Wapenstilstand met Transjordanië PrinsesWilhelmina exposeert Vereenvoudiging grensverkeer Nederland-België Diocesane Bondsdag KJMV MAANBAG 4 APRIL 1949 DE LEIDSE COURANT EERSTE BLAD PAGINA 2 ACCOORD GISTEREN GETEKEND. Israël en Transjordafiië hebben gisteravond op Rhodos een wapenstil stand ondertekend. De overeenkomst moet naar een woordvoerder van het ministerie van Buitenlandse Zaken van Israël verklaarde, binnen veer tien weken zijn uitgevoerd. De wapenstilstandslijn loopt tot Beisan, in het midden van de Jor- daan-vallei. Het gebied ten Noorden daarvan wordt overgelaten aan de wapenstilstandsbesprekingen tussen Israël en Syrië, die Dinsdag in een •tent, midden in het niemandsland tus sen Mishmar Hyarden en Raphina, zullen beginnen. STAAT VAN ALARM TE CAIRO AFGEKONDIGD. Sinds gisterochtend is te Cairo de staat van alarm van kracht. Officie ren der politie-troepen, die met ver lof afwezig waren, zijn terug ge roepen. Ook zijn speciale voorzorgs maatregelen genomen in verband met de bewaking van openbare ge bouwen. Volgens te Cairo verschijnende dagbladen is de staat van alarm af gekondigd „in verband met bepaal de omstandigheden in het Midden- Oosten". FORD VERLAAGT AUTO-PRIJZEN IN PE V. S. De Ford Company heeft medege deeld, dat Ford-auto's met ingang van heden 12 a 120 dollars goedkoper zullen zijn. De prijs voor Mercury auto's zal met 80 a 100 dollars wor den verlaagd, Lincolns met 100 dol lars en sommige /vrachtauto's met 12 a 29 dollar. De prijsverlaging van Ford is de vierde in de Amerikaanse auto-indus trie in minder dan 6 weken. Aetherklanken DINSDAG. HILVERSUM II. 415 meter. 7.00 Nieuwsberichten, 7.15 Ochtend- concert, 7.45 Morgengebed. 8.00 Nieuwsberichten en weersrapporten. 8.15 Pluk de dag. 9.05 Lichtbaken. 9.30 Waters-tanden. 9.35 Werken van C. M. von Weber en Louis Spohr. 10.00 Wie komt er in mijn hokje? 10.15 Langs de Wolga en door de Steppen. 10.40 Schoolradio. 11.00 Mu ziek houdt fit! 11.30 Als de ziele luis tert. 11.40 Orgelspel. 12.03 Pianoreci tal, H. Boerwinkel. 12.30 Med. t. b. v. land en tuinb. 12.33 Orkest Zonder Naam. 12.55 Zonnewijzer. 13.00 Nieuws met aansl. Kath. nieuws. 13.20 Vervolg lunchconcert. 13.45 Uit ope ra's van Gounod. 14.00 Zangrecital. 14.30 Onder ons. 15.00 Schoolradio. 16.00 Zonnebloem. 16.30 Ziekenlof. 17.00 Na schooltijd. 17.15 Lang zullen ze leven. 17.45 KRO Amusementsor- kest. 18.10 Sportpraatje. 18.20 Actua liteiten. 19.00 Nieuws. 19.15 Het blaas instrument in de kamermuziek. 19.45 Dit is leven. 20.00 Nieuws. 20.05 De wone man. 20.30 Lijdensmeditatie. 21.30 Radio Philharmanisch Orkest; tijdens de pauze Nederlands Kamer koor: 23.00 Nieuws. 23.15 Budapester Strijkkwartet. HILVERSUM I. 301 meier. 7.00 Nieuwsberichten. 7.15 Ochtend gymnast. 7.30 Melodieën fantasie. 7.50 Dagopening. 8.00 Nieuwsberichten en weersrapporten. 8.15 Ochtendgroet. 8.55 Korte gesprekken van vrouw tot vrouw. 9.00 Herhaling van de hersen gymnastiek van 3 April. 9.30 „Auba de". 10.00 Morgenwijding. 10.15 Ar beidsvitaminen. 10.50 Kleutertje luis ter! 11.00 Soft and Sweet. 11.30 „De Wekker'. 12.00 Dolf v. d. Linden. 12.30 Med. voor land- en -tuinbouw. 12.33 Voor het platteland. 13.00 Nieuws. 13.20 Ensemble Jo Bos. 14.00 Met naald en schaar. 14.30 Radio Matinee. 16.25 Honderd beroemde componis ten. 16.40 Schoolbel. 17.00 Kinder koor. 18.00 Nieuws. 18.15 Tom Erich. 18.30 Progr. Ned. Strijdkrachten. 19.15 Achter het voetlicht. 19.30 Ik zou zo graag. 20.00 Nieuws. 21.30 Allerlei. 