LENTE IN UW TUIN Het probleem van dej 1minder-valide arbeidskrachten „De Veertien Stonden" £entetyd - Zaaitijd HUIBERS ZATERDAG 26 MAART 1949 DE LEIDSE COURANT EERSTE BLAD PAGINA 2 Hongarije versterkt grensbewaking Om een einde te maken aan de po gingen van Hongaarse ingezetenen om naar het Westen te vluchten, heeft de Hongaarse regering buiten gewone maatregelen genomen voor de versterking van de grensbewaking in het Westen. De Hongaarse grens bewaking bestaat thans uit speciaal uitgekozen leden van de Hongaarse politie plus detachementen van hèt Russische leger. Sommige onderdelen van de grensbewaking zijn geheel en al Russisch, maar niet één van deze groepen is geheel uit Hongaren sa mengesteld. Deze regeling werd ge troffen, toen de Hongaarse regering ontdekte, dat de leden van de grens bewaking hun posten verlieten en zelf naar het Westen vluchtten. Door deze versterkingen is voor een groot deel de exodus onmogelijk ge maakt. Terwijl tx ongeveer 3000 Hon- gar enin December' van het vorige jaar hun land ontvluchtten, in Janu ari en Februari waren er dit slechts een paar honderd. De grote meerder heid van de vluchtelingen, die thans de grens nog overkomen, zijn boeren of arbeiders. De boeren zijn gevlucht om aan de actie van de regering te ontsnappen, die alle „Koelakken" wil uitroeien. De boeren wijzen er op, dat een koelak niet perse een grote land eigenaar moet zijn, maar ook zij, die z.g. de mentaliteit van de koelak be zitten, d.w. die het niet eens zijn met de Communistische Partij val len daaronder. De Hongaarse vluchtelingen delen mede, dat onder de bevolking een sterk medeleven heerst met Kardinaal Mindszenty. De eerste reactie op zijn veroordeling was een stomme verba zing. Zeer velen gaven openlijk hun twijfel te kennen over de gehele pro cesvoering en over de bekentenissen van de Kardinaal. De geheime politie greep echter onmiddellijk in en ar resteerde eenieder, die het waagde dergelijke twijfels tot uitdrukking te brengen. En al spoedig leerde de be volking haar gedachten voor zich zelf te houden. Gedurende en ook na de rechtszitting waren de kerken over vol met gelovigen op elk uur van de dag. Naar de vluchtelingen mededelen, heeft het hoofd van de politie de Ka tholieke geestelijkheid van Hongarije uitgebreide instructies gegeven en hen verantwoordelijk gesteld voor iedere demonstratie ten gunste van de Kardinaal c van de Katholieke Kerk, zowel individueel als in groepen. De priesters worden verhinderd om ver gaderingen of bijeenkomsten te hou den en zij staan onder bijna voortdu rende bewaking. Steeds worden nog priesters gearresteerd, omdat zij „re- actionnairzouden zijn. MGR. KERKHOFS IN PALESTINA. Een gift van 1 ys millioen francs. Mgr. Kerkhofs, bisschop van Luik, die zoals wij reeds eerder bericht ten, een groot aandeel had in het Belgisch hulpwerk ten bate van de Arabische vluchtelingen iri Palestina en in verband met dit liefdewerk naar Palestina vertrokken was, is Maandag door Koning Abdullah van Trans-Jordanië ontvangen. Dinsdag bezocht hij de H. Steden en Woens dag droeg hij een Pontificale H. Mis op te Nazareth. Tevens heeft hij aan de autoriteiten namens het Belgische volk een gift overhandigd van 1}* millioen francs. PROTESTANTSE KERKEN WILLEN GEMEENSCHAPPELIJKE ACTIE MET DE H. STOEL. VOORSTEL VAN „FEDERAL COUNCIL OF CHURCHES OF CHRIST". Op een studiebijeenkomst van de „Federal Council of Churches of Christ", waaraan 460 afgevaardigden van bijna ale Protestantse belijdenis sen in de Verenigde Staten deelna men. is een voorstel gedaan om in een gezamenlijke actie