De oude kerk wordt gerestaureerd REDERIK itigeótieeuivde ZATERDAG 26 MAART 1949 DE LEIDSE COURANT TWEEDE BLAD PAGINA 2 WONDERLAMP ALS RECHERCHE Zij doorgrondt vervalsingen, knnst tanden en eieren. (Van onze bijzondere medewerker). In de dagen van Van Meegeren zou men spoediger tot een oplossing zyn gekomen, indien men had kun nen beschikken over de Artiscope, een moderne speurderslamp van the Artiscope-industry in Breda. Dit snufje is aan de Jaarbeurs vooraf gegaan en werd vandaag niet zon- der succes aan de Nederlandse pers gedemonstreerd. Wat is het geval? Deze artiscope, een handig kistje met ultra-violette lamp van bijzondere aard, en een kleine apparatuur (die het geheim van de smid is), kan men overal mee naar toe nemen; zij werkt niet alleen in het donker, maar bij volle daglicht, wat natuurlijk belangrijk is bij kleurenonderzoek. Dit nieuwe toestel controleert bij voorbeeld, of de eieren wel vers zijn; het ziet ogenblikkelijk verschil tussen natuurboter en margarine, even ogenblikkelijk elke vervalsing van waardepapieren, van schilde rijen en antieke voorwerpen. De fo tograaf kan er aanstonds verbleekte portretten mee ophalen. Niet slechts speurt dit apparaat naar.... valse tanden, maar ook naar sproeten, die onzichtbaar liggen onder de opper huid. Nog een ganse reeks van moge lijkheden hebben uitvinder en ex ploitanten ons genoemd; en elke dag breidt het- aantal zich uit. In het kort gezegd: deze wonderlamp ver bergt een vernuftige recherche in zich. Vandaal*, dat een deskundig man als dr. Van Ledden Hulsebos deze artiscope voortreffelijk vindt bij politie-onderzoekingen. Allerlei voorwerpen, tot kunstzijde toe, kan men er mee toetsen, en kunstonder zoekers hebben er een ernstige con current door gekregen. Slecht nieuws voor vervalsers en bedriegers. Lang en breed hebben wij ver schillende proeven op schilderijen meegemaakt. Zet men er de artisco pe op, dan blijkt, dat de oorspron kelijke, de oude verf niet fluoriseert, maar dat later opgebrachte verf door herstel of vervalsing, gaat op lichten. Anders gezegd: onder deze lamp vervaagt het oude; het nieuwe gaat leven. Een bekend museum directeur heeft dit spontaan beves tigd. Men toonde ons een „antiek" bord, dat voor driekwart fluoriseer- de, hetgeen bewees, dat de echtheid wel zeer had geleden. Onder het licht van de artiscope komen de „onzichtbare" restauraties onbarmhartig te voorschijn het geen slecht nieuws is voor bedrie gers en vervalsers. Hun handigheid wordt overtroffen door de werking van deze wonderlamp, die het boek- opschrift van Weremeus Buning waar maakt: ik zie, ik zie, wat jy niet ziet! MAJOOR-AALMOEZENIER GITMANS NAAR INDONESIë. Katholiek Thuisfront geeft „Paaskist" voor militairen op de „Zuiderkruis". Met het s.s. „Zuiderkruis" vertrok ken op 23 Maart naar Indonesië ma joor-Aalmoezenier P. F. J. Gitmans en kapitein-Aalmoezenier A. K. M. v. d. Laar. Het hoofdbureau van Ka tholiek Thuisfront verzorgde de uit rusting van eerstgenoemde aalmoe zenier. De parochiële afdeling van Katholiek Thuisfront St. Vitus te Apeldoorn en Naaldwijk gaven hier aan hun medewerking. Tevens heeft het Hoofdbureau van Katholiek Thuisfront een zogenaam de „Paaskist" medegegeven ten be hoeve van de militairen aan boord van „Het Zuiderkruis", bevattende artikelen en benodigdheden voor de plechtigheden van de Palm wij ding en voor de Goede Week. Aalmoezenier v. d. Laar zal in Indonesië demobiliseren en zijn krachten weer gaan wijden aan het missiewerk op Sumatra. Op