor onze jongens en meisjes. 17.30 Mu- sette-orkest. 18.00 Or ze Nederlandse koren en korpsen. 18.45 ,.De kunst van reizen". 19.00 Nieuws. 1915 ..Nieuws uit Indonesië". 20.00 Nieuws 20.45 Omroeporkest. 21.45 ,.De zee bleef vrij". 22.00 Arthur Rubinstein, piano. 22.15 Wij hebben een woord voor de wereld. 23.00 Nieuws. 23.15 Avondconcert. DE RAILS WEER LOSGESCHROEFD Zaterdagmiddag is de boemeltrein Dj emberProbolinggo ontspoord, doordat de rails waren losgeschroefd. Een Indonesische reiziger werd ge dood en vier werden gewond. BRAND IN ZIEKENHUIS TE EFFINGHAM Even vóór middernacht is in het St. Antoniusziekenhuis te Effingham (Illinois) een zware brand uitgebro ken, die naar men vreest aan 30 pa tiënten het leven gekost heeft. Onge veer 15 anderen werden zwaar ge wond tengevolge van een sprong uit het venster. Er bevonden zich bij het uitbreken van de brand waarschijn lijk 100 patiënten in het vier verdie pingen tellende gebouw. De brand is vermoedelijk ontstaan in een ko lenbergplaats, waarna de vlammen een liftkoker zijn ingeslagen. DR. VAN ROYEN HEDEN NAAR DEN HAAG. Dr. van Royen, die Zondag in Washington is aangekomen en heden voor overleg naar Den Haag is ge vlogen, heeft gisteren besprekingen gevoerd met minister Stikker over de vooruitzichten op een vergelijk in de Indonesische kwestie. VERTROUWELIJKE BRIEF VAN MINISTER RUTTEN AAN RECTOREN EN DIRECTEUREN OVER ENQUETES Op vragen van het lid der Tweede Kamer de heer Stokman (KVP) in verband met een artikel in „De Tijd" getiteld „Jeugd en enquête-waanzin" heeft de minister van onderwijs kunsten en wetenschappen geant woord, dat hij een nauwgezet onder zoek heeft ingesteld naar de feite lijke toedracht der zaak en daarin aanleiding gevonden om binnenkort zijn standpunt in» deze in een ver trouwelijk schrijven aan rectoren en directeuren, ook van bijzondere scholen voor V.H.M.O., kenbaar te maken. (Zoals men zich zal herinneren, werden de vragen gesteld naar aan leiding van een enquête over sexuele onderwerpen op een middelbare school Red.) Zelden indrukwekkender beluister den wij de onverkorte uitvoering van Bach's onsterfelijke Mattheus-passie als Zondag voor de microfoon van de K.R.O. Dit was de eerste maal, dat de Nederlandse tekst voor de radio werd gehoord en dat de jonge kunste naar André Rieu deze indrukwekken de passie dirigeerde. Rieu, een leerling van Willem van Otterloo, is er wel is geslaagd, de partituur naar katholieke smaak te doen verklanken, zó, dat de aanwe zigen, en stellig ook de luisteraars thuis, telkens de handen zouden wil len vouwen en met name zich verin nigen met het pure, devote „Jezus, goede nacht" kort voor het machtige slotkoor. In de gelegenheid gesteld, de prach tige Nederlandse tekst te confronte- ren met de oude muziek, hebben wij geen moeite, te verzekeren, dat de dichter Jan Engelman zich niet slechts taalkenner heeft getoond, doch bovendien kunstenaar. Welk een schoon resultaat zou de opdracht van oud-minister v. d. Leeuw aan Engel manhebben, indien nu ook de Bach- vereniging kon besluiten, voortaan de wel verantwoorde Nederlandse zin nen te gebruiken. Aan deze jongste uitvoering heb ben onder andere Laurens Bogtman in de Christusrol, de dames Corry Bijster en Annie Hermes, Jan van Mantgem, Wiebe Rrayer en V. d. Bosch meegewerkt als vocale solisten van formaat: verder verschillende in strumentalisten, als Janny van We ring aan het clavecimbel en Carel van Lèeuwen Boomkamp met prachtige passages voor viola da gamba. Voor deze bijzondere gelegenheid bevatte de K.R.O.