Wolverhampton Wanderers Cup-finalist Duindigt opende het seizoen Ned. Hockey-elftal versloeg België v. d. Pol versloeg Gabriëls en werd wereldkampioen MAANDAG i APRIl 1949 DE LEID SE COURANT TWEEDE BLAD PAGINA 2 ^\E HALVE CUP-FINALE Wolve rhampton WanderersManchester United, welke Zaterdag 26 Maart na verlenging in eën 11 gelijk spel eindigde, werd Zaterdag te Li verpool overgespeeld. Wolverhamp ton Wanderers won de strijd met 1 0, nadat de rust met blanke stand was ingegaan. Door deze zege hebben de Wolves zich in de eindstrijd om de Engelse beker geplaatst. De fina le tegen de tweede divisie club Lei- cester City zal Zaterdag 30 April in het Wembley-stadion worden ge speeld. Vier min. voor het einde viel de beslissing 72.500 toeschouwers, die tezamen ongeveer 16.500 pond sterling aan de loketten hadden gedeponeerd, waren in het Goodisonpark te Liverpool ge tuige van de zege, waarmede de Wol ves de cuphouders Manchester Uni ted voor de finale uitschakelden. Het enige doelpunt kwam pas vier minuten voor het einde toen de Manchester-doelman een zeer hard schot van Pye niet onder controle kon krijgen en de toestormende Smyth het pleit met een kopbal be slechtte. Gedurende 86 minuten was de uit stekend spelende Manchester defen sie opgewassen geweest tegen de ge raffineerd opgezette aanvallen van Wolverhampton. Wat afwerking be treft was het voorhoedespel van Manchester echter beter en met moeite kon de verdediging van de Wolves, waarin twee invaller-backs stonden opgesteld, zich staande hou den. Cup-finalist Leicester voor een zware taak VIER GEWONDE SPELERS. Dat Leicester City in de cupfinale tegen Wolverhampton Wanderers op 30 April a.s. voor een moeilijke taak komt te staan is thans wel zeker. De leaguewedstrijd, welke de tweede divisieclub Zaterdag tegen Grismby speelde, had een ongelukkig verloop. Hoewel van onsportief spel geen sprake was had Leicester na afloop vier gewonde spelers, van wie de doelman Mograw zo ernstig, dat hij voor de grote wedstrijd op Wembley uitgeschakeld moet wcfrderi geacht. Reeds 6 minuten na het begin moest hij reohtstreeks van zijn doel naar het ziekenhuis worden gebracht, waar bleek, dat zijn rechterpink ont wricht en gebroken was.Na behan deling keerde hij weer binnen de lij nen lerug om de wedstrijd verder op de rechtsbuitenplaats uit te spelen.... Ook linksback Scott moets zich met een open verwonding onder dokters behandeling stellen. King, de links- halt' liep een hersenschudding op en tenslotte verwondde linksbuiten Adam een elleboog. Wel veel pech ^Jlauw ZwartTonegido 21. Otk de derde bekerwedstrijd in de voorronde is voor Blauw Zwart in een overwinning geëindigd, zij het dan met minder overtuigende cijfers dan de beide voorgaanden. De storm achtige wind van doel tot doel stond de ontwikkeling van het spel tot een behoorlijk peil in de weg. Vooral de eerste helft, waarin Blauw Zwart het wind-voordeel had, was arm aan goede momenten. Nadat het Voor- burgse doel enkele aanvallen door staan had, kreeg Tonegido, toen twee spelers tegelijk naar de bal kopten, een vrije trap te nemendie voor het doel belandde, waar onhoudbaar werd ingeschoten (01). Steeds weer opnieuw trok Blanw Zwart ten aanval; enkele uittrappen van kee per v. Leeuwen belandden ver op de Tonegido-helft en werden ingescho ten, maar de verdedigers der gasten wisten steeds het gevaar te keren, totdat vier minuten voor het einde Wells uit een fraaie corner van rechts gelijk maakte (11). Na de rust kreeg het spel een beter aanzien, al mankeerde er aan beide zijden wel eens wat aan het zuiver plaatsen. Na enkele minuten moest keeper v. Leeuwen ingrijpen in een