de „Volendam", die naar Indo nesië is vertrokken, hebben zich 1600 man troepen ingescheept, bestaande uit een klein detchement K.N.I.L., een iets groter detachement marine en voor het overige leden van de koninklijke landmacht. Ook bevindt zich aan boord het gezelschap Dick Gabel, dat enige maanden een tour nee. langs de buitenposten zal ma ken en ook aan boord enige voorstel lingen zal geven Op de kaple hebben zich de koninklijke militaire kapel en later het trompetterscorps van het depot pantserwagens later horen. De inscheping geschiedde zoals gewoon lijk onder leiding van kolonel J. R. H. Lagas. DEVIEZEN VOOR ZAKENREIZEN De Nederlandse Bank heeft een vereenvoudiging aangebracht in de wijze van verkrijgen van deviezen voor zakenreizen voor de volgende landen: Denemarken, Engeland, Finland, Frankrijk, Hongarije, Ierland, Italië, Noorwegen, Oostenrijk, Polen, Por tugal, Spanje, Tsiecho-Slowakije, Joe<*o-Slavië en Zweden. Zij heeft daartoe een algemene vergunning verleend aan de devie- Aetherklanken ZONDAG HILVERSUM I (301 m) 8.00 Nieuws, 8.15 Boston Sympho- nie Orkest, 9.30 Nieuws, 9.55 Inlei ding Hoogmis, 10.00 Hoogmis in de St. Nicolaaskerk te Baarn, 11.40 Omroeporkest van André Rieu, 12.15 Apologie, 12.40 Orkest zonder naam, 12.55 Zonnewijzer, 13.00 Nieuws met aansluitend Kath. Nieuws en Boe kennieuws, 13.25 Lunchconcert, ver volg, 13.50 Buffalo Bill, 14.05 Radio Fnilharmonisch Orkest; tijdens de pauze gesprekken' met kunstenaars en „het wapen van gezamenlijke middenstandsreclame", 16.10 Soort reportage. 16.25 Vespers, 18.30 Prog. Ned. Strijdkrachten, 19.00 N.C.R.V.- kwartet, 19.30 Nieuws, 19.50 In het boeckhuijs, 20.05 De gewone man, 20.12 Uit en thuis met o.a. Hitparade en Jerusalem. Jerusalem (een reeks dramatische gebeurtenissen rond het lijden van .Tezus). 22.37 Actualitei ten, 23.00 Nieuws, 23.15 Fragmenten uit opera's van Mozart. HILVERSUM II (415 nr). 8.00 Nieuws, 8.18 Slavische Rhap- sodie, 8.30 Voor de tuin. 8.40 Barca rolle, 9.15 Men vraagt en wij draaien, 10.00 Zondags-halfuur, 12.40 Zangklasse „Noord", 13.00 Nieuws, 13.20 Les gars de Paris, 13.50 Even afrekenen, 14.05 Boekenhalfuur, 14.30 Vergeelde partituren, 15.00 Versjes en versies. 15.50 Filmpraatje, 16.05 Skymasters, 16.30 Sportrevue, 17.00 Provinciale dag Groningen, 17.30 Ome Keesje, 17.50 Reportage VSV Heerenveen, 18.00 Nieuws, 18.15 Wim Ibo's cabaret, 19.30 Paul God- win en Benedikt Silberman. 20.00 Nieuws, 20.05 Reportagedienst, 20.15 Operaconcert door omroeporkest, 21.15 Beau Geste, hoorspel, 21.50 De speeldoos, 22.05 Een liederen- cycl"". 23.00 Nieuws, 23.15 Gram. muziek. Is Uw Radio defect? BEL 24244 D« Radio-Technische Dienst I.I.M.C.O. H.V.. Nieuwe Rijn 32 repareert vlug. betrouwbaar en vak kundig MAANDAG HILVERSUM I (301 m) 7.00 Nieuws, 7.15 Ochtend gymi\, 7.30 Sylvia Balletmuziek, 7.45 Woord voor de dag, 8.00 Nieuws,8.45 Mu ziek bij het werk, 9.15 Ochtendbe zoek bij jonge zieken, 9.30 Sympho- nisch morgenconcert, 11.20 Van oude en nieuwe schrijvers, 11.40 Zang- recital Willy Rinnooy, 12.00 Ensem ble Lachman, 12.30 Land- en tuin bouw, 13.00 Nieuws, 13.15 Prome nade orkest, 13.45 Imoerio Argenti na, 14.35 Populaire Orgelbespeling, 17.00 Kleuterklokje, 17.15 Gemengd Omroepkoor, 18.15 Soortrubriek, 18.30 Progr. Ned. Strijdkrachten, 19.00 Nieuws, 19.15 Boekbespreking, 20.00 Nieuws, 20.45 Jona, luisterspel, 21.35 Matthaus Passion, 23.00 Nieuws 23.30 Populair avondconcert, 23.45 Strijkkwartet. HILVERSUM II (415 n?). 7.00 Nieuws. 