S)eCöldóe6ou/fca/nt SUtuoeCif&e olijftak Churchill spreekt te Boston De Panamese vloot bestaat drijvende doodskisten uit VRIJDAG 1 APRIL 1949 40ste JAARGANG tfr No. 11658 Directeur: C. M. VAN HAMEB8V1LD. Hoofdredacteur: TH. WILMER. KATHOLIEK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN WAARIN OPGENOMEN „DE BURCHT" De atoombom als redder van Europa Bur. Papengracht 32, Telef. 20015, Adm. en Advert. 20826, Abonn 20935 - Abonnementsprijs 10.32 p. w., 11.40 p. mnd-, 14.15 p. kwart. Franco p. p. t 4.90 - Advert 15 ct. p. m.m. Telefoontjes i 1.50 f\P Paas-Zondag, 2 April 1899 werd Eugenio Pacelli te Rorne in de huis-kapel van de patriarch van Alexandrië priester gewijd op Pas sie-Zondag 3 April 1949 herdenkt hij in de basiliek van St. Pieter zijn vijf tig-jarig priesterschap. Op verlangen van de paus zal er bij dit jubileum niet gejubeld worden. In de verschui ving van de officiële herdenking naar de Passie-Zondag, als de Kerk zich over de gehele wereld in boete- en* rouw-gewaden hult, mogen we een aanwijzing lezen, dat Z. H. de jaren van zijn priesterschap, en in 't bizon der de jaren van zijn pontifikaat ziet als een kruis, dat hem te dragen is gegeven, totdat het de Meester zal behagen, het van zijn schouders te nemen. Paus is hij, volgens de geijk te term, „gloriosamente regnante luisterrijk regerend", maar zijn hart is op deze dag van droefheid vol. Hoe zou een vader kunnen jui chen, terwijl vele van zijn kinderen onder het bitterste leed gebukt gaan? Hoe zou Pius XII verheugd kunnen zijn, terwijl millioenen Christenen zwaar worden beproefd om wille van het geloof; terwijl de geestelijke ont reddering van de aardbol, in een volslagen chaos dreigt over te gaan? Welsprekender dan de wel sprekendste toespraak van deze be geesterende redenaar is zijn terug getrokkenheid op dit feest, een stille vermaning aan allen, zich niet wuft met rozen te kransen en in het genot te slempen, de oren toestoppend om niet het geweeklaag te horen van ontelbare tot trieste slavernij ge brachte medemensen, de ogen blind doekend, om niet de ontzettende gees telijke en stoffelijke rampspoed te zien een rampspoed als de wereld 'nog nooit heeft aanschouwd. Het feest van de paus is: Lijdens- Zondag. Zijn feestgeschenk: het drinken van de bittere kelk van teleurstelling en ontgoochelingen. Zijn gehele leven heeft hij ge woekerd met de zeer grote gaven, waarmede hij van nature is bedeeld, om aan de wereld de vrede in Christus te geven. Zichzelf en zijn verlangens heeft hij in verbeten plichtbesef en volkomen overgave wegge cijferd en geofferd, om, eerst als nuntius in Duits land, vervolgens als kardi naal-staatssecretaris en ten slotte als paus, de verzoe ning der volkeren te be werken door het handha ven der gerechtigheid, vol gens zijn devies: „Opus Justitiae Pax. De vrede jj| is het werk der gerechtig, heid". Als pauselijk wapen koos hij die in de leni ging der nood van twee wereldoorlogen een be langrijk aandeel heeft ge had de vredesduif met het olijf takje in de bek. Deze vredesduif heeft de paus als Noë in de ark telkens opnieuw met hoop volle verwachtingen uit laten vliegen, doch telkens keerde zij uitgeput te-j rug zonder de olijftak. Integendeel het schijnt, dat de wateren van de zondvloed steeds hoger rijzen naar de toppen der bergen. Daarom heeft paus Pius XII op zijn feest alle mensen, „die van goede wil zijn" opgeroepen tot één machtige smeekbede om redding van de ver dwaasde en misleide wereld, opdat door de verdubbelde aanbieding van Christus' bloed, de toorn van de Eeuwige Vader moge worden gestild en Hij door een wonder zijner genade de gepantserde harten van de kwaad willenden zal vermurwen tot gerech tigheid en vrede. Verenigen wij ons daarom morgen, als de jubilerende paus Pius XII af daalt naar de St. Pieter om de Zoon te offeren aan de Vader, verenigen wij ons dan met hem in gebed. Een smeekgebed om bevrijding van de slavernij van de duivel, die loerend neerligt „als een briesende leeuw". Een dankgebed onzerzijde, voor Gods goedheid, die aan de verdorven wereld in Eugenio