-studio talrijke ge nodigden: Omroep-leiders en musici, de hoogwaardige abt Jansen en de geestelijkheid van het Gooi, de dich ter Jan Engelman, burgemeester Hel- lenberg Hubar en de wethouders van Hilversum, het oud-Kamerlid mr. F. Teulings en personen uit de kunste naarswereld. <A.. v. O. Het oude tabaks-rantsoen Naar de „Nieuwe Courant" ver neemt is het tabaksrantsoen voor dc komende distributieperiode in de voorheen gebruikelijke omvang her steld. De mannen zullen weer zes rantsoenen ontvangen en de vrouwen twee. Dit is voornamelijk een ge volg van het feit, dat ongeveer de helft van de arbeiders bij de British American Tobacco Company van ochtend het werk heeft hervat. NOORS KROONPRINSELIJK PAAR VERTROKKEN Het Noorse kroonprinselijk paar is gistermiddag met een uur vertraging met het KLM-lijntoestel naar Oslo, de convair „Meindert Hobbema" gezagvoerder Ton van Ulsen om precies half vier van Schiphol ver trokken. Bij 't afscheid waren ter uit geleide aanwezig de kamerheer en de dame du palais van H.M., jhr mr C. Dedel en mevr. L. Verbrugge, kapi tein-vlieger G. Sonderman als ver tegenwoordiger van Prins Bernhard de Noorse gezant en de burgemeester van de hoofdstad mr Arn. J. d'Ailly. ONDERWIJZERSSALARISSEN. Geen volledige „ontknikking". In antwoord op vragen van het Tweede Kamerlid, de heer J. M. Pe ters (K.V.P.), betreffende de sala riëring van leerkrachten bij het La ger Onderwijs, heeft minister F. J. Th. Rutten geantwoord, dat de re gering de mening is toegedaan, dat een volledige „ontknikking" (zoals bij de ambtenarensalarissen) niet ten volle behoort te worden toegepast. De schaal voor. de bezitters der hoofdakte loopt thans van f 240 390, te bereiken in 20 jaren. Naar de mening der regering worden dc onderwijzers „evenredig" met de burgerlijke rijksambtenaren behan deld, indien het maximum der schaal tot 400 wordt verhoogd, hetwelk 5 lager is dan bij volledige ontknik king. De totale kosten van deze maat regel belopen 2.2 millioen per jaar. Hij heeft betrekking op ongeveer 30.600 onderwijzers. Per leerkracht per maand zullen de kosten gemid deld 5.75 bedragen. DR CYPRIANUS VERBEEK O.CARM. t In het klooster der Carmelieten te Oss, is overleden dr Cyprianus Ver beek, oud-provinciaal der Orde. De overledene werd geboren in 1868 te Hoorn. Hij verrichtte zijn stu dies in theologie en philosophie te Rome, waar hij ook zijn doctorstitel verwierf. Op 19 December 1896 werd hij priester gewijd, waarna zich een zeer rijk religieus en priesterlijk le ven ontplooide. Tot 1941 toe was hij moraalpro- fessor voor zijn jonge confraters in het klooster te Oss, terwijl hij van 19211930 provinciaal was. In deze laatste functie heeft hij twee mid delbare scholen opgericht, het Titias- Brandsmalyceum te Oss en het Twentse Carmellyceum te Olden- zaal terwijl hij ook enkele kloosters stichtte, zoals het Carmelklooster te Nijmegen en Merkelbeek in Limburg. Hij restaureerde bovendien het uit 1250 daterende klooster te Mainz in Duitsland. Na zijn provincialaat werd pater Verbeek missieprocurator en wel in het bijzonder voor de Javaanse Car- melmissie van Malang. VILLA TE HUIZEN AFGEBRAND. Gistermorgen is een grote houten villa aan de Naarderstraatweg 316 te Huizen (N.-H.), bewoond door vier families door brand verwoest. De brand ontstond omstreeks half tien, vermoedelijk doordat in de keuken van de villa een kachel werd aan gemaakt, waarbij vonken op de vloer terecht kwamen. Het grootste gedeelte van de in boedel van de villa ging verloren. Persoonlijke ongelukken deden zich niet voor. BRANDRAMP TE EETHEN. Een door de harde wind overslaan de brand heeft gisteren in de ge meente Eethen even benoorden de Bergse Maas in een uur tijd twee boerderijen en twee burgerwoningen verwoest. Door het feit, dat in een der boerderijen drie gezinnen woon