2)e £<2id6e(5oti/fccmf Een Nederlands millioen als Paus-geschenk Communisten in China Laat de naam des Heren alle stemmen overstemmen Chinese communisten vallen Indo-China binnen Accoord tussen Israël en Transjordanië Directeur: C. M. VAN HAMERSVELD. Hoofdredacteur: TH. WILMER. KATHOLIEK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN WOENSDAG 30 MAART 1949 40ste JAARGANG No. 11656 WAARIN OPGENOMEN „DE BURCHT" TEN GROOT LICHAAM MET EEN ZWAK STEMMETJE zo is het l gesteld met de Kerk in de aether. Die stem is zo zwak, dat zij ge makkelijk overschreeuwd wordt door luidruchtige praatjesmakers, die veel spreken en weinig zeggen en met het weinige, dat zij zeggen, het mens dom op een dwaalspoor willen leiden. In het dichtbij Rome gelegen Neder land is het mogelijk (maar niet meer dan dat) de stem der Christelijke Eenheid uit de bron zelve op te vangen. Met enige handigheid kan men een stem vernemen, die soms tot een hees gefluister wegzinkt tussen het harde gesnater der sterkere buren. Is de ontvangst in Nederland reeds zo pover, in meer van het Christelijk centrum verwijderde landen en in andere werelddelen wordt het geluid slechts op zeer fijn-afgestemde toestellen opgevangen. digheid vergen om tot dit grootse ge schenk te komen. Dat is nu juist het mooie en aan lokkelijke van deze actie: het ge schenk zal een geschenk zijn, waar de gehele wereld van opkijkt. Een mil lioen van Katholiek Nederland als cadeautje aan de paus. Oók de paus heeft ervan opgeke ken, toen Z. H. onze plannen werden voorgelegd. De#H. Vader was „com- mosso", ontroerd, toen hij vernam, wat Nederland in getal zo gering, in geloof zo sterk zich als geschenk had gedacht. Een kloeke daad van eerherstel Ofschoon men er, als men zijn radio-oor niet openzet, geen last van heeft, wordt dag en nacht de wereld bol omstroomd met een zenuwen- net van marktgeschreeuw en feestge joel. Hoe weldadig zou het zijn, als tussen al dit geraas, de kalme stem van Christus' plaatsbekleder duidelijk werd gehoord: de stem van de roe pende in de woestijn, die de baan ef fent voor de komst des Heren! Bisschoppen hadden de primeur. De bisschoppen van Nederj^nd heb ben vorige week Zondag reeds de „primeur" gehad van net grote nieuws: Nederland stelt zich voor, als geschenk aan de Paus bij zijn gouden priesterfeest en &r viering van het Heilig Jaar een flinke, aarts-moderne radio-zender aan te bieden. Neder land, zo klein als het is, gaat opnieuw tonen, dat het, gelijk koningin Em ma met haar gewone gratie zeide: groot is in alles, waarin een klein land groot kan zijn. Het geschenk dat Katholiek Nederland de paus gaat aanbieden, zal een geldswaarde ver tegenwoordigen van om-en-om het millioen in guldens. Een slordig sommetje. Door de begrotingen van Rijk en gemeenten en nog meer door de oor. logs-begrotingen van grote naties zijn we met de millioenen en milliarden zo vertrouwd geraakt, dat we over een millioen meer of minder verblik ken noch verblozen. Heel wat anders wordt het echter, als er één millioen te voorschijn moet komen uit de beurzen van 3Yi mil lioen Katholieke Nederlanders. Slaat men dit bedrag om over de hoofden, dan is het per hoofd de bescheiden bijdrage van 30 ets., maar dan zijn alle kinderkopjes meegeteld en wordt er verondersteld, dat alle echtparen in scheiding van goederen leven. De gehele wereld zal er van opkijken. Zulk een berekening zou lichtvaar dig zijn en de mening doen 'post vat ten, dat het millioentje voor de paus in een hand-omdraai bijeen-gegaard is. Zo gemakkelijk zal het niet gaafi! Het zal een geweldige krachts-inspan- ning en overeenkomstige offervaar- Geen verrassing, maar toch Het zal dus geen verrassing meer voor de paus zijn, en wat dat betreft is de aardigheid eraf! Een radio-zen der is geen was-machine of een gou den telefoon-apparaat. Men kan niet