DE VRIJPOSTIGE WEDUWE Zij wist, wat zij weten wilde - en wist het niet Mr. Milius over het plan Marshall v.cL Drift ZATERDAG 26 MAART 1949 DE LEIDSE COURANT TWEEDE BLAD PAGINA 1 STERK VERHAAL F\E ANGELUS HAD GEKLEPT in die vreemde verlatenheid, welke zioh van /de aarde meester maakt, als de zon net is onder gegaan. De werkdag was ten einde. In alle hui zen schaarde het gezin zidh rond de tafel om het avond-eten te gebrui ken. Er werd gepraat en gelachen. Borden werden uit elkaar gescho ven. Gerinkel van messen en vor ken. De radio begon te schetteren. Maar buiten spande zich in onmete lijke, ondoorgrondelijke majesteit de hemelkoepel, zachtgroen, doorschij nend en helderziende. Het was het sterven van iedere dag, als de luiken naar de diepten der eeuwigheid worden opengezet. Voor iemand, ver verwijderd van huis en haard, afgesneden van de gezellige familie- en vriendenkring, is d i t het uur waarop het heimwee hem overrompelt: het gevoel van eenzaam te zijn in een prachtig, maar ijzig koud heelal. Een weduwe, die enkele weken geleden bericht had ontvangen, dat haar zoon, haar enige zoon. in Indonesië was gesneu veld, zat op dit uur moederziel al leen op haar bord te staren. Geen tranen stonden in haar ogen; geen berusting zalfde haar gewonde ziel. Zij was vervuld van wrangheid, om dat God, de almachtige en naar men zegt oneindig goede God, zo iets vreselijks had gevergd. Zij voelde zidh uitgeleverd aan een heelal zon der medelijden. „Ik moet het we ten," mompelde zij, „anders scheurt mijn geloof." Haastig opstaande, trok zij haar mantel aan en begaf zich langs de huizen vol kindergesnater en bor- dengerinkel naar de kerk. JC-R WAS NIEMAND in de kérk, indien men van een Katholieke kerk ooit zo iets zeggen kan. De zonsondergang gloeide vertraagd na in het rood en blauw van gebrand schilderde ramen. De glimmende bankenrijen, de op een kier staande deuren van de biechtstoelen, de uit gestoken gip9sn handen van heili genbeelden tegen de in schemering vervloeiende pilaren gaven de on behaaglijke indruk van een toneel zaal als de voorstelling is afgelopen. In het priesterkoor hipte de gods lamp op en neer. Zonder zich te be denken liep de moeder door het middelpad. Zij liep op haar tenen en het slippen van de schoenzolen ont lokte een herhaald ssst! ssst! aan de wacht van heiligen. De moeder boog haar knieën aan de communiebank. Na een ogenblik aandachtig luisteren, opende zij het hekje, besteeg als een priester de trappen van het altaar.en stond vlak voor de vergulde tabernakeldeuren. „Heer Jezus," fluisterde de moe der, „waarom hebt U mij mijn zoon, het licht mijner ogen, ontnomen?" A CHTER DE VERGULDE, zware brandkastdeur van het taberna kel bevond zich een eveneens ver gulde vaas, boornevol met een groot aantal stukjes brood. Het wordt het Brood der Engelen genoemd, of schoon geen enkel waardig is bevon den het te ontvangen. Het is alleen voor de daartoe uitverkorenen on der de mensen bestemd als kracht- voedsel op hun moeizame levens weg: wie van dit brood eet, zal niet sterven in eeuwigheid. Wie Mij eet, zal ook door Mij leven. Het is ge woon brood, zoals God op aarde een gewoon mens was. Slechts zij, die geloofden herkenden toenmaals in d'e mens de Zoon van God, sledhts zij, die geloven herkennen als de Emmaüsgangers in dit gebroken brood de Zoon van Gód en de Zoon der Mensen, die al het geschapene draaft op de palm van zijn hand. „Heer Jezus," hernam de moeder, toen er geen antwoord kwam. ,.U waart er bij tegenwoordig, dat mijn zoon in een hinderlaag viel en werd doodgeschoten. Waarom