met het Va- ticaan op te komen voor de handha ving van de godsdienstvrijheid in de door de communisten overheerste landen. „Zowel Protestanten en Katholie ken, als de Orthodoxen, zo luidt de resolutie, erkennen de noodzaak de uitbreiding van het Sovjet-commu- bonden mensenrechten!" VERZEKERINGSZAKEN VERTROUWENSZAKEN Assurantiekantoor SLEGTENKORST NIEUWE RIJN 46, LEIDEN, IEL. 23010 nisme tegen te gaan wegens de ter- reur-me'thoden, die het aanwendt te gen de Kerken en tegen alle poli tieke tegenstanders. Jammer genoeg verhindert een gebrek aan weder zijds begrip over het te volgen doel en de aan te wenden methoden een krachtige samenwerking. Wij geloven dat de tijd voor de Protestanten en de Katholieken gekomen is, dat hun geestelijke leiders zich gaan bera den over het probleem der gods dienstvrijheid en de daarmede ver- De wet schrijft opname in grote bedrijven voor UET PROBLEEM van de minder-valide arebidskrachten is weer ac- tueel geworden, nu in de grote steden van het land het aantal inge schreven werklozen weer enkele duizenden bedraagt en vele minder va lide arbeiders vrezen dat zij het eerst het slachtoffer zullen worden van ontslag of de meeste moeite zullen hebben een betrekking te vinden. In het verleden werden dergelijke mensen practisch overgelaten aan armen zorg en liefdadigheid, totdat na de eerste wereldoorlog het begrip le vend werd dat er naar gestreefd moest worden hen aan passend werk te helpen. De enorme krachtsinspanning, vooral in Amerika en Engeland, tijdens de tweede wereldoorlog heeft dit probleem nog scherper gesteld. Een en ander was aanleiding voor de Ned. Regering in Londen een com missie in te stellen, die het vraagstuk van de minder-valide arbeids krachten heeft onderzocht en haar bevindingen in het z.g.n. Rapport van Rhijn heeft vastgelegd. In 1947 is uit dit rapport een wet naar voren gekomen, die op 1 Jan. 1948 in werking is getreden, welke wet aan ondernemingen met 21 en meer arbeiders de verplichting oplegt minstèns één minder-valide arbeider in dienst te nemen. Voor zover het aantal werknemers 100 of meer be draagt moet het aanta: minder-valide krachten minstens 1 op 50 bedragen. De wet verstaat onder minder-vali de arbeiders, degenen die tengevolge van lichamelijke of geestelijke gebre ken, kwalen of afwijkingen, in aan- ■kelijke mate worden beperkt in de mogelijkheid om door arbeid in het levensonderhoud te voorzien. Hieronder vallen dus o.a. mensen die doof zijn, stotteren, misvormd zijn, niet volledig beschikken over hun le dematen, inwendige ziekten, als asth ma en T.B.C. hebben, blind zijn. huidziekten hebben of aan geestes stoornissen, zoals epilepsie, e.d. lij den. Onder de minder-vaiide arbei ders worden niet begrepen zij, die wegens ouderdom geen volledige prestaties meer kunnen leveren. De wet gaat uit van het standpunt, dat het in het algemeen mogelijk is verschillende positieve eigenschappen en vermogens van minder-valide wer kers zodanig te benutten, dat zij toch volwaardig werk leveren, b.v. een dove kan zeer goed kleermaker zijn, enz. Wat het Gewestelijk Arbeids bureau doet. De uitvoering van deze wet is in re ingeschreven minder-valide arbei der een inzicht te krijgen van zijn lichamelijke en geestelijke condities. Hierbij verlenen een medicus en een psycholoog hun medewerking. Door middel van een ingenieus gevonden code wordt bepaald tot welk werk een bepaald persoon in staat is, waar na het Arbeidsbureau bemiddeling verleent om werkgelegenheid te vin den. Een en ander moet zowel voor de werkgevers als voor de minder-valide arbeiders aanleiding