een radio-zender aanbieden, zonder te weten, of het geschenk gebruikt kan worden (bij een v/as-machine kwam dat er minder op-aan). Te vo ren is overleg gepleegd met de radio- autoriteiten van Vaticaan-stad. Het zou immers kunnen zijn, dat andere, grotere Kerk-provincies, hetzelfde idee hadden gehad. Bij het overleg bleek dit inderdaad het geval. De Radio-Vaticana, hoewel tot omroe- j pen nauwelijks in staat, schreeuwde i om verbetering, versterking, moder- nisering. Deze hulpkreet was in ver schillende delen van de wereld heel zuiver opgevangen en met bijval ont vangen. Het plan is van Radio-Vati cana een flink zend-station te maken j met meerdere zenders van groot ver mogen voor wereld-omroep op korte j golf. Tevens wordt gedacht aan een middel-golf-zender van groot vermo gen voor omroep in Europa. Te groot voor het Staatje. Aan deze zenders zou, een groot aantal antenne-systemen voor ge richte uitzending worden toegevoegd, zodat alle hoeken der wereld be reikt zouden kunnen worden met een veldsterkte die een goede hoor baarheid waarborgt. Aangezien deze antenne-systemen een grote opper vlakte innemen, en Vaticaanstad daarvoor beslist geen ruimte biedt de gehele vrijwel volgebouwde „Staat" beslaat een oppervlakte van 44 h.a. zijn door het Vaticaan on derhandelingen gevoerd over de aan koop van een uitgebreid stuk grond op een afstand van ca. 20 km. van Rome. In het kader van deze plannen zal plaatsen zend-apparatuur. In deze apparatuur is het mogelijk op een voudige wijze op zes golflengtes om te schakelen. Een puur Nederlands geschenk. Men rekent erop, dat binnen 18 maanden, nadat het geld bijeen is ge bracht en de opdracht verstrekt, de Nederlandse zender in Rome ge plaatst kan worden. Naast het Neder lands College en de beide gezant schappen, zal deze zender de vierde vaderlandse nederzetting in de Eeuwige Stad zijn: door Nederlanders in Nederland gebouwd en in de Ti- ber-vlakte geïnstalleerd. Het comité is tot deze gedurfde on derneming gekomen, omdat het, de harten peilend, tot de ervaring was gekomen, dat Katholiek Nederland popelt een goed daad te stellen, om zijn vurige liefde voor Christus en zijn aanhankelijkheid aan Diens plaatsbekleder uit te vieren In de onheils-zwangere tijd, waarin het ons beschoren is te moeten leven, hebben we fel en heftig geprotes teerd tegen de beledigingen, de vuist slagen en verguizingen, die Christus in zijn Lichaam, zijn Kerk. worden Een van de masten van Radio Vati- cana kruis in top achter de' koepel van St. Pieter. door Nederland een 100 kW k.g. zen der geleverd worden, beslemd voor wereldomroep, terwijl tevens, voor zover dit gewenst wordt, adviezen verstrekt zullen worden bij de oprich ting van de antenne systemen en het zendergebouw, teneinde dit laatste aan te passen aan de uit Nederland geleverde zender en de daarin te Nu krijgt het Nederlandse Kath- lieke volk de gelegenheid, niet met woorden, die als rook vervliegen, doch metterdaad eerherstel te bieden aan zijn verguisde Koning. Laat het „Laudetur Jesus Christus Geloof zij Jezus Christus", waar mede Radio-Vaticana haar uitzendin gen opent, op Nederlandse wieken rond de aarde schallen, zodat het ook in Moskou en in de onder zijn be klemmende klauwen zuchtende vol keren kan worden vernomen. Wil men een klinkend protest dit is er Licht in duisternis. Rusland met de onderworpen lan den beschikt over 111 (hondêrd-elf) deels zeer krachtige zenders op de lange en middengolven en over zeker j meer dan 100 zenders voor de korte golflengten. Daartegenover bezit het middelpunt der Christenheid thans 3 onnozele zendertjes van 5 K.W. De „kinderen der duisternis" zijn hierin weer veel sluwer geweest dan de ..kinderen van het Licht". Daarom is het ten hoogste tijd de Vorst der Duis ternis te dwarsbomen in zijn helse plannen en ons vurige, bereidvaardi