hebt gij mijn moederhart laten vermorze len?" ÏNDIEN IEMAND ANDERS in de kerk ware geweest, zou hij mis schien het fluisteren van de moeder, staande voor het tabernakel hebben opgevangen, maar van een ant woord zou hij niets hebben verno men. Toch kwam het in de vorm van een visioen, het visioen van een weduwe, met op haar schoot het lijk van haar volwassen zoon. „Ziedaar." kwam onhoorbaar voor het oor, „mijn Moeder." De vrouw greep zioh vast aan de altaartafel. Zij herkende in het ach ter-over hangend gelaat van de dode de trekken van haar eigen kind. „Zij was," vervolgde de geluidloze stem, „en is mijn goede moeder, door mij bemind, gelijk iedere zoon zijn moeder lief heeft. Zij heeft maar 'n wens te uiten en ik haast me als een goed zoon aan haar verlangen te voldoen. Zij heeft de sleutel van mijn Hart. Ik heb haar verheven boven de kroon der sterren en het koor der engelen. Maar de levens weg van mijn moeder op aarde is één grote beproeving geweest, van zorgen en ontgoochelingen zonder tal. Bij mijn voor het oog van de wereld niet eens eervolle, doch smadelijke dood heeft een zwaard van ontzettende smart haar moeder hart doorboord." „Heer Jezus, waarom hebt Ge dat leed uw moeder aangedaan? „Mijn moeder is de moeder van alle moeders. Zij is de wenende moeder van dit tranendal. Zo lief heb ik de wereld gehad, dat ik mijn ir/oeder niet heb gespaard. Mijn moeder trouwens hseft niet gewild, dat haar zoon de bittere kelk alleen zou drinken. Zij heeft die kelk aan genomen en geleeed tot zij van lij den was verzadigd." DE WEDUWE schrikte op. Zij hoor de voetstappen in de belendende sacristie. Zij stond reeds op het punt steels van het altaar weg te slippen, toen een binnendeur plofte en de stilte opnieuw intrad. Zij boog zich weer voorover naar de vergulde tabernakeldeur. „Heer Jezus," fluisterde zij wenend, „ver geef mijn aandringen; waarom hebt Ge toegelaten, dat mijn zoon gedood werd?" Het scheen, dat deze vrijpostigheid haar euvel werd genomen. Er kwam geen antwoord meer. In haar ver bijstering zag zij Duitse soldaten voor zich, lachend, sohreeuwend, gekkend. Te midden van hen ont waarde zij een jongeman, die voort- gestompt, geslagen en uitgejouwd werd. Zij zag hoe de soldaten de jongeman uitkleedden en hem striemden tot zijn ganse lichaam bloederig was. De gefolterde viel in zwijm Zij trapten en bes pogen hem tot hij weer bijkwam. Toen spijker den ze hem vast aan een paal en bleven schaterend toekijken, hoe de man zich kronkelde als een worm. Tot hij na enige uren rrrartelens met een onverwachte zegekreet de laat ste adem uitwrong. „Ziedaar," kwam van verre en toch van zeer nabij een andere stem, „mijn enig-geboren en welbeminde Zoon. God van God, Licht van Licht. Zo lief heb Ik de wereld gehad, dat Ik mijn enige Zoon niet heb ge spaard." ]>E WEDUWE KNIELDE ontzet neer, toen de heerlijkheid des Vaders zich openbaarde. „Uw wil geschiede," stamelde zij. Zo bleef zij geknield als een priester op het ogenblik van de consecratie. De vertrouwde stem kwam weer van vlak bij: „Moest Ik dit alles niet lijden, om voor het gehele -ver dwaalde menselijk geslacht de weg te wijzen en de deur van een geluk kige eeuwigheid te openen? Maar ge begrijpt het niet. Uw zoon hij begrijpt het nu. Mijn gedachten. lie ve moeder, zijn niet uw gedachten. Als Ik het geheim van het lijden uitlegde, zoudt ^e het niet vatten. Want zoals de avondhemel zidh welft boven de aarde, zo zijn mijn gedachten verheven boven de ge dachten der mensen-. Dodh wankel nooit, vrees nooit, wat ge ook voor afschuwelijks