zeer hache lijke situatie. Maar ook het Tonegi- do-doel ontkwam enkele malen aan groot gevaar, bijvoorbeeld toen na een tweetal corners een fraaie bal van P. v. Rijn op de lat terecht kwam en toen enkele ogenblikken later de paal redding bracht. Na een half uur speelde rechtsbuiten C. Ruygrok zich handig vrij, bracht de bal op tot in Voorburgse doelgebied en legde hem als het ware voor de voeten van Wiels, die geen moment aarzelde en hard inschoot (21). Nog verschei dene malen wist de Blauw Zwart- voorhoede door de ver opgedrongen Voorburgse verdediging heen te bre ken. Een prachtige voorzet v^n Ruygrok bleef onbenut, omdat de linkervleugel van By Zwart zoek was. In de stand kwam geen veran dering meer. St. Bernardas. Na een kleine verjongingskuur van het le elftal is het Zondag gelukt een klinkende 31 overwinning te behalen op D.O.S.R. II. Met de sterke wind in de rug v/erd begonnen. Al gauw zat de bal bij de vijandige vesting, doch werd door de verdediging weggewerkt. De aanval len op het D.O.S.R.-doel waren niet van de lucht. De gasten moesten zwichten voor de overmacht; tot 3 maal toe moest keeper Boeker vis sen. Na de rust dacht iedereen dat het nu wel omgedraaid zou zijn, maar tegen de goede verdediging van St. Bernardus kreeg D.O.S.R. geen schijn van kans. Totdat in de laatste minu ten een misverstand kwam en D. O. S. R. er goed gebruik van v/ist te maken (3—1). L.D.W.S. 6—St. Bern. 3 5—0; St. Bern. 4—Z.L.C. 4 1—4; St. Bern. Jun. BWet. B. niet opge komen: Altior Adsp. ASt. Bern. A 6—4; St. Bern. BS.J.C. B 1—9. Hazersw. Boys. Het tweede speelde thuis tegen het Katwijkse Quick Boys 2 en won met 10. voor een cup-finalist, die bovendien nog gevaar loopt naar de derde di visie te degraderen. Na de zware cup-nederlaag van verleden Zaterdag bleek Portsmouth zich goed te hebben hersteld, hoewel de overwinning op Liverpool maar op het nippertpe werd behaald. Bij het ingaan van de tweede helft leid de Portsmouth met 20. maar Li verpool kwam daarna zo geducht op zetten, dot de stand spoedig gelijk was. Portsmouth was tenslotte de ge lukkigste en scoorde het winnende doelpunt. Newcastle United speelde tegen Blacpool een uitstekende wed strijd en won met 31. Engelands mid voor Milburn was in grote vorm en maakte zowel voor als na rust een doelpunt. Het is nu welhaast zeker, dat de strijd om het League-kam pioenschap zal gaan tussen Ports mouth en New Castle. Portsmouth heeft drie punten voorsprong op zijn grote rivaal, terwijl het verschil tus sen New Castle en de overige clubs uit de kopgroep minstens 5 punten bedraagt. Hoewel Huddersfield Town door een gevoelige 50 nederlaag tegen Chelsea weer hekkesluiter is geworden, is de strijd in de onderste regionen rog volkomen open. Pres ton North End en Middlesbrough, die beiden onmiddellijk boven Hudders field staan, boekten goede en kost bare overwinnrngen. In de wedstrijd PrestonSheffield United was Enge lands linksbuiten Tom Finney gewel dig op dreef. De leiders van de twee de divisie Southampton, leden een gevoelig verlies, ondanks de over winning op Tottenham. De kleine midvoor Charley Way man liep een ernstige spierblessure op en zal naar de mening van manager Dodgin wel voor de rest van het seizoen zijn uit geschakeld. Een troost was het voor de topscorer van de- tweede divisie, dat hij zich de held van Southamp ton's zege wist te maken door, hin kend op de linkervleugel.t het enige doelpunt van de wedstrijd" te scoren. De enige troost voor de thuisclub Tottenham, die nu voor promotie is uitgeschakeld, is de grote recette, waarvoor bijna 70.000 toeschouwers zorgden.' Southampton heeft thans 8 punten voorsprong op