den, zijn zes huishoudens tijdelijk dakloos geworden. Inventaris en in boedels gingen geheel verloren. De schade, geschat op 250.000 gulden, wordt slechts voor een zeer klein deel gedekt. R.K. UNIVERSITEIT VERLEENT EREDOCTORATEN Bij gelegenheid van de plechtige viering van de vijf en twintigste Dies Natalis op 7 Mei a.s. zal de R.K. Universiteit te Nijmegen de volgende eredoctoraten verlenen. Het eredoctoraat in de godgeleerd heid aan Zijne Eminentie Joseph Ernest Kardinaal van Roey, aarts bisschop van Mechelen en primaat van België, wegens zijn zeer'bijzon dere verdiensten voor de verklaring en de verdediging van de katholieke geloofs- en zedenleer en de hand having 'van de geestelijke waarden van het christendom tegen de leer stellingen en de praktijken van het nationaal-socialisme gedurende de jaren der Duitse bezetting van 1940 1944. Promotor zal zijn prof. dr A. J. Schellekens O.P. Het eredoctoraat in de letteren en wijsbegeerte aan mevrouw Maric Koenen te Nijmegen wegens haar zeer uitstekende verdiensten voor de beoefening der Nederlandse let teren en de verdieping en verbrei ding der Nederlandse cultuur. Pro motor is prof. dr Gerard Brom. Eveneens in de faculteit der let teren en wijsbegeerte aan prof. dr P. H. J. Hoenen S.J., hoogleraar aan de Pauselijke Gregoriaanse Universiteit te Rome, als erkenning der zeer uit stekende verdiensten en het baanbre kende werk, dat hij als natuurkundi ge voor de ontwikkeling der wijsbe geerte en in het bijzonder der na- tuurphilosophie heeft verricht. Pro motor is Prof. dr. A. G. M. van Mel- sen. Ten slotte in de faculteit der let teren en wijsbegeerte aan Prof. dr A. M. Michotte van den Berck, hoogle raar in de experimentele psycholo gie aan de R.K. Universiteit van Leu ven, wegens zijn zeer uitstekende verdiensten voor de ontwikkeling van de onderzoekings methoden der experimentele psychologie. Promotor is prof. dr F. J. J. Buytendijk. In de faculteit der rechtsgeleerd heid aan prof. dr J. E. van Dievoet, hoogleraar in internationaal privaat recht, 'burgelijke rechtsvordering en plichtenleer aan de R.K. Universiteit van Leuven, wegens de zeer bijzon dere en veelzijdige verdiensten, welke hij zich voor de historische be studering van het recht, in het bij zonder ook voor de vergelijking van de Belgische en de Nederlandse rechtsstelsels heeft verworven, pro motor zal zijn prof. mr B. H. D. Her- mesdorf. De plechtige uitreiking van deze eredoctoraten zal geschieden tijdens de academische lustrumzitting op 7 Mei a.s. in het concertgebouw „De Vereniging" te Nijmegen in tegen woordigheid van de hoge kerkelijke en wereldlijke autoriteiten. Alle ere- doctores zullen aanwezig zijn om doctorsbul en eremantel in ontvangst te nemen. VIJFDUIZEND FORELLEN VERGIFTIGD DOOR SPROEISTOF. De forellenkwekerij van de Neder landse Heidemaatschappij te Gulpen boekte dezer dagen een flinke scha depost toen bleek, dat in haar vijvers meer dan 5000 forellen vergiftigd wa ren. Deze vergiftiging is veroorzaakt door boeren, die hun fruitbomen be sproeien. Het restant van de voor vis sen giftige sproeistof wordt na het werk in de Gulp gedepóneerd en dat riviertje voedt de vijvers van de kwe kerij. Het is niet uitgesloten dat alle vis uit de Gulp en waarschijnlijk ook een deel van de vis uit de Geul is uitge roeid. KINDJE IN HET WATER GEWAAID. Vermoedelijk dopr de hevige storm is gistermiddag hét tweejarig kindje De Lange aan het Weiver te West- zaan in het water gewaaid. Toen men het kind ophaalde, was het al dood. BEURSOVERZICHT Over het algemeen bracht het be gin van de week geen opzienbaren de nieuwe aspecten in de algemene politieke en economische situatie. Ge leidelijk