leest of ziet of hoort. Ik heb de hoogmoed der wereld, de bron van alle ellende overwonnen door Mijzelf te vermorzelen tot een worm Ik, uw God." De weduwe rees op en verliet de kerk. In haar huis teruggekeerd, ging zij de trap op naar haar slaap kamer. Daar waste zij zich de spo ren van haar tranen van het gelaat. NIEUWE BRUG OVER HET TWEN TEKANAAL Met de bouw van de nieuwe betonnen boogbrug over het Twentekanaal bij Goor worden goede vorderingen gemaakt. De be kisting is gereed en binnen enkele dagen hoopt men te beginnen met het storten van het beton. In de morgen van 21 Dec. 1927 ver nielde een geweldige brand het ge bouw van de Leidse Courant, Ra penburg 10, en bijna de gehele in ventaris. Dank zij heel veel toegewij de arbeid van directie en commissa rissen is toen in ongeveer drie maan den tjjd een ander gebouw inge richt, Papengracht 32, met een ge heel nieuw geinstalleerde drukkerij. Hier is ons bedrijf nog gevestigd. Vandaag juist 20 jaar geleden, 26 Maart 1929, verrichtte de Bisschop van Haarlem, Zijne Hoogw. Excellen tie Mgr. J. D. J. Aengenent. de inwij ding van het gebouw, onder zeer gro te belangstelling uit Leiden en om geving. Wij roepen deze dag in de herinne ring terug door bovenstaande photo. Van links naar rechts: oud-ge meente-secretaris van Leiden mr. dr. Van Strijen, gedel. commissaris J. Bots t, Mgr. Taskin t, oud-burge meester van Leiden mr. v. d. Sande Bakhuyzen, Z.H.Exc. Mgr. Aenge- nentf, Deken Dessens t, pres.-com- missaris dr. Walenkamp t, gedel. com missaris Wouterlood t, de hoofd-re- dacteur, de directeur B. Lans t» UTRECHT, 25 Maart. In „Esplanada" te Utrecht heeft de directeur van de Kon. Nederlandse Jaarbeurs mr. J. Milius bij de ope ning van de 52ste Jaarbeurs een rede gehouden voor vertegenwoordigers van de binn- en buitenlandse pers. Spr. vroeg in de eerste plaats aan dacht voor de hoofdpeiler, waarop het economisch herstel van Neder land naar zijn mening rust, namelijk de Amerikaanse hulp, zoals be lichaamd is in het plan-Marshall. Deze hulpverlening he,eft voorna melijk invloed uitgeoefend in de economische sector van het maat schappelijke leven, zodat, wanneer men de Jaarbeurs als een exponent biervan bescrouwt, de Marshall-hulp voor de komende voorjaarsbeurs noodzakelijkerwijze be'angrijke con sequenties met zich zal brengen. Iedere bezoeker zal de heilzame gevolgen dan ook onmiddellijk kun nen onderkennen, immers het aantal deelnemers is aanzienlijk gestegen, de expositieruimte belangrijk ver groot, het assortiment van aangebo den artikelen zeer verruimd en de kwaliteit daarvan aanmerke.ijk ver beterd. De diepere achtergrond van de noodzaak van hulpverlening aan Europa moet worden gezocht in een belangrijke structuurverandering, die zich in de loop van de 20ste eeuw heeft voorgedaan en de huidige eco nomische verhoudingen zo gecompli ceerd heeft gemaakt. In feite hebben natuurlijk de twee grote wereldoor logen en in het bijzonder de laatste de bestaande verhoudingen zeer ern stig verstoord, maar deze verstorin gen hebben juist daarom een zo fa tale omvang kunnen verkrijgen, om dat de oorlogen werden uitgevoch ten in een gebied, dat reeds gerui me tijd een grote mate van ecóno- mische labiliteit vertoonde. Zoals bekend bestaat de Marshall hulp uit leningen en schenkingen. Tot nu toe werd ongeveer 70 pet van de hulp in de vorm van schenkingen ontvangen. De tegenwaarde hiervan wordt geboekt op een speciale reke ning bij de Ned. Bank, de zg. local currency account. De omvang van deze rekening neemt toe naar gelang de documen ten