SeftzidóeSoma^!: pi Twaalf landen ondertekenden het Atlantisch Pact „De geboorte van een nieuwe hoop op duurzame vrede" Directeur: C. M. VAN HAMERSVELD. Hoofdredacteur: TH. WILMER. KATHOLIEK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN WAARIN OPGENOMEN „DE BURCHT" DINSDAG 5 APRIL 1949 40ste JAARGANG No. 11661 Bur. Papengracht 32, Telef. 20015, Adm. en Advert. 20826, Abonn 20935 - Abonnementsprijs f0.32 p. w., f 1.40 p. mnd., f4.15 p. kwart. Franco p. p. f 4.90 - Advert.: 15,ct. p. m.m. Telefoontjes f 1.50 Recht in een Rechtsstaat IN de dagen, onmiddellijk na de be vrijding in 1945, kon men bij ve len onder ons volk constateren een onevenwichtigheid in het oordelen over en een liefdeloosheid èn erger in het behandelen van degenen, die ons land vijandig waren binnenge trokken, en vooral van hen, eigen landgenoten, die hadden meegedaan aan de onderdrukking volgens bar baarse methoden of van wie men wist óf veronderstelde, dat zij met hun sympathie aan de zijde dier wrede onderdrukkers hadden ge staan. Dat alles was verklaarbaar. z Verklaarbaar als een gevoels-reac- tie van de herwonnen vrijheid na een periode, waarin ons volk een sla venjuk werd opgelegd, waaronder het zich vaak met verbeten woede had moeten onderwerpen. Dat alles was verklaarbaar. Maar veel, ontzettend veel erger is veel, wat er heeft plaats gevonden ija de eerste tijd, toen verondersteld mocht en moest worden, dat ons volk in een waardige zelfbeheersing zich zelf had teruggevonden. „Het Parool" geeft een staalkaart van feiten, -ontleend aan een rap port van een politiek delinquent, een ex-predikant gruwelijke mishan delingen, gepleegd in en na 1945 in een aantal Nederlandse bewarings- kampen. Hij beschrijft o. m., hoe vier ge- interneerden, die uit Westerbork waren ontvlucht, ter plaatse werden doodgeschoten, toen zij gepakt wer den. Hij beschrijft, hoe beestachtig in kampen werd opgetreden tegen ge detineerden; hij doet dit, waar mo gelijk, met vermelding van namen, van getuigen, voluit met adressen. Zijn deze misdragingen dan niet naar buiten bekend geworden? In vele gevallen gelukkig wel. Waar wantoestanden gemeld werden, greep het Directoraat-Generaal voor de Bijzondere Rechtspleging in. Vele kampcommandanten en bewakers zijn ontslagen en vervangen door mensen, die voor hun taak beter berekend waren. Geleidelijk aan zijn de toestanden verbeterd -en werden excessen uit-i zonderingen. i Doch deze droeve zaak is er niet j mee afgehandeld, concludeert „Het Parool" terecht. Een. nieuwe zuivering is fiodig: de j zuivering van de zuiveraars! Dit moge als een grap klinken, maar i diepe ernst is het, dat ons volk in zijn rechtsgevoel geschokt zou zijn en blijven, als men bedoelde mis daden ongestraft zou laten; als niet zou worden getoond, dat het Neder landse volk in overgrote meerder heid zich schaamt voor geboefte, dat zich aandiende als „goede vaderlan ders" en dat daarom de gedetineer den in de kampen mocht bewaken en reclasseren! Wij eisen: recht. En wij mogen ook verwachten: recht in een rechtstaat. De ..Nieuwe Courant" tekent bij de vermelding van bedoelde feiten aan: ..Het Nederlandse volk als ge heel heeft de door de Duitsers en hun handlangers gepleegde wandaden ten scherpste veroor deeld. Het kan niet dulden, dat een handjevol onevenwichtigen na de bevrijding dezelfde metho des toepastte. Deed het dat wel, het zou niet langer het recht hebben de usurpators van 1940 tot 1945 te verachten en te ver oordelen." Twee wereldoorlogen waren met dit Pact voorkomen De democratie niet langer geïsoleerd Gisteravond om negen uur Nederlandse drie uur 's middags Ame rikaanse tijd hebben twaalf ministers van Buitenlandse Zaken van Noordatlantische landen hun handtekening geplaatst onder het Noord- atlantisch pact, in tegenwoordigheid van de president der Verenigde Staten, Harry Truman. Acheson, de Amerikaanse minister, heette