komen steeds meer jaarver slagen los, die van bevredigende re sultaten melding maken, doch veelal ook de nadruk leggen op te ver wachten afzetmoeilijkheden, aldus bijv. het verslag van de Koninklijke Nederlandse Zoutindustrie, dat ter beurze een goede indruk maakte, waardoor de koers tot 312 opliep. De cffectenmarkt liet over het alge meen niet veel beweging zien. De aandacht ging uit naar de staatsfondsenmarkt, waar een alge meen vaste stemming de boventoon voerde. Met name voor de grootboek inschrijvingen 1946. die van 96 op liepen tot 9Ook de conversiele ning en de investeringcertificaten werden hoger gewaardeerd. VERFOEILIJKE BEHANDELING VAN KALVEREN. De politie te Velsen heeft de be stuurder van een vrachtauto aange houden, die 80 kalveren vervoerde, terwijl zijn wagen slechts bestemd was voor 40 stuks. Toen het laad ruim werd geopend, bleken drie kal veren te zijn overleden. Op kosten van de expediteur is een andere veewagen gehuurd, waarme de de kalveren naar Rotterdam zijn vervoerd. Tegen de bestuurder werd proces-verbaal opgemaakt. Een zaak, die niet alle dagen voor komt, kreeg gisteren de Haarlemse politierechter te behandelen, toen in het verdachtenbankje verscheen de 28-jarige bedrijfsleider A. L. uit Am sterdam, die wegens overtreding van de vuurwapenwet moest terecht staan. Deze L., geboren in Beijijn en Palestijn van nationaliteit, was niet de eerste de beste. Hij had in de oor log als vrijwilliger gevochten onder Montgomery en het heetst van de strijd in Afrika's woestijnen meege maakt. Tobroek en Banghasi waren vertrouwde klanken voor hem. Na de overtocht naar Italië was hij met de bevrijdende legers via België mee naar Nederland getrokken. Toen de politie de vorige maand op de weg van Amsterdam naar Haarlem controle hield op auto's, hield zij ook een personenauto aan, bestuurd door bovengenoemde L. Het bleek, dat zich in de wagen pakketten bevonden, waarin onderdelen van stenguns ver pakt waren. Terzake van overtreding van de vuurwapenwet had L. zich gisteren te verantwoorden. Daar ver klaarde hij, de de stenguns bedoeld waren voor verdediging van de Staat Israël en dat hij ze moest bezorgen aan een Joods tehuis in Zandvoort. Toen de politierechter hem vroeg, waarom hij zich voor dat vervoer had geleend, antwoordde L.. „Het is mijn plicht mijn land te helpen. Iedere Ne derlander zou het in de oorlog ook gedaan hebben". De officier was er wel van over tuigd, dat er hier geen sprake was van anti-Nederlandse bedoelingen, maar achtte een onvoorwaardelijke gevangenisstraf toch wel op haar plaats. Hij eiste twee maanden met aftrek en verbeurdverklaring van de stenguns. Mr. Bürwinkel tekende de persoon van zijn cliënt en somde de uitsteken de staat van dienst op, die inderdaad indrukwekkend was. Hij bestreed de mening van de officier, als zou een stengun vallen onder, het begrip ma chinegeweer. Hij verzocht de Recht bank L. vrij te sprekén of anders hefh een voorwaardelijke straf op te leg gen. Uitspraak doende achtte ook de po- literechter schuld aanwezig, maar wilde rekening houden met het ideële karakter van deze overtreding. Hij veroordeelde L. tot een onvoor waardelijke gevangenisstraf van drie weken met aftrek en verbeurdverkla ring van de in beslag genomen sten guns. WAAR DE WARMONDSE BOOTJES BLEVEN Tijdens de oorlogsjaren lagen ex- heel wat plezierboten, kano's e.d. in de jachthavens en boothuizen om en nabij Warmond opgeslagen. Hun aan tal werd zelfs in de duizenden ge schat. Onvindbaar bleken ze destijds in ieder geval niet te zijn, want de 41-jarige Haagse garagehouder A. J. Landstra, die toen in een woonschip aan de Leede zijn bivak had opge slagen, waar hij de