van de geïmporteerde goederen in Washington kunnen worden aan geboden. Hoe sneller dit derhalve geschiedt, des te beter. Immers het grootste gedeelte van de local curren cy acount mag worden besteed voor productieve doeleinden in het bin nenland. Het is goed in dit ver band er nog eens op te wijzen, dat het Nederlandse bedrijfsleven de verantwoordelijke taak heeft om de nodige documenten zo snel en zo nauwkeurig mogelijk te verzamelen, omdat mede daardoor de wederop bouw des lands des te sneller kan plaats hebben. Met cijfers demonstreert spr., dat de door Nederland ontvangen hulp op alleszins verantwoorde wijze wordt aangewend en aanleiding geeft tot aanzienlijke verbeteringen in zijn economische functie. Waneer wij, aldus vervolgde spr., onze blik van het heden thans in de toekomst richten, is het nodig daar bij in het oog te houden, dat West- Europa in 1952-53 dank zij de Mar shall-hulp een levensvatbare econo mie moet hebben opgebouwd. Dit be tekent derhalve, dat de Europese landen zich in de komende periode onafhankelijk moeten weten te ma ken van buitenlandse, casu quo Ame rikaanse steun. Dit zal alleen mogelijk zijn, indien een vergroting van de export naar en een verlading van de import uit Jaarbeurs op volle toeren Zevenhonderd aanvragen werden afgewezen Twee groepen zullen bijzonder ac cént verlenen aan de 52ste Jaarbeurs, die a.s. Dinsdag door H.M. de Konin gin wordt ingeleid. Dat is de terttieL waarvoor België een collectieve groep afvaardigde, en dat in de grpep bouwmaterialen en machines, die voor onze woning- en, wegenbouw van'bijzonder belang is. Deze nieuwe Jaarbeurs is de groot ste sedert haar stichting. Z^wel direc teur Milius als voorzitter Feteneer van Vlissingen hebben daarover ver teld aan de maaltijd, die zij de Ne derlandse pers Vrijdagavond hebben aangeboden. Het aantal deelnemers bedraagt rond 3700, waarvan 60 pro cent buitenlanders, dat is tien pro cent meer dan tijdens de laatste Na- jaarsbeurs. Helaas moesten niet min der dan 700 deelnemers worden afge wezen, omdat men ondanks de nood-uitbreidingen op het Vreeburg en aan de Croeselaan met ruimte heeft te kampen. Ofschoon de Regering bijwijze van Sinterklaas-verrassing in December 194*1 toestemming gaf tot uitbreiding, is het Jaarbeursbestuur helaas nog niet zover gevorderd, dat nu reeds de eerste spade voor de noodzakelijke uitbreiding kan worden gestoken. Dat neemt niet weg, dat a.s. Dins dag niet minder dan tien landen ko- j men met collectieve inzamelingen, waaronder voor het eerst sedert de oorlog ook Duitsland. De gezamelijke lengte van de stands is opgelopen tot elf kilometer, dat is een afstand als van Maastricht tot Valkenburg. drang naar herstel moeten zich evenwel kunnen ontplooien. Want niets werkt zo verlammend als het feit. dat men als beloning voor zijn energie steeds weer voor nieuwe moeilijkheden wordt geplaatst. De enige mogelijkheid om in 1952- '53 in staat te kunnen zijn een sta biel evenwicht te bereiken, ligt dan ook in het voortdurend streven naar groter vrijheid op het gebied van het maatschappelijk handelen. Wat een ernstige teleurstelling be tekent ook voor de Nederlanodse eco nomische situatie is, dat het vraag stuk Indonesië nog steeds niet tot een bevredigende oplossing is ge komen. Dit geldt te meer, omdat men bij het verwezenlijken van de voor waarde aan het Marshall-plan ver bonden nl., dat Europa in 1952-'53 weder op eigen benen moet kunnen staan, mede dient te bedenken, dat de positie van Europa, en zeker van Nederland, ook vroeger reeds, voor een aanzienlijk deel