Pacelli een her der schonk, in wiens verstorven en liefderijke levenswandel wij het beeld van Christus zien afgespiegeld. ring. Zonder op het debat zelf in te gaan, moet ons de opmerking van het hart, dat het betoog van de heer Sijbesma aan waarde en betekenis zou hebben gewonnen, indien hij niet alleen had gezegd, hoe het niet moest, maar ook ant woord had gegeven op de opmer king van prof. Romme, dat hij gaarne had vernomen, hoe het dan, naar de mening van de heer Sijbes ma, wèl moest. Dit bleef jammer genoeg achterwege. Niettemin was het een belangrijk debat, dat niet door tijdsrantsoenering werd afge remd". Een dergelijke negatieve critiek wat betreft het Indonesische beleid wordt méér gehoord! En haar invloed is, zoals altijd de invloed is van negatieve critiek: zij ondermijnt het vertrouwen en geeft in de plaats daarvan niets terug. Ook niet een eigen positieve overtuiging, een eigen positief inzicht. Nu wij hier schrijven over de cri tiek inzake het Indonesische beleid, willen ook wij critiek uitoefenen. Critiek n.l., die niet betreft „Romme en de K.V.P.-fractie", maar de rege ring. Wij zijn er levendig van door drongen, dat nooit of zelden een re gering voor moeilijkheden heeft ge staan, als welke deze regering moet trachten te overwinnen. Zelfs als men de moeilijkheden slechts ten dele kent, moet men erkennen, dat ze een haast ondragelijke last leggen op de schouders enop het geweten der regeringspersonen. En toch durven wij het in het beleid der regering te betreuren, dat zij eisen stelt, beslui ten neemt, waarop zij later weer moet terugkomen. Als de regering in het Indonesische vraagstuk voorziet (en politiek is de kunst van vooruitzien) dat een eis of een besluit niet kan worden gehandhaafd, dan moet die eis niet gesteld, dat besluit niet geno men worden. Dat laatste kan zwak heid schijnen. Maar de schijn van zwakheid wordt veel groter, als een regering publiekelijk moet retire ren Wij willen bij het uitbrengen van onze critek nog hopen, dat de rege ring als de tijd is gekomen voor volledige opening van zaken deze zal kunnen ontzenuwen! NOORS KROONPRINSELIJK PAAR IN NEDERLAND HH.KK.HH. Kroonprins Olav van Noorwegen en zijn gemalin Kroonprinses Martha zijn Donderdagmiddag per K.L.M.- vliegtuig uit Oslo op Schiphol ge arriveerd. Kroonprinses Martha zal Zaterdag de doop verrichten van het Noorse vlaggeschip „Oslöfjord", dat bij de Ned. Dok- en Scheepsbouw Mij te Amsterdam op stapel ligt. Op Schiphol werden de vorstelijke per sonen begroet door Z.K.H. Prins Bernhard. „Hoe het dan wél moest" LIET Katholiek Staatskundig Maand- schrift is zijn derde jaargang (Maart 1949) begonnen in een nieu we omslag. Deze nieuwe omslag (al dus de redactie) is slechts een uit wendig teken van de enigszins gewij zigde inhoud, welke de Redactie aan het Katholiek Staatkundig Maand schrift meent te moeten geven. De redactie zal er n.l. naar streven „in meerdere mate de actuele politieke vraagstukekn te doen behandelen" en het Tijdschrift „meer dienstbaar te maken aan de vrije meningsuiting" In genoemde Maart-aflevering van het Tijdschrift bespreekt de heer An- driessen, voorzitter van de K.V.P., de jongste Partijraadsvergadering, waar van hij meente te mogen constateren, dat zij uitstekend.is geslaagd. Hij memoreert het op 'die vergade ring gevoerde debat tussen prof Rom me en de heer Sybesma, die critiek uitoefende op de houding en van prof. Romme èn van de K.V.P.-fractie in zake het Indonesische beleid. En ver volgt dan: „Dit was volkomen zijn recht en het bracht spanning in de vergade. *3f* Dinsdag 12 April den, onder de Vasten ujt te gaan, maar het is een gebruik, aanpassend in de geest van de Kerk, in de tijd van de Veertigdaagse Vasten zich het uitgaan te ontzeggen of dat te tempe ren. Wij roepen nu echter de katholie ken van Leiden en omgeving op, om op Dinsdag in de Goede Week „uit te gaan" „uit te gaan" op een wij ze, die helemaal niet in strijd is met de geest, van de passie-week; inte gendeel. Wij willen allen, die daartoe in de gelegenheid zijn, aansporen om dan bij