Duitse officieren zeillessen gaf, wist ze best op te snor ren. Verbonden aan de Zenti-alstelle fur Jüdische Auswanderung, een af deling van de Sicherheitspolizei, bleek het zijn taak te zijn, dc door de vijand gevordex-de vaartuigen naar een of meer verzamelplatsen te brengen, vanwaar de boten per rijn aak naar Duitsland werden vervoerd. Een driehonderdtal kano's en andere pleiziervaartuigen, aan Joden toe behorende. werden op deze wijze door L.'s toedoen de vijand 'xn han den gespeeld. Erger nog was even wel, dat hij later ook mensen wier papieren niet in orde waren, in de vijandelijke armen joeg en een hun ner zelfs voor het vuurpeleton van de Duitsex-s het leven moest laten. De Px-ccureur-fiscaal bij het Bijzon der Gerechtshof, waar L. gisteren middag moest terecht staan, eiste een gevangenisstraf van tien jaar m. a. De x-aadsman, mr'. Bicker Caarten, voerde in zijn pleidooi aan, dat het noodlot deze man wel enigszins had achtervolgd. Na de H.B.S. was zijn^ WEERSVERWACHTING (Geldig van Dinsdagavond tot Woensdagavond). ZACHT WEER. Over het algemeen veel be wolking met nu en dan enige regen of motregen vooral in het Westen van het land. Matige, aan de kust tijdelijk krachtige wind tussen Zuid-West en Zuid. Iets hogere temperaturen. TERUGKERENDE MILITAIREN Met de~ troepentransportschepen „Waterman" en „Kota Inten", die resp. op 17 Maart en 21 Maart j.l. uit Tandjong Priok vertrokken en die vermoedelijk op resp. 13 en 19 April te Rotterdam arriveren komen de volgende militairen uit Leiden en omgeving naar huis. „Waterman" Kon. Landmacht: Sergt. L. J. Har- ting, Nieuwe Rijn 85A Leiden; S.M. M. Braming, Westvlietweg 86, Leid- schendam; Sold. I G. Groen, Leidse Wallen 44, Zoetermeer; Vaste staf: korp. A. E. Heuschen, Jonckex-laan 29, Wassenaar; lt.-kol. H. H. G. Bel- graver, W. de Zwijgerlaan 41 Oegst geest. „Kota Inten" Gemengde onderdelen: Sold. P. v. d. Heuvel. Van Leeuwenstraat 17 Noordwijk; sergt D. Hoft, Oegstgees- terweg 13 Rijnsburg; korp. W. C. v. Osnabrugge, Van der Doesstraat 14, Leiderdorp; 2e It. L. A. Punt, Linden- plein 1, Noordwij'k, sold. I. J. Roo- denburg, Tolhuis 586, Leimuiden, sold. M. H;( J. de Rijk, Burgsteeg 7 Leiden. Kon. Marine: Mar Sch W. Gro<^i- huyzen, Maredijk 25, Leiden, serg T. v. d. Veer Rijndijkstraat 28 Leiden, matr. I. M. Louwerse, Steekterweg 118, Alphen a. d. Rijn. K.N.I.L.: sold. I kl. W. R. Broese, Storm v. 's-Gravenzandeweg 133, Wassenaar. De volledige passagierslijst ligt op ons bureau, bij de loketten ter inza ge. Man van de motor gesmakt te Oegstgeest Dood trad spoedig in Gisteravond omstreeks 7 uur reed de 25-jarige J. Zandvliet, wonende Bijleveldlaan 11 te Warmond, en werkzaam bij de firma Kranenburg te Oegstgeest, op zijn motor met grote snelheid op de Oude Rijksweg even voorbij, het Groene Kerkje. Hij wilde een vóór hem rijdende auto passeren, doch ontmoette een tegenligger. Z. remde zo plotseling, dat hij van de motor schoot en op de straat smakte. Hij schoof onder de tegenligger, welke intussen ech ter gestopt had. Door de sm'ak op straat bewusteloos en zwaar aan het hoofd gewond, overleed Z. binnen enige minuten. Hij was gehuwd en vader van een kind. cliënt op de zeevaartschool en later als stuurmansleerling bij de grote vaart terecht gelfomen, waar hij ten slotte tweede stuurman werd. De oorlog maakte aan dit alles een ab- x*upt einde en ten einde raad is hij, na eerst nog taxi-chauffeur* te zijn geweest, zijn diensten bij de vijand gaan aanbieden, waarvan hij nu gro telijks spijt heeft. Op 14 April zal het Hof uitspraak doen. KANTONGERECHT TE LEIDEN Aansluiting op radio-distributie Gisterenmiddag stond terecht L. W. K. uit Voox-scliotcn