21.35 Als ik daar nog aan denk. 21.45 Buitenlands overzicht. 22.00 Pierre Palla. 22.30 Zang en samenspel. 22.55 Gram.muziek. 23.00 Nieuws. 23.15 Gram.muziek. ing&meeuwdè f SLAAPWAGEN DOOR AGATHA CHRISTIE 44) ..Prinses Dragiloff onmogelijk," zei mijnheer Bouc. „Ik betwijfel of ze de kracht zou hebben, die speciale linkse stoot toe te brengen," zei dr Constantine. „Juist die wond was toegebracht met grote kracht." „Meer kracht dan een vrouw zou kunnen gebruiken?" „Neen dat wil ik niet zeggen. Maar ik geloof meer kracht dan een be jaarde vrouw zou kunnen ontwikke len, en prinses Dragiloff is psysiek niet sterk." „Het zou een kwestie kunnen zijn van de invloed van de geest over het lichaam,zei Poirot. „Prinses Dragiloff heeft een sterke persoon lijkheid en een enorme wilskracht. Maar laten we dit terzijde voor het ogenblik." „Vragen no. 9 en 10? Kunnen we zeker zijn dat Ratc'nett gestoken werd door meer dan één persoon?" en „Welke andere verklaring van zijn wonden kan er zijn?" Naar mijn „Een betoog voor de erkenning van de kunstenares en de kunstenaar door onze nationale samenleving als een deel van onze culturele en gees telijke schat". Met deze woorden leidt prinses Wil- helmina in de catalogus de Zaterdag geopende tentoonstelling in van haar werk, dat thans te Apeldoorn voor de eerste maal volledig te zien is in de expositiezaal der vereniging van Apeldoornse beeldende kunstenaars, aan de Loolaan. Dit oeuvre 28 schilderstukken en 17 tekeningen bestaat uit Neder landse, Zwitserse en Scandinavische landschappen. Dr. A. M. Hammacher. directeur van het rijksmuseum Kroller-Müller constateerde in zijn openingswoord, dat dit werk een zekere eenzijdigheid toont. Maar in die beperking schuilt een rijkdom van motieven en wisse lende uitdrukkingswijze, vooral in de tekeningen, aldus spr. Dr. Hamma cher vroeg aandacht voor de persoon lijkheid van de kunstenares, speciaal voor die kant, welke zich kort na de bevrijding var. ons land openbaarde. Terwijl het geteisterde land de vor stin geheel opeiste, op een wijze, als wij nauwelijks kunnen begrijpen, zocht zij aansluiting bij onze kunste naars. Komende tot een beschouwing van het geëxposeerde werk constateerde hij, dat het het landschap tot onder werp heeft. Soms zijn die landschappen meer geobserveerd, maar er zijn er ook bij, die uitdrukkelijk naar het expressie ve neigen, hetgeen dan met een ze kere vereenvoudiging van de vormen gepaard gaat. Vooral d? tekeningen geven vaak een gemoedstoestand weer en tonen haar kracht in soms scherpe tegen stellingen: woestheid en ruigheid, naast intimiteit, welke vaak niet vrij is van ontroerende tederheid- Dr. Hammacher besloot met een woord van gelukwens .tot de kunste nares, die in gezelschap van mevrouw L. F. de Beaufort aanwezig was. De prinses liet zich vóór de opening van de expositie vele leden der plaat selijke vereniging voorstellen. Zij bleef nog geruime tijd nadien met cfl* talrijke genodigden bijeen. AVERILL HARRIMAN IN NEDERLAND. De reizende ambassadeur voor het Marshall-plan, Avereill Harriman, is van Kopenhagen met een speciaal vliegtuig van de United States Air lines gister op Schiphol gearriveerd. Hij werd begroet door de Ameri kaanse i.mbassadeur, dr. H. Baruch, door het hoofd van de Marshall-mis sie in Nederland dr. A. Valentine en enige andere Amerikaanse hoogwaar digheidsbekleders. Het gezelschap is per auto van Schiphol naar Den Haag gereden, waar de lunch gebruikt werd. De heer Harriman is gast van de Amerikaanse ambassadeur. CONFERENTIE