ge handlangers te tonen van de Vre- des-vorst, wiens rijk niet wordt ge regeerd door dwang en slavenjuk, maar door vrijheid en verdraag zaamheid. ZONDAG: IN ALLE KERKEN GEEFT IEDER ZIJN GESCHENK ALS DAAD VAN EERHERSTEL. ■ZONDAGMORGEN vroeg hebben Chinese communistische strijdkrach- ten de grens van Indo-China overschreden en een aanval gedaan op de stad Moncay. Volgens de berichten zouden er dertig doden zijn ge vallen. De communisten houden de stad nog bezet, maar in officiële kringen was men „redelijk tevreden" over de toestand. Tegen half zeven begon de aanval. De communisten staken de rivier over en trokken de stad binnen. Moncay ligt in de Noord-Oostelijke hoek van Tonkin, een deel van Indo- China, dat de Fransen bezet houden. De aanval was blijkbaar een volko men verrassing en de aanvallers kre gen steun van aanhangers uit de stad. Franse versterkingen zijn de plaat selijke srijdkrachten, bestaande uit pro-Franse Indo-Chinese troepen te hulp gesneld. De verdedigers zitten opgesloten in een citadel, maar de radioverbinding met het fort is ge handhaafd. Gewonden zijn met vlieg tuigen vervoerd. Het is niet mogelijk, te zeggen wat eö precies aan de hand is. Dé com munisten doen eigenlijk niets anders dan plunderen en gebouwen in brand steken. Doktoren, die in de buurt van de stad waren geland, werden door de benden beschoten. Onlangs hadden de Franse autori teiten gemeld, dat de samenwerking tussen de Chinese communisten en de aanhangers van Ho Chin Minh, die zijn opleiding in Moskou ontving en de Fransen in Indo-China nu al twee jaar bestrijdt, steeds slechter werd. Het K. N. P. verneemt uit Rome, dat de H. Vader, op volkomen onver wachte wyze erfgenaam is geworden van de bekeerde Jood en oud-senator Isaias Levi. Isaias Levi is op 6 Maart in zijn villa aan de Via Po te Rome gestorven en werd als een van de rijkste mannen van Italië beschouwd. Tijdens de oorlog is hij ondergedo ken bij de zusters van het klooster „Maria Bambina" en ontkwam op deze wijze aan de Nazi's. Had zijn be kering tot het Christendom al groot opzien gebaard, de opening van zijn testament verwekte een nog grotere verbazing, want hij benoemde Z.H. de Paus tot voornaamste erfgenaam. In een laatste schrijven maakte hij enkele legaten bekend, zoals b.v. een van twintig millioen lire (ongeveer een millioen gulden) voor een zieken huis te Turijn, een millioen lire (pl.m. vijfduizend gulden) voor Jood se ouden van dagen en invaliden in Turijn, verder nog een legaat aan de Dominicanen. De H. Stoel krijgt een villa met de bedoeling daar de zetel te stichten van een iaternationa e religieuze in stelling. ^tn het einde van zijn brief benoemt Levi de H. Vader tot voor naamste erfgenaam. Het vermogen, dat aan de H. Stoel is nagelaten, wordt geschat op twee milliard lire (ongeveer tien millioen gulden). Daarvan moet de H. Vader volgens het concordaat 12# pet. suc cessierechten betalen, in plaats van de normale 70 pet. INED. VERLIEZEN IN INDONESIË De Regering maakt bekend, dat tot haar leedwezen de vol gende verliezen in Indonesië zyn gerapporteerd: KONINKLIJKE LANDMACHT: Gesneuveld 28 Februari: Korp. G. J. L. Broeksma, Zaandam. Sold. S. Middelkoop, Culem- borg. Serg.-majoor C. E. Treiture, Voorburg. Gesneuveld 6 Maart. Sold. A. M. A. Visser, Rotter dam. Gesneuveld 17 Maart: Sold. A. E. J. Feller, Liessel (N.