zijn collega's welkom en Truman sloot zich daarbij aan in een redevoering, waarin hij de idealen van het pact weergaE, nu de Verenigde Naties die beschaamd hadden door de tegenwerking van een der grote mo gendheden. De plechtigheid vond plaats in de grote marmeren en granieten gehoor zaal, gelegen aan de Constitution Avenue te Washington, niet ver van het Washington-monument. Dertienhonderd diplomaten en hoogwaar digheidsbekleders waren uitgenodigd. In bijna vijftig talen zonden Amerikaanse radiostations het gebeuren de aether in. Speciale uitzen dingen werden gericht tot de Sovjet-Unie en haar satellieten. In alfabetische volgorde traden de ministers naar voren om bekrachti ging te verlenen aan het historische stuk, dat na negen maanden onder handelen werkelijkheid werd. Televisiezenders brachten de plechtigheid binnen het bereik van vele duizenden, aan wie de zaal geen plaats bood. Acheson opende de rij van sprekers, waarna elk der ministers zijn on dertekening toelichtte met een kernachtige waardering van het pact uit naam van zijn land. President Truman sloot de betogen af met de lang ste redevoering, die tijdens de plechtigheid werd uitgesproken. EEN MERKWAARDIGE SLEEP REIS Een niet alledaags trans port gaat vandaag van de Engelse haven Gravesend naar de Nieuwe Waterweg: een geheel gelaste stalen cylinder van 24 meter lengte en 3 meter doorsnede en een gewicht van 108.000 kg. Het is een fraction- neerkolom, bestëmd voor de B.P.M.- raffinaderij in Pernis en een dub belganger van de kolom, die een jaar geleden door dezelfde Engelse firma werd vervaardigd voor Vene zuela. Bij de aanvang, van cle onderteke- ningsplechugheaen voor het Atlanti sche Pact heeft de Amerikaanse mi nister van buitenlandse zaken, Lean Acheson, een welkomstwoord ge sproken tot de ministers van buiten landse zaken der 11 andere onderte kenende staten en de 1800 aanwe zige diplomaten en journalisten. „Voor hen, die de vrede zoeken, is het Pact een gids naar toeviuchtoord en kracht, een steeds nabije hulp in gevaar. Voor hen, die voet zetten op het pad van agressie, is het een waarschuwing, „Van de daad, die heden hier ver richt wordt, zal in toenemende mate goeds voor alle voken voortvloeien. Uit dit samengaan van veler wil en één doel zal nieuwe inspiratie voor de toekomst komen. Nieuwe kracht en moed zal voortkomen, niet alleen voor de volken van de Atlantische gemeenschap, doch voor alle volken van de wereldgemeenschap, die voor zich en voor anderen gelijkelijk vrij heid en vrede zoeken". SFORZA: WERELDOORLOGEN WAREN VOORKOMEN. De Italiaanse minister van buiten landse zaken, graaf Carlo Sforza, verklaarde o.m.: „Het Italiaanse volk ziet, na twee wereldoorlogen in het tijdsbestek van één generatie, in dit verdrag een beslissende stap naar de toekomstige vrede in en vrije en verenigde wereld. Dit 'pact is een geleed instrument, waarin de wil overheerst, om door onze eenheid iedere, agressieve stap hoe onge rijmd en onwaarschijnlijk het ook moge schijnen af te schrikken." „Indien dit verdrag in 1914 en in 1939 had bestaan, zouden de veldsla gen er niet geweest zijn, die verwoes tingen aanrichtten van Italië tot En geland en van Frankrijk tot Rus land." STIKKER: HOOP OP DUURZAME VREDE. „Het verdrag, dat wij op het punt staan te ondertekenen, betekent het einde van een illusie, nl. van de hoop, dat de Verenigde Naties op zichzelf de wereldvrede zouden kun nen verzekeren", aldus mr. Stikker. „Wij hebben het derhalve onze plicht geacht dit verdrag te sluiten. Wel verre echter van slechts het einde van een illusie aan te geven, betekent dit verdrag zeer in het bij zonder de geboorte van een nieuwe hoop op duurzame vrede. De tegenstandesr van dit verdrag roepen om strijd, dat het gericht is op oorlog. Dat is een leugen. Wij zijn vastbesloten om gezamenlijk, in ons wederzijds belang, een krachtige ke ten te smeden om het