zijn zich in ver binding te stellen met het Geweste lijk Arbeidsbureau. Door dit gebrek aan contact zijn in sommige gevallen misverstanden ontstaan. Het is n.l. niet zó, dat door deze wet bepaalde bedrijven, die daarvoor in aanmer king komen, valide arbeiders moeten ontslaan, om hun verplichte kwantum minder-valide werkers in dienst te kunnen nemen. Dit kan ge.eidelijk aan, b.v. by personeels-uitbreiding, bevordering, e.d, geschieden. Aan het G.A. is verbonden een commissie van advies, die aanvragen behandelt van bedrijven, waarin het om zeer bij zondere redenen niet mogeiijk is het bepaalde aantal minder-valide arbei ders op te nemen, of hen een volle dig loon uit te keren. Vooral dit laat ste is belangrijk, want in het alge meen krijgen de minder-valide arbei ders slechts werk toegewezen, waar voor zij volkomen capabel zijn. Zij moeten dus ook het volledige loon ontvangen. Ook voor de minder-valide werkers is het belangrijk contact te zoeken handen gelegd van de Gewestelijke i met het G. A., omdat zij op zichzelf Arbeidsbureaux, die over een af de- meer moeite zullen hebben een pas- ling Bijzondere bemiddeling beschik- sende werkkring te vinden, waarin ken. Deze afdeling probeert van iede- zij een volwaardig loon verdienen. In Passiespel Zoals bekend vindt op de Dins dag 12 April onder auspiciën van de Ver. „Katholiek Leiden" in de Stadsgehoorzaal een op voering plaats van het bekende Passiespel „De Veertien Ston den" tekst Guido Gezelle, mu ziek' H. Andriesen). Medewer king verlenen: Muziek: R.K. Al ma Materkoor met orkestbege leiding o.l.v. Willem Mizée. Re gie en declamatie: Joop Koe- voets. Tableaux: Speelgroep Kath. Jeugdraad. Aesthetische medewerking: Lode Sengers. Kaarten hiervoor zijn verkrijg baar bij de fa. Gejjer en de fa. Huibers. Deze unieke gebeurtenis in het katholiek-culturele leven in onze Sleutelstad wordt warm aanbe volen door een comité, waarin zitting hebben genomen: de hoogeerw. heer deken A. H. M. J. Homulle, de zeereerw. heren pastoor Th. M. Beukers, pastoor J. Bonsel S.M.M., pastoor J. J. C. M. Looijaard, pastoor M. v. d. Schoot OFM, pastoor R. Smitz OFM, mevrouw J. Manders Vermeulen, mevrouw H. J. M. van OyenKerkhof, de heren mr. E. J. M. H. Bolsius, mr. H. F. A. Donders, dr. W. J. J. Dijs- selbloem, dr. ir. P. Fehmers, F. C. de Hosson, L. A. H. Hogen- huis, P. A. de Jong, Weth. S. Menken, J. A. M. van Oyen, Th. B. J. Wilmer. 1948 heeft het Gewestelijk Arbeids bureau in Leiden ruim 70 minder- valide arbeiders in verschillende be drijven kunnen plaatsen. Thans staan er nog 72 werkzoekenden ingeschre ven. De directie echter, die gisteren op een persconferentie deze gegevens mededeelde, is er van overtuigd, dat het aantal werkzoekende minder- valide arbeiders in het gewest Leiden belangrijk groter is. In hun eigen be lang zij er daarom op gewezen, dat contact met het G. A., zo niet direct resultaat heeft, in ieder geval de kans aanmerkelijk vergroot om een werkkring, afgestemd op de capaci teiten van de werkzoeker, te vinden. LEIDSE UNIVERSITEIT. Geslaagd voor het doctoraal exa men Nederlands recht: Mevr. Ch. L- A. Habicht-var. Berckel te Tribourg (Zwitserland); candidaatsexamen Ne derlands-Indisch recht: mej. T. v. d. Meijden te Bloemendaal; doctoraal examen Nederlands-Indisch recht: de heren W. D. v. d. Kuil te Leidschen- dara; G- C. E. Ang te Leiden en A.' Ph. v. d. Does de Bye te Leiden. Candidaatsexamen Indonesische taai en letterkunde: de heren J. Noor- duyn te Gorkum en H. C. Ruyter te Leiden. Doctoraal examen Genees kunde: Mej. A. E- v. d. Ven te Breda en de heren