VAN MINISTERS TE DEN HAAG. De secretaris-generaal van de per manente commissie van het verdrag van Brussel deelt mee. dat de mi nisters, verantwoordelijk voor de verdediging der vijf landen, hun vierde periodieke, bijeenkomst zul len houden te Den Haag, op 7 April aanstaande. GELDIGHEIDSDUUR VAN DE BRANDSTOFFENBONNEN Het C.D.K. deelt mede, dat de bonnen 03 van de brandstoffenkaar- ten TA 806 en TB- 806 en de rantsoen bonnen voor brandstoffen met vie opdruk „1 eenheid 1948/49" na 11 April a.s. niet meer geldig zijn. Men moet deze bonnen dus uiterlijk op deze datum bij een brandstoffenle- verancier inleveren. De bonnen met de opdruk „1 eenheid brandstoffen a.s. moeders" blijven daarentegen geldig. Na 9 April a.s. zullen tot nader or der geen brandstoffenkaarten of rantsoenbonnen worden uitgereikt. Zij, die nog recht kunnen doen gel den op rantsoenbonnem wegens ziek te, tijdelijke voorziening, inkwartie- iing e.d. moeten er derhalve zorg voor dragen, dat zij deze vóór 9 April a.s. in ontvangst hebben genomen. Bijzondere verbruikers voor wie nog een aanvullingstoewijzing werd geadviseerd, moeten deze toewijzing uiterlijk 7 April a.s. in ontvangst hebben genomen. Deze toewijzingen zijn gedurende drie dagen na af gifte geldig, derhalve uiterlijk t/m 11 April a.s. mening, medisch gesproken, kan er geen andere verklaring van die won den zijn. Te veronderstellen dat één man eerst zwak stak en toen met ge weld, eerst met de rechterhand en toen mét de linkerhand en na een tussenpoos van misschien een half uur nieuwe wonden toebracht aan een lijk wel, dat heeft geen zin." „Neen," zei Poirot. „dat heeft geen- zin. En denkt u dat de theorie van twee moordenaars zin heeft?" „Zoals u zelf gezegd hebt, welke andere verklaring kan er zijn?" Poirot keek recht voor zich uit. „Dat vraag ik me ook af." zei hij. Dat houd ik nooit op me af te vra gen." Hij leunde achterover. „Van u af zit het helemaal hier," hij tikte op zijn voorhoofd. „We heb ben het helemaal uitgezocht. De fei ten liggen voor ons netjes geschikt met orde en methode. De reizigers hebbe'n hier gezeten, een voor een, om getuigenis af te leggen. We weten alles wat van de buienkant te weten valt." Hij schonk mijnheer Bouc een goe dig glimlachje. „Het is een grapje geweest onder ons, nietwaar, er zo voor te gaan zitten om de waarheid uit te denken. Nu, ik ga mijn theorie in praktijk brengen, hier voor jullie ogen. Jullie DE BLOEITIJD DER BLOEMBOLLEN Het hoogtepunt van het bloembol lenseizoen valt dit jaar precies tij dens de Paasdagen, zo vernemen wij van de Alg. Ncd. Ver. voor Vreem delingenverkeer. Het gehele boilenseizoen bestrijkt dit jaar de periode van 6 April tot 10 Mei. De kleuren geel en wit do mineren in het begin dier periode, n l. van 6 tot 18 April, wanneer de narcissen in volle bloei staan; tegen het eind van de narcissentijd mengen deze kleuren zich met de felle kleur schakeringen der hyacinthen, welker bloeiperiode van 15 April tot 25 April valt. Tegelijk met de hyacin then vangt ook de bloeiperiode der tulpen aan, die echter een langere bloeitijd hebben dan de hyacinthen. n.h van 15 April tot 10 Mei. Met ingang van vandaag is een vereenvoudiging ingevoerd voor het grensverkeer tussen Nederland en België, welke, zoals de bedoeling is, door andere zullen worden gevolgd. De Belgische houders van een „groot paspoort" mogen nu ons land binnen komen met 75 gulden en 300 Bel gisché francs, zonder dat daarvoor een speciale vergunning nodig is. Zij mogen, wanneer zij ons land verlaten goederen voor persoonlijk' gebruik uitvoeren tot een waarde van 100 gulden. De Belgische grensbewoners SLMON KLEIN SCHREEF ZUN TESTAMENT. Wij vertellen geen nieuws, wan neer wij schrijven, dat het gister ochtend zulk slecht weer was, 'maar wel, dat het misschien aan die re gen te danken was, dat de opkomst op de diocesane bondsdag van de K. J.M.V. zeer bevredigend genoemd kon worden. Vanuit vrijwel alle streken van ons bisdom, waar een K.J.M.V.