7.15 Amusements orkesten, 8.00 Nieqws, 8.15 Ochtend varia, 9.00 Gram.muziek, 9.35 Een dansliedje deint, 10.15 Arbeidsvita minen, 11.00 Op de uitkijk, 11.15 Or gelconcert, 12.00 Ensem'ble Jo Bos, 12.30 Land- en tuinbouw. 12.33 In het spionnetje, 13.00 Nieuws, 13.20 Metropole orkest, 14.00 Wat gaat er om in de wereld, 15.00 Bonbonière, 16.00 Solistenconcert, 16.45 Musi calender, 18.00 Nieuws, 18.20 André Kostelanetz, 18.30 Radio-filmkrant, 19.00 Romancers, 19.45 Gram.muziek 20.00 Nieuws, 20.05 Radioscoop m4t als hoofdfilm „In het drijfzand", 23.00 Nieuws. zenbanken, die op grond daarvan aan directie en personeel van zaken, welke "in het handelsregister zijn in geschreven en zich voor 15 April 1949 tot de deviezenbanken hebben gewend, in de periode van 1 Mei 1949 tot 30 April 1950 reisdeviezen mogen afgeven tot de bedragen, die de desbetreffende zaken in het jaar 1948 voor dit doel hebben opgeno men. DR. CARL RUETHER NAAR NEDERLAND UITGENODIGD. De Katholieke Universiteit van Nij megen heeft dr. Carl. Ruether, wet houder van financiën en voorzitter van de Katholieke „Universitats- vereins" in NordrheinWestfalen, vöor een verblijf van een week naar Nederland uitgenodigd. Tijdens de besprekingen, die in April zullen worden gehouden, zal van gedachten worden gewisseld over alle problemen, die een Katholieke universiteit meebrengt, alsook over de mogelijkheid van een nauwere sa menwerking met de Kath'olieke Werkgemeenschap voor Geestelijke Vernieuwing van West-Eupropa, waartoe het initiatief in Nederland werd genomen door het Katholiek Genootschap voor Geestelijke Ver nieuwing. CENTRUM KATHOLIEKE MEDISCH OPVOEDKUNDIGE BUREAUX Op initiatief van de Nationale Fe deratie het Wit-Gele Kruis en de R.K. Charitatieve Vereniging voor Geestelijke Volksgezondheid werd opgericht een: „centrum katholieke medisch opvoedkundige bureaux", dat zich ten doel stelt de belangen van de katholieke medisch opvoed kundige bureaux te bevorderen, o.a. door het geven van voorlichting en steun, het bevorderen van de op richting van deze bureaux en het bevorderen van de opleiding van des kundige krachten. Het. dagelyks bestuur bestaat uit de heren: dr J. Vervaart, voorzitter, drs A. Bartels, secretaris en B. Bre mer, terwijl voorts in het bestuur zitting hebben: dr O. Driessen, de zeereerw. heer dr Fortman, zr Gau- dia, dr E. Jansen, mej. Philips, drs M. Raeven. Als adviseurs zijn aan het bestuur toegevoegd: di P. v. d. Spek en dr L. Veeger. Het secretariaat is gevestigd: Voorstraat 63 te Utrecht. In Nederland zijn momenteel ruim 25 kaholieke bureaux werkzaam. Het grootste aantal van deze bureaux wordt in stand gehouden door de vereniging van het Wit-Gele Kruis en het R.K. Limburgse Groene Kruis was, dat de kledingstukken tijdens zijn verblijf bij de Benelux-partner Nederland gestolen waren. De poli tie werd verwittigd en stelde een uitgebreid onderzoek in op Schiphol en in het Scheveningse hotel, waar de minister-president had gelogeerd. Dit onderzoek is thans afgesloten. De politie heeft niets kunnen vinden wat op diefstal wees, zodat de mi- nistriële pantalon nog steeds op mysterieuze wijze zoek is. MATTE STEMMING OP DE BEURS De laatste beursdag van de week bracht geen wijziging in het alge meen aspect van de effectenmarkt. Het gebrek aan orders was zo evi dent, dat bijv. in Amsterdam rubber en HVA pas 20 minuten na de ope ning een notering tot stand kwam. Evenals Donderdag bleven de koer sen echter goed op peil, waaruit wel bleek, dat van aanbod geen sprake