terzake dat hij onx-echtmatig een aansluiting op de radiodistributie had aangelegd. Vex-dachte beweerde, dat hij de aan sluiting had gemaakt omdat hij zo graag naar de strijdkrachten wilde luisteren. Bij zijn schoonouders, die wel een aansluiting hadden (ver dachte wacht nog steeds zelf op een aansluiting en beweerde verschil lende malen op een aansluiting te hebben aangedrongen tot op heden zonder succes) is hij nu niet bijzon der welkom, gezien verdachtes groot gezin. De ambtenaar van het O. M, vond het feit niet zoals het behoort en eiste tegen verd. een geldboete van 15.subs. 5 dagen hechtenis. De kantonrechter veroordeelde verdach te overeenkomstig de eis. Een mede plaatsgenoot Th. v. d. B. uit Voorschoten had een der gelijk feit gepleegd. Hier was de eis een geldboete van 10.subs. 3 da gen hechtenis. Het vonnis luidde 10.subs. 4 dagen hechtenis. Utgeóneeuuide r SLAAPWAGEN DOOR AGATHA CHRISTIE 45) „Bijvoorbeeld de plaats waar mrs Hubbard's sponzezak gehangen heeft dc naam van inrs. Ax-mstrong's moe der, de detective methode van do heer Hardman, de veronderstelling van Mac Queen, dat Ratchett zelf het verkoolde briefje, dat we von den, zou hebben vernietigd, prinses Dragiloff's en een vetvlek op het Hongaarse paspoort" De twee mannen staarden hem aan. „Suggereren ze u iets deze de tails?" vroeg Poirot. „Mij geen steek," zei mijnheer Bouc ronduit. „En mijnheer de dokter?" „Ik begrijp in het minst niet, waar 'iet over hebt." fiinheer Bouc, het enige tastbare i grijpend dat zijn vriend genoemd doorzocht intussen de paspoor- t een gegrom nam hij dat van graaf en gravin Andrenyi op en opende het. „Ja. Het is een tamelijk verse vet vlek. Merk je op,, waar ze zit?" „Bedoel'je dit? Die vuile plek?" „Bij het begin van de beschrijving van de vrouw van de graaf haar voornaam om precies te zijn. Maar ik beken dat ik je bedoeling nog niet zie." „Ik zal aan de andere kant begin nen. Laten we teruggaan tot de zak doek, gevonden op het toneel van de misdaad. Zoals we niet lang geleden geconstateerd hebben, zijn er drie mensen met de letter H. mrs Hub bard, miss Debenham en de kamenier Hildegarde Schmidt. Laten we nu die zakdoek vanuit een ander ge zichtpunt beschouwen. Het is, vrien den, een buitengewoon dure zak doek, een luxe voorwerp, met de hand gemaakt, geborduurd in Pai-ijs. Wie van de reizigers, de letter buiten beschouwing latend, zou waarschijn lijk zo'n zakdoek bezitten? Niet mrs Hubbard, een dame zonder roekeloze extravagance in kleding. Niet miss Debenham dat soort Engelsen heeft een keurige linnen zakdoek, maar geen duur vodje batist, dat misschien twee honderd francs kost En zeker niet de kamenier. Maar er zijn twee vrouwen in de trein, die zo'n zakdoek zouden kunnen hebben Laten we zien of we hexi in enig op zicht in verband kunnen brengen met de letter H. De twee vrouwen, die ik bedoel, zijn prinses Dragiloff'. „Wier voornamen zijn Natasja Son- ja," zei mijnheer Bouc ironisch. Juist. En haar voornaam is, zoals ik net zei, bepaald suggestief. De an dere vrouw is gravin Andrenyi. En dadelijk treft ons iets „Jou!" „Mij dan. Haar voornaam op haar pas is misvormd door een vetvlek. Alleen een ongeluk, zou ieder zeg gen.Maar bekijk die voornaam eens. Elene. Stel dat het inplaats van Ele na, Helena was. Die hoofdletter H. kon veranderd worden in een hoofd letter E en de kleine e ernaast kan gemakkelijk overschreven worden. Daarna een vetvlek er op om de ver andering te bedekken „Helena!" riep mijnheer Bouc. „Dat is een idee." „Zeker is het een idee. Ik kijk rond naar enige bevestiging, hoe ge ring ook, voor mijn idee en ik vind die. Een van dc bonte hotel-etiketten op de bagage van de gravin