-afdeling werkzaam is, wa ren afgevaardigden naar het Trini- teitslyceum in Haarlem gekomen om daar het wel en wee van het afgelo pen jaar de revue te laten passeren en zich te bezinnen op het komende. Dat het letterlijk en figuurlijk niet aan belegde broodjes ontbrak, mo gen wij misschien dadelijk aanto nen! In de intieme kapal droeg de dio cesaan aalmoezenier, rector H. Brans, een gezongen H. Mis op, waaronder hij tijdens een korte toespraak her innerde aan de woorden van de Paus, als nuntius in Berlijn gespro ken: „Als ge uw natuurlijke talen ten paart aan een innige vroomheid, dan kunt ge als apostelen het kruis en het evangelie in de wereld dra gen". Naar aanleiding hiervan schil derde hij de roeping en taak van de K. J. M. V.'r en plette hij voor een diepe geloofsbeleving vóór alle orga nisatorische activiteit. De jaarvergadering, die de gehele voormiddag in beslag zou nemen, was in zoverre traditioneel, dat na een sympathiek openingswoord van de diocesaan voorzitter, de heer W. van Koningsbrugge, de gebruike lijke jaarverslagen^ van secretaris en penningmeester de afgevaardigden een overzicht gaven van wat er zo in 1848 was gepasseerd. Men neme op ons gezag maar aan, dat behou dens een enkele opmerking alles door de aanwezigen in goede orde werd bevonden. Misschien is zulks óók volgens traditie! Het testament. Daar was een korte onderbreking met een pittig woordje van Simon Klein, zoals het program dat ver meldde. Dat deze onderbreking haar apotheose vond in een bloemenhulde, deed overigens aan de pittigheid niets af. Zijn officieel afscheid als secre taris van de K. J. M. V. door zijn nieuw werkterrein in de Katholieke Actie voor de mannelijke jeugd greep Simon Klein aan om zijn testament te schrijven, waai'in hij zijn ervarin gen van ruim drie jaar verkennen de K.J.M.V. naliet. Wij zullen de in timiteiten, die hij in den beginne ten mogen ons land met 10 gulden en 100 Belgische francs en mogen bij terugkeer tot een waarde van 20 gul den uitvoeren. De Nederlandse houders van een groot paspoort zullen zonder een ver gunning voor reisdeviezen een be drag van 30 gulden en een van 10 gulden mogen meenemen. Deze 10 gulden mogen zij in België besteden, maar de 30 gulden moeten zij mee terugbrengen. Aan goederen mogen de Nederlanders niet meer uitvoeren dan tot een waard van 10 gulden. Dezelfde regels gelden hier voor de grensbewoners. Houders van dagpas jes mogen 5 gulden meenemen en dit geld in België besteden. Voorts is er nog een nieuwe bepa ling, namelijk dat Nederlanders die over reisdeviezen beschikken, voor een waarde van 20 procent van deze deviezen aan goederen mogen invoe ren. Maar, als deze goederen een waarde van meer dan f 25 vertegen woordigen, moeten daarvoor invoer rechten worden betaald. Deze goe deren moeten kennelijk voor per soonlijk gebruik bestemd zijn. Het onderzoek door de douane van reizigers in de doorgaande interna tionale treinen te Roosendaal en te Maastricht zal met ingang van van daag in beginsel geheel in de trein geschieden, zodat de reizigers alleen in bijzonder gevallen moeten uitstap- Pen' PROF. DR. K. DE SNOO OVERLEDEN. Op 72-jarigx leeftijd is te Urecht overleden prof. dr.