-B.). Gesneuveld 18 Maart: Wachtmeester W. Lindeman, Amsterdam (Z.). Huzaar J. S. Oosterholt, Zut- phen. Overleden t. g. v. oorlogsver wonding op 19 Maart: Sold. B. G. J. Ruel, Denekamp. Gesneuveld 19 Maart: Sold. J. H. Voskuyl, Amster dam. Gesneuveld 22 Maart: Sold. A. M. M. de Win, Nunen Jeruzalem in tweeën verdeeld ISRAëL EN TRANSJORDANIë zijn overeengekomen om hun strijd- krachten aan weerszijden van het front geleidelijk te reduceren. Dat is het beginsel dat door beide delega ties op Rhodos is aanvaard en dat nu aan de regeringen te Tel Aviv en Am man ter goedkeuring zal worden voorgelegd. Indien er daar geen be zwaren bestaan, zullen beide partijen begin volgende week op Rhodos de wapenstilstand tekenen. Men is overeengekomen, dat de troepen van beide partijen geredu ceerd zullen worden tot „defensieve strijdkrachten", die afgebakende zones in het grensgebied bezet zul len houden onder controle van de Uno, totdat de vrede is getekend. De grens in het Zuiden is de oude grenslijn tussen Palestina en Trans jordanië, die van de Golf van Akaba loopt tot het Zuidelijke punt van de Dode Zee. Hebron en Bethlehem blijven in Arabische handen, terwijl Jeruzalem in tweeën wordt gedeeld: De oude stad blijft van Aboella, de nieuwe stad komt aan de Joden. Aan het centrale front, dat door Iraakse troepen bezet wordt gehou den ,is nog geen overeenstemming be reikt. Irak heeft goedgevonden dat Transjordaanse troepen de Iraakse posities zouden overnemen, waardoor Arabisch Palestina feitelijk onder toezicht van Abdoella zou komen. Is raël zal daartegen geen bezwaren maken, mits de frontlijn wordt her zien, want op het ogenblik staan de DE JAARBEURS GEOPEND Ter gelegenheid van de opening van de Jaarbeurs heeft gisterochtend H.K.H. Prinses Beatrix in de nieuwe Beatrixhal een gedenkplaat onthuld. Overzicht van de onthullingsplechtig heid. Links onderaan H.M. Konin gin Juliana en H.K.H. Prinses Irene In het midden H.K.H. Prinses Bea trix. Schuin achter haar de heer dr F. H. Fentener van Vlissingen, voor zitter van het Algemeen Bestuur van de Koninklijke Jaarbeurs. Arabische strijdkrachten op sommi ge plaatsen nauwelijks 15 k.m. van de zee af. Men zal over deze sector nog een aparte overeen komst moeten sluiten, doch men hoopt daarmede gereed te zijn, voor het ontwerp, waarover men het van daag eens is geworden, wordt gete kend. COMMISSIE VAN ONDERZOEK NAAR HET GEBEURDE IN PENIWEN. Van officiële zijde wordt vernomen dat ingevolge een opdracht van de legercommandant, om een uitvoerig onderzoek in te stellen naar het een commissie heeft ingesteld, be staande uit officieren van de Kon. Landmacht en het K.N.I.L.-vertegen- woordigers van het binnenlands be stuur en een vertegenwoordiger van de procureur-generaal. Deze commis sie heeft uitgebreide bevoegdheden gekregen. Haar opdracht luidt over deze zaak een uitvoerig en gedocu menteerd verslag in te dienen. DR. SOEKIMAN IN VRIJHEID. De voorzitter der Masjoemi en hoofd van heb commissariaat op Java van de Republikeinse noodregering, dr .Soekiman, is te Djokja, waar hij korte tijd geleden werd aangehou den, in vrijheid gesteld. Hij geniet, zo meldt Aneta, evenals andere re publikeinen, volledige bewegingsvrij heid. Bur. Papengracht 32$ Telef. 20015, Adm. en Advert. 20826, Abonn 20935 - Abonnementsprijs 10.32 p. w., f 1.40 p. mnd., 14.15 p. kwart. Franco p. p. f 4.90 - Advert.: 15 ct. p. m.m. Telefoontjes 11.50 HET ATLANTISCH PACT Portugal en Spanje hebben de on derhandelingen, die „Portugal in staat zullen stellen het Noordatlan- lisch Pact te ondertekenen en die tien dagen in beslag hebben geno men", voltooid. Van diplomatieke zijde werd vernomen, dat Spanje rich via het Iberische blok. waarin het met Portugal verbonden is, indi rect met het Pact wil verbinden. Het Noorse parlement heeft zich gister avond uitgesproken voor de onder tekening van het Pact. Sen IteÖje,,. Het tegenwoordige gebouw van Radio Vaticana in een uithoek van de Vaticaanstad. Op de achtergrond een van de vesting-torens, ruim duizend jaar geleden gebouwd ter bescherming tegen de Saraceense. zeerovers, en ingericht tot hulp-koepel van de Sterrenwacht. „Geheel de edele menselijke acti viteit moet „sacramenteel worden", d.w.z. bovennatuurlijke, vruchten af werpen". De Coninck.

Leidse Courant | 1949 | | pagina 1