was. Trouwens, in deze nog altijd zeer dunne markt zou het kleinste aanbod of de minste vraag reeds tot een onevenredig groot koersverschil aanleiding kunnen geven. Dat dit thans niet het geval is, duidt wel op de volkomen apathie ten opzichte van de effectenmarkt en op het wadhten op de verdere algemene ontwikkeling van de toestand en de oplossing van de hangende kwesties met name de toestand in Indonesië. Het feit, dat de Nederlandse rege ring een voorlopig besluit heeft ge nomen naar aanleiding van de Cana dese resolutie in de Veiligheidsraad en Maandag .een definitief besluit wil nemen, werd voor kennisgeving aangenomen, doch leidde niettemin tot enige steun voor de cultuurfond sen, uitgaande van de overweging, dat blijkbaar alles erop gezet wordt, ook al stem't de ontwikkeling niet tot volkomen bevrediging, om een uitweg uit de impasse te vinden. Speciale aandacht trok de markt van de Nederlandse staatsfondsen, die merendeels zwak gestemd waren, waarbij de conversielening 1947 weer beneden de 97 belandde, de investe ringscertificaten genomen werden op 96 5/8 en de grootboek-inschrijvin gen 1946 zwak gestemd waren op circa 95 7/8. GEMEENTERAAD VAN ZOETERWOUDE Met voorraad voedsel op de vliering. Bij de ontruiming van het inter neringskamp Crailoo, nabij Laren, heeft zich, aldus „Trouw" voor de laatste maal een ontvluchtingspoging voorgedaan. De secretaris-generaal der N.S.B. ir Huygen, die kort gele den door het Bijzonder Gerechtshof was veroordeeld tot 20 jaar interne ring, had van de verhuizingsdrukte in het kamp gebruik gemaakt om zich op een vliering te verbergen. Bij de laatste controle der vracht auto's, waarmede de gedetineerden naar elders zouden worden gevoerd, ontdekte een der bewakers echter de opzet. Hij sloeg alarm en onmiddellijk werd een uitgebreid onderzoek in gesteld. Na verloop van enige tijd vond men de vluchteling op een zoldertje boven een der barakken. Hij bleek te beschikken over een ruime voorraad voedsel. Bij zijn ver hoor bleek, dat de delinquent na het vertrek van de bewakers het kamp had willen verlaten, om in het bui tenland zijn verder heil te zoeken. Na zijn arrestatie is hij overgeleverd aan de parketwacht en ditmaal on-logsgeweld verloren, te herbouwen der verdubbeld toezicht naar zijn zal aangegrepen worden en het plan nieuwe omgeving in Nederland wederopbouw H. Rijndijk is daartoe gereed en de voorz. hoopt, dat voor deze 13 woningen bouwvergunning Gisteravond vergaderde de Raad der gemeente Zoeterwoude. Afwezig wethouder de Graaf. Bij de ingeko men stukken is een mededeling v$n het ministerie van Financiën, dat voor de luidklok in de gemeente toren een renteloos voorschot van 2000,zal verleend worden. De minister van O. K. en W. geeft een subsidie van 50 voor de restaura tie van de gemeentetoren. De be groting is 73.648,B. en W. zul len aan het Prov. Bestuur ook een subsidie vragen. G- S. delen mede, dat het besluit tot het verbeteren van het Watertje en de Weipoortse- weg, resds goedgekeurd bij de be groting voor 1949, om advies is ge geven aan de Dir. hoofdingenieur van de Provinciale Waterstaat. Als dit besluit om tot uitvoering over te gaan goedgekeurd wordt, zal in de Weipoort eerst de waterleidingbuis vernieuwd moeten worden, waartoe B. en W. nadere voorstellen zullen doen. Ook de verbetering van tertiaire wegen waciht op de goed keuring van de besluiten. Het restau reren van het raadzaal-meubilair is goedgekeurd. Op het schrijven van B. en W. omtrent de slechte toe