*K. de Snoo, oud hoogleraar in de verloskunde en de leer der vrouwenziekten aan de rijks universiteit te Utrecht- Prof. de Snoo nam in 1947 afscheid als hoogleraar. Hij maakte daarna nog een reis naar Zuid Afrika om. er le zingen te houden. In vroeger jaren hield hij voordrachten in Amerika. Hij nam in Batavia een jaar het pro fessoraat waar. beste gaf hoewel niet ongeïnte resseerd! voorbijgaan en volstaan met te vermelden, dat hij allen dank bracht voor de ondervonden mede werking. Bij het ophalen van herin neringen bleek hij de dankbaarste te hebben aan de leidersweken en spoorde hij iedereen aan zo'n week mee te maken. „Daar kan een leider alleen maar de steun vinden voor zijn werk in de K.J.M.V.". Tenslotte wees hij met nadruk op twee eigen schappen, die aan leider dient te be zitten, nl. offerzin en optimisme. De voorzitter blies daarna min of meer de treurmars en gewaagde van een offer voor de K.J.M.V. Hij schil derde de verdiensten van de schei dende secretaris, zoals hij dikwijls snelde van het ene Sinkende schip naar het andere. „Aan hem is het te danken, dat de K.J.M.V. nu op een stevige grondslag bouwt. Het is moei lijk iedereen tevreden te stellen en zeker een middenstander!", aldus de voorzitter. Bij al die woorden van dank werd vooral ook de echtgenote betrokken, die door haar indirecte medewer king veel tot het volbrachte werk heeft bijgedragen. Haar werd een fleurige ruiker anjex-s in velerlei kleuren overhandigd. Rector Brans. Velen vechten vóór een organisa- tie, maar feitelijk tegen hen,- die er in moesten zijn". Deze stelling be lichtte en illustreerde rector H. Brans in een vurig woord, waarvan wij het alleen kunnen betreuren dit niet in zijn geheel te kunnen weergeven. Spreker wees er op, hoe men te veel wil werken volgens één be paald systeem en dat men zich maar al te geamkkelijk opsluit in een be nauwend kringetje. De standsorgani satie zelf trekt niet aan, maar de jongeren in de groep. Zij hebben dan ook een grote verantwoordelijk heid t.o.v. de anderen. „Hoe dikwijls gebeux-t het niet", zo vervolgde rector Brans, „dat een afdeling, die op haar bijeenkomsten niet meer dan tien leden ziet, bij een feestelijk ontbijt een massale op komst "kan noteren? De eerste reac tie is dan: ze komen voor de beleg de broodjes, maar zou het niet be ter zijn de zaak anders te stellen en zich af te vragen: waarom komen zij bij ander gelegenheden niet?" Na aan de hand van enkele voor beelden aangetoond te hebben, dat de afdeling of organisatie zelf geen doel, doch slechts middel dient te zijn, stelde spr. de godsienstige bele ving bij iedere actie en onderne ming als een realiteit en bepleitte hij met klem samenwerking met an deren. De belegde broodjes kwamen daar na letterlijk aan de orde, waarna tij dens het culturele gedeelte de afde ling ,Sint Hilarius" uit Amsterdam onder regie van Frans 't Hoen een passiespel* bracht. In dit spel, dat door de regisseur is samengesteld uit poëzie van Gabr. Smit en proza van Kees Mèkel afgewisseld door enkele scènes uit de „Passio Christi" van Anton van der Velde werden verschillende Kruiswegstaties uitge beeld. Mede door de fijne uitvoe ring der tableaux kregen de aanwe zigen een schone gelegenheid om zich te bezinnen op het passiegebeu ren. Pater B. Vogels O.E.S.A. sprak ten slotte over de „Crisis in het Katho licisme", waarbij hij in x'ijke woor den de oorzaken van het verval aan stipten als enig middel tot bestrijding daarvan aangaf een grote activiteit van leken-apostelen. K.J.M.V. OP VACANTIE. Op de bondsdag van de K.JM.V. werd gisteren het voorstel ingediend en in principe aangenomexx om in K.J.M.V.