te wonen het Passiespel „De Veertien stonden" in de Stadsgehoor zaal. Deze avond is georganiseerd door „Katholiek Leiden"; en dit streven van „Katholiek Leiden" om een avond op hoog artistiek peil te ven, moet nu toch ook eens worden gewaardeerd door de katholieken van Leiden uit alle maatschappelijke kringen. Uit alle maatschappelijke kringen, zodat het werkelijk is een avond waarop de katholieken hun be langstelling tonen en waarbij niét een zekere categorie zich afzijdig houdt. Vanzelfsprekend zullen ook vele niet-katholieken de uitvoering weten te appreciëren. Zoals gisteren in een advertentie medegedeeld, zijn kaarten verkrijg baar bij de fii-ma Gyer en Huibers en begint Zondag 3 April om 12 uur in de Stadsgehoorzaal het plaatsbespre ken voor deze avond van muziek en voordracht in de geest van de Goede Week. MINISTER VAN SCHAIK SPREEKT VIA DE K.R.O. Morgenavond te 19.15 u., aan de vooravond van de door het Episcopaat georganiseerde kerk- collecte ten bate van de Stich ting „Radio Anno Santo", spreekt min. v. Schaik, de voor zitter dier Stidhting, via de K.R.O. enige ogenblikken tot katholiek Nederland. De atoombom heeft West-Europa gered lïTINSTON CHURCHILL heeft in een rede te Boston verklaard, dat Europa reeds enige tijd communistisch zou zijn geweest en Londen onder een bombardement zou liggen,indien Amerika de atoombom niet zou bezitten. Hij beschuldigde „veertien mannen in het Kremlin" ervan hon derden duizenden mensen in bedwang te houden en naar wereldheerschap pij te streven. „Over Europa hangt de schaduw van de vrees. Op de vraag of wij de koude oorlog winnen, moeten wij zowel naar Az. als Europa zien. In Europa", zo zeide Churchill, „is de positie met succes gehandhaafd en duur betaalde tijd streed aan de zfjde van de vrede door de wonderbare inspanning van de luchtbrug". Indonesië in de Assembleé Australië en India hebben gisteren voorgesteld, dat de Algemene Verga dering van de Verenigde Naties het Nederlands-Indonesisch geschil Dins dag a.s. bij d openingszitting in be handeling zal nemen. De beide delegaties deden dit voor stel in een schrijven aan de secreta ris-generaal, waarin zij vroegen de aangelegenheid op de voorlopige agenda te plaatsen. De Indones)-.che kwestie staat nog steeds op de agenda van de Veilig heidsraad, doch het Handvest verzet er zich niet tegen, dat de Algemene Vergadering ook de kwestie be spreekt, ofschoon er geen aanbeve lingen mogen worden uitgebracht. MINISTER STIKKER" IN WASHINGTON. De Nederlandse minister van Bui tenlandse Zaken, mr. D. Stikker is gisteren voor het eerst door Dean Acheson, de Amerikaanse minister van Buitenlandse zaken, ontvangen, en wel vlak na Ernest Bevin. Mr. Stikker werd vergezeld door de Nederlands ambassadeur mr. E. van Kleffens. Zij hebben van mening gewisseld over doelmatige en snelle methodes om tot een regeling in In donesië te komen en eveneens hét Atlantisch Verdrag en algemene West-Europese kwesties besproken. Volgens een na de bespreking uit gegeven gemeenschappelijk commu niqué heeft Acheson doen uitkomen, dat de Amerikaanse regering van harte hoopt, dat de instructies van de Veiligheidsraad aan Indonesië, 23 Maart gegeven, zo spoedig mogelijk zullen worden uitgevoerd. GENERAAL KRULS BEëDIGT OFFICIEREN NAT. RESERVE De Chef van de Generale Staf Lt- Gen. mr H. J. Kruis, heeft Donder dagochtend op het voorterrein van de Kromhoutkazerne te Utrecht tien hoofdofficieren en een subalterne officier beëdigd, die onlangs bij de Nationale Reserve werden benoemd en die in dit onderdeel de functie van districtscommandant resp offi cier-toegevoegd zullen vervullen. Een overzicht tijdens de plechtigheid. De Russische druk op Belgrado ZUID-SLAVlë BESCHULDIGT OPENLIJK MOSKOU. Gisteren heeft Zuid-Slavië voor het eerst Rusland zonder onwegen ervan beschuldigd, dat het Zuid-Slavië on der economische druk zet als onder deel van de campagne van de Komin- form om het regiem van Tito uit de weg te ruimen. Verder heeft Zuid-Slavië een nota aan Bulgarije gezonden, waarin de re geling voor het grensverkeer tussen de