D. C. Goedhart te Hum- melo en J. A. S. Grevelink te Rijs wijk. Artsexamen le gedeelte: Mevr. Liem-Tan Giok Kwie Nio te Leiden en de heren Liem Kit Siang te Lei den; A. J- M. van Glabbeelc te Breda en J. C. Ouder.ans te Delft. Artsexa men 2e gedeelte: de heren W. Hij mans te Leiden en D. van Tetterode te Den Haag. IA, HET IS LENTE! Eindelijk is de winter voorbij. In bos en beemd komt weer leven. We denken weer aan zonneschijn en vacan tie vreugde- We rommelen op zolder en halen ons tuingereedschap van de vliering, want de wildernis uit onze tuin moet weg. En wat doen we dan met*dat kleine lapje grond...., ja, wat doen we er mee. Och, er zijn vele mogelijkheden, doch over een drietal schrijft onze tuinbouwredacteur G. Krom- dijk. Volgt zijn advies eens op, ge plukt er zelf lettelijk en figuurlijk de vruchten van. In de moestuin is er nu hebben. Rhabarberplanten veel meer werk dan een maand geleden, vele zaden kunnen nu aan de aarde worden toevertrouwd. Over dat zaaien wil ik nog wel iets vertellen: men maakt daarmee over het algemeen grove fouten. De meeste groenten- en ook bloem zaden mislukken, omdat ze veel te diep in de grond gestopt worden. Algeme ne regels zijn altijd min of meer gevaarlijk, doch wan neer U met deze stelregel rekening houdt, blijft U in ieder geval op de veilige weg: Stop de zaden nooit dieper in de aarde, dan ze zelf dik zijn. U ziet dus wel, dat er heel oppervlak kig gezaaid moet wórden- Natuurlijk moet U er wel voor zorgen, dat de zaden in een laagje vochtige aar de komen, in droge grond komt er niets van terecht. Erwten en peulen, even als tuinbonen kunnen nu volop gezaaid en geplant worden. Wie liever planten zet, kan nu jonge bij een kweker kopen; de meeste tuinders hebben die wel in voorraad. Wanneer plant jes worden uitgezet, zal men daarvan veel vlugger oogsten dan van de zaai lingen, doch wanneer men een opvolgende oogst wenst, is het verstandig tegelijk bij het uitpoten van deze gewassen, ook een paar rijtjes te zaaien. Rabarber is een zeer ge liefde groenten, vooral nu er weer voldoende suiker is. zal men ze gaarne eten. Welnu, thans kunnen nog jonge planten worden ge poot. doch ge moet er wel rekening mee houden, dat ze nogal wat ruimte nodig bereiken, daarom hebben ze wel een onderlinge ruimte van één meter no dig. Ook houden ze wel van een vochtige stand plaats, en wanneer er langs de tuin een sloot loopt, kan men ze heel goecf langs die kanten poten, des te min der ruimte gaat er ook in de tuin verloren. Mensen, die van zuring houden, kunnen daarvan nu ook jonge planten aan schaffen. Zaaien is ook heel goed mogelijk, doch voor geen belangstelling hebben. Het is nu eenmaal zo, de beste groenteman kan nu eenmaal niet zulke verse groenten leveren, als de uit eigen tuin geoogste. Wie zijn tuin nog niet gespit heeft, zal daarmee nu toch spoedig een aan vang moeten maken. De grondbewerking moet in de eerste plaats ip orde zijn, terwijl de bemesting natuurlijk ook niet verge ten mag worden, in moes tuintjes kan zowel kunst mest als stalmest gebruikt worden, over dat onder werp zijn trouwens al bu renruzies ontstaan, hetgeen geheel onnodig geweest is; immers, men kan ze alle bei gebruiken. Sommige huisvrouwen zie ik het hoofd al schud den: Wat zou het kunst mest in de moestuin, dan gaan al mijn weckflessen alle zaailingen zijn niet even fyn van smaak. Zu ring groei ook wel in de schaduw, doch het zuur- gehalte is daar veel min der, zodat de voorkeur ge geven moet worden aan een zonnige standplaats. Tegelijk met zuring kun nen liefhebbers van krui den nu ook jonge