-verband een week vacantie door te bx-engen in Valkenbux-g. De kosten zullen ongeveer f 30 bedragen. Inlichtingen en aanvragen: Diocesaan bureau, Jan van Nassaustraat 7, Den Haag. OORLOGSGETROFFENEN ZENDEN EEN RESOLUTIE AAN DE REGERING Uit alle delen des lands waren be zoekers gekomen naar het congres dat te 's-Hertogenbosch wex-d gehou den door de federatie van Nederland se oorlogsgetroffenen. De gx-ote zaal en het ruime toneel van het Casxno waren geheel gevuld toen de voor zitter, de heer J. Koops uit Venlo, zeiae dat, hoezeer men ook net werk der twee laatste ministeries mag waarderen, de regering toch xn ge breke is gebleven het probleem der oorlogsgetroffenen op bevredigende wijze op te lossen. Drie inleiders, de heren Hanegraal' uit Amsterdam, Schouten uit Heete- ten en Perquin uit Roosendaal be spraken de kwestie tot in alle détails Ten slotte stelde de heer Koops een resolutie voor waarin de regering werd verzocht het wetsontwerp op de vergoeding van materiële schade, dat enige tijd geleden aanhangig is gemaakt, tot een noodwet te verkla ren en binnen vijf jaren te komen met een wetsontwerp, dat ee:i inte grale vergoeding waarborgt. Er waren vele Kamei'leden onder de aanwezigen en vele burgemeesters uit gemeenten, welke door de oorlog werden getroffen. WILLEM VAN OTTERLOO BIJ RESIDENTIE ORKEST Zaterdagmiddag heeft Willem van Otterloo, de nieuw benoemde diri gent van het Residentie Orkest, het contract getekend, waardoor hij of ficieel de opvolger van Frits Schuur man wordt. De voorzitter van het bestuur van het Residentie Orkest dr A. Loudon deelde bij deze gelegenheid mede, dat de heer Van Otterloo sedert 1 'April als waarnemend artistiek di recteur van het orkest optreedt en van 1 September a.s. af eerste diri gent zal zijn. „DE NEDERLANDER" HOUDT OP TE VERSCHIJNEN. Naar het A.N.P. verneemt zal het dagblad „De Nederlander" met in gang van 5 April a.s. ophouden te verschijnen. Naar van de zijde dei- hoofdredactie wordt vernomen, moet de oorzaak gevonden worden in meningsverschillen, die zich in de kring der Christelijk Historische Unie voox-doen ten aanzien van de in Indonesië te volgen politiek. Van de zijde van het hoofdbestuur der Chr. Hist. Unie wordt medege deeld. dat het financiële moeilijkhe den zijn, die het voortbestaan van „De Nederlander" onmogelijk ma ken. WETHOUDERS VAN IJZENDIJKE STRUIKELEN OVER GARAGE De twee wethoudex-s van IJzen- dijke (Zeeuws Vlaandei*en) zijn af getreden en hebben ook het lid maatschap van de raad neergelegd. Zij verzetten zich tegen een voor stel van de burgemeester tot het ver plaatsen van een garage. Toen het voorstel werd aangenomen meenden de wethouders, de heren J. Sturm en C. Riemens, dat de raad hen niet langer verti-ouwde. Zij legden hun functies neer. Als ik thuis kom moet ik Demetrius Zagone te pakken krijgen hij is in Amerika geweest; hij reeft aller lei moderne ideeën.... Wat zou Zia doen op het ogenblik Zijn gedachten gingen verder ge heel over zijn eigen leven. Hercule Poirot zat heel stil. Het leek of hij sliep. En toen plotseling na een kwartier van volkomen onbeweeglijkheid, be gonnen zijn wenkbrauwen langzaam omhoog te gaan. Een kleine zucht