twee landen werd opgezegd en Bulgarije ervan wordt beschuldigd, dat het de Zuidslavische onderdanen, die de grens overschrijden, beledigt. Het Zuidslavisch standpunt werd in beide gevallen gepubliceerd in Bor- ba, het regeringsorgaan. Als voorbeelden van de economi sche druk noemde Borba, het zonder reden terugroepen van Russische technische en industriële deskundi gen en het stopzetten van de afleve ring van zware machines. Het ineenstorten van China noemde hij de ernstigste ramp sinds de over winning in wereldoorlog nummer twee. Het absorberen van China en India in een door het Kremlin be heerst communistisch imperium zou „onnoemelijk leed en bloedvergieten" over acht a negenhonderd millioen mensen brengen. De eenheid der En gels sprekende wereld „is onze hui dige redding, nu wij tegenover pro blemen staan, die de gruwelijkste zijn van alle tegenover welke het Chris tendom zich ooit geplaatst zag." „Wij zien ons thans tegenover iets geplaatst, dit even slecht is als Hitier. doch in sommige opzichten mach tiger". „Achter het Kremlin", zo vervolgde hij, „met zijn zendelingen in ieder land als vijfde kolonne" stond „het grootste leger van de wereld, in de handen van een regering, die imperia listische expansie nastreeft, zoals geen tsaar of keizer ooit gedaan heeft". Churchill zeide te geloven, dat oor log niet onvermijdelijk is. Men be hoorde niet tot gewelddadige of over haaste actie over te gaan en men moest hoop en geduld niet laten va ren. Er yrarcn verschillende gunstige processen gaande. Onder de stoot van het communisme sloten alle vrije lan den zich hechter aaneen dan zij ooit te voren deden of konden doen. De reden was de zware druk van bui ten af. „Wij koesteren geen vijandschap jegens de Russen en wij wensen hun niet hun wettige rechten en hun wet tige veiligheid te ontzeggen". Het doel moest blijven de Russen overal te ontvangen als broeders in de mensenfamilie. Van de Sowjet- Unie werd niets anders gevraagd, dan goede wil en eerlijk spel. „Indien er echter een zenuwenoorlog is, laat ons dan zorgen, dat onze zenuwen sterk zijn en nog versterkt worden door de diepste overtuiging van ons hart. In dien wij standvastig bij elkaar blij ven en in geen enkele vorm de ty- rannie en het slechte bevredigen, zou het wel eens kunnen zijn, dat niet onze zenuwen of o n s cultuurstel- stel ineen storten. Dan zou de vrede alsnog gehandhaafd kunnen blijven" Churchill sprak tot een menigte van ongeveer 14.000 persoden in „Boston Garden" op een herdenkings vergadering van het technologische instituut van Massachusetts. Onder de toehoorders bevonden zich onder meer sommige der meest vooraan staande geleerden der wereld. De rede werd door radio en televi sie uitgezonden. De staatsgreep in Syrië De staatsgreep van kolonel Hoesni Zaim, die in Syrië een militaire dic tatuur heeft uitgeroepen, schijnt ge slaagd te zijn. De toestand begint weer tot rust te komen en de mili tairen schijnen de situatie goed in de hand te hebben. Behalve de president der republiek en de ministerpresident, die in een ziekenhuis te Mezze verblijven, zijn alle persone.i, die werden aangehou den. in vrijheid gesteld. De president en de premier zullen uit het politieke leven gebannen wor den, zo heeft kolonel Hoesni Zaim tegenover Reuter verklaard. Hoesni Zaiir zeide een* democrati sche coalitie-regering tot stand te willen brengen. Hij wenste de macht slechts „een dag of twee" in handen te houden. Bij de uitvoering van de staatsgreep had hij het volk achter zich gehad. D besprekingen met Is raël zouden, zoals het plan was, vier April een aanvang nemen. Men is van oordeel, zo vervolgt Reuter, dat Zaim tot eind April aan de macht zal blij ven. Tegen die tijd zal, zo verklaarde hij, een algemene verkiezing uitge schreven worden. ARRESTATIES IN BULGARIJE. Radio-Belgrado maakt melding van de arrestatie in Bulgarije van enkele honderden ambtenaren en partij functionarissen. Zij worden ervan be schuldigd „in dienst te zijn geweest van imperialistische landen". De meeste arrestaties werden in Sofia verricht. Vice-premier