stand van de Vrouweweg is van G.S. bericht ingekomen, dat zodra de weersomstandigheden zulks mogelijk maken, dit werk aangevat zal wor den; de aanbesteding heeft reeds plaats gehad. B. en W. delen mede, dat aan de gemeentewerklieden een rij wiel ver goeding van 30,wordt gegeven. De 'heer v d. Ploeg dringt aan op het geven van het maximum van 45,om enigszins de lage lonen te compenseren. De voorz. vraagt de heer v. d. Ploeg de loonkwestie te laten rusten tot de volgende verga dering, waarin B. en W. met voor stellen zullen komen. Aan de gem. opzadhter en t>ode is het maximum gegeven, omdat deze meer gebruik van rijwiel in dienst moeten maken; er moest hierby een verschil gemaakt worden. De heer v. d. Ploeg gaat hiermede accoord. Geen huizen, dan maar aard appelen! Aan W. de Groot wordt vergun ning gegeven de bouwgrond te be telen. De voorz. brengt de laatste richtlijnen van Wederopbouw en de toewijzing van de bouwvolume ter tafel. Zoetermeer krijigt voor 1949 geen toewijzing. De enige kans huizen, door oor- overgebracht. MINISTERIëLE PANTALON ZOEK Het waren in begin Maart drukke dagen voor de m'inister-president van Luxemburg, de heer F. Dupont. Op 12 Maart Benelyx-conferentie in 's-Gravenhage en daarna naar Lon den voor verdere besprekingen. Toen de heer Dupont per K.L.M. naar Londen was gevlogen, miste hij daar na aankomst een pantalon, een jasje, verschillende dessen en een paar handschoenen. De minister president had weliswaar de beschik king over meer dan één costuum, doch. het voorval was toch zeer on aangenaam, te meer daar de Luxem burgse politicus er van overtuigd zal gegeven worden. De heer van der Ploeg zegt, dat gedane zaken geen keer nemen, maar spr. kan niet nalaten erop te wijzen hoe zwaar de verantwoorde lijkheid nu weegt na in 1947 de ge boden gelegenheid huizen te bouwen afgewezen te hebben met het motief af te zien of de bouw misschien goedkoper zou worden enz. Het be vreemdt spr. dat nu de financiering voor de herbouw van huizen gevon den is; spr. gelooft daar niets van. Nu in 1949 en m'isschien in de ko mende jaren, niet gebouwd zal wor den, kan ook de verrekening van de arohitecten-honoraria niet tot stand komen en spr. vraagt B. en W. nu een oplossing te vinden om de ar chitecten niet langer op hun geld te laten wachten. De voorz. zegt, dat de gemaakte kosten, buiten oorzaak van het ge meentebestuur opgehouden, nu be taald zullen moeten worden omdat betrokkenen niet langer op de uitbe taling van voorschotten kunnen wachten. De architect van de 11 woningen heeft zijn plannen klaar, dus zal de financiering wel in orde zijn. De toewijzing zal in ieder geval toch wel minder dan 11 woningen zijn. Het verwijt dat de huizenbouw niet tot stand gekomen is, is niet geheel juist en spr. noemt andere oorzaken die de bouw in de weg stonden. Het uitbreidingsplan was niet gereed en men kon omtrent de grond achter de Schenkelweg met de eigenaar niet tot overeenkomst komen. De heer van der Ploeg repliceert, dat de grondkwestie nog niet aan de orde was. Volkshuisvesting had reeds bewilliging toegezegd. De voorzitter geeft toe, dat de mo tieven, door de heer v. d. Ploeg ge noemd, het plan hebben doen val len, maar blijft volhouden dat er andere hindernissen waren zoals reeds genoemd. De heer v. d. Ploeg acht deze niet aangetoond en ook niet steekhou dend. Spr. meent dat men met me dewerking van Stad en Landschap al was het uitbreidingsplan niet ge reed voor het gedeelte achter de Schenkelweg op dit plan vooruit