kruiden plantjes uitzetten. Vele soorten kan men ook in de volle grond van de tuin uitzaaien, doch voor het zaaien van eenjarige krui den is het nog wat vroeg. Huisvrouwen die nogal eens slaschoteltjes maken, zullen gaarne gebruik ma ken van pimpernel, bies look en dragon. Welnu, van deze kruiden kunnen nu jonge planten worden aangekocht. GROENTEN UIT EIGEN TUIN. Groenten uit eigen tuin, welke huisvrouw zou daar- open. Dat is zeer beslist onjuist. Zeker, ik zal niet tegenspreken, wanneer met kwistige hand kunstmest wordt gestrooid zoals de kivekers dat ook doen om een bepaald gewas zo vroeg mogelijk aan de markt te kunnen brengen is zulke op die mest ge kweekte groenten onge schikt voor de weck. Wan neer in eigen tuin echter een matig gebruik van kunstmest wordt gemaakt zal dat absoluut geen na delige invloed op de weck hebben. Hoeveel dan pre cies gebruikt mag worden? Dat is afhankelijk van de grondsoort, ook van het daarop te kweken vgewas, zodat vaste regels daarvoor niet gegeven kunnen wor den, doch zo over het al gemeen moogt U dit toch wel aannemen; één kilo gram korrels per tien vier kante meter, zal geen kwaad doen, terwijl de meeste groentensoorten dan al aardig gedijen, mits de grond niet te arm is. Wanneer stalmest wordt gebruikt, nemen we daar voor geen verse mest, en zeker niét, wanneer de groenten voor de weck moeten dienen. Oude stal mest is voor alle groenten- soorten goed, al kan men uien, prei en sjalotten be ter op kunstmest kweken, echter moet de grond dan wel zogenaamde reserve- kracht bezitten, ik bedoel dit: voldoende verteerde stalmest van een vorig sei- ?oen bevatten. Heeft U de zaadlijst al in ord gemaakt? Zo niet, dan wordt het daarvoor de hoogste tijd. Doe het nooit zonder moeder de vrouw daarin ook te betrekken, zij heeft met het kopen van de groenten ook de nodige ervaring op gedaan. Bovendien, alle soorten zijn lang niet geschikt voor de weck, voor alleS is dus overleg noodzakelijk. Wan neer het lijstje is opge maakt, doet U verstandig het zo spoedig mogelijk te verzenden, des te eerder kunt U de zaden ook ver wachten. VRUCHTEN VAN EIGEN BODEM. Vrpchten uit eigen tuin, is een ideaal voor elke huisvrouw, en eigenlijk gezegd, ook wel een beetje voor man en kinderen. Wie vruchtbomen wenst aan te planten, kan dat nu n©g heel goed doen, doch men stelle het toch niet te lang meer uit- Vruchtbomen planten is eigenlijk min of meer een verheven hande ling; het moet met zorg en overleg gedaan worden, anders komt er niets van terecht. Ik heb mensen ge kend, die hun vrucht boompjes aan de deur kochten van een of andere scharrelaar, laat U toch niet verleiden. Vruchtbo men worden niet voor één jaar geplant, doch ge hoopt er immers uw hele leven lang plezier van te heb ben. Wanneer U niet het beste uit het beste plant, zult U er geen plezier van hebben, en dat is toch wel het ergste, dat U kan over komen. Ik zal U een goede raad geven: bezoek ctn grote vruchtboomkweke rij, en ga eens met de kwe ker praten. Wanneer U de man vertelt, uit wat voor grondsoort uw tuin bestaat, hoe de grondwaterstand is, hoeveel ruimte U voor de bomen ter beschikking hebt en hoe de standplaats is ten opz.'chte van de zon, zal de kweker U kunnen raden, welke soorten juist voor Uw tuin geschikt zijn. Een grote bron van erger nis wordt dan voorkomen. Denk bij het aanplanten niet: de boompjes zijn zo klein, ze kunnen .och heus wel wat dichter op elkaar, later staan ze elkaar in de weg, benemen elkaar het zonlicht en gunnen elkaar werkelijk het licht in de ogen niet, gevolg: slechte en weinig vruchten. Plant