zijn naaste concurrenten Fulham en West Brom- wich Albion. De uitslagen van de in de Engel se league gespeelde wedstrijden lui den: Eerste divisie: Birmingham CityArsenal 11 BurnleyAston Villa 11 Charlton AthleticEverton 31 Chelsea -Huddersfield Town 50 Manchester CityBolt. Wand. 10 MiddlesboroughDerby County 10 Newcastle Un.Blackpool 31 Portsmouth. - -Liverpool 32 Preston N. End—-Sheff. United 41 Ctoke CitySunderland 00 Tweede divisie; Brentford- Barnsley 00 Bury- -Lutch Town 3—1 ChesterfieldCardiff City 02 Coventry City- Fulham 10 Leeds United— Nott. Forest 10 Leicester CityGrimsby Town 11 Lincoln City—Blackburn Rovers 30 Sheff. Wednesday-Plym. Argyle 21 Tottenh. Hotsp.Southampton 01 West Brcmw Alb.uneens Park Rangers 11 Westham UnitedBradford 41 terdagmiddag tijdens de training de wedstrijden op 8 Mei a.s. is Ongeluk op circuit Zandvoort Motorcoureur de Leij breekt beide benen en een bovenarm Za1 voor de wedstrijd de Haagse motorcoureur de Leij met grote snelheid uit een bocht van het circuit te Zandvoort gevlogen en ernstig gewond. Zoals regelmatig gebeurt, trainden een aantal motorcoureurs, waaronder de Leij, op het circuit. De Leij bereed een Velocette*500 cc. Op een gegeven ogenblik, terwijl hij met hoge snel heid reed, kon hij in een bocht de zware machine niet lander onder con trole houden. Hij schoot buiten de baan en botste tegen een drietal bo men op, welke allen afknapten, zo dat hij tussen de dennen terecht kwam. Vrijwel onmiddellijk waren Rode Kruis helpers en dr. C. A. van Fraassen ter plaatse. De geneesheer constateerde, dat de motorrijder bei de benen en de rechterbovenarm ge broken had. Hotel restaurant Central-prijs: 1. Marianne A, W. H. Geersen (1500) 2 24 en 1.36; 2. Lucille Scott. T. A. v. d. Veen (1500) 2.27.2 en 1.38.1; 3. Louise dc la Maire B., Th. Ponsen (1580) 2.29.2 en 1 34.4; 4 Miss A, J. Wagenaar (1580) 2.29.8 en 1.34.8. Ma rianne A winnend 6.70 plaats 2.60. Lucille Scotte plaats: 2.30; Louise d. 1. Maire B plaats: 5.30. Exploitatie Mij. Zeebad Schevenin- gen-prijs: 1. Mary Axkit. E. G. in 't Veen (2000) 3.01.7 1.30.9; 2. Ken tucky's Queen B, J. M. v. d. Berg (2000) 3.02.4 en 1.31.1; 3. Lazuur, J. Wagenaar (2000 3.04.4 1.32.2; 4. Ma dame B. W. H. Geersen (2020) 3.04.8 1.31.5. Mary Axkit winnend: 5.00 plaats 1.90; Kent Quéen B plaats. 1.80; Lazuur: plaats 1.90. Totalisator-prijs: 1. Rapide, F. Del- brassinne 2.29.7; 2. Col des Aravis, H. Pije: 3. Sombreffe, H. J. v. d. Kraats. Rapide winnend: 2.50 plaats 1.20; Col des Aravis plaats 1.30; Sombreffe: plaats 1.50. Allegheny-prys.1. Luxor, W. H. Geersen (2000) 3.00 2 1.30.1; 2. Loe Axkit. F. A. Bosveld (20.20) 1.30.8; 3. Jopie The Saint, A. T. v. d. Veenl (2040) 3.03.5 1.30; 4. Lady Zora, j Wagenaar (2000) 3.03.5 1.31.3. Luxor winnend: 1.30 plaats 1.60; Joe Ax. kit plaats 1.50; Jopie the Saint plaats 1.90. Seinpost-prijs: 1. Heny's Gold, P. Smit (2020) 3.03.6 1.30.9; 2. Kitty Zo. ra. J. Wagenaar (2040) 3.05.4 1.30.9; 3. Excellentie Brewer, H. G. ten Ha gen (2080) 3.06.8 1.29.8; 4. Junoschka, M. Vergay (2040) 3.07.4 1.31.9. Heny's Gold: winnend 5.80 plaats 1.70; Kitty Zora plaats 1.40; Exc. Brewer plaats 2.90. F\UINDIGT OPENDE gistermiddag de poorten voor het nieuwe seizoen met als zeer belangrijke bijzonheid het weder in gebruik nemen van de ..totalisator" korweg „toto", die voor het eerst sinds 38 jaar weer in ons land mocht draaien!een korte 1 ^-jarige periode tijdens de Duitse bezetting, buiten beschouwing gelaten. De totalisator noteerde ruim f 59.000 De belangstelling was niet bijzon der groot, circa 5000 personen waren bij het 'begin der courses aanwezig. Maar toen het zonnetje