beheerst is ge weest door zijn betrekkingen met de overzeese bezittingen. Europa kon er zich niet op beroepen sterk te zijn in de kracht van de eigen hulpbron nen alleen, maar was steeds voor een goed deel gebaseerd op de waar de van zijn invloedssfeer overzee- Voor Nederland geldt dit wel zeer sterk en daarom is de vraag, of dit land in 1952-'53 in staat zal zijn we der op eigen kracht voor zijn steeds groeiende bevolking arbeid en brood te verschaffen en zijn oude positie in de wereld in te nemen, in overwe gende mate afhankelijk van hetgeen het in economisch opzicht van zijn aloude betrekkingen met deze lan den overzee zal kunnen behouden. de dollarzóne kan worden gereali seerd. Bovendien zal de inter-Europese samenwerking aanzienlijk moeten worden uitgebreid. Wat het' eerste betreft kan wor den opgemerkt, dat dit belangrijke consequenties zal hebben voor het Nederlandse bedrijfsleven, omdat dit zich in toenemende mate zal moeten instellen op een overschakeling voor bepaalde importen van de dollar- zóne naar de niet-dollar-zöne. In het bijzonder geldt dit voor artikelen, die in Europa zelf worden vervaardigd, zoals b.v. schrijfmachines, automo bielen e.d. om maar enkele produc ten te noemen. In verband met onze toekomstige welvaart kan niet an ders dan met grote nadruk op de noodzaak van deze heroriëntering worden gewezen. Tijdig dient het Ne derlandse bedrijfsleven zich in deze op de hogte stellen, opdat de reper cussies, die noodzakelijkerwijze met een ophouden van de Marshall-hulp zijn verbonden, zo min mogelijk ver schuivingen zulen teweeg brengen. Ten aanzien van inter-Europese samenwerking is het wel dringend gewenst, dat zo spoedig mogelijk het bilaterale karakter van de huidige wereldhandel wordt verlaten en de baan wordt vrijgemaakt voor een vrijere internationale handeL Want slechts in een systeem van vrijheid kunnen de maximale prestaties wor den geleverd, die nodig zijn om het economische leven in West-Europa 1 en speciaal in Nederland weer op gang te brengen. i Nederland is verarmd uit de oorlog I gekomen, maar één belangrijk natio naal bezit heeft men het niet kunnen I ontnemen en dat is zijn arbeids- I kracht, zijn kennis en zijn drang er weer bovenop te komen. I Deze arbeidskracht, kennis en HYPOTHEKEN on voor allo andere zaken op het gebied yan on roerende goederen Bouw-en Makelaarsbedriff IN 1950 INTERNATIONAAL PERS CONGRES TE ROME. Organisatie van katholieke journalisten over de wereld. Het Internationale Bureau voor Katholieke Journalisten, dat 28 Maart a.s. te Luzern zal samenkomen, zal worden verzocht een internationaal perscongres voor te bereiden, dat in 1950 te Rome zal worden gehouden. Wanneer dit congres zal worden ge houden, waaraan journalisten van de gehele wereld zullen deelnemen, zal een plan worden voorgelegd, waarin wordt verzocht een internationale or ganisatie van katholieke journalisten op te richten. Deze organisatie zou dan boven de 3; ..olijke organisaties moeten staan en dienen om de sa menwerking in de katholieke pers wereld op het gebied van essentiële vraagstukken van deze tijd te bevor deren, en in bijzondere gevallen haar streven te coördineren. BLOEMBOLLEN NAAR WEST- DUITSLAND? Het export-import-bureau van West-Duitsland heeft volgens A.P. bekendgemaakt, dat West-Duitsland is gemachtigd Nederlandse en Belgi sche bloembollen en planten tot een totale waarde van 450.000 dollar te importeren. De aankoop zou een onderdeel zijn van een uitwisselingsprogramma op grond, waarvan Duitsland kerstbo men en dergelijke artikelen naar de lage