Noorden van de Atlantische Oceaan. Die keten is, noodzakelijkerwijs, zo sterk als zijn zwakste schakel. Laten wij dus te zamen, op grondslag van gelijkheid voor allen,' er naar streven de kracht van de sterkste schakels in stand te houden, en die van de zwakste scha kels te vergroten, want zwakke scha kels leveren een gemeenschappelijk gevaar op. Dit is louter een kwstie van gezond verstand. Evenmin als op zo menig ander ge bied van internationale samenwer king en aaneensluiting zal Neder land hier in gebreke worden bevon den. Het is voor ons een heug'lijke ge dachte, dat eindelijk de waarheid zich baan heeft gebroken, dat het Noorden van de Atlantische Oceaan een heerbaan is die verenigt en niet een slagboom die scheidt. Laat mij besluiten met een woord van Nederlandse dankbaarheid je gens al degenen die hebben gewerkt om ons hier samen te brengen. En hiermede ootmoedig Gods ge nadige zegen afsmekend, verklaar ik, dat de Nederlandse regering bereid Moskou acht grens correcties onwettig De Sowjet-ambassadeur in Enge land hegft bij het Britse ministerie van buitenlandse zaken een nota in gediend over de „ony/ettige wijzi ging van de Westelijke grens van Duitsland", aldus meldt het Sowjet- persbureau Tass. Daarin wordt o.m. gezegd: „In de verklaring betreffende de nederlaag van Duitsland is op vijf Juni 1945 door de regeringen van de Sowjet-Unie, de V.S., Engeland en Frankrijk uitdrukkelijk verklaard, dat deze regeringen de status van Duitsland of enig gebied, dat thans een deel van het Duitse grondgebied ié, zullen vaststellen. Hieruit moet worden afgelei$, dat elke wijziging van het Duitse grond gebied, dat onder de controle van de vier mogendheden blijft, slechts van kracht kan worden na een ge meenschappelijke beslissing van de regeringen van de Sowjet-Unie, de V.S., Engeland en Frankrijk, die het hoogste gezag hebben in hetgeen Duitsland betreft. „In overeenstemming hiermee acht de Sow jet-regering de wijzigin gen van de Westelijke grens van Duitsland, welke door de regeringen van Engeland, de V.S., en Frankrijk worden aangebracht met overtreding van de „verklaring betreffende de nederlaag van Duitsland" onwettig. PRESIDENT TRUMAN is over te gaan tot de ondertekening van dit verdrag in dienst van de vrede. Bevin-, de Britse minister van bui tenlandse zaken, verklaarde, het Noord Atlantisch Verdrag te tekenen „namens een vrije parlementaire na tie en met bijna unanieme goedkeu ring van het Britse volk." ,Wij zijn getuige geweest van een periode", aldus Bevin, „waarin de hier vertegenwoordigde landen hun pogingen om de wereld op te bouwen en haar weer welvarend gezond te maken voortdurend zijn belemmerd." „Ons volk vereert do oorlog niet, doch het zal er niet voor terugschrik ken als het met agressie wordt be dreigt." Als resultaat van het Pact is de democratie niet langer een serie geïsoleerde eenheden, doch is zij een „samenhangend organisme" gewor den. PEARSON: BELOFTE MOET WERKELIJKHEID WORDEN De Canadese minister van buiten landse zaken, Lester B. Pearson ver klaarde, dat, ofschoon het Pact een grote belofte van veiligheid en sta biliteit inhoudt, het verdrag op zich- i g -ff 1 1 Jf zelf niet de vrede verzekert. Hij drong er bij de leden-staten op aart „deze belofte tot werkelijkheid te maken" anders zou het Verdrag „niet meer blijken te zijn dan de zo veelste uitdi-ukking van hoge doch onbereikte idealen." SLOTREDE VAN TRUMAN Nadat alle ministers gesproken hadden, onmiddellijk voor de onder tekening van het pact, verhief pre sident Harry Truman zich. Hij ver wierp de Sow jet-Russische beschul diging, dat het Pact een aggressieve bedoeling zou hebben én noemde het „e'en schild tegen agressie en de angst voor agressie". Het zou een bolwerk scheppen, waarachter de volken der wereld voort konden gaan met te streven naar een „volledi ger en gelukkiger leven." „Wij zijn tezamen gekomen in een