doorbrak groeide het aantal bezoekers.' Van officiële zijde waren minister S. L. Mansholt en oud-minister mr. ar. L. N. Deckers, benevens tal van Eerste en Tweede Kamerleden aan wezig. De totalisator functionneerde zeer naar genoegen, niet in het minst van de zyde der organisatoren, die zich voor de eerste weken verzekerd heb ben van deskundige leiding, t.w. de aanwezigheid van een groot deel van ae staf van de Belgische renbaan „Stokkel" bij Brussel. Er werd in ruime mate door het pu bliek ene „gokje" gewaagd en tegen 't einde der courses was een totaal omzet van 59.211 bereikt, hetgeen, gezien de betrekkelijk lage bedragen, waarvoor gewed kan worden, nog een vrij aanzienlijke som mag worden genoemd. Aanvankelijk was men nog wel eens in de war met het feit, dat de num mering der „toto" niet overeenkwam met de nummering der paarden, zoals deze voorkwam in het programma, maar naar de heer Genner, voorzit ter van het drafwezen ons mededeel de, was men reeds doende, hiervoor een oplossing te vinden. Onder de bezoekers waren zeer ve len uit de noordelijke provinciën en vooral talrijke eigenaren waren op Duindigt aanwezig. Van ..bookmakers" was practisch niets te bespeuren. De uitslagen luiden: Axkit-prijs: 1. Luck Heny, J. M. v. d. Berg (1560) tijd. 2.23.4 km. tijd 1.31.9; 2. Mountenier, W. H eGfersen (1540). tüd 2 24.2 km. »ijd 1.33.6: 3. Kapitein Axkit. J. P. F. v. d. Broek (1560), tijd 2.33.4 km. tijd 1.38.3; 4. Midwayman. J. N. Brouwer (1500) 2.334 km. tijd 1.43.3. Luck Henny winnend; 4.40 plaats 1.10; Mountenier plaats: 1.10; Kapt. Axkit plaats. 360. Openings-prijs-ren: 1. Marlotta, H. Pije 2.04; 2. Metropole Palace II, H. J. van der Kraats: 3. Karina, K. Ree dijk; Marlotta winnend: 7.40 plaats: 3.20; Metr. Palace II plaats 1.70; Karina plaats 3.60. l~\OOR FRIS OPEN SPEL, waarin de aanvallen voor een belangrijk deel over de vleugelspelers wer den geleid, is het Nederlands Hockey- elftal er in geslaagd een stevige 51 overwinning' op onze Zuiderburen te behalen, een zege, welke volkom en verdiend mocht worden genoemd, gezien het óuiaeiijke overwicht aan Nederlandse zijde in technisch op zicht en spelopvatting. Het was mm of meer een expériment met Roepie Kruize cp de midvporplaats, maar de hockey-officials zullen er wel geen spijt van hebber, gehad, want de man, die Bromberg moest vervangen, zijn linksbinnenplaats daardoor afst ona aan Bouwman, scoorde vier van de vijf goals, een indrukwekkende de monstratie van schotvaardigheid. Fraaie 5 1 zege door technisch superieur spel Maar hieraan zouden wij onmia- dëllijk willen toevoegen, dat dc straf corners, de weinige, welke aan de Oranjehemden werden toegewe zen, op schitterende wijze werden genomen. Het was lVan Heel, die zich bij het balletje opstelde en het witte ding met een straf schot naar Esser zond. Deze stopte de bal feil loos, Kruize hief zijn stick op en de kogel vloog op het Belgische doel af, zo snel en "hard, dat achterspelers en ook doelman Boeckman er machte loos tegenover stonden. Ze werkte de strafcornermachine bij het tweede en derde doelpunt zonder hapering, na dat Kruize reeds na drie minuten zijn land de leiding had gegeven, toen hij een scherpe harde pass van Esser handig van richting deed ver anderen. in die eerste helft demon streerde onze ploeg een aatrekkelijk samenspel' het verband tusen de li nies was goed met aanvoerder Log gere als ster op het middenveld, die door zijn lange reach zelfs de best geplaatste ballen van de Belgen wist DOOR EEN OVERWINNING in 6 beurten op de tot de laatste party toe eveneens nog ongeslagen Belg Gabriëls is Piot van de Pol gister avond in Krasnapolsky