ontsnapte hem. Hij mompelde bin nensmonds: „Maar waarom niet ten slotte?" En zo ja wel, dat zou alles verklaren." Zijn ogen gingen open. Ze waren groen als van een kat. Hij zei zacht: „Nu goed, ik heb wat. En jullie?" Verloren in hun overpeinzingen, schx-okken beide mannen hevig op. „Ik heb er ook over nagedacht," zei mijnheer Bouc, een tikje schuldig „Maar ik ben tot geen conclusie ge komen. De opheldering van misdaad is jouw métier, niet het mijne mijn vriend." „Ik heb er ook heel ernstig over nagedacht," zei de dokter zonder blik ken of blozen. „Ik heb gedacht aan vele mogelijke theorieën, maar geen enkele bevredigt me werkelijk." Poirot knikte beminnelijk. Zijn knik scheen te zeggen: KATWIJK AAN ZEE Lijk gevonden in bassin dei- waterleiding Op Vrijdag 1 April pl.m. 17.30 uur is uit een waterbassin van de Leidse Duinwater maatschappij te Katwijk aan Zee het lijk opgevist van een on bekende man,' waarop geen uiterlijke sporen van geweld werden aange- troffen. Signalement: lang 1.80 me ter, leeftijd ca. 50 a 55 jaar, zwaar gebouwd, donkerblond haar, wenk brauwen en knevel, in de knevel en kele grijze haren. Bruin-groene ogen, gave bruine snijtanden, werkmans handen, grote, doch tegen het hoofd staande oorschelpen. Kleding: zwar te bolhoed, lange blauwe overjas, bruin gestreept geweven colbertcos- tuum, groenachtig geruit overhemd met vaste boord en pantoffels. Ver moedelijk heeft het lijk 24 uur te water gelegen. De hoofdinspecteur van politie te Katwijk aan Zee ver zoekt nadere inlichtingen onder te lefoon 2345. Vajacvd "ut Jndië SJAAK WOLKEN, Leixnuiden, viert op 5 Apx-il zijn le vex-jaardag te Bandoeng. MGR J. GROEN APOSTOLISCH VICARIS VAN BANDJERMASIN Het Missiehuis van de H. Familie te Grave ontving het bericht, dat Pa ter J. Groen, Superior Regionalis van de Apostolische Prefectuur van Band- jermasin, onlangs verheven tot Vi cariaat, is benoemd tot titulair bis schop van Sbida en is aangesteld als Apostolisch Vicaris van het Vica riaat Bandjermasin /Borneo). Mgr. Jan Groen wérd 15 December 1891 in Groothuizen onder Berkhout bij Hoorn geboren, studeerde aan het Missiehuis der Missionarissen der H. Familie (M.S.F.) te Grave trad 4 October 1906 in het noviciaat, legde het jaar daarop de H. Geloften af en werd 17 December 1921 priester ge wijd. INTERNATIONALE HONDENTENTOONSTELLING. De beste hond „winner 1949" op de dit weekend in het RAI-gebouw te Amsterdam gehouden internationa le hondententoonselling 1949, welke 12.500 bezoekers trok, was de airedale terrier kampioen „courtfield cadeau again" (winner 1947) van mevrouw C. Mutsaerts-Kerstens uit Ois ter wijk (N.B.), die de zilveren medaille van H.M- koningin Juliana verwierf. De heer C. Jongert uit Suameer (Friesland) won met de greyhound kampioen „roejon's lotus" (winner 1948) de zilveren medaille van prins Bernhard voor de beste zelfgefokte hond en tevens de medaille van de stad Amsterdam voor de beste groep (drie greyhounds). SABOTAGE IN EEN OLIE- FABRIEK. De Rijksrecherche houdt zich thans bezig m'et het onderzoek naar een ernstig geval van sabotage, dat enige tijd geleden is gepleegd in een oliefabriek in het Gooi. In deze fa briek, waar zowel smeerolie als oliën voor de consumptie worden ge produceerd, werd op zekere dag ontdekt dat ,de mengkranen van de reservoirs verwisseld waren. Het staat vast, dat dit met opzet is ge beurd. Het gevolg van deze vexwisseling was, dat grote 'hoeveelheden olie die voor de consumptie bestemd waren in het reservoir voor