had kunnen lopen. Dit komt meer voor. De voorzitter bestrijdt zulks. De heer v. d. Ploeg blijft volhouden, dat met het besluit 18 woningen zijn verspeeld. De heer Schinkel is overtuigd, dat men soms op een oneerlijke wijze aan een toewijzing kon komen. Er is dezer dagen op een vergadering meegedeeld dat een gemeente van 8000 zielen 300 huizen heeft ge bouwd; Zoetermeer kreeg er 14. In de toekomst zullen de gemeenten, die te veel kregen, wel misdeeld worden. De heer Kraan meent, dat Zoeter woude met 14 huizen nog geen slecht figuur slaat. De heer v. d. Ploeg geeft cyfers uit de omtrek om het tegenovergestelde aan te tonen. De voorz. wijst nog op de misluk king bouw H. Rijndyk toen de Wa terstaat het plan verijdelde en sluit de discussie. De gemeenterekening 1947 met~'n netto nadelig saldo van 2901,80 wordt naar de commissie verwezen. Gelderswoude blijft in het donker, omdat B. en W. en ook de Raad een plan voor straatverlichting van de Lichtfabrieken, kostende 7971, niet verantwoord adhten. 20.000,voor de oude kerk. Kerkvoogden en notabelen der Ned. Herv. gemeente verzoeken een subsidie in de kosten restauratie van de kerk op het Dorp. De kosten bedragen 209,719,07. Door het Rijk is een subsidie toegekend van 60 tot een maximum van 125.831. G.S. zullen vermoedelijk 15 bij dragen. De kerk zelf kan niet meer dan 30.000,bijdragen. B. en W. achten een subsidie van 20.971,(10 voor deze 15e eeuwse kerk met historische waarde gerechtvaardigd. Zonder op- of aan merkingen en z.h.s. aangenomen. Tot lid van het B-A. in de plaats van de heer Jac. v. Leeuwen wordt nekozen de heer W. M. v. d. Salm. De voorzitter brengt dank aan de heer v. Leeuwen voor de verdienste lijke arbeid voor deze instelling vanaf de oprichting vervuld. De leden van de commissie tot wering van schoolverzuim, de heren J. Schouten, K. Weyland, P. C. Paardekooper en A. Pieterse wor den herkozen. Het verzoek van de R.K. Meisjes school om leermiddelen voor het gymnastiekonderwijs wordt afgewe zen. Dit materiaal is reeds eenmaal 'voor het gymnastieklokaal aange schaft. De R.K. Jongensschool V.G. L.O. krijgt 993,95 voor het onder wijs in handenarbeid. Bij de rondvraag dringt de heer v. d. Ploeg aan op beschikbaar stel len van speelvelden voor de jeugd: de jongens moeten toch kunnen voetballen. B. en W. zullen aandacht schenken. EN DE ZEVE 44. Ja, daar stond onze Fre- derik, ten prooi aan een hevige angst, totdat hij opeens besette. dat die angst helemaal overbodig was. Hij slaakte een diepe zucht van opluchting. ,,Wat kan me gebeuren?" zei hij monter tegen de slapende Notaris Zwingel- hout en stopte de schild pad toen grinnekend in zijn zak. „Mij kan niets gebeuren!" verzekerde hij zichzelf. „Ik kom zeven biefstukjes brengen aan zeven ouwe heren en dat is toch geen misdaad? Dat oude vrouw c daarnet za- ,me wel bescher men, zij weet toch, dat ik haar slechts met het cont.o eren van haar kamer." Toen viel hem opeens een gedachte in die hem even stil maakte van eerbiedige bewondering voor zich zelf. Een ogenblik later kwam hij in actie Hij draaide de deur aan de bin nenzijde op slot en begon toen luid te schreeuwen, terwijl de bewoners van het oudeliedenhuis juist de deur aan de andere zijde probeerden te forceren. „Schurk!" gilde Frederik met over slaande stem. „Boef! Ik zal je wel krijgen. Daar heb je er een! Lust je nog meer?" En toen begon hij met enkele stoelen om zich heen te smij ten. Het troenje in de gang zweeg op eens berukt; Frederik hoorde hoe Vertelc do r Huibert Vet^ N DIRECTEUREN een oud vrouwtje benauwd begon te snikken. Het knaapje grinnikte on deugend en zette zijn gevecht met „niemand" voort. „Onverlaat", brulde hy terwijl hij met duidelijk plezier een waskom in scherven liet vallen en toen nog eens (omdat hij het zo'n mooi woord vond): „Onverlaat".