te Amsterdam zonder een partij te hebben verlo ren winnaar geworden van het tournooi om het wereldkampioenschap groot biljart,ancre cadre 47/2, zodat zijn naam als eerste wereldkampioen geboekt zal worden in de annalen van dit nog jonge onderdeel der bil- jartspert. Hij speelde het gehele tournooi op winst, niet op moyenne Van de Pol, die zich tijdens vorige tournooien enkele malen onverwacht de titel zag ontgaan door een tegen stander met een veel lager algemeen gemiddelde, heeft thans zijn ï'evanche genomen; hij won de wereldtitel met een tournooi-moyenne van 32.18, ter wijl niet alleen Gabriëls met 43 23, maar ook diens landgenoot Van Has- sel het tournooi met het hogere al gemeen gemiddelde van 35.40 be ëindigden. Het is een systeem van hem ge weest. Van het begin af heeft de Rot terdammer alleen op winst gespeeld en alle bijzondere inspanning om te gen zwakkere tegenstanders toch met een hoog gemiddelde te spelen ver meden. In vorige kampioenschappen, zo verklaarde hij, was zijn ervaring, dat hij dikwijls door de grote inspan ning van de eerste drie dagen tijdens de finale werd geklopt wegens psy chische uitputting, die onvoldoende vermogen tot concentratie tot gevolg had. Van deze nieuwe methode heeft Van de Pol dan ook de vruchten wel geplukt, want zonder grote wils kracht en concentratie zou de Neder lander het niet hebben klaar gespeeld het genie van Gabriëls de baas te blij ven, temeer daar de Belg in dc twee de beurt, dank zij een serie van 188, een voorsprong nam van 193 tegen Van de Pol 19. Het antwoord van dc wereldkampioen was groots, dc hoog ste serie, die hij in het tournooi scoorde 203, en zijn geschokte vertrou wen in de zege was daarmee her steld. De serie werd afgebroken, doordat de ballen dedans bleven lig gen. ~"a de vijfde beurt was de stand door eigen schuld zijn laatste 226248 in het voordeel van de Belg, serietje van 5 had zien afbreken bij een losse bandstoot. Kennelijk twij felde Gabriëls of hij dc stoot kon ma ken. Toch lukte het hem, maar hij had zo hard gestoten, teneinde bij een misser dc ballen in ongunstige positie voor zijn tegenstander te la ten liggend dat er, nu hij wel slaag de, niets voor hem zelf bleef liggen om op voort te bouwen. Onder grote spanning nam Van de Pol de keu weer op met de bedoe ling de partij met een serie van 174 uit te maken. Hij slaagde daarin prachtig, al had hi.i verscheidene nalen niet over geluk te klagen. Een daverende ovatie brak bij de 400ste carambole los, maar nog was de Rotterdammer geen wereldkam- j ven steken, maakte hij in zijn ne- pioen, want Gabriëls had dc nastoot. I gende aan alle eventuele illusies van Die laatste serie van de Belg, die te klein bleef om de partij remise te n-.aken, zal lang in het geheugen van de toeschouwers gegrift blijven. Het waren 76 caramboles, hij was dus juist op de helft. Maar die 76 stoten waren; gemeten naar de morele druk, waaronder de Belg ze uitvoerde, van het allerhoogste kaliber, temeer waar het geluk hem in de steek liet. De ballen liepen uit positie bij de 65 cn telkens opnieuw ontbrak het Gabriëls aan dat. kleine beetje veine, wanneer hij ze bijna weer bij elkaar had. 9 Maal slaagde hij er nog in de moei lijkheden' te overwinnen, toen mis te hij een naar verhouding simpele trekstoot en was Van de Pol wereld kampioen. De wedstrijden van Zaterdag De eerste zege van Cees de Ruyter, die Vrijdag in zijn twee partijen .te gen Van Hassel en Gabriëls op resp. 9 en 26 caramboles bleef staan en Zaterdag geladen aantrad in zijn wed strijd tegen Chassereau, mocht er zijn. Hij scoorde twee goecte series, één van 114 in de eerste beurt en één van 115 in