de smeerolie terechtkwamen en omgekeerd. Zeer grote partijen kostbare olie zijn daardoor onbruikbaar geworden. „Heel goed. Dat is het juiste om te zeggen. Dat is ook wat ik had ver wacht." Hij ging rechtop zitten, zette zijn borst uit, stx-eelde langs zijn snor en sprak op de wijze van een geoefend spreker, die het woord richt tot het publiek: „Vrienden, ik heb de feiten in mijn geest overzien en eveneens de getuigenissen van de reizigers, met dit resultaat: ik zie, nevelig nog, een zekere verklaring, die de feiten zou dekken, zoals wij ze nu kennen. Het is een zeer eigenaardige verklaring en ik ben niet zeker, dat het de juis te is. Om dat definitief uit te vinden zal ik enkele steekproeven moeten nemen. „Ik zou eerst enige punten willen noemen, die me suggestief schijnen." „Laten we beginnen met een op merking die mijnheer Bouc tegen me maakte, op dezelfde plaats, bij onze eerste lunch in de trein. Hij wees op het feit, dat we omgeven waren door mensen van alle standen, alle leef tijden, alle nationaliteiten. Dat is zeldzaam in deze tijd van het jaar. De AtheneParijs-wagen en die van BoekarestParijs zijn bijna leeg. Dat is, dunkt me, veelzeggend. Ver der zijn er een paar kleinere punten die me treffen als suggestief." moet hetzelfde doen. Laten we alle drie onze ogen dicht doen en den ken. Een of meer van de reizigex-s heeft Ratchett gedood. Wie is het geweest?" HOOFDSTUK XXVI Het duurde wel een kwartier voor iemand sprak. Mijnheer Bouc en dr Constantine waren begonnen met te trachten Poirot's constructies te ge hoorzamen. Ze hadden geprobeerd door een doolhof van contrasterende bijzonderheden te komen tot een dui delijke en onomstotelijke oplossing. Mijnheer Bouc's gedachtengang was ongeveer zo: „Nu moet ik bepaald denken. Maar voor zover dat gaat, heb ik al gedacht. Poirot denkt blijkbaar, da- dat Engelse meisje er mee te maken heeft. Ik kan het niet helpen dat ik dat heel onwaarschijnlijk vind De Engelsen zijn buitengewoon fleg matiek. Maar daar gaat het niet om. Het schijnt dat de Italiaan het niet gedaan kan hebben, maar zou hij niet gelogen hebben, toen hij zei, dat de ander niet uit de coupé geweest was? Waarom zou hij? Het is niet makkelijk de Engelsen om te kopen; ze zijn zo ongenaak baar. De hele zaak is hoogst on gelukkig.... Ik zou wel eens wil len weten wanneer we hier weg ko men. Er zal toch wel een sneeuw ploeg op weg naar ons toe zijn. Ze doen alles zo langzaam in deze stre ken en het duurt uren voor iemand er over denkt iets te doen.... En de politie van hier, het zal een be proeving zijn met hen te werken opgeblazen van gewichtigheid, licht geraakt, dadelijk in hun eer getast. Ze zullen er een grote zaak van ma ken. Het gebeurt niet dikwijls dat ze zo'n kans krijgen. Het komt natuur lijk in alle kranten." En van daar af gingen mijnheer Bouc's gedachten een veelbetreden weg die ze al wel honderd keer had den afgelegd. Dr Constantine's gedachten gingen als volgt: „Hij is vreemd, dat mannetje. Een genie? Of een windbuil? Zal hij dit mysterie oplossen? Onmogelijk. Ik zie geen uitweg. Het is alles veel te verward.... Iedei-een liegt, mischien Maar zelfs dan helpt het je niet. Als ze allemaal liegen is het net zo ver warrend. als wanneer allemaal de waarheid sprekenRaar van die wonden. Ik begrijp 'het niet. Het zou makkelijker te begrij'pen zijn, als hij was doodgeschoten. Amerika is een eigenaardig land. Ik zou er wel eens heen willen. Er zit zoveel vaart in.

Leidse Courant | 1949 | | pagina 2