grote coöperatieve poging op eco nomisch gebied, doch wij kunnen niet slagen als onze volken vervolgd worden door de voortdurende vrees voor agressie en belast met de kos- en van de individuele voorbereiding tegen een aanval." „In het kader van de Verenigde Naties hebben dit land en andere landen gehoopt ^en internationale macht in te stellen waarvan de Ver enigde Naties gebruik hadden kun nen maken voor het behoud van de vrede in de gehele wereld." Zonder de Sowjet-Unie te noemen, verklaarde Truman plechtig: „Onze pogingen om deze macht te stichten zijn echter geblokkeerd door één van de grote mogendheden." ,Dit gebrek aan eenstemmigheid in de Veiligheidsraad wil niet zeg gen, dat wij onze pogingen om de vrede te verzekeren moeten opgeven. Zelfs zonder deze eenstemmigheid, waarop wij nog steeds hopen, zullen wij trachten zo vel mogelijk te doen." „Wij geloven, dat onze methode om internationale eenheid te bereiken een doeltreffende stap is, die ons na der brengt tot het scheppen van orde in onze beangste wereld," zo ■besloot Truman. De Verenigde Naties bijeen HEDENAVOND OPENING ALGEMENE VERGADERING. De algemene vergadering der V.N. komt hedenavond om 21 uur (Ned. tijd) te Flushing bijeen om opnieuw te trachtén de lange agenda, die het vorig jaar tijdens de bijeenkomst te Parijs niet kon worden afgehandeld, af te werken. De voorzitter van de vergadering, de Australische minister van buiten landse zqken, Herbert Evatt zal de voltallige bijeenkomst van 58 landen toespreken, welke daarop onmiddel lijk uiteen zal gaan. De voornaamste commissies zullen met haar werk beginnen en nieuwe leden in de vacante plaatsen kiezen. De algemene commissie, welke be staat uit de voorzitter van de Alge mene Vergadering, de zeven vice- voorzitters' en de voorzitter van de zes voornaamste commissies, zal mor gen bijeenkomen om de punten voor de agenda van de Algemene Verga dering, die naast de overgebleven 19 punten zijn ingediend, in overweging te nemen. De Algemene Vergadering zal mor genmiddag opnieuw in volledige zit ting bijeenkomen om het rapport van de algemene commissie te ontvangen. Het voornaamste punt, dat van de bijeenkomst te Parijs is overgebleven, is de kwestie van het beheer over het voormalige Italiaanse imperium, waarover de vier grote mogendheden geen overeenstemming hebben kun nen bereiken. Andere onderweren, welke zullen worden besproken, zijn: Eventuele politieke stappen ter ver zekering van „een vrij en democra tisch regiem" in Spanje. Een Chileense motie, waarin de Sowjet-Unie wordt beschuldigd van „fundamentele rechten van de mens, traditionele diplomatieke gewoonten en andere beginselen van het hand vest" te hebben geschonden. Waarnemers zijn van mening, dat de Sowjet-Unie tijdens de zitting wel licht een gelegenheid zal zoeken om een volledig debat over het Atlan tisch Pact te beginnen. Conferentie met Arabische landen De verzoeningscommissie der Ver enigde Naties voor Palestina heeft gisteravond besloten in Europa een vergadering bijeen te roepen van Is raël en de Arabische staten, voor een „uitwisseling van gedachten, ver neemt Reuter uit gezaghebbende bron. Drie Arabische landen Transjordanie, Egypte en de Liba non hebben zich reeds voor een der gelijke vergh:": ing uitgesproken. Irak wenst nicL deel te nemen, en Syrië, Saoedi Arabië en Jemen heb ben nog niet geantwoord, verluidt uit dezelfde bron. CHURCHIL OVER TOEKOMST DER KLEDING Winston Churchill heeft voor speld, dat de „siren suit" het kle dingstuk van de toekomst zal wor den. De „siren suit" is een soort overall voorzien van eeq ritsluiting (de naam is ontleend aan de sirene van het luchtalarm. Het kledingstuk werd namelijk tijdens de oorlog in Engeland populair door het gemak van aantrekken in geval van grote haast, zoals bijvoorbeeld bij lucht alarm ANP). Churchill droeg dit kledingstuk tijdens een persconferentie toen hij op