de elfde. Hij was zeer maatvast en bevrijd van remmende psychologische factoren, die mogelijk een stempel hebben gedrukt op zijn spel tegen de grootste biljart-virtuo zen ter wereld: Gabriëls, Van de Pol en Van Hassel. De laatste won weer met vlag en wimpel zijn 5e partij, ditmaal tegen de Fransman Dufetelle. De kleine Belg stond na 5 beurten op 214 en maakte toen op de bekende karakte ristiek snelle en vaardige wijze met een voorbeeldige serie van 186 de partij uit. Opmerkelijk was het daar bij weer te zien hoe hij de a cheval- tikjes haast uit zijn queue liet rof felen met af en toe een rappelletje er tussen door, cn daarbij enkele malen slechts één maal krijttc voor bijna 20 caramboles! Even leek het er op. alsof de rus tige, immer onverstoorbaar spelende Metz in zijn partij tegen de nog on geslagen leider van het tournooi Ga briëls voor de grote verrassing zou zorgen, maar dc Belgische kampioen zag het gevaar bijtijds en had vol doende pijlen op zijn veelzijdige boog om toch weer voor een glansrijke zege te zorgen. Metz speelde van stonde af aan zeer sterk. Hi.i scoorde achter elkaar series van 20, 42, 97, 29 en 65, maar poedelde tweemaal. Zo had hij na 7 beurten met het fraaie gemiddelde van 36.14 een aan vankelijke achterstand omgezet in een voorsprong van 63 caramboles (253190). Gabriëls kreeg kort daar na de ballen bijeen en na in zijn 8ste beurt op de vierde stoot te zijn blij de Hagenaar een einde met een machtig-fraaie serie van 207, waar mede hij de partij uitmaakte. Metz miste bovendien de nastoot en bleef op 255 staan. Van de Pol schakelde Galmiche definitief uit en behield daardoor zelf zi.in fraaie kans op de wereld titel. Zonder dat hij tot grote bril liance kwam. scoorde hij telkens flinke series (geen enkele boven de 100) en won in 10 beurten. In de op een na laatste ronde boek te De Ruyter tegen de hekkesluiter Dufetelle zijn tweede overwinning, ditmaal in 24 beurten. Daar Chasse reau verloor van Metz steeg de Waal wij ker, die de eerste twee dagen on deraan bengelde, tot de zesde plaats op de ranglijst. Van Hassel, de virtuoze Belgische biljart-artist, die op de tweede dag in een partij een gemiddelde haalde van 133.33 door 400 caramboles te scoren in slechts 3 beurten, is Zater dagavond, vechtend voor al wat hij waard was, toch ten onder gegaan tegen de droge mathematicus Van de Pol. Alle zwierigheid en durf van de Belg, die hem na 6 wedstrijden een algemeen moyenne hadden gegeven van 41.45 waren niet in staat de te genslagen, die hij in zijn belangrijke wedstrijd tegen de Nederlandse kampioen ondervond, op te heffen. Al Mad dan Van de Pol het veel la gere tournooi-gemiddelde van 29.62, hij slaagde er toch in ook deze zware Belgische hindernis succesvol te nemen, Gabriëls en Van dc Pol waren nog ongeslagen en Van Hassel had 1 wed strijd verloren, toen Zaterdagavond een half uur voor middernacht de strijd begon, die voor Van Hassel de laatste kans op de wereldtitel in hield. De Nederlander stond na 4 beurten op 163, de Belg, dank zij één zijner sprint-series van 103, op 184. In de vijfde liep Van de Pol weer iets uit tot 261 en eerst in de zesde was de stand weer ongeveer gelijk op 270. Een fraaie serie van dc Ne derlander strandde in de zevende beurt bij 351 op een verkeerd geme ten massé, een euvel, waaraan hij in de eerste drie beurten reeds had ge leden en een fout. die hem tegen Van Hassel de partij had kunnen kosten. Dc Belg immers had toen nog slechts 125 caramboles nodig en heeft in de vorige partijen wel bewezen, dat een dergelijke slotserie voor hem een peuleschil kan zijn. Hij begon vol energie en tikte met de regelmaat van een