vruchtbomen toch niet in Uw voortuintje, daarvoor is het gaen ge schikte plaats. De jeugd wordt aangelokt door het fruit er gaat voor hen nu eenmaal een bijzondere bekoring uit van een rijk met vruchten beladen boom, en ze zullen niet rusten, voordat ze die 'boom van het groots'c ge deelte hebben beroofd. Dat kan niet overdag gedaan worden, doch moet des avonds in het donker ge beuren. Het resultaat is niet alleen, dat U zelf geen appels en peren eet, doch in de haast hebben ze nog al Uw mooie bloemen »-n planten ook vertrapt, dus we spreken af: geen vruchtbomen in voortuin tjes, die zo vanaf de straat zijn te bereiken. De achtertuin is meer ge schikt voor het aanplanten van vruchtbomen, vooral, wanneer een gedeelte van zo'n tuin dan ook nog be nut wordt voor het kweken van groenten. Vruchtbo men worden over het alge meen te diep geplant, ze mogen niet dieper staan dan ze op de kwekerij ge staan hebben. Het is vol doende, wanneer de wor telhals juist onder de grond bevindt. AVONDTEKENSCHOOL ILK. VOLKSBOND. Waar de jongen vakman wordt. Het blijft een onomstotelijk feit, dat men voor het aanleren van een vak nu meer dan ooit een bekwame vakopleiding nodig heeft. Vroeger kon het nog wel eens gebeuren, dat een jongen, die van school kwam, bij een vakman in de leer ging om daar het uitgekozen ambacht te leren. Te genwoordig komt men er niet zo ge makkelijk en daarom is het zo ver heugend te constateren, dat de scho len voor het ambachtsonderwljs op zo voortreffelijke wijze zorgen voor het aankweken van de vakbekwaam heid. De avondtekenschool van de RJC- Volksbond heeft daarbijsteeds een belangrijke plaats ingenomen en het stemt ongetwijfeld tot voldoe ning, dat men zo langzamerhand de moeilijke oorlogsjaren te schijnt te komen. Het aantal leerlingen heeft de 200 reeds weer bereikt en het is te voor zien, dat de leerlingenaanwas nog zal aanhouden. De avondtekenschool is haar gou den bestaansjaar ingetreden en wat zou er mooier zijn dan er een record jaar van te maken. Opgericht in 1899, hoopt men op 1 October het 50-jarig bestaan der school te vieren. Echter, één van de oorlogsgevolgen drukt het effectief onderwijs nog steeds. Nog altijd blijft de speelse on verschilligheid haar invloed uitoefe nen én op het leerlingen-aantal, én op de leerlingen zelf. Er staan nog nog teveel jeugdige personen buiten het vakonderwijs. Velen denken liever aan de bioscoop, anderen voetballen liever wat op straat of hangen er doelloos rond, weer anderen zetten hun zinnen op de dancing en ook bij sommigen, die tenminste in de school zijn, is het gebrek aan plichtsbesef oorzaak, dat de lestijd niet ten volle benut wordt. Er valt dus nog wel een en ander te verbeteren aan de geest der leer lingen, doch hei, is verheugend te con stateren, dat directeur en leraren van de Avondtekenschool moeiten noch zorgen ontzien om de jongens bij te brengen, dat ze in de school zijn om te leren, dat zij alleen op die wijze vooruit kunnen komen. Hoe er weer gewerkt is op de Avondtekenschool konden we gister avond zien op de openbare les. Neder landse taah en vaktekenonderwijs zijn de grondslagen, waarop gewerkt moet worden en hetzij men schilder of tim merman, metselaar of loodgieter wil worden of men zich meer aangetrok ken voelt tot het metaalbedrijf dan wel tot de scheepsbouw, voor ieder is hier plaats en de resultaten zijn daar om te bewijzen, dat er ook wat te be reiken valt. En de mogelijkheden strekken hier nog veel verder. Ook voor de potten bakkerskunst een vak, dat men langer dan in andere bedrijven slechts in de practijk kon leren