- Door de deur drong een bewonde rend gemompel naar binnen. „Zal ik komen helpen?" roep een beverig stemmetje, maar Frederik deeti als of hij niets hoorde, Luid schreeu wend stampte hij de kamer door, sprong op het bed, wierp de dekens op de grond, keerde enkele schilde rijen met de voorzijde tegen de muur en wierp toen een raam open. Ais een goed toneelspeler wachtte hij daarna een korte poos om het ef fect te verhogen en draaide toen de deur van het slot. Voor hem, in de gang stond nauw opeengedrongen een heel troepje oude mannetjes en vrouwtjes. r SLAAPWAGEN DOOR AGATHA CHRISTIE 37) - „Precies," zei hij. „De grendel is juist onder het handvat; de sponze- zak maskeert hem. U kon niet zien, van waar -u lag, of de grendel er op zat of niet/" „Wel dat zeg ik toch ook niet!" „En de Zweedse dame, miss Ohls- son, stond zó, tussen u en de deur. Zij probeerde de deur te openen en zei u dat ze gegrendeld was." „Dat is zo." „Toch, mevrouw, kan ze zich heb ben vergist. U ziet wat ik bedoel." Poirot scheen er op gesteld, het uit te leggen. „De grendel is maar een uitsteeksel van metaal zó. Als nij naar rechts is gedraaid,, is de deur op slot; is hy in de gewone positie, me vrouw dan niet. Misschien probeer de ze alleen de deur en daar die aan de andere kant gesloten was, kan ze wel hebben gedacht, dat ze aan uw kant was afgesloten." „Nu, dat zou nogal dom van haar zijn." „Mevrouw, de vriendelijkste en be minnelijkste mensen zijn niet altijd de slimste." „Dat is volkomen waar." „O ja, wat ik nog vragen wilde, mevrouw, hebt u de reis naar Smyr na langs dezelfde route gemaakt?" „Neen. Ik ging met de 'boot recht streeks naar Stamboel, en een vriend van myn dochter, mijnheer Johnson, een schat van een man, ik wou dat u hem ontmoet had haalde me af en liet me heel Stam boel zien, wat een erge teleurstel ling bleek helemaal in verval en die moskee's en dat je die grote sloffen over je schoenen moet trek ken. Waar was ik?" „U zei dat de heer Johnson u af haalde." „Ja, en hij bracht me aan "boord van een Franse Messagerie-boot naar Smyrna en de man van mijn dochter wachtte op de kade. Wat /al hü gen, als hy dit allemaal hoort! Myn dochter zei. dat dit juist de veilige, makkelijkste route zou zijn. „U zit maar in uw coupé," zei ze en u gaat zo naar Parijs en daar brengt de American Express u verderEn o, hemel, wat moet ik dóen voor het anuleren van mijn passage? Ik moest het hun laten weten, ik kan het nu onmogelijk meer 'halen. Het is toch te erg Mrs Hubbard toonde weer teke nen van tranen. Poirot, die op hete kolen zat, greep zijn gelegenheid aan: U hebt een schok gekregen, mevrouw. De kell- ner zal ik instrueeren, -u thee en bis cuits te brengen." „Ik ben niet erg dol op thee," zei mrs Hubbard huilerig. „Dat is meer een Engelse gewoonte." „Koffie dan, mevrouw. U hebt een kleine stimulans nódig. „Die cognac heeft mijn hoofd erg raar gemaakt. Koffie zou ik wel lus ten." „Uitstekend. Maar eerst mevrouw, een kleine kwestie van formaliteit. Staat u toe dat ik uw bagage on derzoek?" „Waarom in 's hemelsnaam?" ..We gaan een onderzoek begin nen van de bagage van alle reizigers. Ik wil u niet 'herinneren aan een on- Dlezierige ervaring, maar