pendule zijn serie bijeen. Na 50 caramboles kreeg hij tot drie maal toe de ballen in onmogelijke posities midden op het grote biljart, zodat hij er niet bij kon, wilde hij masseren. Geen nood, hij nam de queue noodgedwongen in de linker hand en demonstreerde feilloos hoe 'het ook nog los kon via de op biina een meter afstand van de ballen lig gende korte band. Sterkte dit succes soms zijn zelf vertrouwen tot de graad van over- oedigheid? Bij zijn 82ste stoot, toen hij dus met 355 Van de Pol al weer enkele punten was gepasseerd, miste hij op een haar na een ruime, maar gemakkelijke bandstoot en hief zijn armen moedeloos de lucht in van ontzetting. Van de Pol gaf hem dan ook geen tweede kans meer. De Rotterdam mer besloot de partij met technisch fraaie serie van 49. De gedes illusion- neerde Van Hassel miste tenslotte de nastoot als een beginneling. Gabriëls aan de andere tafel had intussen weinig moeite met Gal miche, die na de eerste dag geen en kele partij meer had gewonnen. Met een' hoogste serie van 162 maakte de Belg de partij uit in 9 beurten en liet dc Fransman op 185 staan. De uitslagen van Zaterdag luiden: Dufetelle Van Hassel De Ruyter Chassereau Van de Pol Galmiche Gabriëls Metz De Ruyter Dufetelle Metz Chassereau Galmiche Gabriëls Van de Pol Van Hassel Metz en vijfde plaats Metz en De Ruyter boekten beiden in hun laatste partij een fraaie over winning. De Ruyter toonde het pu bliek feitelijk voor het eerst tot wel ke uitschieters hij in staat is. Niet alleen won hij van de Europese kam pioen 47/2 Galmiche, maar hij scoor de in het verloop van de partij de hoogste serie (180) die door de drie Nederlandse spelers in het hele tour nooi was gemaakt tot de serie van Van de Pol in de laatste partij. Bo vendien noteerde hij nog een tweede serie van hoog gehalte: 120. Metz speelde weer zeer constant tegen Dufetelle, die geen enkele partij heeft gewonnen, deels ten ge volge van zijn nonchalance. En pas sant verbeterde de Hagenaar nog zijn hoogste serie door er een te scoren van 157. De laatste uitslagen luiden dus. 27 6 11 4.50 400 6 186 66.66 400 16 115 25.00 224 16 65 14.00 400 10 97 40.00 40 10 9 4.00 400 9 207 44.44 255 97 29.33 400 24 74 16.66 304 24 44 12.66 400 15 80 26.66 335 15 153 22.33 185 9 G9 20.55 400 9 162 44.44 400 3 98 50.00 355 8 103 44.37 De Ruyter op vierde Galmiche De Ruyter Dufetelle Metz Van de Pol Gabriëls Van Hassel Chassereau 400 20 397 20 5 5& 15.26 5 180 26.66 1 52 17.72 1 157 36.36 6 203 66.66 6 188 54.00 98 20.00 76 19.85 De eindstand luidt: pnt.car.brt.h.s.alg.gem. Van de Pol 14 2800 87 203 32.18 Gabriëls 12 2724 63 264 43.23 Van Hasesl 10 2514 71 257 35.40 Metz 8 2139 73 157 29.30 De Ruyter 6 1539 100 180 15.39 Galmiche 4 1836 100 119 18.36 Chaseerau 2 2118 130 153 16.28 Dufetelle 0 1312 118 60 11.11 Drie wereldrecords Officieel werd bekend gemaakt, dat de volgende drie records als wereld records 47/2 zijn erkend: Algemeen gemiddelde op naam van Gabriëls 43.23. Hoogste serie op naam van Ga briëls 264. Hoogste partijgemiddelde op naam van Van Hassel 133.33. De wereldkampioen zelf heeft dus geen wereldrecord gemaakt. te onderscheppen. Daar kwam nog bij, dat ons elftal met groot enthou- snasme speelde, klaarblijkelijk met de bedoeling het gelijke spel in de wedstrijd "'an het jubileumtournooi op hetzelfde terein uit te wissen, een opzet, waarin mert volkomen ge slaagd is. Nu werkte het spel verloop be paald deprimerend voor onze tegen standers. Na drie minuten had Krui ze Nederland reeds de leiding gege ven en in de eerste 35-minuten slaag den dc Belgën er niet in vier korte en twee lange corners te benutten, terwijl de