dé „Queen Mary" de thuisreis aan vaardde. „Ik gevoel mij heel wat prettiger dan gij heren, met uw das sen en boorden", zo zeide hij. 1STE VERJAARDAG MARSHALL PLAN Op de eerste verjaardag der ondertekening van het Marshall plan is op de Utrechtse Jaarbeurs een Marshall Dag gehouden, die zich in de belangstelling van vele hoge auto- rieiten mocht verheugen. Tijdens de rondgang over de beurs: V.l.n.r. Prins Bernhard (tweede van links); naast hém (van op zij) dr F. H. Fer- tener van Vlissingen en W. A. Har- Een Nederlands- Amerikaanse ontmoeting Hel Marshall-plan Met prins Bernhard, de Ameri kaanse ambassadeurs Harriman en dr. Baruch waren gisteren in de Schouw burgzaal te Utrecht o.a. aanwezig on ze ministers van Economische zaken en van Landbouw, visserij en voed selvoorziening, zomede de leden van de raad van beheer der Koninklijke Nederlandse Jaarbeurs en de direc teur mr. J. Milius. Het jaarbeursbestuur heeft giste ren, ter gelegenheid van het feit dat een jaar geleden de hulp van het plan van Marshall definitief was ge worden, een congres belegd. Averell Harriman heeft er gespro ken over de Verenigde Staten en het plan van Marshall. Met vreugde, zo zeide hij, had hij de jaarbeurs des morgens bezocht en daar ook de Oos telijke staten van Europa aangetrof fen, waar mensen als hij worden be schouwd als handlangers- van het im perialisme en kapitalisme uit Wall- street. Hij was echter niet naar Euro pa gekomen, om de landen daar voor te schrijven, hoe ze moesten hande len en om orders uit te delen, maar als een goed vertegenwoordiger om „orders te plaatsen". De Amerikanen hébben hun pro ductie sterk kunnen verhogen door het vrije handelsverkeer over hun 'continent zonder hinder van enige handelsbarrière. De gemiddelde pro ductie per hoöfd in de Verenigde Staten is meer dan driemaal zo groot als de gemiddelde In Europa. Daarom hoopt Amerika vurig, dat gedurende de looptijd van het plan van Marshall de Europeanen er in zullen slagen in hun economische betrekkingen die eenheid te ontwikkelen, die Europa de zegeningen kan schenken van een gebied waar de handel vrij is en in zonderheid West-Europa het zozeer benodigde herstel kan verlenen Minister van den Brink, minister van economische zaken, nam daarna het woord. Het plan van Marshall, al dus de minister, heeft West-Europa het vertrouwen in de toekomst terug geschonken en heeft het historisch zo belangrijke proces, inhoudend, dat de Europeanen Europees gaan denken, ten zeerste bevorderd. Prof. Van den Brink zeide, dat door deze hulp de productie in bijkans alle takken van nijverheid en landbouw, voortdurend stijgende blijft. Toch is een afsluiting van het herstel nog geenszins in zicht. Nog steeds moet meer worden ingevoerd dan door ex port kan worden terugverdiend. Minister Mansholt sprak hierna over de betekenis van de hulp voor onze landbouw. De primaire taak van deze zo be langrijke sector van de Nederlandse volkshuishouding is te zorgen voor de voeding van de zich snel vermeerde rende bevolking.. Vast staat, dat, zo de Marshall-hulp niet was gekomen, de invoer van grondstoffen drastisch had moeten worden beperkt. Hoezeer de agrarische bevolking begrip heeft voor de hulp blijkt uit de tekenende woorden van een Ne derlandse boer: „Hoed af voor Mar shall, maar jas uit om tc werken". In totaal werden in Berlijn in het jaar 1948 bij de gerechtshoven 24.000 verzoeken tot echtscheiding inge diend. Sen. do-Vie.itje.... „Ik dank God elke dag, dat Hij mij in de tegenwoordige tijden laat leven. Deze diep ingrijpende, alles omvattende crisis is enig in de ge schiedenis van de mensheid. Men moet er trots op zijn getuige en in zekere mate medewerker te zijn in dit geweldige drama! Het goede en het boze strijden met elkander in een geweldige strijd. Niemand heeft het recht om in dit uur middelmatig te zijn!" Paus Pius XII

Leidse Courant | 1949 | | pagina 1