kan men hier zijn opleiding krijgen en in voor bereiding is tenslotte ook de vaktheo- riè voor de goud- en zilversmeed kunst. Deze cursus zal in de a s. win ter zijn beslag krijgen. Naast het theoretisch tekenen wil men echter de leerlingen ook nader brengen tot de practjjk, al zijn daarvoor nog moei lijkheden te overwinnen. Evenwel, het werd ons weer op nieuw duidelijk hoe de Avondteken school van de R.K. Volksbond zich beijvert voor een zo volledig moge lijke vakopleiding en dat streven valt toe te juichen en te waarderen Mogen tal van ouders dat eveneens beseffen door hun jongens naar de ze school te zenden en hen daarbij er vooral op te wijzen, dat de tijd van lanterfanten en nietsdoen voorgoed voorbij is. Op initiatief van enkele parochia nen, in samenwerking met de K.A.J. van de Dekenale parochie, zal a.s. Donderdag 31 Maart des avonds om 8 uur in de parochie-zaal a. d. Maria Gijzensteeg een passde-avond plaats vinden. Een prachtig programma is samengesteld. Medewerking verleent op deze avond o.a. een dubbel ge mengd kwartet o.l.v. de heer Ver burg. Als spreker zal optreden de zeereerw Heer E. A. M. Paap, rec tor te Amsterdam. De verwachting is, dat er voor deze avond grote in teresse zal bestaan. Belangstellenden worden dan ook aangeraden zich vroegtijdig een toegangskaart aan te schaffen, daar zonder kaart niemand kan worden toegelaten, en er ook zeer zeker aan de zaal geen kaarten meer verkrijgbaar zullen zijn. Kaarten voor deze eerste parochie passie-avond zijn ad 50 cent ver krijgbaar vanaf Maandagavond 7 u. bij: H. v. d. Westen, Wald. Pyr- montstraat 74, H. v. Teylingen, Mau- ritsstraat 52, J. Vertioog, Bankastr. 2, C. Schmidt, Monnükenstraat 75, Q. ter Haar, Middelstegracht 1. De avond begint precies 8 uur. Na 8 uur wordt niemand ir/eer toege laten!!! EEN HONDERDJARIGE ZAAK. Firma J. N. Geyer. Vandaag is het honderd jaar gele den, dat ae heer J. N. Geyer in het pand Botermarkt 26 een magazyn in schrijfbehoeften begon. Wat de stor men van de afgelopen eeuw ook over Leiden gebracht mogen hebben, de winkel van de fa. J. N. Geyer is blijven bestaan en verschillende ge neraties .hebben elkaar achter de toonbank opgevolgd. Toen de heer Geyer in 1888 overleed, zette zijn echtgenote, mevr. de wed. D. Geyer Waterreus de zaak voort tot 1892, toen ook zij overleed en haar zoon? B. en M. Geyer de leiding overna men. In 1934 vond opnieuw een mu tatie plaats, toen de neren L. en J. Geyer, zoons van de heer B. Geyer, de touwtjes in handen kregen. Men mag dus wel zeggen, dat in deze zaak een familie-traditie heerst. De voorgevel is in de algelopen eeuw onveranderd gebleven, maar het interieur onderging uiteraard verschillende verbeteringen naar de eisen des tyds, evenals de aard van WEERSVERWACHTING (Geldig van Zaterdagavond tot Zondagavond). MINDER ZACHT OVERDAG. Overwegend droog weer met gedurende enige tijd overdrij vende wolkenvelden en plaatse lijk ochtendmist. Zwakke tot ma tige, naar Noordelijke richtingen draaiende wind. Overdag minder zacht. BIOSCOPEN. De films van deze week zijn door de Kath. Film Centrale als volgt ge keurd: Casino: „Stilte! Opname!", alle leef tijden. Lido: „Een avontuur in Berlijn", strikt volwassenen. Loxor: „Zy winnen de slag", 14 jaar. Rex: „Calcutta", 14 jaar. Trianon: „Drie ondernemende meis jes", alle leeftijden. Haarlemmerstraat 123, Leiden het bedrijf zich heeft gewijzigd. In de loop der jaren werden de handel schrijfbenoeften, de binderij en linieerderij aangevuld met de handel in boeken ?n kantoorben».digdheden, de copieerinr.chting en de handel in religieuse