uw spon- zezak denk eens!" „Genade! Dan is het misschien be ter. Ik zou het eenvoudig niet meer kunnen verwerken, nog meer ver rassingen van die aard te krijgen." Het onderzoek was snel voorbij. Mrs Hubbard reisde met een mini mum aan bagage een hoededoes, een goedkope suitcase en een volge laden reistas. De 'inhoud van alle drie was een voudig en onverdacht en het onder zoek zou niet meer dan een paar mi nuten genomen hebben, als mrs. Hubbard de gang van zaken niet had vertraagd, door maar voortdurend aan te dringen op behoorlijke atten tie voor de foto's van „mijn doch ter" en twee nogal lelijke kinderen „mijn dochter's kinderen. Zijn ze niet schattig?" Nadat Poirot zich in allerlei be leefde onoprechtheden had uitgeput en mrs Hubbard nog eens gezegd, dat hij haar de koffie zou laten brengen kon hij eindelijk heengaan, verge zeld van zyn twee vrienden. „Wel, we hebben een begin ge maakt en bot gevangen,' merkte mijnheer Bouc op. „Wie zullen we nu aanklampen?" „Het zou het eenvoudigste zïjn, vind ik de trein maar langs te gaan coupé na coupé. Dat betekent dat we beginnen met no. 16 de be minnelijke heer Hardman." De heer Hardman, die een sigaar rookte, verwelkomde hen inderdaad allerbeminnelijkst „Kom binnen, heren. Tenminste als het menselijkerwijze mogelijk is. Het is een tikje nauw hier voor een heel gezelschap." Mijnheer Bouc verklaarde het doel van hun bezoek, en de zware detec tive knikte begrijpend. „In orde. Om de waarheid te zeg gen, heb ik me al verbaasd, dat jul lie niet eer begonnen zijn. Hier zijn mijn sleutels heren, en als jullie mijn zakken ook wilt doorzoeken, mij best. Zal ik de koffers uit het net halen?" „Dat zal de conducteur wel doen, Michel!" De inhoud van Hardman's twee koffers was spoedig doorzocht. Ze bevatten misschien een onevenredig grote hoeveelheid geestrijke dran ken. Hardman knipoogde. „Ze doorzoeken niet dikwijls je valiezen aan de grens. Ik gaf dade lijk eèn bos Turkse banknoten en ik heb nog geen moeite gehad." „En in Parijs?" Hardman knipoogde weer. „Als ik in Parijs kom," zei hij, dan kan, wat er over is van dit par- tytje, in een flesje voor haarwater." „U gelooft niet in geheelonthou ding zei mijnheer Bouc met een glim lach. „Wel," zei Hardman, „ik heb me er nooit dik over gemaakt" „Ah!" zei mynheer Bouc. „Typisch Amerikaans." „Ik zou graag eens Amerika zien", zei Poirot. „U zou daar zeer doortastende me thoden leren," zei Hardman. „Euro pa moet daarvoor nog gewekt wor den. Het slaapt half." „Het is waar Amerika is het land van de vooruitgang," stemde Poirot toe. „Er is veel dat ik bewonder van de Amerikanen. Alleen ik ben I misschien ouderwets, maar ik vind de Amerikaanse vrouwen minder charmant dan de onze. Het Franse of Belgische meisjes, coquet, char mant ik geloof dat er geen is, die 1 meisjes houdt." Hardman keerde zich af om een ogenblik naar de sneeuw te turen. „Misschien hebt u gelijk, mijnheer Poirot," zei hij. „Maar ik denk dat iedere natie het meest van zijn eigen mesies houdt." Hij knipperde alsof de sneeuw z'n ogen pijn deed. „Verblindend, hè,' zei hij. „Zeg he ren, deze gesci*edenis werkt op mijn zenuwen. De moord en de sneeuw en alles. En het nietsdoen. Maar rondhangen en de tijd doden. Ik zou wel eens aan de gang willen voor iets of iemand." „De ware, Westerse geest van be drijvigheid." zei Poirot met een glimlach. De conducteur zette de koffers weer op hun plaats en ze gingen naar de volgende coupé. (Wordt vervolgd).

Leidse Courant | 1949 | | pagina 6