is enigs zins vochtig Het is er een, dat toe vallig loopt over de eex'ste voorlet ter bovenop de koffer. Die label is er afgeweekt geweest en opgeplakt op een andere plaats." „Je begint me tc overtuigen", zei mijnheer Bouc. „Maar Gravin An drenyi „Ah, nu mijn oude, moet je je om keren en een geheel andere kant van de zaak benaderen. Hoe was deze moord opgezet? Vergeet niet. dat de sneeuw het oorspronkelijke plan van de moordenaar in de war 'heeft ge bracht. Laten we ons een ogenblik je voorstellen, dat er geen sneeuw is, dat de trein zijn noirnale loop voort zet. Wat zou er dan gebeurd zijn?" „De moord zou naar alle waar schijnlijkheid ontdekt zijn bij de Ita liaanse grens, vanmox-gen vroeg. De zelfde getuigenverklaringen zouden zijn afgelegd voor de Italiaanse po litie. De dreigbrieven zouden gepro duceerd zijn door MacQueen, Hard man zou zijn verhaal gedaan hebben, mrs. Hubbard zou gretig verteld heb ben dat er een- man door haar coupé was gegaan, de knoop zou zijn gevon den. Alleen verbeeld ik me, dat twee dingen anders geweest zouden zijn. De man zou door mrs Hubbard's cou pé zijn gegaan net voor één uur en de wagon-lit uniform zou gevonden zijn in een van de toiletten." „Je bedoelt?" „Ik bedoel dat de moord zo was opgezet, dat het werk van buitenaf inoest lijken. Er moest verondersteld worden dat de moordenaar de trein had verlaten in Brod, waar de trein zou aankomen om 0.58. Iemand zou waai-schijnlijk een vreemde slaap wagen-conducteur gepasseerd zijn in de gang. De uniform zou op een op vallende plaats gelegd zijn, om dui delijk aan te tonen hoe de truc was gedaan. Er zou geen verdenking ge vallen zijn op de reizigers. Zo, vrien den, moest de zaak schijnen voor de buitenwereld." „Maar het oponthoud van de trein verandert alles. Ongetwijfeld heb ben we hier de reden, waarom de man zo lang in de coupé van zijn slachtoffer bleef. Hij wachtte tot de trein zou verder gaan. Maar ten slotte begreep hij, dat de trein niet verder ging. Andere plannen moesten gemaakt worden. Men zou nu weten, dat de moordenaar nog in de trein zat." „Ja, ja," zei mijnheer Bouc onge duldig. „Dat snap ik. Maar wat heeft die zakdoek daar mee te maken?" „Ik kom er op terug langs een om weg. Om te beginnen, moet je be seffen, dat de dreigbrieven dienden om ons op een dwaalspoor te brenger Ze hadden woordelijk gelicht kunnen zijn uit een middelmatig geschreven Amerikaanse detective-roman. Ze zijn niet echt. Ze zijn inderdaad al leen bedoeld voor de politie. Wat we ons moeten afvragen is„ Liep Rat chett er in?" Naar het uiterlijk schijnt het antwoord te zijn „Neen". Zijn instructies aan Hardman schij-* nen te wijzen op een bepaalde per soonlijke vijand, wiens identiteit hij goed kende. Dat 'wil zeggen, als we Hardman's verhaal als waar aan vaarden. Maar Ratchett ontving ze ker één brief van een heel ander ka rakter die waarvan we een stuk je hebben gevonden in zijn coupe waarin iets stond over de Armstrong baby. In geval Ratchett het al niet eer had beseft, diende die om zeker te zijn dat hij de reden begreep van de 'bedreigingen tegen zijn leven. Die brief, zoals ik aldoor heb gezegd, was niet bedoeld om te worden gevonden, de eerste zorg van de moordenaar was, hem te vernietigen. Dit was de tweede tegenvaller bij de volvoering van zijn plannen. De eerste was de sneeuw, de tweede was onze recon structie van dat stuk brief. Dat dit briefje zo zorgvuldig ver nietigd werd, kan maar één ding betekenen. Er moet iemand in de trein zijn, die zo intiem bekend is met de familie Armstrong, dat het vinden van dat briefje dadelijk ver denking op die persoon zou wer pen. (Wordt vervolgd)

Leidse Courant | 1949 | | pagina 2