artikelen. Om technische redenen gaat deze herdenkingsdag voor lopig onopge merkt voorbij. Waarschijnlijk zal echter in de loop van de zomer dit gedenkwaardige jubileum worden gevierd. LEIDSE COÖPERATIEVE BOERENLEENBANK Jaarvergadering Onder leiding van de voorzitter, de heer W. Bink. kwam in „In den Vergulden Turk" de Coöperatieve Boerenleenbank bijeen, voor het hou den van haar algemene jaarverga dering, waarin behandeling en goed keuring van de rekening-balans over 1948, zijnde het 39e boekjaar plaats vond. In het openingswoord van de voor zitter werd een kort overzicht gege ven* van de algemene toestand der boerenleenbanken. Na het 50-jarig bestaan der Centrale Raiffeisenbank te Utrecht te hebben gememoreerd en het succes van de film „Het geld van de Boer" te hebben besproken, welke film ook in het raam van de opgezette reclamecampagne vertoond werd, deed de voorzitter enkele me dedelingen over het verloop der geld- zuivering. Van de 430 millioen ge blokkeerd geld bij de Centrale Bank, werd 220 millioen overgeboekt naar optie en vrije rekening, terwijl nog een bedrag van 100 millioen aan be lastingen afvloeide. De sterke stij ging der verleende voorschotten, hy potheken en credieten is uiteraard een teken van toenemende activi teit van het bedrijfsleven ten platte- lande. De liquiditeitspositie van de boerenleenbanken is in het algemeen nog zeer ruim. Over 900 millioen kan nog op korte tijd worden be schikt. giro-afdeling der Centrale Bank verwerkte in 1948 niet minder dan 770 duizend ingekomen giro-op drachten tot een bedrag van 1065 millioen gulden. Gestreefd wordt in alle bankzaken de nodige service te bieden, terwijl ook de reserve vor ming der boerenleenbanken een ge biedende eis is. Voor verschillende betalingen op land- en tuinbouwgebied werden de boerenleenbanken ingeschakeld; in toenemende mate leverde de Centra le Bank en de locale banken een bij drage tot opbouw, ontwikkeling en instandhouding van de NederL land bouw in al zijn geledingen. Na nog te hebben medegedeeld, dat het ledental der plaatselijke bank voortdurend uitbreidt en na dank te hebben gebracht aan kassier en per soneel der bank, werd het openings woord besloten. Een verkiezing had plaats voor de functie van bestuurslid en lid van de raad van toezicht. Als zodanig wer den de aftredende heren A. C. van Paridon en C. G. Meijer in hun func tie herkozen. Voor tot behandeling van de reke ning-balans werd overgegaan, bracht de kassier, de heer Tj. Kuypers, een financieel verslag uit. Hieruit bleek dat de beleggingen bij de spaarbank de 2 millioen ruim overschrijden en vele nieuwe spaarders werden inge schreven. Een wijziging in het ren tetarief had plaats, daar vanaf 1 Jan. 1949 het maximum per boekje werd bepaald op 10.000 gld., waarvoor een rente van 2.16 pet. werd vergoed. De credietbehoefte in de land en tuin bouw nam in 1948 sterk toe, terwijl vele personen en instellingen een rekening-courant bij de bank open den. Aan landbouwproducten werd ruim acht millioen uitbetaald; de to tale omzet over 1948 bedroeg ruim 55 millioen gulden. De financiële re sultaten waren gunstig, zodat weer een behoorlijk winstbedrag bij de re serve kon worden gevoegd. Deze re serve steeg met inbegrip van de z.g. stille reserve boven de ton. Na ge wezen te hebben op prettige samen werking tussen bestuur en personeel waarmede de groei der bank en het welzijn der leden bevorderd worden, werd het verslag besloten. Na enkele besprekingen werd daarna de rekening en balans over 1948 met algemene stemmen goed gekeurd-

Leidse Courant | 1949 | | pagina 2