Kostof zou zich even eens in huisarrest bevinden. Hij is lid van het politieke bureau der Bulgaar se communistische partij. Panama, het slechts 3/4 millioen inwoners tellende land is op twee na de grootste zeevarende mogend heid met 1500 schepen en een totale tonnenmaat van 2.000.000. En daar zal het nog niet bij blijven, want nog meer dan 1.000.000 ton scheeps- ruimte wacht op registratie. Waarom Panama. Hoe het komt, dat dit kleine land zo'n grote vloot heeft, berust op een serie foefjes, waartegen de wereld machteloos staat. In werkelijkheid is het meerendeel van deze schepen Amerikaans bezit, maar ze zijn door de reders aan Panama „overgedra gen", omdat de wetten in deze Re publiek gedogen, dat er onzeewaar dige schepen zee kunnen kiezen. Op die manier maken de uitgeslapen reders, die hun „drijvende doodkis ten" bovendien nog hoog verzekerd hebben, een grote winst met een vloot, die eigelijk al in zijn geheel afgeschreven had moeten worden. De Panamese wetgeving schenkt n.l. geen aandacht aan de veilig heid der zeevarenden en hun sche- p,un. Het laat de overheid daar koud ■of de reders schepen laten varen met onvoldoende vuurblusinstallaties, controle op de zeewaardigheid. Ze sturen mannen naar zee op el ke willekeurige schuit, die nog drijft en er wordt geen enkele vracht ge weigerd. De reders sparen geld door de lagere registratiekosten, het ont breken van vennootschapsbelasting en ze verdienen geld ten koste van de zeelui, die niet langer onder de bescherming van de arbeidersorgani saties vallen, wanneer ze onder Pa namese vlag varen. Schandalen der koopvaardij. De bona-fide Amerikaanse maat schappijen doen er natuurlijk niet aan mee en gaan ook wel hier te gen in, maar het zijn de beunhazen, die dit spelletje spelen. Door eenvou digweg een brief te sturen aan een Panamees advocaat en 75 dollar in te sluiten om de consulaire kosten en 1 dollar per netto ton, vaart een schip wettig onder de vlag van Pa nama. Dit zijn practisch de enige kosten, die een wrak vergunnen zee te kiezen. Bovendien ontduikt de scheeps eigenaar zijn personeel, varend on der de „doodsvlag" van Panama, de voorschriften van loonregelingen. Een georganiseerd zeeman verdient 155 dollar per maand; op Panamese schepen wordt het gemiddeld 50 dol lar per maand. Een kapitein ver dient er slechts 400 dollar in plaats van de hem toekomende 600. Het gevolg is natuurlijk, dat geen enke le zeeman er „happig" op is voor Pa nama te varen, maar in de grote ste den van de U.S.A. staan hele ploe gen ronselaars klaar om zeelieden dronken te voeren en hen met „sprookjes" te bedriegen. Zijn ze een maal aan boord, 'dan kiest het schip zee en zijn ze gevangen op hun eigen schip. Ook dan nog hebben ze geen zekerheid, want komt het schip in de haven, waar de kapitein goedkopere krachten kan krijgen (ronselen!) bij voorkeur kleurlingen dan laat hij doodgewoon een gedeelte van zijn bemanning onverzorgd aan de wal achter. Het zijn gewoonweg Middel eeuwse practijken. Maar het ergste is nog wel het ont breken van zeewaardighëidspapie- ren en het comfort voor zeelieden. Het geronselde personeel bezit bo vendien niet de bekwaamheid, die nodig is voor het navigeren. De sche pen zijn lek, acoi-peroest en gedeel- lijk gesloopt. Toch varen ze. Gedoogt men dat? Kan men er niets tegen doen? Na tuurlijk. Men kan boycotten en zor gen dat de schepen geen lading krij gen, maar ja, zijn de bevachters ook altijd bona fide? Bovendien wordt de Panamese vlag zo handig geca moufleerd, dat men vaak rjiet beseft, dat het schip voor een vreemde mo- gendheid vaart. Amerikaanse belas tingbetalers verzetten zich ook tegen het overdragen van waardevo'lle schepen, waarvoor ze soms 20 of meer milliarden dollars hebben neer geteld. De zeeliedenbonden gaan zich weren, maar zolang er nog geen mid delen zijn gevonden om deze mis standen effectief aan te grijpen, zal de Panamese vlag een schandvlek blijven in de geschiedenis van de scheepvaart. £en lioJiAe.itje... Een vrolijk kleed bedekt vaak die pe wonden.

Leidse Courant | 1949 | | pagina 1