landen exporteert. Uit Nederland zouden voor 130.000 dollar aan boom- planten, voor 100.000 dollar aan jonge bloemstekken en voor 20.000 dollar aan gladiolenbollen komen. GEEN VERBOD INVOER BLOEMBOLLEN IN ENGELAND. Naar aanleiding van de geruchten, volgens welke de Britse regering voornemens zou zijn de invoer van Nederlandse bloembollen te verbie den in verband met beweerde geval len van smokkelarij, heeft een woord voerder van het Britse ministerie van handel, vandaag verklaard, dat dit ministerie hiervan niets bekend is. Hij deelde mede, dat er een open algemene licentie is voor de invoer van bloembollen, welke geldt tot ein de April, op v/elk tijdstip het seizoen voor de invoer van bloembollen prac- tisch eindigt. EERSTE RADIO-TELETYPE- VERBINDING NEDERLAND—AMERIKA. Naar het A.N.P. verneemt heeft de Nederlandse P.T.T. in samenwerking met dé Radio Corporation of Ame rica een contract afgesloten met de Amerikaanse luchtvaartmaatschap pij A.O.A. en de K.L.M. voor het tot stand brengen van een directe radio-teletype-verbinding tussen Am sterdam en New York. De A. O. A. zal hierdoor tevens haar gehele communicatiecentrum voor Europa in Amsterdam concen treren. De nieuwe verbinding, die per 1 April aanstaande in werking zal tre den, wordt voor drie kwart door de A.O.A. en voor een kwart door de K.L.M. gebruikt. De A.O.A. heeft van Amsterdam telexverbinding met Londen en Frankfurt, via welke lijnen tevens de verbindingen worden onderhou den met Prestwick, Shannon en Ber lijn. Het ligt in de bedoeling binnen kort ook een directe telexverbin ding met de Scandinavische landen tot stand te brengen. Er zijn in de afgelopen maanden langdurige besprekingen gevoerd over deze verbinding, waarin vooral ook Engeland zeer geïnteresseerd was. Dat het uiteindelijk aan de Ne derlandse P.T.T. gelukt is deze ver binding voor ons land in de wacht te slepen is voor een groot deel te dan ken aan het bezit van het zoge naamde „tor-apparaat" (teleprinter on radio), dat twee jaar geleden door de Nederlandse ingenieur A. C. A. van Duuren werd uitgevonden. Dit apparaat garandeert namelijk een volkomen storingvrije ontvangst van de uitgezonden telegrammen, omdat het onmiddellijk elke onzuiverheid in de uitzending opmerkt en corri geert. Teneinde een storingvrije radio-te letype-verbinding met de Verenigde Staten tot stand te brengen, heeft de Nederlandse P.T.T. een tor-appara- tuur naar Amerika gezonden, waar deze zal worden gebruikt door de Radio Corporation of America aan het Amerikaanse einde van de lijn. Tot op heden verzond de A.O.A. haar telegrammen naar New York via de telexverbinding naar Londen, van waar ze per particuliere telegraaf- maatschaopij naar New York werden overgeseind. De K.L.M. maakte ge bruik van de P.T.T.-verbinding met New-York en eveneens van de ver bindingen der teleeraafmaatschap- pij. De nieuwe draadloze verbinding h"eft een caoac'teit van omstreeks zestig woorden per minuut. Gemid deld verzond de A.O.A. tot on heden dagelijks via Amsterdam 1200 tele grammen. Naar de heer Ti. J. Ma jors. hoofd van de verbindinesaf^e- ling van de A.O.A. ons mededeelde, zal de lijn practisch continu in ge bruik zijn. Kolonel der artillerie A. C. de Ruvter van Steveninck bij de be vrijding commandant van de Prinses Irene-brigade, is bevorderd tot ge neraal -maioor. Generaal De Ruyter van Steveninck is thans lid van het Hoog Militair Gerechtshof. Bij K.B. is 'benoemd tot burge meester der gemeente Renswoude: J. A. Hosang, burgemeester der ge meente Woudenberg.

Leidse Courant | 1949 | | pagina 5