oranjehemden slechts twee strafcoi'ners mochten nemen, die beiden, zoals we reeds schreven, een doelpunt opleverden. Belangwek kend waren de duels tussen Esser en zijn tegenspeler Mechelynck. Hier kon men schitterende staaltjes van snel reageren, van phenomenaal stokwerk en bliksemsnelle starts be wonderen, waarbij, het dient gecon stateerd te worden, de Belg zich schitterend weerde, al moest hij vaak 't onderspit delven. Maar ook aan de ander kant bleek Van Heel voortref felijk op op dreef te zijn.. Hij ont wikkelde een nog grotere snelheid clan Esser en stichtte met zijn solo- rennen herhaaldelijk verwarring in de achterhoede der Belgen, waarin de geroutineerde back en aanvoer der Enderlé zijn uiterste best moest doen om zowel het gevaar van links als dat van rechts te keren, een taak, welke hem te zwaar werd, omdar ook het Nederlandse binnentrio blijk gaf met goede combinaties tactische pushes en een opmerkelijke schot- v.aardgiheid de geringste fout van de Belgische achterhoede te kunnen i afstraffen. In de tweede helft loste Esser, da delijk na de hervatting, een scherp en hard schot op doel, dat door Endbrlé slechts half gekeerd kon worden en zo leidde het oranjeelftal met 40. Het werd daarna, helaas, een de monstratie van Nederlandse zijde, een reactie, welke begrijpelijk was gezien het overwicht in het veld cn de veilige voorsprong. Een strafcorner, de derde voor Ne derland, werd echter gehouden, maar. Van Heel was er snel bij om de ge keerde bal toch nog in het Belgisch doel te plaatsen, hetgeen mislukte, want zijn schot, van dichtbij gelost, vloog hoog ove,r. En toen doelman Richter zijn zo langzamerhand gebrui kelijke enige fout maakte, nl. door over een bal heen te trapjpen, had linksbuiten Kielbaye geen moeite een tegenpunt te scoren (41). Dit tegenpunt deed het Nederlands elftal weer ontwaken, men reageerde zo fel, dat een minuut later de stand 51 was, toen een schot van Bouw- -man, die zich uitstekend in de voor hoede aanpaste en een goed vleugel vormde met Esser, door de Belgen kon worden gekeerd, maar niet weggewerkt, waarvan Kruize handig profiteerde. Bij dit vijfdedoelpunt bleef het. In het Nederlands elftal herstel den de backs Derckx en Drijver zich na een aanvanklijk wat aarzelend begin uitmuntend. Doelman Richter kreeg weinig te doen. In de midden linie blonk Loggere uit en de nieu weling van Rossum was de speler, die 't minste van allen voldeed. Dijkstra aan de andere zijde deed het beter. De voorhoede was snel, doortastend, de combinaties waren verrassend en vaak werden zij zuiver uitgevoerd en ook het schieten bleek goed ver zorgd te zijn. De Belgische ploeg viel wat tegen. In technisch opzicht wa ren de zuiderburen nog beslist de minderen. In geestdrift deden zij weliswaar niet voor de onzen onder, maar het plaatsen liet héél veel te wensen over, en het verband tus sen de linies was somtijds volko men zoek, hetgeen echter voor een deel moest worden toegeschreven aan de druk, welke de oranjehemden op hun doel oefenden, waardoor er weinig gelegenheid voor de midden- linie was om enige, aandacht aan de offensieve taak te besteden. Beslist zwak waren de midvoor Friedman, an wie men na België BNederland B grote verwachtingen koesterde cn spil Goossens, die door zijn collega Loggere met een klasse werd over troefd. Het veld in het Wagenerstadion zag er prachtig uit, de zon scheen over een paar duizend toeschouwers, die zich heerlijk koesterden in dit stralende voorjaai'sweer en bijzon der kalm bleven bij het machtsver toon, dat de oranjehemden in deze eerste landenwedstrijd van het sei zoen demonstreerden.

Leidse Courant | 1949 | | pagina 6